Endülüs Gezi Rehberi & Endülüs Gezi Notları

İslam’a ait ögelerle dolu ama Hıristiyan, bir yanıyla Arap bir yanıyla İspanyol, biraz çingene, biraz Avrupalı, bolca flamenko, bolca tarih, bolca güneş ve Akdeniz vaad eden topraklar İspanya’nın güneyindeki Endülüs Bölgesi.

Malaga, Seville, Cordoba, Granada, Cadiz, Ronda ve Benalmadena isimli irili ufaklı şehirleri içeren, Avrupa’nın güney batı ucundaki bu büyüleyici bölgeyi Endülüs Gezi Rehberi yazısında sizlere anlatmaya çalışacağım ancak ne kadar anlatsam da bölgenin güzelliğini kendi gözlerinizle görmeniz, tarihine ellerinizle dokunmanız, sokaklarında kaybolmanın tadına varmanız gerekiyor.

Endülüs Gezi Rehberi

Tarihi: Endülüs diyarı yüzyıllarca iktidar savaşlarının ve fetihlerin gölgesinde yaşamış bir yer. M.S 711 yılında Vizigotlar’ın kendi içindeki hükümdarlık kavgaları sürerken Emeviler bölgeyi işgal etmiş ve öyle hızlı ilerlemişler ki 1 yıl sonra Fransa’ya kadar girmişler.

1492 yılına kadar Abbasiler, Murabıtlar, Muvahhidler ve diğer irili ufaklı İslam devletlerinin kontrolünde geçen 8 yüzyıldan sonra İspanyol Birliği güçlenerek bölgeyi tekrar ve günümüze kadar sürecek şekilde ele geçiriyor.

Endülüs’ün Hıristiyan İspanyolların kontrolüne girmesinden sonra bölgede yaşayan Müslümanlara ne olduğuyla ilgili rivayetler muhtelif. Zorla Hıristiyan yapıldıkları, göçe zorlandıkları gibi bilgiler tarihi kaynaklarda yer alıyor ancak kesin olan şu ki bugün artık bölgede Müslüman nüfusun varlığından söz edebilmek zor. Endülüs bugün İspanya Krallığı’na ait 17 özerk yönetim bölgesinden biri.

Endülüs gezi rehberi
Seville Katedrali

Coğrafya: Ülkenin güneyinde yer alan Endülüs Bölgesi aynı zamanda Avrupa’nın da güney batı ucunu oluşturuyor.

İklim: Akdeniz ikliminin görüldüğü Endülüs’te yazları sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı. Ortalama sıcaklık yaz aylarında 25 – 30 derece iken, kış aylarında 8 – 12 derecelere düşüyor.

Din: 8 milyon nüfuslu Endülüs Bölgesi’nin din dağılımı İspanya ile benzerlik gösteriyor. Bu nüfusun %75’i Katolik, geri kalanlar da Müslüman, Protestan ve Musevi olarak dağılıyor.

Dil: Resmi dili İspanyolca’dır.

Saat Farkı: Türkiye ile yaz saati uygulamasında -1 saat farkı vardır.

Vize: Schengen Bölgesi’ne dahil olması sebebiyle Endülüs’ü ziyaret edebilmek için Schengen vizesine sahip olmak gereklidir.

Para Birimi: Bölgede Avrupa Birliği para birimi Euro geçerlidir.

Endülüs Gezi Rehberi Ulaşım

Endülüs Gezi Rehberi yazısında bu bilgiyi ikiye ayırarak vermeliyim.

Endülüs turları ispanya
Malaga

Endülüs’e Ulaşım

Türk Hava Yolları’nın haftanın her günü Malaga’ya karşılıklı direkt seferleri vardır ve uçuş süresi 4 saattir. Fiyatlar elbette mevsime ve yoğunluğa göre değişmekle beraber ortalama 450-600 USD’dir.

Direkt uçuş bütçenizin üzerindeyse KLM, Aeroflot, Eurowings gibi hava yollarıyla veya Pegasus ile bu havayollarını birleştirerek tek aktarmalı, ortalama 300-400 USD arası bilet bulabilirsiniz.

Üstelik bu şekilde sadece Malaga’ya değil, Seville, Granada gibi diğer şehirlere de uçabilir ve seyahatinize bu noktalardan başlayıp bitirebilirsiniz.

Aktarmalı uçuşunuzu satın alabileceğiniz siteler ise;

 • skyscanner.com
 • kayak.com

Endülüs’te Ulaşım

Yazının girişinde de bahsettiğim gibi Endülüs Bölgesi irili ufaklı şehirlerden oluşuyor. Seyahat sürenize bağlı olarak hepsini ziyaret edebileceğiniz gibi, isterseniz bazılarını atlayabilirsiniz de.

Neyse ki bu şehirler arasında seyahat etmek için seçenekler çok zengin. Otobüs, tren veya araba kiralama seçeneklerinin herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Bu konu hakkında çok daha detaylı bilgileri, kendi seyahat tecrübelerimi de anlattığım Endülüs’e Turla Mı Bireysel Mi Gitmeli yazısında bulabilirsiniz.

Endülüs Gezi Rehberi yazısında ise sizlere kısaca şehirler arasındaki mesafe ve yaklaşık seyahat süreleri hakkında bilgi vereyim:

Endülüs şehirleri

Otobüs Seyahati

Şehirler arasında otobüsle seyahat etmek isterseniz önceden rezervasyon yapabileceğiniz gibi, seyahat gününde veya bir gün öncesinde de bilet bulmanız mümkün.

Bilet fiyatları otobüs firmasına, seyahat ettiğiniz şehirler arasındaki mesafeye ve yoğunluğa göre değişmekle beraber 10 – 20 Euro arasında.

Seyahat süresi içinse yukarıda verdiğim kendi aracınızla seyahat sürenize yaklaşık 30-40 dakika eklemeniz gerekiyor. İşini son dakikaya bırakmayan, önceden rezervasyon yapmak isteyenler www.alsa.es adresini ziyaret edebilirler.

Tren Seyahati

Şehirler arasında trenle seyahat etmek de aynı şekilde son derece konforlu ve kolay. Bilet fiyatları destinasyona ve yoğunluğa göre değişiyor ancak 20 ile 40 Euro arasında olduğunu belirtmeliyim. Üstelik otobüse göre daha hızlı.

Örneğin; CordobaMalaga arası araçla 2 saatten fazla sürerken, trenle 1 saatlik bir mesafe. Yine planlı ve organize seyahat severler için tren rezervasyonu linki: www.renfe.es

Tren ve otobüs seyahatleri için Endülüs’e Turla Mı Bireysel Mi Gitmeli yazısında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Aslında tüm şehirlerde turistik yerler birbirine yakın konumda. Bizdeki Sultanahmet Bölgesi gibi düşünebilirsiniz. Ancak yine de zaman zaman bu çemberlerin dışında kalan yerler olabiliyor. Veya bu bölgelere biraz uzakta bir otelde kalırsanız otele ve otelden ulaşım için araca ihtiyacınız olabilir.

Tüm seyahatiniz boyunca sadece birkaç defa böyle bir şeye ihtiyaç duyacaksanız taksiyi öneririm, çünkü tüm seyahat içerisinde sadece birkaç defa kısa mesafede taksiye binmeniz en fazla 20 – 30 Euro’ya mal olacaktır.

Endülüs tatili

Ancak şehir içi toplu ulaşımı daha sık kullanmak isteyenler için aşağıda her şehir için toplu ulaşım bilgilerini kısaca veriyorum.

 • Malaga: Metro (2 hat) haritası için tıklayın. Otobüs seçenekleri seferleri ve istasyonları için tıklayın.
 • Seville: Metro (3 hat) haritası için tıklayın.
 • Granada: Bu şehirde metro yok ancak otobüs seferleri ve istasyonları için tıklayın. (Haritanın sağ üst köşesinden hat seçmelisiniz).
 • Cordoba: Metronun olmadığı Cordoba şehrinde otobüs seferleri ve istasyonları için tıklayın.

Endülüs’te Yeme İçme

Endülüs yemekleri

Arap ve İspanyol kültürüyle şekillenen Endülüs’te yemeklerin de bu çeşitlilikten nasibini almamasını düşünmek hata olur. Üstelik Akdeniz’de bir İspanyol bölgesi olması sebebiyle yemek saatleri de son derece esnek, gece geç saatlerde bile yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulmanız mümkün.

Endülüs Gezi Rehberi yazısında sizlere hem bu bölgeye özgü yemekler hem de bunların en lezzetlisini nerelerde bulabileceğinize dair bilgi vereceğim.

Endülüs’te Ne Yenir?

Endülüs gezi rehberi yeme içme

İspanya’dasınız, dolayısıyla tabii ki Tapas ve Paella. Birbirinden farklı ve lezzetli mezeleri tarif eden tapas ve özellikle deniz ürünleri içeren Paella burada mutlaka yemeniz gereken yemeklerden.

Salmorejo ise özellikle Cordoba’da yapılan bir çeşit domates çorbası.

Coquinas, başka bir deyişle midye, Cadiz ve Huelva gibi sahil kentlerinde denemeniz gereken yiyeceklerden.

Huevos a la Flamenca ise bizim menemenimize biraz benziyor. Domates ve diğer sebzelerle pişirilen yumurta özellikle kahvaltıda tüketiliyor.

Falafel aslında Orta Doğu mutfağına özgü bir yemek ancak Endülüs’te de çok tüketiliyor. Farklı damak tatlarına kapalı olan gezginlere damak tadımıza daha yakın olması sebebiyle önerebilirim ve özellikle Granada’da yemenizi tavsiye ederim.

Endülüs’teki En İyi Restoranlar

Aslında öncelikle KFC, Burger King, Pizza Hut gibi uluslararası zincir fast food mekanlarını Endülüs’te hemen her şehirde bulabileceğinizi belirteyim. Daha yerel lezzetleri denemek isteyenler içinse;

 • Malaga’da: Marisqueria Jacinto’yu deniz ürünleri ağırlıklı bir seçenek olarak ve La Tranca’yı uygun fiyatlı bir tapas adresi olarak önerebilirim.
 • Seville’de: Becerrita ve Lonja De Feria hem rahat hem de lezzetli seçenekler sunan iki adres.
 • Granada’da: Jardines de Soraya’da yemek yerken aynı zamanda flamenko gösterileri de izleyebilirsiniz.
 • Cordoba’da: Aslında bu şehirde La Mezqueta etrafındaki restoranların hemen hepsini tavsiye edebilirim. Ancak bu bölgenin hemen dışında yer alan Taberna Miguelito’yu uygun fiyatlı ve çok lezzetli yemekleri olan bir restoran olarak önermek isterim.
 • Cadiz’de: Taberna La Carbonera’da özellikle Tapas denemelisiniz.

Endülüs Gezilecek Yerler

Endülüs gezisi gezilecek yerler
Seville

Birden fazla şehri kapsaması ve her bir şehrin de çok zengin bir tarihi olması sebebiyle Endülüs’te gezilecek yerler çok fazla. Endülüs Gezi Rehberi yazısında kısaca bahsetmem gerekirse burada genel olarak Arap İslam dönemine ait cami, saray gibi eserler, Katolik inanca ait kilise, şapel gibi eşsiz mimariye sahip yerler görebilirsiniz.

 • Endülüs’te gezip görülecek yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Endülüs gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Ayrıca ziyaret edeceğiniz her şehirde “walking tour” olarak adlandırılan ücretsiz yürüyüş turlarına katılmanızı da öneririm. Bu şekilde 2-3 saat gibi bir sürede o şehirde görülmesi gereken yerleri İngilizce konuşan bir rehber eşliğinde dışarıdan görüp, sonrasında ilginizi çekenlere giderek daha detaylı gezebilirsiniz.

Ben seyahatimde bu şekilde gezmiştim. Üstelik İngilizce bilmeseniz de bu turlara katılabilirsiniz, çünkü yürüyerek dışarıdan göreceğiniz yerler hakkında yine de bir fikir edinir ve sonrasında o yerleri gezip gezmemeye karar verebilirsiniz.

Her bir şehir için aşağıda walking tour linkleri de veriyorum ve en güzeli rezervasyon yapmanıza gerek yok. Belirtilen saatte buluşma yerinde olmanız yeterli.

Bu yürüyüş turları ücretsiz olduğu için tur sonunda rehbere uygun gördüğünüz miktarda (genellikle 5 Euro civarı) bahşiş vermek adetten.

Malaga Endülüs turu
Malaga

Malaga

Malaga Katedrali, Alcazaba, Picasso Müzesi, Gibralfaro Şatosu ve Santa Maria de la Victoria gibi önemli noktaları olan Malaga kentindeki gezilecek yerler hakkında çok daha detaylı bilgiler için Malaga Gezilecek Yerler yazısını okuyabilirsiniz. Her sabah saat 11’de başlayan Malaga walking tour içinse tıklayın.

Seville Endülüs turları
Seville

Sevilla

Sevilla Katedrali, Alcazar Bahçeleri, Giralda Kulesi ve İspanya Sarayı (dünyanın en eski fuar alanı) gibi tarihi yerler içeren Seville kentindeki gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler almak için Sevilla Gezilecek Yerler yazısını okuyabilirsiniz.

Seville walking tour her sabah saat 10:00’da ve buluşma noktası ve diğer bilgiler için tıklayın.

Endülüs turu Granada
Granada

Granada

Endülüs Gezi Rehberi içinde en beğendiğim şehir olan ve ünlü Al Hambra Sarayı (detaylı bilgi için El Hamra Sarayı yazısını okuyabilirsiniz), Granada Katedrali, eski çingene mahalleleri, eski Arap mahalleleri gibi son derece büyülü yerleri sahip Granada şehrindeki gezilecek yerler için Granada Gezilecek Yerler yazısını okumalısınız. Her sabah saat 11’de başlayan Granada walking tour içinse tıklayın.

Cordoba Endülüs turları
Cordoba

Cordoba

Bir zamanlar cami, sonra kilise olan hatta Kilise – Cami olarak da bilinen La Mezquita, Roman Köprüsü ve botanik bahçeleri ile meşhur Cordoba şehrinden gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Cordoba Gezilecek Yerler yazısını okuyabilirsiniz. Cordoba walking tour her sabah saat 10:00’da ve buluşma noktası ve diğer bilgiler için tıklayın.

Ronda

Küçük ama Puente Nuevo Köprüsü, boğa güreşleri arenası olan Plaza de Toros, Mondragon Sarayı gibi tarihi mekanlara sahip olan Ronda kentindeki gezilecek yerler için Ronda gezilecek yerler yazısını okumalısınız. Bu şehirde ücretsiz walking tour bulamadım ancak zaman içerisinde turlar düzenlenmeye başlayabilir.

İspanya Endülüs Cadiz
Cadiz

Cadiz

İspanya’nın batısında Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Cadiz şehri hakkında yazılmış ayrı bir yazı olmadığı için Endülüs Gezi Rehberi yazısında sizlere kısaca Cadiz’deki önemli yerlerle ilgili bilgi vereceğim. Ancak listeye geçmeden önce bu şehirdeki walking tourlara katılmak için şu linki tıklayabileceğinizi belirtmek isterim.

 • Cadiz Katedrali: 18. Yüzyıldan kalma Barok stilindeki katedral şehirdeki Katolik döneme ait en önemli yapılardan.
 • Castle of San Sebastian: Kronos Tapınağı’na da ev sahipliği yapan kale şehrin batısındaki yarımadada yer alıyor. İçindeki deniz feneri de nefes kesici güzellikte.
 • Tavira Tower: Panoramik Cadiz manzarasını seyredebileceğiniz 18. Yüzyıldan kalma kule aynı zamanda şehrin de simgesi sayılıyor.
 • Oratorio de San Felipe (katedral): Endülüs’te görülen Katolik kiliselere bir başka büyüleyici örnek de San Felipe Katedrali. Katedral özellikle dışarıdan çok etkileyici ancak iç mimarisi de görülmeye değer.
 • Puertas de Tierra: 18. Yüzyılda Torcuato Cayon tarafından şehir surlarının üzerinde inşa edilen Tierra heykeli de bu şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.
 • Tarihi noktalara kısaca değinmeye çalıştım ancak Cadiz aynı zamanda bir sahil kenti. Dolayısıyla deniz ve güneşin de tadını çıkarabileceğiniz bu şehirde gidebileceğiniz plajlar arasında Playa de la Victoria, Playa La Caleta, Playa de Tierra ve Playa de la Bolonia yer alıyor.

Endülüs’te Alışveriş

Endülüs gezi rehberi alışveriş

Hemen hemen her türlü hediyelik eşyayı turistik bölgelerinde bulabileceğiniz Endülüs’te satın alabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil.

Endülüs Gezi Rehberi yazısında sizlere bu şehirlerden alınabilecek ürünlerle ilgili de bilgi vermek istiyorum. Ancak öncesinde tüm İspanya’da olduğu gibi Endülüs’te de öğlen saatlerinin siesta zamanı olduğunu, dolayısıyla mağazaların 10:00-14:00 ve 17:00-20:00 arasında açık olduğunu belirtmek isterim.

Öncelikle, Endülüs’ten ne almalısınız?

Ronda şarabı, Granada şarabı, zeytinyağı, seramik ürünler, flamenko kostümleri buradan alabileceğiniz özel ürünlerden.

Endülüs turu alışveriş

Peki bunları nereden almalısınız?

Malaga’da Calle Larios, Calle Nueva ve Calle Cisneros markalı alışveriş için idealken Calle Andres Perez daha küçük butikler ve mağazalarla dolu.

Seville’de ise birbirine paralel Sierpes ve Tetuan Caddeleri’nin bulunduğu şehir merkezi alışveriş için en popüler destinasyon. Alameda, Calle Feria ve Nervion ise daha küçük ancak yerel mağazaların da bulunduğu bölgeler.

Granada’da alışveriş için en ideal adres Calle Mesones Caddesi. Ancak burada daha çok bilindik markalar ve zincir mağazalar mevcut. Biraz daha özel ürünlerin olduğu, yerel mağazalar için La Calle Caldereria Nueva Caddesi’ni öneririm.

Bu şehirdeki meşhur Alcaiceria ise hem turistik amaçla ziyaret edebileceğiniz, hem de ufak tefek hediyelik eşya satın alabileceğiniz bizim Kapalıçarşı’ya çok benzeyen bir pazar.

Cordoba’da alışverişin en iyi adresi La Mezquita etrafındaki küçük yerel mağazalar. Hediyelik eşyadan zeytinyağı ve şarap gibi bölgeye özgü her türlü ürünü buradan alabilirsiniz.

Ronda ise nispeten küçük bir şehir olduğu için alışveriş konusunda sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak öyle değil. Calle Espinel Caddesi daha çok hazır giyim ürünleri satan mağazalarla dolu bir yaya yolu ancak buraya çıkan ara sokaklarda yerel mağazalar ve yerel ürünler bulabilirsiniz.

Cadiz’de alışverişin adresi ise Columela Caddesi. Ancak bu şehirde yiyecek alışverişi için Central Market ve çiçek seviyorsanız binlerce tür çiçek için Flower Market’i tavsiye ederim.

Endülüs’te Konaklama

Endülüs turu alışveriş

Gecelik 20-30 Euro’dan başlayan seçeneklerle Endülüs’te konaklama alternatifleri çok zengin. Endülüs Gezi Rehberi yazısında bu konuda öneride bulunmadan önce sizlere kısaca Patio veya Carmenes diye adlandırılan tipik Endülüs evlerinden bahsetmek istiyorum.

Ortasında bir avlu bulunan, bahçesinde asma, nar ve narenciye ağaçları olan, Arap mimarisinden esinlenmiş geleneksel evlerde konaklama fırsatı bulursanız kaçırmayın.

Malaga’da şehir merkezinde konforlu bir ev olan MyWayHome Constitucion’u tavsiye ederim ancak burası konaklama açısından biraz pahalı bir şehir.

Ben biraz daha şehrin dışında olan Campanile Malaga Airport Hotel’de kaldım. Araba kiraladığımız için şehir merkezine gitmek sorun olmadı ve böyle bir imkanınız varsa size de daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak tavsiye ederim.

Seville’de Cathderal House Sevilla hem turistik yerlere çok yakın hem de son derece konforlu.

Granada’da kaldığım otel Marquis Urban da çok merkezi konumdaydı ve hem rahatlık hem temizlik açısından tavsiye ederim.

Cordoba’da kesinlikle bir patioda kalmalısınız çünkü en güzel geleneksel evler burada. La Llave de la Juderia ise La Mezquita’ya da çok yakın konumda bir seçenek.

Ronda’da önerebileceğim otel ise merkezi konumuyla tipik bir patio olan Boabdil Guesthouse.

Cadiz’de La Casa Morada hem eski şehrin içinde hem de plaja yürüme mesafesinde bir patio. Atico Compania ise merkezi ve son derece konforlu bir otel.

“Endülüs Gezi Rehberi & Endülüs Gezi Notları” üzerine bir yorum

 1. şimdiye kadar rastladığım en detaylı, en faydalı ENDÜLÜS yazısı!! Emeğinize sağlık çok çok teşekkürler. Portekiz-Endülüs turlarından birine katılacaktık. Ta ki Endülüs serinizi okuyana kadar. Arkadaşımı ikna edebilirsem kesinlikle bireysel tur yapmalıyız 🙂 Hiç bir soru sorma ihtiyacı hissettirmeden, her şeyi yazmışsınız, tebrik ederim Hem de o kadar yalın ve net bir biçimde ki!
  Saygılar ve sevgiler

  Cevapla
  • Pozitif düşünceleriniz ve takdiriniz için ben teşekkür ederim Hatice Hanım. Keyifli yolculuklar dilerim.

   Cevapla
 2. ışıl hanım merhaba,
  İspanya gezisi öncesi çok faydalanacağım bir yazı oldu . Öncelikle detaylı paylaşımınız için teşekkür ederim.
  5 arkadaş Endülüs gezisi planlarken, İspanyanın büyük kısmını görmek isteyen diğer arkadaşlarımı kıramayarak yoğun bir program hazırladım. Ancak Endülüs kısmı ve sonrası konusunda değişiklik yapıp yapmama konusunda kararsız kaldım. programımızın ham hali şöyle:
  1. gün öğlen Barselona’da olacağız.
  2. gün Barselona
  3. Gün Granada: sabah erkenden uçak ile Malagaya gideceğiz. Malagada araç kiralayıp, malagayı gezmeden direkt Granada.. Öğleye doğru granada da olup, öğleden sonra Elhamra sarayı gezilecek.
  4. gün Granda: Tüm gün granada.. Gece elhamra nasrid bölümü tekrar gezilecek. geceleme yine granadada
  5. gün sevilla: sabah erkenden yola çıkılıp, ronda üzerinden sevilla. Ronda hızlı gezilip, akşama fazla kalmadan sevillada olmayı planlıyoruz.
  6. gün sevilla: Sevilla karnavalının ilk günü (15 nisan) , geceleme sevilla
  7. gün toledo: erkenden yola çıkıp cordoba gezilerek toledoya ulaşılacak. geceleme toledo
  8. gün. Madrid. önemli yerler gezilecek
  9. gün: öğle uçağı ile Türkiye’ye dönüş
  Sizce küçük değişikliklerle daha efektif veya güzel bir plan mümkün mü.
  kısıtlamamız: 3. gün başına kadar değişiklik mümkün değil. Barselona malaga uçak bileti alındı ve araç kiralandı. Endülüs kısmında daha esnek olabiliriz. Madrid de hiç kalmaya da biliriz.
  şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Feridun Bey merhabalar,

   Endülüs’ten geçtiğimiz hafta dönmüş biri olarak programınızı beğendim. Dediğiniz gibi İspanya’yı bütün olarak gezmek zor, Endülüs başlı başına bir rota. Lakin ben de kendi seyahatimde hızlı tren bağlantısından dolayı Endülüs (Malaga’dan) dönmek yerine öğlen Madrid’e geçtim ve diğer akşam Madrid’den Türkiye’ye döndüm. Önceden de Madrid’e gitmiş biri olarak iyi ki bu şekilde yaptım bile dedim. Programınız gerçekten yoğun ama benim gezi tarzıma benziyor, az zamanda çok yer gezmeye odaklı.

   Adım adım değerlendirmek gerekirse;

   1,5 gün Barselona’daki önemli yerleri görmek için belki yeterli ama genel anlamda az bir süre tabi biraz az. Bu nedenle otelinizi merkezi bir yerde ayarlayıp zaman kazanın derim. Her bütçeye göre birçok otel tavsiyemizi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Zaman kazanmak adına Barselona’da etkin kullanılan hop on hop off otobüslere binebilirsiniz. (Özellikle Barcelona Bus Turistic firmasının…)

   Programınız bu kadar yoğun olmasa belki Malagaya da en azından yarım gün ayrılabilirdi. Şahsen Malaga benim beklentimin üzerinde, güzel bir yer çıktı. Hatta yaz döneminde deniz tatili için bile tercih edilebilir. Ama 5-6 saatte önemli yerler rahatlıkla görülebilir.

   Granada’da El Hambra biletini en kısa sürede alın derim. Nadrid Sarayı, El Hamra’nın en önemli bölümü ama zaman kazanmak adına ben olsam sarayı bir kerede her yeri ile gezerdim. Toplamda min 3-4 saat gerektirir. Yani bence gece turu yerine gündüz turu seçilerek bütün saray bir kerede gezilebilir.

   Sevilla, benim Endülüs rotamdaki en beğendiğim yer oldu. 1 tam gün hızlı bir gezi ile Sevilla’nın önemli bölümleri için belki yeterli olur. Flamenko Müzesi’nde mutlaka flamenko gösterisi izleyin. Son program 20:30’da. Bizim gibi bunu seçebilirsiniz. Müzenin kendi sitesi sadece Paypal ile bilet satıyor, GetYourGuide sitesi üzerinden biletinizi aynı fiyata alabilirsiniz.

   Madrid farklı bir dünya. Gerçekten büyük, güzel bir şehir. 1,5 günde önemli yerlerin birçoğu hızla gezilebilir.

   Madrid başta olmak üzere Endülüs’le ilgili siteye birçok yeni yazılacak takipte kalın. Şimdiden iyi seyahatler.

   Sami

   Cevapla
 3. Malaga”ya ucup 5 gun endulus’u gezmek ıstıyoruz, konaklamalarınızı hangi sehirlerinde kacar gece planlayalım? (sevilla,granada,cordoba, malaga olarak) tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba

   Cordoba’da hiç konaklamayabilirsiniz. 5 gün gibi hızlı yapılması gereken turlarda Granada veya Sevilla’da kalırken günübirlik Cordoba’ya gidiliyor. Size önerim;
   2 gece Granada (1 gün Granada’yı gezersiniz, ertesi gün erkenden yola çıkıp Cordoba’yı gezersiniz ve gece de Sevilla’ya gidip orada konaklarsınız.)
   1 gece Sevilla (konaklamanın ertesi günü Sevilla’yı gezip gece Malaga’ya hareket edersiniz).
   2 gece Malaga şeklinde olacaktır. (İlk konaklamanın ertesi günü isterseniz Malaga’yı gezersiniz isterseniz günübirlik Ronda’ya gidip dönersiniz. Ertesi günü de Malaga’yı gezebilirsiniz).

   İyi yolculuklar dilerim

   Cevapla
 4. Haziran ayında 9 yaş ve 8.5 aylık bebekle endülüs türü yapmak istiyoruz bebek olduğu için araba kiralama bize daha uygun sanırım bebek arabası ile gezmek için caddeler uygun mu yoksa kanguru mu düşünmeliyim sizce

  Cevapla
  • Merhaba Gülhan Hanım,

   Aslında tren ve otobüsler de konforlu ama bir bebek varsa arabanın konforunu hiçbiri veremez. Yalnız Endülüs Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mu yazısında araba kiralama hakkında verdiğim bilgileri de okuyup ona göre son kararınızı vermenizi tavsiye ederim.
   Caddeler ise normal bir şehir gibi. İstanbul’da veya Türkiye’nin herhangi bir şehrinde bebek arabasıyla gezebiliyorsanız Endülüs’te de gezebilirsiniz. Kolaylıkları da zorlukları da aynı.

   Keyifli seyahatler dilerim.

   Cevapla
 5. Işıl Hanım;
  Değerli Bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum.Temmuz ayı ilk haftası Eşim ve Kızımla 3-4 günlük bir Endülüs seyhati planlıyoruz.Endülüs tarih ve kültürünü iyi bilen ve bizlere profesyonel rehberlik yapacak bir yol arkadaşına ihtiyacımız var.
  Yardım ve önerileriniz bizim için çok değerli olacaktır.
  Selamlar

  Cevapla
 6. Harika bir yazı olmuş, kendisi de böyle milimetrik tatil planı yapan fakat sadece yakın arkadaşları ile paylaşabilen biri olarak bu emeğinize ve çabanıza bayıldım. O tren,otobüs saatleri, walking tur linkleri,km hesapları benim gibi obsesifler için harika olmuş:)
  Hep yazın siz:)
  Sevgiler

  Cevapla
 7. Işıl Hanım merhaba,
  Gerçekten muhteşem bir rehberlik ve gezi yazısı olmuş,çok teşekkürler..
  Bende 8 kişilik ailemle birlikte 11 Mayıs 2020 de Madrid e gidiş ve 16 Mayıs 2020 de Madrid dönüş olmak üzere bir Endülüs programı yapıyoruz. Fikrinizi almak isterim,vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler..
  Bir araba kiralamayı düşünüyoruz,
  1. gün Madrid..şehir turu ve konaklama,
  2. gün Madrid den Cordoba ya geçiş,şehir gezisi,cami gezisi..Sevilla ya geçiş ve Sevilla da konaklama..
  3. gün Sevilla şehir gezisi,Alcazar ve Katedral gezisi ve Sevilla da 2. gece konaklaması.
  4. gün Granada ya geçiş,Alhamra Sarayı ve Granada da da konaklama,
  5. gün Granada dan Ronda ya geçiş ve Ronda gezisi ve Malaga ya geçiş ve Malaga da konaklama
  6. gün Malaga Madrid transferi ve dönüş..
  Madrid e maalesef fazla bir zaman kalmadı,gezi,rota ve diğer konularda önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden yapmamız gereken rezervasyonlar var mı?
  Teşekkürlerimle..
  Mehmet AYRANCI

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet Bey,

   Sözlerinize çok teşekkür ederim. Yazının işinize yaramasına da çok memnun oldum.
   Programınız son derece uygun görünüyor. Söylediğiniz gibi Madrid’de geçireceğiniz zaman az olmuş. Bence Granada da biraz az.
   4.günde sabahtan Sevilla-Granada arası yaklaşık 2 saat sürer. Diyelim ki 10-11 civarı varsanız o gün ancak El Hamra Sarayı’nı gezersiniz. Albaicin, Sacromonte gibi bölgelere pek zamanınız kalmaz ya da çok kısa kalır. Ama 6 güne de ancak bu kadar sığdırabilirsiniz zaten. Elinizdeki zamana göre ideal bir plan.
   Alternatif olarak; isterseniz Ronda’yı tamamen programdan çıkarıp o bir günü Madrid ve Granada’ya ekleyebilirsiniz.

   İyi yolculuklar dilerim

   Cevapla

Yorum yapın