Cordoba

İspanya’nın orta-güneyinde, Endülüs Özerk Bölgesi’ndeki Cordoba Eyaleti’nin başkenti olan Cordoba 400 binlik nüfusuyla küçük ama buram buram tarih kokan bir şehir.

Tarihte Endülüs Emevileri’nin ilk başkenti olan Cordoba günümüzde koruduğu tarihi yapıları ve atmosferiyle Endülüs’ün “en Arap” şehri diyebiliriz.

Şehrin simgesi, Arap, Gotik ve Rönesans mimarilerinin başarılı bir harmanı olan, içinde bir Katolik kilise de barındıran La Mezquita ya da ülkemizde daha iyi bilinen adıyla Kurtuba Camii. La Mezquita’nın etrafındaki daracık sokaklar, eski evler, kafeler ve tapas barlardan oluşan bölge gezmeyenin Cordoba’ya gitmemiş sayıldığı Alcazar Sarayı ile birlikte şehrin en çok ziyaretçi çeken yerleri arasında en üst sırada yer alıyor.

Guadalquivir Nehri üzerinde bulunan ve tarihi 1. YY’a dayanan 16 kemerli Puente Romano (Roma Köprüsü) ile UNESCO korumasındaki Juderia’yı da (Yahudi Mahallesi) mutlaka gezi programınıza eklemenizi tavsiye edeceğimiz Cordoba, kabuklu ve karides çeşitleri ağırlıklı deniz mahsülleri, kırmızı et, zeytinyağlılar ve yüzlerce tapas çeşidiyle süslü, zengin Endülüs mutfağıyla da midenize şölen yaşatacak.