Granada

İspanya’nın güneyinde, Endülüs Özerk Bölgesi’nin Granada Yönetim Birimi’nin merkezi olan Granada 250bin nüfuslu küçük ve tarihi bir şehir.

Sierra Nevada Dağı ve Ulusal Parkı’nın hemen kuzeybatı sınırında, Darro Irmağı’nın iki yakası ile Genil Nehri’nin kıyısına kurulan Granada M.Ö 5. YY’a varan tarihinde Romalılar ve Vizigotlar’dan sonra 711-1489 yılları arasında Arap hakimiyetinde yaşamış, günümüze kadar da o günlerin mimarisini başarıyla taşımayı başarmış bir turizm merkezi.

Kuzeyde, zamanında sadece Müslümanların, günümüzdeyse ağırlıklı olarak Musevilerin yaşadığı eski kent Albaicin, batıda en yeni bölge olan Granada ve güneyde Antequeruela olmak üzere üç bölüme ayrılan kentin simgesi ve en ünlü tarihi yapısıysa Alhambra (El Hamra) Sarayı.

Alışveriş tutkunları için La Alcaiceria gibi son derece otantik bir dükkan-pazar-kafe bölgesine de sahip olan şehirde Çingene Mahallesi Sacromonte’deki bar ve tavernalardaki Flamenko gösterileri de özellikle yabancı turistlerin en gözde aktivitelerinden biri.

Enfes işlemeli duvarlarıyla İspanyol Rönesansı’nın en başarılı örneklerinden biri olan Santa Maria de la Encarnacion Katedrali’nin de mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğümüz Granada’nın en kalabalık meydanıysa Plaza Larga.

Granada'da nerede kalınır?

Granada’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Granada’da nerede kalınır?Endülüs Bölgesi‘nin başlıca şehirlerinden Granada, Orta Çağ’dan günümüze uzanan çarpıcı mimarisi ve halen daha etkisinde olduğu Mağribi kültürü ile popülerliğini sürdürüyor. Yalnız ilgi yüksek olunca, özellikle yaz mevsiminde şehirde uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine ulaşmak kayda değer oranda güçleşiyor.

Granada'da ne yapılır?

Granada’da Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey

“Granada’da ne yapılır?” diye araştırma mı yapıyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Sierra Nevada Dağları’nın eteklerinde, 4 nehrin birleştiği yerde kurulmuş olan 250 bin nüfuslu Granada, İspanya’nın en çok turist çeken kentlerinden biri.