Granada Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 9 Nokta)

Granada gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Endülüs’teki Granada Eyaleti’nin başkenti olan 250 bin nüfuslu Granada şehri 8 yüzyıl süren Arap hanedanlıklarının da en son kaybettikleri şehir aynı zamanda.

Araplardan çingenelere, çingenelerden Katoliklere ve Yahudilere kadar çok çeşitli ırklara ev sahipliği yapmış olan kent meşhur Alhambra (El Hamra) Sarayı ile de tanınıyor. Öte yandan şehirdeki gezilecek tek yer bu değil.

Granada gezilecek yerler yazısında sizlere Sierra Nevada Dağı eteklerinde kurulmuş bu sevimli ve sıcak şehirdeki önemli turistik yerlerden bahsedip seyahat planlamanıza yardımcı olmak istiyorum ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Centro, Albaicin & Sacromonte ve El Realejo çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Granada’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Granada’daki en popüler otellerden bazıları: 3★ Granada Five Senses Rooms , 4★ Barceló Carmen Granada, 5★ Eurostars Gran Via.

Yapılacak şeyler: El Hamra ve Generalife Rehberli Turu ve Hızlı Giriş Bileti ile Albaycin Flamenko gösterisi şehirde katılabileceğiniz en popüler turların başında geliyor. Granada’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Granada’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Granada Gezilecek Yerler Listesi

granada gezilecek yerler harita konumları
Granada gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Granada’da gezip görmeniz gereken en önemli yerler;

  1. El Hamra (Alhambra)
  2. Granada Katedrali
  3. Albaicin (Albayzin)
  4. Sacromonte
  5. Corra Del Carbon
  6. Cartuja Manastırı
  7. Federico Garcia Lorca Müzesi
  8. La Alcaiceria
  9. Carmen
  10. Carmen de las Martires

1. El Hamra (Alhambra)

Granada gezilecek yerler El Hamra
Albaicin’den El Hamra Sarayı görünümü

Sadece Granada’nın değil aynı zamanda tüm Endülüs’ün göz bebeği, saray, kale ve büyüleyici bahçelerden oluşan bir kompleks.

Yapılışı 9. Yüzyıla kadar uzanan bu kompleks aynı zamanda tüm Granada şehrini panoramik olarak gören bir tepe üzerinde konumlanmış.

Burada sadece şunu söyleyeyim; El Hamra Sarayı’nı görmezseniz Endülüs seyahatiniz yarım kalır.

 Bilet Al:  Dilerseniz El Hamra Sarayı biletinizi internetten satın alabilir ya da rehberli turlar ile bu büyüleyici yapıyı keşfedebilirsiniz. Bilet almak için tıklayın.

2. Granada Katedrali (Catedral Santa Maria de la Encarnacion)

Granada gezilecek yerler Katedrali
Granada Katedrali

İspanya Rönesansı’nın en güzel örneklerinden Granada Katedrali tam şehir merkezinde yer alıyor. Yapımı 1523 yılına kadar uzanan bu görkemli katedral Kraliçe 1. Isabella ve Kral Ferdinand’a adanmış.

Muhteşem mimarisi ve göz alıcı işlemeleriyle nefes kesen katedralin ilginç bir özelliği daha var. Üniversite eğitiminin yaygın olmadığı, bu olanağa sadece şehrin ileri gelen ailelerinin çocuklarının sahip olduğu dönemde kimin başlattığı belli olmayan bir adet yerleşmiş ve üniversite bitiren kişilerin aile isimleri katedral duvarına yazılmaya başlanmış.

Dolayısıyla duvarlarında dönemin ileri gelen ailelerinin isimlerini ve armalarını da görebiliyorsunuz.

Granada gezilecek yerler yazısında çok kısa yer verebildiğim bu ilginç Gotik – Rönesans karışımı stili olan katedralle ilgili daha detaylı bilgileri ve neden Gotik / Rönesans karışımı olarak tarif ettiğimi Granada Katedrali yazısında okuyabilirsiniz.

3. Albaicin (Albayzin)

Granada'da gezilecek yerler Albaicin
Albaicin

Granada içinde bambaşka bir dünya Albaicin. Arap hükümdarlıkları döneminde Müslüman, şimdilerde ise daha çok Yahudilerin yaşadığı mahalle El Hamra’yı karşıdan gören bir tepe üzerinde konumlanmış.

Carmenes isimli yüksek duvarlı ve içinde asmadan, nara çeşitli meyve ağaçlarının yer aldığı, ortasında avlu olan sevimli beyaz evler ve küçük küçük meydanlarla dolu olan Albaicin mutlaka yarım gün, mümkünse daha fazlasını ayırmanız gereken bir yer.

Granada gezilecek yerler listesinin bu göz alıcı mahallesine özellikle öğleden sonra gitmenizi tavsiye ederim, sebebini Albaicin’deki gezilecek yerleri okurken anlayacaksınız.

Arap Hamamı (Arab Baths): Albaicin’deki en eski cadde Carrera del Darro’da 31 numarada bulunan hamam tüm İspanya’daki en eski ve büyük hamamlardan. Aynı zamanda Walnut Tree Camii’nin de bir parçası ve yapımı 11. Yüzyıla kadar uzanıyor. Randevu alarak gittiğinizde aromaterapi ve masaj da yaptırabilirsiniz.

San Salvador Kilisesi: 16. Yüzyıla ait kilise mimarisinde Arap etkileri de taşıyor. Albaicin’in güney kısmında yer alan San Salvador Kilsesi at nalı şeklindeki kemerleriyle ünlü.

San Nicholas Kilsesi: Albaicin’in en tepesinde yer alan kilise aynı zamanda büyüleyici bir gün batımı manzarası izleyebileceğiniz bir yer. Evet, bu mahalleyi öğleden sonra gezin dememin sebebi de burası.. Akşam saatlerinde kilise önünde yer alan müzisyenler, turistler ve yerel halkla capcanlı bir meydanı da var.

Plaza Larga: İrili ufaklı pek çok meydanı bulunan Albaicin’deki en hareketli yer diyebilirim. Meydanda kurulan meyve, sebze ve çiçek pazarı son derece hareketli ve eğlenceli. Ancak pazar sabah saatlerinde kuruluyor.

4. Sacromonte

Granada gezilecek yerler Sacromonte
Sacromonte

Granada gezilecek yerler listesindeki bir diğer mahalle de Çingene Mahallesi olarak bilinen Sacromonte.

Adından da anlaşılabileceği gibi 18. Yüzyılda bölgeye gelen çingenelerin yaşadığı, daha doğrusu yaşamaya zorlandığı bir çeşit getto.

Bugün mağara ev olarak bilinen, duvarlarına yüzlerce bakır kap kapacak yapıştırılmış evlerle dolu ve son derece sevimli bir bölge. Sacromonte’deki pek çok barda her gece flamenko gösterileri de düzenleniyor, biraz turistik bir aktivite olsa da Granada’ya kadar gitmişken bir gece izlemenizi tavsiye ederim.

 Gösteriye Kaydol:  Güzel bir flamenko gösteri izlemek için ilgili tura internetten de kayıt yaptırabilirsiniz, tıklayın.

5. Corra Del Carbon

Corra Del Carbon Granada
Corra del Carbon

Mariana Pineda Caddesi’nde yer alan Corra Del Carbon yapımı 14. Yüzyıl Arap egemenliği dönemine uzanan tarihi bir kömür deposu.

Endülüs’te Katolik egemenliğinin ilk dönemlerinde önce tiyatro ardından da ev (daha doğrusu han) olarak kullanılmış ve bugün tamamen turizme açılmış durumda.

Burayı turizme açmalarının sebebi de Granada’da en iyi korunmuş tarihi eserlerden birisi olması. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bina bir avlu etrafında yer alan galerilerden oluşuyor. Lokasyon olarak Granada Katedrali’ne yürüyerek 5 dakikalık mesafede.

6. Cartuja Manastırı (Monasterio de la Cartuja)

Granada gezilecek yerler Monasterio de la Cartuja Granada
Cartuja Manastırı

Bazı gezginlerin ziyaret etmeden geçtiği ancak benzersiz bir Barok mimarisi örneği Cartuja Manastırı Granada gezilecek yerler listesinin de önemli bir durağı.

Aslında bölge eskiden bir Roma mezarlığı iken 1516’da manastır yapımına başlanmış ve üç yüzyıl kadar sürmüş. Bugün büyüleyici heykeller, kabartmalar ve resimlere ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretinin 5 Euro olduğu manastırın en güzel yeri ise mermer şapeli.

7. Lorca’s House – Federico Garcia Lorca Müzesi

1936’da cinayete kurban giden ünlü şair, yazar ve tiyatro yönetmeni Federico Garcia Lorca‘nın en önemli eserlerini yazdığı yazlık evi bugün bir müze olarak gezginlere açıldı.

Aslında Granada gezilecek yerler listesine alıp almamakta tereddüt ettim çünkü diğer tüm turistik yerlerin biraz dışında. Ancak özellikle önemli sanatçılara, onların hayatına ve eserlerine meraklı gezginlerin görmesi gereken bir yer.

Şehrin modern kısmında yer alan müze sanki Lorca ailesi hala orada yaşıyormuş gibi korunmuş. Giriş ücretinin 3 Euro olduğu müzeye 1 saat ayırmanız yeterli.

8. La Alcaiceria (Arap Baharat Pazarı)

La Alcaiceria Granada
La Alcaiceria

Nueva Meydanı ile Bib Rambla Meydanı arasındaki dar caddelerden oluşan, içinde giyimden takıya, baharatlardan hediyelik eşyalara kadar her türlü eşyayı bulabileceğiniz ancak bundan ötesi İspanya’da oryantal bir atmosfer yaşayabileceğiniz bir yer.

Hiçbir ürün almasanız bile bu sokaklarda birkaç saat geçirmenizi, dükkanları ziyaret etmenizi, cafelerinde kahve içerek etrafı seyretmenizi öneririm.

Granada gezilecek yerler listesinin bu tek kapalı çarşısında bulabileceğiniz orijinal ürünler arasında ise; Arap el işçiliği örnekleri, fajalauza denilen renkli seramikler, taracea olarak adlandırılan ağaç işleri, granadino farolas olarak bilinen lambalar ve etnik kıyafetler yer alıyor.

9. Carmen (Carmenes) ve Carmen de las Martires

Granada gezilecek yerler Carmen de la Victoria
Tipik bir Carmen

Granada’da “Carmen” adında gezilecek bir yer yok aslında. Bu şehre özgü, özellikle Albaicin’de bulunan bahçe-ev tarzı evlerin genel adı ancak Granada gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir durak.

Yüksek duvarların evi caddeden ayırdığı, geniş bir avlusu, büyük bir bahçesi olan, içinde yaşaması hem keyifli hem de dönemin ihtiyaçları düşünülünce son derece pratik evler.

Tipik bir Carmen bahçesinde mutlaka asma ve nar ağaçları bulunurken, çoğunlukla erik, şeftali gibi başka meyveler de yer alıyor. Bunlara çiçekler, serinlik vermesi için çeşmeler ve su kanalları eşlik ediyor.

Birçoğunu ziyaret edemeyeceğiniz carmenlerden birkaç tanesi turistik gezilere açık. Bunlardan en önemlisi de Carmen de las Martires.

Giriş ücretinin olmadığı carmen Alhambra’nın hemen yanında olmasına rağmen çok daha sakin ve büyüleyici bir yer. Granada seyahatinizde mutlaka birkaç saat ayırıp bahçesinde dolaşıp dinlenmenizi tavsiye ederim.

Granada’da Nerede Kalınır?

Granda'da nerede kalınır merkezi otel tavsiyesi
3 yıldızlı Granada Five Senses Rooms & Suites, konaklama için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Granada’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Granada’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Centro, Albaicin & Sacromonte ve El Realejo çevresi.

Granada seyahatimde ben Granada Katedrali’ne yalnızca 200 m uzaklıkta yer alan 3 yıldızlı Granada Five Senses Rooms & Suites adlı tesiste konakladım ve genel olarak memnun kaldım.

Booking.com’da 4000 üzeri ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi yüksek puan alan otel, şehrin merkezinde temiz ama ekonomik bir yer arayanlar için uygun bir seçenek. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bunun dışında yine merkezde yer alan 3★ Granada Five Senses Rooms , 4★ Barceló Carmen Granada, 5★ Eurostars Gran Via adlı tesislere de göz atabilirsiniz.

Granada gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Granada seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz; Şu yazılar da işinize yarayabilir;

Yorum yapın