Madrid’de Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 9 Bölge & Oteller

İspanya‘nın başkenti Madrid‘e yakın bir zamanda seyahat etmeyi planlıyorsanız ve turlarla değil de seyahatinizi kendiniz organize ederek gidecekseniz aklınıza gelebilecek ilk sorulardan biri doğal olarak “Madrid’de nerede kalınır?” olacaktır.

Eğer Madrid’e daha önceden gitme şansınız olmuşsa az çok şehrin merkezi, önemli gezi noktalarının konumları hakkında bilginiz vardır ama ilk kez gidecekseniz biraz tavsiyeye ihtiyacınız olabilir.

Madrid’de nerede kalınır yazısı boyunca Madrid’de nerede kalmalı sorusuna mümkün olduğunca detaylıca cevaplar verip başta Madrid şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye göre Madrid otel tavsiye listesi sunacağım.

Madrid coğrafi olarak 21 temel bölgeye ayrılıyor. Fakat ben Madrid’de nerede kalınır yazımda turistik bir gezide konaklama yapılabilecek bölgeler hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Acelesi olanlara…

Madrid’de konaklama için en ideal bölgelerin başında Sol Meydanı, Gran Via Caddesi ile Austrias bölgesi geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım Eurostar Casa de la Lirica‘yı önerebilirim. Bunun dışında gezilecek yerlere yürüme mesafesindeki Intur Palacio San Martin ve 5 yıldızlı Hyatt Centric Gran Via adlı otelleri de değerlendirebilirsiniz.

Madrid’de Nerede Kalınır?

Madrid'de nerede kalınır haritası
Madrid’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Madrid’de konaklama yapabileceğiniz 9 bölge var. Bunlar:

  1. Şehrin merkezi kabul edilen Puerto del Sol Meydanı & Gran Via Caddesi,
  2. Kraliyet Sarayı gibi önemli yerleri sınırlarında bulunduran Austrias,
  3. Genç gezginlerin tercih ettiği Malasana,
  4. Şehrin eşcinsel dostu bölgesi olan Chueca,
  5. Varlıklı kesimin yaşadığı Salamanca,
  6. Ünlü müzelerinin yer aldığı Paseo del Arte,
  7. Yöresel bar ve restoranları ile ünlü Letras,
  8. Tren istasyonuna yakın Lavapies,
  9. Latin Mahallesi olan La Latina.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Puerta del Sol Meydanı & Gran Via Caddesi

Madrid'de nerede kalınır Sol Meydanı
Puerta del Sol Meydanı, Madrid’in kalbinin attığı yer.

Madrid’de nerede kalınır rehberimizde ilk olarak şehrin merkezi, kalbi olarak kabul edilen Puerto del Sol Meydanı ile bu meydana birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan, şehrin en önemli alışveriş caddesi olan Gran Via hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Puerto del Sol, çevresinde birçok gezilecek yer, otel, kafe ve restoranın bulunduğu şehrin en ünlü noktası. Madrid gezilecek yerler yazımızda tanıttığımız birçok önemli yere bu meydandan yürüyerek ulaşmak mümkün. Yürümek istemezseniz de çevredeki metro durakları ile gitmek istediğiniz yerlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Meydanda yer alan metro durağını kullanarak havaalanı başta olmak üzere birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer metro yerine Madrid havaalanı ulaşımı yazımda da belirttiğim gibi taksi kullanmak isterseniz bu noktadan havaalanı yaklaşık 30 dakika sürüyor ve ücret sabit, 30 Euro.

Kraliyet Sarayı’ndan ünlü müzelere kadar tüm önemli yerlere yürüyerek ulaşabileceğiniz bölgede sayısız tapas barı, eski restoran ve pazar var.

Gece gündüz hareketli olan bu meydanın en önemli özelliklerinden biri de güvenli bölgelerden bir tanesi olması.

Puerto del Sol Meydanı’na birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan Gran Via ise şehrin ünlü alışveriş merkezi. Tarihi binalar, restoranlar, sinemalar, tiyatrolar, müzeler, ünlü mağaza ve butiklerle kaplı olan bu cadde alışveriş tutkunları için biçilmiş kaftan.

Özetle Madrid’de nerede kalınır diye soranlar için ilk bölge tavsiyem şehrin en ünlü ve hareketli yeri olan Puerto del Sol ile Gran Via Caddesi. Otelinizden dışarı adım attığınız anda kendinizi merkezde bulmak istiyorsanız mutlaka bu bölgeleri tercih edin.

Bölgedeki En Popüler Oteller

2. Austrias

Madrid'de nerede kalınır Plaza Mayor
Austrias bölgesinin en önemli noktası olan Plaza Mayor Meydanı.

Madrid’de nerede kalınır yazımda 2. bölge tavsiyem olan Austrias, merkezdeki Sol Meydanı’nın hemen yanında yer alıyor.

16. yüzyıldan beri bölgede yer alan saraylar, kiliseler, manastırlar ile büyük öneme sahip olan bu bölge, gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olması ile de dikkat çekiyor.

Austrias semtinin en önemi noktası olan Plaza Mayor, şehirdeki en önemli meydanların başında geliyor. Buranın dışında Kraliyet Sarayı, Almudena Katedrali, San Miguel Market ve Puerto del Sol, çok kısa yürüyüş mesafelerinde yer alıyor.

Özetle, yöresel ve modern bar ve restoranları, tarihi yapıları ile dikkat çeken bu yer, en az Sol Meydanı kadar merkezi bir konuma sahip ama oraya göre nispeten daha gürültüsüz.

Bölgedeki En Popüler Oteller

3. Malasana

Madrid'de nerede kalınır malasana

Daha çok genç turistlerin tercih ettiği Malasana semti merkezin kuzeyinde, Gran Via Caddesi’nin diğer tarafında yer alıyor. Son yıllarda büyük değişim yaşayan semt günümüzde modern restoranları, trend mağazaları, cafe, restoran, barları ile dikkat çekiyor.

Özellikle gençlerin takıldığı bu semt bütçe dostu otellere de ev sahipliği yapıyor. Üstelik şehrin hareketli gece hayatına da yakın.

Özetle, şehir merkezine çok yakın ama biraz daha genç gezginlerin takıldığı bir bölgede konaklamak isterseniz Malasana çok güzel bir seçenek olabilir.

Bölgedeki En Popüler Oteller

4. Chueca

Madrid konaklama Chueca
Şehrin simgelerinden Metropolis Binası ve arka kısmında kalan Chueca semti

Madrid’de nerede kalınır yazımda tanıttığım bölgeler içinde belki de en sıradışı olan yer Chueca çünkü burası şehrin eşcinsel dostu bölgesi olarak biliniyor.

Gran Via’nın sonuna doğru, Malasana’nın hemen yanında yer alan bu semt, dar sokakları, gece gündüz hareketli bar ve restoranları ile şehrin gay ve lezbiyen kültürünün yaşatıldığı bir semt.

Kısacası, Plaza de Chueca meydanının merkezini oluşturduğu bu semt hareketli gece hayatı, fantastik kafe ve meydanları ile gezginlere rengarenk bir ortam sunuyor.

Bölgedeki En Popüler Oteller

5. Salamanca

Madrid'de konaklama Salamanca

Madrid’in en önemli gezi noktalarından Retiro Parkı’nın hemen kuzeyinde yer alan Salamanca, 19. yüzyıl binaları ile çevrili, şehrin en varlıklı kesiminin yaşadığı yer olarak öne çıkıyor.

Madrid’de nerede kalınır yazımda tanıttığım diğer semtler gibi burası da restoranları, barları, alışveriş caddeleri ile dikkat çeken bir semt aslında.

Gran Via caddesine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan bu semt ayrıca Prada, Gucci, Louis Vuitton gibi markaların mağazalarına da ev sahipliği yapıyor.

Velazquez ve Serrano adındaki 2 paralel cadde üzerinde yoğunlaşan bu semt, özellikle merkezin gürültüsünden uzaklaşıp biraz daha tarz sahibi bir bölgede konaklamak isteyenler için uygun olabilir.

Bölgedeki En Popüler Oteller

6. Paseo del Arte

Madrid'de nerede kalınır Paseo delarte
Madrid’in simge yerlerinden, Plaza de Cibeles

Madrid’in doğusunda, Retiro Parkı’nın hemen yanında bulunan Paseo del Arte şehrin en ünlü müzelerine ev sahipliği yapan bir bölge.

Museo del Prado ile Reina Sofia Müzeleri’nin yanı sıra ufak tefek cafeleri de bölgede bulabilirsiniz.

Açık konuşmak gerekirse bu bölgede çok fazla otel yok lakin bölgeye yakın otellerde konaklarsanız hem merkeze hem de Madrid’in ünlü müzelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

7. Letras

Letras Madrid'de konaklama

Madrid’de nerede kalınır rehberi boyunca tanıttığım bölgeler arasında belki de en az dikkat çekenlerden biri Letras bölgesi.

Müzeler bölgesi ile şehrin kalbi sayılan Sol Meydanı arasında yer alan bu ufak bölge eski pazarları, yöresel bar, restoran ve marketleri ile dikkat çekiyor.

En hareketli noktası Plaza Santa Ana olan bölge geçmişte İspanyol edebiyatına altın çağını yaşatan Cervantes ve Quevedo gibi ünlü isimlere de ev sahipliği yapmış.

Kısacası burası, şehrin merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde ama daha yöresel dokuya hakim bir noktada konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek.

Bölgedeki En Popüler Oteller

8. Lavapies

Madrid'de nerede kalınır Lavapies Atocha
Atocha Tren İstasyonu, Lavapies semtinin kıyısında yer alıyor.

Merkezin biraz güneyinde kalan Lavapies bölgesi özellikle yerel hayatla iç içe olup gece hayatına yakın bir noktada konaklamak isteyenlere hitap edebilecek bir yer.

Göçmen kültürü ile renklenmiş, hipster barları, yeme içme mekanları ile dikkat çeken bu yer özellikle sahip olduğu ulaşım imkanları ile öne çıkıyor.

Lavapies semtinden dilerseniz şehirdeki birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burası aynı zamanda Madrid’in merkez tren istasyonu olan Atocha’ya da yürüme mesafesinde. Eğer Madrid’e Barselona ya da Endülüs şehirlerinden trenle gelip gidecekseniz istasyona yakın konumda konaklamak sizin için avantaj olabilir.

Kısacası Madrid’de nerede kalınır, şöyle hem merkeze ve ulaşım ağına yakın ama aynı zamanda kendine has havası olsun diyenler bu bölgede kalmayı düşünebilirler. Bölgedeki otelleri incelemek için tıklayın.

9. La Latina

Madrid konaklama La Latina
La Latina semti, Basilica of San Francisco el Grande

Madrid’de nerede kalınır rehberimde tanıtacağım son bölge olan La Latina adından da anlaşılacağı üzere şehrin Latin mahallesi.

Madrid’in merkezi kabul edilen Sol Meydanı’nın güney batısında kalan bu mahalle labirenti andıran dar sokakları, eski kiliseleri, 18. yüzyıldan kalma binaları ile dikkat çekiyor.

Madrid’in ünlü ikinci el eşya pazarı El Rastro da bu bölgede kuruluyor. Bununla birlikte şehrin önemli gezi noktalarından biri olan San Francisco el Grande de bu bölgenin sınırlarında yer alıyor.

Birbirinden şirin ve ünlü tapas barlarının da bulunduğu bölge özellikle haftasonları çok canlı oluyor.

Bölgedeki En Popüler Oteller

Madrid’de ben hangi bölgede, hangi otelde kaldım?

Madrid otel tavsiye Eurostars Casa de la Lírica
Eurostars Casa de la Lírica kaliteli, temiz, güzel bir fiyat/performans oranına sahip tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Booking.com’da yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek bir puan alan 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica Madrid’in merkezinde, temiz, kaliteli ve çok pahalı olmayan bir tesis arayanlar için güzel bir seçenek.

Benim bu oteli tercih etmemdeki en büyük etken tesisin sahip olduğu muazzam konum ve uygun fiyat/performans oranı oldu.

Son Madrid seyahatimde çok kısıtlı vaktim olduğu için şehrin tam merkezinde konaklamak önemliydi. Bu yüzden ben otel tercihimi şehrin kalbi sayılan Puerto del Sol Meydanı çevresinden yana kullandım.

Bu otelden dışarı adım attığını an 5 dakikada kendinizi şehrin tam merkezi olan Sol’da buluyorsunuz. Böylece hem yorulmuyorsunuz hem de zamandan tasarruf ediyorsunuz.

Şehrin en hareketli noktalarından birinde yer alan bu tesisin çevresi gece gündüz çok hareketli. Birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanı mevcut. Otelin kahvaltısı ise gayet güzel.

Meydana birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan bu tesisten şehirdeki gezip görülecek hemen hemen çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Madrid havaalanı ulaşımı yazımda detaylıca bahsettiğim gibi uçağınızdan indikten sonra merkeze benim yaptığım gibi metro ile gelebilirsiniz. Meydanda yer alan Sol metro durağı ile şehrin çoğu yerine rahatça ulaşabilirsiniz.

Son derece merkezi konuma sahip, modern tarzda dekore edilmiş bu tesisin en güzel noktalarından biri şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinden biri olması. Ben konaklama yaptığım dönemde çift kişilik oda için kahvaltı dahil 117 Euro ödedim.

Özetle ben bu otelde konaklamaktan son derece memnun kaldım. Eğer siz de Madrid’in tam merkezinde, birçok yere yürüme mesafesinde, kaliteli ama çok uç pahalı olmayan bir yerde konaklamak isterseniz bu oteli değerlendirebilirsiniz.

Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Madrid’de Şehir İçi Ulaşım

Madrid otel tavsiye ulaşım seçenekleri

Madrid büyük bir şehir olsa da şehirde gezip görülecek yerlerin bir çoğu birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Eğer şehirde konaklama yapacağınız otelinizi Puerta del Sol, Plaza Mayor gibi canlı ve merkezi noktalara yakın seçerseniz çoğu yeri yürüyerek gezebilirsiniz.

Yürümek istemediğiniz zaman ya da merkezin biraz daha dışında kalan noktalara gitmek istediğinizde ise şehirde etkin durumda olan metro hattını kullanabilirsiniz.

Havaalanından gelip giderken ise metro, taksi ya da shuttle hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Normalde çok tercih etmem ama Madrid’de taksi sistemi güzel çalışıyor. Merkezden havaalanına sabit fiyat uygulaması var, 30 Euro. Otelinizden sizin adınıza istediğiniz saatte taksi ayarlamasını isteyebilirsiniz.

Ben konakladığım Eurostars Casa de la Lírica otelindeki resepsiyon görevlilerinden belirli bir saatte taksinin havaalanı için hazır olmasını rica etmiştim. Şehri gezip bavullarımı almak üzere otele döndüğümde talep ettiğim taksinin beni kapı önünde beklediğini gördüm.

Kısacası Madrid’de gerek şehir iç gerekse de havaalanı ulaşımı konusunda hiç zorluk çekmezsiniz. Ulaşım konusunda detaylı bilgileri şu yazılarda okuyabilirsiniz;

Madrid Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Madrid otel fiyatları

Madrid’de nerede kalınır yazımızdaki en güzel detaylardan biri aslında otel fiyatları. Madrid otel fiyatları konusunda çok can sıkmayacak bir yer. Fiyatlar Barselona vb yerlere nazaran çok daha düşük sayılabilir.

Merkezde, kaliteli ve temiz bir 3 yıldızlı otelde fiyatlar genel olarak 80 – 120 Euro arasında sayılabilir. Örnek olarak ben Sol Meydanı’na hemen birkaç dakika uzaklıkta, kahvaltı dahil 4 yıldızlı konaklama için yalnızca 117 Euro ödedim. Ölü sezonda bu fiyatlar çok daha düşük olabilir.

Otel rezervasyonuna gelecek olursak, ben senelerdir kendi rezervasyonlarım için internetin en güvenilir ve popüler rezervasyon sitelerinden Booking.com‘u tercih ediyorum.

Booking.com, “En iyi fiyat garantisi” ve “ücretsiz iptal seçenekleri” ile ünlü. Seçiminize göre otel ödemenizi tesise vardığınız yapabilir ya da yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta konaklamanıza 24 saat kala ücretsiz rezervasyon iptali yapabilirsiniz.

Booking.com’da yer alan tüm Madrid otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Madrid’de Nerede Kalınır?

Madrid'de nerede kalınır rehberi

Madrid’de nerede kalınır içeriği biraz uzun oldu ama özetle Madrid konaklama konusunda gezginleri pek üzmeyecek bir şehir. Şehirde konaklama yapılacak birçok bölge var. Otel fiyatları ise benzerlerine nazaran çok daha ucuz.

Bölge olarak, Sol Meydanı ve Gran Via Caddesi çevresi bana göre Madrid’e ilk kez gideceklerin tercih etmesi gereken ilk yer.

Burada uygun fiyatlı otel bulamazsanız hemen yakın konumdaki Plaza Mayor meydanını sınırlarında bulunduran Austrias bölgesine göz atılabilir.

Malasana genç gezginlerin tercih ettiği yer olarak öne çıkarken Chueca şehrin gay ve lezbiyen dostu bölgesi olarak biliniyor.

Bunların dışında Salamanca, Lavapies ve La Latina bölgelerinin ise kendine has dokuları var ama şehre ilk kez gidenler için merkeze biraz daha uzak konumda bulunuyor olabilirler.

Madrid’de otel tavsiyesi konusuna gelirsek, ben son Madrid seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica otelinden çok memnun kaldım. Merkeze birkaç dakika uzaklıkta bu tesis fiyat/performans olarak mükemmel. Kısacası şimdi Madrid’e gidecek olsam ilk önce bu otele göz atarım.

Bu tesis dışında konaklama bütçeleri biraz daha kısıtlı olan gezginler 3 yıldızlı B&B Hotel Puerta del Sol ve 4 yıldızlı Intur Palacio San Martin adlı tesislere göz atabilirler.

Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa 5 yıldızlı Hyatt Centric Gran Via Madrid ve Gran Meliá Palacio de los Duques adlı tesisler de değerlendirilebilir.

Madrid’de nerede kalınır yazım boyunca Madrid gezisi boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında bilgileri, dikkat etmeniz konular ve konaklama için birbirinden güzel otel tavsiyelerime yer vermeye çalıştım.

Eğer sizin de Madrid’de nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Booking.com

“Madrid’de Nerede Kalınır? Merkezdeki En İyi 9 Bölge & Oteller” üzerine bir yorum

Yorum yapın