Madrid Havaalanı

Madrid Havaalanı‘nın resmi adı Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı olup havaalanı şehir merkezine 13 kilometre mesafede yer almaktadır. Avrupa’daki en büyük havalimanlarından olan Madrid Havaalanı, Iberia Havayolları’nın ana uçuş noktası olarak kullandığı yerdir. 1931 yılında açılan havalimanında dört tane terminal bulunmaktadır. 1, 2 ve 3. terminaller birbirine yakındır ve metro ile ulaşmak mümkündür. 4. terminale ise nispeten uzaktır ve kendi metro sistemi vardır. Hangi terminalden inip bineceğinizi önceden bilmenizde fayda vardır.

Madrid Havaalanı’nda Terminaller

Terminal 1: Uluslararası ve bazı Avrupa uçuşları. Arjantin, Meksika, Mısır, Katar, Suudi Arabistan, Tayland ve Amerika Birleşik Devletleri uçuşları bu terminalden işlemektedir. THY da bu terminali kullanmaktadır.

Terminal 2: Birçok Avrupa uçuşu, bazı uluslar arası uçuşlar. Almanya, Portekiz ve Norveç gibi yerlere yapılan uçuşlar bu terminaldendir.

Terminal 3: (Puento Aero Terminali) Madrid – Barselona arasındaki uçuşlar bu terminal üzerinden yapılmaktadır.

Terminal 4: Iberia ve diğer OneWorld alliance uçuşları. Bu terminale ulaşım için 1. veya 2. terminalin dışından işleyen ücretsiz servislere binmek gerekmektedir.

(Terminalleri kullanan havayolu firmalarının listelerine ulaşmak için tıklayın.)

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine çeşitli araçlarla ulaşabilirsiniz.

Aerocity: Özel bir araç hizmetidir. Websitesinden önceden rezerve edilmelidir. Bu hizmette 7 oturaklı araçlar kullanılır ve kişiler kapıdan kapıya hizmet alır. 3 kişilik seyahat bedeli 23, 4 kişilik seyahat bedeli 26 Euro’dur.

AresMobile: Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında en hususi olanıdır. Bir şoför sizi havalimanında karşılar ve gideceğiniz yere kadar götürür. Hizmet bedeli 65 Euro’dan başlamaktadır.

Otobüs: Aeropuerto adı verilen otobüs sistemi 24 saat çalışmaktadır. Bu otobüs sadece üç durakta durmaktadır: O’Donell, Plaza de Cibeles ve Atocha. Gün içerisinde 15 dakikada bir düzenlenen sefer sıklığı geceleri 35 dakikada bire düşmektedir. 06:00 – 23:30 arasında hizmet verilmektedir. Seyahat yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Bilet ücreti 5 Eruo’dur ve otobüste satın alınabilir.

Taksi: Madrid Bajaras Uluslar Arası Havalimanı – Madrid şehir merkezinde ulaşımı taksi ile sağlamak isterseniz 20 – 30 Euro gibi bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Online ya da akıllı telefon uygulamaları ile taksi rezerve etmek mümkündür.

Metro: Madrid havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı ise metro. Bulunduğunuz terminal içerisinde yer alan metro istasyonuna binerek merkezde dileğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Madrid gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Madrid Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın