Madrid havaalanı şehir merkezi arası ulaşım seçenekleri

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Madrid Havaalanı, kent merkezinin yalnızca 12 kilometre uzağında faaliyet gösteriyor. Yakınlığına rağmen Madrid havaalanı, şehir merkezi ulaşım konusunda konularına çok sayıda seçenek sunuyor.

Bu seçeneklerden kimi ekonomik fiyatları ile gezginleri mutlu ederken, kimisi lüksü ön planda tutuyor. Peki Madrid havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Madrid Barajas Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

1928 yılından beri kullanımda olan Adolfo Suárez MadridBarajas Uluslararası Havalimanı‘nda 4 terminal binası bulunuyor.

1, 2 ve 3 numaralı binalar birbirine yakın konumdayken, 2006 yılında açılan Terminal 4 daha uzak bir konumda yer alıyor. Bu binaya diğerlerinden ulaşım ücretsiz servis araçları ile sağlanıyor.

Türkiye’den İspanya’nın başkentine direkt seferler düzenleyen Türk Hava Yolları ve Pegasus Terminal 1’i, Atlasglobal ise Terminal 3’ü kullanıyor.

Aslında Madrid Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısında toplu taşıma seçeneklerine ağırlık vereceğim. Ancak yer yön bulmakla uğraşmak istemeyenler, valizi çok olduğu için toplu taşımadan zorlanacak olanlar veya grup halinde seyahat ettikleri için masrafları bölüşebilecek olanlar için çok daha konforlu olan havaalanı karşılama servisleri de mevcut. Bu tarz tercihi olanlar için birkaç tavsiye ise:

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım ve Otelinize Direkt Transfer: Madrid Barajas Havaalanı’nda uçağınızdan indikten sonra karşılanıp şehir merkezindeki otelinizin kapısına direkt, konforlu araçlarla ve ortalama 30 dakikada ulaştırılacağınız bu servis 1-4 kişi arası gruplara hitap ediyor ve ücreti 49 Euro.

Hızlı onay ve eğer gerekirse 24 saat öncesine kadar iptal etme şansı da mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Otelinize Direkt Transfer: Mercedes E tipi lüks araçlarla, İngilizce konuşan şöförler eşliğinde havaalanında karşılanıp direkt otelinize ulaştırılacağınız bu seçenek de yine 1-4 kişilik gruplar için ideal.

Bu paketin fiyatı 50 Euro olup ortalama yolculuk süresi 30 dakika. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

 

Metro

Madrid havaalanı ulaşım metro

Madrid Barajas Havaalanı şehir merkezi ulaşım için sık tercih edilen toplu taşıma seçeneklerinin başında metro geliyor. Gezginlere ekonomik yolculuk imkânı tanıyan metronun 8 numaralı hattına bağlı hem Terminal 2 hem de Terminal 4‘te istasyonları bulunuyor.

Haftanın her günü, 06.00’dan 01.30’a kadar bu hatta hizmet veren araçlar, duraklara 5 dakikada bir uğruyor. Metro ağında pembe renkle belirtilen Hat 8, Nuevos Ministerios isimli istasyona kadar yolcu taşıyor. Kent merkezine gideceklerin bu istasyondan aktarma yapmaları gerekiyor.

Gran Via ve Opera gibi kentin kalbindeki yerlere ulaşmayı hedefliyorsanız, yeşil renkli Hat 5’i tercih edebilirsiniz. Yalnız bu hatla bağlantılı olan durağa ulaşmak için aşağı yukarı 30 dakika yürümek durumundasınız.

Barajas Havalimanı ile kent merkezi arasında metro ulaşımının bedeli, ek havaalanı ücreti ile birlikte 5 Euro. Eğer standart metro biletine sahipseniz, 2 Euro tutarındaki ek ücreti ödeyerek ulaşım ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Otobüs

Madrid şehir merkezi havaalanı otobüsü

Havalimanından kent merkezine ulaşım sağlayan 4 farklı otobüs hattı bulunuyor. Bunlar arasında en popüleri 89 numaralı hattın yerini almış olan havaalanı ekspres otobüsü (Exprés Aeropuerto).

Yılın 365 günü, 24 saat kesintisiz yolcu taşıyan ekspres otobüsler yalnızca O’Donell, Plaza de Cibeles ve Atocha‘da bulunan duraklara uğruyor. Yalnız bu nokta da belirtmek isterim ki araçlar Atocha’daki durağı sadece 06.00-23.30 arasında kullanıyor.

Havalimanının 3 numaralı hariç tüm terminal binalarından yolcu alan otobüslerin sefer sıklığı gündüz 15, gece ise 35 dakikada bir. Yolculuk süresi, bindiğiniz durağa bağlı olarak 30 ila 40 dakika arasında değişiyor.

EMT‘nin ekspres araçları dışında 101 ve 200 numaralı hatlarında faaliyet gösteren otobüsleri de kentin değişik noktalarına ulaşım konusunda gezginlere yardımcı oluyor.

Canillejas Toplu Taşıma Aktarma Merkezi’ni havaalanına bağlayan 101 numaralı otobüsler, Pazartesi’den Cumartesi’ye 06.00-23.25 arasında hizmet veriyor. T1 ve T2’de durakları bulunan 101, Pazar günleri ile resmi tatillerde sefere normalden 1 saat geç başlıyor.

200 numara ise Avenide de América’ya 05.10’dan 23.30’a kadar sefer yapıyor. Bu otobüslerin T1 ve T2’nin yanı sıra T3’te de durağı bulunuyor.

5 Euro ödeyerek ekspres otobüslerde yolculuk yapabilirsiniz. Diğer hatlar içinse bilet fiyatları 1,50 Euro olarak belirlenmiş. 101 ve 200 numaralı hatlarda standart biletlerin dışında metrobüs tasarruf bileti ve turist seyahat kartı kullanılarak da yolculuk yapılabiliyor. Biletleri, bindiğiniz araçta nakit ödemeyle satın alabilirsiniz.

Tren

Madrid şehir merkezinden havaalanına ulaşım

Madrid Havaalanı şehir merkezi ulaşım için sizlere önerebileceğim son toplu taşıma seçeneği, RENFE’ye bağlı olarak seferlerini sürdüren trenler.

Madrid halkının “Cercanias” adıyla andıkları yerel tren ağının bir parçası olan C1 hattında faaliyet gösteren trenlere binerek Principe Pio‘ya  C10 hattında faaliyet gösteren trenlere binerek ve yine Principo Pia’dan geçip Villalba’ya ulaşabilirsiniz.

Chamartin, Nuevos Ministerios, Atocha, Puerta del Sol ve Méndez Álvaro, demir yolu araçlarının seferleri sırasında uğradıkları duraklardan bazıları.

Trenler, havalimanına görece daha yakın zamanda inşa edilen Terminal 4‘ün en alt katındaki istasyondan (Aeropuerto T4) kalkıyor. Eğer farklı bir binadaysanız, ücretsiz servis araçlarına binerek rahatlıkla T4’e ulaşabilirsiniz.

Principe Pio yönüne ilk tren, 05.44’de hareket ediyor. Son seferse 23.07’de gerçekleştiriliyor. Hattın bir ucundan diğerine yolculuğun toplam süresi, 38 dakikayı buluyor. Aynı istikamette daha uzağa, Villaba’ya kadar giden trenler ise 05:35 – 22:15 arasında sefer yapıyor.

Her 30 dakikada bir sefere başlayan trenler için bilet fiyatları, tek yön için 2,60 Euro olarak belirlenmiş. Gidiş dönüş bilet fiyatı ise 5,20 Euro. Tek yön biletleri satın alındıktan sonra 2 saat boyunca geçerliliklerini koruyor.

AeroCity

Toplu taşıma araçlarının sefer saatleri sizlere uymuyorsa Madrid Barajas Havaalanı şehir merkezi ulaşım için konforlu bir yolculuk olan AeroCity tarafından sunulan teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Firma Madrid’e gelen gezginlere paylaşımlı ve özel servis seçenekleri sunuyor. Havaalanı transferi konusunda 20 yıldan fazla tecrübeye sahip firma, bu hizmetlerini klimalı, yüksek hızlı kablosuz internet bağlantısına sahip, 7 kişi kapasiteli araçlarında veriyor.

Araçların maksimum üç durağa uğraması ve kişi başı 15 Euro‘dan başlayan fiyatları, paylaşımlı servis hizmetini birçoklarının gözünde cazip kılan unsurlar.

Ailelere ve gruplara daha konforlu bir yolculuk deneyimi yaşatmayı amaçlayan ekspres servis hizmetinin fiyatları ise 34 Euro‘dan başlıyor. Kapıdan kapıya olduğu için bu hizmetten yararlanıldığında kayda değer oranda zamandan tasarruf sağlanabiliyor.

Shuttle hizmetinden yararlanmak için rezervasyonunuzu firmanın web sitesinden ya da havaalanındaki ofislerden yaptırabilirsiniz. AeroCity görevlileri, rezervasyon yaptıran konuklarını 1, 2 ve 4 numaralı terminal binalarının önündeki çıkış noktalarında bekliyor.

Ares Mobile

Shuttle hizmetine ek olarak AeroCity, müşterilerine bir de Ares Mobile adıyla özel araç kiralama seçenekleri veriyor. Firmanın filosu tamamen lüks araçlardan oluşuyor.

Müşteriler tercihlerine bağlı olarak şoförlü ya da şoförsüz kiralama yapabiliyor. Binek otomobillerin dışında Ares Mobile’ın filosunda 18, 30 ve 50 yolcu kapasiteli araçlara da yer veriliyor. Filodaki araçların maksimum 24 ay kullanılmaları, konfor ve güvenlik açısından önemli bir artı.

Firmada kapıdan kapıya araç kiralama bedeli 68 Euro‘dan başlıyor. Gezginler ihtiyaçlarına bağlı olarak firmanın araçlarını saatlik veya günlük de kiralayabiliyor. Eğer firmanın sunduğu lüks seçenekler hoşunuza giderse rezervasyonunuzu web sitesi üzerinden kolayca yaptırabilirsiniz.

AeroCity ve Ares Mobile dışında teklif almak için Mad ShuttleEurope Shuttle ve Airport Shuttle Madrid isimli firmaların web sitelerini de inceleyebilirsiniz.

Taksi

Madrid Barajas Havalimanı taksi

Konforun ön planda olduğu bir diğer transfer seçeneği ise taksi. Madrid Havaalanı şehir merkezi ulaşım seyahatini trafik yoğunluğuna bağlı olarak 20-25 dakika arasında tamamlayan resmi taksiler “beyaz üzerine kırmızı çizgili olup kapısında Madrid City Council logosu bulunanlar”.

Bunların haricinde terminal içinde ve dışında bekleyen araçlardan uzak durmak gerekiyor. Çünkü bu araçları kullanan şoförler yolculardan genelde daha fazla para koparma amacında oluyor.

Yine Madrid Barajas Havaalanı resmi firmalarından olan ve doğa dostu hibrid motorlu araçlardan oluşan filosuyla beğeni toplayan Eco Taxi gibi firmalarsa müşterilerini 30 Euro‘luk sabit tarife üzerinden Madrid kent merkezine taşıyor.

Yolculuk, M30 çevre yolu üzerinden gerçekleştiriliyor. Ödeme ise nakit veya kredi kartı ile yapılabiliyor. Kent merkezi dışında kalan bir lokasyona gidilecekse fiyatlandırma o an için geçerli şehir içi tarifeye bağlı kalınarak hesaplanıyor. Ki taksimetrelerin açılış fiyatı ve kilometre başına ücretlerini şu linkte * görebilir, gideceğiniz adres için yaklaşık bir hesap yapabilirsiniz.

  • aena.es/en/madrid-barajas-airport/taxi.html

Otel Servisi

Madrid havaalanı şehir merkezi arası ulaşım otel servisi

Havaalanı transferi konusunda yararlanabileceğiniz son seçenek otel servisi. Madrid kent merkezindeki çoğu otel bu hizmeti müşterilerine cazip fiyatlarla sunuyor.

Rezervasyon için siz de benim gibi Booking.com‘u tercih ederseniz, tatilinizi geçirmeyi planladığınız otelin böyle bir hizmeti olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Sitenin Madrid otellerine özel hazırlamış olduğu sayfalarda bu hizmetle ilgili bilgilendirmeye de yer veriliyor. Detaylı araştırmaya ayıracak vaktiniz yoksa “Madrid’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda sizlere önerdiğimiz oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Özetle Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Madrid havaalanı transfer seçenekleri

Madrid Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda toplu taşıma seçeneklerinden ön plana çıkan yok aslında. Başka bir deyişle herhangi bir çok hızlı ve uygun fiyatlı diyemeyiz.

Genellikle fiyatlar birbirine yakın, seyahat süreleri de. Bu durumda ideal toplu taşıma seçeneğini gideceğiniz otelin konumu belirliyor. Yazı içerisinde bahsettiğim tren, metro veya otobüs seçeneklerinin güzergahını kalacağınız otelin konumu ile karşılaştırıp sizin için en az aktarmalı yolu seçebilirsiniz.

Aktarma ile veya metro istasyonu, otobüs istasyonu aramakla uğraşmak istemeyenler, konfor tercih edenler için yazının başında birkaç örnek de verdiğim havaalanında karşılanıp direkt otellerine transfer edilecekleri hizmetler ise en ideal seçeneklerden.

Madrid Havaalanı transfer hizmetleri hakkındaki rehberimin sonuna geldik. Eğer kentteki tatil günlerinize keyif katacak bir gezi programı oluşturmak için mekân önerilerine ihtiyaç duyarsanız, “Madrid Gezilecek Yerler” başlıklı liste içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kentin alışveriş, eğlence, şehir içi ulaşım gibi alanlarda gezginlere sunduğu fırsatlarıysa “Madrid Gezi Rehberi” adlı içeriğimizde sıraladık.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top