Madrid Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu İspanya‘nın bu hareketli, eğlenceli ve buram buram tarih kokan kentine ilk defa gidecekler için en önemli birkaç sorudan biri. Neyse ki, cevabı çok kolay.

Madrid Havaalanı kent merkezinin yalnızca 12 kilometre uzağında faaliyet gösteriyor. Yani neredeyse şehrin içinde. Ki yakınlığına rağmen Madrid Barajas Havaalanı, şehir merkezi ulaşımı konusunda seyahat severlere çok sayıda seçenek sunuyor.

Bu seçeneklerden kimi ekonomik fiyatları ile gezginleri mutlu ederken, kimisi lüksü ön planda tutuyor. Peki, lafı daha da uzatmadan Madrid havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? diyerek cevaplara geçelim.

Madrid Barajas Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Madrid Havaalanı Rehberi

1928 yılından beri kullanımda olan Adolfo Suárez Madrid – Barajas Uluslararası Havalimanı’nda 4 terminal binası bulunuyor.

1, 2 ve 3 numaralı binalar birbirine yakın konumdayken, 2006 yılında açılan Terminal 4 daha uzak bir konumda yer alıyor. Bu binaya diğerlerinden ulaşım ücretsiz servis araçları ile sağlanıyor.

Türkiye’den İspanya’nın başkentine direkt seferler düzenleyen Türk Hava Yolları ve Pegasus Terminal 1’i, Atlasglobal ise Terminal 3’ü kullanıyor.

1. Metro

Madrid Havaalanı Metro

Madrid Barajas Havaalanı şehir merkezi ulaşım için sık tercih edilen toplu taşıma seçeneklerinin başında metro geliyor. Gezginlere ekonomik yolculuk imkânı tanıyan metronun 8 numaralı hattına bağlı hem Terminal 2 hem de Terminal 4’te istasyonları bulunuyor.

Haftanın her günü, 06.00’dan 01.30’a kadar bu hatta hizmet veren araçlar, duraklara 5 dakikada bir uğruyor. Metro ağında pembe renkle belirtilen Hat 8, Nuevos Ministerios isimli istasyona kadar yolcu taşıyor. Kent merkezine gideceklerin bu istasyondan aktarma yapmaları gerekiyor.

Gran Via ve Opera gibi kentin kalbindeki yerlere ulaşmayı hedefliyorsanız, yeşil renkli Hat 5’i tercih edebilirsiniz. Yalnız bu hatla bağlantılı olan durağa ulaşmak için aşağı yukarı 30 dakika yürümek durumundasınız.

Barajas Havalimanı ile kent merkezi arasında metro ulaşımının bedeli, ek havaalanı ücreti ile birlikte 5 Euro. Eğer standart metro biletine sahipseniz, 3 Euro tutarındaki ek ücreti ödeyerek ulaşım ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

2. Otobüs

Madrid Havaalanı Expres Otobüs

Havalimanından kent merkezine ulaşım sağlayan 4 farklı otobüs hattı bulunuyor. Bunlar arasında en popüleri 89 numaralı hattın yerini almış olan havaalanı ekspres otobüsü (Exprés Aeropuerto).

Yılın 365 günü, 24 saat kesintisiz yolcu taşıyan ekspres otobüsler yalnızca O’Donell, Plaza de Cibeles ve Atocha’da bulunan duraklara uğruyor. Yalnız bu nokta da belirtmek isterim ki araçlar Atocha’daki durağı sadece 06.00-23.30 arasında kullanıyor.

Havalimanının 3 numaralı hariç tüm terminal binalarından yolcu alan otobüslerin sefer sıklığı gündüz 15, gece ise 35 dakikada bir. Yolculuk süresi, bindiğiniz durağa bağlı olarak 30 ila 40 dakika arasında değişiyor.

EMT’nin ekspres araçları dışında 101 ve 200 numaralı hatlarında faaliyet gösteren otobüsleri de kentin değişik noktalarına ulaşım konusunda gezginlere yardımcı oluyor.

Canillejas Toplu Taşıma Aktarma Merkezi’ni havaalanına bağlayan 101 numaralı otobüsler, Pazartesi’den Cumartesi’ye 06.00-23.25 arasında hizmet veriyor. T1 ve T2’de durakları bulunan 101, Pazar günleri ile resmi tatillerde sefere normalden 1 saat geç başlıyor.

200 numara ise Avenide de América’ya 05.10’dan 23.30’a kadar sefer yapıyor. Bu otobüslerin T1 ve T2’nin yanı sıra T3’te de durağı bulunuyor.

5 Euro ödeyerek ekspres otobüslerde yolculuk yapabilirsiniz. Diğer hatlar içinse bilet fiyatları 1,50 Euro olarak belirlenmiş. 101 ve 200 numaralı hatlarda standart biletlerin dışında metrobüs tasarruf bileti ve turist seyahat kartı kullanılarak da yolculuk yapılabiliyor. Biletleri, bindiğiniz araçta nakit ödemeyle satın alabilirsiniz.

3. Tren

Madrid Havaalanı Treni

Madrid Havaalanı şehir merkezi ulaşım için sizlere önerebileceğim son toplu taşıma seçeneği, RENFE’ye bağlı olarak seferlerini sürdüren trenler.

Madrid halkının “Cercanias” adıyla andıkları yerel tren ağının bir parçası olan C1 hattında faaliyet gösteren trenlere binerek Principe Pio’ya C10 hattında faaliyet gösteren trenlere binerek ve yine Principo Pia’dan geçip Villalba’ya ulaşabilirsiniz.

Chamartin, Nuevos Ministerios, Atocha, Puerta del Sol ve Méndez Álvaro, demir yolu araçlarının seferleri sırasında uğradıkları duraklardan bazıları.

Trenler, havalimanına görece daha yakın zamanda inşa edilen Terminal 4’ün en alt katındaki istasyondan (Aeropuerto T4) kalkıyor. Eğer farklı bir binadaysanız, ücretsiz servis araçlarına binerek rahatlıkla T4’e ulaşabilirsiniz.

Principe Pio yönüne ilk tren, 05.44’de hareket ediyor. Son seferse 23.07’de gerçekleştiriliyor. Hattın bir ucundan diğerine yolculuğun toplam süresi, 38 dakikayı buluyor. Aynı istikamette daha uzağa, Villaba’ya kadar giden trenler ise 05:35 – 22:15 arasında sefer yapıyor.

Her 30 dakikada bir sefere başlayan trenler için bilet fiyatları, tek yön için 2,60 Euro olarak belirlenmiş. Gidiş dönüş bilet fiyatı ise 5,20 Euro. Tek yön biletleri satın alındıktan sonra 2 saat boyunca geçerliliklerini koruyor.

4. Taksi

Madrid Havaalanı Taksi

Konforun ön planda olduğu bir diğer transfer seçeneği ise taksi. Madrid Havaalanı şehir merkezi ulaşım seyahatini trafik yoğunluğuna bağlı olarak 20 – 25 dakika arasında tamamlayan resmi taksiler “beyaz üzerine kırmızı çizgili olup kapısında Madrid City Council logosu bulunanlar”.

Bunların haricinde terminal içinde ve dışında bekleyen araçlardan uzak durmak gerekiyor. Çünkü bu araçları kullanan şoförler yolculardan genelde daha fazla para koparma amacında oluyor.

Yine Madrid Barajas Havaalanı resmi firmalarından olan ve doğa dostu hibrid motorlu araçlardan oluşan filosuyla beğeni toplayan Eco Taxi gibi firmalarsa müşterilerini 30 Euro’luk sabit tarife üzerinden Madrid kent merkezine taşıyor.

Yolculuk, M30 çevre yolu üzerinden gerçekleştiriliyor. Ödeme ise nakit veya kredi kartı ile yapılabiliyor. Kent merkezi dışında kalan bir lokasyona gidilecekse fiyatlandırma o an için geçerli şehir içi tarifeye bağlı kalınarak hesaplanıyor. 

Taksimetrelerin açılış fiyatı ve kilometre başına ücretlerini şu linkte görebilir, gideceğiniz adres için yaklaşık bir hesap yapabilirsiniz.

5. Özel Transferler ve Otel Karşılama Servisleri

Madrid Havaalanı Özel Transfer

Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna son olarak konfor arayan yolcular veya 3-4 kişilik gruplar için ideal olan bir cevap da vereyim. Ki her beklentiye uygun, tüm seçeneklerden bahsetmiş olalım.

Havaalanında adınızla karşılanacağınız, konforlu araçlarla otelinizin kapısına bırakılacağınız (ya da dönüşte otelden alınacağınız), yer – yön bulmakla zaman kaybetmeyeceğiniz özel transfer seçeneğini masrafları bölüşecek yol arkadaşlarınız varsa da kullanabilirsiniz. Ben size bir örnek vereyim ancak benzerlerini kendiniz de bulabilirsiniz.

Özel Transfer

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Otelinize Direkt Transfer: Mercedes E tipi lüks araçlarla, İngilizce konuşan şoförler eşliğinde havaalanında karşılanıp direkt otelinize ulaştırılacağınız bu seçenek de yine 1 – 3 kişilik gruplar için ideal. Bu paketin fiyatı 50 Euro olup ortalama yolculuk süresi 30 dakika. 

Otel Servisi

Havaalanı transferi konusunda yararlanabileceğiniz son seçenek ise otel servisi. Madrid kent merkezindeki çoğu otel bu hizmeti müşterilerine cazip fiyatlarla sunuyor.

Rezervasyon için siz de benim gibi Booking.com‘u tercih ederseniz, tatilinizi geçirmeyi planladığınız otelin böyle bir hizmeti olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Sitenin Madrid otellerine özel hazırlamış olduğu sayfalarda bu hizmetle ilgili bilgilendirmeye de yer veriliyor.

Özetle Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Madrid Havaalanı Transfer Araçları

Madrid Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda toplu taşıma seçeneklerinden ön plana çıkan yok aslında. Başka bir deyişle herhangi bir çok hızlı ve uygun fiyatlı diyemeyiz.

Genellikle fiyatlar birbirine yakın, seyahat süreleri de. Bu durumda ideal toplu taşıma seçeneğini gideceğiniz otelin konumu belirliyor. Yazı içerisinde bahsettiğim tren, metro ve otobüs seçeneklerinin güzergahını kalacağınız otelin konumu ile karşılaştırıp sizin için en az aktarmalı yolu seçebilirsiniz.

Aktarma ile veya metro istasyonu, otobüs istasyonu aramakla uğraşmak istemeyenler, konfor tercih edenler için yazının son maddesinde bir örnek de verdiğim havaalanında karşılanıp direkt otellerine transfer edilecekleri hizmetler ise en ideal seçeneklerden.

Madrid Havaalanı transfer hizmetleri hakkındaki rehberimin sonuna geldik. Eğer yakınlarda bu büyüleyici kenti ziyaret edecekseniz Madrid Gezi Rehberi, Madrid Gezilecek Yerler ve Madrid’de Nerede Kalınır? başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Yorum yapın