Madrid gezilecek yerler rehberi

Madrid Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Madrid’de nereler gezilir? Madrid gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Coğrafi özellik bakımından Ankara ile büyük benzerlikler gösteren İspanya’nın başkenti Madrid, tarih sahnesine 12. yüzyılda Toledo’ya giden Müslümanlar sayesinde çıkmış bir şehir.

Kent, turistik anlamda her ne kadar Barselona’nın gerisinde kalsa da gezginlere birbirinden şık Neo-Klasik yapılar, 24 saat canlılığını yitirmeyen caddeler, popüler restoranlar ve hareketli gece hayatı sunuyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Puerto del Sol Meydanı & Gran Via Caddesi, Austrias, Malasana, Chueca ve Salamanca, şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Detaylı bilgiler Madrid’de nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım, göz atabilirsiniz. Madrid şehir merkezinde yer alan diğer en popüler otellerden bazıları: 3★ B&B Hotel Puerta del Sol, 4★ Intur Palacio San Martin, 5★ Hyatt Centric Gran Via Madrid.

Yapılacak şeyler: Madrid’in ünlü müzesi Prado’da uzun bilet kuyruklarında vakit kaybetmemek için Prado Müzesi Hızlı Giriş Bileti satın alabilir, şehir içinde keyifle gezmek içinse Otobüs ile İndi Bindi Şehir Turu‘na katılabilirsiniz.

Madrid’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Madrid’de ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Madrid'de gezilecek yerler haritası
Madrid gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın

Madrid’de gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Puerta del Sol
 2. Plaza Mayor
 3. Kraliyet Sarayı
 4. Prado Müzesi
 5. Parque del Retiro
 6. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi
 7. Plaza de Cibeles
 8. Gran Via
 9. Santiago Bernabéu
 10. Thyssen-Bornemisza Müzesi
 11. Almudena Katedrali
 12. Debod Tapınağı
 13. Puerta de Alcalá
 14. Plaza de Espana
 15. El Rastro
 16. Mercado de San Miguel
 17. Plaza de Toros de Las Ventas
 18. Real Basílica de San Francisco el Grande
 19. Casa de Campo
 20. Atocha Tren İstasyonu

1. Puerta del Sol

Madrid gezilecek yerler Puerta del Sol

Günümüzdeki görünümünü 19. yüzyılın ortalarında edinen Puerta del Sol kentin; kültürel, siyasi ve sosyal hayatının merkezi konumunda.

Ayrıca çevresinde turistik anlamda çekiciliğe sahip yapı ve anıtların bulunması, kente gelen gezginlerin büyük bir kısmının meydanı Madrid gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına koymalarına neden oluyor.

Calle Mayor, Calle Arsenal, Calle Arcalá gibi birçok tarihi sokağa bağlantısı olan alanda ilgi toplayan yapıların başında Casa de Correos’un ön tarafında yer alan saat geliyor.

Tam karşısında çevresi fotoğraf çektirenlerle dolu olan “0 Kilometre” plakası bulunan saatin önünde her yıl 31 Aralık’ta binlerce kişi toplanıp, uzun zaman önce gelenekselleşen 12.00’da 12 üzüm yeme ritüelini gerçekleştiriyor.

1812 Anayasası’nın ve 1873’te ilk cumhuriyetin ilanlarına tanıklık eden meydanı süsleyen anıtlar ise kentin simgelerinden biri sayılan Ayı ve Çilek Ağacı ile 18. yüzyılda kentin modern bir görünüme kavuşması için çaba harcayan III. Charles heykelleri.

 Otel Tavsiyesi:  Ben son Madrid seyahatimde Sol Meydanı’na 5 dk yürüme mesafesindeki 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica adlı otelde konakladım ve memnun ayrıldım.

2. Plaza Mayor

Madrid'de görülecek yerler Plaza Mayor

Geçmişi Madrid’in başkent olmasından önceye dayanan ve eski adı Plaza del Arrabal olan Plaza Mayor, II. Philip’in sarayını kente taşımasının ardından 1617-1620 yılları arasında Mimar Juan Gomez de Mora gözetiminde inşa edilmiş.

Ortasında Giambologna’nın tasarladığı ve 1616’da Pietro Tacca’nın tamamladığı III. Philip Heykeli’nin yer aldığı üçgen biçimli meydanı, 16. yüzyılın sonlarına doğru Diego Sillero önderliğinde inşa edilen Casa dela Panaderia çevreliyor.

Günümüze sadece bodrum ve zemin katları orijinal görünümlerini koruyarak ulaşabilen yapının dış görünümü yüzyıllar içerisinde birçok kez değiştirilirken kentin tarihini anlatan hikâyelerle bağlantılı Tanrıça Kibele gibi çok sayıda mitolojik figüre yer verilmiş.

Geçmişte pek çok kez yangın felaketlerinin yaşandığı alandaki bir başka ilgi çekici yapıysa 1790’da çıkan yangından sonra inşa edilen 9 kapıdan birisi olan Arco de Cuchilleros.

Çevresinde çok sayıda yeme-içme mekânının faaliyet gösterdiği meydana 17. yüzyıldan beri oldukça büyük bir Noel pazarı kuruluyor.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Petit Palace Plaza Mayor, bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel otellerden biri.

 Tur Tavsiyesi:  Madrid: Otobüs ile İndi Bindi Şehir Turu bileti satın alarak şehir içinde rahatça dolaşabilirsiniz.

3. Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid görülecek yerler Kraliyet Sarayı

Taç Salonu, Gasparini Odası ve Kraliyet Şapeli gibi ihtişamlı bölümleri aracılığıyla her yıl binlerce turisti kendisine çeken Madrid Kraliyet Sarayı, 14. yüzyılda I. Charles ve oğlu II. Philip tarafından kraliyet ailesi için ikametgâh haline getirilen yapının 1734’te yanması sonucu V. Philip’in emriyle inşa edilmiş.

Saray içerisinde barındırdığı koleksiyonlar sayesinde konuklarına İspanya Kraliyet Ailesi’nin yaşayış biçimi hakkında değerli bilgiler veriyor.

13. yüzyıldan itibaren İspanya kralları da dâhil olmak üzere kraliyet ailesi üyelerinin kullandıkları zırh ve silahlar görkemli yapının cephanelik bölümünde sergileniyor.

Tablo Galerisi’nde ise Luis Morales, Caravaggio, Goya, Sorolla, Juan de Flandes gibi ünlü ressamların değişik dönemlere ait çalışmalarına yer veriliyor.

Bu bölümlere ek olarak Ekim 2017’den beri ihtişamlı Kraliyet Mutfağı da ziyaret edilebiliyor. Saraya Çarşamba günü giderseniz muhafızların ilgi çekici nöbet değişimi törenini izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz bu güzel sarayı rehberli turlara katılarak da gezebilirsiniz. Tıklayın: Kraliyet Sarayı Hızlı Giriş Rehberli Turu

 • Adres: Calle de Bailén, s/n, 28071 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Ücret: €11
 • Web Sitesi: patrimonionacional.es/real-sitio/palacios/6039

4. Prado Müzesi

Madrid gezilecek yerler Prado Müzesi

İspanyol sanatının değişik dönemleri hakkında değerli bilgiler barındıran 8.600 tablo, 700’ün üzerinde heykel ile çok miktarda çizim, oyma baskı, para ve madalyadan oluşan dev koleksiyona sahip Prado Müzesi, kapılarını ziyarete ilk kez 1819 yılında açmış.

Kraliçe Isabella’nın isteği doğrultusunda faaliyete geçen kültürel tesisin Juan de Villanueva tarafından tasarlanan ana binasında ayrıca aralarında Rembrant, Rubens, Van der Weyden gibi isimlerin imzalarının olduğu Flemenk, Flaman, Fransız, Alman sanatının özelliklerini yansıtan değerli eserler de sergileniyor.

Ana binanın arkasında yer alan yapılardan Mimar Rafael Moneo gözetiminde inşa edilen bina geçici sergilere ev sahipliği yaparken, El Buen Retiro kütüphane ve okuma salonu olarak kullanılıyor.

 Tur Tavsiyesi:  Prado şehrin en ünlü müzesi. Bu nedenle sezonda müze girişinde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Dilerseniz biletinizi internetten de satın alabilirsiniz. Tıklayın: Prado Müzesi Hızlı Giriş Bileti

 • Adres: Paseo del Prado, s/n, 28014 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Ücret: €15
 • Web Sitesi: museodelprado.es/

5. Parque del Retiro

Madrid gezilecek yerler Parque del Retiro

Ortasında küçük sandallarla gezinti yapılabilen yapay bir göl bulunan Parque del Retiro, 1,4 kilometrekarelik alanıyla Madrid kent merkezindeki en büyük yeşil alan konumunda.

Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan park, 20. yüzyılın başında Kral XII. Alfonso tarafından Madrid halkına hediye edilmiş. 15.000 ağacın yanı sıra elle beslenmeye alışık çok sayıda sincaba yuva olan parkı çoğu gezgin huzur dolu ortamı ve barındırdığı sanat eserleri nedeniyle Madrid gezilecek yerler listelerinde bulunduruyor.

İçerisinde 11 Mart olaylarında hayatını kaybedenler için oluşturulmuş bir hatıra ormanı olan dev boyutlu yeşil alanda sanat eserleri Velazquez ve Cam saraylarında sergileniyor. Ayrıca Arjantin Yolu üzerinde de kraliyet ailesine ait çok sayıda heykel bulunuyor.

Her türden gülün ekili olduğu Roselada ise dünyanın halka açık şekilde sergilenen tek şeytan heykeli unvanını taşıyan, Ricardo Beliver’ın Lucifer – Cennetten Düşen Melek adlı eserine ev sahipliği yapıyor.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin bu ünlü parkına yakın bir yerde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Petit Palace Lealtad Plaza adlı otele göz atabilirsiniz.

 • Adres: Plaza de la Independencia, 7, 28001 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-00.00

6. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi

İspanya Madrid Arte Reina Sofia Müzesi

Ülkenin en büyük çağdaş sanat koleksiyonunu bünyesinde barındıran Centro de Arte Reina Sofia, 20. yüzyıl İspanyol çağdaş sanat eserlerine odaklı geniş koleksiyonu ile ilgiyi üzerine çekiyor.

1805 yılında General San Carlos Hastanesi’ne ev sahipliği yapması için Francisco Sabatini gözetiminde inşa edilen tarihi binada 1978’den beri faaliyet gösteren müze, Thyssen-Bornemisza ve Prado müzeleri ile birlikte Madrid’in Altın Sanat Üçgeni’ni oluşturuyor.

Juan Gris, Joan Miro, Pablo Serrano başta olmak üzere pek çok İspanyol sanatçının değişik dönemlerde ürettikleri çalışmaların sergilendiği kültürel tesisin odak noktasında ise Salvador Dali ve Pablo Picasso yer alıyor.

Picasso’nun, 1937 yılında Nazi pilotlarının yeni tasarlanan bombardıman uçağını test etmek için gerçekleştirdikleri katliama karşı duyduğu üzüntüyü ve öfkeyi yansıttığı ünlü tablosu Guernica’yı inceleme fırsatı bulacağınız müzenin en az içerisindeki sanat eserleri kadar görkemli bir de bahçesi bulunuyor.

 Tur Tavsiyesi:  Reina Sofia Müzesi Tur’una kayıt olarak bu ünlü müzeyi rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

 • Adres: Calle de Santa Isabel, 52, 28012 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-21.00
 • Ücret: €10
 • Web Sitesi: museoreinasofia.es

7. Plaza de Cibeles

Madrid'de nereler gezilir Plaza de Cibeles

Kent merkezi ile Salamanca ve Retiro semtlerinin kesiştiği noktada yer alan Plaza de Cibeles, Neo-Klasik mimarinin kentteki en başarılı örnekleri olarak gösterilen Kibele Sarayı, İspanya Merkez Bankası Binası ve Linares Sarayı ile çevrelenmiş.

Meydana bakan binalar arasında ayrıca ordunun hizmetinde olan Buenavista Sarayı bulunuyor. Alanın görkemini ise ortasına 1895 yılında yerleştirilen ve Madrid Meydanı olan isminin değişmesine neden olan Kibele Çeşmesi arttırıyor.

Üzerinde Tanrıça Kibele’yi tasvir eden bir figürün bulunduğu çeşmedeki iki aslan, mitolojik karakterler Hippomenes ve Atalanta’yı sembolize ediyor.

Kibele, Real Madrid taraftarları arasında zaferi temsil eden bir simge olduğu için meydan futbol takımının kazandığı önemli maçlardan sonra sık sık kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

8. Gran Via

Madrid'de gezilecek yerler Gran Via

Alcalá Caddesi’nden İspanya Meydanı’na kadar uzanan Gran Via, ününü üzerinde yer alan ve her yaştan bireye hitap eden zengin alışveriş, eğlence, yeme-içme olanaklarına borçlu.

Günümüzde kullanılan adıyla anılmaya 1981 yılında başlanan cadde üzerindeki bu mekânların çoğu Art Deco, Neo-Klasik, Mudejar stili mimariyle tasarlanmış binalar içerisinde faaliyet gösterirken; sıra dışı ve bohem eğlence hayatından hoşlananlar için en ideal yerler Chueca ve Malasana’da bulunuyor. Hatta alışveriş için caddenin yakınındaki Fuencarral’ı da ziyarete edebilirsiniz.

Gran Via’yı gezerken vaktinizi ayırabileceğiniz yapılarsa çatısında Tanrıça Nike heykeli bulunan Metropolis Binası, 1917’de inşa edilen Edificio Grassy ile Avrupa’nın ilk gökdeleni konumundaki Telefonica Binası.

 Otel Tavsiyesi:  Şehrin bu ünlü alışveriş caddesine yakın konaklamak isterseniz cadde üzerindeki 4 yıldızlı Vincci The Mint otelini inceleyebilirsiniz.

9. Santiago Bernabéu Stadyumu

İspanya Madrid gezilecek yerler Madrid Santiago Bernabeu Stadyumu

Dünyanın en büyük ve ünlü futbol sahalarından birisi olan Santiago Bernabéu, sporseverlere kapılarını ilk kez 1947 yılında açmış.

Adını 1943-19778 yılları arasında yöneticiliğini yapan efsanevi şahsiyetten alan 85.454 oturma kapasiteli stadyum içerisinde 245 VIP bölümü, 4 restoran ve çok sayıda alışveriş alanı yer alıyor.

Açıldığı tarihten günümüze kadar birçok finale sahne olan spor tesisinin gezginler açısından en önemli bölümü olaraksa kupa ve ödüllerle dolu müzesi gösteriliyor.

Real Madrid’in kazandığı şampiyonluklarla ilgili değerli bilgiler içeren bu müzeye yönelik rehberli tur, başkanlık bölümünden başlıyor ve devamında saha, soyunma odaları, Tarihin En İyi Kulübü Odası, Sansasyonlar Odası gibi kısımlar ziyaret ediliyor.

 • Adres: Av. de Concha Espina, 1, 28036 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Ücret: €24
 • Web Sitesi: realmadrid.com/entradas/tour-bernabeu

10. Thyssen-Bornemisza Müzesi

İspanya Madrid Thyssen Bornemisza Museum

Madrid gezilecek yerler listesinde görmenizi önereceğim sıradaki mekân, Avrupa sanatının 800 yıllık süreçteki gelişimine ışık tutan Thyssen-Bornemisza Müzesi.

Kültürel tesisin ilk koleksiyonu, 1920’li yıllarda çok sayıda tabloya sahip olan Baron Heinrich’in ölümünün ardından oğlunun elindeki eserleri İspanyol Hükümeti’ne satması sonucu oluşturulmuş.

Günümüzde İngiliz Kraliyet Ailesi’ninkinden sonra dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip 1.600 eserlik koleksiyonun bu unvanı kazanmasında Baron ve eşinin sonradan yaptıkları bağışların payı büyük.

Erken dönem İtalya’dan Alman Rönesansı’na, 19. yüzyıl Amerikan sanatından Rus Konstrüktivizm’ine kadar farklı akımları bünyesinde toplamayı başaran müzede eserlerini inceleme fırsatını bulabileceğiniz sanatçıların başında Rodin, Salvador Dali, Caravaggio, Albrect Dürer ve Pablo Picasso geliyor.

 • Adres: Paseo del Prado, 8, 28014 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Ücret: €12
 • Web Sitesi: museothyssen.org/en

11. Almudena Katedrali

İspanya Madrid Almudena Katedrali

Madrid Kraliyet Sarayı’nın tam karşısından yer alan Almudena Katedrali, mimari özellikleri ve müzesinde barındırdığı din temalı hazineler kadar 1879’dan 1960’a kadar süren çileli inşa süreciyle de ilgi topluyor.

İlk planları Francisco de Cubas tarafından kilise olacak şekilde çizilen yapının temeli 1883’te atılmış. Ancak Papa XIII. Leo’nun Madrid-Alcalá Başpiskoposluğu’nu kurmaya karar vermesi sonucunda kilise projesi askıya alınarak, bir katedral yapımı gündeme gelmiş.

18. yüzyıl Fransız Gotik anlayışından esinlenilerek yapımına başlanan yeni projenin ilerleyişi önce İspanya İç Savaşı ardındansa finansal sorunlar nedeniyle iki defa durmuş.

Her iki dönemde de mimari özellikleri değiştirilen katedralin iç kısmının süslemeleri 1955’te, dış kısmıysa 1960’ta tamamlanmış. Kulesinden Madrid’in görkemli manzarasını izleyebileceğiniz dini yapının tavan süslemeleri ve sunak taşı en dikkat çekici kısımlarını oluşturuyor.

 • Adres: Calle de Bailén, 10, 28013 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-20.30
 • Ücret: €6 (Müze)
 • Web Sitesi: catedraldelaalmudena.es

12. Debod Tapınağı

İspanya Madrid Templo de Debod

Parque del Oeste içerisinde bulunan Debod Tapınağı, ilk olarak M.Ö. 2. yüzyılda Meroě Kralı Adljalamani’nin emriyle Tanrı Amun’a adanmak üzere küçük bir şapel olarak inşa edilmiş.

Daha sonra tahta geçen hükümdarlar tarafından dört tarafı genişletilerek, Tanrıça İsis’e adanmış bir tapınağa dönüştürülen dini yapı, Güney Mısır’da yaşayan halkın M.S 6. yüzyılda din değiştirmeleri üzerine kapatılmış.

20. yüzyılın ortalarında Aswan Barajı nedeniyle tapınağın varlığı tehlikeye girince araya UNESCO girmiş ve Mısır Hükümeti 1968 yılında yapıyı İspanya’ya bağışlamış.

Aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek 1972’de halka açılan yapının görkemli tarihi, konuklara modeller ve duvara yansıtılan videolar aracığıyla anlatılıyor.

İç kısmındaki bölümleri görmek isteyen konuklara ise 30 kişilik gruplar halinde ve yalnızca 30 dakika süreyle yapıya giriş izni veriliyor.

 • Adres: Calle Ferraz, 1, 28008 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Web Sitesi: templodedebod.memoriademadrid.es/

13. Puerta de Alcalá

Madrid gezilecek yerler Puerta de Alcala

Uyumun ve şıklığın mükemmel bir örneği olarak gösterilen Puerta de Alcalá, 1769-1778 yılları arasında Mimar Sabatini’nin gözetiminde inşa edilmiş.

Kral III. Charles’ın kentin görünümünü güzelleştirmeye yönelik yenileme çalışmalarının bir parçasını oluşturan kapının 3 kemeri kavisli, kenarlardaki ikisi ise dikdörtgen şeklinde tasarlanmış.

Bağımsızlık Meydanı’nın görkemini arttıran yapının üst kısmında yer alan melek süslemeleri Robert de Michel’in imzasını taşırken, kraliyet armalarını Francisco Gutiérrez tarafından yapılmış.

 • Adres: Plaza de la Independencia, 1, 28001 Madrid

14. Plaza de Espana

Madrid gezilecek yerler Plaza de Espana

Zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken Plaza de Espana, kent merkezindeki 2,7 hektarlık alanı kaplıyor.

Julián ve José María Otamendi Machimbarrena kardeşlerin eseri olan ihtişamlı Madrid Tower ile Edificio España’ya komşu olan meydan üzerinden Gran Via, Princesa, Cuesta de San Vicente caddelerine gidilebiliyor.

Bu nedenle yıl boyunca kalabalık olan alanın ortasındaki havuzun başındaysa gezginleri Cervantes’e adanan Don Kişot ve Sanço Panza Heykeli karşılıyor.

Bu anıtın hemen yanındaki heykelse dünyanın ilk romanı sayılan eserin başkahramanının uğruna türlü maceralara atıldığı Tabasolu Dulcinea’ya ait.

15. El Rastro

Madrid El Rastro sokak pazarı

Pazar günleri ve resmi tatillerde açılan El Rastro, Latin Mahallesi’ndeki Ribera de Curtideores ile Plaza de Cascorro’yu merkezine alan geniş bir bölgeyi kaplıyor.

Gezginlerin geniş alışveriş olanaklarından yararlanmak ve kapladığı alan içerisindeki tarihi yapıları görmek için Madrid gezilecek yerler listelerine ekledikleri pazarda 1.000’in üzerinde satıcı el işi ürünlerden giyim eşyalarına, mutfak eşyalarından plaklara ve ikinci el dergilere kadar çeşitli dönemlerden kalma farklı nesnelere tezgâhlarında yer veriyor.

Pazarın kurulduğu bölgede görülmeye değer yapıların başında Barok tarzdaki Iglesia de San Cayetano ile Kraliyet Tütün Fabrikası geliyor. Pazarı gezdikten sonra karnınız acıkırsa Ribera de Curtideores çevresindeki yeme-içme mekânlarına uğrayabilirsiniz.

 • Adres: Plaza de Cascorro, 28012 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-15.00

16. Mercado de San Miguel

Madrid gezilecek yerler Mercado de San Miguel

Plaza Mayor’a birkaç yüz metre uzaklıktaki Mercado de San Miguel, taze çiftlik ürünlerinin kentte satıldığı en eski mekânların başında geliyor.

Cam ve metal malzemenin başarıyla harmanlandığı oldukça gösterişli bir yapı içerisinde faaliyet gösteren pazar yeri 1916 yılında açılmış.

Et, balık, meyve, sebze ve şarküteri ürünleri ile dolu tezgâhları sayesinde gastronomi tutkunları için bir tapınağı andıran pazarda satı yapılan alanlarla birlikte birbirinden güzel sunumlarıyla insanı baştan çıkaran tapaslar sunan yeme-içme bölümü bulunuyor.

Bu alandan ısmarladığınız yiyeceklerin tadına ister yapının ortasında bulunan oturma bölümünde isterseniz de barlarda bulunan tezgâhlara tepsinizi koyup ayakta bakabilirsiniz. Hafta içi 00.00’da kapanan mekân, hafta sonları 02.00’a kadar ziyaretçi kabul ediyor.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer yöresel lezzetlere ilgi duyuyorsanız Walking Tour Madrid Tapas Deneyim turuna katılarak şehirdeki 3 popüler tapas barını tur eşliğinde gezip tadım yapabilirsiniz.

 • Adres: Plaza de San Miguel, s/n, 28005 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-00.00
 • Web Sitesi: mercadodesanmiguel.es

17. Plaza de Toros de Las Ventas

Madrid gezilecek yerler Plaza de Toros de Las Ventas

Kent merkezinin doğusundaki Salamanca Bölgesi’nde 1931 yılında inşa edilen Plaza de Toros de Las Ventas, ülkede popüler Corrida (boğa güreşi) kültürü hakkında birbirinden değerli bilgiler barındırıyor.

Yapımında Neo-Mudéjar mimari tarzının benimsendiği ve üstü el yapımı kiremitlerle kapatılan Las Ventas Arenası, müsabakalar sırasında 27 sıra Tendidos’u (oturma yeri) aracılığyla 23.798 kişiyi ağırlayabiliyor.

Yapıda güreşlere ayrılan alanlar dışında Las Ventas’ın tarihini anlatan boğa güreşi temalı bir müze ile Meksika ve Madrid’in koruyucu azizlerine adanmış bir şapel bulunuyor.

Arena kısmı müzik organizasyonları için de kullanılan tesisi, 8 dilde gerçekleştirilen rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

 • Adres: Calle de Alcalá, 237, 28028 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web Sitesi: las-ventas.com/

18. Real Basílica de San Francisco el Grande

Madrid gezilecek yerler Real Basilica de San Francisco el Grande

Sahip olduğu Zurbarán ve Goya tabloları sayesinde iç kısmının ihtişamı daha da artan Real Basilica de San Francisco el Grande, 1761’de Francisco de las Cabezas tarafından inşa edilmeye başlanmış.

Orta Çağ’da manastır olarak kullanılan eski bir dini yapının yerinde yükselen bazilikanın kubbesini tamamlamak içinse Antonio Polo görevlendirilmiş. Latin Bölgesi’nde yer alan Neo-Klasik stilli dini yapıyı tamamlayansa 1784’te Francisco Sabatini olmuş.

José Marcelo Contreras’ın kubbenin altını kaplayan çalışması en etkileyici kısmı olarak gösterilen yapıda 17. ila 19. yüzyıllar arasındaki döneme ait tablolar sergileniyor.

 • Adres: C/ San Buenaventura, 1, 28005 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 10.30-18.00
 • Ücret: €3

19. Casa de Campo

İspanya Madrid Casa de Campo

1,722 hektarlık alanı içerisinde eğlence parkı, hayvanat bahçesi gibi bölümler bulunan Casa de Campo, cumhuriyetin ikinci kez ilan edilmesinin ardından 1931’de halka açılana kadar kraliyet ailesi tarafından avcılık ve tarım faaliyetleri için kullanılmış.

Günümüzde kentin en önemli yeşil alanlarından biri olarak gösterilen şehir merkezi yakınındaki park, yerel halk tarafından dinlenmek ve eğlenmek için sıkça ziyaret ediliyor.

Sivil savaş döneminde çok sert çatışmaların yaşandığı ve bombardımanlar sonrasında yıkılan tarihi binalar yerine askeri yapıların inşa edildiği alanda zaman geçirirken Venta de Batán’a giderseniz, Las Ventas’taki karşılaşmalarda kullanılan boğaları görebilirsiniz.

Burada vakit geçirdikten sonraysa teleferiğe binip Manzanares Nehri’nin karşı yakasındaki Parque del Oeste’ye geçebilirsiniz.

 • Adres: Paseo Puerta del Angel, 1, 28011 Madrid

20. Atocha Tren İstasyonu

Madrid gezilecek yerler Atocha Tren istasyonu

Madrid gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım son yer ise Puerta del Sol ile arasında yürüme mesafesi olan Atocha Tren İstasyonu.

Madrid’in ana tren garı konumundaki yapının yeni terminal binası Barselona, Sevilla, Malaga gibi kentlere ulaşım sağlayan yüksek hızlı tren seferleri için kullanılırken, eski terminal banliyölere işleyen demir yolu araçlarını ağırlıyor.

1851’de Madrid’i Aranjuez’e bağlayan hattın açılmasının ardından ahşaptan bir platform olarak inşa edilen ve 1865 ile 1982 yıllarında genişletilen istasyonun en ilgi çekici kısmıysa 400 farklı türden 7.000’in üzerinde bitki türüne ev sahipliği yapan botanik bahçe oluşturuyor.

 • Adres: Glorieta Emperador Carlos V, s/n, 28045 Madrid
 • Ziyaret Saatleri: 05.00-01.00

Madrid’de Nerede Kalınır?

madrid'de gezilecek yerler otel tavsiyesi
Şehrin tam merkezinde, Sol Meydanı’nın ara sokağında yer alan 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica, Madrid seyahatinizde konaklayabileceğiniz güzel bir otel. Tesisi incelemek için tıklayın.

Madrid’de nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Madrid’de konaklama konusunda çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. Madrid’de etkin bir ulaşım ağı var. Şehrin en hareketli ve önemli noktası Puerto del Sol Meydanı.

Bu bölgeye yakın Gran Via Caddesi ise bir diğer önemli nokta. Şehirde otel fiyatları ise diğer turistik yerlere nazaran biraz daha ekonomik.

Otel tavsiyesine gelecek olursak; ben son Madrid seyahatimde Sol Meydanı’nın hemen arka sokağında yer alan 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım.

Eğer siz de seyahatinizde merkezi bir konumda, güzel imkanlarla üstelik benzerlerine nazaran ekonomik bir otelde kalmak isterseniz bu otele mutlaka göz atın derim. Oteli incelemek için tıklayın.

Madrid’de konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyelerimi Madrid’de nerede kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Madrid gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Madrid seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Yorum

 1. İspanya’ya 5 günlük gezi yapmayı düşünüyorum. Sizce 2gün Madrid 3 gün Barcelona’mı mantıklı yoksa 3 gün Madrid 2 gün Barcelona mı?

 2. madrit i yolculuk acentası olarak tanıtmam gerekiyodu midterm olarak sitenizden başka yere bakmadan bitirebildim.çok kaliteli bir yazı olmuş.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top