Madrid gezilecek yerler

İspanya’nın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Madrid gezilecek yerler konusunda zengin bir şehir. Dünyaca ünlü müzeler, sanat galerileri, parklar, boğa güreşlerini izleyebileceğiniz Las Ventas Arenası ve dünyaca ünlü futbol kulübü Real Madrid’in maçlarını oynadığı stadyumu Santiago Barnebau Stadyumu gibi yerlerin yer aldığı Madrid gezilecek yerler listesinde herkese uygun gezi noktası var.

Madrid’e ister tur ile isterseniz de bireysel olarak gidiyor olun gezi öncesinde biraz araştırma yapmanızda fayda var. Madrid gezisi öncesinde yapacağını ufak bir araştırma ile gezinizin çok daha eğlenceli ve zengin geçmesini sağlayabilirsiniz. Madrid Gezi Rehberi sayfalarının en önemlisi olan bu sayfada ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Eğer Madrid otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız şehirde konaklama ile ilgili genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Madrid’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Madrid'de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Madrid'de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Ibis Styles Madrid Prado, 4★ Hotel Liabeny, 5★ Eurostar Madrid Tower

Madrid Gezilecek Yerler

Turizm konusunda en ünlü İspanyol şehri Barselona olsa da ülkenin başkenti olan Madrid‘de de gezilip görülecek onlarca gezi noktası var. Madrid için 2-3 günlük bir gezi programı ideal. Bu süre boyunca şehirdeki en ünlü yerler görülebilir. Tabi burada bulunan müze ve sanat galerilerinin çoğunu detaylı olarak gezmek isterseniz gezi sürenizi biraz arttırabilirsiniz. Sayfa boyunca Madrid’de yer alan en önemli 15 yeri inceleyebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

1. Puerta del Sol

Madrid gezilecek yerler, Puerta del Sol

Puerto del Sol, Madrid’in en ünlü ve hareketli meydanı. Yarı daire şeklindeki bu alan günümüzdeki görünümünü 19. yüzyılın ortalarında edinmiş. Meydan ve çevresinde birçok kafe, restoran, otel, bar bulunuyor. Meydanda yer alan Casa de Correos Saat Kulesi ve çilek ağacında yeşillik yiyen ayı heykeli El Oso y El Madrano bölgenin en dikkat çeken noktalarıdır. Devamını oku.

2. Plaza Mayor

Madrid gezilecek yerler, Plaza Mayor

Madrid’in bir diğer ünlü meydanı olan Plaza Mayor, Habsburg dönenimde inşa edilmiştir. 129×94 metre ölçülerinde alan ve çevresinde birçok önemli kafe, restoran ve otel bulunmaktadır. III. Felipe döneminde açılan meydanda Felipe’nin heykeli de görülebilir. Devamını oku.

3. Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid gezilecek yerler, Kraliyet Sarayı

Madrid Kraliyet Sarayı 18. yüzyılda Madrid’de yapılan bir saraydır. Şehrin bu önemli tarihi yapısı 1931 yılında XIII. Alfonso’nun tahttan çekilmesine kadar hükümdar ikametgahı olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde devlet törenleri için kullanılan sarayda, sergi, giriş, III. Carlos, IV. Carlos Salonları ve Şapel Odaları bulunmaktadır. Devamını oku.

4. Reina Sofia Müzesi

Madrid gezilecek yerler, Reina Sofia Müzesi

Booking.com

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi ya da kısaca Reina Sofia Müzesi, Madrid’in en önemli müze ve sanat galerilerinden biri. Dört katlı müzenin birinci ve üçüncü katlarında geçici sergiler, ikinci ve dördüncü katlarındaysa diğer koleksiyonlar bulunmaktadır. Pablo Picasso’nun “Guernica” isimli eseri bu müzede görebileceğiniz en önemli eserler arasında yer alıyor. Devamını oku.

5. El Retiro Park

Madrid gezilecek yerler, Retiro Park

Parque del Retiro ya da Türkçe karşılığı ile El Retiro Park, şehrin dünyaca ünlü parklarından. IV. Felipe’nin sarayının bahçesinde yer alan bu parkın planlanması ve yapılması 17. yüzyıla kadar uzanır. Ortasında büyük bir gölün yer aldığı parkta bir astronomik gözlem evi ve Palacio de Cristal ve Palacio de Velazquez isimli iki tane sanat sergisi bulunmaktadır. Devamını oku.

6. Gran Via

Madrid gezilecek yerler, Gran Via

Madrid’in ünlü ve işlek caddesi olan Gran Via, Plaza de Alcala Meydanı ve Plaza de Espana arasında yer alır. Şehrin en önemli ve kalbinin attığı yerlerinden olan Gran Via’da yüzlerce otel, kafe, restoran, bar ve mağaza bulunmaktadır. Cadde üzerinde yer alan Edificio Metropolis isimli bina şehrin simge yapıları arasında yer alır. Devamını oku.

7. Prado Müzesi

Madrid gezilecek yerler, Prado Müzesi

Prado Müzesi, Madrid’in dünyaca ünlü müze ve sanat galerilerinden biridir. 1819 yılında açılan müze, neoklasik bir binada bulunmaktadır. Prado Müzesi koleksiyonu yaklaşık 8600 tablo, 5000 çizim, 2000 oyma baskı, 1000 para ve madalya, değerli birçok heykel, mobilya, eşya barındırmaktadır. Devamını oku.

8. Almudena Katedrali

Madrid gezilecek yerler, Almudena Katedrali

İnşası 1879–1993 yılları arasında yapılan Almudena Katedrali, Madrid’in en güzel ve önemli dini yapılarından. Neoklasik ve gotik mimari özelliklerinin iç içe kullanıldığı katedralde tavan süslemeleri ve 16. yüzyıldan kalma sunak taşı oldukça görkemlidir. Devamını oku.

9. Thyssen Bornemisza Müzesi

Madrid gezilecek yerler, Thyssen Bornemisza Müzesi

Palacio de Villahermosa’nun yakınında bulunan Thyssen Bornemisza Müzesi, Baron Heinrich Thyssen Bornemisza’nın kişisel koleksiyonu ile açılmıştır. 7. yüzyıldan günümüze Avrupa, İtalyan, Flaman, Alman, İspanyol ve Fransız sanat eserlerini görebileceğiniz müzede dünyaca ünlü sanatçıların eserleri sergileniyor. Devamını oku.

10. Santiago Bernabéu Stadyumu

Madrid gezilecek yerler, Santiago Bernabeu Stadyumu

Özellikle futbolsever erkek gezginlerin gezmekten büyük keyif alacağı Santiago Bernabeu Stadyumu, Madrid’in dünyaca ünlü futbol takımı Real Madrid‘in maçlarını oynadığı ünlü stadyumu. Stadyumda oynanacak maçlara bilet alabileceğiniz gibi diğer zamanlarda da düzenlenen stadyum turlarına katılabilir Real Madrid kulübünün müzesini de inceleyebilirsiniz. Devamını oku.

11. Plaza de Cibeles

Madrid gezilecek yerler, Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles, Madrid’in en ünlü meydanlarından. Centro, Retiro ve Salamanca için sınır noktasında bulunan meydan, Paseo del Prado – Paseo de Recoletos arasında yer alıyor. 1777 yılında inşa edilen ve şehrin simge yapıları arasında yapılan Kibele Sarayı burada görebileceğiniz en önemli yapılardan. Devamını oku.

12. Las Ventas Arenası

Madrid gezilecek yerler, Las Ventas Arenası

Madrid ve İspanya demek boğa güreşi demek. Plaza de Toros de Las Ventas ya da kısaca Las Ventas ise boğa güreşlerini seyredebileceğiniz en ünlü arena. 1931 yılında inşa edilen bu arena 25.000 izleyici kapasitesine sahip. Arenada düzenlenen boğa güreşlerini seyredebileceğiniz gibi burada düzenlenen rehberli turlara da katılabilirsiniz. Devamını oku.

13. Puerta de Alcala

Madrid gezilecek yerler, Puerta de Alcala

Puerta de Alcala, Madrid’in simge yapılarından biri. Plaza de la Independencia Meydanı’nın ortasında kalan kapı 1769–1778 yılları arasında inşa edilmiş. Üzerinde at nalı biçiminde üç kemer, görkemli bir alınlık ve melek figürleriyle dikkat çeken şehrin simgesi önünde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın. Devamını oku.

14. Plaza de Espana

Madrid gezilecek yerler, Plaza de Espana

Madrid’in en büyük meydanlarından olan Plaza de Espana, İspanyol diktatörü Franco’nun ülkeyi modernleştirme çalışmasının bir ürünüdür. Gran Via’nın batı çıkış noktasındaki meydanda Madrid Tower ve Espana Building adındaki iki gökdelen bulunmaktadır. Don Kişot ve Sancho Panza heykelleri yine burada dikkat çeken yapılar arasında yer alır. Devamını oku.

15. El Rastro

Madrid gezilecek yerler, El Rastro Market

El Rastro, Madrid’in ünlü bitpazarıdır. Calle Embajadores ve Ronna de Toledo arasında kurulan bit pazarında ikinci el giysi, antika, askeri eşya, evcil hayvan gibi birçok farklı şeyi bir arada bulabilirsiniz. Devamını oku.

Madrid’de gezilecek diğer yerler

Başta da bahsettiğim gibi yukarıda bahsettiğim tüm bu yerler Madrid gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerler. Madrid’de 2-3 günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında şehirde gezip görülecek daha onlarca yer var. Sitede, Madrid ile ilgili toplam 26 gezi noktası hakkında bilgi var. Madrid gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Madrid’de nerede, hangi otelde kalmalı?

İspanya’nın başkenti olan Madrid konaklama konusunda sıkıntısız bir yer. Şehir genelinde çok gelişmiş bir metro ağı var. Eğer konaklama yapacağınız otelinizi metro duraklarına hatta metro hatlarının kesişim duraklarından birine yakın bir konumdan seçerseniz gezi boyunca rahat ederseniz. Bunun dışında şehrin en hareketli ve önemli noktası Puerto del Sol Meydanı. Bu bölgeye yakın Gran Via Caddesi ise bir diğer önemli nokta.

Madrid gezi rehberini hazırlarken şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre analiz ettik ve toplam 24 adet her kalite ve fiyat aralığında otel seçtik. Otelleri belirlerken rezervasyon sitelerinde yapılan ziyaretçi puanı, gecelik çift kişilik oda fiyatı ve otelin konumu seçimimizdeki en belirleyici faktörler oldu. Bu kriterlere göre; Hotel Liabeny, One Shot Prado 23, Catalonia Plaza Mayor, II Castillas Madrid ve Hotel Urban listemizde en dikkat çeken otellerden.

Hotel Liabeny, Madrid'de konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.
Hotel Liabeny, Madrid’de konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.

Madrid’de konaklama ile ilgili genel bilgileri ve diğer tavsiye otellerimizi Madrid’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın