Barselona gezilecek yerler listesi

Barselona Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 35 Yer (2021)

Güçlü kültürü ve rengârenk yaşamı ile Avrupa’nın en özel turizm merkezlerinden biri olan Barselona, muhteşem mimari yapıları ve enfes yemek kültürü ile her yıl yüz binlerce turist ağırlıyor. Eğer siz de yakın bir gelecekte bu güzel şehre bir seyahat planlıyorsanız muhtemelen en merak ettiğiniz konuların başında Barselona gezilecek yerler listesinde yer alan yerler olmalı.

Yayınlandığı ilk andan bu yana sürekli güncellenen ve binlerce gezgine rehberlik eden bu kapsamlı içerik ile siz de Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en önemli yerler hakkında detaylı bilgi, fotoğraf ve tavsiyeler bulacaksınız. Ama ilk olarak kısaca konaklama konusu ile başlayalım.

Barselona’da nerede kalınır? başlıklı yazımda da detaylıca anlattığım gibi kısa süreli Barselona gezilerinde konaklama için en ideal bölgeler; Barri Gòtic, Eixample, El Raval, El Born, Barceloneta ve Gracia.

Son 2 Barselona seyahatimde ben 4 yıldızlı Hotel Balmoral adlı otelde konakladım ve memnun kaldım. Bunun dışında Barselona şehir merkezinde yer alan diğer popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel Turin, 4★ Royal Ramblas, 5★ W Barcelona.

Barselona Gezilecek Yerler Listesi

Barselona haritası
Barselona gezilecek yerler haritası, Barselona’da görülmesi gereken en önemli 10 yerin harita konumu

Barselona gezilecek yerler rehberi boyunca İspanya‘nın turizm başkenti Barselona’da gezip görülmesi gereken en önemli 35 yer hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım. Önce Barselona’daki en popüler 10 yer:

 1. Sagrada Familia
 2. Park Güell
 3. La Rambla Caddesi
 4. Casa Mila (La Pedrera)
 5. Nou Camp Stadyumu ve Barcelona FC Museum
 6. Casa Batllo
 7. Picasso Müzesi
 8. Mercat de La Boqueria
 9. Barri Gothic
 10. Parc de la Ciutadella

1. Sagrada Familia

Sagrada Familia Barselona gezilecek yerler

Barselona’nın simgelerinden birisi olan ve UNESCO Listesinde de yer alan Sagrada Familia Bazilikası, şehrin popüler olmasına katkıda bulunan ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösteriliyor.

Aslında bazilikanın yapımı için San Jose Dindarları Birliği önce Francisco de Paula de Villar y Lozano ile anlaşmış. Ancak iki taraf arasında fikir ayrılıkları ortaya çıkınca, proje 1883 yılında Gaudi’ye devredilmiş ve kaza sonucu yaşamını yitirdiği 1926 yılına kadar yapıya deyim yerindeyse hayatını adamış.

Bazilikaya, büyük ustanın ölümünün ardından yarım kalmış olmasına rağmen günümüzde Barselona gezilecek yerler listesine mutlaka alınması gereken yapılardan birisi gözüyle bakılıyor.

Siz de bu gösterişli yapıya zaman ayırırsanız, gezintinizin odak noktasına Büyük Çile Kapısı, İsa’nın Doğum Cephesi, Mezar Odası, Çan Kuleleri, Sarmal Merdivenler bölümlerini alabilirsiniz.

Barselona’nın kuzey kesiminde yer alan, 13 bin kişilik bir kapasiteye sahip Sagrada Familia, şehirdeki diğer tüm anıtların üzerinde yükselen 18 adet ince kulesi ile tüm bölgeye hakim konumda. Yapımı neredeyse 140 yıldır devam eden eser, hala yapım aşamasında olmasına rağmen halka açık.  

Dikkat! Sagrada Familia’da uzun kuyruklar nasıl atlanır?

Sagrada Familia özellikle turistlerin bölgeye akın ettiği tatil sezonlarında oldukça kalabalık olabilir. Bundan dolayı katedrali görmek için çok uzun kuyruklarda beklemek durumunda kalabilir ya da yapıyı yalnızca dışarıdan izlemekle yetinmek zorunda kalabilirsiniz. Yapının iç mekanını görmek için biletleriniz önceden almanız faydalı olabilir. Dilerseniz rehberli tura katılarak da bu muhteşem yapıyı gezebilirsiniz.

Popüler Tur: Rehberli Sagrada Familia Turu (İngilizce konuşan rehber eşliğinde, sıra beklemeden giriş, ücretsiz iptal hakkı)

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücretleri yapıda ziyaret edeceğiniz noktalara (kuleler vs) ve rehberli/rehbersiz turlara bağlı olarak €20 – €33 arasında değişebiliyor.
 • Sagrada Familia Bazilikası ziyaret saatleri mevsimlere göre farklılık gösteriyor. Açılış saati genellikle 09.00 iken kapanış mevsime göre 18.00 – 20.00 saatleri arasında değişebiliyor.
 • Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barselona, İspanya

2. Park Güell

Park Guell Barselona gezi rehberi

Bir diğer Antoni Gaudi eseri olan Park Güell; renkli, neşeli görünümü ve ilginç mimarisi ile gerçeküstü güzelliğe sahip. UNESCO Dünya Mirası olan park, 1900 ve 1914 yılları arasında yapılmış ve o da tıpkı Sagrada Familia gibi Gaudi’nin mimari özgünlüğünü yansıtıyor.

Parkta adeta bir oyun parkını andıran mağaralar, su parkını andıran eğlenceli yapılar, köprüler ve parkın dinamizmini yansıtan renkli seramiklerle kaplı yapılar ve dolambaçlı merdivenler ziyaretçileri adeta büyülüyor. 

Muhteşem teras, şehrin ve denizin panoramik manzarasını gözler önüne serken parkta ayrıca Gaudi’nin yaşadığı ev de yer alıyor ve günümüzde Gaudi’nin eserlerinin sergilendiği Gaudi Müzesi olarak ziyaretçilere hizmet veriyor. Müzeyi ziyaret ettikten sonra dilerseniz müzenin yeşil parkında da vakit geçirebilir, gezinize keyifli bir mola verebilirsiniz.

Bunu biliyor muydunuz?

Barselona’nın en zengin sanayicilerinden biri olan Eusebi Güell, ünlü mimar Gaudi’den Katalan modernizmini yansıtan 60 konutluk bir site yapmasını istemiş, ancak bu proje yarım kalmıştır. Doğayı yansıtan figürleri ve canlı renkleri ile büyüleyici bir mekân olan Park Güell, başlangıçta devrim niteliğinde bir konut sitesi olarak tasarlanmıştı ama projeye yatırım yapılmadığı için yerel konseye bağışlanmış ve 1922 yılında halka açık bir parka dönüştürüldü.

Not 1: Park Güell çok popüler bir destinasyon olsa da içinde yeme içme konusunda faydalanabileceğiniz bir tesis yok. Eğer parkta uzun vakit geçirmeyi planlıyorsanız yanınıza atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz.

Not 2: Park şehir merkezinin biraz uzağında bulunuyor ama Barselona seyahatinizde ulaşım anlamında çok işinize yarayacak olan hop on hop off otobüslerin parka yakın durağı var. Turistik otobüsler ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri:

 • Parkın bazı bölümleri ücretsizdir, ancak parkın tamamını gezmek istiyorsanız €10 giriş ücreti ödemeniz gerekir.
 • Yılın her günü açık olan parkı saat 08.30 ve 2.30 saatleri arasında gezebilirsiniz.
 • 08024, Barselona, İspanya

3. La Rambla Caddesi

La Rambla Barselona tatili

Yürüyüş yapmak ve kent yaşamı ile iç içe olmak için ideal atmosfere sahip olan La Rambla Caddesi, Katalonya Meydanı’ndan limana kadar uzanıyor.

Barcino’yu çevreleyen surların 1766’da yıkılmasının ardından tasarlanan caddeye, kenti çevreleyen dağlardan gelen yağmur sularının denize aktığı bir dere yatağının üzerine kurulduğu için bu ad verilmiş.

Etrafı yemek yeyip soluklanabileceğiniz kafe ve restoranlarla dolu caddede alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza ile hediyelik eşya dükkânı yer alıyor.

Eğer caddeye meydan tarafından girecek olursanız sırasıyla Font de Canaletes, Mercat de La Boqueria, Gran Teatre del Liceu ve Kristof Kolomb Heykeli’ni görebilirsiniz.

Aman Dikkat!

Burası şehrin popüler caddesi olsa da pazar günleri bazı hediyelikçiler, dükkanlar kapalı olabiliyor. Bu nedenle alışveriş planlarınızı buna göre yapabilirsiniz. Ayrıca ara sokaklarda her turistik şehirlerde olduğu gibi cepçiler, dolandırıcılar olabiliyor dikkatli olun.

La Rambla Caddesi civarında hangi otelde konaklamalı?

Eğer gezinizde şehrin bu en hareketli noktasında konaklamak isterseniz size 4 yıldızlı Royal Ramblas adlı tesisi önerebilirim. Tesis, Booking.com’da yapılan 3000’e yakın değerlendirme sonucu 10 üzerinden 8,6 gibi güzel bir puana sahip.

4. Casa Mila (La Pedrera)

Casa Mila Barselona'da gezilecek yerler

Katalonya Meydanı’ndan yürüyerek kısa sürede ulaşabileceğiniz Casa Mila, birçoklarına göre Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin en değerli 2. eseri konumunda.

1906-1912 yılları arasında yapımı gerçekleştirilen konut, ünlü mimar tarafından dönemin önemli iş adamlarından Pere Mila için tasarlanmış.

Tamamlanmasının ardından ağır eleştirilere maruz kalan ve yerel halkın dilimizde taş ocağı anlamına gelen La Pedrera ismiyle andıkları yapının ön cephesinde Gaudi, dalgalı bir deniz ile içerisinde salınan yosunların görüntüsünü yansıtmak istemiş.

Ön tarafları dökme demirle kapatılmış balkonları ve ilginç şekilli bacalarla kaplı çatısıyla dikkat çeken binanın içerisinde özel konutların yanı sıra Caixa de Catalunya Galerisi bulunuyor.

Ayrıca üst katındaki Espai Gaudi’de, Katalan mimarın çeşitli çizimlerini, fotoğraflarını ve tasarımlarına ait maketleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

Casa Mila ziyaretini kolaylaştırmak için:

Turizm sezonunda oldukça kalabalık olan Casa Mila ziyaretini daha kolay hale getirmek için biletinizi daha önceden online olarak satın alabilirsiniz. Ünlü mimar Gaudi’nin kendine özgü detaylarını net bir şekilde yansıtan bu mimari yapı için biletleri önceden temin etmekte fayda var. Dilerseniz rehberli tura katılarak da bu muhteşem yapıyı gezebilirsiniz.

Popüler Tur: Casa Milà-La Pedrera: Hızlı Giriş Bileti ve Sesli Rehber (Sıra beklemeden giriş, ücretsiz iptal hakkı)

Ziyaret Bilgileri

 • Yetişkinler için giriş ücreti gündüz €24, gece ise €34. Gişeden satın alırsanız €3 daha ödemeniz gerekir.
 • Genellikle 09.00 saatinde açılan yapı sezona göre 18.30 -23.00 saatleri arasında ziyarete kapanıyor.
 • Carrer de Provença, 261-265, 08008 Barselona, İspanya

5. Nou Camp Stadyumu ve Barcelona FC Museum

FC Barcelona Museum Barselona'da gezilecek yerler

Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer ikonik mekânsa yerel halk tarafından Katalonya Özerk Bölgesi’nin gayri resmi milli takımı olarak anılan Barcelona Futbol Kulübü’nün maçlarını oynadığı görkemli Camp Nou Stadyumu ve Barcelona FC Müzesi.

Katalan Mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanan ve 3 yıl içerisinde 55.000 metrekarelik alan üzerine kurulan stadyum, 99 bine yakın kapasiteye sahip.

Müzede ise futbol kulübünün 100 yılı aşan geçmişi görsel ve işitsel sunumlarla ziyaretçilere aktarılıyor. Barça’nın kazanmış olduğu tüm kupaları görebileceğiniz kültürel mekânda ayrıca Dali, Miro, Subirach, Taples gibi yerel sanatçıların bağışladıkları eserler sergileniyor.

Bunu biliyor muydunuz?

Yüksekliği 48, uzunluğu 250 ve eni 220 metre olan stadyum, sadece 5 dakika içinde tahliye edilebilme özelliğine sahip. Stadyum turu boyunca futbolcuların sahaya çıkmak için kullandığı tünel, soyunma odaları, duşlar ve basın tribünü gibi alanlar ziyaret edilebilir.

Ziyaret Bilgileri:

 • Standart bilet €26, Camp Nou Tour Plus ise €35’dur. Eğer biletinizi gişeden satın almak isterseniz €3,5 daha ödemeniz gerekir.
 • Stadyum ve müze ziyaret saatleri zaman zaman değişkenlik gösterebilir. Genellikle ocak ile nisan ayları arası ve pazar günleri 10.00 – 14.30; diğer ay ve günler ise 09.30 – 19.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Carrer de Aritides Maillol, 12, 08028 Barselona, İspanya

6. Casa Batllo

Casa Batllo Barselona'da gezilecek yerler

Gaudi eseri olan UNESCO listesindeki yapı Casa Batllo modern bir yapı olmasına rağmen Gaudi mimarisinin etkisiyle ziyaretçilerde hayranlık ve şaşkınlık uyandırıyor.

Tasarım detaylarının çoğu, herhangi bir mimari emsalden tamamen farklı olan binanın dış cephesinde yer alan yeşil, mavi ve koyu sarı renklere sahip dekoratif sırlı seramik karolar yapının gösterişine katkıda bulunur.

Yapının pencereleri ise Hobbit evlerine benzer şekilde mağara girişini andırıyor. Ayrıca Casa Mila’daki gibi dalga şeklinde çatıya sahip olan yapıda çok sayıda süslü bacalar da var.

Casa Battlo, bugün özel bir firma tarafından müze olarak işletilmekte. Yapının ilk katındaki salondan şehrin eşsiz manzarası izlenebilir ve girdap şeklinde tasarlanan tavanı ziyaretçilerin hafızalarına sonsuza dek kazınabilir.

Bunu biliyor muydunuz?

Kemikli ev anlamına gelen Casa Battlo’ya bu adın verilmesinin nedeni, korkuluklarından kullanılan ince sütunların kemiği andırmasıdır. O zamanın ünlü iş insanlarından biri olan Joseph Battlo tarafından yaptırılan eseri ilginç yapan bir diğer ayrıntı da iki sene gibi kısa bir sürede tamamlanmış olmasıdır.

Ziyaret Bilgileri:

 • Standart bilet €25.
 • Yılın her günü açık olan Case Battlo’u 09.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Passeig de Gracia, 43, 08007, Barselona, İspanya

7. Picasso Müzesi

Picasso Müzesi Barselona turu

İspanyol sanatçı hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşıyan Picasso Müzesi, koleksiyonunda 3.500’den fazla eser barındırıyor.

1963 yılında kapılarını ziyarete açan kültürel tesis, bu sayede aynı zamanda Paris’teki müze ile Picasso’nun en çok eserini barındıran müze unvanını paylaşıyor.

Picasso’nun hayatının bir dönemini geçirdiği ve Orta Çağ’da malikâne olarak kullanılmış Palacio de Berenguer d’Aguliar içerisinde faaliyet gösteren tesiste sanatçının tanınmış eserlerinden ziyade ilk dönem çalışmaları sergileniyor.

Hombre Con Boina, Autorretrato con Peluca, Ciencia y Caridad, Menu de Els Quatro Gats müzeyi ziyaret ettiğinizde inceleme olanağı bulabileceğiniz çalışmalardan bazıları.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücretleri €12.
 • Pazartesi 10.00 -17.00, Perşembe 10.00 – 21.30, Salı ve Pazar 09.00 – 20.30 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Resmi tatil günlerinde müze kapalı.
 • Carrer Montcada, 15-23, 08003, Barselona, İspanya

8. Mercat de La Boqueria

Mercat de Sant Josep de la Boqueria Barselona'da gezilecek yerler

La Rambla üzerindeki en çok ilgi çeken mekânlardan birisi olan Mercat de La Boqueria, kent çevresine yetiştirilen taze sebze ve meyvelerin, çiftlik ürünlerinin, et-balık çeşitlerinin satıldığı büyük bir pazar. Ünü ülke sınırlarını aşan pazar yerinin tarihi, bazı kaynaklara göre 1217 yılına kadar uzanıyor.

Barselona’da faaliyet gösteren birçok üst düzey restoranın mutfaklarında kullanacakları malzemeleri satın almak için tercih ettikleri La Boqueria’da klasik tezgâhların yanı sıra tatlı ve şekerleme satışının yapıldığı, yemeklerin pişirildiği bölümler de bulunuyor.

Eğer karnınız acıktığında buradaki mekânları tercih ederseniz, Katalan mutfağına özgü pek çok lezzeti deneme fırsatı bulabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri:

 • La Boqueira, pazar günleri hariç haftanın her günü 08.00 – 20.30 arası ziyaret edilebilir.
 • La Rambla, 91, 08001 Barselona, İspanya

9. Barri Gothic (Gothic Quarter)

Barri Gotic Barselona'da görülecek yerler

Gotik Semt anlamına gelen Barri Gotic, 2000 yıllık geçmişi ile büyüleyici bir atmosfere imza atan Barselona’nın tarihi merkezi, Orta Çağ’dan kalma gotik mimari eserleri her adımınızda görebileceğiniz bölge şehrin en çok turist çeken yeri. Barselona gezilecek yerler listemizdeki bir çok önemli yapı bölge sınırları içerisinde yer alıyor.

Bu büyülü trafiksiz Orta Çağ dünyasını keşfetmek için Arnavut kaldırımlı dar sokaklardan ve gizemli geçitlerden oluşan bu keyifli labirentte dolaşabilirsiniz. Sohbet sesleriyle çınlayan sokaklarda Barselona kültürel dokusunu tanıyabilirsiniz.

Bu mahallede çocuklar genellikle Gothic Quarter’ın gizli köşelerinde futbol oynarlar ve avlularında kaldırım terasları olan küçük kafeler bulunur. Davetkar küçük butikleri ve restoranlarının yanı sıra, Picasso Müzesi ve bazen açık hava konserlerinin düzenlendiği Plaça del Rei için Gotik Mahalle’yi mutlaka gezmelisiniz.

Bunu biliyor muydunuz?

Barri Gotic’te yer alan Barselona Katedrali’nin tamamlanması tam 700 yıl sürmüş! Gotik mimarinin tüm ayrıntılarını barındıran katedral gerek iç gerek dış tasarımıyla mutlaka görülmesi gereken ender eserlerden biridir.

Pazar günleri katedralin önünde yapılan Sardanes dansını da izlemeyi unutmayın. Ayrıca Roma Duvarı ve Agustus Tapınağı ile Başdiyakozun Evi de ziyareti hak ediyor.

Barri Gotic’te Konaklama

4 yıldızlı Hotel Barcelona Catedral, bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler tesislerden. Eğer şehrin otantik havasını doyasıya yaşamak isterseniz konaklama için bu bölgeyi ve tesisi tercih edebilirsiniz.

10. Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella Barselona gezi rehberi

Denize yakın kısmı 1892 yılında 14 hektarlık alan üzerine kurulmuş Barselona Hayvanat Bahçesi’ne ayrılmış olan Parc de La Ciutadella, Kral 5. Felipe tarafından 1714 İspanya Veraset Savaşı sonrasında kentin güvenliği için inşa ettirilen bir kalenin yerine 1888’de düzenlenmiş.

Sınırları içerisinde Katalan Parlamentosu’na ait binanın da bulunduğu park, yürüyüş yolları ve yeşil alanları sayesinde kent halkının ve turistlerin sıklıkla uğradıkları bir yer konumunda.

Parka gittiğinizde öncelikle kent için pek çok eser üretmiş olan Gaudi’nin öğrenciyken katkıda bulunduğu Font Monumental’i ve Doğa Tarihi ile Jeoloji müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Ardından Passeig Lluis Company Caddesi çıkışındaki Zafer Takı’na yönelebilirsiniz.

Bunu biliyor muydunuz?

Barselona tarihine sahip çıkan özellikleri ile ön planda olan Parc de la Ciutadella, bu özelliğini Hivernacle Kış Bahçesi ve Umbracle serası ile kanıtlar. Birbirinden güzel bitki ve çiçeklerin sergilendiği bu tarihi bahçeleri mutlaka gezmelisiniz.

Ziyaret Bilgileri:

 • Parka giriş ücretsizdir ancak park içinde yer alan Hayvanat Bahçesi için €18, Ulusal Bilim müzesi için ise €4 giriş ücreti ödenir.
 • Park tüm yıl boyunca 10.00 ile 22.30 saatleri arasında açıktır.
 • Passeig de Picasso, 21, 08003, Barselona, İspanya

11. Montjuic

Montjuic Barselona gezisi

Tibidabo Tepesi gibi doğal güzellikleri ve keyifli zaman geçirebileceğiniz mekânları bir arada sunan yerler hoşunuza gidiyorsa 173 metre rakımlı Montjuic’e de zaman ayırabilirsiniz.

Günümüzde kullanılan adını üzerinde bulunan eski Musevi Mezarlığı’ndan alan tepede ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geçmişinde pek çok önemli olaya tanıklık etmiş kale ile olimpiyat köyü geliyor.

İçerisinde askeri müzenin faaliyet gösterdiği kaleyi ile olimpiyat köyünü gezdikten sonra rotanızı mermer heykelleri ve vitrayları sayesinde ün kazanmış mezarlığa çevirebilirsiniz.

Olimpiyat stadyumu ile kale arasında kalan 14 hektarlık alanı kaplayan Barselona Arboretumu, EXPO 1929 için Grafik Sanatları Sarayı olarak inşa edilmiş yapı içerisinde konuklarını ağırlayan Katalonya Arkeoloji Müzesi ve her biri saklı cenneti andıran Laribal Parkı ile Mossen Costa i Llobera Kaktüs Bahçesi tepeye yaptığınız gezi sırasında görmenizi tavsiye edeceğim diğer mekânlar.

Ziyaret Bilgileri:

 • Montjuic‘de yer alan bazı turistik yerler ücretsizdir ancak bazıları için €5 kadar ödeme yapmanız gerekebilir.
 • Bölge sabah 10.00 gibi ziyarete açılırken mevsimine göre akşam 18.00 – 20.00 saatleri arasında kapanır.
 • Avinguda Del Castell, Barselona, İspanya

12. Barceloneta

Barceloneta Barselona'da görülecek yerler

Küçük restoranları ve kafeleri ile ünlü Barceloneta, La Ciutadella şehir parkının inşa edileceği bölgeden taşınan halkın yerleşmesi amacıyla 19. yüzyılda inşa edilmiş.

1992 yılında düzenlenen yaz olimpiyatlarına kadar kentin denizle bağı olan tek yerleşimi konumundaki semt, hareketli komşusu Port Olimpic’in aksine konuklarına daha sakin ve geleneklere uygun bir atmosfer sunuyor.

Ağırlıklı olarak kentin düşük gelirli nüfusunun yaşamakta olduğu semtin Mercado de Barceloneta isimli halk pazarının kurulduğu iç kesiminde küçük kafeler ve tapas barları faaliyet gösterirken, sahil kesiminde balıkçı restoranları bulunuyor.

Kentin en kalabalık 2 plajına ev sahipliği yapan Passeig Maritim’de yürürken Istakoz Anıtı, Barselona’nın Başı, Mare Nostrum Binası gibi ikonik mekânları görebilir, kordon boyunun sonuna giderseniz Katalonya Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Montjuic Tepesi’ne ulaşım sağlayan tarihi teleferik de semt sınırları içerisinde yer alıyor.

Barceloneta’da Konaklama

Şehirdeki en kaliteli otellerden 5 yıldızlı W Barcelona bu bölgede yer alıyor. Eğer plaj kıyısında, şehirdeki gezip görülmesi gereken yerlere yürüme mesafesinde, kaliteli bir yer arıyorsanız bu oteli tercih edebilirsiniz.

13. Poble Espanyol

Poble Espanyol Barselona gezilecek yerler

Barselona gezilecek yerler listesindeki mekânlar arasında benim kişisel favorim konumundaki Poble Espanyol, Montjuic Tepesi’nde yer alıyor. Açık hava müzesi olarak faaliyet gösteren köy, Katalan Mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından EXPO 1929 için tasarlanmış.

42.000 metrekarelik alanı kaplayan İspanyol Pavilyonu içerisinde farklı bölgelere özgü 116 yapı aracılığıyla ülke kültürünün ve yaşam tarzının ziyaretçilere aktarılması amaçlanıyor.

Aragon tarzı bir dini yapının Endülüs stilindeki meydanla yan yana görülebileceği tek yer konumundaki köyde; yerel zanaatkârların çalışma yaptıkları 40 atölye, kafeler, restoranlar ve bir Flâmenko kulübü yer alıyor.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücretleri €7 ile €20 arasında değişiklik gösteriyor.
 • Yılın her günü açık olan Pablo Espanyol’u pazartesi 09.00 – 20.00; Salı, Çarşamba, perşembe ve Pazar 09.00 – 24.00; Cuma 09.00 – 15.00 ve cumartesi 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Av. Francesc Ferrer i Guàrdia, 13, 08038 Barselona, İspanya

14. Barselona Katedrali

Barcelona Cathedral Barselona'da görülmesi gereken yerler

Barselona Katedrali (Kutsal Haç ve Aziz Eulalia Katedrali), Barselona’nın büyüleyici Gotik Mahallesi’nde yer alan muhteşem bir Gotik kilise.

Şehre hâkim olan ünlü Sagrada Familia nedeniyle gözden kaçırılsa da Barselona Katedrali, İspanya’nın en büyük ve en etkileyici dini yapılarından biri.

15. yüzyılda eski bir şapelin bulunduğu yere kurulan katedral, yapının mahzenine gömülü olan şehrin ortak koruyucu azizi olan Barselona Eulalia’ya adanmış. Çarpıcı bir çatıya ve gökyüzüne yükselen görkemli çan kulelerine sahip olan katedralin etrafında yürürken Gotik mimarisinin ve Roma duvarlarının güzel örneklerini görebilirsiniz.

Katedralin en güzel kısmı, muhtemelen birçokları tarafından “Barselona’nın en güzel vahası” olarak tanınan, büyüleyici 14. yüzyıl manastır avlusu. Barselona Katedrali’nin bir diğer önemli özelliği ise ziyaretçileri çatıya götüren ve onlara Gotik Mahalle’nin ve Barselona’nın muhteşem manzaralarını sunan asansördür.

Barselona gezilecek yerler listesinde olması gereken bir cazibe ve güzelliğe sahip olan Katedralin önünde sokak sanatçıları, kafeler ve ilginç dükkânlar bulacağınız küçük bir meydan var.

Bunu biliyor muydunuz?

Barselona Katedrali eski bir efsaneyi barındırır. Efsaneye göre Romalılar, dini inancı yüzünden Aziz Eulalia’yı çırılçıplak soyup sokak ortasında ölüme terk eder. Olay bahar mevsiminde geçmesine rağmen birden bire kar yağar ve kar Aziz Eulalia’yı tamamen kaplayarak onu korur. Ancak bu durum Romalılar’ı öfkelendirir. Onu öldürmek için içi bıçakla kaplı bir varilin içine koyarlar ve Aziz Eulalia ölür.

Ziyaret Bilgileri:

 • Standart biletler için €7, sesli rehberli biletler için ise €4 daha ödemeniz gerekir.
 • Yılın her günü açık olan katedral; hafta içi 12.00 – 17.45, cumartesi 12.30 – 17.45 ve pazar günleri de 14.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Pla de la Seu, s/n, 08002 Barselona, İspanya

15. Tibidabo Tepesi

Tibidabo Barselona gezi notları

Yapımına 1902 yılında başlanan ve Modernist-Neo Gotik tarzları harmanlanarak 60 yılda tamamlanan görkemli Kutsal Yürek Kilisesi’nin bulunduğu 512 metre yüksekliğe sahip Tibidabo Tepesi, Collserola Dağları’nın en yüksek kısmını oluşturuyor.

Konumu sayesinde konuklarına etkileyici kent manzarası sunan tepede kilise dışında ayrıca en üst kısmına asansörle çıkabileceğiniz 288 metre uzunluktaki iletişim kulesi ile 1908 yılında açılan, kentte eski moda oyuncakların çalışmakta olduğu tek lunapark statüsündeki Parc d’Atraccions del Tibidabo yer alıyor.

Barselona tatili sırasında keyif dolu saatler yaşamanızı sağlayacak tepeye ulaşmak için füniküleri kullanabilir veya Katalonya Meydanı’ndan kalkan Tibi Bus’a binebilirsiniz.

Hatta üzerinde gerektiğinde mola verebileceğiniz kafelerin bulunduğu patikada yürüyerek de bahsettiğim 3 mekâna ulaşabilirsiniz.

Bunu biliyor muydunuz?

Latince’de “Tibi babo”, “sana sunuyorum” demektir. Efsaneye göre şeytan, Hz. İsa’yı tepeye çıkarıp muhteşem şehir manzarasını göstererek “sana sunuyorum” demiş. Tepenin adı bu rivayete dayalıdır.

Ziyaret Bilgileri:

 • Tibidabo Tepesi’ne ve İsa’nın Kutsal Kalbi Kilisesi’ne giriş ücretsizdir. Ancak İsa heykelinin bulunduğu bölüm için €15 ücret ödemeniz gerekir. ayrıca lunapark için yetişkinler için €28,5 çocuklar için €10’dur.
 • Tibidabo tepesi, akşamları ziyarete kapalıdır. Tepede yer alan İsa’nın Kutsal Kalbi Kilisesi’ni yılın her günü 11.00 – 21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Tibidabo / 08035 Barselona / İspanya

16. Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

Katalan Ulusal Sanat MÜzesi Barselona'da gezilecek yerler

Montjuic Tepesi’nde yer alan ve İtalyan mimarisinin izlerini taşıyan Katalan Ulusal Sanat Müzesi, görkemli tasarımıyla Barselona gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Tasarımı ünlü mimar Jose Puigi Cadafalch tarafından yapılan müze, tüm şehre hakim bir konumdadır.

Katalan Sanatı Koleksiyonu’yla ön plana çıkan Katalan Ulusal Sanat Müzesi; avangarde, romantizm ve modernizm sanat akımlarına ait birbirinden özel eserleri barındırır. Maria Fortuny’nin Batalla de Tetuan tablosu, Thyssen-Bornemisza koleksiyonu ile Brandt ve Zurbaran’ın eserlerin sergilendiği müzede; Aragon Krallığı eserlerini, kilise süslemelerini ve mezar odalarını da mutlaka görmelisiniz.

Bunu biliyor muydunuz?

Müzenin Oleum adı verilen cafe-barı hem eşsiz Barselona manzarası hem de yerel mutfağı ile görülmeye değer bir mekan. Burada muhteşem Barselona yemeklerini, enfes manzara eşliğinde tadabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücreti €12, ancak terasa çıkmak isterseniz €2 daha ödemeniz gerekir.
 • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi pazar günü 10.00 – 15.00; salı- cumartesi günleri 10.00 ile 18.00 (yaz sezonu 20.00) saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Palau Nacional, Parc de Montjuic, 08038 Barselona, İspanya

17. Magic Fountain of Montjuic (Font Magica)

Font Magica Barselona'da gezilecek yerler

İzleyicilerine eşine az rastlanır güzellikte bir ses, ışık ve su gösterisi sunan La Font Magica, 1929’da düzenlenen Dünya Ticaret Fuarı’nın açılışında ilk kez görücüye çıkmış.

Fuardan 1 yıl önce Tasarımcı Carles Buigas’ın önderliğinde ve 3 bin işçinin yoğun çalışması sonucu tamamlanan çeşme aracılığıyla konuklar, 30 müzikal eser eşliğinde ışık oyunları ile desteklenmiş bir su akrobasisi izleme ayrıcalığına kavuşuyor.

Katalan Ulusal Müzesi önünde yer alan Magic Fountain of Montjuic’in gösteri saatleri yıl içerisinde değişkenlik gösterebiliyor.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücretsizdir.
 • 7 Ocak-28 Şubat tarihleri haricinde yılın her günü saat 21.00 ile 22.30 arasında efsane su gösterisini izleyebilirsiniz.
 • Plaça de Carles Buigas, 1, 08038, Barselona, İspanya

18. Plaça de Catalunya

Placa Catalunya Barselona gezilecek yerler

Kentin La Ribera, El Raval ve Barri Gotic’ten oluşan eski kısmı ile modern kesimi Eixample’yi birbirine bağlayan Plaça de Catalunya, gün boyu hareketli yapısı ile ön plana çıkıyor.

Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere gibi önemli caddeleri birbirine bağlayan meydanı hareketliliği dışında ilgi çekici kılan bir başka unsursa çevresindeki alışveriş olanakları.

Francesc Macia ve La Deessa o l’Enigma anıtları ile süslü görkemli meydanın trafikten arınmış ortamında önce birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir, güvercinleri besleyebilir, ardındansa bahsetmiş olduğum caddelerden başlayarak kapsamlı bir kent turuna çıkabilirsiniz.

19. Santa Maria del Mar Bazilikası

Santa Maria del Mar Barselona gezilecek yerler

Mimari uyumu nedeniyle Gotik kiliseler arasında en başarılı örneklerden biri olarak gösterilen Santa Maria del Mar Bazilikası, 1329-1384 yılları arasında La Ribera’nın sakinlerinin desteğiyle inşa edilmiş.

Tamamı Katalan Gotik tarza sahip şehirdeki tek yapı olma unvanını taşıyan bazilikanın dış kısmındaki sadelik iç kısmında yerini ustalıkla işlenmiş zengin detaylara bırakıyor.

Gaudi’nin La Sagrada Familia’yı tasarlarken örnek aldığı dini yapının mihrabının üstündeki 15. yüzyıl gemisi kentin denizcilikte zirvede olduğu yılları hatırlatırken, bazilikanın en önemli bölümünü 1714’deki savaşta ölen askerlerin altına defnedildiği Fossar de les Moreres isimli anıt oluşturuyor.

Bunu biliyor muydunuz?

Santa Maria del Mar Bazilikası denizcilerin koruyucu azizesine ithafen yapılmıştır. Bazilikanın içerisinde 15. yüzyıldan kalma bir gemi bulunur ve bu gemi İspanyolların denizcilikte başarısını simgeler.

Ziyaret Bilgileri:

 • Tam bilet €10, öğrenci ise €8,5’dur.
 • Yılın her günü açık olan müzeyi hafta içi ve cumartesi günleri 13.00 – 17.00, pazar günü ise 14.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Plaça de Santa Maria, 08003, Barselona, İspanya

20. Fundacio Joan Miro (Joan Miro Müzesi)

Joan Miro Barselona tatili

Barselona gezilecek yerler listemizin 20. sırasına, kentin en dikkat çekici sanat galerileri arasında sayılan Fundacio Juan Miro’ya yer verebilirsiniz.

1975 yılında kurulan müzede ünlü Katalan sanatçının yaşamı boyunca yarattığı resimler, çizimler ve heykeller sergileniyor.

Binası Josep Lluis Sert tarafından tasarlanan kültürel tesiste bizzat Miro tarafından bağışlanmış eserlerin yanı sıra Katalan sürrealistlerin çalışmaları da ziyaretçilere sunuluyor. Müzede sergilere ek olarak film gösterimleri, konferanslar ve çocuk tiyatroları yapılıyor.

Ziyaret Bilgileri:

 • Yetişkinler için giriş ücretleri €13.
 • Pazartesi günleri kapalı olan müze; Salı – Cumartesi günleri 10.00 – 18.00, Pazar günleri ise 10.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Parc de Montjuic, 08038, Barselona, İspanya

21. Palau de la Musica Catalana

Palau de la Musica Catalana Barselona gezi rehberi

Mimar Lluís Domènech Montaner tarafından Katalan Modernist tarzında tasarlanmış olan Palau de la Música Catalana, 1905 ve 1908 yılları arasında inşa edilmiş.

Koro topluluğu Orfeó Català için bir konser salonuna ihtiyaç duyulması sonucunda yapının inşasına başlanmış. Kıvrımlı hatları ve canlı renkleri ile dikkat çekici bir görünüme sahip olan binanın iç dekoru da en az dışı kadar renkli ve fantastik.

Müzik performansları için özel olarak tasarlanan ve 2200 kişilik kapasiteye sahip Palau de la Música Catalana Avrupa’da gündüz saatlerinde tamamen doğal ışıkla aydınlatılan tek oditoryum.

İki yandaki duvarlar, esas olarak kemerler içine yerleştirilmiş vitray bölmelerden oluşan yapının tepe kısmı güneşi ve gökyüzünü çağrıştıran mavi ile çevrili altın tonlarında ters bir kubbe şeklindedir.

Tavan penceresi harika bir vitrayla kaplı olan yapının konser sahnesini çevreleyen heykeller ise görülmeye değerdir.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücreti ve konser saatleri programlara göre değişiklik gösteriyor.
 • C/ Palau de la Música, 4-6, 08003 Barselona, İspanya

22. Port Vell

Port Vell Barselona gezilecek yerler

Vell Limanı ya da bir diğer adıyla Eski Liman, 1992 yılında Barselona Olimpiyatları için özel olarak tasarlanmıştır. Her yıl milyonlarca turisti ağırlan limanda mağazalar, çok katlı bir sinema salonu, barlar, restoranlar bulunur.

22 havzada bulunan 8000 balık ve 11 köpekbalığı içeren Avrupa’nın en büyük akvaryumuna sahip olan liman, şehrin ve turistik cazibenin odak noktasıdır.

 • Rambla de Mar, s/n, 08039 Barselona, İspanya

23. Plaça Reial

Placa Reial Barselona gezilecek yerler

Zarif ambiyansı ile dikkat çeken Plaça Reial, Barselona’daki en güzel meydanlarından biridir. Meydanda yer alan çeşme, sokak lambaları ve palmiye ağaçları ile ön plana çıkartılır ve özellikle geceleri Barselona gezilecek yerler listemizdeki en işlek, en canlı noktalarından biridir.

Mimar Francesc Molina tarafından monarşiyi yüceltmek amacıyla tasarlanan Plaça Meydanı, Üç Güzeller Çeşmesi ile oldukça dikkat çekici. Çeşmenin her iki yanındaki iki sokak lambası ise ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış.

1879’da kanatlı bir miğfer ve bir ejderha ile çevrilen meydanın etrafındaki kraliyet palmiye ağaçları, alanı süsleyerek egzotik bir hava katıyor. Lüks binalarla çevrili olan ve kendine özgü bohem bir havası olan meydan restoranları ve barları ile Barselona’nın en popüler gece mekanlarına ev sahipliği yapıyor.

24. Arc de Triomf

Arc de Triomf Barselona turu

1888’de Parc de la Ciutadella’da düzenlenen Evrensel Sergi’ye giriş kapısı olarak inşa edilen Arc de Triomf, şekil ve oranlarda klasiktir ve sembolizmle dolu çığır açan heykelsi ve dekoratif yüzeylere sahip.

Mimar Josep Vilasece tarafından tasarlanan kemer, Barselona’nın sergide yer alan milletlere ve vilayetlere duyduğu saygının bir simgesidir. Tuğladan inşa edilen yapı, İspanya’da çok revaçta olan neo-Mudejar tarzını anımsatan heykel motifleriyle süslüdür. Kırmızı tuğlanın kemerin etrafındaki bir dizi frizle birleşimi, onu benzersiz bir simge haline getirmiştir.

Kemerin üzerinde bir yandan tarımı ve sanayiyi, diğer yandan ticareti ve sanatı simgeleyen kabartmalar bulunur. Tepesinde ise 49 İspanyol vilayetinin kalkanlarına Barselona şehrinin arması liderlik eder.

 • Passeig de Lluís Companys, 08003 Barselona, İspanya

25. Palau Güell (Güell Sarayı)

Palau Guell Barselona turu

Palau Güell, Barselona gezilecek yerler listesinde birçok imzası bulunan Antoni Gaudi’nin Barselona’daki ilk eserlerinden ve Modernizmin en görkemli yapılarından biridir. Raval bölgesinde, Rambla’ya sadece birkaç metre uzaklıkta yer alan ve 1895’e inşa edilen saraydaki cephenin bir kısmı bir Venedik sarayını andırır.

Çarpıcı ve Gaudi’ye özgü tipik bacaları ile dikkat çeken saraydaki etkileyici demir işçiliği, ahşap işleri, seramikler, vitray ve taş işçiliğiyle ile göz alıcıdır. Sarayın alt katında atlar için ahırlar ve hizmetçiler için yatakhaneler bulunurken asma katta ev sahipleri Eusebi Güell ve diğer idari ofisler için çalışma odaları ve kütüphane yer alır.

Duvar resimleri ile süslenmiş 17 metre yüksekliğinde bir salona sahip olan sarayın çatısı parabolik bir kubbe şeklindedir. İkinci katta, büyük salona açılan pencere galerisine doğru düzenlenmiş ailenin özel odaları vardır.

1984 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Palau Güell, 7 yıllık bir yenilemeden sonra 2011 yılında yeniden ziyarete açılmıştır.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücretleri yetişkinler için €12 iken 10 yaş altı çocuklar için ücretsizdir.
 • 1 Nisan – 31 Ekim 10.00 – 14.00 ve 16.00 – 20.00 saatleri arasında; 1 Kasım – 31 Mart 10.00 – 17:30 saatleri arasında yapıyı ziyaret edebilirsiniz.
 • Carrer Nou de la Rambla, 3-5, 08001 Barselona, İspanya

26. Parc del Laberint d’Horta

Parc del Laberint d'Horta Barselona gezi rehberi

Barselona’nın yeşil mücevheri olarak adlandırılan Parc del Laberint d’Horta, 1792 yılında İtalyan mühendis Domenico Bagutti tarafından tasarlanmış. Şehrin en eski bahçesi ve eşsiz bir sanatsal bahçecilik örneğidir.

Ormanlık alanlara romantik bir dokunuş katan park yaklaşık 55 hektarlık bir alana yayılmış. Labirent şeklini andıran yapısı sayesinde keşfedilecek gizli köşelerle dolu olan park, bazıları mitolojik figürlerden oluşan heykellerle süslüdür.

Parc del Laberint d’Horta‘da 19. yüzyılda Arabesk tarzında restore edilen ve 14. yüzyıldan kalma bir kır evi olan Torre Soberana’nın evi de bulunur.

Adını polenli servi ağaçlarından yaratılan labirentten alan ve Collserola eteğindeki bu büyüleyici noktayı Barselona gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Ziyaret Bilgileri:

 • Yılın her günü açık olan parkı, saat 10.00 ile gün batımına kadar ziyaret edebilirsiniz.
 • Passeig dels Castanyers, 1, 08035 Barselona, İspanyas

27. Monestir de Pedralbes

Monestir de Pedralbes Barselona gezi rehberi

Kraliçe Elisenda de Montcada tarafından 1326’da Aziz Clare Tarikatı için yapılan Monestir de Pedralbes manastırı Katalan Gotik mimarinin en güzel örneklerinden bir tanesi. Manastırın içinde bulunduğu Jardines Reina Elisenda parkı bölgeye özgü çalılar, palmiyeler, selviler ve gölgeli ağaçlarla doludur.

Muhteşem bir gotik kiliseye sahip olan manastırın sakin ortamında dinlenebilir, 14. yüzyıl rahibelerinin hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi edinmenin tadını çıkarabilirsiniz. Olağanüstü bir ortaçağ sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Manastır Müzesi, Barselona gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen müzelerden biridir. 

Ziyaret Bilgileri:

 • Yetişkin giriş ücreti €5 olup 15 yaş altı çocuklar ise manastır girişi ücretsizdir.
 • Pazartesi günleri kapalı olan manastırı, Salı – Cuma günleri 10.00 – 14.00; Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Baixada del Monestir, 9, 08034 Barselona, İspanya

28. Passeig de Gracia

Passeig de Gracia Barselona gezilecek yerler

Barselona’nın en önemli caddelerinden biri olan Passeig de Gracia, 19. yüzyılın başında Barselona burjuvazisinin vitriniymiş.

Halen de şehrin en ünlü mağazalarının yer aldığı ticari bir bölge olarak kabul edilen bulvar, Plaça Catalunya’yı Gràcia bölgesine bağlar. Barselona’nın en iyi modernist binalarının varlığı, bu caddeyi gerçek bir açık hava müzesi yapar.

Biraz hayal gücü ile at arabalarının sesini duymaya devam edebilir, erken tramvayların kokusunu alabilir ve zarif hanımların kocaları ile kol kola yürümesini, çocuklara bakan hizmetçilerin etrafta koşturduğunu gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Passeig de Gràcia, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında böyle bir caddeydi. Bulvarın kaldırımlarında Gaudi tarafından tasarlanan organik kaldırım taşlarını ve bulvar boyunca beyaz mozaikli bankları ile Pere Falqués’in sokak lambalarının eşsiz ışıklarını görebilirsiniz.

Barselona’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri olan Passeig de Gracia, eşsiz alışveriş deneyimi ile de büyüleyicidir.

29. Kristof Kolomb Heykeli

Kristof Kolomb Heykeli Barselona'da gezilecek yerler

Barselona gezilecek yerler listemizin en önemli duraklarından La Rambla’nın sonunda yer alan 60 metrelik Kristof Kolomb Heykeli, 1888 yılında Barselona Evrensel Sergisi için ünlü kaşifin anısına dikilmiştir.

Rafael Atché tarafından yapılan heykelin sağ eli Yeni Dünya’yı işaret ederken, sol eli bir parşömen tutar. Anıt, Amerika’yı keşfeden adama bir övgü olsa da heykel aslında ters yöne bakar ve Mallorca’yı işaret eder.

Kolomb Heykeli’nin ayaklarının hemen altında, kulenin içine yerleştirilmiş ve bir asansörle ulaşılan küçük bir izleme platformu bulunur. Camlı bir bölgeden, La Rambla’nın yanı sıra Port Vell, Montjuic dağı ve Gotik mahallenin panoramik kuş bakışı manzarasını seyredebilirsiniz. Rüzgarlı günlerde, demir kolon rüzgar kuvveti tarafından sarsıldığı için hafifçe esnediğini hissedebilirsiniz.

Sütunun tabanı taştan yapılmıştır, Yeni Dünya’nın keşfini temsil eden heykeller ve kabartmalardan oluşan bir koleksiyonla dekore edilmiştir. Ayrıca kanatlı Phemes, Griffins ve 8 etkileyici aslan gibi çok sayıda dekoratif figür vardır.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücretleri yetişkinler için €5’dur.
 • Heykel yılın her günü 08.30 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Pl. Portal de la Pau, 08002 Barselona, İspanya

30. Museu Maritim       

Barselona gezi rehberi Museum Maritime

Museu Maritim yani Barselona Denizcilik Müzesi, kesinlikle Barselona’nın en ilginç yerlerinden biri olup temasına uygun olarak Drassane’nin eski tersanelerinde bulunur.

Eski şehrin güney ucunda ve Rambla’nın sonunda yer alan müze,  geniş bir gemi ve tekne koleksiyonu ile Orta Çağ yelkenli gemilerinin inşası ile ilgili bilgilerin yer aldığı büyük bir sergiye sahiptir.

Etkileyici bir görünüme sahip olan binası ile görülmeye değer bir müze olan Museu Maritim’de gemilerin nasıl inşa edildiğini ve tersanenin tüm üretim sürecini görebilirsiniz. Orta Çağ’a ait gemilerin ve denizcilik ekipmanlarının yanı sıra günümüzün spor ve ticari tekneleri ile ekipmanlarını da inceleyebilirsiniz. 

Bunu biliyor muydunuz?

Müzede sergilenen ve aslına sadık bir reprodüksiyon olan 60 metre uzunluğundaki Juan de Austria kraliyet kadırgası, 7 Ekim 1571’de İnebahtı Savaşı’na katılmıştır.  

Ziyaret Bilgileri:

 • Pazar günleri müzeye giriş ücretsizdir. Diğer günler standart €10, indirimli biletler ise €5 olarak ücretlendirilir. 
 • Pazartesi günleri kapalı olan müze kış sezonu Salı – Pazar 10.00 – 17.00 saatleri; yaz sezonu ise 10.00 – 20.00 saatleri arasında açıktır. 
 • Av. de les Drassanes, s/n, 08001 Barselona, İspanya

31. Avinguda Diagonal

Avinguda Diagonal Barselona'da gezilmesi gereken yerler

Barselona’nın en geniş ve en önemli caddelerinden biri olan Avinguda Diagonal, çevresindeki sokakların ızgara desenine göre çapraz olarak ikiye böler.

İnşasına 19. yüzyılın ortalarında başlanan cadde, yaklaşık 11 kilometre uzunluğunda olup güneybatıdan kuzeydoğuya tüm şehir boyunca uzanır.

Avinguda Diagonal’ın her iki tarafında inşa edilmiş çok sayıda bina, Katalan modernizminin bir vitrinidir. 

Cadde boyunca sıralanmış büyük mağazalar, alışveriş merkezleri ve tasarımcı butikleri ile Barselona’nın en iyi alışveriş yerlerinden biridir. Ayrıca tüm binaları hayranlıkla seyrederken dinlenmek için durabileceğiniz çok sayıda kafe ve restoran da bulunur. 

32. Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA)

Museu d'Art Contemporani de Barcelona Barselona gezi rehberi

Museu d’Art Contemporani de Barcelona, yani Barselona Çağdaş Sanat Müzesi, Picasso, Dali, Miró gibi Katalanların en ünlü sanatçılarının yanı sıra uluslararası sanatçıların önemli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Tàpies, Fontana, Saura ve Klee gibi sanatçıların eserlerinin de bulunduğu müzede düzenli atölye çalışmaları, konferanslar, film projeleri, görsel-işitsel performanslar yer alır. 

Hayal gücünün sınırlarının zorlandığı eserleriyle ön plana çıkan MACBA’da, 5000’den fazla sanat eseri sergileniyor. Eğer siz de bu gibi sanatsal mekanları gezmekten zevk alıyorsanız Barselona gezilecek yerler listenize müzeyi ekleyebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücretleri yetişkinler için €11 iken 13 yaş altı çocuklar ücretsizdir. 
 • Salı günleri kapalı olan müze;  hafta içi diğer günler 11.00 – 17.00, Cumartesi 10.00 – 20.00 ve Pazar günleri 10.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 
 • Plaça dels Àngels, 1, 08001 Barselona, İspanya

33. Museu de la Xocolata

Museu de la Xocolata Barselona gezi rehberi

İspanyollar için çikolatanın ne kadar önemli olduğunu Barselona Çikolata Müzesi’ni gezerken anlayabilirsiniz.

Geçmişte Saint Agusti olarak bilinen manastırın yerine yapılan Çikolata Müzesi, çikolata hakkında ziyaretçileri her anlamda bilgilendiren sıra dışı bir müze. Çikolatanın tarihçesinden besleyici değerine ve tıbbi kullanım alanlarına kadar bilgilenebileceğiniz bu müze, çikolatanın geçmişini ziyaretçileri ile paylaşıyor.

Müzenin içerisinde yer alan kahve dükkânında sıcak çikolata içebilir, birbirinden lezzetli çikolataların tadına bakabilirsiniz. Ayrıca sevdikleriniz için çeşitli hediyelik eşyaları inceleyebilirsiniz. 

Ziyaret Bilgileri:

 • Giriş ücreti yeişkinler için €6.
 • Pazartesi günleri kapalı olan müze; salı- cumartesi 10.00 – 19.00 ve pazar günleri 10.00 – 15.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 
 • Carrer del Comerç, 36, 08003 Barselona, İspanya

34. Plaça d’Espanya

Placa de Espanya Barselona gezilecek yerler

Barselona’nın en büyük meydanlarından biri olan Plaça d’Espanya yani İspanya Meydanı,  birkaç önemli ana caddenin birleşim yeridir.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapan meydan ünlü mimar Josep Amargós tarafından tasarlanan meydanı güzelleştiren ve ilgi çekici bir hale sokan ise müzenin önünde yer alan Magic Fountain’dir.  

1929 yılında Barselona’da gerçekleştirilen Dünya Sergisi için özel olarak tasarlanan İspanyol Meydanı; ortasında yer alan çeşmesi, çeşmeyi süsleyen heykelleri, 1900 yılında Boğa güreşleri için inşa edilen Arenas de Barcelona ile görülmeye değer.

Günümüzde büyük bir alışveriş merkezi haline getirilen Arenas de Barcelona, çatı katındaki 360 derece dönen restoranı ile ilgi çekicidir. 

35. Torre Agbar

Barselona'da gezip görülecek yerler Torre Agbar

33 katlı Torre Agbar ya da Agbar Kulesi, Barselona gezilecek yerler listemizdeki son tavsiyem.

İçerisinde 8351 metrekarelik oditoryum da yer alan Torre Agbar, kendine özgün tasarımıyla turistlerin en çok ilgi gösterdiği yapılardan biridir. Tamamı cam ile kaplı olan yapı, geceleri ışıklandırılır ve göz alıcı bir görünüme bürünür. 

 • Avinguda Diagonal, 211, 08018 Barselona, İspanya

Barselona Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Barselona gezilecek yerler listesi
Barselona gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp tüm gezi noktalarını, otel tavsiyelerimizi, alışveriş yapılacak yerleri vb görüntüleyebilirsiniz, tıklayın.

Barselona gezilecek yerler haritası ile şehirdeki tarihi ve turistik alanları, önemli alışveriş noktalarını ve otel tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Barselona’da gezerken cep telefonunuzdan haritayı kolayca açabilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça kolay:

 1. Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
 2. Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler Kadar Bunlar da Önemli

Barselona gezilecek yerler listesi boyunca şehirde gezip görülmesi gereken en önemli 35 gezi noktası hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Gezilecek yerler kadar şu konulara da mutlaka dikkat edin:

Barselona’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Barselona turunda nerede kalınır

Barselona gezilecek yerler listenizdeki yerlere yakın konaklama seçeneklerini tercih etmenizde fayda var.

Barselona’da nerede kalınır? yazımızda detaylıca anlattığım gibi şehide konaklama yapılabilecek 6 temel bölge var. Bunlar;

 • Şehrin en turistik ve tarihi bölgesi Barri Gòtic;
 • Barselona’nın modern yüzü Eixample;
 • Hareketli gece hayatı ile dikkat çeken El Raval;
 • Gezilecek yerlere yakın El Born;
 • Sahile yakın olmak isteyenler için Barceloneta;
 • Bohem yapısı ile gezginlerin beğenisi kazanan Gracia bölgesi.

Ben son 2 Barselona seyahatimde Gracia bölgesi sınırlarında sayılabilecek 4 yıldızlı Hotel Balmoral adlı otelde konakladım ve seyahatlerimden genel olarak memnun ayrıldım.

Passeig de Gràcia Bulvarı ile Diagonal Metro İstasyonu’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otelin odaları modern dekore edilmiş. Barselona’ya tekrar gidecek olsam fiyat/performans olarak da güzel sonuç veren tesisin güncel sonuçlarına göz atarım. Oteli siz de incelemek isterseniz lütfen tıklayın.

Bunun dışında şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında detaylı bilgi ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimi Barselona’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Barselona gezi notları şehir içi ulaşım

Uluslararası havalimanı sayesinde her yıl binlerce turist ağırlayan Barselona’da şehir içi ulaşım için pek çok farklı seçenek bulabilirsiniz. Havaalanında şehir merkezine özel servisler ve belediyeye ait otobüslerin belirli saatlerde seferleri var.

Ayrıca havalimanından taksi ya da araç kiralama gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Çok daha hızlı ulaşım için ise metroyu tercih edebilirsiniz. 

Şehir merkezindeki gezilecek yerler genellikle yürüme mesafesinde bu nedenle yürümeyi tercih edebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Efor sarf etmekten hoşlanmıyorsanız hızlı bir ulaşım için metroyu ya da şehir içi taksileri kullanabilirsiniz.

Ek olarak konforlu bir yolculuk sunan tramvaylar da iyi bir seçim olabilir. Şehirdeki gezilecek yerlere ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif de hop-on hop-off otobüs turlarıdır. 1-2 günlük seçeneklere sahip olan turlar, oldukça avantajlı ve kullanışlı bir ulaşım çeşidi olarak kabul edilebilir. 

Şehir içinde otobüs kullanmaktan çekinmeyin, cep telefonunuzdan gitmek istediğiniz yeri haritadan arayabilir, toplu taşıma tavsiyeleri alarak otobüs duraklarından kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Barselona Havaalanı Ulaşım Rehberi ve Barselona Şehir İçi Ulaşım Rehberi yazılarımızda konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Barselona’da Ne Yemeli?

Barselona'da gezilecek yerler ne yenir

Barselona’da ne yenir? başlıklı yazımızda gezi boyunca boyunca tadabileceğiniz en popüler yöresel yemekler hakkında bilgi ve fotoğraflar zaten paylaştık. Ama konu Barselona’da gezilecek yerler olunca yemek molası vermek isteyenler için kısaca burada da bilgi paylaşmak istedim.

Dünya mutfağında önemli bir yere sahip olan İspanyol mutfağını en güzel örneklerine sahip olan Barselona, diğer şehirlerden ayrı olarak Katalan mutfağı ile de ön plana çıkar. Arap mutfağından esintilerle de bezenen Barselona mutfağı pek çok farklı lezzet seçeneğine sahiptir.

Deniz ürünlerinin sık tüketildiği şehirde Akdeniz mutfağına özgü yemekler oldukça lezzetlidir. Hamur işleri, kızartmalar ve atıştırmaları ile ünlü olan kentte, farklı damak tatlarına özgü seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

İşte, Barselona’ya özgü yöresel lezzetlerden bazıları;

 • Paella
 • Tapas
 • Churros
 • Gazpacho
 • Bocadillos
 • Mato
 • Crema Catalana
 • Allioli
 • Escalivada
 • Esqueixada

Barselona’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Barselona'da görülmesi gereken yerler alışveriş yapılacak yerler

Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olan Barselona, ziyaretçilerine sokak pazarından büyük alışveriş merkezlerine ve ünlü mağazalara kadar pek çok farklı seçenek sunuyor.  

Barselona’daki Alışveriş Caddeleri

Las Ramblas: Hazır giyim, ayakkabı ve hediyelik eşya mağazaları ile ön plana çıkan caddede, H&M ve Desigual gibi zincir mağazalar ve küçük butikler yer alıyor. 

Passeig de Gracia: Modern ve lüks mağazaların bulunduğu cadde, uluslararası markaların flagship mağazaları ile dikkat çekicidir. Hazır giyim, ayakkabı, çanta, dekorasyon ürünleri için bu caddeyi tercih edebilirsiniz. 

Plaza Catalunya: Süpermarket, hazır giyim, dekorasyon ürünleri satan küçük AVM ve çok katlı mağazaların yer aldığı cadde orta bütçelilere hitap ediyor. 

Portal de L’Angel: Osysho, Calzedoia, Bershka gibi zincir mağazaların bulunduğu cadde de orta bütçeli turistlerin ilgisini çekiyor. 

Barselona’daki Alışveriş Merkezleri

 • Maremagnum 
 • Diagonal Mar
 • L’illa Diagonal 
 • La Maquinista
 • Las Arenas

Barselona’daki Pazarlar

 • Mercat La Boqueria
 • Mercat de Sant Antoni
 • Fira Artesana
 • Mercat del Encants

Barselona’da alışveriş konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz Barselona’da nerede alışveriş yapılır? ve Barselona’dan ne alınır? başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Barselona’ya Gitmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler

YouTube video

Bazen öyle filmler izleriz ki filmlerde geçen mekanlar, şehirler bizi adeta büyüler ve hemen oraları gezmek isteriz. Barselona için bu durum biraz kısıtlı olsa da yine de Barselona seyahatinizden önce izleyebileceğiniz popüler filmlerden bazıları şunlar:

 • Barcelona Barcelona (2008) IMDB 7,1
 • Makinist (2004) IMDB 7,7
 • Burried (2010) IMDB 7,0
 • Kapan (2007) IMDB 6,7
 • Ölüm Uykusu (2011) IMDB 7,2

Barselona’da Akşam Gezilecek Yerler

Barselona'da akşam görülmesi gereken yerler

Barselona’da akşamları Las Ramblas caddesindeki cafe ve barlarda eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Deniz kenarında yer alan Maremagnum alışveriş merkezini gezebilir, içerisindeki mekânlarda güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. İşte Barselona’da eğlenceli zaman geçirebileceğiniz bazı mekânlar;

 • La Terrazza
 • Opium Mar
 • Apollo            
 • Flamenco Tablao Cordobes
 • El Tablao de Carmena
 • Flamenco Tablao Patio Andaluz
 • Espit Chupitos
 • Raimon Social Club
 • Lo Pinyol Viblioteca
 • La Vinya del Senyor

Tavsiye: Eğer Barselona’da tapas eşliğinde güzel bir flamenko gösterisi izlemek isterseniz Tapas and Flamenco Experience adlı şova göz atabilirsiniz.

Özet olarak Barselona’da nereler gezilir?

Barselona'da gezilecek yerler

Barselona, muhteşem Gaudi mimarisi ile bezenen sokakları, parlak güneşi ve sıcak sahilleri, lezzetli mutfağı ve tarihi eserleriyle mutlaka gidilmesi gereken şehirlerin başında yer alıyor.

Sagrada Familia, Casa Milà, Casa Batlló, Park Güell, Palau Güell gibi ünlü mimar Gaudi’nin birbirinden ilginç eserlerini mutlaka görmeniz gerekir. Ayrıca Gaudi’nin tasarladığı ilk ev olan Casa Vicens ve Orta Çağı tüm ihtişamını gözler önüne seren Torre Bellesguard’ı gezmeyi de unutmayın.

Dünyaca ünlü müzeleri ile turistlerin ilgisini çeken Barselona’da Picasso Müzesi, Joan Miro Müzesi, Katalonya Ulusal Sanat Müzesi, Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA) ve Museu de la Xocolata Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Barselona’yı kuş bakışı izlemek için Montjuic tepesine çıkmalı, zirveye konumlandırılan Askeri Müze’yi gezmelisiniz. 

Eğer bir futbol hayranıysanız Nou Camp Stadyumu & Barcelona FC Museum’u görmeden gelmemelisiniz. 

Şehrin gastronomi merkezi olarak bilinen Marcet de La Boqueria pazarındaki yöresel lezzetleri mutlaka denemelisiniz. 

Gece, gündüz hareket halinde olan La Ramblas caddesini boydan boya yürümeli, Barri Gothic’in dar sokaklarına mutlaka adım atmalısınız.

Yeşilin her tonunu barındıran Parc de la Ciutadella’da yürüyüş yapmalı, parkta yer alan hayvanat bahçesini gezmelisiniz. 

Deniz kokan sahilleri ile ünlü Barceloneta’da; deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmalısınız. 

Son olarak; Barselona geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Barselona gezi rehberi ve Barselona’da ne yapılır? başlıklı içeriklerimizde de bulabilirsiniz.

Peki sizin Barselona gezilecek yerler listemizdeki favori yerleriniz ya da konu ile ilgili eklemek istedikleriniz neler? Lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Booking.com

Barselona’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorulan

Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Sagrada Familia, Park Güell, La Rambla Caddesi, Casa Mila, Casa Batllo ve Barri Gothic Barselona’da gezip görülmesi gereken en önemli yerler.

Barselona’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Şehrin en önemli ve hareketli noktası olan La Rambla Caddesi, cadde üzerindeki ünlü La Boqueria pazarı ve Barri Gothic bölgesini ücretsiz gezebilirsiniz.

Barselona’daki en ünlü müzeler hangileri?

Picasso Müzesi, Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC), Fundacio Joan Miro ve Museu Maritim şehirdeki en ünlü müzelerin başında geliyor.

Barselona’da kaç gün kalmalı?

Bana göre Barselona’ya en az 3 tam gün ayrılmalı. Eğer deniz tatili de yapmak istiyorsanız bu süreyi dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz.

Barselona’ya ne zaman gitmeli?

Akdeniz iklimindeki Barselona yaz aylarında hem yoğun hem de sıcak olabiliyor. Deniz tatili planlamıyorsanız bahar ayları güzel bir tatil için uygun olabilir.

Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Aerobus otobüsleri, Aeropuert treni, metro, özel transferler ya da taksi kullanarak şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.

Barselona’da nerede kalmalı?

Barri Gòtic ve El Raval bölgesi şehrin merkezinde, tarihi bölgesinde kalmak isteyenler için uygunken Eixample hem modern olanakları hem de gezilecek yerlere yakınlığı ile dikkat çekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

11 thoughts on “Barselona Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 35 Yer (2021)”

 1. Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler. Barcelona’da belirttiğiniz yerleri gezerek çok güzel bir gezi planlanabilir.
  Tek eleştirim, belirttiğiniz yerlerin açılış ve kapanış saatleri konusunda olacak çünkü yerlerin kendi internet siteleri ile sizinkiler maalesef uyuşmuyor. Doğru ve güncel bilgileri orijinal sitelerden alarak planlama yapmak daha iyi olur düşüncesindeyim. Biz sizin belirttiğiniz gün ve saatlere göre plan yaptık ve gezemediğimiz yerler oldu. Yeniden bir Barcelona gezisi gözüküyor bize.
  Emeğinize sağlık.

  1. Barış Bey selamlar,

   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Ziyaret bilgileri konusunda sıkıntı yaşamanızdan ötürü çok üzüldüm. Bu içerik yaklaşık 11 yaşında ve ortalama her 1,5 senede bir sıfırdan güncelleniyor lakin gezilecek yerler listesindeki yerlerin bilgileri de benzer şekilde sürekli güncellenebiliyor. Yani bizim içeriğimiz yeni bile olsa 20-40 maddelik bir listedeki yerlerin ziyaret bilgileri farklı zamanlarda sık sık değişebiliyor.

   Ama eleştiriniz çok değerli ve önemli. Bu yüzden bu bilgileri verirken farklı bir yol izlemeyi düşünüyorum. Tekrar görüşmek üzere, sayılarımla.

   Sami

 2. Elinize sağlık, bu güzel yerleri zaman kaybı ve kolay gezme açısından hangi sıra ile gezmemiz gerektiğini de eklerseniz bizim için daha aydınlatıcı olur.

  Mail adresim : [email protected]

  İlgi ve emeğiniz için teşekkürler.

  1. Salih Bey selamlar, öncelikle ilginiz için teşekkürler,

   Hali hazırdaki listemiz önem sırasına göre hazırlandı, bu noktaları kendi zevkinize göre değerlendirip bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Paylaştığım haritada da gezi noktalarının konumlarını, birbirine yakın yerleri vb de görebilirsiniz. Saygılarımla…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top