Bilbao’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

İspanya’nın tarihi dokusunu hala koruyan ve Bask Bölgesi’nin de en büyük şehri olan Bilbao son yıllarda giderek popülerleşen bir kent. Haliyle her yıl artan sayıda gezginin Bilbao’da nerede kalınır diye araştırma yapmasına sebep oluyor.

Bask kültürü, İspanyol tarihi, gastronomi ve deniz, güneş, kumsal üçlüsünün hepsinin bir arada bulabileceğiniz kent konaklama alternatifleri açısından da son derece zengin. Üstelik öyle de düzenli bir şehir ki araştırma yaparken hiç başınız dönmüyor, seçenekler arasında şaşırıp kalmıyorsunuz.

Ancak yine de ihtiyaç duyanlar için Bilbao’da Nerede Kalınır yazısını yazmak istedim, ki böylece şehirde turistik konaklamaya en uygun bölgeler ve bu bölgelerdeki konaklama seçenekleri hakkında detaylı bilgi edinebilesiniz.

Bilbao’da Nerede Kalınır? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Bilbao'da nerede kalınır bölge konum bilgileri
Bilbao’da nerede kalınır haritası

Bilbao hem Bask Bölgesi’nin en büyük şehri hem de gittikçe popülerleşen bir destinasyon olması sebebiyle yüzlerce konaklama alternatifine sahip.

5 yıldızlı lüks otellerden, yıldızsız ancak lüks turistik dairelere, lüks olmayan ancak temiz ve konforlu otel odaları ve günlük kiralanan evlerden, düşük bütçeyle seyahat eden gezginlere hitap eden hostellara çok geniş bir yelpazede konaklama seçeneği mevcut.

Üstelik şehrin farklı bölgelerinin atmosferleri de çok farklı. Haliyle bu açıdan da zengin seçenekler var önünüzde. Dolayısıyla Bilbao’da nerede kalınır diye araştırma yapanlara önerim;

  • İlk olarak konaklama yapacağınız bölgenin nasıl bir yer olmasını (turistik, yerel, hareketli ve kalabalık, sakin gibi) istediğinize karar vermeniz,
  • Ardından da o bölgede otel araştırması yapmanız.

Bu yüzden de Bilbao’da Nerede Kalınır yazısında sizlere önce turistik bir konaklamaya uygun bölgeler hakkında kısaca bilgi verip, ardından bu bölgelerde birkaç otel alternatifi sunacağım.

Ayrıca bahsettiğim bölgeleri gözünüzde canlandırabilmeniz için İstanbul’daki bazı semtlere de benzeteceğim ki böylece bölgeyi çok daha rahat hayal edebilirsiniz.

Bu bölgelerdeki tarihi ve turistik noktalarla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Bilbao Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı da okumalısınız.

1. Casco Viejo

Bilbao'da nerede kalınır Casco Viejo otelleri

Türkçe’ye “tarihi şehir merkezi” olarak çevirebileceğimiz Casco Viejo adından da anlayacağınız üzere Bilbao’nun Sultanahmet’i, Eminönü’sü.

Şehirdeki turistik yapıların hepsi değilse de büyük çoğunluğu bu bölge sınırları içerisinde yer alıyor. Bilbao Katedrali, Mercado de la Ribara Pazarı, Plaza Nueva Meydanı, Unamuno Miguel Meydanı, Arriaga Tiyatrosu gibi.

Dolayısıyla Bilbao’yu ilk defa ziyaret edenler için en ideal konaklama bölgesi Caso Viejo. Öte yandan konaklama seçeneklerinin fiyatı da şehrin diğer yerlerine göre bir tık daha yüksek.

Ancak daracık tarihi sokakları, pintxos barlarıyla çevrili meydanları ile kentin ruhunu da soluyabileceğiniz için bütçeniz müsaitse biraz fazla ödemeye de değer bence.

Casco Viejo Bölgesindeki En Popüler Oteller

Sirimiri (★★★) Bölgenin güneyinde yer alan otelden tüm turistik yerlere yürüyerek ulaşım mümkün, ki yakındaki tramvay durağı sayesinde havaalanı ve tren garına da hızlı ulaşım avantajı var. Temiz ve konforlu otel seçenekleri arasında en uygun fiyatlısı olan Sirimiri güzel seçenek.

Petit Palace Arana Bilbao (★★★) Tarihi bir binada yer alan 3 yıldızlı otel, Bilbao Katedrali’nin de hemen yanında. Bisiklete binmeyi sevenler için otelin bir avantajı da buradan ücretsiz bisiklet alarak şehri bu şekilde keşfedebilme avantajı.

Sercotel Arenal Bilbao (★★) Sercotel Arenal Bilbao’nun en önemli avantajı Casco Viejo’da yer alan turistik yapılara birkaç dakika yürüme mesafesinde olmasının yanı sıra, metro istasyonuna ve tren garına da çok yakın konumda olması.

Occidental Bilbao (★★) Aslında Casco Viejo’da olmasına rağmen bölgenin en dış sınırlarında yer alan tesisten tarihi şehir merkezine yürüyerek 10 – 15 dakikada ulaşım mümkün. Sıcak günlerde serinlemek için yüzme havuzunu da değerlendirebilirsiniz.

Hotel Tayko Bilbao (★★) Casco Viejo’nın merkezinde yer alan otelin en önemli avantajı Michelin yıldızlı bir restorana da sahip olması. Fiyatları Bilbao’da nerede kalınır yazısında bahsettiğim diğer otellere göre bir nebze daha yüksek ancak konforlu ve lüks bir konaklama için tercih edebilirsiniz.

2. Bilbao La Vieja & San Francisco Bölgeleri

Bilbao'da nerede kalınır La Vieja otelleri

Casco Viejo Bölgesi’nin güney batısında, nehrin hemen karşı kıyısında yer alan La Vieja ketin biraz daha “bohem” bölgesi. Yine bir benzetme yapacak olursam bizim Cihangir’imiz diyebilirim.

Bilbaoluların “Bilbi” diye isim taktıkları La Vieja rengarenk sokakları ve graffittileri, bu sokaklarda yer alan cafe, restoran ve irili ufaklı sanat galerileri ile son yılların da giderek popülerleşen bölgesi.

Ve elbette Casco Viejo’ya birkaç dakika mesafede olduğu için turistik yerlere ulaşım açısından da son derece avantajlı. Bu bölgedeki konaklama seçenekleri fiyat açısındansa Casco Viejo’ya yakın veya çok az altında diyebilirim.

Bölgenin kuzey kısmı ise San Francisco olarak biliniyor ve estetik açıdan biraz daha zayıf. San Francisco kısmının konaklama açısından avantajı ise fiyatların daha uygun olması.

Ancak Bilbao’nun “Red Light District’i” olarak da bilinen bu bölge her ne kadar güvenli olsa da yalnız seyahat edenler için önerebileceğim bir yer değil. Başınıza bir şey gelmez de, konaklamanız boyunca bir türlü rahat hissedemeyebilirsiniz o yüzden.

Dolayısıyla Bilbao’da Nerede Kalınır yazısında La Vieja Bölgesi’nin San Francisco kısmını grup halinde seyahat eden ve uygun fiyatlı konaklama alternatifleri arayanlara tavsiye ediyorum. Öte yandan bölgenin güney kısımları, yani La Vieja kısmı çok daha güvenli.

Bölgedeki En Popüler Oteller

Apartemento Acogedor Bilbao: İki yatak odası, salonu, banyo ve mutfağı bulunan tesis grup halinde seyahat edenler için fiyat açısından son derece avantajlı bir seçenek.

Zuri Apartment by People Rentals: Yatak odası, küçük bir salon, banyo, mutfak ve bir balkondan oluşan daire 4 kişiye kadar olan gruplar ve aileler için uygun fiyatlı bir konaklama alternatifi. Casco Viejo’daki ve diğer turistik yerlere yürüyerek ulaşım kolaylığı da diğer avantajı.

3. Abandoibarra & Indautxu Bölgeleri

Abandoibarra otelleri Bilbao'da konaklama

Aslında Bilbao’da Nerede Kalınır yazısının başlarında verdiğim haritada işaretlediğim 3 numaralı bölgenin tamamı Abandoibarra, ancak bu bölgenin güneybatı kısımlarına Indautxu deniliyor.

Tüm bölge Bilbao’nun modern ve biraz daha lüks kısımları ve yine bir benzetme yapmam gerekirse bizim Nişantaşı, Harbiye semtlerimize eşdeğer.

Konaklama açısından Abandoibarra’da çeşitli bütçe seviyelerine uygun alternatifler bulabilirsiniz, yani bölge lüks diye konaklama da pahalı olacak şartı yok. Ancak bölgedeki restoran ve cafeler, yani yeme içme seçenekleri şehrin diğer yerlerine kıyasla biraz daha pahalı diyebilirim.

Bilbao'da konaklama Indauxtxsu otelleri

Abandoibarra’nın lokasyon açısından en önemli avantajı Guggenheim Müzesi, San Mémes Stadyumu ve Zubizuri Köprüsü gibi başlıca turistik yerlerin bu bölgede yer alması. Buradan şehrin tarihi merkezi Caso Vieja’ya ise yürüyüşle 10-25 dakikada ulaşabilirsiniz (Abandoibarra’nın neresinden yola çıktığınıza bağlı).

Bölgenin güneybatısını kaplayan Indautxu ise Bilbao’nun gece hayatının aktığı yer. Şehrin en önemli barları, kulüpleri burada yer alıyor. Hatta eğer gece hayatını gerçekten merak ediyorsanız Garcia Rivero çevresindeki bar ve kulüpleri öneririm.

Aslında bir turist olarak kimse sorsanız gece hayatı için sizi Casco Viejo’ya yönlendirir, ki bu kısmen doğru da. Ancak Casco Viejo’da göreceğiniz gece hayatı çok turistik iken Indautxu gece hayatı çok daha yerel.

Bölgedeki En Popüler Oteller

Inside Bilbao Apartments: Guggenheim Müzesi’ne yürüyerek 5 dakikalık mesafede yer alan tesis, Abondoibarra Bölgesi’nin de tam kalbinde yer alıyor. Tesisteki dairelerin tipine göre 2 – 4 kişi arasında konaklama yapmak mümkün. Tüm odalarda içinde temel araç gereçlerin yer aldığı ufak bir mutfak da mevcut.

Hotel Mercure Jardins de Albia (★★) 4 yıldızlı otelin en önemli avantajı konumu. Abandoibarra Bölgesi’nin Caso Vieja Bölgesi’ne en yakın kısmında yer alan tesis her iki bölgedeki tüm turistik yerlere en fazla 15 dakikada yürüyerek ulaşım sağlıyor. Ki hemen yanında yer alan tramvay istasyonu ve 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Abando Metro İstasyonu sayesinde şehrin diğer bölgelerine ulaşım da çok kolay.

Hotel Silken Indautxu (★★) 4 yıldız standardına göre oldukça kaliteli olan otelde yerel lezzetleri tadabileceğiniz bir restoran ve bar da yer alıyor. Son derece şık ve konforlu odalarıyla hizmet veren tesisin konumu ise turistik noktalara ortalama 15 – 20 dakika yürüme mesafesinde olması, alışveriş ve eğlencenin ise merkezinde yer alması.

Hotel Zenit Bilbao (★★) Aynı standartlardaki ve aynı bölgedeki diğer otellere kıyasla daha uygun fiyatlı olan Hotel Zenit Bilbao konforlu odaları, lezzetli yemekler sunan restoranı ve turistik yerlere ortalama 15 – 20 dakikalık yürüme mesafesinde olması sebebiyle tercih edilebilir.

4. Deusto

Bilbao'da nerede kalınır Deusto otelleri

Bilbao’da Nerede Kalınır yazısında bahsetmek istediğim son bölge ise sırt çantalı gezginlere hitap ediyor. Deusto Üniversitesi’nin de yer aldığı bölge şehrin öğrenci bölgesi diyebilirim.

Haliyle burada çok daha uygun fiyatlı cafeler, barlar, oteller ve onlarca hostel yer alıyor. Deusto Bölgesi’nden Guggenheim Müzesi, Zubizuru Köprüsü gibi turistik yerlere yürüyerek 15 – 20 dakikada ulaşım mümkün.

Yürüyüş yapmayı sevenler en fazla 1 saat içerisinde Casco Viejo’ya yürüyerek de ulaşabilir. Ancak yürümek istemeyenler için de metro ile şehrin hemen hemen tüm turistik yerlerine ulaşım son derece hızlı.

Bu bölgede konaklamanın bir diğer avantajı da şehirdeki en yerel bölgelerden biri olması. Eğer çok turistik yerleri sevmiyor, gittiğiniz şehrin biraz yerel havasına, hayatına da karışmak istiyorsanız, sırt çantalı bir gezgin olmasanız bile Deusto’yı tercih edebilirsiniz.

Deusto Bölgesindeki En Popüler Oteller

Bilbao Akelarre Hostel: Bilbao’da nerede kalınır yazısında bir de sırt çantalı gezginler için hostel önerisi vermek istiyorum. Sosyalleşme açısında oyun odası, ortak mutfak ve salon gibi hizmetleri olan hostel benzerleri arasında en iyisi diyebilirim. Metro istasyonuna ise 2 – 3 dakikalık yürüme mesafesinde.

NH Bilbao Deusto (★★) Bu tesisin en önemli avantajı konumu, zira otel Deusto Bölgesi’nin Abandoibarra Bölgesi’ne komşu olan sınırında yer alıyor. Haliyle tüm turistik yerlere ortalama 20-25 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ki Guggenheim Müzesi nehrin hemen diğer yakasında.

Bilbao’da Şehir İçi Ulaşım

Bilbao'da nerede kalınır şehir içi ulaşım rehberi

Bask Bölgesi içerisindeki en büyük şehir olan Bilbao şehir içi ulaşımda otobüs, metro, tramvay seçeneklerine sahip. Ancak eğer yürümeyi sevenlerdenseniz ve sadece turistik yerlere gitmeyi planlıyorsanız en fazla 30 – 35 dakika yürüyerek (ki çoğu zaman bu kadar uzun bile değil) gitmek istediğiniz yerlere ulaşabilirsiniz.

Yine de toplu ulaşım kullanma ihtiyacı olanlar içinse metro ve tramvay yeterli olacaktır.

Metro Bilbao adıyla bilinen Bilbao metrosu 3 hat ile hizmet veriyor ve şehirdeki tüm turistik yerlere metro ile ulaşım mümkün.

Euskotran adıyla bilinen tramvay hattı ise nehir kenarında tek bir hat ancak tarihi şehir merkezi Casco Viejo ile Abandoirra Bölgeleri’nden geçiyor.

Bilbobus isimli belediye otobüsleri de şehir içi ulaşımda son derece efektif ancak şehri turist olarak gezerken buna ihtiyaç duymayacaksınız.

Bilbao Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Bilbao'da nerede kalınır, internetten otel rezervasyonu

Bilbao’da Nerede Kalınır yazısı boyunca hem turistik konaklamaya uygun çeşitli bölgeler hakkında kısaca bilgi vermeye hem de bu bölgelerden birkaç otel alternatifi sunmaya çalıştım.

Sizin de fark etmiş olacağınız gibi Bilbao konaklama fiyatları açısından çok uygun fiyatlı bir şehir sayılmaz. Belki Avrupa’nın en pahalı şehri değil ancak kesinlikle en ucuzlardan da değil.

3 – 4 yıldızlı, temiz ve merkezi veya merkeze çok yakın konumdaki oteller gecelik, iki kişilik 70 Euro seviyesinden başlıyor. Bölgesine ve otelin kalitesine, puanına göre yine gecelik, iki kişilik 120 Euro seviyelerine kadar çıkıyor.

Bazı kriterlerden ödün verip bütçenizi düşük tutmak isterseniz gecelik, iki kişilik 50 – 70 Euro arası seçenekler de bulabilirsiniz ancak daha altı biraz zor. Hostellarda yatak fiyatı ise gecelik 30 Euro seviyesinde.

Böyle durumlarda, maliyet düşürmek için otellerin dönemsel kampanyalarını takip etmek en akıllıca yolların başında geliyor.

Eğer rezervasyonlarınızı Booking.com üzerinden yapıyorsanız, ve belirli sıklıkta rezervasyon yapmışsanız Booking.com sitesinin üyelerine sunduğu %10-%15 gibi çeşitli indirimlerden de faydalanabilirsiniz.

Booking.com’da yer alan tüm Bilbao otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Bilbao’da Nerede Kalınır?

Bilbao'da nerede kalınır konusunda bilgiler

Uzun uzun yazdım ancak hala Bilbao’da nerede kalınır konusunda karar veremediyseniz size bir özet de yapabilirim.

Öncelikle eğer 3 kişi veya üzerinde grup olarak seyahat ediyorsanız sizlere standart oteller yerine günlük kiralanan evlerden tutmanızı öneririm. Böylece kişi başı maliyeti oldukça düşecektir.

Bilbao’ya ilk defa giden bir turistseniz Casco Viejo Bölgesi’ndeki oteller hem turistik yerlere ulaşım açısından hem de şehrin dokusunu, atmosferini hissetmeniz açısından en ideali. Bu durumda ben olsam bütçem düşükse Sirimiri Otel, yüksekse Paseo Arenal by Forever Rentals’ı tercih ederim.

Eğer çok turistik yerlerden hoşlanmıyor ama yine de ulaşım açısından bu bölgelere yakın olmayı tercih ediyorsanız da Abandoibarra Bölgesi ideal bir seçenek. Burada da benim tercihim tesis içi fasilitelerin zenginliğinden ötürü Hotel Mercure Jardins de Albia olurdu. Ki bu oteli Bilbao’ya iş seyahati sebebiyle gidenlere de tavsiye ederim.

Bilbao’da Nerede Kalınır yazısında bahsetmedim ancak benim bir önceki seyahatimde kaldığım Puente Colgante Boutique Hotel de iyi bir seçenek.

Otel yazıda bahsettiğim bölgelerin dışında (ki bu yazıda yer vermememin sebebi de bu aslında), çok turistik bir bölge değil. Ancak metro ile turistik yerlere en fazla 15 dakikada ulaşılabiliyordu. Burayı tercih etmemin sebebi kalitesine ve standartlarına göre Casco Viejo, Abandoibarra, Deusto gibi bölgelere kıyasla çok daha uygun fiyatlı olması idi.

Sizin için de bütçe önemliyse turistik bölgenin biraz dışına çıkmayı ve metro ile seyahat etmeyi göze alarak bu otelde kalmanızı önerebilirim.

Yorum yapın