Bilbao Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

İspanya‘nın nüfus bakımından 11. Büyük şehri Bilbao ülkedeki Bask Özerk Bölgesi’nin ise en büyük ve en kalabalık şehri. Bizler de Atletico Bilbao takımı sağ olsun, adına fazlasıyla aşinayız. Bu sıra dışı Bask kentine bir geziniz olacaksa Bilbao Gezilecek Yerler yazısında şehirdeki görmeye değer yerler hakkında kısa kısa da olsa bilgi edinmek istemez misiniz?

Atlas Okyanusu’nun Biskay Körfezi’nde yer alan Bilbao hem İspanyol kültürü hem de Bask Kültürü’nün güzel bir karışımını görebileceğiniz kentlerden. Üstelik şehir son 20 yılda modern sanatlar açısından da önemli bir atılım içerisinde ve artık bir sanat, mimari ve kültür başkentlerinden olmuş durumda.

Haliyle Bilbao bir yanda tarihi kiliseler, katedraller, daracık Arnavut kaldırımlı sokaklar, bir yanda da Guggenheim Müzesi, Zubizuru Köprüsü gibi modern mimarinin ve modern sanatların en güzel örneklerinin yan yana ve uyum içerisinde yaşadığı bir şehir. Kısacası, sürprizlere açık olun…

Bilbao Gezilecek Yerler Listesi & Önemli Tavsiyeler

Bilbao gezilecek yerler konum bilgileri
Bilbao gezilecek yerler haritası. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz, Google Maps’te açmak için tıklayın.

Bilbao gezilecek yerler yazısında sizlere şehirdeki görmeye değer yapılar, bölgeler ve müzeler hakkında tek tek bilgi vereceğim ama öncesinde dikkat etmeniz gereken diğer konulardan da kısaca bahsedeyim:

Nerede Kalınır?: Bilbao seyahatiniz tamamen turistikse tarihi şehir merkezi olan Casco Viejo veya Guggenheim Müzesi çevresi zamanınızı verimli kullanabilmeniz açısından ideal. Ancak bu bölgelerin fiyatı size yüksek gelirse, metroyla yarım saat mesafedeki Sopela Bölgesi’ni de öneririm. Konu hakkında detaylı bilgileri Bilbao’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Otel Tavsiyeleri: Bilbao seyahati öncesinde şehirdeki toplu taşımayla ilgili detaylı araştırma yaptığım için merkezde olmasa da metroyla merkeze 10-15 dakikada ulaşabileceğimiz bir seçenek olan Puente Colgante Boutique Hotel tesisini tercih ettik. Kente tekrar gidecek olursam, Casco Viejo’daki otellerde ciddi bir indirim olmadığı sürece yine aynı oteli tercih ederim.

Havaalanı Otel Ulaşımı: Ben Bilbao’ya Bask Turu kapsamında gittiğim ve buraya San Sebastian’dan otobüsle geçtiğim için havaalanı ulaşımını düşünmedim. Ancak bunu uygun fiyatlı ve konforlu bir şekilde çözmek isterseniz 1 veya 4 kişiye kadar gruplar için sabit 70 Euro ücretiyle karşılama hizmeti alabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

1. Guggenheim Müzesi

Guggenheim Müzesi Bilbao'da gezilecek yerler

Frank Gehry tarafından tasarlanan fütüristik binası ve modern sanatların en güzel örneklerini görebileceğiniz koleksiyonuyla 1997 yılında açılan Guggenheim Müzesi bir sanayi kenti olan Bilbao’yu sanat ve mimari şehrine dönüştüren adımların da ilki ve en önemlisi.

Dan Brown’un son romanı Başlangıç’tan hatırlayacağınız, Bilbao gezilecek yerler listesinin de en önemli maddesi olan müze, içinde ve dışında göreceğiniz eserler sayesinde bir ziyareti hak ediyor.

3 kata ve 19 galeriye ayrılmış olan müzede kalıcı eserler sergilendiği gibi, sıklıkla geçici sergilere de yer veriliyor. Titanyum ve camdan yapılan, uzaktan bakıldığında bir gemiyi andıran bina ise başlı başına bir modern mimari harikası.

Giriş ücreti 13 Euro olan müzeye girmek istemeseniz bile yapının Nervion Nehri’ne bakan cephesinde yer alan örümcek heykeli ve giriş kapısının önünde yer alan, Jeff Koons tarafından tasarlanan 12 metre yüksekliğindeki çiçeklerden köpek heykelini mutlaka görün.

2. Casco Viejo Bölgesi ve 7 Cadde

Casco Viejo Bilbao'da görülecek yerler

Baskça’da Zazpi Kaleak, yani 7 Cadde isimli bölge Bilbao’nun tarihi bölgelerine verilen isim aslında. Sebebi ise çok eskiden bütün şehri oluşturan bu bölgede 7 ana cadde/sokak olmasıymış. Gerçi sonradan başka sokaklar da oluşmuş ve bugün hangi caddelerin o eski 7 Cadde olduğunu bulmak biraz imkansız.

Ancak her türlü son derece keyifli bir bölge Casco Viejo. O daracık sokaklarda kaybolmaya değer.

Bilbao gezilecek yerler yazısının devamında bahsedeceğim Barria Meydanı, Bilbao Katedrali, Unamuno Miguel Meydanı da bu bölgede yer alıyor.

3. Bilbao Katedrali (Donejakue Katedrala)

Bilbao Katedrali gezilecek yerler

Bilbao gezilecek yerler listesinde bu sefer 14. YY’a gidiyoruz. Kentin tarihi şehir merkezi Casco Viejo’da yer alan Bilbao Katedrali sadece Bilbao için  değil, Bizkay Körfezi’ndeki en eski gotik yapı olmasından dolayı da önemli.

Giriş ücreti 5 Euro olan katedral Hıristiyanlar’ın önemli hac yolu Camino de Santiago üzerindeki duraklardan biri aynı zamanda. Ki bu sebeple katedralin adı bazı kaynaklarda Cathedral de Santiago de Bilbao olarak geçiyor.

4. Köpekler Çeşmesi (Fuente del Perro)

Fuente del Perro Bilbao gezilecek yerler

Bilbao Katedrali’nden çıkıp Bidebarrieta Caddesi’ne girin, ve ilk sola dönün. İşte o köşede tarihi bir çeşme yer alıyor. Ki aslında adı köpekler çeşmesi olmasına rağmen, 1800’lü yılların başında yapılan çeşmedeki hayvanlar aslında birer aslan.

Yalnız yüzyıllar içerisinde yerel halk tarafından, bilinmeyen bir sebeple, köpekler çeşmesi denilmiş ve adı öyle kalmış. İlk yapıldığı yıllarda, şehirde satılan hayvanların yıkanması amacıyla da kullanılan çeşmeden bugün rahatlıkla su içilebiliyor.

5. Mercado de la Ribera Pazarı

Mercado de la Ribera Bilbao Bilbao'da gezilecek yerler

Avrupa’daki en büyük kapalı pazar yeri olan Mercado de la Ribera Pazarı aslında 14. YY’dan beri aynı yerde kuruluyor. Pazarın bugün içinde kurulduğu yapı ise 1929 tarihli.

Üstelik 100 yaşındaki bu binayı içerisindeki yürüyen merdivenlerle gördüğünüzde Bilbao şehrinin genel havasını da daha iyi anlıyorsunuz. Eski ve yeninin uyum içerisindeki birlikteliği.

Her türlü yerel, organik yiyeceklerin satıldığı pazar yeri içerisindeki bistro ve restoranlar sayesinde son derece keyifli de bir öğle yemeği destinasyonu diyebilirim.

6. San Anton Köprüsü (San Antongo Zubia)

San Antongo Zubia Bilbao gezilecek yerler

Mercado de Ribera’nın biraz ilerisinde ise şehrin en eski köprüsü yer alıyor. Orijinali 14. YY başlarında yapılan köprü o dönemde nehirdeki tek köprü olması sebebiyle tüccarların ve denizcilerin merkezi sayılıyormuş.

Ancak İspanyol Sivil Savaşları sırasında yıkılan orijinal köprünün yerine bugün gördüğümüz San Anton Köprüsü 1937 yılında yapılmış.

7. Begona Bazilikası

Begona Bazilikası Bilbao'da görülecek yerler

Bilbao gezilecek yerler yazısında sizleri şehir merkezinden biraz uzaklaştıracağım. Kentin batısında bir tepede yer alan Begona Bazilikası 16. YY’da Sancho Martinez de Arego tarafından yapılmış.

Özelliği ise Biskay Körfezi’nde önemli bir yeri olan Bakire Azize Begona’ya adanmış olması. Gotik stili kiliseye sonradan yapılan Rönesans stili eklemeler de uyumsuzluk iki farklı tarzın uyumunu yansıtıyor.

8. Plaza Unamuno Miguel

Zazpiakkaleak’da yani tarihi şehirde yer alan Unamuno Miguel Meydanı hemen yanı başında yer alan Berria Meydanı’na kıyasla çok daha sakin ancak etrafındaki tarihi yapılardan dolayı çok daha estetik bir yer.

Meydanda 2-3 tane cafe de bulunuyor ki burada bir kahve eşliğinde etrafı ve turistleri seyretmek son derece keyifli.

9. Plaza Berria

Plaza Berria Bilbao'da görülmesi gereken yerler

Bilbao’nun tarihi merkezi Casco Viejo demiştim, peki Vasco Viejo’nun merkezi neresi derseniz o da Berria Meydanı. 1851 yılında tamamlanan Neoklasik Meydan tamamen barlar, publar ve restoranlarla çevrilmiş durumda.

Meydanda ayrıca cafeler arasında kitap ve hediyelik eşya satan tezgahlar da görebilirsiniz. Berria Meydanı’nın özelliği ise özellikle hafta sonlarında hem turistler hem de Bilbao yerlilerinin akınına uğraması, civardaki restoran ve barlarda yer bulamayanların içkilerini ve pintxoslarını alıp meydanın ortasındaki parkta bir yandan atıştırarak bir yandan da sohbet etmesi.

Gerçi bu durum yer bulamamakla ilgili olmayabilir de. Sanki özellikle böylesi tercih ediliyor gibi. Bir çeşit piknik, sadece yiyecekleri yandaki restorandan alıyorsunuz.

10. Arriaga Tiyatrosu (Arriaga Antzokia)

Arriaga Antzokia Bilbao'da görülecek yerler

Nervion Nehri kıyısında, Casco Viejo’ya girmeden hemen önce yer alan Arriaga Tiyatrosu 19. YY’dan kalma Neo-barok stili bir yapı. Ve bina Paris’deki opera binası Palais Garnier örnek olarak yapılmış.

Şehirdeki en eski tiyatro olan Arriaga Antzokia adını da İspanya’nın Mozart’ı olarak bilinen ancak 20 yaşından veremden ölen Juan Crisostomo Arriaga’dan almış.

Binayı dışarıdan görmekle yetinebilirsiniz ancak içini de gezmek isterseniz 1 saat süren rehberli turların ücreti kişi başı 5 Euro.

11. Jorge Oteiza Heykeli ve Belediye Binası

Bilboko Udaletxea Bilbao gezilecek yerler

Arriaga Tiyatrosu’ndan Zubizuru Köprüsü’ne doğru ilerlerken yol üzerinde ilginç bir heykel göreceksiniz. Bilbao gezilecek yerler yazısındaki bir diğer modern sanat eseri olan, ressam ve heykeltraş Jorge Oteiza’nın Txapela isimli 8 metre yüksekliğindeki heykeli.

Aslında nehir kenarında göreceğiniz bu heykel ünlü Bask heykeltraşın 1958 yılında yaptığı eserin çok büyük çapta bir kopyası.

Toplamda 6 parçadan oluşan ve hemen arkasındaki tarihi Belediye Binası ile ilginç bir tezat içerisinde bulunan heykel Bilbao gezinizde ücretsiz görebileceğiniz sanat eserlerinden. Ki heykeltraşın diğer eserleri Guggenheim Müzesi’nde sergileniyor.

12. Zubizuri Köprüsü

Puente Zubizuri Bilbao'da görülmesi gereken yerler

Bilbao Gezilecek Yerler yazısında sizlere bahsetmek istediğim bir diğer avantgard mimari eseri ise Zubizuri Köprüsü. 90’lı yıllarda üzerinden geçenlerin nehri de görebilmesi için cam tabanlı olarak tasarlanan modern köprü halktan epeyce şikayet almış. Çünkü yağmurlu havalarda insanlar kayarak düşüyor ve yaralanıyorlarmış.

Bu yüzden köprü zemininin halıyla kaplanmasına karar verilmiş. Özetle bugün köprüden geçtiğinizde aşağıdaki nehri göremiyorsunuz ama en azından yaralanıp hastaneye düşme riskiniz de yok.

Biraz ilerisindeki Guggenheim Müzesi’nin sıra dışı mimarisi ile uyum içerisinde olan köprüyü mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

13. Plaza Moyua ve Txabarri Jauregia Sarayı

Plaza Moyua Bilbao gezilecek yerler

Bilbao’nun lüks alışveriş bulvarı Gran Via’da yürürken yolunuz Moyua Meydanı’na çıkacak.

Dev bir kavşakta yer alan ve 1873 yılında park şehrinde tasarlanmış meydan hem biraz dinlenmek hem de tam karşıdaki Txabarri Juregia Sarayı’nı seyretmek için ideal bir yer.

14. Plaza Bizkaia

Plaza Bizkaia Bilbao gezilecek yerler

Bilbao Gezilecek Yerler yazısında sizlere bahsetmek istediğim son meydan ise şehrin modern yüzünü yansıtan bir yer; Plaza Bizkaia.

2008 yılında Mimar Lorenzo Fernandez Ordonez tarafından sıfırdan tasarlanarak yenilenen meydan heykeller, ışık ve su kullanarak yaratılan, hatta iki de çocuk oyunları alanı bulunan ilginç bir yer.

15. Alhondiga (Azkuna Zentroa)

Alhondiga Bilbao gezilecek yerler

Bizkaia Meydanı’nın yanında yer alan Azkuna Zentroa ise Bilbao’daki bir başka eski ve yeni uyumu. 100 yıllık bir buğday ambarının Fransız mimar Philippe Starck tarafından renove edilmesiyle oluşturulan ve Alhondiga olarak da bilinen kültür merkezi bir kütüphane ve teras barına da sahip.

Ancak buranın ilgi çeken yanı 43 adet birbirinden farklı, ve her biri ayrı bir sanat eseri sayılabilecek sütunları. Bir de biz ziyaret ettiğimizde renkli kartlardan oluşturulan, her ziyaretçinin seyahat, aile, politika gibi çeşitli konularda görüşlerini yazdığı bir çeşit geçici interaktif sergi vardı. Siz de tarihe bir not düşmek isterseniz ve o sergi hala devam ediyorsa bir uğrayın derim.

16. Dona Casilda Iturrizar Parkı

Dona Casilda Iturrizar Park Bilbao gezilecek yerler

Bilbao gezilecek yerler yazısında sizlere bir önerim de şehir parkı. Ancak burası sıradan bir park değil.

Ağaçlı patikaları, küçük göletleri ile klasik İngiliz Bahçesi tarzında tasarlanmış olan 100 yıllık parkta ayrıca çeşitli heykeller de yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında bir açık hava müzesi de diyebiliriz.

17. Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi

Bilboko Arte Ederren Museoa Bilbao gezilecek yerler

Guggenheim Müzesi’nin güneyinde, Dona Casilda Iturrizar Parkı’nın hemen yanında yer alan Güzel Sanatlar Müzesi de bir Bilbao gezisinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

1914 yılında kapılarını açan müzede El Greco, Goya, Chillida gibi İspanyol ustaların eserlerine yer veriliyor. Müzenin koleksiyonu 12. YY’a kadar uzanıyor.

18. San Mamés Stadyumu

San Mames Stadyumu Bilbao gezilecek yerler

Futbol tutkunlarını da Bilbao gezilecek yerler yazısında unutmadım. 2013 yılında eski San Mamés Stadyumu’nun arkasına inşa edilen, Atletico Madrid kulübünün evi de diyebileceğim San Mamés futbola ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken yerlerden.

Üstelik stadyumu görmeniz için seyahat tarihlerinizde mutlaka bir maç olması da gerekmiyor.

Basklar’ın “Le Cathedral – Katedral” diye isim de taktıkları stadyumu ve müzesini 14 Euro karşılığında rehberli turlarla istediğiniz zaman gezebilir, o atmosferi yaşayabilirsiniz.

19. Playa de Sopelana

Sopelana beach Bilbao'da görülecek yerler

Bilbao Gezilecek Yerler yazısında hep mimari ve sanattan bahsetmeyelim. Okyanus kıyısında yer alması sebebiyle şehir aynı zamanda deniz-güneş-kum üçlüsüne de sahip.

Bilbao çevresinde çeşitli plajlar var ancak ben 2019 yazında kente gittiğimde uğradığım Sopelana Plajı’nı öneririm.

Plaj, okyanus kıyısında olması sebebiyle, biraz dalgalı. Ancak keyifli bir öğleden sonrası için de yeterli diyebilirim. Plaja giriş ücretsiz, zaten tam sahilde cafe, restoran gibi işletmeler de yok. Dolayısıyla bizim Türkiye’de alışkın olduğumuz şezlong, şemsiye organizasyonu da yok.

Tüm bunları yanınıza kendiniz alırsanız, ya da pek çok Bilbaolu’nun, hatta herkesin yaptığı gibi “havlumu sererim, gerisi önemli değil” derseniz mutlaka gidin.

20. San Juan de Gaztelugatxe

San Juan de Gaztelugatxe Bilbao gezilecek yerler

Bilbao Gezilecek Yerler yazısında sizlere bahsedeceğim son yer Game of Thrones hayranlarının “gözüm burayı bir yerden ısırıyor ama” diyecekleri bir yer.

Bilbao’nun 35 kilometre doğusunda yer alan San Juan de Gaztelugatxe Adası’na 241 basamaklı bir patikayı yürüyerek ulaşılıyor.

Adadaki tepede ise çanıyla dikkat çeken bir kilise var. Bir dileğiniz varsa yapmanız gereken basit; inanışa göre patikadan yürüyerek tepeye çıktığınızda çanı üç kere çalıp dileğinizi tutun. Gerçekleşiyormuş.

Bilbao Şehir Merkezi Otelleri & Tavsiyeler

Bilbao'da görülecek yerler otel tavsiyeleri

Aslında Bilbao’da nerede kalınır yazısında hem şehirdeki konaklamaya uygun bölgeler hem de bu bölgelerdeki otel seçeneklerinden detaylıca bahsettim. Ancak Bilbao gezilecek yerler yazısında da, kendi kaldığım otel dışındaki lokasyonlarda nokta atışı tavsiyeler verebilirim.

4 yıldızlı NYX Hotel Bilbao by Leonardo Hotels hem tarihi şehir merkezi Casco Viejo’da yer alması, yani tüm turistik yerlere yürüme mesafesinde olması hem de konforlu, temiz ve biraz da lüks olması sebebiyle güvenle önerebileceğim bir seçenek.

Daha uygun fiyatlı bir yer tercih ederseniz aynı bölgede yer alan 3 yıldızlı Apartment Tenderia da uygun bir seçenek.

Nehrin diğer yakasında Guggenheim Müzesi’ne yakın seçeneklerden ise 5 yıldızlı Ercilla Lopez de Haro ve daha uygun fiyatlı bir alternatif olan 3 yıldızlı Hotel Ilunion Bilbao‘yu değerlendirebilirsiniz.

Şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler ile ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bilbao’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Bask Bölgesi ile ilgili hazırlanmış çok detaylı bir rehberi okumak içinse tıklayabilirsiniz; Bask Bölgesi Gezi Rehberi.

“Bilbao Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)” üzerine 2 yorum

  1. San Mamés İçin Atletico Madrid kulübünün evi demişsiniz. Atletico Bilbao kulübünün stadı aslında. Ve A. Madrid başlıca düşmanlarından. Bilginize:)

    Yanıtla

Yorum yapın