bask bölgesi gezisi

Bask Bölgesi Gezi Rehberi (Bilgiler, Tavsiyeler)

3 milyonu aşkın nüfusuyla İspanya’nın kuzey batısı ve Fransa’nın güney batısında 20 bin kilometrekarelik alanı kaplayan Bask Bölgesi Avrupa tarihi, coğrafya veya kültürel farklılıklarla ilgili bir mesleği olmayan hepimize biraz yabancı bir memleket aslında. Ancak yine de adını duymuşsunuzdur. Ki benim de 2019 Ağustos ayında bölgeye bir gezi düzenleyene kadar bölge hakkında çok az, bölük pörçük bilgilerim vardı.

Bugün İspanya içerisinde özerk (ayrı bir yönetimi, emniyet teşkilatı, eğitim ve vergi sistemi olan) bir bölge olan Bask Bölgesi adını ilk olarak çocukluğumda haberlerde duyduğumu hatırlıyorum. O da Ayrılıkçı Bask Terör Örgütü (ETA)’nın suikast ve diğer terör saldırıları sebebiyle.

Tabii 2000’li yılların başında ETA faaliyetlerini yavaş yavaş bitirdi, bölge özerklik elde etti ve sular duruldu. Yıllar sonra ise Trevanian isimli bir yazarın “Şibumi” adlı polisiye romanında Bask Bölgesi ile tekrar karşılaştım. Ve o roman sayesinde hayalimde bir ülke canlandı.

Avrupalı ama bildiğimiz Avrupa’dan farklı, kendine ait ve başka hiçbir dile benzemeyen bir dili olan, kültürüyle son derece gurur duyan, yemyeşil dağlarda hem biraz şehirli hem de biraz taşralı, neşeli, gamsız, biraz da tutucu insanların ülkesi diyebilirim gözümün önünde canlanan ülke için.

bask gezi rehberi blog

Ve sonunda, 2019 yılında 10 yıllık hayalim olan Bask Bölgesi turunu gerçekleştirebildim. Bu yazıyı da aslında dünya turizminde önemli bir yeri olmasına rağmen ülkemizde pek popüler olmayan Bask Ülkesi hakkında temel bilgileri bir araya toparlayıp, kendi gezimde edindiğim tecrübeyle ve gördüklerimle harmanlayıp, buraya bir gezi yapmak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla yazıyorum.

Hemen herkesin gidip gördüğü, hatta Instagram veya Google’daki milyonlarca fotoğrafını ezberlediğiniz, gidince sanki kırk yıldır bildiğiniz bir yere varmışsınız gibi hissettiğiniz yerlerden sıkılmadınız mı?

Popüler kültürün size hiç göstermediği, kendiniz keşfedeceğiniz, bazen şaşırmayı ve hayranlık duymayı, bazen de hayal kırıklığı yaşamayı göze alabileceğiniz bir yeri görmek istemez misiniz?

Cevabınız evetse, Bask Bölgesi Gezi Rehberi size yardımcı olmak için burada.

Bask Bölgesi Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

bask gezisi hakkında çok detaylı bilgiler

Baskça’da Euskal Herria diye bilinen Bask Bölgesi tarihçesi aslında çok eskiye dayanıyor.

Antik çağlardan beri bu bölgede yaşayan Basklar’ın Avrupa’nın en eski ırkı olduğu, Bask Dili’nin ise bilinen Avrupa dillerinden de önce ortaya çıkan, aynı dil ailesinden başka hiçbir bir dilin günümüze kadar gelemediği, haliyle Baskça’nın başka hiçbir dille akrabalığı ya da benzerliği olmayan bir dil olduğu da son derece ilginç aslında.

ispanya bask bölgesi gezi rehberi

Coğrafi açıdan bakıldığında Bask Bölgesi çok da büyük olmayan bir bölge. Kuzeydoğuda Fransa’nın Bayonne kenti, kuzeybatıda İspanya’nın Bilbao kenti ve güneyde ise yine İspanya’nın Pamplona kenti arasında yer alıyor. Ve Bask Ülkesi içerisinde en uzak iki nokta arası ulaşım bile araçla en fazla 2,5 – 3 saat.

Evet Bask Bölgesi özerk bir yönetim ancak bir kısmı Fransa bir kısmı da İspanya’da olduğu için buraya gitmek istediğinizde Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Bask Bölgesi Kısa Tarihi

Bask Bölgesi bask tarihi

Çoğu zaman kendi özerkliğine sahip olsa da Bask tarihi özgürlük mücadelesiyle geçmiş diyebiliriz aslında. Çeşitli imparatorlukların kontrolüne girdiği dönemlerde bile kendi kanunlarıyla (Fueros) yönetilen bölgede asıl bağımsızlık ve milliyetçilik hareketi ise 1876 yılından sonra başlamış diyebiliriz.

Bask Ulusal Partisi Lideri Sabino Arana liderliğinde başlayan hareket sadece anayasal özgürlük değil, aynı zamanda kültürel değerlerin ve Bask dilinin korunup yaşatılmasını da amaçlayan, geniş kapsamlı bir hareket olmuş uzun süre boyunca.

İspanyol diktatör Franco’nun hüküm sürdüğü yıllarda baskılanan ve etkisi hafifleyen bu hareket 1959 yılında ise bambaşka bir formda geri dönmüş.

bask tarihi hakkında bilgiler, bask bögesi gezi rehberi

Ayrılıkçı Bask Terör Örgütü, ETA adıyla bilinen paramiliter grup hem bağımsızlık hem de daha sosyalist bir devlet oluşumu için 50 yıl boyunca özellikle İspanya’da olmak üzere onlarca terör saldırısı düzenlemiş.

Aslında 2000’li yıllarda etkisi azalmaya başlamakla birlikte en sonunda, 2011 yılında ETA’nın silah bıraktığını açıklamasıyla birlikte bu gerilim tamamen sonlanmış ve Bask Özerk Bölgesi hem kendi kültürünü koruyan, hem de İspanya’nın ve Fransa’nın bir parçası olarak süregelen bir bölge olmuş.

Kendi seyahatimde gözlemlediğim bir olgu ise, bölgenin Fransa sınırları içerisinde kalan kısmı Fransa’ya tamamen entegre olmuş, kültürüne ve diline –görece- daha az sahip çıkarken, bölgenin İspanya içerisinde kalan kısmı her ne kadar entegre olmuşsa da kültürünü ve dilini koruyup yaşatma konusunda daha tutucu idi.

Örneğin Fransa kısmında tüm tabelalar, restoran menüleri, tren, metro istasyonu, yer isimleri sadece Fransızca iken, İspanya kısmında tabelalar, menüler, yer isimleri Baskça idi, çoğunlukla Baskça ve İspanyolca beraber kullanılıyordu.

Bask Bölgesi Turu İçin İdeal Mevsim

Bask Bölgesi'ne ne zaman gidilir

Batısı Atlas Okyanusu kıyısında, doğusu ise Pireneler boyunca uzanan Bask Bölgesi genelde Akdeniz İklimi’ne sahip. Bölgenin batı kısımlarında biraz da okyanus etkisi hissediliyor.

Yaz aylarında sıcaklık 27-30 derecelere çıkarken, kış aylarında ise 5-6 derecelere düşüyor.

Dolayısıyla Bask turu yapmak istiyorsanız aslında ideal mevsim sıcaklıkların 15-20 derece civarında seyrettiği ilkbahar ve sonbahar ayları. Ancak…

Okyanus kıyısında yer alması sebebiyle Bask Bölgesi aynı zamanda bir plaj ve sörf cenneti de. Haliyle biraz denize de girmek isterseniz Bask bölgesi gezi rehberi yazısında size önerim burayı Temmuz veya Ağustos aylarında ziyaret etmeniz.

Bask Bölgesi’nde Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

bask bölgesi gezi rehberi konaklama seçenekleri

Bask Bölgesi coğrafi açıdan çok da büyük sayılmaz demiştim. Dolayısıyla burayı 3-4 gün ayırmanız halinde rahat rahat gezersiniz.

Konaklamanızı merkezi şehirlerden birinde (örneğin San Sebastian) yapıp diğer kentlere günübirlik geziler düzenleyebileceğiniz gibi, belirleyeceğiniz bir rota boyunca farklı şehirlerde de kalabilirsiniz.

Ben Bask Ülkesi turumuzda kuzeyden güneye doğru bir rota izledim ve 2 gece Bayonne, 1 gece San Sebatian ve 2 gece de Bilbao’da konakladım.

Sizlere hem bu şehirlerde konakladığım oteller hem de diğer Bask şehirlerindeki konaklama alternatiflerinden kısaca bahsedeyim:

Bayonne’da Nerede Kalınır?

Bayonne'da nerede kalınır konaklama yapılacak bölgeler

Bayonne kentinin en turistik yeri Bayonne Katedrali çevresinde yer alıyor. Dolayısıyla bu çevrede konaklama yaparsanız her şeyin merkezinde olabilirsiniz.

4★ Temporesidence Cathedrale: Bayonne Katedrali’ne yürüyerek 5 dakika mesafede yer alan tesisi biz en çok konumu yüzünden sevdik. Odalar fotoğraflarda göründüğünden daha dardı ancak hem güzel hem de kullanışlı dekorasyonu sayesinde içeride kendinizi boğuluyormuş gibi hissetmiyorsunuz.

Dairelerde temel ihtiyaçların yer aldığı bir mini mutfak da var. Biz kahvaltıları kendimiz kendi mutfağımızda hazırlayarak biraz tasarruf da edebildik. 2 gece için 2 kişi toplamda 120 Euro ödediğimiz tesisi Bayonne’da konaklama alternatiflerine bakan herkese öneririm. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

San Sebastian’da Nerede Kalınır?

San Sebastian'da nerede kalınır konaklama yapılacak bölgeler

San Sebastian Bask Ülkesi içerisinde deniz, güneş ve sörf turizminin yer aldığı bir kent. Haliyle yaz aylarında fiyatlar aşırı yükseliyor. Ancak ilkbahar veya sonbaharda daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

4★ Zenit San Sebastian: 4 yıldızlı otel aslında plajda yer almıyor ancak çok yakın. Eğer San Sebastian’da denize girmek de istiyorsanız ya plaja daha yakın ancak çok daha pahalı alternatiflere bakmalısınız veya 15-20 dakika yürümeyi göze almalısınız.

4 yıldızlı Zenit San Sebastian hem konforlu ve geniş odaları, hem temizliği hem de merkezi sayılabilecek konumu ile size önerebileceğim bir tesis. 2019 yazında gecelik iki kişi için 90 Euro ödediğimiz tesisi en merkezde değilse de, merkeze yakın yerlerde konaklamak isteyen ve konfora önem veren herkese tavsiye ederim. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Bilbao’da Nerede Kalınır?

Bask Bölgesi Bilbao'da nerede kalınır

Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında sizlere Bilbao’da konakladığımız tesisle ilgili bilgi vereceğim. Ancak şehrin farklı bölgelerindeki farklı konaklama seçenekleriyle de ilgileniyorsanız Bilbao’da nerede kalınır başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

3★ Puente Colgante Boutique Hotel: 2 gece konakladığımız otel Bilbao’nun merkezinde değildi. Ancak merkeze çok yakın idi ve metro ile ulaşım da kolaydı. Otelden 8-10 dakika yürüme mesafesinde olan Portugalete Metro İstasyonu’ndan Bilbao’nun turistik yerlerine 15 dakikalık bir metro seyahati ile ulaşılabiliyor.

Gecelik ücreti 85 Euro olan otel tarihi bir binada ve dekorasyonu da çok şık ve konforlu. Personel çok ilgili ve güleryüzlü idi. Otelin restoranında İspanyol ve Bask yemekleri servis ediliyor, bir akşam yemeğini burada yedik ve yemeklerden de çok memnun kaldık, lezzetliydi.

Fiyatı biraz bütçemizin üzerindeydi ancak Guggenheim Müzesi veya tarihi Bilbao şehir merkezi civarındaki otellere kıyasla yine de avantajlı diyebilirim. Rezervasyon için tıklayın.

Hondarribia’da Nerede Kalınır?

Hondarribi'da nerede kalınır konaklama yapılacak yerler

Hondarribia köyden hallice bir kasaba olduğundan burada yüzlerce konaklama alternatifi olduğunu söyleyemem. Zaten haritada baktığınızda bir kısmını İspanya’da bir kısmını Fransa’da gösteriyor ki kasaba aslında tamamen Fransa’da.

Ben Bask Ülkesi turumuzda burada konaklamadım. Ancak Hondarribia’yı doya doya gezme fırsatı buldum. Dolayısıyla hangi tesisi seçerseniz seçin Denizcilik Müzesi (Marinel Museoa) civarında konaklamanız gerektiğini söyleyebilirim. Çünkü kasabanın estetik açıdan en güzel yeri burası. Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında size önerebileceğim tesis ise:

3★ Hotel Sercotel Jauregui First Class: Kasabadaki en eski yapı olan Charles Kalesi’ne 10 dakika yürüyüş mesafesindeki, restoran, cafe ve fotojenik sokakların merkezindeki otel konforlu odaları ve gecelik 80-100 Euro seviyesinde değişen fiyatlarıyla şehirdeki en uygun alternatif. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Vitoria-Gasteiz’de Nerede Kalınır?

Bask Bölgesi Vitoria Gasteiz'de nerede kalınır konaklama yapılacak bölgeler

Bask Ülkesi’nin başkenti Vitoria-Gasteiz adını çok da sık duyduğumuz bir şehir değil. Ancak bir Bask turunda mutlaka görülmesi gereken yerlerden de biri.

Biz turumuzda bu şehri günübirlik ziyaret ettik, ki aslında herkese de bu yöntemi tavsiye edebilirim. Ancak yine de Vitoria-Gasteiz’de konaklama yapmak isterseniz Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında sizlere önerim:

4★ NH Canciller Ayala Vitoria: Şehir merkezinde ve turistik yerlere çok yakın konumda yer alan otel gecelik iki kişi için 80-100 Euro arası değişen fiyatlara sahip.

Fiyatlara kahvaltı dahil değil ancak otel içerisindeki restoranda tüm öğünleri belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Ki çevresinde de 10-15 dakikalık mesafe içerisinde çok fazla cafe, restoran alternatifi mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Bask Bölgesi Gezilecek Yerler

Bask Bölgesi'nda gezip görülmesi gereken yerler

Bask Bölgesi gezi rehberi’nin başında bölgenin fazla tanınmayan bir yer olduğundan bahsetmiştim. Ancak son yıllarda özellikle yurt dışında popülerliği giderek artıyor. O yüzden bu sıra dışı bölgeyi herkesten önce keşfetmek istemez misiniz?

Böyle bir gezi planınız olursa bölgede görebileceğiniz şehirler, kasabalar ve buralarda yer alan turistik yerlerle ilgili kısaca bilgi de vereyim. Ve bu listeye de benim turumda yaptığım gibi en kuzeyden başlayalım.

Bayonne Gezilecek Yerler

Bask Bölgesi Bayonne gezilecek yerler

Adour ve Nive Nehirleri kıyısında uzanan Bayonne Fransa’nın güneydeki en güzel kentlerinden biri. Şehrin en önemli tarihi ve turistik yapısı Bayonne Katedrali.

13. YY’dan kalma Gotik stili katedralin dışarıdan görünüşü görkemli olduğu kadar iç dekorasyonu  da freskleri ve vitray pencereleri ile son derece etkileyici. Bayonne Katedrali’nin bahçesinde kurulan ve çeşitli el emeği ürünlerin satıldığı pazar da gezmesi keyifli yerlerden.

Bunun dışında katedralin etrafındaki daracık tarihi sokaklarda dolaşmalı, boğa güreşleri arenasını görmeli, Bask Müzesi’ni gezmeli, Nive Nehri’nin sağ yakasında yer alan gece hayatının da aktığı Petit Bayonne Bölgesi’ni dolaşmalı, Saint Esprit Köprüsü’nden geçmelisiniz.

Biarritz Gezilecek Yerler

Biarritz gezilecek yerler litesi

Bayonne’dan sadece 8 kilometre mesafede yer alan Biarritz kenti aslında birkaç saatte gezebileceğiniz bir yer. Zaten burası tarihi mekanlardan çok plajları ile ünlü bir kent.

Özellikle Fransız orta üstü sınıfının yaz tatili için tercih ettiği şehirde biraz denize girip güneşlenebilirsiniz.

Pau ve Tarbes Gezilecek Yerler

Bask Bölgesi Pau ve Tarbes gezilecek yerler

Bayonne’dan 100 kilometre mesafede yer alan Pau Fransa’da Bask kültürünü en baskın hissedebileceğiniz yerlerden. Burada görebileceğiniz yerler ise:

Bir zamanlar Bourbon Hanedanlığı’na ev sahipliği yapmış olan Pau Şatosu (Chateau de Pau) ve çevresi, 19. YY’dan beri şehrin en önemli caddesi olmuş Pireneler Bulvarı (Boulevard des Pyrénées), Trespoey Villaları, şehrin gece ve gündüz eğlence hayatının aktığı, sosyalleşme merkezi Hédas Bölgesi (Quartier du Hédas).

Pau’dan 45 kilometre mesafede yer alan Tarbes ise Pireneler’de yer alan en güzel taşra şehirlerinden. Burada 19.YY’dan kalma Massey Bahçeleri’ni, Notre Dame de la Sede Katedrali’ni, Jean Jaures Meydanı ve çevresini görmelisiniz.

Hondarribia Gezilecek Yerler

Bask Bölgesi Hondarribia gezilecek yerler

Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında Hondarribia ile ilgili söylemek istediğim ilk şey kentin bir gastronomi cenneti olduğu. Hatta İspanya’da Michelin yıldızlı restoranları en yoğun bulabileceğiniz yer diyebilirim. Dolayısıyla Hondarribia gezisinde nerede, ne yiyeceğiniz en önem verdiğiniz konu olsun. Ki bunun için tavsiyem Bask Mutfağı’nın en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz Gastroteka Danontzat.

Bunun dışında Hondarribia’da surlar içerisindeki tarihi şehir merkezini (Casco Historico)’yu gezebilir, sonrasında Denizcilik Müzesi çevresindeki renkli evlerin sıralandığı daracık sokaklarda yürüyüş yapıp Instagram’a layık fotoğraflar çekebilirsiniz.

San Sebastian Gezilecek Yerler

Bask Bölgesi San Sebastian gezilecek yerler listesi

Donastia olarak da adlandırılan San Sebastian şehrini de ünlü “San Sebastian Cheescake‘ten” hatırlarsınız. Evet, San Sebastian da Bask Bölgesi’ndeki gastronomi cennetlerinden biri. Kent ayrıca plaj ve deniz turizmi ile de ünlü.

Bask Bölgesi gezi rehberi içerisinde denize girmekten başka tavsiyeler de vermem gerekirse San Sebastian’da yapabilecekleriniz:

 • Parte Vieja olarak bilinen kentin tarihi bölgelerinde yürüyebilir,
 • 1882 yılından kalma ve mimari açıdan son derece etkileyici olan Belediye Binası‘nı (Ayuntamiento de San Sebastian) görebilir,
 • Bask Bölgesi’nde yer alan kiliselerin en etkileyicilerinden biri olan Buen Pastor Katedrali’ni (La Catedral del Buen Pastor) ziyaret edebilir,
 • Monte Iguelde Tepesi’nden nefes kesici bir okyanus ve San Sebastian manzarası seyredebilir,
 • Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar Bask kültürü ve tarihçesini görebileceğiniz San Telmo Müzesi’ni gezebilir,
 • YY’dan kalma ve bir dönem İspanyol Kraliyet Ailesi’nin yazlık saray olarak tercih ettiği Palacio Miramar’ı görebilirsiniz.

Bilbao Gezilecek Yerler

Bask Bölgesi Bilbao gezilecek yerler

Bilbao gezilecek yerler yazısında çok daha detaylı olarak bahsettim ancak İspanya’da eski ile yeninin, geleneksel ile modernin son derece estetik bir karışımını sunan Bilbao şehrinde görebileceğiniz yerlere ismen de olsa Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında da değineyim:

 • Şehrin tarihi bölgeleri Caso Viejo ve Las 7 Halles Sokakları,
 • Bilbao Katedrali,
 • Modern sanata adanmış en ünlü müzelerden Guggenheim Müzesi,
 • Unamuno Miguel Meydanı,
 • Keyifle birkaç saat geçirmek için Berria Meydanı,
 • Arriaga Tiyatrosu,
 • Zubizuri Köprüsü,
 • Moyua Meydanı ve Txabarri Jauregia Sarayı,
 • Fransız Mimar Philippe Starck’ın elinden çıkmış kültür merkezi Alhondiga,
 • Ve elbette San Mémes Stadyumu.

Gernika Gezilecek Yerler

Bask Bölgesi Gernika gezilecek yerler

Bilbao’ya 35 kilometre mesafede yer alan Gernika’yı (Guernica) sanatseverler, özellikle resim sanatına ilgi duyanlar hemen hatırlayacaktır.

1937 yılında İspanyol diktatör Franco’nun Alman Hava Kuvvetleri’nin yeni uçaklarını denemeleri amacıyla Gernika’yı bombalamalarına izin vermesiyle, İspanyol tarihinin en kanlı bombalamasına sahne olan kent bu olayla Picasso’nun en ünlü tablosu “Guernica”‘ya da ilham olmuş.

Kanlı olayın izleri tamamen silinmese de, ki belki de sadece bu yüzden, şehir Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında sizlere mutlaka ziyaret etmenizi önereceğim yerlerden. Burada görebilecekleriniz ise:

Bask Özgürlük Hareketi’nin sembolü olan Gernika Ağacı (Guernica Tree), orijinali Madrid’deki Reina Sofia Müzesi’nde sergilenen ünlü Guernica Tablosu’nun replikası, 15. YY’dan kalma Gotik ve Rönesans stili izler taşıyan Santa Maria Kilisesi şeklinde sıralayabilirim.

Vitoria-Gasteiz Gezilecek Yerler

Vitoria Gasteiz gezilecek yerler listesi

Bilbao ve San Sebastian kadar meşhur olmasa da Bask Bölgesi’nin başkenti Vitoria-Gasteiz ziyaret etmeye değer bir şehir. Kentte görebileceğiniz tarihi ve turistik yerler ise:

 • 1907 yılında yapımına başlayan ve hala bitmeyen (İspanya’da adet bu sanırım) Santa Maria Katedrali ve çevresi,
 • Kentin tarihi ve modern bölgelerini birbirine bağlayan, Neoklasik Arquillos Sokağı (Paseo de los Arquillos)
 • Şehrin tarihi merkezi ve daracık sokaklarıyla yürümeye doyamayacağınız Caso Viejo Bölgesi,
 • YY’dan kalma Gotik stili San Miguel Kilisesi,
 • Miro ve Picasso gibi İspanyol ustaların eserlerini görebileceğiniz modern sanatlar müzesi Artium.

Bask Bölgesi’nde Ulaşım

ispanya bask ulaşım araçları, bilgiler

Bask Bölgesi gezi rehberi yazısının önemli bir kısmı da bölgeye gezi düzenleyeceklerin çok işine yarayacak olan ulaşım kısmı. Ve elbette ulaşımı da bölgeye ulaşım, bölge içinde şehirler arası ulaşım ve şehir içi ulaşımlar olarak ayırmak daha çok işinize yarar.

Bask Bölgesi’ne Türkiye’den Ulaşım

bask bölgesine nasıl gidilir

Bask Bölgesi’ne Türkiye’den ulaşım için (eğer arabayla veya trenle Avrupa turu yapmıyorsanız) elbette uçak.

Uçakla direkt Bilbao, San Sebastian, Bayonne gibi Bask şehirlerine gidebileceğiniz gibi Madrid, Barselona, Lyon, Bordeaux ve hatta Paris gibi Fransa veya İspanya şehirlerine uçup oradan trenle ya da araba kiralayarak Bask Ülkesi gezisine başlayabilirsiniz.

Biz turumuzda önce Paris’e gittik, orada iki gün gezdikten sonra trenle Bayonne’a geçip Bask gezimize başladık.

Uçak fiyatları hem mevsime, hem gününe ve saatine hem de şehre göre çok değişken, o yüzden net bir maliyet veremiyorum. Ancak Paris, Barselona ve Madrid gibi şehirler Bilbao’ya kıyasla daha uygun fiyatlı diyebilirim. Bir de Bask Bölgesi gezi rehberi içerisinde bilet fiyatlarına bakmanız için size bölgedeki havaalanlarının listesini vereyim:

 • Bilbao Airport (İspanya’da)
 • San Sebastian Airport (İspanya’da)
 • Vitoria Airport (İspanya’da)
 • Biarritz Pays Basque Airport (Fransa’da)

Bizim Paris’ten Bayonne’a yaptığımız tren seyahati kişi başı 39 Euro idi ve yolculuk 4 saat sürdü.

Ancak tren seyahatinin fiyatları da gün ve saate göre değişken. Ortalama bir maliyet çıkarmak isterseniz Paris – Bayonne seyahati için 39 ila 80 Euro arasında bir rakam almanızı tavsiye ederim.

Daha net fiyatlar görmek ve rezervasyon yapıp bilet satın almak için Fransa TGV trenlerinin web sitesi ve İspanya RENFE trenlerinin web sitesini * kontrol edebilirsiniz.

 • renfe.com/EN/viajeros/index.html

Bask Bölgesi’nde Şehirlerarası Ulaşım

ispanya bask ulaşım araçları, bilgiler

Bask Bölgesi içerisinde şehirler arası ulaşımı araba kiralayarak veya tren ve otobüs ile yapabilirsiniz. Biz seyahatimizde tren ve otobüsü tercih ettik, çünkü hem Fransa’da hem de İspanya’da otobüs ve tren seferleri son derece konforlu, dakik ve sık idi.

Bayonne’da konaklayarak aynı gün içerisinde Pau ve Tarbes’e otobüsle gittik, trenle döndük. Flixbus ile otobüs yolculuğu 1 saat 15 dakika sürdü ve ücreti kişi başı 16 Euro idi. Dönüşte tren saatleri daha uygun olduğu için SCNF trenlerini tercih ettik. 1,5 saat süren yolculuğun ücreti 10 Euro idi.

Bayonne’dan San Sebastian’a ise yine Flixbus ile 1 saat 15 dakika süren yolculuğumuzun ücreti 6 Euro idi.

San Sebastian’dan Bilbao’ya yolculuğumuzu Alsa otobüsleri ile yaptık. 1 saat süren yolculuğun ücreti kişi başı 6,76 Euro tuttu.

Bilbao’da konaklarken günübirlik Vitoria-Gasteiz turumuz içinse RENFE trenlerini tercih ettik ve 1 saatlik yolculuğun ücreti 7 Euro idi.

Bask Bölgesi’nde Şehir İçi Ulaşımlar

bask gezi rehberi şehir içi ulaşım

Bask Bölgesi içerisindeki şehirlerin Bilbao dışında tamamı son derece küçük ve yürüyerek dolaşılabilecek şekilde. Dolayısıyla bu şehirlerde araca ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak Bilbao ve Vitoria-Gasteiz görece daha büyük şehirler olduğu için toplu taşımaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

3 hattı bulunan Bilbao metrosu  şehrin büyük kısmını kapsıyor zaten. Tek kullanımlık bilet fiyatı ise eğer sadece tek bir bölgede (Zone) seyahat edecekseniz 1,60 Euro, metro ağının yayıldığı 3 bölgede de seyahat edecekseniz 1,90 Euro.

bask gezi rehberi metro ulaşım

Vitoria-Gasteiz de kısmen büyük bir şehir sayılabilir, Bilbao ile kıyaslanamasa da. Burada da şehrin merkezi yerlerine gidip gelmekte kullanabileceğiniz iki tramvay hattı mevcut. Tek kullanımlık biletler ise 1,45 Euro.

Bask Ülkesi içerisindeki diğer şehirler ise yürüyerek keşfedilebilecek kadar küçük ancak yine de toplu taşıma kullanmak isterseniz şehir içi otobüsler en uygun seçenek diyebilirim.

Bask Bölgesi’nde Yeme İçme

ispanya Bask Bölgesi yöresel yemekler

Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında son olarak yeme içme kültüründen bahsetmek istiyorum. Bölgenin Fransa’da yer alan kısmı tamamen Fransız kültürüne adapte olmuş durumda. Dolayısıyla burada Fransız yemekleri ve yeme içme kültürünü görebilirsiniz.

Bask Bölgesi’nin İspanya sınırları içerisinde yer alan kısmı ise tam bir gastronomi cenneti. Hatta yurt dışında Bask Bölgesi’nin gittikçe artan ünü ve popülerliği de her şeyden önce yemeklerinden kaynaklanıyor ve pek çok Avrupalı bölgeye bu amaçla turistik geziler yapıyor.

Bölgedeki San Sebastian ve Hondarribia kentleri de zaten Avrupa’da en çok Michelin yıldızlı restorana sahip kentlerin başında geliyor.

Bask Bölgesi'nda yeme içme, yöresel yemekler

Haliyle “burada neler yiyebiliriz” sorusunun cevabı çok zengin. Ancak tüm yiyeceklerden önce bölgeye özgü Pintxos türü atıştırmalıkları tatmanızı öneririm.

Bazı yerlerde Pintxos için meşhur İspanyol tapaslarının Bask Bölgesi’ndeki adı deniliyor, ki bu bilgi kısmen doğru da. Zira Pintxos dediğimiz yiyecekler grubu çeşitli atıştırmalıkların veya bizim “meze” dediğimiz türden yiyeceklerin hepsini kapsayan bir şey.

Klasik tapasdan farkı ise hemen hemen tüm Pintxoslar’ın ekmek içermesi. Dolayısıyla Pintxos için; ekmek üzeri keçi peyniri, ançüez, kızarmış biberler ve binbir çeşit deniz ürünü diyebilirim.

Tabağı 1 ila 3 Euro arasında değişen bu mezeleri isterseniz alkol yanında tüketebileceğiniz gibi isterseniz tek de alabilirsiniz. Hatta çeşitli pintxoslardan birer tabak almak da Bask Bölgesi’nde çok yaygın.

Bask Bölgesi gezi rehberi içerisinde oturup adamakıllı yemek yemek isteyenlere önerim ise; sulu balık yemeği Marmitako, bir çeşit barbunya yemeği olan Alubias de Tolosa ve sıradışı lezzetleri sevenler için fırında yengeç (txangurro). Bölgenin milli tatlısı ise Pastel Vasco isimli bademli kek.

Bask Bölgesi Turu Maliyeti

bask turu fiyatı, bireysel mi gezmeli turla mı

Bask Bölgesi gezi rehberi yazısında sizlere bölgeye yapacağınız seyahatte ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri vermeye çalıştım. Hatta yeri geldikçe kendi turumdan yola çıkarak ufak tefek fiyat bilgileri de verdim.

Tüm bunları bir araya getirerek bir toplam maliyet çıkarmamız gerekirse;

Uçak Maliyeti

Bask Bölgesi tur fiyatları

Yazının başlarında da belirttiğim gibi bölgedeki 4 farklı havaalanına, hatta Barselona, Madrid, Paris gibi yakın büyük şehirlere uçarak Bask Bölgesi turuna başlayabilirsiniz. Bu da mevsimine göre değişmekle birlikte yaz aylarında 400 Euro, kış ve bahar aylarında ise 150 Euro civarında olacaktır.

Elbette promosyon bilet veya mil kullanımıyla bu maliyeti düşürebilir, hatta sıfırlayabilirsiniz.

Şehirler arası Ulaşım Maliyeti

Bask Bölgesi içerisinde bizim yaptığımız gibi otobüs veya trenle seyahat edecekseniz bütçenizde yaklaşık 60 – 65 Euro civarında ulaşım maliyeti bulunmalı.

Araba kiralamayı tercih ederseniz de günlük en az 50 Euro araba kiralama maliyeti, 10 Euro kadar da park yeri maliyeti almanızı öneririm. Benzin masrafınız da mutlaka olacaktır ancak bölge çok büyük olmadığı için 1 veya 1,5 depo benzinle tüm geziyi tamamlayabilirsiniz.

Konaklama Maliyeti

bask turu fiyatları, tavsiyeler

Bask Bölgesi gezi rehberi yazısının konaklama bölümünde de fark etmiş olabileceğiniz gibi konaklama Bask Bölgesi’nde biraz pahalı. 3 veya 4 yıldızlı, temiz, konforlu ve merkezi konumdaki oteller en az 80 Euro’dan başlıyor. Ki San Sebastian ve Bilbao gibi çok turistik şehirlerde bu başlangıç fiyatı 100 Euro’dan da fazla, dolayısıyla buralarda merkezde değilse de merkeze yakın yerler tercih edebilirsiniz.

Böyle bir durumda da gecelik konaklama masrafı olarak iki kişi için 80 Euro referans alabilirsiniz.

Yeme-İçme Maliyeti

Bask Bölgesi’nin Fransa ve İspanya kısımlarında da yeme içme maliyeti birbirinden pek farklı değil.

Atıştırmalık yiyecekler tercih ediyorsanız 7-8 Euro’luk, ortalama bir restoranda yemek yemeyi tercih ediyorsanız 10-15 Euro’luk bir bütçeyi öğün başına ayırmalısınız.

Yeme-içmenin masraflı olduğu şehirlerde standart otel odası yerine ev veya apart otellerde kalarak, kahvaltıyı veya arada bir akşam yemeğini kendiniz hazırlayarak da maliyet düşürebilirsiniz.

Sonuç olarak; bir bahar mevsiminde Türkiye’den uygun fiyatlı uçak biletiyle direkt Bask şehirlerinden birine uçtuğunuz, toplamda en az 5 gün süren, şehirlerarası ulaşımı tren ve otobüsle yaptığınız, 3 veya 4 yıldızlı merkezi otellerde konakladığınız, günde 2 öğün yemek yiyerek arada bir atıştırmalık tercih edeceğiniz bir turun maliyeti:

150 Euro uçuş, 200 Euro konaklama (iki kişilik oda maliyetinin yarısı), 60 Euro şehirler arası ulaşım, en fazla 10-15 Euro şehir içi ulaşım, yaklaşık 130 Euro yeme içme şeklinde toplamda 550 Euro civarında olacaktır.

Tabii bu ortalama bir hesap. Eğer tutumlu olmayı tercih ederseniz bu maliyeti daha da düşürme imkanınız elbette var.

Bask Bölgesi Gezi Rehberi yazısı boyunca Avrupa’nın bu nevi şahsına münhasır sevimli bölgesi hakkında çok detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım, sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazıp bizimle paylaşın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top