Ana Sayfa » Avrupa » İspanya » Barselona » Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

barselona havaalanı'ndan şehir merkezine nasıl gidilir

Şehir merkezine yalnızca 17 kilometre uzaklıktaki Barselona havaalanı (Barselona Uluslararası Havalimanı), hem ülke içinden hem de dışından yıl içerisinde düzenlenen çok sayıdaki uçak seferinin varış noktası konumunda.

Kentte faaliyette olan 3 havalimanının en büyüğü ve yoğunu konumundaki tesisin ağırladığı yolcu sayısının fazla olması, ulaşım seçeneklerinin de artmasına yol açmış.

Eğer kente ilk defa gidecekseniz, Barselona havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerini sıraladığım rehberi inceleyip kendiniz için en uygunu hangisi kolayca belirleyebilirsiniz.

Barselona Havaalanı El Prat Şehir Merkezi Ulaşım

özel transfer Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Barselona – El Plat Havalimanı 2 terminalden oluşuyor. Terminal 1’e ağırlıklı olarak British Airways, Emirates, Air France, Lufthansa gibi büyük hava yolu firmalarına ait uçaklar yanaşırken, 3 bölümden oluşan Terminal 2 EasyJet’i ve ekonomik fiyatlı markaları ağırlıyor.

Ülkemizden direkt uçak seferleri düzenleyen firmalardan THY Terminal 1’i, Pegasus ise Terminal 2’yi kullanıyor. Aralarında 4 kilometrelik bir mesafe olan terminal binaları arasında ulaşım, gün boyunca ücretsiz işleyen servisler aracılığıyla sağlanıyor.

Yazının devamında özellikle toplu taşıma tercih edenler için çeşitli alternatiflerle ilgili bilgi vereceğim. Ancak çok da yüksek olmayan, belirli bir bütçe karşılığında havaalanında karşılanıp oteline veya gideceği yere konforlu araçlarla ve zaman kaybetmeden ulaştırılmayı tercih edenler için de birkaç paket servis örneği vereyim. Bu şekilde her türden beklentiye cevap vermiş olabiliriz.

Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Lüks Araçlarla: Daha çok 3 veya 4 kişilik gruplara hitap eden bu paket servis kapsamında havaalanında karşılanarak, lüks ve konforlu araçlarla 30 dakikada otelinize ulaşmanız sağlanıyor.

En fazla 4 kişilik bir grup olarak satın alabileceğiniz bu paketin ücreti 55 Euro olup, mecbur kalmanız halinde 24 saat öncesine kadar iptal etme seçeneğiniz de mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım BCN Özel Servis: 2 veya maksimum 3 kişilik gruplar için uygun olan bu servisin ücreti 48,80 Euro olup, havaalanından karşılanmanız, konforlu araçlarla otelinize 30 dakikada ulaştırılmanız hizmet kapsamında.

Son anda bir sorun çıkması ihtimaline karşılık rezervasyonunuzu 3 saat öncesine kadar iptal etme hakkınız da var. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Tek Kişilik Servis Paketleri: Eğer bir grupla birlikte değilseniz, tek başınıza gitmenize rağmen özel araç servisini uygun fiyatlarla almak istiyorsanız bu seçenek de size göre.

Kişi başı 29 Euro olan bu pakette, eğer toplamda 2 yolcu olursa otelinize ulaşımınız Mercedes-Benz E sınıfı araçlarla, 3-4 kişi olursa Mercedes-Benz Viano araçlarla, daha fazla yolcu olması halinde ise lüks otobüslerle sağlanıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Aerobus

barselona aeorbus havaalanı otobüsü

Barselona Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en rağbet gören araçlar, Aerobus‘ın A1 ve A2 numaralı otobüsleri. Adlarında da anlayabileceğiniz gibi A1 Terminal 1’den, diğeriyse Terminal 2’den yolcu alıyor.

Yaklaşık 35 dakikada Plaça Catalunya‘ya ulaşan Aerobus otobüsleri yolculukları sırasında Plaça Espanya, Gran ViaUrgell ve Plaça Universitat duraklarına uğruyor.

Hareket sıklıkları günün büyük bölümünde 10 dakika olan her iki araç da ilk seferine 05.35’de çıkarken, son sefer saati A1 için 01.05, A2 için 01.00 olarak belirlenmiş. Yalnız 07.30-22.20 arasında A1 her 5 dakikada bir kent merkezine doğru hareket ediyor.

4 yaşın altındaki çocukların ücretsiz seyahat edebildiği Aerobus otobüsleri için tek yön bilet 5,90, 15 gün geçerli gidiş-dönüş bileti ise 10,20 Euro‘dan satışa sunuluyor.

Biletleri ister otobüse bindiğinizde şoförden isterseniz de duraklardaki makinelerden temin edebilirsiniz. Ancak yerel dilin ve İspanyolca’nın yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca ara yüze sahip makineler sık sık sorun çıkardığı için biletleri otobüse bindiğinizde almanızı tavsiye ederim.

Tren

barselona şehir merkezinden trenle havaalanına ulaşım

Demiryolu ulaşımını tercih edenler için, Barselona Uluslararası Havalimanı’nın 2 numaralı terminalindeki B binasında bulunan “Aeropuerto” isimli duraktan aşağı yukarı her 30 dakikada bir RENFE trenleri kalkıyor.

Ortalama 25 dakika süren yolculuk sonucunda El Prat Havaalanı şehir merkezi ulaşım sağlanan trenin kalktığı istasyona 4 kilometre ötedeki Terminal 1’den ulaşım, ücretsiz servis araçları vasıtasıyla sağlanıyor.

Sefer sırasında önce kentin en büyük istasyonu Estacio Sants‘a, ardından Passeig de Gracia‘ya uğranıyor. Yolculuklarını EL Clut‘ta tamamlayan havalimanı treni ilk seferlerine 05.42’de, son seferine ise 23.38’de çıkıyor.

Eğer treni tercih ederseniz 4,10 Euro‘luk tek kullanımlık bilet veya T10 ulaşım kartı yerine Barcelona Card almanızı tavsiye ederim. Böylece tüm toplu ulaşım araçlarından da ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Metro

barselona havaalanına metro ile ulaşım

Barselona’nın gelişmiş metro ağının bir parçası olan L9 Sud hattı, havalimanı ile kent merkezini birbirine bağlıyor. Hatta 15 durağı bulunan bu hattı kullanarak Zona Universitaria’ya kadar direkt gidilebiliyor.

Her iki terminal binasında da durakları bulunan metro ile kent merkezine ulaşmanın bedeli 4,50 Euro. T10 ulaşım kartının geçerli olmadığı araçlar her 7 dakika bir, yoğunluğun yaşandığı saatlerde ise daha sık kalkıyor.

Hattın çalışma saatleri Pazartesi’den Perşembe’ye kadar 05.00-00.00 olarak belirlenmiş. Cuma günü ilk kalkış saati aynı olmakla birlikte son sefer 02.00’da gerçekleştiriliyor. Cumartesi 05.00’dan Pazar gece yarısına kadarsa metro kesintisiz faaliyet gösteriyor.

Shuttle Direct

Shuttle Direct, El Prat Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda gezginlere hem otobüs hem de farklı tipte araç seçenekleri sunuyor.

17 kilometrelik yolculuğunu yaklaşık 31 dakikada tamamlayan otobüsler, bu seçenekler arasında fiyat açısından en cazip olanı. Gezginlerin Barcelona gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı Plaça Catalunya’da sonlanan özel servis otobüsü yolculuğunun biletleri firmanın resmi web sitesinde * 11,70 Euro’dan satışa sunuluyor.

 • shuttledirect.com/en/

Dilerseniz tercih hakkınızı, bütçenizi ve kişisel beklentilerinizi ön planda tutarak firmanın sahip olduğu araç çeşitlerinden yana da kullanabilirsiniz.

Ekonomik, premium gibi farklı kategorilere ayrılmış 4 kişi kapasiteli taşıtların yanı sıra paylaşımlı seyahat imkânı veren ve tekerlekli sandalye kullanan yolculara göre ayarlanmış seçenekler de firmanın portföyünde yer alıyor.

myDriver

mydriver Barselona Havaalanı Ulaşım

Havaalanı transfer hizmetinde konforun yanı sıra ayrıcalıklı hizmet sizin için en önemli konuysa dünyaca ünlü araç kiralama markası Sixt güvencesindeki myDriver‘ı da El Prat Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleriniz arasına dâhil edebilirsiniz.

Müşterilerine Eco+, Business Class, Business Van ve First Class olmak üzere 4 farklı segmentte araç sunan özel servis hizmetinde 3 kişilik yolculuğun bedeli bedeli aracına ve gidilecek yere göre 63 Euro’dan başlıyor.

Belediye Otobüsü

Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Belediye Otobüsü

Barselona Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda en ekonomik seçenekse TMB tarafından düzenlenen otobüs seferleri.

04.50-23.50 arasında 46 numaralı hat, günün geriye kalan saatlerindeyse N17 ve N16 gece otobüsleri havalimanındaki bireylerin kent merkezine ulaşım ihtiyaçlarına cevap veriyor.

46 numaralı otobüs Terminal 1’den hareket ettikten sonra Terminal 2’nin B ve C binalarına uğruyor. Gece hatlarından N17 yolculuğuna T1’den başlarken, N16 T2’deki duraklardan yolcu alıyor.

Gündüz çalışan belediye otobüsünün hareket sıklığı 38, gecekilerinse 20 dakikada bir şeklinde ayarlanmış. Tüm otobüsler kentin kalbi konumundaki Plaça Catalunya‘da yolculuklarını tamamlıyor. Üç hatta da bilet fiyatları 2,20 Euro olarak belirlenmiş ve Barcelona Card kapsamına alınmış.

Otel Servisi

barselona'dan havaalanına ulaşım

El Prat Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bana en mantıklı gelen çözüm, otellerin konuklarına ek ücret karşılığı sundukları havaalanı servis hizmeti.

Bu tarz bir hizmetten yararlanabilmek için öncelikle bir rezervasyon sitesinden araştırma yapmanız gerekiyor. Ben bu konuda sektörün en güvenilirlerinden olan Booking.com‘u tercih ediyorum.

Sitede baktığınız otel sayfasında eğer “Havaalanı Servis” ibaresi varsa bu o otelin ücret karşılığında konuklarını havaalanından özel araçla alıp, konforlu bir şekilde tesise ulaştırabileceği anlamına geliyor.

Konaklayacağınız tesisi seçip, rezervasyon yaptırdıktan sonraysa otel ile iletişime geçip transfer hizmetini satın alabilirsiniz. Özellikle 2-3 kişi için ideal olan bu seçeneğin ücreti genelde otele giriş yaparken ödeniyor.

Eğer kentteki oteller hakkında detaylı araştırma yapacak vaktiniz yoksa “Barselona’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda sıraladığımız seçeneklere göz atabilirsiniz.

Taksi

barselona el prat havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Ailenizle veya kalabalık bir grupla Barselona’ya seyahat ettiyseniz, taksiler aracılığıyla şehir merkezine konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Taksi durakları, hem Terminal 1’in hem de Terminal 2’nin B binasının ana çıkışlarına yakın konumda yer alıyor. Havalimanına ilk defa gelenlerin işlerini kolaylaştırmak için bu durakların yerlerini gösteren işaret levhaları zaten çeşitli noktalara asılmış durumda.

Normal bir günde bekleme alanlarında yüzün üzerinde taksi oluyor. Bu sayede günün 24 saati rahatlıkla boş araç bulunabiliyor.

Taksiyle Barselona kent merkezine gitmek 20 ila 30 dakika arasında bir süre alıyor. Barcelona Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için taksi ücreti yaklaşık 25-30 Euro civarında ancak gece ya da resmi tatillerde yapılan yolculuklar ile limana gitmek ek ücrete tabi tutuluyor. Taksiye bindiğinizde bu fiyatları asılı listeye bakarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Özetle Barselona El Prat Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Barselona Havaalanı Ulaşım

Barselona Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinin çok zengin olduğunu fark etmişsinizdir. Bu konuda son kararı ise sizin bütçeniz ve tercihleriniz belirleyecek.

Eğer masrafları bölüşebilecek 3-4 kişilik bir grupsanız, veya tek olmanıza rağmen konfor tercih ediyorsanız ya da ağır valizlerden dolayı konfora mecbursanız yazının başında önerdiğim özel otele transfer seçenekleri sizin için ideal.

Ancak toplu taşıma daha çok işinize geliyorsa Aerobus Otobüsleri, metro ve RENFE Trenleri hem hızlı hem de uygun fiyatlı seçenekler. Burada otelinizin konumuna göre sizin için en az aktarmalı ve en hızlı yolu seçmelisiniz.

Barselona Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri hakkında fikir sahibi olduktan sonra Barselona’da yapılacak şeyler nelerdir diye merak ederseniz, aklınıza gelen tüm soruların cevaplarını detaylı “Barcelona Gezi Rehberi” aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

13 thoughts on “Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri”

 1. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. sizin notlarınızdan yola çıkarak bir gezi planı hazırlıyoruz.
  Sormak istediğim bir şey var , hava alanından araç kiralayarak gezmek istiyoruz. Gideceğimiz yerlerde park sorunu yaşar mıyız ? Araç kiralamayı tavsiye eder misiniz ?

 2. Merhaba öncelikle yazıyı okumuş olmak çok fayda sağladı kasım ayında barcelonaya gitmeyi planlıyoruz sormak istediğim şudur Barcelona kart aldığımız zaman indirimlerini ve ücretsiz sağladığı faydaları okudum ayni zamanda bu kart Barcelona’da bulunan üzeri açık otobüsleri kapsamadığını okudum bu doğrumu ? Kapmasazsa sadece üzeri açık turist otobüsleri icin bilet alsak ( tabi müzelere ücretsiz giremecegimiz icin sadece dışından fotoğraf çekmekle yetiniriz biliniyorum ) yinede Barcelona’da görülmesi gereken yerleri görmüş olurmuyuz?

  1. Merhaba, biz de eşimle birlikte bu Kasım ayında gitmek istiyoruz. Deneyimlerinizi paylaşırsaniz sevinirim.
   Kart aldınız mı, her yerde geçerli mi, Kasım ayı gezmek avantajlı mı?

 3. mrh. Blogunuz çok iyi ekim başında via augusta 65 catalunya . Blueandbarcelona hotelinde konaklıyacağız. El Prat havalimanından hotele nasıl gidebiliriz. Çok Teşekkür ederim.

 4. Barış bey merhaba. Öncelikli olarak bilgiler çok doyurucu teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı biz kalabalık bir grubuz ve 46 numaralı otobüsleri kullanmak istiyoruz. Bu otobüsler için bileti nereden alıyoruz yada otobüs içi ödeme yapılabilir mi?

  1. Betül Hanım merhabalar, seçtiğiniz otel gayet güzel gözüküyor. Ulaşım için, Aerobus havaalanı otobüsüne binip önce Plaça de Catalunya Meydanı’nda inin. Buradan sonra oteliniz 1 km uzaklıkta. Dilerseniz 10 dk yürüyebilirsiniz. Yürümek istemezseniz metroya binin 1 durak sonra Passeig de Gràcia’da inin. Otel hemen önünüzde. Sevgiler.

 5. Barış bey merhaba , sunmuş olduğunuz Barcelona havalimanından şehir merkezine ulaşım bilgileriniz çok güzel ve doyurucu. Teşekkürler. Bende 21 mart – 01 Nisan 2018 mundialito spor turnuvasını izlemek üzere geleceğim hava alanından cambriis kasabasına en ekonomik şekilde nasıl ulaşabilirim . Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 6. merhaba bizimde ekim ayında barselonadan nice sabah 6.20 uçagina binmemiz gerekiyor.saat 4 gibi otobus tren varmidir acaba.nerelerden daha kolay ulaşim vardir.yardimci olabilirmisiniz

 7. Merhabalar beğenerek takip ediyoruz .gerekli bilgilere detaylı bir şekilde yer veriyorsunuz . Ben havaalanından minübüsle transfer düşünüyorum tavsiye ettiğiniz bir şirket var mıdır ? Saygılarımla ..

 8. Merhaba, oldukça başarılı bir blogunuz var, THY hangi terminalde acaba? yazmamışsınız sanırım T1’de, bir de şehir merkezinden havaalanına nasıl gidebiliriz? 5 günlük barselona seyahatimiz için neler önerirsiniz?
  teşekkürler.
  Saygılar

 9. Merhaba ,
  Mart ayında sizinde konakladığınız otelde eşimle kalacağız.havalanından şehir merkezine aerobus ile gideceğiz otele ulaşmamız için nerede inmemiz gerekiyor? Birde barcelona dan havaalanına dönerken aerobusa tekrar nereden bineceğiz ?teşekkürler şimdiden umarım bizde memnun kalırız 🙂

  1. Özlem Hanım merhabalar, Aeobus otobüslerine binince Catalunya Meydanında ineceksiniz. Buradan metroya binerek hemen 1 durak uzaklıktaki Diagonal durağına gidin. Diagonal durağından çıktıktan sonra kısa bir yürüyüş sizi otelinize ulaştıracaktır. Gitmeden önce otelin konumu Google Maps’ten çıktı alabilirsiniz. Böylece duraktan indikten sonra otelinizi elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz. Otelden havaalanına dönüş için de aynı yolu izleyebilirsiniz. Aerobus otobüs saatlerini şu linkten inceleyebilirsiniz; http://www.aerobusbcn.com/en/timetable

   Saygılar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top