Barselona’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Özgün ve trendy ürünler arayanların cevabını merak ettiği bir soru Barselona’da nerede alışveriş yapılır… AVM zenginliğiyle, sokak pazarları kültürüyle, alışveriş caddeleriyle Barselona bir alışveriş tutkunu için benzersiz bir destinasyon.

Öncelikle… Barselona’dan ne alınır? diye merak ediyorsanız; ülkeye özgü cava ve vermut gibi alkollü içecekler, zeytinyağı ve turron gibi gastronomi ürünleri, yerel modacıların sıra dışı ancak son derece trendy ürünleri ve İspanyol veya Katalan kültürüne özgü ürünlerle espadriller şeklinde özetleyebilirim.

Şehirde mağazalar genellikle 09:00-10:00 civarında açılır ve mevsimine göre 20:00-21:00 saatlerinde kapanır. Pazar günleri mağazaların kapalı olduğu gündür ancak turistik yerlerdeki bazı küçük mağazalar ve birkaç AVM Pazar günleri açık olur sadece.

Peki, bu ilginç, çekici, hareketli ve sıra dışı mimariye sahip kentte ne almak için nereye gitmelisiniz?

1. Las Ramblas Caddesi

La Rambla Caddesi Barselona'da nerede alışveriş yapılır

Barselona gezilecek yerler yazısında da kendine yer bulan, kentin hem tarihi ve turistik, hem de doğal olarak en kalabalık caddesi La Ramblas. H&M, El Corte Ingles, Mango gibi zincir mağazalardan veya yerel turistik dükkanlardan hem giyim eşyası hem de hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

Ancak alışveriş yapmasanız da bu caddede aşağı yukarı yürümek, sıra sıra dizilmiş tarihi yapıları görmek ve incelemek, bir kafede keyifle oturup kahve içmek için de gidebilir hatta gitmelisiniz.

2. Avinguda Diagonal Caddesi

Avinguda Diagonal Barselona alışveriş caddesi

Bir kısmı Barselona’nın en elit bölgelerinden olan Eixample Bölgesi’nden geçen Avinguda Diagonal kentin en ünlü diğer caddesi. Yeri gelmişken belirteyim, Eixample Bölgesi’nden de bahsedilen Barselona’da nerede kalınır? yazısını okumadan bu kentte otel rezervasyonu yaptırmamalısınız.

Aynı zamanda Barselona’nın en uzun caddelerinden biri olan Avinguda Diagonal Caddesi Loewe, Armanı, Gucci gibi lüks markaların yanında Zara, Mango, H&M gibi zincir mağazalara ve hatta küçük, yerel, tasarımcı butiklerine de ev sahipliği yapıyor. Kısacası marka ve müşteri segmenti açısından son derece zengin bir yelpazeye sahip.

Avinguda Diagonal’in sonunda yer alan L’illa Diagonal ise kıyafet, ayakkabı, çanta, dekorasyon ve kişisel bakım ürünleri açısından zengin, 200’e yakın mağazanın yer aldığı bir AVM. Başka bir deyişle, alışveriş için caddede yürümekten yorulursanız kendinizi bu AVM’ye de atabilir ve alışverişe devam edebilirsiniz.

3. Passeig de Gracia Caddesi ve Plaza Catalunya Çevresi

Passeig de Gracia Barselona'da nerede alışveriş yapılır

Barselona’nın hem alışveriş hem de vitrin ziyafeti açısından zengin bir başka önemli caddesi de Passeig de Gracia. Paris’in Champs Elyséee’si, New York’un 5. Caddesi ile benzetebileceğim Passeig de Gracia tahmin edebileceğiniz gibi lüks markaların sıra sıra dizildiği bir yer.

Kıssadan hisse, sağlam bir bütçeniz varsa buradan alışveriş yapmalı, yoksa da kendinize bir vitrin ziyafeti ısmarlayarak en son trendleri keşfetmelisiniz.

Plaza Catalunya Meydanı’nı çevreleyen diğer caddeler de aynı Passeig de Gracia gibi lüks markalarla dolu ama bu caddelerde aralara daha orta segment markalar, küçük küçük AVMler serpiştirilmiş.

Kıyafet, ayakkabı, çanta, kişisel bakım ve dekorasyon ürünlerinin en yeni trendlerini görebileceğiniz bölgeyi görmeden Barselona’da alışveriş keyfi yaptım dememelisiniz bence.

4. Mercat la Boqueria Pazarı

Mercat de La Boqueria Barselona pazar

Barselona’da nerede alışveriş yapılır yazısında kentin cıvıl cıvıl sokak pazarlarından bahsetmeden olmaz. Hele ki oraya kadar gidip, bu pazarların en ünlüsü Mercat la Boqueria’yı görmeden dönmek asla olmaz.

Las Ramblas Caddesi’nde yer alan ve 1826 yılından veri faaliyette olan pazar yeri daha çok yerel gıda ürünleri bulabileceğiniz bir yer. Çikolata, kurutulmuş et, İspanyol şarapları gibi gastronomi ürünleri dolu tezgahlar arasında en iştah açıcısı, en hareketlisi ve güzeli ise çikolata tezgahları.

Sevdiklerinize Barselona’dan getirebileceğiniz en güzel hediyelerin başında bu pazardan alınmış çikolata ve şekerlemelerin geldiğini belirterek bu maddeyi sonlandırayım artık. Bir de buranın Pazar hariç her gün açık olduğunu ekleyeyim. (Adres: Mercat de la Boqueria, Calle Ramblaü 89 – 91, Barselona).

5. Mercat de Sant Antoni Pazarı

Mercat de Sant Antoni Barselona pazar

Bir önceki maddede bahsettiğim la Bouqeria fazlasıyla turistik bir yerdi. Şehrin yerlilerinin alışveriş yaptığı, daha yerel bir Pazar tercih edenlerdenseniz yolunuz El Raval Bölgesi’nde kurulan Mercat de Sant Antoni’ye düşmeli.

Burası da yine gastronomi üzerine kurulu bir pazar. Yaş sebze, meyve de bulabilirsiniz ancak pazarın asıl zenginliği kurutulmuş veya paketlenmiş gıda ürünlerinde yatıyor. Mercat de Sant Antoni pazar günleri dışında her gün açık.(Adres: Mercat de Sant Antoni, Carrer Comte d’Urgell, Barselona)

6. Mercat del Encants Pazarı

Mercat del Encants Barselona'da nerede alışveriş yapılır

Barselona’da nerede alışveriş yapılır yazısında şimdiye kadar bahsettiğim pazarlar gıda üzerineydi. Şimdi bahsedeceğim Mercat del Encants ise hemen her türlü ürünü bulabileceğiniz bir pazar yeri.

Ufak tefek hediyelikler, antikalar, kıyafet, aksesuar ve kişisel bakım ürünleri, yeni veya ikinci elektronik eşyalarının sergilendiği pazar yeri Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri açık. Ayrıca doyasıya pazarlık da edebilirsiniz. (Adres: Avenida Meridiana, 69, 08018, Barselona)

7. Maremagnum AVM

Maremagnum Barselona'da nerede alışveriş yapılır

Port Vell Limanı’nda yer alan Maremagnum Alışveriş Merkezi hem yerel hem de turistik bir AVM.

Orta ve orta üstü segmente hitap eden İspanyol ve global markaların çoğunu bulabileceğiniz AVM alışveriş dışında deniz havası almak ve kaliteli restoranlarında keyifle yemek yemek için de ideal. (Adres: Edifici Maremagnum, Moll d’Espanya, 5, 08039, Barselona)

8. Diagonal Mar AVM

Diagonal Mar Barselona Barselona'da nerede alışveriş yapılır

Sant Marti Bölgesi’nde yer alan Diagonal Mar AVM mağazalar, kaliteli yeme içme seçenekleri ve eğlence merkezleriyle sadece alışveriş değil, tüm günü keyifle geçirmenin adresi diyebilirim.

Fazla turistik olmaması sebebiyle de tercih edilebilir. (Adres: Avenue Diagonal, 3, 08019, Barselona)

9. Las Arenas AVM

Las Arenas Barselona alışveriş merkezi

Yine bir “alışveriş ama alışverişten daha fazlası” konseptli AVM önermek istiyorum. Barselona’nın resmi arenasında yer alan alışveriş merkezi tarihi bir arenada bulunmasından dolayı ziyaret edilmeli bir kere.

Çok zengin bir mağaza seçeneği olmasa da Mango, H&M gibi zincir mağazaları, bazı İspanyol butikleri ile alışveriş yapılası, vitrin seyrine değen keyifli bir AVM. (Adres: Gran Vía de les Corts Catalanes, 373-385, 08015 Barselona)

10. El Corte Ingles Mağazaları

El Corte Ingles Barselona alışveriş merkezi

Barselona’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere son önerim de İspanya’nın Boyner’i, YKM’si diyebileceğim El Corte Ingles mağazaları.

Hem kendi markaları, hem de bünyesinde satışa sunduğu uluslararası markalar ile orta, orta üstü segmente hitap eden mağazaların ürün gamında kıyafet, aksesuar, ev tekstili, küçük elektronikler ve hatta market ürünleri dahi var.

Barselona’da El Corte Ingles’in onlarca şubesi var ancak özellikle Plaza Catalunya’dakine gitmenizi tavsiye ederim. (Adres: Plaza de Catalunya, 14, Barselona)

Bonus: Grey Street

Barselona'da alışveriş Grey Street
Kaynak: silverkris.com

Barselona’nın en bohem bölgesi El Raval’da yer alan Grey Street isimli mağaza bu şehirden alabileceğiniz en orijinal ve kaliteli hediyelik eşyaları satan mağazalardan biri.

Bütçeniz biraz yüksekse Naida C. Castel tarafından tasarlanan altın takılar, daha kısıtlıysa küçük seramik süsler arasından zevkinize en uygununu seçebilir, yüzlerce özel tasarım dekorasyon objesi veya kişisel bakım ürünleri arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. (Adres: Carrer del Peu de la Creu, 25, 08001 Barselona)

Barselona’da nerede alışveriş yapılır yazısında bu kentte neyi nereden almalı, hangi bütçe için nerelere gidilmeli sorularına cevap vermeye çalıştım. Kente dair daha fazlası için; Barselona’da ne yapılır? ve Barselona’da ne yenir? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum yapın