Marsilya gezilecek yerler

Hem günümüzde hem de geçmiş dönemlerde Fransa‘nın en büyük ve önemli liman kenti olan Marsilya gezilecek yerler açısından da oldukça zengin alternatifler sunuyor. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını da alan görkemli şehir; etkileyici müzeleri, yıl boyu güneş alan sahilleri, leziz deniz ürünleri, şık lokantaları, misafirperver insanları ve Akdeniz tarihine ayna tutan yapıları ile göz dolduruyor.

Şehrin kalbi, eğlence tekneleri ve yatların sırayla dizildiği Vieux Limanı (eski liman) çevresinde atıyor. Limandan yukarı doğru çıkıldıkça Le Panier mahallesine ulaşılıyor. Şık butiklerin ve Haussmann tipi binaların yer aldığı Joliette bölgesi ve République semti ise, tarihi şehirde keşfedilmeyi bekleyen diğer turistik mekanlar arasında yer alıyor.

Marsilya gezilecek yerler yazısında neler var?

Marsilya Gezilecek Yerler Listesi

Göz alıcı kumsalları, antik binaları, gelişen şehir yapısı ve dinamik gece hayatı ile öne çıkan Marsilya’yı keşfe başlamadan önce iyi bir liste hazırlamak gerekiyor. Sizin için özel olarak derlediğimiz ve içerisinde turistik lokasyonların, ünlü müze ve yapıların yer aldığı aşağıdaki listeyi inceleyebilir; ilginizi cezbeden yerleri gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

Bu arada Marsilya’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Marsilya’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Vieux Port

Marsilya gezilecek yerler Vieux Port

St Nicholas Kalesi ve St Jean Körfezi’nden görülebilen ve yelkenli direkleri ile dolup taşan Vieux Port (Old Port of Marseille), şehrin kalbinde yer alıyor.

Eski liman olarak da bilenen Vieux Port, Marsilya’da gezintiye çıkmak ve şehrin atmosferini doğrudan hissedebilmek için tercih edebileceğiniz ideal yerler arasında bulunuyor. Limanın güney rıhtımı; barlar, kafeler, balık lokantaları ve butik dükkanlar gibi eğlenceli mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

2. Notre-Dame de la Garde

Marsilya gezilecek yerler Notre-Dame de la Garde

Zengin mimari detayları ile büyüleyen Notre-Dame de la Garde (Romano Bizans Bazilikası) Marsilya’nın en yüksek noktası olan La Garde (162m) üzerinde bulunuyor.

1853-1864 yılları arasında inşa edilmiş olan yapı; renkli mermerleri, tematik duvar resimleri ve sıra dışı mozaikleri ile büyülüyor. 12 metre yüksekliğinde bir kaide üzerine yerleştirilen Kilisenin çan kulesi, 9.7 metre yüksekliğindeki Meryem Ana yaldızlı heykeli ile taçlandırılıyor.

3. Chateau d’If

Marsilya gezilecek yerler Chateau d'If

Marsilya gezilecek yerler listenize eklemek isteyeceğiniz Chateau d’If, Fransa’nın Alcatraz‘ı olarak biliniyor. 1527 yılında inşa edilen ve 17. yüzyılda bir cezaevi olarak kullanılan şato, Vieux Port’un 3.5 km batısında bulunuyor.

Alexandre Dumas’ın “Monte Kristo Kontu” romanı için de esin kaynağı olan tarihi şato, görkemli yapısı ile göz dolduruyor.

4. Marseille Cathedral

Marsilya gezilecek yerler Marseille Cathedral

Neo-Roma ve Bizans mimarisinin güzel bir örneği olan Marseille Cathedral (Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille), 19. yüzyılda Fransa’da inşa edilen tek katedral olma özelliği taşıyor.

Beyaz mermerler ve kırmızı-yeşil taşlar kullanılarak dekore edilen yapı, kubbeli dizaynı ve dekoratif mozaik işçiliği ile ilginizi çekmeyi başarıyor.

5. Musée d’Histoire de Marseille

Marsilya Musée d'Histoire de Marseille

Tarih öncesi dönemden Gallo-Roma dönemine kadar uzanan arkeolojik kalıntıların sergilendiği Marsilya Tarih Müzesi (Musée d’Histoire de Marseille, Marseille History Museum), merdiven ve asansörle birbirine bağlanan arkeolojik bahçe, kalıcı sergi odaları, geçici sergi salonları ve oditoryum bölümlerinden oluşuyor.

6. Palais Longchamp

Marsilya'da gezilecek yerler Palais Longchamp

16. Yüzyılda yaşanan kuraklığın su kanalları ile çözüme kavuşturulması anısına inşa edilen Palais Longchamp, Fransa’daki ilk hayvanat bahçelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Görkemli saray içindeki doğal tarih müzesi ve devasa çeşmeler, içeriye adım atıldığı ilk andan itibaren ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

7. Abbaye Saint-Victor de Marseille

Marsilya gezilecek yerler Abbaye Saint-Victor de Marseille

Sizi asla var olmadığını düşündüğünüz bir zamana geri götüren Abbey of St. Victor Klisesi (Abbey of St. Victor), Marsilya gezilecek yerler listenizde görmek isteyeceğiniz mekanlar arasında bulunuyor.

14. yüzyılda şehit olan Aziz Saint Victor’un ismini taşıyan Katolik Kilisesi; yüksek surları, metal heykelleri ve eşsiz duvar süslemeleri ile tüm haşmetini gözler önüne seriyor.

8. La Vieille Charité

Marsilya La Vieille Charité

Le Panier mahallesinden birkaç sokak ötede dünyaya gelen yerel mimar ve heykeltıraş Pierre Puget’in (1620-94) kentin yoksulları için tasarladığı barınak La Vieille Charité, sıra dışı mimarisi ile öne çıkıyor.

Neo-klasik merkez şapeli ve şık avlusu ile daha zarif bir çağın izlerini taşıyan mimari komplekse ücretsiz olarak giriş yapabilmek de mümkün oluyor.

9. MuCEM

Marsilya MuCEM

Marsilya’nın Avrupa Kültür Başkenti seçildiği yıl olan 2013‘te inşa edilen görkemli galeri MuCEM’de (Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée, Museum of European and Mediterranean Civilisations) Akdeniz’in dört bir yanından gelen eserler sergileniyor.

Marsilya doğumlu mimar Rudi Ricciotti tarafından tasarlanan cesur, çağdaş ve sıra dışı bina, baş döndürücü bir köprü ile Saint Jean kalesine bağlanıyor. Cam ve metal konstrüksiyon ile şekillendirilen yapı, ziyaretçilerine Akdeniz bölgesinin tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan geniş bir koleksiyon sunuyor.

10. La Canebiere

Marsilya La Canebiere

Marsilya’nın en ünlü caddesi olan La Canebiere, Vieux Limanı’ndan, Reform Kilisesi’ne (Réformés) kadar uzanıyor. Şehrin kalabalık alışveriş alanları içinde yer alan caddede, hem yöresel hem de uluslararası markalara ait hediyelik eşya dükkanlarına ve giyim mağazalarına ulaşabilmeniz mümkün oluyor.

11. Musee Cantini

Marsilya Musee Cantini

Marsilya gezilecek yerler gezi planınıza dahil edebileceğiniz Musee Cantini, şehrin amiral gemisi müzelerinin gölgesinde kalmasına rağmen, mütevazi yapısı ve estetik iç dekorasyonu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Bu harika sanat müzesi, dövme demir kapılarının arkasında, şaşırtıcı ve etkileyici bazı sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Musee Cantini, André Derain’in “Pinède, Cassis” (1907) ve Raoul Dufy’nin “Paysage de l’Estaque” (1908) gibi 17. ve 18. yüzyıl Provençal sanatının harika örneklerini ziyaretçilerine sunuyor.

12. Stade Vélodrome

Marsilya Vélodrome Stadyumu

1938 Dünya Kupası için inşa edilen Vélodrome Stadyumu (Stade Vélodrome), zaman içinde geçirdiği değişim sürecinin ardından, 60.000’nin üzerinde futbol taraftarını misafir edebilecek bir kapasiteye ulaşıyor.

Futbol tutkunlarının kesinlikle uğraması gereken Stade Vélodrome, konik tavan yapısı ve derin futbol tarihi ile göz dolduruyor.

13. Calanques National Park

Marsilya Calanques National Park

Akdenizin en parlak ve en güzel sularını kayalıklar ile çevreleyen Calanques National Park, keskin uçurumları, sık orman dokusu, küçük kayalık plaj ve koyları ile şehrin deniz turizmine en elverişli noktaları arasında bulunuyor.

14. Longchamp Bulvarı

Marsilya Longchamp Bulvarı

Rönesans mimarisinden izler taşıyan yapıların ve Avrupa’nın en önemli gözlem evlerinden biri olan Observatoire de Marseille’nın bulunduğu Longchamp Bulvarı (Boulevard Longchamp), şehrin sembolik buluşma noktaları arasında yer alıyor.

15. Fort Saint-Jean ve Fort Saint-Nicolas

Marsilya görülecek yerler Fort Saint-Jean ve Fort Saint-Nicolas

Marsilya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Fort Saint-Jean ve Fort Saint-Nicolas, Marsilya’ya gelen ziyaretçilerin şehir merkezinden kaleye doğru giderken, Vieux Limanı çevresini ve civarın eşsiz manzarasını doyasıya izlemesine olanak tanıyor.

Marsilya’da Gezilecek Diğer Yerler

Yazı boyunca Marsilya gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken yerlerden bahsettik. Eğer Marsilya gezinizde yeterli vaktiniz varsa gezi listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz;

 • Le Panier
 • Villa Méditerranée
 • Fort Saint-Nicolas
 • Musée d’Archéologie Méditerranéenne
 • Unité d’Habitation
 • Basilique Saint Victor
 • Cours Jullien
 • Église Saint-Ferréol les Augustins
 • Galeries Lafayette Marseille
 • Gare de Marseille-Saint-Charles
 • Musée des Beaux-Arts
 • Musée Regards de Provence
 • Opéra de Marseille

Marsilya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Marsilya seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 3 yıldızlı ibis Marseille Centre Gare Saint Charles ve Holiday Inn Express Marseille Saint Charles, 4 yıldızlı Mercure Marseille Centre Vieux Port ve Radisson Blu Hotel Marseille Vieux Port tercih edebileceğiniz güzel otellerden.

Eğer Marsilya seyahatinizde 5 yıldızlı daha lüks bir otelde kalmak isterseniz de Sofitel Marseille Vieux-Port adlı otel güzel bir seçim olabilir. Marsilya’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Marsilya Mercure Marseille Centre Vieux Port
4 yıldızlı Mercure Marseille Centre Vieux Port, konaklama için tercih edebileceğiniz güzel bir tesis.

Marsilya gezilecek yerler yazısı boyunca Marsilya’da gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım.

Umarım bu yazı sizin için güzel bir kaynak olmuştur. Marsilya’da konaklama konusunda tüm bilgileri Marsilya’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın