Marsilya Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Marsilya gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Yoğun bir limana ve enerjik gündelik yaşama sahip olan Marsilya, otantik bir tatil deneyimi yaşamak isteyen gezginlere aradıkları fırsatları fazlasıyla sunuyor.

Sizin için hazırladığım Marsilya gezilecek yerler listesindeki mekânları ziyaret ederek Fransa’nın en eski şehrinin köklü tarihini ve zengin kültürünü detaylıca tanıyabilirsiniz. Hatta Avrupa ile Kuzey Afrika arasında çağlar boyunca köprü vazifesi gören kentin doğal güzelliklerini keşfetme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede Kalınır? Vieux Port & La Canebiere & La Panier, La Joliette, La Corniche ve Saint-Charles & Cinq Avenues & Longchamp şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Marsilya’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Marsilya’daki en popüler otellerden bazıları: 3★ ibis Styles Marseille Vieux Port, 4★ NH Collection Marseille, 5★ InterContinental Marseille

Marsilya Gezilecek Yerler Listesi

Marsilya gezilecek yerler harita konumları, Marsilya haritası
Marsilya gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Marsilya’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Vieux Port
 2. Notre-Dame de la Garde
 3. Le Panier
 4. Chateau d’If
 5. MuCEM
 6. Marseille Cathedral
 7. Palais Longchamp
 8. Calanques National Park
 9. La Vieille Charité
 10. Musée d’Histoire de Marseille
 11. Abbaye Saint-Victor de Marseille
 12. Stade Vélodrome
 13. Fort Saint-Jean ve Fort Saint-Nicolas
 14. Cours Julien
 15. La Canebiere
 16. Musee Cantini
 17. Musée des Beaux-Arts
 18. Boulevard Longchamp
 19. La Corniche
 20. Parc Borély

1. Vieux Port (Old Port of Marseille)

Vieux Port Old Port of Marseille Marsilya gezilecek yerler

Vieux Port’un kökenleri, Batı Anadolu’dan gelen kolonicilerin kenti kurdukları M.Ö. 600 yılı civarına kadar uzanıyor.

Tüm ticari denizcilik faaliyetlerinin 1840’lı yıllarda Joliette’e kaydırılmasından beri doğal liman, balıkçı ve gezi tekneleri ile yatları ağırlıyor.

Taşınma işleminin ardından şehir yönetimi tarafından sadece yayalara açık bir bölge haline getirilen Eski Liman’ın çevresi zamanla barlar, kafeler ve meyhanelerle dolup taşmış. Doğal olarak kent merkezinin en önemli bölgesi konumundaki Vieux Port, hareketli atmosferin içerisinde yer almak isteyen gezginlerin Marsilya gezilecek yerler listelerinin gediklisi haline gelmiş.

Uzun yıllar boyunca St Jean ve St Nicolas kaleleri aracılığıyla güvenliği sağlanan Marsilya’nın tarihi limanın bir yanında, her daim hareketli La Canebiere bulunuyor.

Diğer tarafında ise Eski Şehir olarak da anılan Le Panier yer alıyor. Doğusundaki Quai des Belges’de her sabah balık pazarı kurulurken, iskeleden kalkan feribotlar gezginlere yakın mesafedeki adalara ulaşım imkânı sağlıyor.

2. Notre-Dame de la Garde

Notre Dame de la Garde Marsilya gezi notları

Marsilya’nın en yüksek tepesinin zirvesini süsleyen zarif Notre-Dame de la Garde, 16. yüzyıldan kalma bir kalenin temelleri üzerine 1853-1864 yılları arasında inşa edilmiş.

Bizans mimarisinden esintiler taşıyan bazilika, ilk kurulduğu günden bu yana Katolikler’in gözünde şehirdeki en önemli hac mekânı olmaya devam ediyor. Eski zamanlarda dini yapının kulesinin üst kısmında yer alan heykelin, denizcilere göz kulak olduğuna inanılıyormuş.

154 metrelik yüksekliğe sahip La Garde tepesinin zirvesindeki Meryem Ana Bazilikası’na ulaştığınızda öncelikle enfes manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ederim. Sonrasında ise yapının iç kısmını süsleyen mozaikleri incelemeye odaklanabilirsiniz.

Vieux Port’a 1 kilometre uzaklıktaki bazilikaya yürüyerek ulaşmak mümkün. Efor sarf etmek istemezseniz, gezi trenine ya da 60 numaralı otobüse binebilirsiniz.

 • Adres: Rue Fort du Sanctuaire, 13281 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-20.00

3. Le Panier (Old Town)

Le Panier Old Town Marsilya seyahati

Marsilya’nın tarihi ve kültürel bakımdan kalbi olarak nitelendirilen Le Panier, günümüzden yaklaşık 2600 yıl önce Foçalılar tarafından kurulmuş. Bu nedenle kentin açık ara en eski yerleşimi konumundaki bölge, dar sokaklarını süsleyen rengârenk binaları ve sakin atmosferiyle konuklarının beğenisini kazanıyor.

Tabii buranın II. Dünya Savaşı sırasında yerle bir olduğunun ve savaş sonrası dönemde aslına uygun olarak yeniden inşa edildiğinin altını çizmem gerekiyor.

Gündelik yaşamı gözlemlemek açısından şehirdeki en iyi yerlerden biri olan Le Panier’de zaman geçirirken öncelikle La Vieille Charite’i ziyaret edebilirsiniz.

Yapı, günümüzde çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Neo-Klasik tarzdaki mimari şahesere ek olarak Hotel de Ville ve Cathedrale de la Major de görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

4. Chateau d’If

Chateau d If Marsilya gezilecek yerler

Marsilya’da tatil yaparken yalnızca ana karada yer alan cazibe merkezlerini ziyaretle yetinmemek gerekiyor. Zira limandan kalkan feribotlara binip gerek mimari gerekse de tarihi bakımdan önemli mekânları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu tarz yapılar arasında en yoğun ilgiyi, 16. yüzyılda Kral I. François tarafından kale olarak inşa ettirilen Chateau d’If görüyor. Alexandre Dumas’nın ölümsüz eseri Monte Kristo Kontu’nda da adı geçen tarihi yapı, popülaritesinin bir kısmını etrafını saran coğrafyanın güzelliğine borçlu.

Chateau d’If, askeri amaçlı inşa edilmesine rağmen tamamlanmasından kısa süre sonra hapishaneye dönüştürülmüş. İlk başlarda, küçücük bir adanın üzerinde yükselen yapıda cezalarını çeken mahkûmlar için şartlar bir hayli zorluymuş.

Protestanlar’ın hapsedildiği 17. yüzyılda ise ciddi iyileştirmeler yapılmış. Şimdilerdeyse yapıyı ziyaret eden gezginlerin büyük bölümü, kasvetli tarihe odaklanmak yerine Eski Liman’ın enfes manzarasının tadını çıkarmayı yeğliyor.

 • Adres: Embarcadère Frioul If, 1 Quai de la Fraternité, 13001 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €6
 • Web Sitesi: chateau-if.fr

5. MuCEM (Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée)

MuCEM Marsilya gezilecek yerler

Marsilya gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim ilk müze olan MuCEM, 2013 yılında kapılarını ziyarete açtı.

Modern Marsilya’nın en önemli simgesi olarak kabul edilen kültürel tesis, çeşitli sergiler ve multimedya yayınları aracılığıyla çağlar boyunca Akdeniz havzasında medeniyetin nasıl geliştiği hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Mimari açıdan da göz dolduran müzede, farklı temalara odaklanmış üç bölüm sizleri bekliyor.

Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi’nin eski J4 iskelesi yerine inşa edilen ana bölümünde; antik dönem tanrılarının kökenleri, Baharat Yolu’nun oluşumu ve dünyanın yedi harikası hakkında değerli bilgiler öğrenebilirsiniz.

Müzenin Fort St. Jean’da bulunan ikinci bölümünde ise göz kamaştırıcı bahçelerde zaman geçirebilir ve panoramik sahil manzarasını seyredebilirsiniz. Müzenin gözlem amaçlı kullanılan üçüncü bölümü ise Belle de Mai’de faaliyet gösteriyor.

 • Adres: 1 Espl. J4, 13002 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: €9.50
 • Web Sitesi: mucem.org

6. Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille (Marseille Cathedral)

Marseille Cathedral Marsilya'da gezilecek yerler

Le Panier semtinin kuzeybatısında, eski ve yeni limanlar arasında kalan sahil şeridine görkem katan Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille, 1852-1893 yılları arasında inşa edilmiş.

Yapımında beyaz ve yeşil renkli kireçtaşının kullanıldığı dini yapı, Romanesk ve Bizans mimari üsluplarını başarıyla harmanlıyor. Üstelik 141 metrelik uzunluğu ile 19. yüzyılda inşa edilmiş en büyük yapı unvanını elinde bulunduruyor.

Marsilya Katedrali’nin iç kısmında, gezginleri birbirinden güzel mermer ve mozaik süslemeler karşılıyor. Katedralin hemen altında yer alan tarihi depolar, günümüzde restoranlara ve butiklere dönüştürülmüş durumda. Eğer yapının kuzey tarafındaki büyük merdivenlerden inip bir süre ilerlerseniz La Joliette’e ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Place de la Major, 13002 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.30
 • Web Sitesi: marseille.catholique.fr/La-Major-cathedrale

7. Palais Longchamp

Palais Longchamp Marsilya gezilecek yerler

Neo-Klasik tarzdaki Palais Longchamp, kentin en önemli içme suyu kaynağı Marsilya Kanalı’nın tamamlanmasını kutlamak amacıyla 1839-1869 yılları arasında inşa edilmiş.

Henri-Jackques Esperandieu tarafından tasarlanan görkemli saray, kendisiyle aynı adı taşıyan genişçe bir parkın ortasında yer alıyor. “Chateau d’Eau” yani “Su Kalesi” adını taşıyan çeşmesi ve bünyesindeki yeşil alanlar, yapının ihtişamını ciddi oranda artırıyor.

Longchamp Sarayı, mimari güzelliği ve huzurlu atmosferine ek olarak bünyesinde barındırdığı iki müze ile gezginlerden yoğun ilgi görüyor.

Güzel Sanatlar ve Doğa Tarihi müzelerini ziyaret ettikten sonra vaktiniz kalırsa, 19. yüzyılda hayvanat bahçesi olarak kullanılan alanı da gezmenizi tavsiye ederim. Çünkü buradaki yapılar, harikulade tasarımlara sahipler.

 • Adres: Boulevard Jardin Zoologique, 13004 Marseille

8. Calanques National Park

Calanques National Park Marsilya'da görülmesi gereken yerler

Güney Fransa’nın Akdeniz’e açılan kıyı kesiminde tatildeyken doğal güzelliklerin tadını çıkartmamak bence büyük haksızlık olur. Siz de benimle aynı fikirdeyseniz, gezi programınızda Calanques National Park’a yer verebilirsiniz.

2012 yılından bu yana milli park statüsünde koruma altında tutulan doğa harikası bölge; Marsilya’nın 15 kilometre kadar dışında, balıkçı köyü Cassis’ye giden yol üzerinde yer alıyor.

Massif des Calanques’in Akdeniz ile buluştuğu alanı kaplayan milli park; zengin vahşi yaşam çeşitliliği, turkuaz renkli sularla kaplı fiyort benzeri koylar, dev boyutlu kireç taşı duvarlar gibi karşı konulamaz güzellikleri doğa tutkunlarına sunuyor.

Dilerseniz yürüyüş parkurları ya da tekne turları aracılığıyla koruma alanındaki sıra dışı oluşumları yakından görebilirsiniz. Hatta birçokları gibi siz de yüzme, kaya tırmanışı, kano gezintisi gibi aktivitelere yoğunlaşabilirsiniz.

 • Web Sitesi: calanques-parcnational.fr

9. La Vieille Charité

La Vieille Charite Marsilya gezilecek yerler

La Panier’in en yüksek noktası Place des Moulins üzerinde bulunan La Vieille Charite, Marsilya Şehir Konseyi’nin aldığı karar doğrultusunda 1640 yılında inşa edilmiş.

Pierre Puget gözetiminde yapımı gerçekleştirilen zarif bina, uzun süre boyunca imarethane olarak kullanılmış. Kentin yoksul kesiminin ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde gidermek adına, 1749’da ana binanın etrafını saran üç katlı hastane hizmete alınmış.

İtalyan Barok tarzı mimarinin kentteki en güzel örneklerinden biri olan şapelin inşası ise 1679-1707 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

La Vieille Charite, 1986 yılından beri bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Tarihi yapı bünyesinde ayrıca Centre de la Vieille Charite isimli bir müze faaliyet gösteriyor. Bu müzeyi ziyaret ederek birbirinden güzel çağdaş sanat eserlerini yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Adres: 2 Rue de la Charité, 13002 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.30
 • Giriş Ücreti: €6
 • Web Sitesi: vieille-charite-marseille.com

10. Musée d’Histoire de Marseille (Marseille History Museum)

Marseille History Museum Marsilya'da gezilecek yerler

Marsilya gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer cazibe merkezi olan Musée d’Histoire de Marseille, 1983 yılında ziyarete açılmış.

Kültürel tesis, Center de la Bourse isimli alışveriş merkezinin inşası sırasında keşfedilen antik Yunan limanına ait kalıntıların sergilenmesi amacıyla kurulmuş.

Zaman içerisinde genişleyen koleksiyonu sayesinde müze, konuklarıyla Fransa’nın en eski kentinin 2600 yıllık tarihi hakkında paha biçilemez bilgiler paylaşıyor.

Marsilya Tarih Müzesi’nin etkileyici koleksiyonu, kronolojik olarak düzenlenmiş 12 farklı kategoriye ayrılmış. Massalia Limanı’na ve 1974’te keşfedilen ticaret gemisine ait kalıntılar, müzeyi ziyaret eden tarihe meraklı gezginlerin bir hayli ilgisini çekiyor.

Müzede gezerken ayrıca Jardin des Vestiges isimli açık hava sergi alanında bulunan arkeolojik eserlere zaman ayırmayı sakın unutmayın.

 • Adres: 2 Rue Henri Barbusse, 13001 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: €6
 • Web Sitesi: musee-histoire-marseille-voie-historique.fr

11. Abbaye Saint-Victor de Marseille

Abbaye Saint Victor de Marseille Marsilya'da gezilmesi gereken yerler

Eski Liman’ın batısındaki Abbaye Saint-Victor de Marseille, 5. yüzyılda inşa edilmiş. Daha öncesinde ise aynı alanda M.Ö. 3. yüzyıldan kalma bir nekropolis bulunuyormuş.

Hristiyanlık’ın Marsilya’daki doğum yeri olarak anılan manastır, antik kökenleri sayesinde farklı bir atmosfere sahip. Hatta mimari açıdan da özellikle ön cephesi birçok türdeşinin aksine kaleyi andırıyor. Yapının farklı görünmesini sağlayan bu unsurlar, 11. ve 14. yüzyıllar arasında eklenmiş.

Aziz Victor Manastırı’nın mezar alanını ziyaret ederseniz, adını aldığı savaşçı din adamına ait ebedi istirahatgahı görebilirsiniz. Kentteki en eski yapılardan biri olan binada ayrıca 13. yüzyıldan kalma Meryem Ana heykeli de yoğun ilgiden payına düşeni fazlasıyla alıyor.

 • Adres: 3 Rue de l’Abbaye, 13007 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: €2 (Mezar Alanı)
 • Web Sitesi: saintvictor.net

12. Stade Vélodrome

Stade Velodrome Marsilya'da nereler gezilir

Olympique de Marseille’nın iç saha maçlarını oynadığı Stade Vélodrome, Avrupa’nın simge stadyumları arasında gösteriliyor.

1937 yılından beri futbol ve rugby maçlarının oynandığı tesis, Euro 2016 öncesinde kapsamlı bir yenileme süreci geçirmiş. Bu süreç sonrasında seyirci kapasitesi 67 bine çıkan stadyum, alanında ülkenin en büyüğü haline gelmiş.

Yenileme sırasında ayrıca seyir zevkini ve oyun kalitesini yükseltmek amacıyla Mistral rüzgârının etkilerini azaltan tedbirler de alınmış.

Günümüzde kentin en önemli simge yapıları arasında gösterilmesine rağmen Stade Vélodrome’un geçmişte yerel halkın gözünden düştüğü dönemler de olmuş.

Bu durumun nedenlerini ve futbol takımının tarihini öğrenmek için rehberli turlara katılabilirsiniz. Tur esnasında kupaların korunduğu salon başta olmak üzere tesisin birçok özel kısmı ziyaret ediliyor.

 • Adres: 3 Boulevard Michelet, 13008 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €18
 • Web Sitesi: orangevelodrome.com

13. Fort Saint-Jean ve Fort Saint-Nicolas

Fort Saint Jean ve Fort Saint Nicolas Marsilya gezilecek yerler

Eski Limanı dış güçlerden koruma ve Marsilya vatandaşlarını kontrol altında tutma görevlerini asırlar boyunca başarıyla yerine getiren Fort Saint-Jean ile Fort Saint-Nicolas, XIV. Louis’in emri doğrultusunda 17. yüzyılda inşa edilmiş.

Fort Saint-Jean, bünyesinde barındırdığı 13. ve 15. yüzyıla özgü mimari unsurlarla dikkat çekiyor. İkizi Fort Saint-Nicolas ise yıldız biçimli tasarımıyla limanın görünümünü zenginleştiriyor.

Daha önce de bahsettiğim gibi Aziz Jean Kalesi, günümüzde Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi’nin bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle gezginler tarihi yapının tümünü gezme imkânına kavuşuyor. Aziz Nikolas Kalesi’ni gezmek içinse turizm ofisi ile irtibat kurmak gerekiyor.

14. Cours Julien

Cours Julien Marsilya'da gezilecek görülecek yerler

Marsilya’nın bohem ruhunu temsil eden Cours Julien, cazip alışveriş fırsatlarını çarpıcı güzellikteki sokak sanatı çalışmalarıyla bir arada konuklarına sunuyor.

Birbiri ardına sıralanan kitapçılar, galeriler, dövme salonları ve etnik restoranlar sayesinde cadde, yıl boyunca sosyal açıdan canlı görünüm sergiliyor. Hatta bu görünüm, haftanın belirli günlerinde kurulan pazarlar sayesinde çok daha çekici hale geliyor.

Çarşamba ve cumartesi günleri, Cours Julien çiçekçilerin kurduğu tezgâhlarla renkleniyor. Eğer kentin bu bölgesine cumartesi ya da pazar günü giderseniz, sahaflarda uzun süredir peşinde olduğunuz kitaba rastlayabilirsiniz.

Tabii bu arada iki saat süren rehberli turlara katılıp caddeyi süsleyen grafitiler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

15. La Canebiere

La Canebiere Marsilya'da gezi rehberi

Eğer hareketin içerisinde olmak ve birbirinden prestijli mağazaların sunduğu cazip alışveriş fırsatlarını değerlendirmek istiyorsanız, Marsilya gezilecek yerler listenize La Canebiere’yi yazabilirsiniz.

La Panier ve Eski Liman’a oldukça yakın konumdaki cadde, aynı zamanda kentteki en popüler konaklama bölgelerinden bir tanesi. Üstelik gösterişli mimarisiyle Marsilya’nın geçmişte ne kadar zengin bir şehir olduğunu vurguluyor.

La Canebiere, aynı zamanda gezginlerin yerel mutfağın zenginliğini kolayca anlamalarını sağlayacak fırsatları da bünyesinde barındırıyor. Hatta Noailles Market, bu konuda bir adım daha ileri giderek kentin çok kültürlü yapısı hakkında bilgi veriyor.

Kentin en büyük bulvarında keyifli bir akşam geçirmek için Opera Binası’na yönelebilir ve sahnelenen performansları izleyebilirsiniz. Tabii öncesinde kentin kökenleri konusunda fikir sahibi olmak için Les Allées de Meilhan ile Marsilya Tarih Müzesi’ne gidebilirsiniz.

16. Musee Cantini

Musee Cantini Marsilya gezisi

17. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş bir sarayda faaliyet gösteren Musee Cantini, 1916 yılında kurulmuş. Jules Cantini, hem sarayı hem de kişisel koleksiyonunu şehre bağışlayarak kentte yeni bir modern sanat müzesinin var olmasını sağlamış.

Yalnız müzede Fransız heykeltıraşın koleksiyonun çekirdeğini oluşturan çalışmalarına ek olarak 1900’lü ve 1960’lı yıllar arasında çeşitli isimler tarafından yaratılmış eserleri de görebilirsiniz.

Cantini Müzesi’nin sergi alanlarını dolaşırken 17. ve 18. yüzyıllardan kalma, Provensal sanatının önemli örneklerini yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Hatta ziyaret tarihinizi müzenin etkinlik takvimine bakarak oluşturursanız, sanat tutkunlarından yoğun ilgi gören geçici sergilere denk gelebilirsiniz.

 • Adres: 19 Rue Grignan, 13006 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: €6

17. Musée des Beaux-Arts

Musee des Beaux Arts Marsilya gezilecek yerler

Longchamp Sarayı’nı gezerken ziyaret etme fırsatı bulacağınız Musee des Beaux-Arts, 1801 yılında kurulmuş.

Varlığını Napolyon’un Fransa’da hâkimiyet kurmasından önce kısa süre faaliyet gösteren yönetime borçlu olan kültürel tesisin koleksiyonu, dini kurumlardan toplanan ve Fransa’dan kaçan devrimcilere ait eserlere el konulması sayesinde oluşturulmuş. Müzenin sahip olduğu bu koleksiyon, ağırlıklı olarak İtalyan ve Provensal tarzı sanat çalışmalarını içeriyor.

Marsilya Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenen tablolar ve heykeller, 16. ve 19. yüzyıllar arasındaki dönemde Perugino, Pannini, Vouet, Vernet gibi isimler tarafından üretilmiş.

Müzenin, sanat tutkunlarını sadece değerli eserlerle buluşturma misyonunu yerine getirmediğini yeri gelmişken belirtmek istiyorum. Zira her çarşamba tematik turlara ek olarak konferanslar ve çeşitli gösterimler gerçekleştiriliyor.

 • Adres: 9 Rue Edouard Stephan, 13004 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: €6

18. Boulevard Longchamp

Boulevard Longchamp Marsilya gezilecek yerler

Saraydan çıktıktan sonra iki sıra çınar ağacı ve 19. yüzyıldan kalma lüks evlerle süslü Boulevard Longchamp boyunca keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Gerçi Canebiere İstasyonu, yerel halka göre bu aktiviteye başlamak için en ideal noktaymış. Çünkü istasyondan başlayan rota takip edildiğinde saray ile etrafını saran parkın ve görkemli çeşmenin en güzel manzaralarını yakalamak kolaylaşıyormuş.

Longchamp Bulvarı’ndaki gezintiniz esnasında dilerseniz saraya ulaşmadan önce birkaç dakikanızı Musee Grobet-Labadie’yi ziyarete ayırabilirsiniz.

Aslına uygun olarak özenle korunan ev sayesinde 19. yüzyılda kentin üst tabakasının nasıl bir yaşam stili benimsediği hakkında değerli ipuçları elde edebilirsiniz.

19. La Corniche

La corniche Marsilya gezilecek yerler

Eski Liman’dan güneye doğru ilerleyecek olursanız romantik atmosferi ile çiftleri, birbirinden güzel plajlarıyla deniz keyfi yapmak isteyenleri kendisine çeken La Corniche’e ulaşabilirsiniz.

Akdeniz’e paralel uzanan La Corniche, manzaranın tadını çıkartmak niyetindekilerin sık sık mola verdikleri uzun bir balkona sahip.

Gerçekten de körfezdeki Chateau d’If ile Frioul Takımadaları’nın enfes manzarası eşliğinde deniz havasını soluyarak bu rahat atmosferde yürümek, insanın ruhunu aydınlatıyor.

La Corniche’in en dikkat çekici bölümlerinin başında, Vallon des Auffes geliyor. Geleneksel yapısını koruyan küçük balıkçı limanına dik bir girişten ulaşılıyor.

Burada zaman geçirdikten sonra denize girip güneşlenmek için Plage du Prophete’e yönelebilirsiniz. Alternatif olarak biraz daha sabredip kordon boyunun sonunda yer alan dünyaca ünlü Prado plajına gidebilirsiniz.

20. Parc Borély

Parc Borely Marsilya seyahati

Marsilya gezilecek yerler listesini son sırasını, vakit geçirmekten sizin de keyif alacağınızı düşündüğüm Parc Borely’ye ayırdım.

17. yüzyılda kurulan yeşil alan, kent merkezinin 5 kilometre kadar güneyinde yer alıyor. Jardin Botanique E.M. Heckel’in hemen yanı başındaki şehir parkının 17 hektarlık alanı içerisinde bir gölet ve Notre Dame de la Garde katedralinin küçük bir kopyası bulunuyor.

Huzurun ön planda olduğu Parc Borely’yi dolaşırken 2004 yılında Şangay Belediyesi tarafından hediye edilen Çin bahçesini de ziyaret edebilirsiniz.

Sonrasında ise adını aldığı 18. yüzyıldan kalma şatoda 2008 yılında faaliyet göstermeye başlayan Dekoratif Sanatlar Müzesi’ne geçip Provensal kültürünü yansıtan çeşitli eşyaları inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Avenue du Parc Borély, 13008 Marseille
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-09.00

Marsilya’da Nerede Kalınır?

Marsilya'da nerede kalınır nh collection
4 yıldızlı NH Collection Marseille, şehir merkezinde konaklama yapabileceğiniz en popüler tesislerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Marsilya’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Marsilya’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Vieux Port & La Canebiere & La Panier, La Joliette, La Corniche ve Saint-Charles & Cinq Avenues & Longchamp.

Şehirde konaklama yapabileceğiniz her bütçeye göre birbirinden güzel seçenekler var ama hızlıca tavsiye isteyenler için 4 yıldızlı NH Collection Marseille otelini önerebilirim.

Booking.com’da yaklaşık 3500 ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8,9 gibi muazzam bir puana sahip olan tesis şehrin yeni iş ve eğlence bölgesi olan La Joliette’de yer alıyor.

Bağımsız değerlendirmelere göre gezginlerin Marsilya’da en beğendikleri kesimlerden birinde yer alan bu şık ve kaliteli otelde konaklayarak şehirde gezip görmeniz gereken birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz. Otel hakkında detaylı bilgilere ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Marsilya gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve tavsiyeler sunmaya çalıştım. Eğer sizin de şu yerleri de mutlaka Marsilya gezilecek yerler listenize eklemelisiniz dediğiniz yer varsa yorum yazıp bizimle paylaşın!

“Marsilya Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)” üzerine 5 yorum

 1. Merhabalar,
  yarından itibaren marsilyada olacağım, şehre yakın plaj deniz önerin var mı?
  bir de şu semtten uzak dur tavsiyen!

  Yanıtla
 2. Detaylı bilgilendirmeler için teşekkür ederiz! Ocak ayında marsilyaya gideceğim, 1 gün orada geçirip italyaya geçmeyi planlıyorum. Muhakkak gitmelisiniz dediğiniz yer neresi? Rotayı nereden başlatmak mantıklı?

  Yanıtla
  • MERHABA BEN MARSİLYADA YAŞIYORUM YAZIN OLSA TARİHİ YERLER DIŞINDA PLAJLARI GEZMENİ SÖYLERDİM AMA KIŞIN GELCEĞİN İÇİN TARİHİ Bİ GEZİ PLANLAMANI TAVSİYE EDERİM BURASI GERÇEKDENDE ÇOK ESKİ BİR ŞEHİR O YÜZDEN KİLİSELERİ VE KALELERİ BAZI TARİHİ HEYKELLERİ HATTA MEYDANDA SAF ALTINDAN YAPILMIŞ BÜYÜK Bİ HEYKEL VAR GÖRMENİ TAVSİYE EDERİM…

   Yanıtla
   • Hanifi selam, Marsilya’da yasadigini soylemissin 🙂 biz mayis sonunda 4 gece kalacagiz o yuzden plajlarla ilgili tavsiye verebilir misin 🙂 bir de boyle hem tarihi hem de deniz tatili yapmayi planladigimiz bi durumda hangi civarda konaklamak mantikli olur sence? Planimiz 1-2 gunu muze ve gorulecek yerlere ayirmak 2 gunu falan da guzel plajlarda gecirmek. bu arada mayis sonunda deniz mevsimi acilmis oluyor mu onu da sorayim 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın