Madrid Alışveriş Rehberi

Hiç şüphesiz alışveriş gezilerin en keyifli bölümlerinden. Madrid için de durum böyle. Madrid gezisi boyunca alışveriş konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Madrid Alışveriş Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz. Sokak pazarlarından, alışveriş merkezlerine, caddelerden ünlü semtlere kadar tüm önemli bilgiler sayfa devamında.

Madrid Alışveriş Hakkında Bilgiler

Para Birimi: İspanya‘da Avrupa Birliği’nin başlıca ülkelerinde geçerli ortak para birimi Euro (€) geçerlidir. 1 Euro 100 Cent’e (¢) eşdeğerdir. Euro’da 7 adet banknot ve 8 adet bozuk para türü vardır. (Bozuk Paralar: 1¢, 2¢, 5¢, 10¢, 20¢, 50¢, 1€, 2€. Banknotlar: 5€, 10€, 20€, 50€, 100€, 200€ ve 500€.) Yalnız dikkat, mağazalarda 50€ ya da 100€ üzeri kabul edilmeyebilir.

Eğer Madrid'de kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Madrid'de nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Madrid seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4★ Eurostars Casa de la Lírica başta olmak üzere 3★ Ibis Styles Madrid Prado, 4★ Hotel Liabeny, 5★ Eurostar Madrid Tower gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Döviz Bozdurma: Madrid’de döviz bozdurmanız gerekirse bu işlemi bankalardan ya da döviz bürolarından yaptırabilirsiniz. Döviz büroları daha uzun saatler açıktır. Fakat genellikle bankalardan daha az teklif vermektedir. Bürolar arasında da fark olabilmektedir. Bu nedenle birkaç farklı yerden teklif almanızda fayda vardır.

Çalışma Saatleri: Madrid’de birçok mağaza 09:30–13:30 ve 17:00–20:00 arasında açıktır. Özellikle yaz aylarında birçok yer daha geç saatlere kadar açık kalmaktadır. Cumartesi günleri çalışma saatleri konusunda sıkı uygulamalar vardır ve Pazar günleri tatildir. Büyük mağazalar Cumartesi günleri tüm gün açıktır ve her ayın ilk Pazar günü de hizmet vermektedirler.

Vergi İadesi & Tax Free: Madrid’de ürün ya da hizmetlere % 7–16 arasında katma değer vergisi dahildir. Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden değilseniz ve tek seferde 90. 16 Euro’dan fazla harcama yaptıysanız gerekli işlemleri yaptıktan sonra vergi iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Geri alabileceğiniz tutar alışverişinizin yaklaşık %10,5 ‘luk kısmıdır. Bunun için öncelikle alışveriş yaptığınız yerden gerekli belgeyi almalı, daha sonra gümrükte ülkeyi terk etmeden önce işlem yapmalısınız. Barajas Havalimanı 1, 2 ve 4. terminallerde bu işlem yapılabilir.

Madrid’den Ne Alınır?

Madrid alışveriş seçenekleri açısından özgün ürünlerle evrensel seçenekleri birleştiren bir yerdir. Buraya özgü bir şeyler satın almak istiyorsanız Toro adı verilen boğa minyatürü, Real Madrid ile ilgili hediyelikleri, Dali, Picasso gibi ünlü sanatçıların çalışmaları ile ilgili seçenekleri, antika eşyaları değerlendirebilirsiniz. Moda anlamında dünya devleri kentlerden olan Madrid’de giyim, aksesuar alışverişi yapmak da mümkündür. Şehirden alabilecekleriniz hakkında tüm detaylı bilgileri Madrid’den Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Madrid'den ne alınır
Madrid’den satın alabileceğiniz özgün hediyelerden biri de yelpazelerdir.

Madrid’de Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Madrid’de üç tane ana alışveriş bölgesi bulunmaktadır. İlki Callao – Puerta del Sol arasındadır. Diğeri Salamonca’da bulunurken sonuncusu Triball bölgesindedir. Şehirdeki alışveriş yapılabilecek bölgelerin hemen hepsi şehir turlarının rotası içerisinde yer almaktadır. Madrid’de yer alan alışveriş bölgeleri şunlardır:

Gran Via & Sol: Dünya devi markaların bulunabileceği yerdir. Zara, H&M, Pimkie, Pull& Bear, Stradivarius gibi markaları burada bulabilirsiniz. Bu bölgede ayrıca Madrid’in en büyük sinemaları da yer almaktadır.

Salamanca: Bu bölgede yer alan Calle Goya Madrid’in en ünlü alışveriş caddesidir. Alışverişin yanı sıra farklı atmosferi, mimarisi, butik tarzı dükkanları ile gezilip görülmeye değer bir yerdir. Genellikle kaliteli ve ünlü markaların mağazalarının bulunabileceği bir yerdir.

Castellana: Şehrin kuzeyinde yer alan bu bölge Madrid’in finans ve iş merkezidir aslında. Bunun dışında küçük dükkanlar, galeriler ve restoranlar ile de dikkat çeker. Özellikle akşamüstü saatlerde alışveriş yapanlarla kalabalık bir yerdir.

Moncoa _ Argüelles: Calle de la Princesa olarak da bilinen bu bölge şehrin en iyi alışveriş bölgelerindendir. Alışveriş yapılacak yerlerin yanı sıra sinema, restoran, kafe, bar, disko seçenekleri ile de dikkat çekmektedir.

Opera: Müzik enstrümanı ve müzikle ilgili şeyler almak istiyorsanız gitmeniz gereken yer burasıdır.

Calle Toledo: Deri ve deri ürünleri satın almak için uygun bir yerdir. Özellikle yerel İspanyol ayakkabıları üretip satan mağazalar görülmeye değerdir.

Chueda Madrid& Malasana: Şehir merkezinde bulunan en kozmopolit yerlerdendir. Orijinal ve avant garde ürün seçeneklerini burada bulabilirsiniz.

El Rastro: Pazar sabahları kurulan bit pazarıdır. Antika seçenekleri sunmasa da ikinci el giyim ürünleri, deri ürünleri ve benzeri şeyler burada bulunabilir.

Madrid'de Alışveriş
Gran Via, şehrin en hareketli alışveriş bölgelerinden biri.

Madrid Alışveriş Merkezleri

Principe Pio: Bu alışveriş merkezi del Norte tren istasyonu içerisinde bulunmaktadır. Ulaşım ve alışverişi birleştirerek işleri kolaylaştırmak fikrinden yola çıkarak oluşturulan Principe Pio, Royal Palace’a 100 metre mesafededir.

 • Adres: Paseo de la Florida 2
 • Ulaşım: Principe Pio İstasyonu
 • Ziyaret Zamanı: Her gün 10:00 – 22:00

Arturo Soria Plaza: Bu alışveriş merkezinde iyi mağazalar, çeşitli aktiviteler, sergiler ve moda gösterileri mevcuttur. Ayrıca restoran seçenekleriyle de göz doldurur. Adres: Artura Soria 126

ABC Serrano: Şehirdeki en elit yerlerden birinde bulunmaktadır. Görkemli bir bina içerisindedir. Serrano Caddesi’nden ya da Paseo de la Castella’dan bu alışveriş merkezine girilebilir. Adres: Serrano 61, Salamanca

La Esquina del Bernabeu: Bernabeu Stadyumu’nun köşesinde yer alan bu alışveriş merkezi içerisinde birçok mağaza bulunmaktadır. Burada Real Madrid futbol takımının resmi mağazası da mevcuttur. Adres: Concha Espina, 161, Castellana

Moda Shopping: İçerisinde 90 kadar mağaza bulunmaktadır. Farklı ve hoş bir atmosfere sahiptir. Adres: Paseo Castellana 95, semiesq. Gral Peron 40

Mercado Fuencarral: 60 kadar mağazaya ev sahipliği yapan bu alışveriş merkezi buluşma noktası olarak da popüler bir yerdir. Giyim, aksesuar, ev eşyası, takı, ayakkabı gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. 1998 yılında açılan bu alışveriş merkezi şehrin en modern ve avant garde noktalarındandır. Adres: C/ Fuencarral, 45, Chueca

La Vaguada: Şehirdeki en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan La Vaguada’da 350 kadar mağaza bulunmaktadır. Bunun dışında aynı kompleks içerisinde sinema, bowling, disko, küçük bir eğlence alanı da vardır. Adres: Avda Monforte de Lemos 36, Castellana

El Jardin de Serrano: Salamanca bölgesinde yer alan son moda ve genellikle pahalı ürünlerin satıldığı bir yerdir. Adres: Avda Monforte de Lemos 36, Salamanca

Madrid Xanadu: Alışveriş merkezi özelliğinin yanı sıra İspanya’nın ilk kapalı kayak alanına sahip olması ile de talep gören bir yerdir. Bunun dışında mini golf ve lunapark seçenekleri de vardır. Şehir merkezine yaklaşık 23 kilometre mesafededir.

 • Adres: Arroyomolino Madrid
 • Ulaşım: Araba ile A5’den 22. veya 25. çıkışı kullanarak ya da Metro Principe Pio İstasyonu’ndan kalkan otobüsler ile.
 • Ziyaret Zamanı: Her gün 10:00 – 22:00

Las Rozas Village: Madrid şehir merkezine 20 dakika mesafededir. Yaklaşık 40 tane mağazanın bulunduğu bu alışveriş merkezinde Antonio Miro, Dockers, Musgo, Camper gibi markalar bulunabilir.

 • Adres: C/ Juan Ramon Jimenez Las Rozas – Madrid
 • Ulaşım: De Moncloa’dan 628 numaralı otobüs
 • Ziyaret Zamanı: Her gün 11:00 – 21:00, Pazar günleri 11:00 – 22:00

Plaza Norte Alışveriş Merkezi: 200’den fazla mağaza, 25 restoran, kafe ve sineması ile hemen her daim insan akınına uğrayan bir yerdir.

 • Adres: CarreteraN 1 km 19. San Sebastian de los Reyes
 • Ulaşım: Araba ile N1’den 19. çıkışı kullanarak ya da Metro Plaza Castilla İstasyonu’ndan kalkan otobüsler ile.
 • Ziyaret Zamanı: Her gün 10:00 – 22:00
Madrid Alışveriş Merkezi
La Vaguada Alışveriş Merkezi, Madrid

Madrid Sokak Pazarları

Sokak pazarları şehrin alışveriş kültürünü gözlemleyebileceğiniz en güzel yerlerdendir. Madrid’de günlük ve haftalık kurulan birçok sebze&meyve ve bit pazarı yer almaktadır.

El Rastro: Eski bir ikinci el pazarıdır. Madrid’e geldiyseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardandır. Şehrin en büyük bitpazarıdır. La Latina, Embajadores ve Puerta de Toledo metro istasyonları yakınında bulunmaktadır. Bu pazarda kürk, mobilya, antika, kitap gibi birçok ürünü bulabilirsiniz. Alışveriş yaptıktan sonra civardaki kafe ve restoranlardan birinde dinlenip bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Madrid sokak pazarı
El Rastro Sokak Pazarı, Madrid

Centro Comercial La Paz: Pazar ve resmi tatiller dışında açık olan bir pazardır. Özellikle et ve balık ürünleri ile dikkat çekmektedir. Bunun dışında taze ve kaliteli şarküteri ürünleri de denenmelidir.

Mercado de la Cabada: 1956 yılında yapılan bir binada kurulan pazardır. Civarda birçok iyi restoran olması nedeniyle de müşteri çekmektedir. Adres: Plaza de la Cebada, 15

Mercado de Chamartin: Madrid’deki en büyük pazarlardan biridir. Geleneksel lezzet seçeneklerinin yanı sıra taze meyve ve sebze bulunabilecek bir yerdir. Adres: C/. Bolivia, 9, Ulaşım: Metro ile Colombia durağı

Mercado de Maravillas: Madrid’de yer alan kapalı pazar yerlerinden biridir. Balık, sebze ve meyve satışı yapılmaktadır. Adres: C/. Bravio Murillo, 122. Ulaşım: Metro ile Cuatro Caminos durağı

MercaMadrid: Avrupa’nın en büyük gıda ürünü satan yeridir. 176 hektarlık bir alan üzerine kurulu MercaMadrid’de 700 kadar yer bulunmaktadır. Yerel, ulusal ve uluslar arası alanda satış seçenekleri mevcuttur.

Gastronomi Madrid Pazarı: Adres: Plaza Vazquez de Mella, Chueca

Antika ve Kitap Fuarı: 1925 yılından beri hizmet veren bu yerde yaklaşık 30 tane tezgah bulunmaktadır. Retiro Park yanında bulunan bu fuarda özellikle kitapların ilk kopyaları ilgi çekmektedir. Bunun dışında çeşitli antika çeşitlerini de bulmak mümkündür.

 • Adres: Retiro Park
 • Ziyaret Zamanı: Kışın Pazartesi – Cuma 09:30 – 17:00, yazın 09:30 – 20:00, Cumartesi ve Pazar günleri sadece sabah saatlerinde.

Pul ve Madeni Para Pazarı: Madrid’in en eski pazarlarındandır. Plaza Mayor’da bulunan pazar, her Pazar günü pul ve madeni para satışı yapılırken çeşitli sokak artistlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: Plaza de Cascorro
 • Ziyaret Zamanı: Pazar günleri ve resmi tatillerde 09:00 – 14:00

Avenida de Felipe II Sokak Pazarı: Salamanca’da bulunan bu pazar uygun fiyat seçenekleri ile dikkat çeker. Genellikle genç yaştaki kişilere hitap eden ürün yelpazesine sahiptir. Hippie pazarı olarak da bilinir.

 • Adres: Avenida de Felipe II, Salamanca
 • Ziyaret Zamanı: Açık olduğu saatler değişmektedir.

Resim ve Sanat Pazarı: Resim ve sanat konusunda oldukça ileri düzeyde olan Madrid’de birkaç tane resim ve sanat pazarı kurulmaktadır. Her Pazar günü Taller Abierto de Madrid ressamlar birliği Plaza Conde de Barajas’da bir resim sergisi düzenlemektedir. Bunun dışında Collectors’ and Bargain Market (Koleksiyoncular ve Pazarlık Pazarı) eski kayıt, kitap ve benzeri ürünlerin satışının yapıldığı bir yerdir.

Madrid Tirso de Molina Çiçek Pazarı: Adres: Plaza Tirso de Molina, Lavapies

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın