Madrid Alışveriş Rehberi | Madrid’de Alışveriş FULL Rehber

Turist olarak bir şehri gezerken bütçem olsun olmasın mutlaka bir şeyler almak isterim. Eminim herkes de böyledir. Elbette tercihler farklı, kimisi yiyecek içeceklerle ilgilenirken kimisi kıyafet alıyor, kimi küçük süs eşyalarına bakarken kimi bambaşka bir şey tercih ediyor. Ancak gittiğimiz şehirden yanımızda bir hatıra ile dönmek, evde kalan sevdiklerimize ufak tefek de olsa birer hediye getirmek herkesin ortak endişesi ve eğlencesi. Ve evet, bu alışveriş Madrid‘de gerçekten bir eğlence.

Şehirde AVM kültürü de var, sokak pazarı da. Küçük yerel mağazalar da var, dev lüks markalar da. Yiyecek içecek türü yerel tatlar da bol, dekorasyon veya süs eşyası olarak kullanılabilecek geleneksel objeler de. Fiyatlar ise…

Madrid’in dünyanın en pahalı şehri olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak Madrid’e gitmeden önce şehirdeki alışveriş seçeneklerinizle ilgili biraz daha bilgi edinmek isterseniz Madrid Alışveriş Rehberi yazısı yardımcı olacaktır.

Madrid Alışveriş Hakkında Bilgiler

Madrid alışveriş rehberi genel bilgiler

Para Birimi: Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi üyesi İspanya’nın başkenti olmasından dolayı Madrid’de geçerli para birimi Euro‘dur.

Döviz Bozdurma: Başta Barajas Havaalanı ve Atocha Tren İstasyonu olmak üzere şehrin hemen her yerinde döviz büroları mevcut.

Aslında İspanya’ya Euro dururken Dolar veya başka bir para birimiyle gideceğinizi sanmıyorum ancak istisnalar olabilir veya şehirde yanınızdaki Euro bitip varsa dolar bozdurmanız gerekebilir diye bu bilgiyi vermek istedim.

Her yerde olduğu gibi döviz bürolarında da kazanç iki şekilde elde ediliyor. Ya belirli bir yüzde üzerinden komisyon alacaklardır ya da komisyon almayıp kuru olması gerekenden farklı alarak aradaki farkı alacaklardır. Dolayısıyla döviz bozdurmadan önce kurları ve komisyon oranlarını önceden araştırmanızı tavsiye ederim.

Madrid'de alışveriş tavsiye rehber

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Madrid Alışveriş Rehberi yazısında elbette alışverişin en önemli kısmı, yani ödeme ile ilgili de bilgi vermek isterim. Başkent ve büyük bir şehir olmasından ötürü Madrid’deki hemen her mağazada kredi kartı geçerlidir. Bu durumun tek istisnası pazar yerleri ve bazı yerel küçük mağazalarda olabilir.

Ancak kredi kartı geçmediği için sorun yaşayabileceğiniz bir yer değil Madrid. ATM makineleri ise hemen her yerde. Özellikle turistik bölgelerde son derece sık bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

Ben kısa süreli (2–3 günlük) seyahatlerde yanınızda nakit taşımanızı öneririm. Çünkü bu tarz seyahatlerde taşınması gereken nakit tutarı çok yüksek olmuyor. Kaybetseniz veya çalınsa bile kaybınız yüksek olmayacaktır.

Öte yandan; bankaların farklı bir döviz biriminde para çektiğiniz veya kredi kartıyla harcama yaptığınız için alacağı komisyonları veya kuru daha yüksek tutarak size TL olarak daha yüksek yansıttığı fiyat farklarını kaybetmemiş olursunuz.

Bunu bir örnekle açıklayayım; bir yurt dışı seyahatimde kredi kartı ile harcama yapmıştım ve o zaman Euro kuru 3,5 TL idi ve haliyle kartıma yansıması gereken tutar 150 TL civarındaydı. Ancak kredi kartı ekstreme baktığımda o alışverişin 170 TL olarak yansıtıldığını gördüm ki banka kuru 3,9 TL almış.

Dolayısıyla bankalar yurt dışında bu tarz para çekme ve kredi kartı kullanma işlerinden gizli komisyon alıyorlar ve maalesef bundan kaçmanız da zor.

O yüzden bu tarz harcamaları ve para çekme işlerini mümkünse 3–4 günü geçen seyahatlerinizde yanınızda çok fazla para taşımamanın maliyeti olarak görerek yapmanızı tavsiye ederim.

Madrid'de alışveriş kredi kartı

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş): Türk Vatandaşları olarak İspanya’nın herhangi bir yerinde bir mağazadan yaptığınız toplamı 90,15 Euro‘yu aşan alışverişlerde aldığınız ürünlerin KDV’sini geri alabilirsiniz. Bunun için sağlamanız gereken koşullar ise;

  • Alışveriş yaptığınız mağaza Tax Free programı üyesi olmalı. Bunu mağaza içinde görünen bir yere asılan Tax Free veya Global Blue etiketlerinden anlayabilirsiniz. Böyle bir etiket görmüyorsanız çalışanlara sorabilirsiniz.
  • Tek bir mağazadan birden fazla ürün alabilirsiniz ancak aldığınız ürünlerin toplam tutarı 90,15 Euro’yu geçmiş olmalı.
  • Kasada size verilen Tax Free formunu doldurmalı ve sonrasında bu formu ülkeye dönerken havaalanındaki ya da Madrid içindeki Tax Free ofislerine alışverişinizin faturası ile birlikte teslim etmelisiniz.
  • Madrid’deki Tax Free Ofisleri’nin adresleri ise aşağıdaki gibi:

Madrid Şehir İçi Global Blue Ofisi

  • Adres: Calle Claudio Coello 83, 28001 Madrid. Açık: Pazar hariç her gün 10:00–20:00

Havaalanı Ofisleri

  • Adres: Global Blue Ofisi, Terminal 1 Giden Yolcu Salonu. Açık: Her gün 07:00–23:00 arası
  • Adres: Maccorp Exact Change Ofisi, Terminal 2 Giden Yolcu Salonu. Açık: Her gün 07:00–22:00 arası
  • Adres: Global Blue Ofisi, Terminal 4 Giden Yolcu Salonu. Açık: Her gün 07:00–23:00 arası

Mağaza Açılış Saatleri

Madrid alışveriş rehberi genel bilgiler

Madrid Alışveriş Rehberi yazısında bahsetmem gereken bir diğer önemli konu da mağazaları açık olduğu saatler. Elbette her mağazanın kendi açılış ve kapanış saatleri var ancak bunlar birbirine çok yakın diyebilirim.

Genellikle şehirdeki mağazalar sabah 09:30–10:00 civarında açılıp 13:00–14:00 gibi de öğle yemeği ve sieasta için kapanıyor. 17:00 civarında tekrar açılan mağazalar saat 20:00–21:00 gibi tamamen kapatıyorlar.

Büyük mağazalar veya AVM’ler gün boyu açık olabildiği gibi şehrin turistik yerlerinde bulunan ve turistlere hitap eden küçük dükkanlar da öğle arası kapatmayabilir. Böyle çok örnek var.

Pazar günleri de mağazaların bazılarının kapalı olduğunu görebilirsiniz. Büyük mağazalarda ve turistik yerlerdeki dükkanlarda bu durum geçerli olmayabilir ancak şehrin daha az turistik olan yerlerinde Pazar günleri kapalı olan çok yer göreceksiniz.

Pazarlık: Madrid pazarlık yapmaya pek de elverişli bir şehir değil zira mağazalardaki ürünlerin fiyatı sabit. Bunun istisnasını ise pazar yerlerinde veya turistlere hediyelik eşya satan, ürünlerin üzerinde fiyat etiketinin olmadığı küçük dükkanlarda görebilirsiniz. Ancak oralarda bile bizdeki gibi ilk fiyatın yarısına kadar fiyat indirebilmeniz zor.

Madrid’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Madrid alışveriş rehberi alışveriş caddeleri

Turistik anlamda (yani hediyelik eşyalar ve yerel tatlar) alışveriş için ideal bir adres olmasının yanı sıra Madrid aynı zamanda hazır giyim trendlerinin yakından takip edildiği bir moda cenneti de. Gerçi İspanya’nın neresi değil ki?

Dolayısıyla bu kentte alışveriş yapmak her açıdan çok çekici. Üstelik hem cadde mağazaları, hem AVMler, hem department storelar ve hem de pazarlar gibi son derece çeşitli bir alışveriş kültürünü de burada bulabilirsiniz. Dolayısıyla şimdi Madrid Alışveriş Rehberi yazısında nerede ne bulunur kısmı başlıyor.

Madrid Alışveriş Caddeleri ve Bölgeleri

Madrid'de alışveriş yapılacak yerler

Madrid’e özgü ürünlerden sayılmaz pek ancak dünyanın en lüks markalarını bir arada görmek istiyorsanız Salamanca Bölgesi ideal bir adres.

Burada yer alan Calle Jorge Juan ve Calle Serrano Caddeleri ise Manolo Blahnik, Prada, Burberry, Chanel, Dior gibi devlerle Hannibal Laguna gibi İspanyol tasarımcıların butiklerini yan yana bulabileceğiniz, belki pahalı ancak son derece şık iki seçenek.

Gran Via ve çevresi ise şehrin en hareketli yeri. Ve biraz daha orta segmente hitap eden mağazalarla dolu. Zara, Stradivarius, Massimo Dutti gibi uluslararası üne ulaşmış İspanyol markaları diğer zincir mağazalar ve yerel butiklerle bir arada bulunuyor.

Burada Callao Meydanı’nda yer alan El Corte Ingles ise bir çatı altında onlarca farklı markanın binlerce ürününü bulabileceğiniz, Türkiye’de şubesi bulunmayan dev bir İspanyol Department Store’u.

Madrid’de buna benzer bir bölge daha var ki o da Puerta del Sol. Yine burada da başta El Corte Ingles olmak üzere uluslararası ve yerel zincir mağazalar çok daha uygun fiyatlarla ulaşabileceğiniz koleksiyonlarını sunuyorlar.

Malasana ise az tanınan, dolayısıyla fiyatları daha az cep yakan ancak ünlü rakipleriyle hemen hemen aynı kalite ve son derece orijinal koleksiyonlara sahip olan tasarımcı mağazalarını bulabileceğiniz şehrin biraz daha bohem bir alışveriş merkezi.

Özellikle hazır giyim, aksesuar ve ayakkabı özelinde Madrid’de alışverişin tadını çıkarmak isteyenler için daha az kalabalık ancak yine de çok fazla seçeneğe sahip olan Chuecca da bir başka tavsiyem. Burada da yer alan mağazaların fiyat seviyesi çok daha ulaşılabilir.

Madrid Alışveriş Merkezleri

Madrid'de alışveriş avm

Biz alışkınız tabii her şehirde birkaç tane AVM olmasına, hele Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde onlarca… Çoğunluğu de şehrin içinde ve merkezinde. Ancak bazı Avrupa şehirlerinde durum biraz farklı ki Madrid de bunlardan biri.

Bizim Boyner ve YKM gibi mağazalarımıza benzeyen çok katlı mağazacılığın örneklerinden El Corte Ingles ve birkaç örnek dışında AVM türü mağazacılık Madrid’de çoğunlukla şehir dışında yapılaşmış.

Şehir içinde de yüzlerce farklı markayı aynı çatı altında bulundurup, bir de restoranı, sineması olan AVM’ler var tabii, ancak numunelik diyebileceğim kadar az sayıda.

Centro Commercial Principe Pio da işe bu nadir örneklerden biri. 19. YY’da yapılmış tarihi bir binada yer alan AVM Estacion del Norte Tren İstasyonu’nun hemen yanında.

İçerisinde Zara, Massimo Dutti, Mango, Pull & Bear gibi aşina olduğunuz yüzlerce mağaza ve Burger King, MacDonald’s gibi onlarca fast food restoranı var. AVM her gün 10:00–22:00 arasında açık sadece Pazar günleri 1 saat daha geç açılıyor.

La Rozas Village ise aslında Madrid şehir merkezinde değil ancak lüks markaların sezon sonu ürünlerini son derece uygun fiyatlarla bulabileceğiniz bir outlet AVM olduğu için Madrid Alışveriş Rehberi yazısında bahsetmek istedim. AVM her gün 10:00–21:00 arasında açık.

Madrid’de Sokak Pazarları

Madrid alışveriş rehberi sokak pazarları

Ve gelelim benim de en sevdiğim alışveriş şekline; sokak pazarları! Madrid’de sokak pazarları o kadar çok ki hatta bir kısmı artık bazı ürünlere özel diyebilirim.

Hem fiyatların uygun olması, hem pazardaki hareket ve renklilik buralarda alışverişin çok daha keyifli olmasını sağlıyor.

Mercado de San Miguel hem turistler hem de Madridliler arasında kentin en popüler pazarı diyebilirim. Plaza Mayor’dan 1 dakikalık yürüme mesafesinde kurulan pazar kente özgü yerel lezzetlerin binbir çeşidini bulabileceğiniz, gezmesi de, yeme içmesi de, alışveriş yapması da en keyifli yerlerden.

Hatta Madrid’den bir İspanyol şarabı alarak dönmek istiyorsanız bu pazara mutlaka uğrayın. Standlarda sadece ürünleri görmekle kalmayıp hepsi hakkında bir şeyler de öğreneceksiniz.

Calle Embajadores Caddesi ile Ronda de Toledo arasında her Pazar günü kurulan El Rastro Pazarı ise antika, ikinci el veya sıfır aklınıza gelebilecek her türlü ürünü, ki hazır giyim de dahil, bulabileceğiniz bir yer.

Pazarın kurulduğu ana caddeyi gezmek de keyifli ancak alışveriş yapmak ve sıra dışı parçalar bulmak istiyorsanız size önerim ara sokakları keşfetmeniz. Madrid’in bu en ikonik pazarını bir şey alacak olmasanız bile gezmelisiniz.

Cuesta de Moyano ise Calle Claudio de Moyano Caddesi’nde 19.YY’dan beri kurulan son derece kalabalık bir kitap pazarı. Özellikle koleksiyonerlerin ilgili gösterdiği pazar turistler arasında da popüler.

Madrid’den Ne Alınır?

Madrid alışveriş rehberi ne alınır

Madrid Alışveriş Rehberi yazısının son kısmında ise biraz da şehirden alabileceklerinizden bahsetmek istiyorum. Aslında bu konuda daha detaylı bilgileri Madrid’den Ne Alınır yazısında vermiştim ancak burada da özetleyeyim isterseniz.

Öncelikle Madrid’in gastronomi cenneti olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla bu kentten alınabileceklerin başında zeytinyağı, ucuz ve lezzetli şaraplar ve Turron şekerlemeleri geliyor.

Yeme içmeden sıkıldık artık diyorsanız Bota isimli deri şarap keseleri, rengarenk yelpazeler, bir çift espadril veya seramik objeler alabileceğiniz yerel ve Madrid’e özgü ürünler arasında.

Çok tarihi bir değeri olmasa da şehrin kültüründe önemli yer tutan ve Madridliler’in çok sevdiği La Violeta mağazasından menekşe kokulu veya aromalı bir ürün de anlamlı bir alışveriş yapmanıza yetebilir.

Madrid gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum yapın