Granada’da Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey

“Granada’da ne yapılır?” diye araştırma mı yapıyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Sierra Nevada Dağları’nın eteklerinde, 4 nehrin birleştiği yerde kurulmuş olan 250 bin nüfuslu Granada, İspanya’nın en çok turist çeken kentlerinden biri.

Elbette bunun sebebi tek başına ünlü El Hamra Sarayı diyebiliriz. Ancak şehir turistlere El Hamra Sarayı’ndan çok daha fazlasını vaat ediyor.

700 yıldan fazla süren Endülüs Emevileri hükümdarlığının şehre bıraktığı zengin mirasa sonradan İspanyol Krallığı’nın eserleri de eklenince Granada Endülüs’ün en önemli kentlerinden biri olmuş.

Haliyle Granada’da yapılacak şeyler listesi daha çok tarihi eserler ve mahallelerden oluşup, şehrin Arap ve Hristiyan kültüründen besleniyor. İsterseniz lafı fazla uzatmadan bu keyifli gezme aktivitelerinden bahsetmeye başlayalım.

1. El Hamra Sarayı’nı gezin.

El Hamra Sarayı Granada'da yapılacak şeyler

Granada’nın simgesi, hatta şehri ziyaret eden turistlerin büyük çoğunluğunun tek ziyaret sebebi El Hamra Sarayı’ndan kısaca da olsa “Granada’da ne yapılır?” yazısında bahsetmek istiyorum.

Çünkü, bu şehirde geçireceğiniz zaman kısıtlı olsa, ancak tek bir aktiviteye yetecek zamanınız olsa bu El Hamra Sarayı’nı gezmek olmalı.

Günde ortalama 10 bin ziyaretçinin gezdiği, İspanya’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapısı El Hamra Sarayı ülkedeki İslam Mirasları arasında en güzel, en ihtişamlı ve en etkileyicisi diyebilirim.

13 ve 14. Yüzyıllar arasında Mağribilar tarafından yapılan El Hamra Sarayı’nı kısaca anlatmak zor ama burası hem bir saray, hem kale, hem kraliyet ailesinin yazlığı hem de üst düzey bürokratların ve askerlerin yaşadığı dev bir kent diyebilirim sanırım.

Müslümanların Endülüs’te kontrolü kaybetmesinden sonra İspanya Krallığı’na geçen, özellikle II. Ferdinand ve I. Isabelle tarafından Kraliyet Sarayı olarak da kullanılan El Hamra’ya giriş gerçekten zorlu bir süreç yalnız.

Yoğun bir talep olması ve günlük ziyaretçi sayısına dair bir sınırlama da bulunması sebebiyle bilet bulmak oldukça zor. O yüzden seyahat tarihiniz belli olur olmaz internet üzerinden biletinizi almanızda fayda var.

Biletinizi resmi web sitesinden alabileceğiniz gibi popüler turlardan birine katılıp sarayı bir rehber eşliğinde, detaylı bilgiler edinerek de gezebilirsiniz.

Güzel bir öneri;

Rehberli Alhamra Sarayı Turu: El Hamra Sarayı’nın tüm bölümlerini kapsayan ve girişteki o uzun kuyrukta beklemeden içeri alınacağınız bilete Saray’ın tüm bölümlerine giriş ve profesyonel rehberlik hizmeti dahil. Turu yapmış olan 1000’den fazla kullanıcının puanı ise 4,8. 

Tabii El Hamra Sarayı kentte görmeye değer tek nokta değil. Bu konuda daha geniş bir listeyi Granada Gezilecek Yerler listesinde bulabilirsiniz.

2. Granada’yı yürüyerek keşfedin.

Granada yapılacak şeyler listesi, şehir turu

Granada’da yapılacak şeyler listesini önceden oluşturuyorsunuz ama bir de oraya gittiğinizde şöyle bir durup şehri önceden yürüyerek keşfetmenizi, sonrasında neler yapmak istediğinizi tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

Böyle bir tur için başlangıç noktası olarak Plaza de Bib-Rambla Meydanı’nı alabilirsiniz. Buradan kuzeydoğuya, Plaza Nueva Meydanı’na doğru yürüdüğünüzde ise Granada Katedrali başta olmak üzere şehirdeki tüm tarihi yapıları art arda görebilirsiniz.

Yürüyüşünüzü 1-2 saatten daha uzun tutmak isterseniz yolun sonunda Albaicin Bölgesi tüm görkemiyle kendisini keşfetmenizi bekliyor olacak.

Eğer Granada ziyareti öncesi otel rezervasyonu yapmadıysanız Granada’da nerede kalınır? yazımızı okuyabilir, bu güzel kentin turistik bir ziyaret açısından en ideal bölgelerinin nereler olduğunu öğrenerek rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

3. Albaicin Sokakları’nda dolaşın.

Albaicin Granada yapılacak şeyler listesi

Granada’da ne yapılır? listenize sokak sokak keşfedilecek bir bölge daha eklemeniz gerekiyor.

El Hamra Sarayı’nı karşıdan gören, dolayısıyla onlarca fotoğrafını çekebileceğiniz Albaicin Mahalleleri (aslında tepesi) aynı zamanda her bir köşesinde ayrı bir güzellik bulacağınız yerlerden.

Endülüs’ün tekrar İspanyollar’ın eline geçmesiyle burada kalan Müslüman halkın toplanıp yaşadığı, dolayısıyla fazlasıyla dominant bir Arap-Müslüman tarzı olan bölge bahçesinde portakal ve nar ağaçları dolu, beyaz badanalı ve avlulu Carmenes tipi evleri, bir zamanlar cami iken kiliseye çevrilmiş dini yapıları, Arnavut kaldırımlı sokakları, müzisyenler ve çeşitli sanatçıların performans sergilediği küçük meydanları ile gezmekten bıkmayacağınız bir bölge. 

Albaicin için Granada’nın en otantik yeri diyebilirim aslında. En rahat ayakkabılarınızı giyin ve yola çıkın. El Hamra Sarayı’nı gördüğünüz yerde fotoğrafını çekin ve Albaicin sokaklarında göreceklerinizin tadını çıkarın.

4. El Huerto de Juan Ranas’da El Hamra Sarayı manzaralı keyif yapın.

Granada'da ne yapılır? El Huerto de Juan Ranas

Granada’da ne yapılır yazısını bir rota izleyerek yazıyorum gördüğünüz gibi. O yüzden hazır Albaicin’i geziyorken ve El Hamra Sarayı’nı onlarca açıdan görmenize rağmen en güzel halini seyretmek ve fotoğraflamak için El Huerto de Juan Ranas isimli restorana uğramanızı önermek istiyorum.

Hatta Albaicin gezinizi öyle bir saate denk getirin ki gezi sonunda nefes kesici bir El Hamra Sarayı manzarası izleyerek keyifli bir akşam yemeği yiyin.

Restoranın kendi dekorasyonu da en az El Hamra kadar etkileyici onu da belirteyim.

5. Sacromonte sokaklarında dolaşın.

Sacromonte Granada'da ne yapılır?

Granada’da ne yapılır listeniz bol bol yürüyüş içeriyor ama yapacak bir şey yok. Burası öyle bir şehir çünkü. Sıradaki destinasyon da Albaicin’in kuzeydoğusundaki Valparaiso Tepesi’ne kurulmuş olan ve eskiden çingenelerin yaşadığı Sacromonte Bölgesi.

Şehrin İspanyol egemenliğine geçmesinden sonra o dönemki Granada ili sınırları dışına sürülen çingenelerin yaşamak için seçtiği, daha doğrusu seçmek zorunda kaldığı Sacromonte; bugün beyaz badanalı duvarları, eskiden çingenelerin evi olan şimdilerdeyse restoran, flamenko gösterileri de yapılan cafeler veya hediyelik eşya satan dükkanlar olarak kullanılan mağara evleri ve rengarenk sokaklarıyla şehrin diğer kısımlarından çok çok farklı bir bölge.

Ayrıca Sacromonte’nin sokakları ve meydanlarından da hem Albaicin hem de El Hamra Sarayı manzarası izlemek mümkün.

6. Tapas tadın.

Granada'da ne yapılır? tapas tadımı

Hemen herkes İspanyollar’ın ünlü yerel lezzeti tapas hakkında bir şeyler biliyordur. Küçük porsiyonlarla sunulan ve onlarca çeşidi olan “tapas” sadece Granada değil tüm Endülüs’de sosyal hayatın ve yemek kültürünün önemli bir parçası. Dolayısıyla Granada’da ne yapılır listenize en az bir porsiyon tapas da eklemelisiniz.

Gerçi tapas karın doyurmaktan ziyade içecek yanında meze gibi tüketiliyor ama bence sevdiğiniz malzemelerle hazırlanan bir veya birkaç çeşit tapası öğle veya akşam yemeği olarak doymak için de yiyebilirsiniz.

Bu arada içerisinde et bulunan yiyeceklere dikkat etmenizi tavsiye ederim zira kullanılan ürünlerin domuz eti olabileceği gibi helal kesim olmayan hayvanlardan da oluşuyor olabilir.

7. Flamenko gösterisi izleyin.

Granada'da ne yapılır? Flamenko

Biraz fazla turistik bir aktivite olmakla birlikte “Granada’da ne yapılır?” yazısında flamenkodan bahsetmezsem olmaz.

Zira bu dans gösterisi İspanya’ya özgü gibi bilinse de aslında Endülüs’ün en önemli ve en özgün kültürel değerlerinden. Dolayısıyla yerinde görmek lazım.

Bunun için en doğru adres ise özellikle Sacromonte Bölgesi’nde yoğunlaşan restoranlar veya flamenko gösteri merkezleri.

Venta el Gallo, La Cueva de la Rocio gibi Sacromonte’nin mağaradan yapılmış flamenko merkezlerinde bu gösteriyi izleyebilirsiniz ki bu sırada akşam yemeği de yemek isterseniz The Jardines de Zoraya’yı tercih edebilirsiniz.

8. Alcaiceria’da alışveriş yapın.

Alcaiceria Granada'da ne yapılır?

Eğer Granada ve Endülüs’e özgü hediyelik eşyalar almak istiyorsanız Granada’da ne yapılır listenize şehrin en önemli çarşısı Alcaiceria’yı da eklemelisiniz.

1843 yılında çıkan yangına kadar Alcaiceria’nın yerinde bir Arap pazarı bulunuyormuş ki yangından sonra da bölge yine bir çarşı olarak dizayn edilmiş.

Granada Katedrali’nden birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan çarşının daracık sokaklarında kentin özellikle Arap geçmişine dair hemen her türlü hediyelik eşyayı bulabilir doya doya pazarlık da yapabilirsiniz.

9. Hamam keyfi yapın.

Granada'da ne yapılır? hamam

Granada’da ne yapılır yazısının bu kısmına kadar geldiyseniz şehirdeki Arap etkisinin ne kadar büyük olduğunu fark etmişsinizdir. Ki bunlardan biri de Arap hamamları.

Aslında Mağribiler’den kalma hamamların büyük kısmı şehir İspanyollar’a geçtiğinde harabe haline gelmiş ama evlerin altına yapılmış olan birkaç hamam bu kıyımdan sağ salim çıkabilmiş. Ve sonrasında bu kültürü benimseyen İspanyollar tarafından orijinaline sadık kalınarak yeni hamamlar da eklenmiş şehrin künyesine.

Dolayısıyla seyahatinize bir de hamam keyfi ekleyerek yürümekten yorulan bünyenize bir ödül vermenizde hiçbir sakınca yok.

10. Sierra Nevada Ulusal Parkı’nda yürüyüş yapın.

Sierra Nevada Ulusal Park Granada'da ne yapılır?

Granada’nın tarihi sokaklarında yürümekten yorulmayan ve biraz da doğal güzellikler görmek isteyenler ünlü Sierra Nevada Ulusal Parkı’na gidebilirler.

Şehrin doğusunda, yarım saatlik mesafede yer alan ulusal park Endülüs’ün en yüksek noktalarından da biri aynı zamanda. Hatta havanın açık olduğu günlerde Fas kıyılarına kadar Akdeniz’i seyretmek de mümkün.

Zamanınız varsa, yürüyüş botlarınızı giyin ve kendinizi doğaya bırakın. Endülüs’ü bir de böyle keşfedin.

Sierra Nevada’da Safari: Outdoor aktivitelere ilgi duyanlar otelden alınıp  bırakılma, arazi araçlarıyla Sierra Nevada Ulusal Parkı’na ulaşım, rehberlik ve alkollü veya alkolsüz bir içecek ikramını kapsayan bir safariye katılabilirler.

Hatta outdoor aktivitelerine ilgi duymayanlara bile bu keyifli turu öneririm. Turu yapmış olan 800’e yakın kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,8. 

11. Cordoba’ya günübirlik gezi yapın.

Granada'da yapılması gerekenler Cordoba turu

Granada gezinizi bir Endülüs turu kapsamında yapmıyorsanız muhtemelen Endülüs’ün diğer önemli kentlerini görmekten mahrum kalacaksınız.

Ancak eğer biraz zamanınız varsa veya zaman yaratabilirseniz Granada’da ne yapılır listenize 2 saat mesafedeki Cordoba şehrini de mutlaka eklemelisiniz.

Burası Endülüs’te Arap etkisinin en yoğun hissedildiği ve Kurtuba Camii ile ünlü bir şehir. Aslında şehirde Madinat al Zahra, Alcazar, Puente Romano Köprüsü, Palacio de Viana Sarayı gibi görmeye değer onlarca tarihi yapı ve bölge var. Ama hiçbirine zamanınız yetmese bile Kurtuba Camii mutlaka görülmeli.

Bu yüzden kendinize bir 7-8 saat zaman yaratın ve Cordoba’ya gidin, pişman olmayacaksınız.

Granada’dan Cordoba’ya Günübirlik Gezi: Yaklaşık 7 saat süren tura Granada’dan gidiş dönüş ulaşım, rehberlik hizmeti, Kurtuba Camii’ne giriş ücreti ve rehber kitapçıklar dahil. Ayrıca planlarınız değişirse son 24 saate kadar ücretsiz iptal seçeneği de mevcut. Turu yapmış olanların puanı ise 4,5.

12. Setenil de las Bodegas’a günübirlik gezi yapın.

Setenil de las Bodegas Granada yapılacak şeyler listesi

Granada’da ne yapılır yazısında son olarak yine şehir dışında, günü birlik bir gezi destinasyonu önermek istiyorum. Elbette biraz zamanı olanlara.

Bu sefer istikamet şehrin batısında, 2 saat mesafedeki Senetil de las Bodegas Kasabası. Buraya neden gitmeniz gerektiğine gelince…

Eski bir nehrin sularının aşındırdığı kayaların altına sıra sıra dizili evleriyle Setenil de las Bodegas görebileceğiniz en ilginç yerlerden biri. Doğallığını da hala koruyor üstelik.

Burada evlerin çatıya ihtiyacı yok çünkü kayanın altına yapılıyor, duvara da ihtiyacı yok çünkü sırtını yine kayaya veriyor. Sadece bir ön cephe yapılarak evler inşa ediliyor. Kasabadaki cafe, restoran ve mağazalar da aynı bu şekilde.

Üstelik bu mimari o kadar fonksiyonel ki, kayaların altında olmasından dolayı evler ne yazın çok sıcak, ne de kışın çok soğuk oluyor.

Setenil de las Bodegas’ı görmeye değer yapan diğer bir faktör ise tüm Endülüs’te en kaliteli zeytinyağı, şarap ve balın burada üretiliyor olması. Kısacası ufak bir mutfak alışverişi için bile gitmeye değer.

Daha ne olsun? Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bu sıra dışı kasabaya gitmeye değmez mi?

Özetle Granada’da Ne Yapılır?

Granada'da ne yapılır?

Granada’da ne yapılır listesi hem çok kapsamlı hem de çok sade. Aslında şehir daha çok “görülecek yerler” odaklı ancak eğlenceli aktiviteler de yok değil.

Zamanınız fveya bütçeniz kısıtlıysa, Granada’ya kadar gitmişken “yapmadan dönmeyin” diyebileceğim özet; El Hamra Sarayı, Albaicin ve Sacromonte Bölgeleri gezisi, Alcaiceria Pazarı’nda dolaşmak ve ufak tefek hediyelikler almak ve bir de flamenko gösterisi izlemek şeklinde.

Biraz daha zamanınız varsa atlayın bir otobüse ve Setenil de las Bodegas’a gidin, Cordoba’ya geçin, Sierra Nevada’da Akdeniz’e hakim bir trekking yapın, şehre dönünce de bir de hamam keyfi ile kendinizi ödüllendirin.

Granada’da ne yapılır listesi umarım programınızı netleştirmenize yardımcı olmuştur. Eklemek istediğiniz başka aktiviteler varsa yorumlar kısmında okumaktan mutlu oluruz.

“Granada’da Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey” üzerine bir yorum

Yorum yapın