Endülüs Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı?

Güneyde Endülüs ve plajlar, kuzeyde Barselona, orta bölgelerinde de Madrid ve diğer şehirleriyle İspanya turizm açısından son derece zengin bir ülke. Gerek İbiza ve diğer plajları gerekse tarihi şehirleriyle gezginlere geniş bir yelpazede seçenek sunuyor. Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden de biri aynı zamanda.

Ülkedeki Endülüs Bölgesi ise kendi başına bir ülke adeta. Hem kültürel olarak İspanya’nın diğer bölgelerinden çok farklı hem de tarihi olarak çok daha çeşitli bir geçmişi var.

Ancak Endülüs’ün de birbirine birkaç yüz kilometre mesafede şehirlerden oluşması gezginlere ciddi bir seyahat planlaması yükü çıkarıyor. Bölge geniş, gezilecek yerler sayıca çok üstelik zaman da kısıtlıysa vay halinize.

Üstelik bir başka zorluk da Endülüs hakkındaki kaynakların Barselona, Amsterdam, Londra veya herhangi bir İtalya şehri hakkındaki kaynaklar kadar zengin olmaması. Dolayısıyla Endülüs seyahati yapmak isteyen hemen herkes bir duraksıyor ve belki de başka alternatiflere yöneliyor. Ama siz öyle yapmayın.

Avrupa’da İslam mirasının en güzel ve etkileyici eserlerini görebileceğiniz, kendinizi medeniyetin kalbinde ama aynı zamanda orta çağda hissedeceğiniz bu büyülü diyardan mahrum etmeyin.

Endülüs Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı yazısında sizlerle önceki yıl yaptığım Endülüs seyahati hakkındaki tüm detayları, araştırmalarımı, hatalarımı ve “iyi ki böyle yapmışız” dediğim konuları paylaşacağım. Yazının sonunda Endülüs’e gitmek sizin için komşu şehre gidip gelmek kadar kolay olacak. Uzatmadan başlayayım.

İspanya Endülüs Turu
El Hamra Sarayı

Biz iki kardeş bir gün Endülüs’e gitmeye karar verdik. Kardeşim uslanmaz bir seyahatsever, bense o dönemde yaptığım iş sebebiyle sürekli seyahat ettiğim için boş zamanlarımda minimumda valiz açıp kapayarak gezmeyi tercih eden bir tembel. Dolayısıyla bir fikir ayrılığı başladı.

Kardeşimin “kendimiz organize edelim, her detayı planlayalım, o şehre de gidelim, burayı da görelim” gibi ısrarlarına “zaten bir hafta zamanımız var, çok otel değiştirmeyelim, 1-2 şehirde konaklayıp diğerlerine günübirlik gidelim, toplu taşımayla uğraşmayalım” gibi beyaz yakalı şımarıklıklarımla cevap verdiğimi burada itiraf ederim.

Bu tartışmalar sırasında Endülüs’e turla gitmek de gündeme geldi tabii ki. Dolayısıyla bizi bir araştırmadır aldı. Seyahat acentelerinin Endülüs turlarını araştırıyoruz, bu konuda yazılmış bloglar okuyoruz, gidenlere sormak istiyoruz ama ilginçtir çevremizden hiç Endülüs’e giden olmamış o yüzden fikir alamıyoruz.

Sonuçta her detayı kendimiz organize edeceğimiz ancak buna rağmen rahat ve konforlu bir seyahat planladık. Tur ile Endülüs seyahatini de bu araştırmalar sırasında eledik.

Ancak ben yine de araştırmalarımız sırasında Endülüs turları ile ilgili edindiğim bilgileri bu yazıda detaylarıyla paylaşacağım ki elma ile elmayı kıyaslayabilelim. Bizim için değildi ama belki sizin şartlarınızda turla gitmek daha avantajlı olabilir.

Endülüs Turu Hakkında Detaylar

Endülüs’e bireysel olarak gitmeye, çok yer görüp en fazla birkaç şehirde konaklamaya karar verdikten sonra bireysel turumuzu nasıl organize edeceğimizi araştırmaya başladık.

Seçeneklerimiz otobüs, tren veya araba kiralama idi. Hepsinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları var. O yüzden karar vermek bizim için de zor oldu.

İspanya endülüs turu hakkında bilgiler
Alcazar – Seville

1 haftalık tatilde mümkün olduğunca çok yer görmek ama aynı zamanda az yorulmak istediğimiz için belki biraz daha fazla ödeyebiliriz diye düşündük. O yüzden biz araba kiralamayı tercih ettik.

Yalnız itiraf etmeliyim ki Endülüs’te ciddi bir park yeri problemiyle karşılaştık. Ki yazının ilerleyen bölümlerinde ne gibi sorunlar olduğunu anlatacağım.

Üstelik oraya varıp da trenleri görünce, trenle seyahat eden birkaç kişiyle de tanışıp onları dinleyince aslında trenle de çok rahat seyahat edebileceğimizi anladık.

Neyse, arabayla Endülüs turu da çok eğlenceliydi aslında. Çünkü o durumda da herhangi bir yere yetişme telaşı yaşamadan, otobüsü, treni yakalama stresine girmeden özgürce istediğiniz zamanda istediğiniz yerde olabiliyorsunuz.

Programımızı anlatmadan önce tur şirketlerinin programlarından da bahsedeyim biraz. Endülüs’e tur düzenleyen şirketler genellikle 6-7 günlük programlar organize ediyor ve bunu mutlaka başka bir şehirle birleştiriyorlar.

Barcelona & Endülüs Turu, Fas & Endülüs Turu, Portekiz & Endülüs Turu gibi. Ancak bu tarz turlarda bahsettiğim diğer şehre veya ülkeye de 2-3 gün ayrılınca Endülüs çok hızlı geçiliyor. Biz özellikle Endülüs’ü merak ettiğimiz için paket turların programlarını beğenmemiştik.

1. Gün: THY’nin 08:35 seferi ile Malaga’ya varış ve havaalanında kiraladığımız arabayı alıp Granada’ya geçiş. Akşamüstü Granada’daki otele yerleşme ve akşam yemeği ile kısa bir yürüyüş için dışarı çıkma.

2. Gün: Granada’da ücretsiz yürüyüş turu ardından şehirdeki önemli yerleri gezme ve akşam Granada’da konaklama.

3. Gün: Sabah erkenden Cordoba’ya geçiş ve Cordoba’daki önemli yerleri gezme. Akşam geç saatte Seville’e geçerek oradaki otele yerleşme.

4. Gün: Seville’de sabah ücretsiz yürüyüş turu ardından şehirdeki önemli yerleri gezme ve akşam geç saatte Malaga’ya geçerek oradaki otele yerleşme.

5. Gün: Sabah erkenden Ronda’ya giderek şehirdeki önemli yerleri gezme ve akşam Malaga’ya dönüş.

6. Gün: Malaga’daki ücretsiz yürüyüş turu ardından şehirdeki önemli yerleri gezme ve akşam Malaga’da konaklama.

7. Gün: Otelden çıkış ve THY’nin 13:10’daki uçuşuyla İstanbul’a dönüş.

Bu şekilde Granada’da 2, Seville’de 1 ve Malaga’de 3 gece konaklayıp toplam 5 şehir gezerek turumuzu tamamladık.

ispanya endülüs turu önerisi
Alcazar – Seville

Araba kiralayarak dolaşmanın bize hem faydası hem de zararı oldu. Öncelikle faydalarından bahsedeyim.

Her ne kadar şehirler arasında otobüs ve tren seferleri sık olsa da herhangi birine yetişme telaşımız yoktu. Böylece bir şehirden sabah çok erken yola çıkarak başka bir şehri bütün gün gezme olanağımız oldu (örneğin Cordoba ve Ronda). Aynı şekilde geceleri de seyahat edebilme avantajı elde ettik.

Eğer gittiğiniz şehirlerde gece hayatını da merak eden bir gezgin değilseniz zamanı çok daha verimli kullanmanızı sağlıyor araba kiralama seçeneği.

Bir başka faydası da çok keyifli olmasıydı. Müziği açıp hiç bilmediğiniz yollarda seyahat etmek, ne zaman nereyi beğenirseniz orada durup mola verebilmek büyük bir eğlence oldu bizim için.

Ama park yeri konusu….. Bir dokun bin ahh işit kıvamındayım o konuda. Öncelikle Endülüs turu içerisindeki tüm şehirlerde gezilecek tarihi yerler aynı bizim Sultanahmet ve Eminönü gibi merkezlerde toplanmış durumda.

Yürüyerek bir yerden başka bir yere gitmek konusunda çok iyi. Ancak buralarda arabayı park edecek ücretsiz yerler yok. Paralı otopark bulmanız gerekiyor. Offline haritalar ile bu sorunu aştık ama otoparklar çok pahalı. 10 Euro ile 15 Euro arasında değişiyor.

Her gün bu tutarda parayı otoparklara verdik. Ayrıca Malaga dışındaki kaldığımız hiçbir otelin de ücretsiz otoparkı yoktu. Gitmeden bakmıştık, otellerin online Booking sayfalarında bu bilgi yer alıyor zaten ancak tipik bir Türk olarak “yine de şansımızı deneyelim” dedik.

Şehir merkezlerinde yer alan hiçbir otelde ücretsiz otopark yok, en iyi ihtimalle yakındaki bir ücretli otoparkı kullanabileceğiniz yazıyor.

Kısacası diyorum ki; bizim gibi bir çılgınlık yapacaksanız bütçenize günlük ortalama 12,5 Euro otopark ücreti ekleyin. Neyse anılara çok daldım, araştırmadan bahsediyordum en son.

1. Endülüs Turu Araştırması

ispanya endülüs turları
Seville Katedrali

Endülüs turu yapmaya karar verince paket turlarla da ilgilendik demiştim. Bizim bu seçeneği elememizin sebebi Endülüs turu ile başka bir şehri birleştirip Endülüs’e daha kısa zaman ayırmalarıydı. Oysa biz doyasıya Endülüs görmek istiyorduk. Ancak sizlere paket turlarla ilgili anlatabileceğim daha pek çok şey var. Kimisi avantaj kimisi dezavantaj.

2. Endülüs Turu Fiyatları

Öncelikle ETS Tur, Setur, Pronto Tur, Jolly Tur, Tatilsepeti ve Gazella gibi ismi duyulmuş veya duyulmamış hemen hemen tüm tur şirketlerini araştırdığımı belirteyim.

Tek tek hepsinin programından burada bahsedemem ancak şu kadarını söylemem gerekirse hemen hepsi Endülüs turu ile başka bir şehri veya ülkeyi birleştiriyor.

Çoğunlukla da Portekiz. Turlar genellikle 7 gece 8 gün sürüyor ancak bunun büyük kısmı (4 gece 5 gün gibi) diğer ülkede geçiyor. Dolayısıyla Endülüs’e kalıyor 3 veya 4 gün.

Tabii süre kısa olunca tur şirketleri de sadece Granada, Malaga, Cordoba, Seville gibi en önemli Endülüs şehirlerine tur düzenliyor. Oysa Endülüs bunlardan ibaret değil.

Ronda, Cadiz ve daha pek çok küçük şehir de sahip olduğu tarihi eserlerle Endülüs turu içerisinde önemli bir yere sahip.

İspanya Endülüs turları fiyatlar
Albaicin’den El Hamra Sarayı – Granada

Paket Tur Fiyatları

Fiyatlar en düşük 500 Euro’dan başlıyor ve 1500 Euro’ya kadar çıkıyor. Buradaki geniş aralığın sebebi de şu:

Eğer “ekstra turlar hariç” bir paket tur alırsanız fiyatlar 500 – 1000 Euro aralığında değişiyor. Ki birkaç firma hariç turların çoğunluğu bu şekilde. “Ekstra turlar dahil” bir paket alırsanız 1000 Euro’dan başlamalısınız.

Fiyat farklarının bir diğer sebebi de mevsimler. Kış ve yaz aylarında tur fiyatları 100 – 200 Euro arasında düşerken, ilkbahar ve sonbaharda artıyor.

“Ekstra turlar hariç” bir paket tur satın aldığınızda tur şirketinin düzenlediği ekstra turlar için de ayrıca ödeme yapmanız gerekiyor. Ki orada da fiyatlar normalde olması gerekenden daha yüksek. Size Endülüs turu içerisindeki en önemli birkaç tarihi yapı üzerinden örnek vereyim.

Granada’daki El Hamra Sarayı ziyareti için internetten veya gişeden kendiniz bilet alarak gezmek isterseniz fiyat 14 Euro. Ancak tur şirketlerinde ekstra olarak verilen El Hamra Sarayı turuna katılmak (şirketten şirkete değişmekle beraber) 45 – 65 Euro arasında değişiyor.

Yalnız burada Türkçe rehberlik hizmeti verdiklerini de söylemem gerekiyor. Öte yandan El Hamra Sarayı ile ilgili önceden biraz araştırma ve okuma yaparak siz kendiniz de çok rahatlıkla gezebilirsiniz.

Aynı şekilde Cordoba’daki Kurtuba Camii giriş ücreti de bireysel seyahatinizde 10 Euro. Tur şirketlerinde bu fiyat 20 – 30 Euro arasında değişiyor.

Seville’deki Seville Katedrali ve Alcazar da benzer bir örnek olabilir. Bireysel seyahatinizde online veya gişeden alacağınız Seville Katedrali bileti 9 Euro, Alzacar bileti 9,5 Euro. Tur şirketlerinde ise Seville Katedrali ve Alzacar turu 40 – 90 Euro arasında değişiyor (90 Euro olanlarda günü birlik Cordoba turu da var).

Dolayısıyla Endülüs’ün bu en önemli eserlerini görmeniz normalde olması gerekenden çok daha pahalıya mal oluyor. “Buralara gitmezsem ne olur sanki” demeyin. Endülüs turu yapıp da bu gibi tarihi yerlere gitmemek olmaz, en azından en önemli birkaç tanesine gitmeyi isteyeceksiniz.

Bu yazının ilerleyen bölümlerinde kendi bireysel turumuz ile paket turları karşılaştırma yapabilmek için ben ortalama bir fiyat alacağım. Onu da şöyle düşünelim: 800 Euro ve ekstra turlar hariç.

Paket Turda Konaklamalar

3 veya 4 yıldızlı otellerde yapılan konaklamalar şehre 15-20 kilometre mesafede oteller seçiliyor. Bu önemli bir dezavantaj. Çünkü “tüm ekstra turlar dahil” şeklinde bir paket satın almadıysanız eğer bu tarz paket turlarda sadece panoramik şehir turu yaptırılıyor, onun dışında her yere kendiniz gitmek zorundasınız. Ve söylediğim gibi gideceğiniz yerler de genellikle 15-20 kilometre mesafede.

Paket Turların Avantajı

Hiç ama hiçbir şeye karışmak zorunda değilsiniz. Zamanı kısıtlı, bütçesi yüksek olanlar için konforlu bir seçim olduğunu söylemek zorundayım. Dil bilmeyenler için de hem bölge içerisindeki seyahatlerde ve iletişimde hem de Türkçe rehberlik hizmetleri dolayısıyla avantajlı.

3. Bireysel Endülüs Turu İçin Uçak Bileti, Otel Rezervasyonu ve Ara Ulaşımlar

İspanya Endülüs turu mu Endülüs bireysel gezi mi
Alcazar – Seville

Endülüs’ü daha detaylı gezmek istediğimiz için tur şirketlerini zaten elemiştik ama üzerine fiyatlar da bizim için bir dezavantaj olunca bireysel turumuz için araştırmaya başladık.

Endülüs turu içerisinde yer alan ana şehirler (Seville, Malaga, Granada, Cordoba) bir eşkenar dörtgen şeklinde. Dolayısıyla bu şehirler arasında bir daire çizerek turu başladığımız yerde tamamlayabileceğimizi gördük.

Ronda ve Cadiz için rotadan çıkmak gerekiyordu ancak Cadiz’i elediğimiz, Ronda da Malaga’ya çok yakın olduğu için bu sorun olmayacaktı.

İspanya Endülüs Bölgesi Haritası
Endülüs Haritası

Nereden başlamamız gerektiği konusu da çok netti. Bileti THY’den alacağımız için Malaga’da başlayıp Malaga’da bitecek bir program yaptık. Ancak siz bireysel tur yapmaya karar verip, başka bir havayolu şirketi ile başka bir Endülüs şehrine uçarsanız tura orada da başlayıp bitirebilirsiniz. Sonuç değişmiyor, rota olarak bir daire çiziyorsunuz.

Uçak Bileti

Herhangi bir destinasyona uçak bileti bulmak artık çok kolay. Kayak.com veya skyscanner.com gibi online siteler aracılığıyla istediğiniz yere giden direkt veya aktarmalı uçuşları karşılaştırmalı olarak görebiliyorsunuz. O yüzden biz de araştırmaya böyle başladık.

Endülüs Gezi Rehberi yazısında da görebileceğiniz gibi THY haftanın her günü Malaga’ya karşılıklı seferler düzenliyor ve Endülüs’e olan tek direkt uçuş da bu.

Onun dışında; Pegasus +  Ryanair, KLM, Aeroflot veya KLM + Aeroflot gibi seçeneklerle Seville veya Malaga şehirlerine aktarmalı olarak uçmak mümkün. Aktarmalı uçuşlar 100 USD civarı daha ucuza geliyor ancak onda da 2 saatten 20 saate kadar değişen sürelerde aktarma istasyonunda bekleme yapmak gerekiyor.

Biz rezervasyonumuzu Endülüs turu öncesinde 1 ay kala yapmıştık. Zaman problemimiz olduğundan aktarmalı da uçmak istemedik.

İş sebebiyle çok seyahat ettiğimi söylemiştim, kazandığım miller sağ olsun bu seyahat için benim THY’nin Miles&Smiles programındaki millerimi kullanmayı tercih ettik. O yüzden kişi başı 20.000 mil ve 160 USD (yaklaşık 140 Euro) ödeyerek uçak biletlerini aldık.

THY’den direkt uçuş bileti satın alsaydık Eylül ayı olması sebebiyle kişi başı 550 USD (475 Euro) gibi bir rakam ödeyecektik.

Otel Rezervasyonu

Endülüs otelleri
Granada’daki otel

Türkiye için geçerli olmasa da yurt dışında konaklama adına en avantajlı site hala Booking.com. Yıllardır kullandığım bu siteyi Endülüs turu otel rezervasyonları için de tercih ettik.

Otel seçerken Malaga dışında tüm şehirlerde merkezi ve turistik yerlere yakın olmasına dikkat ettik. Her ne kadar araba kiralamış olsak da o bize sadece şehirler arası seyahatlerde avantaj sağlıyordu. Malaga’da biraz daha şehrin dışında kalmamızın sebebi ise havaalanına yakın olmak istememizdi.

Baktığımız bir başka kriter de otelin puanının yüksek olması ve diğer misafirlerin yorumlarıydı. Yorumları okumanın bir avantajı var. Bazı misafirlerin şikayet ettiği konular sizin için hiç sorun olmayabilir.

Örneğin bir otelin kahvaltısı zayıf diye bir yorum okuyabilirsiniz ancak çok güçlü bir kahvaltı yapmak alışkanlığınız yoksa bu sizin için sorun olmayacaktır. Sırf bu sebeple normalde beğeneceğiniz, fiyatı da uygun olan bir oteli kaçırmamalısınız.

Biz tren veya otobüs garlarına uzaklığa çok dikkat etmedik otel seçerken. Ancak şehirler arası ulaşım için tren veya otobüs kullanacaksanız buna dikkat etmenizi öneririm.

Lafı fazla uzatmadan kaldığımız otellerden de bahsedeyim.

Granada – Marquis Urban: Toplam 160 Euro ödediğimiz otelde 2 kişi 2 gece konakladık (kişi başı tek gece 40 Euro). Kahvaltısı orta seviyede iyiydi. Ancak bu oteli en çok temizliği ve tüm turistik yerlere yürüme mesafesi olan konumundan dolayı sevdik.

Odalarda internet zayıftı. Bir de bazı odalar (ki en ucuz olanlar) binanın ortasındaki avluya bakıyor, dolayısıyla gün ışığını az alıyor ancak bizim gibi tüm gün gezecekseniz bu sorun değil.

Seville–Cathedral House Seville: 1 gece konakladığımız otele kişi başı 20 Euro ödedik. Tarihi yapılara yürüyerek 2 dakika mesafedeydi ve tertemiz bir oteldi.

Malaga – Campanile Malaga Airport Hotel: Malaga’da oteller Endülüs’teki diğer şehirlere nazaran daha pahalı. Bunun en işlek havaalanına sahip olmasıyla da ilgisi var. Endülüs turu yapan herkes bu şehre gelip öyle ya da böyle konaklamak durumunda çünkü.

Biz hem bu yüzden, hem de Malaga’da 3 gece kalacak olsak da şehir merkezinde sadece 1 gün geçireceğimiz ve onu da nasılsa hallederiz dediğimiz için merkezden uzakta, hava alanına yakın bir otel tercih ettik. Ve bu sayede kaldığımız diğer şehirlerden çok da farklı olmayan bir rakama konaklayabildik.

3 gece için kişi başı 120 Euro ödedik (gecelik kişi başı 40 Euro). Seçtiğimiz otel daha çok iş seyahatleri için tercih edilen bir oteldi. Kahvaltısı çok iyiydi hatta bir akşam yemek de yedik. Yemek fiyatları da uygundu. Üstelik sıkışık bir sokakta yer almadığından, ücretsiz kendine ait otoparkı da vardı.

Bu otelin Factory Outlet Malaga’ya çok yakın bir konumda olması gibi bir avantajı daha vardı. Eğer İspanyol markalarını seviyorsanız 5 dakika uzaklıktaki outlet mağazalarından son derece uygun fiyatlarla alış veriş de yapabilirsiniz.

Ara Ulaşımlar

Ara ulaşımlar için araba kiralamayı tercih ettiğimizi söylemiştim. Ancak otobüs ve tren de son derece sık, uygun fiyatlı ve konforlu. Tek tek incelersek:

Araba Kiralama

Gitmeden önce araç kiralama şirketlerini de araştırdım ve Hertz’in Malaga Havaalanı ofisinden en uygun fiyatlı olan mini bir Hyundai almaya karar verdik. Burada da rezervasyonu seyahatten 1 ay önce online olarak yaptık.

Benim miles&miles üyeliğim sebebiyle %10 indirim de vardı o dönemde. Dolayısıyla 6 gün için toplamda 155 Euro ödedik. Yaklaşık 900 kilometre yol yaptık ve toplamda 50 Euro kadar benzin parası ödedik.

Yalnız ödemeler burada bitmedi. Malaga dışında her gittiğimiz şehirde 10 ile 15 Euro arasında değişen otopark parası ödedik. Bu da Granada, Seville, Cordoba, Malaga (şehir merkezini gezerken) ve Ronda şehirlerinde toplam 75 Euro etti.

Başka bir deyişle seyahat boyunca ulaşıma kişi başı 140 Euro ödedik.

Bu rakamın çok yüksek olduğunun farkındayım. Ancak istediğimiz saatte istediğimiz yerde olabilmek özgürlüğü karşılığında bu tutarı ödemeyi tercih ettik.

İspanya endülüs gezisi bireysel turlar
Cordoba Tren Garı

Otobüs ve Tren

Çok daha uygun fiyatlı ve hala konforlu bir seçenek. Bu alternatifle ilgili detaylı bilgi vermeden önce seyahati otobüs veya trenle yapsaydık maliyeti ne olurdu diye göstermek istiyorum.

İspanya endülüs şehirleri ulaşım

Özetle tren veya otobüsle seyahat ediyor olsak kişi başı toplamda 80 Euro gibi bir rakam ödeyecektik.

Tabloda verdiklerim bizim programımıza uygun saatler ve fiyatlardı. Tren seferlerinin otobüse göre çok daha sık ve hızlı olduğunu söylemeliyim. Ancak otobüs biletleri gün içinde en fazla 1-2 Euro değişirken tren fiyatları arasında çok fiyat farkı var.

Örneğin Seville – Malaga treni için 24,10 Euro’luk tren bizim için uygundu ama aynı gün başka bir saatte 18 Euro, daha başka bir saatte de 32 Euro’luk biletler vardı.

Tren ve otobüs biletlerini seyahat gününde veya öncesinde bilet ofislerinden alabileceğiniz gibi önceden her detayı planlamak isteyenler internetten de alabilir.

 • alsa.es otobüs için
 • renfe.com tren için

4. Bireysel Endülüs Turu vs Paket Turlar

Uzun uzun yazdım, belki biraz karmaşık da olmuştur. Özetlemek gerekirse:

Bireysel Endülüs Gezisi
Malaga

Uçak Bileti

Bireyselde: Mil programından faydalanmamız sonucunda İstanbul – Malaga – İstanbul uçuşuna kişi başı 140 Euro ödedik. Sadece Endülüs’ü gezmek istediğimiz ve direkt uçuş tercih ettiğimiz için en avantajlı seçenek buydu.

Turlarda: Endülüs turu düzenleyen firmaların bu turu başka bir şehir (Barcelona gibi) veya başka bir ülkeyle (Portekiz veya Fas gibi) birleştirdiğini söylemiştim. Bu durumda onlar gidişi bir şehre yaparken dönüş başka bir şehirden gerçekleştiriliyor.

Konaklama

Bireyselde: Hemen her şehirde kendi beklentilerimize uygun otellerde konaklayabildik. Granada ve Seville’de merkezi konumda otellerde kalmak bizim için önemliydi.

Malaga’da ise şehri bir üs gibi kullanıp 1 gün dışında başka yerlere gideceğimiz için şehir dışı bir otel işimize geliyordu. Kendi seçtiğimiz, iyi yanını da kötü yanını da bilerek aldığımız otellerde konaklamak bizim için önemliydi.

Turlarda: Tur ile yapılan seyahatlerde konaklama önemli bir sorun oluyor. Öncelikle şehir merkezine uzak oteller seçiliyor. Bunu sitesinde belirten de var belirtmeyen de. Ya da bir pazarlama aracı olarak “şehir içi oteller, 10-15 kilometre” gibi ifadeler kullanılıyor ki bunun anlamı aslında şehrin içinde ama asıl görülecek olan yerlere 10-15 kilometre mesafede demek.

Eğer “tüm ekstra turlar dahil” bir paket satın aldıysanız merkeze uzak bir otelde kalmanın bir sakıncası yok. Çünkü tur şirketi sizi her yere götürecek zaten.

Ancak “ekstra turlar hariç” bir program aldıysanız ya seyahatiniz sırasında o ekstra turlara normalde olması gerekenden daha fazla ücret ödeyeceksiniz ya da her gün yakın tutarda bir parayı taksilere ödeyeceksiniz.

Dolayısıyla tur şirketi ile gidilen Endülüs seyahatlerinde karar vermeden önce bu farkı hesaplamakta fayda var.

Ulaşım

ispanya endülüs turları ulaşım
Malaga Hava Alanı

Bireyselde: Otopark ücretlerinin benzinden bile pahalıya gelmesi çok önemli bir sorun oldu. Ancak onun dışında araba kiralayarak Endülüs turu yapmak çok keyifliydi.

Kişi başı 140 Euro’ya mal olan araç kiralama seçeneğini yapmasaydık da 80 Euro kadar şehirlerarası seyahat masrafımız olacaktı. Park yeri problemine rağmen aradaki farka değdiğine inanıyorum.

Turlarda: Dil bilmiyorsanız paket turlar bu açıdan çok avantajı. Bir de eğer “tüm ekstra turlar dahil” tur aldıysanız ulaşım konusunu düşünmenize gerek yok. Ancak onun dışındaki her durumda tur şirketiyle bile gitseniz –başka bir deyişle kendi kendinize gezeceğiniz serbest zamanlarda- ulaşımı siz ayarlamak zorunda kalacaksınız.

Araştırma

Bireyselde: Maalesef Endülüs seyahati ile ilgili Türkçe kaynaklar diğer Avrupa şehirleri kadar çok değil. Ancak yine de hiç İngilizce bilmeseniz bile yeteri kadar araştırma yapılabiliyor. Ki eğer İngilizce de biliyorsanız biraz zaman ayırıp araştırma yaparak konaklamadan ulaşıma, yeme içmeden gezilecek yerlere kadar hemen her şeyi çok daha uygun fiyata getirebilirsiniz.

Öte yandan Endülüs Gezi Rehberi yazısında da okuyabileceğiniz gibi her şehirde ücretsiz yürüyüş turları var. Sabah saatlerinde ve 2-3 saat arası süren bu turlarda yürüyerek şehirdeki en önemli yapılar dışarıdan gösteriliyor (tur şirketlerinin panoramik şehir turları gibi, hatta yürüyerek yapıldığı için çok daha iyi).

Dolayısıyla hiç araştırma yapmasanız bile sabah bu turlara katılıp, daha detaylı görmek istediğiniz yerleri not edip, sonrasında da oraları gezmeye gidebilirsiniz.

Turlarda: Araştırma yapmaya zamanınız yoksa, ideal.

Toplam Maliyet

Bireyselde: Uçak bileti 140 Euro + Konaklama 180 Euro + Şehirler arası ulaşımlar 140 Euro olmak üzere kişi başı 460 Euro masrafımız oldu.

Turlarda: 7 gece 8 gün süren turların ortalama fiyatı 800 Euro. Üstelik oteller merkezden uzak ve El Hamra Sarayı, Kurtuba Cami, Seville Katedrali gibi pek çok yere giriş ücretleri de normalden çok daha pahalı (bu ekstraları kendi gittiğiniz tur şirketinden alırsanız).

“Endülüs Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı?” üzerine bir yorum

 1. Muhteşem yol gösterici bir yazı olmuş. Herşey çok net,anlaşılır. Ne yazıkki böyle bireysel, özgürce gezip görebilmek varken turların dezavantajlarına (ücret, sınırlı gezme süresi vb) dil bilmemekten dolayı katlanmak çok üzücü maalesef 🙁

  Cevapla
 2. İyi ki yazmışsınız. Çok faydalı oldu. Endülüs’e ait bireysel tursuz yazı bulmak neredeyse imkansız….Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. merhaba, harika bir yazıydı bizim iin. ocak 2018 de eşimle madrid gidiş -endülüs-barceolona ve valencia dönüş seyahat planımız var, nasıl bir rota çizmeliyiz halen karar veremedi. 7 gece gündüz için ne önerirsiniz? bu kadar şehri sığdırabilir miyiz 7 güne , araba kiralamalımıyız yoksa toplu ulaşımmı tercih etmeliyiz? teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Harun Bey,

   7 günde Endülüs’ün Malaga, Granada, Cordoba ve Sevilla isimli ana şehirlerini rahat rahat gezersiniz, hatta isterseniz Cadiz ve Ronda gibi daha küçük şehirleri de (ya da en azından birini) turunuza ekleyebilirsiniz. Sizin temponuza bağlı biraz da. Ancak sadece 4 ana şehri çok rahatlıkla gezebilirsiniz bu sürede.
   Araba kiralama seçeneği sabahın erken veya gecenin geç saatlerini ulaşımla değerlendirme, günün tamamını bu şehirleri gezme açısından çok faydalı. Ancak yazıda da belirttiğim gibi maliyeti biraz daha yüksek. Otobüs ve tren yolculuklarını biz yapmadık ama konforlu olduğunu öğrendik diğer turistlerden.
   İyi yolculuklar dilerim

   Cevapla
 4. Hariha bir yazı, teşekkürler. Yapmayı planladığım Endülüs turu öncesinde bolca yararlanacağım kendisinde.

  Cevapla
 5. Çok güzel anlatmışsınız. Endülüs turu araştırması yapıyorum, çok işime yarayacak siteniz. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Murat Bey

   Endülüs Bölgesi İspanya’da olduğu için Schengen vizesi almalısınız. Schengen’e üye olan tüm ülkeleri ziyaret etmenize olanak sağlayan bu vizeyi yine Schengen üyesi olan herhangi bir ülkeden alabileceğiniz gibi en doğrusu ve risksizi İspanya’dan almanız.

   İyi yolculuklar dilerim

   Cevapla
 6. Muhteşem ötesi bir yazı olmuş. Yakın zamanda Endüles’e gidecek ben için rehber gibi oldunuz. Çok teşekkürler.

  Cevapla
 7. Gerçekten çok güzel tavsiyelerde bulundunuz, eşimle turla ekim ayında Endülüs düşünüyorduk ancak yazınızı okuduktan sonra bireysel çıkmaya karar verdik. Tşkler.

  Cevapla
 8. 7 ve 12 yaşında 2 çocuk ve eşimle beraber dört kişi bireysel dil bilmeden bu turu yapabilir miyiz, yoksa turla gitsek daha mı iyi olur diye sormak istedim. Birde bireysel gidersek uçak dışında tahminen ne kadar masrafımız olur araba kiralarsak yada trenle. Çok Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Dil bilmeden Endülüs turu biraz zor ama çok az İngilizce bilen biri varsa grupta bireysel tur yapabilirsiniz. Yani çok iyi konuşmanıza gerek yok, az çok İngilizce veya İspanyolca yeterli olur.
   Maliyetlerle ilgili bilgiyi yazıda verdim.

   Keyifli seyahatler dilerim

   Cevapla
 9. 26 Ocak – 05 Subat 2020’de esimle arac kiralayip Endukus turu yapacagiz. Ucagimiz THY Moskova-Istanbul-Malaga olacak. Turu kafamda belirleyip roadbook yapmistim ama blog yaziniz dogru plan yaptigimi gostermis oldu. Arac kiralama sirketi olarak Goldcar firmasini sectim, Ocak sonu dusuk sezin oldugu icin fiyatlar gayet makul. Tek derdim Ocak sonu Subat basi hava ve yagmur durumu, bununla ilgili cok net birsey bulamadim.

  Cevapla
 10. Merhaba. Endülüs turu için 2 yaşındaki bir bebekle turla gitmek zorlayici olabilir mi bireysel gitmek daha mı mantıklı olur? Ingilizcemiz de var

  Cevapla
 11. Merhaba. Madrid ve Barselona için otel öneriniz var mı ? merkezi (gezilecek yerlere ve toplu ulaşım araçlarına), güvenli, temiz ve uygun olması önemli . Teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın