Sakız Adası

Yunanistan’ın ülkemize en yakın adalarından olan Sakız Adası, Ege Denizi’nde, İzmir’in Karaburun Yarımadası’nın tam karşısında bulunuyor. Çeşme’den kalkan hızlı feribotlarla 20 dakikalık mesafede olan Sakız Adası, Türk turistlerin en yoğun ziyaret ettikleri Yunan adalarından ve sakız ağaçlarıyla ünlü.

Büyüklüğü nedeniyle araba kiralamanızı tavsiye edebileceğimiz adanın merkezi Khios. Limandan 15 dakika yürüme mesafesinde olan “denize sıfır” yel değirmenlerini fotoğraflamanın 1 numaralı aktivite olduğu Sakız Adası’nın Agia Marbella, Karfas ve siyah çakıl taşlarıyla dikkat çeken Mavra Volia gibi plajları seçenekleriniz arasında.

Ortaçağ mimarili, siyah beyaz taş evleri ve sokaklarıyla UNESCO Kültür Mirasları Listesi’ndeki Pyrgi Köyü ile daracık taş sokakları ve evleriyle yine UNESCO korumasındaki Mesta Köyü bizce mutlaka görülmesi  gereken bölgeleri olan Sakız Adası, Agio Galas ve Olimpi Mağaraları gibi doğal ve 9. YY’dan kalma Khios Kalesi gibi tarihi zenginliklerini de misafirlerine cömertçe sunuyor. Alışveriş tutkunlarının en çok sakız reçeli ve damla sakızlı kahve aldıkları adada Khios Liman Caddesi kafe ve barlarla gece hayatının merkezi konumunda.

Sakız Adası gezilecek yerler listesi

Sakız Adası Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 25 Nokta)

Sakız Adası gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Çeşme’nin birkaç mil açığında yer alan ancak maalesef Schengen vizesi ile gezebildiğimiz Sakız Adası; zengin tarihi, bakir doğası, sakin atmosferi ve birbirinden güzel plajlarıyla konuklarını mest ediyor.