Azerbaycan

Batı Avrupa ve Doğu Avrupa medeniyetlerinin kesiştiği noktada, Hazar Denizi’nin kıyısında yer alan Azerbaycan, zengin kültürü, köklü tarihi ve leziz yemekleri ile yerli ve yabancı birçok turistin sıklıkla ziyaret ettiği bölgeler arasında yerini alıyor. Eski çağlarda yaşayan ve ateşe tapan Zerdüştlerin şu anki ülke sınırları içerisinde bulunmasından dolayı, sıklıkla “Ateşler Ülkesi” olarak anılan ülkenin başkenti ise, bölgenin dağlık yapısından dolayı “Rüzgarlar Şehri” olarak anılıyor.

Medeniyetler arasında tarihi bir sentez sunan Ateşler Ülkesi, Sovyet Birliğinden bağımsızlığını ilan ettikten sonra dahi, kültürlerin birleştiği bir bölge olma özelliğini koruyor. Albanlar, Sasaniler, Romalılar, Hun Türkleri, Hazarlar, Araplar, Selçuklular gibi geniş kültürlerin mirasını bölgede görebileceğiniz ülke, başta başkent Bakü olmak üzere, birbirinden farklı kültürel yapıya ev sahipliği yapıyor. 3 farklı bölgeye ayrılan Bakü, eski medeniyetin izlerini başarılı bir şekilde koruyan İçeri Şehir, Sovyetler döneminde inşaat edilen kısım ve modern Bakü’nün en bilindik mimarilerini bulabileceğiniz Modern Bakü isimleri ile anılıyor.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış yapıları içerisinde bulunduran İçeri Şehir, aynı amanda Tunç Devri’nden kalan kalıntılarını başarılı bir şekilde muhafaza ediyor. Seyahatinize başlangıç noktası olarak Bakü’nün tarihi dokusunu gözler önüne seren birbirinden ünlü mekanları belirleyebilir, Şirvan Sarayı, Kız Kulesi, Bakü Bulvarı ve Nizami Caddesi gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Dağlık yapısı, Ormanlık tepeleri, çay haneleri ile dikkat çeken Şeki ise, ülkenin ikinci büyük şehri olma özelliğini taşıyor.

Transkafkasya ipek yolu ticaret yolunun en büyük kervansarayı da, bölgeye gelen doğa turizmi tutkunlarına lokanta olarak hizmet vermeye devam ediyor. Seyahat rotanızı bu bölgeye çevirerek, özellikle doğa sporları ve trekking aktiviteleri sayesinde unutulmaz dakikalar yaşayabilir, Asya’nın en gelişmiş Türki Cumhuriyetlerinden biri olan Azerbaycan’ın doğal zenginliklerini inceleyebilirsiniz.

Bakü gezilecek yerler

Bakü Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Hazar Denizi’nin batı kıyısına kurulu Bakü gezilecek yerler bakımından pek çok tarihi yapıyı barındırıyor. Arap, Osmanlı ve Rus egemenliğinde geçirdiği yıllar ve Zerdüştler’in bölgeye verdikleri önem, kentin kültürel miras anlamında zenginleşmesinin en büyük nedeni olarak gösteriliyor.