Balıkesir

1,3 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 17. kenti Balıkesir kuzeyinde Marmara Denizi, batısındaysa Ege Denizi’nde kıyıları olan bir şehir. Kuzeyde Erdek ile Avşa Adası’nın, batıdaysa Ayvalık ve Cunda Adası’nın yaz nüfusu çok kalabalık olan Balıkesir misafirlerine otelleri, pansiyonları, plajları ve su sporlarıyla deniz turizmi için çok güzel seçenekler sunuyor.

Şehir merkezini ziyaret edecek olanlara özellikle Milli Kuvvetler Caddesi civarını tavsiye ederiz. Bu cadde ve bağlantılı ara sokaklarında ünlü Balıkesir köftesi, yöreye özgü yumurtalı ya da peynirli lahmacun gibi yemekleri tadabileceğiniz lokantalarla, yine yöresel Balıkesir kaymaklısı ve fırında höşmerim denenebilecek tatlıcılar mevcut. Doğası ve atmosferiyle ünlü Kazdağı, Antandros Antik Şehri, Tahtakuşlar Köyü’ndeki Etnografya Müzesi, Avrupa A Sınıfı Diplomalı Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, çok sayıda şifalı  kaplıcası ve sayısız mesire alanıyla Balikesir daha önce bu bölgeyi ziyaret etme fırsatı bulamayanlara keyifli bir tatil sunuyor.

Ayvalık gezilecek yerler listesi

Ayvalık Gezilecek Yerler – En Güzel 37 Yer

Ege kıyılarındaki Ayvalık beldesi ülkemizdeki doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en keyifli ve huzurlu yerlerden biri. Balıkesir şehrimizde yer alan bu şirin sahil kasabasına yakın zamanda bir gezi planlıyorsanız gitmeden önce Ayvalık gezilecek yerler listesi hazırlamanızı öneririm.