Ayvalık Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 37 Nokta)

Ege kıyılarındaki Ayvalık beldesi ülkemizdeki doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en keyifli ve huzurlu yerlerden biri. Balıkesir şehrimizde yer alan bu şirin sahil kasabasına yakın zamanda bir gezi planlıyorsanız gitmeden önce Ayvalık gezilecek yerler listesi hazırlamanızı öneririm.

Ayvalık gezginleri için bu ünlü beldenin en çok turist çeken yerlerini, gizli-saklı güzelliklerini ve sembolik yapılarını derleyip bir liste hazırladım. Umarım yolu Ayvalık’a düşen pek çok gezginin yararlandığı gibi hazırlamış olduğum bu liste size de fayda sağlar.

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi

Ayvalık gezilecek yerler listesi beldenin sembolik yapılarını, önemli alışveriş noktalarını, tarihi alanlarını; kısacası en popüler noktalarını içeriyor. Rehber boyunca bölgede gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri “Ayvalık gezilecek yerler”, “Cunda Adası gezilecek yerler” ve “Küçükköy” olarak 3 parçada inceleyeceğiz.

Ayvalık gezilecek yerler rehberi boyunca adı geçen tüm bu yerlerin harita konumlarını yazı devamındaki Ayvalık gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Mevcut koşullardan ötürü ziyaret saatleri ve ücretlerde değişiklik olabileceği için bu bilgileri ilgili yerlerin resmi web sitelerinden edinmek daha sağlıklı olacaktır. Haydi Ayvalık’ı turlamaya başlayalım…

BUNLARA DİKKAT

Ayvalık’ta hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Ayvalık’ta nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ben son 2 gezimde Sarımsaklı Plajı’nın kenarında yer alan 4 yıldızlı Hotel Musho adlı tesiste konakladım ve memnun kaldım. Dilerseniz göz atabilirsiniz. Bunun dışında daha lüks yer arayanlar D Resort Ayvalık Murat Reis adlı tesisi inceleyebilir.

1. Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası Ayvalık gezilecek yerler

Midilli ve Ayvalık Adaları’nın enfes manzarasına bakan Şeytan Sofrası lav birikintilerinden oluşmuş ilginç bir coğrafi bölge. Beldenin sembolik alanlarından biri olan Şeytan Sofrası “Ayvalık gezilecek yerler” listesinde de başı çekiyor.

Şeytan Sofrası özellikle gün batımını seyretmek için harika bir tepe ancak turistik açıdan cazibesi daha çok görünümünden kaynaklı.

Bakıldığında sofraya benzetilen tepenin yerli-yabancı turistleri başına toplayan en popüler noktası ise demir parmaklıklarla çevrelenen Şeytan’ın ayak izi. Ziyaretçiler eski bir lav birikintisi olan bu ayak izine madeni para atarak dilek tutuyor.

Buranın meşhur bir efsanesi de var. Efsaneye göre 16. yüzyılda Ayvalık’ta yaşayan bir Rum, kiliseye karşı geldiği için dışlanarak bu tepeye gönderilmiş.

O yıl şehri çok etkileyen bir kuraklığın nedeni de Pelenelope isimli bu şahıs olarak görülünce halk onu öldürmek üzere yola çıkmış. Ancak tepeye geldiklerinde harika bir ziyafet sofrası ile karşılaşmışlar.

Durumu önceden öğrenen Pelenelope hazırladığı sofra ile onları oyalayıp, kaçmayı başarmış. O günden sonra tepeye Şeytan Sofrası deniliyormuş.

2. Sarımsaklı Plajı

Ayvalık gezilecek yerler Sarimsaklı Plajı

Ayvalık’ta tatil yapmak denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri de Sarımsaklı Plajı. Gözünüzün önüne şimdiden dibi görünen masmavi bir deniz, parlak bir güneş ve yumuşacık sarı kumlar gelebilir. Plaj sunduğu tüm güzellikleriyle beldede deniz turizminin gelişmesine fazlasıyla katkıda bulunuyor.

Her an yerli-yabancı birçok turist ile karşılaşabileceğiniz Sarımsaklı Plajı çok sayıda otele yakın olmasıyla da tercih ediliyor. Malum Ayvalık’ta çoğu konaklama tesisi Sarımsaklı’da bulunuyor.

Plajın arka kısmında kalan sahil ise ayrı bir dinamizme sahip. Sahil şeridi boyunca çeşit çeşit kafelere, dükkan ve restoranlara rastlayabilirsiniz.

Merkeze sadece 8 km uzaklıktaki halk plajına giriş ücretsiz ancak dilerseniz içerideki işletmelerden şemsiye ve şezlong da kiralayabilirsiniz.

Plaja Yakın Konaklama

Son 2 Ayvalık seyahatim ben Sarımsaklı Plajı’nda yer alan 4 yıldızlı Hotel Musho adlı tesiste konakladım ve memnun kaldım. İsterseniz inceleyebilirsiniz.

3. Tarihi Ayvalık Evleri

Ayvalık tatili sokaklar

Ayvalık’a gitmişken beldenin tarihi zenginliğini ve kendine has mimarisini görmeden dönmeyin! Yüzyıllar önce Rumların yaşamış olduğu Ayvalık’ta birçok ev onlardan kalan mimari izleri taşıyor. Bölgenin genel olarak sevimli ve çekici bir dokuya sahip olmasında bu eski evlerin de büyük rolü var.

Tarihi evlerle donatılmış sevimli Ayvalık sokaklarını dolaşırken aynı zamanda eski dönemlere doğru içinizi ısıtacak güzel bir yolculuk da sizi bekliyor. Genellikle 2-3 katlı olan ve yöresel malzemelerle bölgenin iklimine uygun şekilde inşa edilen evler bilhassa kapılarındaki zarif işlemeler ile ünlü.

Evler genel itibarıyla yörenin atmosferine yakışan gösterişsiz sıcak bir görünüme sahip olsalar bile özellikle kemerli kapılar ve zarif işlemeler onlara ayrı bir değer kazandırıyor.

Ayvalık’ın dar ve labirent misali sokaklarında bu güzel evleri inceleyebilir, keyifli bir keşfe çıkabilirsiniz.

4. Saatli Camii (Agios Yannis Kilisesi)

Saatli Camii Ayvalık rehberi

Ayvalık gezilecek yerler arasındaki simgesel yapılarından biri olan “Saatli Camii” yörede çizgi dışı mimarisi ve yüksekliği ile hemen dikkat çekiyor.

Kesin olmasa da 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilen cami o dönemlerde Ayvalık ve çevresinde yaşayan Ortodoks Hristiyan Cemaati’ne ait bir kiliseymiş. Eski adı Ayos İanni Kilisesi olan yapı mübadeleden sonra bir camiye dönüştürülmüş.

1928 yılından sonra kiliseden dönüştürülerek camiye çevrilen yapının genel mimarisine dokunulmamış olması da ilgi çekici bir detay. Sadece içindeki ikonaların boyandığı ve bahçeye minare yapıldığı belirtiliyor. 1944 senesindeki bir deprem sonucu çan kulesi yıkılıp yerine saat kulesi yapılınca yapıya da Saatli Cami ismi verilmiş.

Caminin içi de dışı gibi zarif ve etkileyici; birbirleri ile uyumlu mimari bölümlerden, süslerden oluşuyor. Ayvalık ilçe merkezinde bulunan (İsmet Paşa Mahallesi’nde) bu tarihi cami aynı zamanda Ege’de farklı kültür ve inançlara olan saygının da güzel bir göstergesi.

5. Badavut Sahili

Ayvalık gezilecek yerler listesi

Ayvalık’ın Sarımsaklı beldesinde bulunan Badavut Sahili doğal bir plaj olup, ülkemizdeki doğa harikaları arasında gösteriliyor.

Genellikle sakin bölgelerde denize girmeyi ve doğaya daha fazla kulak vermeyi tercih ediyorsanız Badavut Sahili’ne gitmenizi kesinlikle öneririm. Fazla kalabalık olmayan plaj sessiz, huzurlu ve sakin bir enerjiye sahip. Tam da kafa dinlemek ve yorgunluk atmak için ideal!

Plajdaki kumların yapısı da üzerine uzanıp bol bol güneşlenmeyi oldukça keyifli hale getiriyor. Altın renkli ve ince kumlarıyla göz kamaştıran plajın masmavi berrak denizi ise hem yüzmek hem de manzaranın dinginliğine bakıp dinlenmek için birebir.

Mavi bayraklı plajda tatilciler gönül rahatlığıyla denize giriyor. Tertemiz denizin suları aynı zamanda yaz aylarında oldukça sıcak olan Ayvalık’ta sizi bir güzel serinletiyor. Burada isterseniz su sporları ile de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Nezih ve sakin bir ortamda unutulmaz bir deniz keyfi yapmak için Badavut Sahili’ni Ayvalık’ta gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin.

6. Cennet Tepesi

Cennet Tepesi Ayvalık tatili

Ayvalık gezilecek yerler listesinin önemli merkezlerinden biri de manzara güzelliği bakımından Şeytan Sofrası’na rakip olan Cennet Tepesi.

Armutçuk Bölgesi’nde konumlanan ve yüksekliği fazla olmayan tepe Ayvalık’ı geniş bir açıdan görüyor. Ayvalık ve Cunda Adası’nı kuşbaşı izleyebileceğiniz Cennet Tepesi’nde bir de kafeterya mevcut. Çam ağaçlarının ve yeşilliklerin arasında önünüzdeki manzaranın keyfini sürerek çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Cennet Tepesi günün her saatinde çok güzel ancak ben özellikle buraya gün batımı zamanında gelmenizi öneriyorum. İmbat rüzgarları ve tertemiz bir hava eşliğinde Ayvalık’ın en güzel seyir noktalarından birinin tadını çıkarabilirsiniz.

7. Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis Anıt Müzesi Ayvalık hakkında bilgiler

Ayvalık geçmişte birçok kültür ve medeniyet ile karşılaştığından ötürü ilçenin hemen her yerinde farklı inançlara, geleneklere dair izler görmeniz mümkün. İşte Taksiyarhis Anıt Müzesi de Ayvalık’ın farklı renklerini sergileyen yapılarından biri.

Peki, bu anıt müzesinin en önemli özelliği ne? Bu yapı Ayvalık’ın ilk kilisesi olarak ünlenmiş. Üstelik önemi sadece bununla da sınırlı değil. Özellikle 16 ve 17. yüzyıllarda bir Rum yerleşim yeri olan Ayvalık bu kiliseyi merkez alarak genişlemiş.

Ayvalık geliştikçe kilisenin de 18. yüzyılda büyütülmesi ihtiyacı ortaya çıkmış. 19. yüzyılın ortalarında ise yapı yeniden inşa edilmiş.

2013 senesinden bu yana Kuvayı Milliye Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren anıt müzede özellikle Hz. İsa’nın yaşam hikayesinin anlatıldığı ikonalar büyük ilgi görüyor. Duvardaki resimler ve süslemeler ise zaman zaman restorasyon çalışmaları ile birlikte yenileniyor.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından uzun süre bir tekel deposu olarak kullanılan Taksiyarhis Anıt Müzesi’ni de görmeden dönmeyin.

8. Çınarlı Camii (Alibey Cami)

Çınarlı Camii Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık’ta çok sayıda kilise Saatli Camii gibi mübadelenin ardından camiye dönüştürülmüş. Çınarlı Cami de Rumlar tarafından kilise olarak yaptırılan ve sonradan camiye çevrilen tarihi yapılar listesinde yer alıyor.

İlçe merkezindeki Hamdibey Mahallesi’nde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumu olan cami 19. yüzyıldan kalma. Kubbeli haç planlı, kesme ve moloz taş malzemeden yapılan Çınarlı Cami dikdörtgen şekillidir.

Sarımsak taşından yapılma pembe renkli dış cephenin güzelliği görülmeye değer. Zaten çoğu kişi tarafından bu cami Ayvalık’ın en görkemli tarihi yapısı olarak da değerlendiriliyor.

Barok stili iç süslemeler, ikiz pencereler ve göz alıcı sütunlar ile daha da görkemli bir ambiyansa kavuşan Çınarlı Cami Ayvalık’ta görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında.

9. Ayvalık Çarşısı

Ayvalık gezilecek yerler çarşı

Gezip görmek üzere gidilen her yerde çarşılar hem hediyelik eşya satın almak hem de o yerin gelenek ve göreneklerine yakından göz atabilmek için ideal noktalardır. Dolayısıyla Ayvalık gezilecek yerler listesinde de meşhur “Ayvalık Çarşısı” öncelikli olarak görülmesi gereken bölgelerden biri.

Yerli ve yabancı turistler bu şirin tatil bölgesinde alışveriş yapabilmek için çarşıda bir yoğunluk oluşturuyor. Ayrıca çarşıda Ayvalık’ın yöresel lezzetlerini bulabileceğiniz çok sayıda restoran da var.

Ayvalık’a karakteristik özellik kazandıran unsurlar arasında bulunan tarihi Ayvalık evleri çarşı ve çevresini de sarmış durumda. Çarşı mevkinde tarihle dopdolu olan sokaklara dalabilir biraz karışık olmalarına da aldanmadan bu nostaljik yolculuğun her anını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Eğer kalabalığı sevmiyorsanız buraya sonbahar ve kış aylarında gelmenizi tavsiye ederim. Ayvalık’ta hava yılın çoğu zamanında ılık ve sıcak oluyor. Böylece çarşıyı ve birbirinden güzel Rum evlerini sakin, telaşsız bir ruh haliyle görebilirsiniz.

10. Ayvalık Panagia Phaneromeni Ayazması (Ayazma Kilisesi)

Panagia Phaneromeni Ayazması
Kaynak: haber7

Ayazma Kilisesi olarak da bilinen Ayvalık Panagia Phaneromeni Ayazması şifalı suları ile yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğruyor. Öyle ki burası birçok kişi için Ege Havzası’nın en iyi şifalı su kaynağı olma ünvanına sahip.

Ayvalık Ayazması da yöredeki birçok yapı gibi 19. yüzyıl ve Rumlardan kalma. O zamandan bu yana tarihi dokusunu koruyabilmesi kilisenin etkileyiciliğini pekiştiriyor.

Phaneromeni “Göklerden gelen” anlamını taşırken Panagia ise Meryem Ana’yı temsil ediyor. Bir hikayeye göre Panagia’nın ikonası genç bir kızın rüyası sonucu kazılarda ortaya çıkarılmış. 19. yüzyılda bulunan kutsal su kaynağı üzerine bir ayazma inşa edilerek alan zamanla daha da genişletilmiş.

Bugün bile hâlâ çok sayıda kişi şifa bulmak için Ayvalık’taki bu ünlü ayazmayı ziyaret etmeye devam ediyor.

11. Macaron Sokağı (Mahallesi)

Macaron Mahallesi Ayvalık'ta gezilecek yerler

Ayvalık’ta Macaron Sokağı’nın ayrı bir havası var. Bu mahallenin sokakları Ayvalık’ta çok popüler ve güzellikleri ile gezginleri eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Ayvalık merkez bölgede konumlanan Macaron Sokağı’nın sembolü haline gelen yerler yerli-yabancı birçok turist ile dolup taşıyor. Örneğin buraya gelmişken Macaron Konağı’na ve Macaron Kahvesi’ne mutlaka uğrayın. Bir de ünlü muhallebicisi var ki tatlıları dillere destan… Özellikle de bademli muhallebisinin tadına doyum olmuyor.

Macaron’un Türkçe anlamı Mercanköşk denilen bir bitki. Sokağa ismini veren Macaron Rumların sıklıkla yetiştirdiği ve evlerini süsledikleri bir bitkiymiş. Genellikle öğlen saatlerinde çok canlı görüntülere sahne olan sokakta karşılıklı ve yan yana dizilmiş cumbalı Rum evler oldukça sevimli bir ambiyans yaratıyorlar.

Ayvalık’ın birçok yerinden daha hareketli olan Macaron Sokağı’nda aynı zamanda antikacıları, meyhaneleri, butik ve kafeleri de görebilirsiniz. Bu özel tarihi sokağı Ayvalık gezilecek yerler listenize almanızı öneririm.

12. Tımarhane Adası

Tımarhane Adası Ayvalık gezilecek yerler

Ülkemizin en ilginç yerlerinden biri Tımarhane Adası. Adanın hikayesi ise Rumların Ayvalık’ta yoğun olarak yaşadığı dönemlere kadar uzanıyor.

O dönemlerde çok sayıda meyhane bulunmasının da etkisiyle alkol tüketiminde aşırılıklar yaşanıyormuş. Fazla içki içen ve sorun yaratan kişiler ise Tımarhane Adası’na gönderiliyormuş. Sadece alkolü fazla kaçıranlar değil ruh sağlığı bozuk olan kişilerin de bu adada kaldıkları söyleniyor.

Adanın ismi dikkat çekici ama aynı zamanda Tımarhane Adası’na bakıldığında tepesinde biraz tuhaf şekilli kayaların olması da çoğu insanda merak uyandırıyor. Rüzgarlı havalarda bu kayalardan ıslık, uğultu ve fısıltıya benzer sesler çıkıyor.

Bu ilginç ve biraz da gizemli adadaki tek yapı ise eski küçük bir taş manastır. Bakımsız bırakılmış olması biraz üzücü ancak adaya giderseniz tam da bu noktadan güzel bir koy manzarası izleyebilirsiniz.

13. Kapri Beach

Kapri Plajı Ayvalık'ta gezilecek yerler
Kaynak: youtube

Ayvalık’ın merkezi konumdaki en güzel plajları arasında olan Kapri Beach nostaljik havasıyla tatilcilerin ilgisini çekiyor. Buraya merkezden kalkan minibüslerle 5 dakika içinde rahatça ulaşmanız mümkün.

Plajda şezlonglar kumlar üzerine değil de çimlere kurulmuş. Oldukça nezih bir ortam sunan Kapri Beach’te uygun fiyatlarla şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Tuvalet, soyunma kabini, duş gibi olanakların bulunduğu plajda aynı zamanda bir de büfe var. Plajda geçirdiğiniz saatler boyunca ihtiyaç duyarsanız belediyeye ait olan büfeden bir şeyler alabilirsiniz.

Denizin nasıl olduğunu merak edenler içinse berrak, hafif dalgalı ve biraz serin olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca pek derin de değil; bu nedenle plajda çocuklu ailelere de sıkça rastlanıyor. Girişin ücretsiz olduğu Kapri Beach’i de gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

14. İğdeli Plajı

igdeli Plaj Ayvalık'ta gezilecek yerler
Kaynak: youtube

Ayvalık merkezden uzaklaşmak istemeden denize girmek isteyenlerin favori kumsallarından biri olan İğdeli Plajı ismini çevresini saran iğde ağaçlarından alıyor.

Aslında İğdeli Plajı turistlerden çok yerli halkın sıkça gittiği bir kumsal olarak ünlenmiş. Küçük ama sevimli bir plaj burası. Hem kumsalı hem denizi oldukça temiz. Merkeze yalnızca 3 km olması ise zahmetsizce deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal bir özellik.

Edremit Körfezi’nin tüm güzelliğini gözünüzün önüne seren plaja giriş ise ücretsiz. Sahildeki işletmelerden uygun fiyatlarla şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor. Ayrıca plajda kafe-restoran, duş alma imkanı, soyunma kabini ve tuvalet de bulunuyor.

Plaja giderseniz yanınıza deniz ayakkabınızı almanızı öneririm çünkü denizin ilk 4-5 metresinde kayalıklar ve yosunlar var. Deniz suyu ise sığ ve ılık. Ayvalık’taki birçok plaja kıyasla daha sakin bir ortama sahip olan plajda kafanızı dinleyebilir, tüm yorgunluğunuzu atarak kendinizi mavi sulara bırakabilirsiniz.

15. Altınkum Plajı

Doğayla iç içe ve sessiz sakin anlar yaşamak isteyenlerin yöneldiği Altınkum Plajı Şeytan Sofrası’na oldukça yakın. Küçükköy Mahallesi’nde ve Sarımsaklı Yarımadası’nın kuzey tarafında bulunan bu 200 metrelik küçük plaj koyun içinde saklı bir cennet gibi.

Piknik yapma imkanı da sağlayan Altınkum Plajı’nın ormanlarla çevrili konumu burayı özellikle doğa severlerin favorisi haline getirmiş. Altın renkli yumuşacık kumlarla örtülü olan plajın denizi Ayvalık’ın birçok yerinde olduğu gibi sığ.

Deniz suyunun sıcaklığı ise diğer plajlarınki ile kıyaslandığında biraz daha yüksek çünkü burası açık denizde değil bir koyun içinde yer alıyor.

Ücretsiz olarak giriş yapılabilen; duş, soyunma kabini, tuvalet gibi imkanların bulunduğu plajda dilerseniz şezlong ve şemsiye de kiralayarak daha konforlu bir tatil günü geçirebilirsiniz.

16. Hamidiye Camii

Ayvalık gezilecek yerler arasında Hamidiye Cami tarihi önem taşıyan yapılardan biri. Sakarya Mahallesi’ndeki bu yapı Ayvalık’ta sıkça görmeye alışık olduğumuz kiliselerden dönüştürülmüş bir cami değil. Doğrudan cami olarak yaptırılmış ve bu özelliği ile Ayvalık’ta kendine özgü bir mimari güzellik sergiliyor.

II. Abdülhamit tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa ettirilen Hamidiye Cami’nin kırmızı kesme taşları yapıya zarafet kazandırmış. Farklı mimari stillerden çizgilerin yer aldığı camide eklektik üslubun varlığı göze çarpıyor. Özgün mimarisi ile beğeni kazanan yapının dört sütunlu bir son cemaat yeri ve tuğla kubbesi bulunuyor.

Kare planlı olarak tasarlanan Hamidiye Cami’ni de ziyaret ederek Ayvalık’ın tarihi ve mimari güzellikleri ile daha fazla haşır neşir olabilirsiniz.

17. Güler Pastanesi

Güler Pastanesi Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık Çarşısı’nın hemen girişinde etrafa enfes kokular yayan Güler Pastanesi ilçenin tarihi tatlıcılarından biri ve oldukça da popüler. Yerli-yabancı birçok turist ile yerel halkın bu tatlıcının önünde uzun kuyruklar oluşturduğunu görürseniz şaşırmayın.

1942 senesinden bu yana tatlılarının lezzeti ile büyük ün yapmış olan Güler Pastanesi Ayvalık denildiğinde birçok kişinin aklına gelen sevimli bir mekan. Tatlılarının bu kadar lezzetli olmasında özenle seçilmiş kaliteli malzemelerin büyük bir payı var.

Özel keçi, inek ve koyun sütlerinin yanı sıra, Midilli Adası’ndan getirilen sakız, şeker yerine kullanılan üzüm suyu gibi malzemeler bu pastanedeki meşhur tatlılara karşı koyulması zor bir lezzet katıyor.

Peki, Güler Pastanesi’ne giderseniz hangi tatlıları mutlaka denemelisiniz? Bu pastane özellikle lor tatlısı ve zeytinyağlı damla sakızlı kurabiyesi ile meşhur. Bir de dondurma, tahinli kurabiye, lor baklavası, lor kurabiyesi, acıbadem kurabiyesi var ki tadanlar pastanenin müdavimi oluyor.

İsterseniz bu çok ünlü Ayvalık tatlılarını sevdiklerinize hediye olarak da satın alabilirsiniz. Ayvalık’a gelmişken bu yöresel lezzetlerin tadına bakmadan dönmeyin.

18. İmren Pastanesi

İmren Pastanesi Ayvalık'ta görülmesi gereken yerler

Ayvalık’ta gezilecek yerler oldukça fazla ama ilçe bir o kadar da yöresel lezzetleri ile tanınıyor. Ayvalık’a gelmişken canınız tatlı çekerse uğrayabileceğiniz en ünlü mekanlardan biri 1954’ten beri hizmet veren İmren Pastanesi.

İmren Pastanesi’nin sahibi 1924 senesindeki mübadelenin ardından Girit’ten Ayvalık’a göç etmiş. Dolayısıyla pastanede Girit usulü lezzetleri en orijinal tarifleriyle bulmanız mümkün. Boş yer bulmanın oldukça zor olduğu pastanede özellikle lor tatlısının tadına mutlaka bakmanızı öneriyorum. Çoğu kişiye göre buradaki lor tatlısının Türkiye’de eşi benzeri yok.

Ayvalık’a yazın gelirseniz lor tatlınızı sakızlı dondurma ile de deneyebilirsiniz. İki tat birbiri ile harika bir uyum sağlayarak ağızda dağılıyor. Pastanede aynı zamanda sakızlı kurabiye de çok meşhur. Hatta zeytinli dondurma bile var.

19. Sarımsaklı Tabiat Parkı

Sarımsaklı Tabiat Parkı Ayvalık tatili

Sarımsaklı Tabiat Parkı Ayvalık’ın doğası ile baş başa kalmak ve doğa sporları yapmak isteyenler için çok keyifli bir mesire yeri. 1,5 hektarlık yemyeşil alanında sakinliğin, sessizliğin ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilmek mümkün.

Ege Denizi kıyı bölgesinin kuzeyindeki tabiat parkında çok çeşitli ağaç ve bitkiler yaşıyor. Yani yaban hayatı gözlemlemek için harika bir fırsatınız var! Doğal sit alanı olarak korumaya alınan parkın oksijen dolu tertemiz havası ise şehir yaşantısından uzaklaşmak isteyenler için tam bir yenilenme kaynağı. Parkta aynı zamanda bir kır lokantası ve büfe de mevcut.

Parkta neler yapabileceğinize gelirsek; Sarımsaklı Tabiat Parkı’nı bisikletle keşfetmek oldukça popüler bir aktivite. Hem yerel halk hem de turistler bu bölgede bisiklet sürerek dolaşmayı seviyor.

Bisikleti kiralayabiliyorsunuz. Aynı zamanda fotoğrafçılık ya da dağcılık da seçenekleriniz arasında. Tabii ki tek başınıza ya da sevdiklerinizle uzun uzun doğa yürüyüşüne çıkabilir veya piknik yaparak da Ayvalık anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz.

20. Sarımsaklı Lunapark

Sarımsaklı Lunapark Ayvalık gezisi

Çocuklar gibi eğlenmeyi seven bir gezginseniz ya da çocuğunuz varsa Ayvalık’ta görülmeden dönülmemesi gereken yerler listenizde Sarımsaklı Lunapark da bulunsun!

Ayvalık’ta eğlence denildiğinde ilk akla gelen adreslerden biri olan lunapark çocuklara unutulmaz anlar yaşatırken yetişkinlere de çocukluklarına dönme fırsatı sunuyor. Parktaki rengarenk büyük dönme dolap, uçan halı, crazy dance, gondol, tumble gibi çok eğlenceli ve enerjiyi yükselten birçok oyuncak bulunuyor.

Çocuk oyun gruplarının da olduğu ve akşam saatlerinde çok güzel görüntülerin ortaya çıktığı Sarımsaklı Lunapark’ı mutlaka görmenizi öneririm.

21. Ayvalık Bit Pazarı

Eskinin ruhunu sevenler, antikaya ve ikinci el eşyalara merakı olanlar Ayvalık Bit Pazarı’nda dolaşırken çoğu kez zamanı unutuyor. Burası geniş ve oldukça fazla çeşitlilik sunan bir pazar; Cumartesi günü çevre ilçelerden de gelenler alanda tezgahlarını açıyor.

Ayvalık gezilecek yerler listesindeki popüler alışveriş noktaları arasında bulunan bit pazarında Vintage eşyalar, yöresel ürünler, çeşit çeşit el sanatları, eski plaklar, ikinci el kitaplar ve tabii ki antika eşyalar bulunuyor. Pazarda her şey 2. el olarak satışa sunuluyor ve fiyatlar da genel itibarıyla makul düzeyde.

Cumartesi haricinde de bit pazarına gelip antikacıları dolaşarak nadir bulunan parçaları görebilir, kafelerde oturabilirsiniz. Cumartesileri ise bit pazarının en canlı olduğu gün; dolayısıyla erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim.

22. Şeytanın Kahvesi

Şeytanın Kahvesi Ayvalık'ta gezip görülmesi gereken yerler

Sıcak muhabbetlerin döndüğü, tarihi Rum evleri ile çevrili sevimli bir mekan Şeytanın Kahvesi. Ayvalık’ın simgeleri arasında bulunan bu mekanın ismi biraz sıra dışı olduğu için haliyle ayrı bir merak konusu oluyor.

Anlatılanlara göre 1950 senesinden bu yana kahveyi işletenler Midillili Şeytan Halil’in torunları. Halil Bey’e çocukken yaramazlık yaptığı için şeytan lakabı takılmış ve o günden beri bu ünvan kuşaktan kuşağa geçmeye devam etmiş.

Şeytanın Kahvesi’nde kahve/çay da içebilirsiniz ama buranın meşhur içecekleri karadut ve koruk suyu. Özellikle olgunlaşmamış üzümlerin ezilip suları çıkartılarak hazırlanan koruk suyu özel bir lezzete sahip. Öyle ki kahveyi işletenler tarif sırrını kimseye vermemekte kararlı görünüyorlar.

Ayvalık sokaklarını dolaşırken bu sevimli, sıcak ve tarihi mekana da uğramanızı öneririm. Hem biraz dinlenir hem de ziyaretinizi yaz ayına denk getirdiyseniz buz gibi Koruk ve Karadut suları ile ferahlayabilirsiniz.

Cunda Adası Gezilecek Yerler Listesi

Cunda Adası gezilecek yerler blog

Aheste aheste keyif yapabileceğiniz Cunda Adası (Alibey Adası) etkileyici tarihi, renkli kültürü, eski Rum evleri, sahil boyu dizilen restoranları, çeşit çeşit yöresel lezzetleri ve sıcacık insanları ile Ayvalık’ın belki de en sevilen yeri.

Bu nedenle Cunda’ya ayrı bir başlık açmak istedim. Hazırsanız Cunda Adası gezilecek yerler listesi için önerilere başlayabiliriz:

1. Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

Taksiyarhis Kilisesi Cunda Adası gezilecek yerler

Cunda’nın sembolü ve en önemli anıt yapısı olan Taksiyarhis Kilisesi adada yaşayan Rumlardan bize miras kalmış. 19. yüzyılda yaptırılan kilise Ayvalık’taki birçok benzeri yapı gibi mübadele yıllarının ardından camiye çevrilmiş.

Adanın öne çıkan tarihi eserlerden biri olan kilise ne yazık ki uzun yıllar boyunca bakımsız bırakılmış. Sonunda bir kültürel değer olarak korunma altına alınıp restorasyon çalışmaları neticesinde Rahmi M.Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na tahsis edilmiş. (2011)

Peki, bugün artık Rahmi M. Koç Müzesi olarak da adlandırılan kilisede hangi koleksiyonlar sergileniyor? Müzede otomobil minyatürleri, oyuncaklar, bebek arabaları, eski otomobil modelleri, buharlı tasarımlar, tekneler yer alıyor. İlgi duyuyorsanız Taksiyarhis Kilisesi’ni de “Cunda gezilecek yerler” listenize yazabilirsiniz.

2. Aşıklar Tepesi & Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı Cunda Adası blog rehber

Birçok turistik bölgenin popüler seyir terasları vardır; Cunda Adası’nınki ise Aşıklar Tepesi.

Cunda’ya gelenlerin mutlaka uğraması gereken, adanın ilk yel değirmeninin de bulunduğu tepe Ayvalık adalarının ve Ege Denizi’nin tüm güzelliğini bütünüyle önünüze seriyor.

Aşıklar Tepesi’nin panoramik manzarası gibi Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı da oldukça ün yapmış. Eski dönemlerde kilise olan yapı Rahmi Koç Vakfı tarafından restore edilmesinin ardından artık kent kitaplığı olarak konuklarını ağırlıyor. Ücretsiz girebileceğiniz kitaplıkta özellikle Cunda Adası ve Ayvalık tarihine dair aydınlatıcı çok sayıda kaynak var.

Kent kütüphanesinin en sevilen alanlarından biri ise manzaralı kafeteryası. Buranın meşhur limonatasını da tadıp manzaranın güzelliğine kapılıp gidebilirsiniz.

3. Cunda Sahili

Cunda Sahili Cunda Adası gezilecek yerler

Adanın en genç ruhlu, enerjik yeri olan Cunda Sahili günün her saati ayrı güzelliğe bürünse de özellikle akşam saatlerinde tam bir Ege şöleni sunuyor.

Gastronomi açıdan zenginliği ve çok çeşitli yöresel lezzetleri sayesinde gurmelerin zevkten dört köşe olduğu Cunda Adası’nda birbirinden ünlü balık restoranları tatilcilerin favorisi.

Bu restoranlarda ağır ağır rakı-balık keyfi yapan insanların neşesi tüm sahil şeridine yayılırken bir yandan da lokmacılar, kafeler, dondurmacılar, tuzlu badem satan seyyar satıcılar da sık sık karşınıza çıkıyor.

Yalnız özellikle önermek istediğim bir yer var ki sahilin belki de en meşhur mekanı: Tarihi Taş Kahve. Menüsü diğer kahvelerinkinden pek farklı olmasa da Türk kahvesinin lezzeti dillere destan. Mekanın sıcak hisler uyandıran sevimli dekoru ve harika deniz manzarası ise kahve keyfine keyif katıyor.

Adanın tarihi ve sembolik yapılarından biri olan Despot Evi’nden başlayan Cunda Sahili trafiğe kapalı. Dolayısıyla burada rahatlıkla dolaşmak mümkün. Cunda’ya gelmişken mutlaka sahilde turlamayı ve meşhur mekanlara oturmayı da ihmal etmeyin.

4. Taş Kahve

Taş Kahve Cunda Adası'nda gezip görülecek yerler

Cunda gezilecek yerler listesinin en eski mekanlarından biri olan “Taş Kahve” 150 yıllık binasıyla adanın ruhu ile harmanlanmış bir görünüm sergiliyor.

Sarımsak taşından yapılma duvarları, geniş camlı pencereleri, yüksek tavanı ve Neoklasik stil mimarisiyle kendine has bir ambiyansa sahip olan Taş Kahve gece geç saatlere kadar açık. Yerli-yabancı birçok turistin geldiği kahvehaneyi boş görmeniz ise biraz zor.

Taş Kahve’deki denize nazır taburelerden birine oturup kahvenizin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle mekanın çok ünlü Dibek ve damla sakızlı Türk kahvesini denemenizi öneririm.

Ada rüzgarının eşliğinde kahvelerin tadı da bir başka güzelleşiyor sanki. Ayrıca bir şeyler atıştırmak isterseniz Ayvalık tostu ısmarlayabilirsiniz. Sıcak havaların vazgeçilmezi ev yapımı buz gibi limonata da menüdeki favori içecekler arasında.

5. Cunda Sahil Çarşısı

Sahil Çarşısı Cunda'da nereler gezilir?

Cunda Sahili’nde yürürken karşınıza çıkacak olan Cunda Sahil Çarşısı özellikle adaya özgü ürünler satın almak isteyenleri sıcacık enerjisiyle karşılıyor.

Cunda Sahil Çarşısı’nda turistlere yönelik olarak çok sayıda hediyelik eşya ve yöresel ürünler var. Özellikle birbirinden güzel ve ilginç el sanatları çarşının birçok yerine yayılmış durumda. Orijinal ürünlerin fazlalığı hemen dikkati çekiyor. Adadan bana ve sevdiklerime güzel bir hatıra kalsın diyorsanız aradığınız ürünü muhtemelen bu çarşıda bulabileceksiniz.

Bir de malum Cunda Adası’nın yöresel lezzetleri ve ürünleri çok meşhur. Türkiye’de gastronomi alanında ilk sıralarda yer alan adadan gıda alışverişi yapmadan dönmeyin.

Bilhassa zeytinyağı gibi ürünler çarşıda bolca satılıyor. Cunda’nın yerel halkı ile biraz daha yakın olmak ve alışveriş yapmak için rotanızı sahil çarşısına doğru çevirebilirsiniz.

6. Ortunç Koyu

Ortunç Koyu Cunda Adası
Kaynak: pinterest

Cunda Adası’nda denize nereden girebileceğini düşünenler için ilk önerim Ortunç Koyu. Cunda gezilecek yerler listesindeki koy merkeze de yakın bir konumda.

Özellikle çok kalabalık yerlerde değil de daha sakin bir ortamda tertemiz orman havasını içine çekerek yüzmek isteyenler genellikle tercihlerini bu koydan yana kullanıyorlar.

Dingin ve doğanın tam ortasında deniz keyfi yapmayı planlayanlar için Ortunç Koyu’nun sunduğu birçok güzellik var. Bunların başında koydaki su altı yaşamının canlılığı geliyor. Su o kadar berrak ki dibini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Çeşit çeşit birçok su altı canlısı bu denizde yaşamını sürdürüyor. Tabii ki buranın dalgıçlar için ne kadar keyif verici olduğunu tahmin edebilirsiniz. Zaten etrafta da çok sayıda dalma eğitimi veren kurs bulunuyor.

Koy aynı zamanda bir Milli Park Alanı ve koruma altında. Yeni yapılandırmalara izin verilmemesi koyun doğal ortamını koruyabilmesi adına büyük bir önem taşıyor. Koyun çevresi yemyeşil ormanlarla çevrili ve tertemiz bir havası var.

Doğa yürüyüşü için çok uygun; üstelik bisiklet de kiralanabiliyor. Deniz suyunun ise sığ ve pek dalgalı olmadığını söyleyebilirim. Bu arada denizde yer yer yosun ve kayalıklar da bulunduğu için deniz ayakkabısıyla yüzmenizde fayda var.

Kampçılar içinse ayrı yerler açılmış; bu alanın dışında çadır kurmaya pek izin verilmiyor. Denize ücretsiz girebileceğiniz yerler var ancak su, tuvalet, yeme-içme gibi imkanlar bulunmadığı için hazırlıklı olarak koya gelmenizi tavsiye ederim.

İsterseniz Ortunç Koyu Oteli’nin kumsalına da giriş yapabilirsiniz. Ancak buranın Cunda’nin birçok yerine göre biraz lüks olduğunu da belirtelim.

7. Ayışığı Manastırı

Ayışığı Manastırı Cunda Adası gezilecek yerler
Kaynak: koray.com

Cunda’da gezilecek yerler arasında kültürel ve tarihi miras değeri taşımaları nedeniyle öne çıkan yapıtlar da bulunuyor. Cunda Adası’nın en etkileyici tarihi yapılarından biri de Pateriça Yarımadası’nın ucundaki Ayışığı Manastırı. Burası adanın kuzey yönünde konumlanıyor.

Dik bir tepenin denizle birleşim yerinde inşa edilmiş olan manastırın görkemli silüeti çok çekici. Manastırın yapılış tarihine dair kesin bir bilgi yok ancak tahminlere göre 18. yüzyılda inşa edilmiş. İncelemelere bakılırsa da 19. yüzyılda tahribattan dolayı Ayışığı Manastırı’nın yıkılıp yeniden yaptırıldığı tahmin ediliyor.

Bekar Kızlar Manastırı olarak da bilinen “Ayışığı Manastırı” ağırlıklı olarak Ayvalık yapılarında sıkça gördüğümüz zarif sarımsak taşları ile tasarlanmış. Çevresi yüksek duvarla çevrili olan manastırın ortasında ise dört kemerli bir kilise mevcut.

Milli Park sınırları içindeki manastır insan etkisine ve olumsuz doğa koşullarına çok açık olduğu için şimdiye kadar sık sık restorasyon çalışmalarına maruz kalmış. Suzan Sabancı tarafından restore edilen manastır şu anda özel bir malikaneye çevrilmiş durumda.

Bu nedenle ziyaret saatleri malikanenin sahipleri tarafından belirleniyor. Manastır genellikle haftada bir gün ve birkaç saatliğine ziyaretçileri ağırlıyor. Rehber eşliğinde tarihi manastırı gezebilirsiniz.

8. Çataltepe Plajı

Çataltepe Plajı Cunda gezi notları
Kaynak: tripadvisor

Adanın arka tarafında bulunan Çataltepe Plajı Cunda’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler listesinde.

Kimilerine göre Sarımsaklı Plajı’ndan sonraki en güzel Ayvalık kumsalı olan Çataltepe Plajı genellikle dingin ve temiz olan deniziyle öne çıkıyor. Sarımsaklı Plajı’nın suyu ile karşılaştırıldığında ise bu plajın deniz suyu sıcaklığı biraz daha yüksek.

Çataltepe Plajı turistler tarafından pek bilinen bir yer değil; birçok Ayvalık plajına göre de nispeten daha sakin. Merkezden Çataltepe olmuşlarıyla yaklaşık 20 dakika içinde ulaşabileceğiniz plajda yeme-içme ve dinlenme ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir kafeterya da var. Şezlong ve şemsiye isterseniz özel işletmeden kiralayabilirsiniz.

9. Patricia Koyu

Patricia Koyu Ayvalık gezilecek yerler

Adanın kuzeyinde bulunan “Patricia Koyu” popüler ve kalabalık plajlar yerine doğanın huzur verici sakinliğinde denize girmeyi sevenler için ideal bir alternatif.

Ayışığı Manastırı’nın yakınında bulunan Patricia Koyu eski dönemlerde Rumların yaşadığı bir köymüş. Mübadele sonrasında ise Rumlar tarafından terk edilmiş. Bölgeye ulaşım koşulları çok rahat değil fakat bunun iyi bir etkisi de var.

Patricia Koyu fazla kalabalığa maruz kalmadığından dolayı doğal yapısını daha iyi koruyor. Çevresini zeytinliklerin ve ormanların çevrelediği doğal bir koy olan Patricia aynı zamanda yapılaşmalardan da uzak bir konumda.

Koyun tertemiz, duru ve sığ denizin giriş bölümü biraz taşlı olsa da sonrasında kumlu bir alana basıyorsunuz. Çevrede birkaç tane beach de bulunuyor ve girişleri ücretli.

10. Ada Camping

Ada Camping Ayvalık'ta gezilecek yerler

Ülkemizin en güzel tabiatlı yerlerinden biri olarak Cunda Adası’na kampçılar ve doğa severler de büyük bir ilgi gösteriyor.

Adanın batı bölümünde ve merkezden araçla yaklaşık 15-20 dakika uzaklıkta olan Ada Camping denize sıfır konumu, çeşit çeşit ağaçlarla dolu yemyeşil ortamı ile Türkiye’nin en iyi kamp alanları arasında. Kamp bölgesinde çadır ve karavanlarda konaklayabileceğiniz gibi bungalovlarda kalmayı da tercih edebilirsiniz.

Kampçılara hemen hemen her türlü konaklama olanağı sunuluyor. Örneğin çadırlarda kalan tatilcilere uzatmalı elektrik kablosu veriliyor. Ayrıca tesislerde restoran, duş, soyunma kabini, tuvalet gibi imkanlar da mevcut. İsteyenler şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyor.

Tesis dışına çıkmadan bile Ada Camping’de çoğu ihtiyacınızı karşılamanız mümkün. Doğayı keşfetmeyi ve doğada yaşamayı sevenlerin gözde yerlerinden biri olan bu kampta siz de unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

11. Despot Evi

Despot Evi Cunda'da gezilmesi gereken yerler
Kaynak: odamax

Cunda’da şu anda otel olarak işletilen “Despot Evi” zamanında bir Rum Ortodoks din adamı tarafından Yunanistan’ın devlet olmasının şerefine yaptırılmış. Binanın yapımında Rum halkının bağışlarının da kullanıldığı söylenir. “Despot” ise burada din adamı anlamına geliyor. Yani Türkçedeki çağrışımı ile bir ilgisi yok.

Binanın biraz tarihinden bahsedeyim. 1862 senesinde yaptırılan bina despot öldükten sonra Osmanlı Devleti tarafından satın alınarak (1877 yılında) hükümete tahsis edilmiş. 1921 yılında ise buraya öksüz çocuklar yerleştirilmiş; aynı zamanda bina ilkokul olarak da kullanılmış.

1980 senesinden sonra uzun yıllar boyunca atıl ve bakımsız kalan; çeşitli olumsuzluklarla karşılaşan (Deprem, yağmacılık vb.) Despot Evi neredeyse kullanılamaz hale gelmesine rağmen 2015 senesinde gerçekleşen restorasyonlar sonucunda yeniden canlanmış.

Tarihinde birçok kişiye ve kuruma ev sahipliği yapan bina bugün de bir otel olarak insanları ağırlıyor.

Erken Rezervasyonu İhmal Etmeyin!

Eğer siz de bölgenin önemli gezi noktalarından ayrıca güzel ve yeni konaklama tesislerinden biri olan Despot Evi‘nde konaklamak isterseniz mümkün olduğunca erken rezervasyon yapıp uygun fiyatları yakalamaya çalışın.

12. Panaya Kilisesi

Panaya Kilisesi Cunda Adası görülmesi gereken yerler

Cunda gezilecek yerler listesine adanın üst kısmında; Bakkal Sokak’ta bulunan tarihi, sanatsal ve dini değer taşıyan bir yapıyı da eklemek istedim: Panaya Kilisesi.

Panaya Kilisesi’nin yapılış yılı kesin olarak bilinmiyor ama tahminlere göre yapı 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş. Bölgeye giderseniz mimari bütünlüğü olan bir kiliseyle karşılaşmayı beklemeyin çünkü sadece apsisi ve 3 duvarı kalmış.

Kilisenin mimarisinde Ayvalık yapılarında görmeye alışkın olduğumuz sarımsak taşı ve ayrıca granit taşı kullanılmış. Duvar kalıntılarında kilisenin yapıldığı yıllara özgü çeşitli motifler yer alıyor.

13. Duba Plajı (Belediye Plajı)

Duba Plaji Cunda Adası gezilecek yerler
Kaynak: otuzbeslik.com

Ayvalık Belediyesi tarafından işletilen Duba Plajı Cunda Adası ile Ayvalık merkezi birbirine bağlayan köprünün çok yakınında bulunuyor. Ayvalık merkezine de yakın olan plaja birçok toplu ulaşım aracıyla varılabildiği gibi yürüyerek de gidilebiliyor.

Duba Plajı küçük bir kumsal ve sakinliği ile özellikle kafa dinlemek isteyen gezginler için cezbedici bir güzellikte. Zaman zaman hafif dalgalar oluşan denizi ise sığ ve temiz. Bu plaj bazı tatilciler tarafından biraz rüzgarlı olması nedeniyle de tercih ediliyor.

Gün boyunca kumsalda keyifli saatler geçirirken acıktığınızı hissederseniz ya da canınız birşeyler içmek isterse plajın kafeteryasında oturabilirsiniz. Ayrıca belediye tarafından makul fiyatlarla şemsiye ve şezlong hizmeti de sunuluyor.

14. Ayvalık Adaları, Tabiat Parkı

Kuzey Ege’nin en değerli doğal ortamı olarak değerlendirilen Ayvalık Adaları, Tabiat Parkı eşi benzeri zor bulunacak bir dokuya sahip. Ayvalık adalarının 19 tanesini ve aynı zamanda denizin de bir bölümünü kapsayan tabiat parkı toplamda 20.000 hektara yakın geniş bir alana yayılıyor.

Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan bu cennet gibi yerde botanik gezisine çıkabilir, trekking/hiking yapabilir, bisikletle etrafı dolaşabilirsiniz.

15. Anelemmatik Güneş Saati

Cunda gezilecek yerler listemizin son sırasında görenleri şaşırtan anelemmatik güneş saati var. Adada sevilen bir isim olan ve vefat eden Ahmet Erol Keskin anısına yaptırılan güneş saati yerli-yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Kıyı tarafında yerde bulunan güneş saatinin nasıl kullanılacağına dair bir tabela yerleştirilmiş. Bunu okuduktan sonra insanlar elips şeklindeki saatin içine geçerek mini testlerine başlıyor.

Saatin içinde 12 saatlik zaman dilimleri var ve o an için hangi aydaysanız bunu belirten levhanın üzerinde durmalısınız. Levhanın üzerindeyken gölgeniz bir zaman aralığının üzerine düştüğünde o anda saatin kaç olduğunu da öğrenmiş oluyorsunuz.

Kendi saatinizle karşılaştırıp anelemmatik güneş saatinin gösterdiği sonucu test edebilirsiniz.

Bonus: Küçükköy

Küçükköy Ayvalık'ta gezilmesi gereken yerler

Küçükköy’ün adı son zamanlarda sıklıkla haberlerde, internet sitelerinde ve çeşitli benzeri mecralarda karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni hem Türkiye hem dünya için çok güzel bir örnek oluşturması.

Eskiden Rum köyü olan; sonrasında ise terk edilip unutulan ve uzun yıllar boyunca kimsenin gitmek istemediği Küçükköy, bir grup şehirli insanın projesi ile gün geçtikçe bambaşka bir çehreye kavuşuyor.

Dünyada hızla gelişen bir akım olan “Akıllı Köy” projesi kapsamında sanatta, eğitimde, sağlıkta, cinsiyet eşitliğinde, doğal kaynaklara ulaşımda güzel aşamalar katedilmiş durumda.

Bir köyde (Şu anda bir belde) bu kadar çok sanat merkezinin, galeri ve müzenin olması bile başlı başlına şaşırtıcı. Ayrıca sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanma konusunda da çalışmalar yapılıyor. Görünen o ki belde halkı bu etkileyici dönüşüm çalışmalarını sürdürme bakımından oldukça azimli.

Özellikle sanatta gösterdiği gelişimle dikkat çeken ve “Sanat Köyü” ünvanını alan Küçükköy Ayvalık merkeze 10, Cunda Adası’na ise yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede. Köyü 1 saat içinde bile turlayabilirsiniz. Küçükköy’e giderseniz özellikle şu kültür ve sanat merkezlerini ziyaret etmenizi öneririm:

Küçükköy Kent Müzesi

Meydandaki bir taş evde faaliyet gösteren Küçükköy Kent Müzesi’nde köyün tarihine, Rumlar ve Balkan Göçü’ne dair önemli bilgiler sunuluyor. Ayrıca Balkanlardan gelenlerin getirdikleri objeler de sergileniyor müzede.

Artura Gallery

Uğur Çalışkan, Adnan Çoker, Burhan Doğançay, Devrim Erbil gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının eserlerini bu sergi alanında görebilirsiniz. Aslında ilk olarak Ankara’da açılan galeri Küçükköy’deki projeye destek amacıyla aşama aşama köydeki tarihi Rum evine taşınmış.

Kıraathane

Dijital bir sanat merkezine dönüştürülen kıraathane yeni nesil sosyal yaşam alanını temsil ediyor. Yazılımla ilgili çalışmaların da yapıldığı kıraathanede sık sık eğitim ve atölye etkinlikleri düzenleniyor.

Küçükköy Kültür Merkezi

Burada genellikle Küçükköy ve çevresindeki okulların kültür-sanat faaliyetleri, düğünler, sergiler, toplantılar ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ayvalık Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Ayvalık gezilecek yerler harita konumları
Ayvalık gezilecek yerler & Cunda gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Ayvalık gezilecek yerler listesindeki yerlerin konumlarını görebilmeniz için Google Map haritası hazırladım. Seyahatiniz süresince hem listedeki yerlerin hem de önemli alışveriş ve konaklama noktalarının konumlarını akıllı telefon ya da tabletleriniz üzerinden pratik şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Ayvalık Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Ayvalık gezi rehberi otel tavsiyeleri
5 yıldızlı D Resort Ayvalık Murat Reis, bölgede konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden…

Ayvalık’ta gezip görülmesi gereken yerler listesine değinmişken konaklama konusundan da biraz bahsetmek istiyorum.

Ayvalık’ta nerede kalınır? yazımızda ilçedeki en popüler ve ideal konaklama yerleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler sunduk. Ben burada konaklama hakkında biraz daha özet bilgiler sunacağım.

Ayvalık’ın en popüler yerleri, plajları ya da gece hayatı dikkate alındığında konaklamak için ideal olan 4 bölge bulunuyor:

 1. Ayvalık Merkez
 2. Cunda Adası
 3. Sarımsaklı, Altınkum gibi popüler plajların bulunduğu Küçükköy
 4. Sakinliği ile öne çıkan Sefa Çamlık

Ayrıca otel tavsiyesi isteyenler için de birçok seçenek bulunduğunu belirtelim. Ayvalık’ta yıldızlı otellerden ziyade ilçenin dokusuyla daha iyi uyum sağlayan butik oteller yer alıyor. Özellikle Ayvalık merkezde ekonomik otel arayanlara eski bir taş evde hizmet veren Cavlı Hane 1885’i öneriyorum.

Bunun dışında son 2 Ayvalık gezimde tercih ettiğim 4 yıldızlı Hotel Musho da bölgedeki popüler tesislerden. Özellikle Sarımsaklı Plajı’na yakın bir tesis arıyorsanız sizin için güzel bir seçenek olabilir.

Bunlar dışında konaklama bütçesi konusunda sıkıntısı olmayan ve 5 yıldızlı güzel bir yerde konaklamak isteyenler bölgenin en gözde turizm merkezlerinden olan D Resort Ayvalık Murat Reis adlı otele göz atabilirler.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Ayvalık gezisi ulaşım seçenekleri

İlçenin birçok yerine toplu taşıma araçları sayesinde kısa sürede ulaşabilmeniz mümkün. Ayvalık’ta ilçe içi ulaşımın sağlanması için özellikle minibüs ve otobüsler sıkça kullanılıyor. Ayrıca taksiler de oldukça işlek.

Ayvalık’tan Cunda Adası’na ise hem kara hem deniz yolu ile gidilebilir. İki yeri birbirine bir köprü bağlıyor. Bu köprü aynı zamanda Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü. Sabah erken saatlerden gece yarısına kadar sık sık Ayvalık merkez ile Cunda Adası arası sefer yapan minibüsler çalışıyor.

Ayrıca Ayvalık’tan adaya taksi dolmuşlar da gidiyor. Gün boyunca taksi dolmuşlardan da yararlanabilirsiniz.

Cunda Adası’na ulaşmak için turistlerin de çok sevdiği bir diğer alternatif ise limandan saat başı kalkan feribotlar. Böylece ada yolculuğunuza deniz keyfini de dahil edebilirsiniz.

Ayvalık’tan Cunda’ya ulaşmak kolay olsa da özellikle acemi sürücüler adada biraz sıkıntı çekiyor. Adaya kendi özel aracınızla ya da araç kiralayarak gelmeyi tercih ederseniz otopark hizmetlerinden yararlanmanızı öneririm.

Cunda Karanfil Otoparkı, Ayvalık Belediyesi Otoparkı ve Belediye Otoparkı seçenekleriniz arasında. Ayvalık merkezde ise Ayvalık Belediye Otoparkı ile Sabuncugil Otoparkı tercih edilebilir.

Hepsi bir yana tabii ki Ayvalık’ın Arnavut kaldırımlı, tarihi taş evleriyle bezenmiş sokaklarını yürüye yürüye keşfetmenin keyfi bir başka. Ayrıca son yıllarda yapılan projeler ile ilçede daha fazla bisiklet yolu inşa ediliyor. Siz de bisiklet kiralayıp bu sevimli ve Ege ruhunu yansıtan tatil beldesinde bir tura çıkabilirsiniz.

Ayvalık’ta Ne Yemeli?

Ayvalık gezi rehberi yeme içme
Papalina (Çaça Balığı)

Ege mutfağını seviyorsanız Ayvalık size adeta bir gastronomi cenneti gibi gelecek. Eskiden bir Rum yerleşimi olan ve mübadele yılları sonunda özellikle Girit’ten yoğun göç alan Ayvalık’ta Rum-Girit mutfak kültürü oldukça baskın.

Ege mutfağının baş tacı zeytinyağı hemen hemen her yemekte hatta tatlılarda bile kullanılıyor. Birbirinden lezzetli Girit mezelerinden taptaze deniz ürünlerine, çeşit çeşit otlardan ünü ülke dışına taşmış tatlılara kadar Ayvalık’ta tadabileceğiniz birçok lezzet var.

İşte Ayvalık’a giderseniz denemenizi önerebileceğim en popüler yöresel lezzetlerin listesi:

 1. Papalina (Çaça Balığı)
 2. Girit mezeleri
 3. Lor kurabiyesi ve lor tatlısı
 4. Sakızlı Dondurma
 5. Koruk suyu
 6. Lokma
 7. Zeytinyağlı damla sakızlı kurabiye
 8. Yöresel peynir çeşitleri
 9. Girit leblebisi
 10. Ayvalık tostu
 11. Kabak çiçeği dolması
 12. Karadut suyu
 13. Bademli muhallebi

En Güzel Ayvalık Plajları & Cunda Adası Plajları

Ayvalık plajları

Ayvalık ve Cunda Adası birbirinden güzel ve çoğu popüler birçok plajla dolu. Ayvalık’ta birçok plajın denizi son derece temiz; zaten çoğu mavi bayraklı. Ayvalık’ın plajları genellikle Alaçatı ya da Bodrum kadar hareketli olmasa da tercihiniz doğa tatilinden, sakinlikten yanaysa gönlünüzde güzel bir yer edinebilirler.

Ayvalık ve Cunda Adası’nda gidilebilecek ücretsiz ve özel plajlar arasında en popüler olanları aşağıda listeledim:

Ücretsiz Ayvalık & Cunda Plajları

 • Cunda Duba Plajı (Belediye Plajı)
 • Cunda Pateriça Koyu
 • Ayvalık Sarımsaklı Plajı
 • Ayvalık Badavut Plajı
 • İğdeli Plajı
 • Altınova Sahili
 • Çataltepe Plajı
 • Paşa Koyu

Ücretli Ayvalık & Cunda Plajları

 • Cunda Ortunç Beach Club
 • Bıyıklı Beach
 • Ada Camping
 • Aya Yorgi Beach Club
 • Cunda Mocamp
 • Cunda Fora Gramping
 • Minas Beach
 • Gümüşlü Beach Club

Özet Olarak Ayvalık’ta Nereler Gezilir?

Ayvalık gezilecek yerler blog

Mavi yolculuklara çıkabileceğiniz koylar, adalar, irili ufaklı çok sayıda plaj, çarşı, meşhur tatlıcılar, Girit mutfağı, Arnavut kaldırımlı sevimli sokaklar, sarımsak taşından yapılma eski tarihi Rum evleri…

Ayvalık’ta bunların hepsi ve daha fazlası mevcut. Yaz aylarında bir başka canlı; ziyaretçisi bol olsa da dört mevsim boyunca Balıkesir’in bu şirin tatil kasabasına gidip keyifli bir kaçamak yapmak mümkün. Özellikle İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı nedeniyle Ayvalık çoğu kişi için hafta sonu tatillerinin de gözdesi.

Balıkesir iline bağlı olan Ayvalık’ın merkezi kadar Cunda Adası da çok meşhur. Boğaz köprüsü ile Ayvalık merkeze bağlanan Cunda Adası tabiatının güzelliği ve gurmeleri mest eden lezzetleriyle ünlü Bilhassa güneş batarken denize nazır sahil restoranlarında rakı-balık keyfi yapmak, Rumlara özgü mimarisini koruyan sokaklarında keşfe dalmak ve tertemiz koylarında doğanın tadını çıkarmak adada yapabilecekleriniz arasında.

Ayvalık ve Cunda Adası için buraya daha çok keyif almayı bilenler gelir derler. Çok hareketli eğlencelerin yaşandığı onlarca mekan değil de daha çok telaşsız, biraz aheste ve doğa ile iç içe bir tatil imkanı sunuyor Ayvalık.

Böylesine güzel bir tatil beldesini ziyaret edecek olan gezginler ise aşağıdaki gibi bir gezilecek yerler listesi hazırlarlarsa sadece 1-2 gün içinde bile beldenin birçok yerini görme fırsatını bulabilirler:

 1. Şeytan Sofrası
 2. Sarımsaklı Plajı
 3. Saatli Camii
 4. Tarihi Ayvalık Evleri
 5. Cennet Tepesi
 6. Cunda Adası
 7. Badavut Sahili
 8. Ayvalık Çarşısı
 9. Taksiyarhis Anıt Müzesi
 10. Macaron Sokağı

İlçenin en sevilen ve popüler yerlerini seçerek oluşturduğum “Ayvalık gezilecek yerler” listesi umarım size de iyi bir fikir verir.

Peki, sizin Ayvalık ve Cunda Adası ile ilgili düşünceleriniz neler? Ayvalık gezilecek yerler listesi için öneri ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Cunda Adası gezilecek yerler

Ayvalık’ta gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Ayvalık’ta mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Ayvalık’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı, Cunda Adası, Tarihi Ayvalık Evleri, Saatli Camii, Ayvalık Çarşısı, Cennet Tepesi, Badavut Sahili, Çınarlı Camii, Macaron Sokağı gibi turistik noktalar bulunuyor.

Ayvalık’ta ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Ayvalık’ta Saatli Camii, Sarımsaklı Plajı, Şeytan Sofrası, Badavut Sahili, Cennet Tepesi, Ayvalık Çarşısı, Tımarhane Adası, Hamidiye Cami, Macaron Sokağı, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı gibi birçok yeri ücretsiz olarak gezebilmeniz mümkün.

Ayvalık’taki en ünlü müzeler hangileri?

Taksiyarhis Anıt Müzesi ve Rahmi M. Koç Müzesi Ayvalık’ın en ünlü müzeleri arasındadır.

Ayvalık’ta kaç gün kalmalı?

Ayvalık tatili için en az 3 gün zaman ayırmanız önerilir. Yaz tatilinde farklı plaj ve koyları ziyaret etmek isterseniz planınızı biraz daha uzun süreli olarak yapabilirsiniz.

Ayvalık’a ne zaman gitmeli?

Ayvalık’ın turistik açıdan en yoğun zamanı Mayıs ile Eylül sonu arasındaki dönemdir.

Ayvalık’ta nerede kalmalı?

Ayvalık’ta tatilcilerin konaklayabileceği ideal bölgeler arasında Ayvalık merkez, Cunda Adası, Küçükköy ve Sefa Çamlık yer alıyor.

“Ayvalık Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 37 Nokta)” üzerine 17 yorum

 1. merhaba, bu yazınız bana çok yardımcı oldu bu sene yalnız tatile geldim ve sayenizde elimle koymuş gibi her yeri buldum ne yapsam nereye gitsem sorunsalı yaşamadım.Şeytanın kahvesinde koruk suyu ve luna park çok güzeldi.Ayrıca yeni Kleopatra Plajı keşfedilmiş doğal kayalıklardan oluşuyor hemen yakınında da kuş gözlem yeri var pembe pelikanlar uğruyormuş göç zamanı ben göremedim maalesef ama doğa görüntüsü harika bir de Park Kafe var belediyeye ait anfi tiyatrosunun olduğu yerde fiyat güzel deniz manzaralı

  Yanıtla
 2. Blog yazınıza ,anlatımınıza ve site düzeninize bayıldım. Ben yeni bir blogcuyum:) http://www.teachersrota.com benim minnak bebeğim. O yüzden Sizleri incelemek bugünlerde benim için çok daha kıymetli:)
  Başarılarınızın devamını dilerim:)

  Yanıtla
 3. Sarımsaklı plajı büyük bölümü özel işletme 2 şezlong 1 şemsiye 50 TL kaldığım ev çatı katı tam Bir fiyasko ev suyu temiz ve soğuk kaldığım yerde otopark biraz sıkıntı birdaha sarımsaklı ya gelirmiyim asla gelmem

  Yanıtla
 4. Corina Family Fun Club ü de bir deneyin derim ultra
  herşey dahil konsepti ile yeni faliyete başladı

  Yanıtla
  • Sakın gitmeyin şuan otelden yazıyorum birincisi aç kalırsınız yemek yok içecek su bile yok odalar desen rezalet sadece yatmadan yatmaya kullanıyoruz rezalet ötesi asla gelmeyin

   Yanıtla
  • İnsanları sıkıntılı yabancıları sevmiyorlar dışlıyorlar.g.pastaneleri insanlar çok suratsız kavgaya bile denk geldik pastane içinde, doğası harika çöpleri olmazsa olmazı, altyapı hiç yok vb

   Yanıtla
 5. Ben bu yaz gittim çok güzel bir yer çok keyifli zaman geçirdim en güzel yeri de şeytan sofrası tepeden baktığınızda müthiş güzel bir manzarası var deniz pırıl pırıl plajı da çok geniş tekne turuna çıktık kaptanımız Süleymana çok teşekkür ediyoruz çok eğlendik ayrıca biz Hotel Billurcu da konakladık çok temiz ve yemekleri de mükemmeldi çok memnun kaldık. Cunda adası da ayrı bir güzel tabi

  Yanıtla
 6. Burada yaşayan bir arkadaşım var. Dediğine göre Sarımsaklı plajına Ağustosa kadar girdin girdin. Ağustostan sonra fırtına ölçüsünde rüzgar başlıyormuş. Ve denizin suyu çok soğuyor. Ben de şu anda Sarımsaklı plajındayım. Arkadaşımın dedikleri aynen çıktı. Temmuz ayı nerede ağustos ayı nerede. Velhasıl Temmuz mükemmel, ağustosta kaç.

  Yanıtla
 7. Ayvalıkta tatil yapacaksanız 3-4 gün yeterli bence. Şeytan sofrasını mutlaka görün sahane bir manzarası var. Kahvenizi içerek gün batımını izleyebileceğiniz bir yer. Tek hoş olmayan tarafı tesislerin o güzel görüntüyü bozması. Tesislerde fiyatlar uygun mesela kahve 7tl. Sarimsakli plaji güzel fakat denizi soğuk çok uzun süre denizde kalmak mümkün olmuyor. 1gununuzu tekne turuna ayirin.tekne türü eğlenceli oynamalı zıplamalı falan geciyor Ayvalik girişinde Yeşil Hayat isimli bahçe içinde serin bir kahvaltı yeri var. Mutlaka uğrayın kahvaltı hem ucuz hem çok güzel 25tl. Bahçe içinde cocuk parki ve at çiftliği var. Ayvalık şu çöp kokusu ve su sorununu çözerse sakîn bir tatil icin ideal

  Yanıtla
 8. Sarımsaklı harika bir yer. Fakat gelmek isteyenlere şahsen önerim otellerin hizmetleri 5 para etmiyor. Tatil Budur sitesi üzerinden Hotel Mare’den 1 hafta 1400 TL.’ye her şey dâhil oda aldık ve ilk gün yemek ile içecek hizmetlerinden faydalandık ama faydalanmaz olaydık, her şey berbat. Orada en uygun fiyatla kendinize kalacak bir yer ayarlayın yeter. Zaten zamanını hep dışarıda geçireceksiniz. Suyu serin, havası çok güzel olan Sarımsaklı’da Rahat aile çay bahçesinde Sebahat teyze diye bir abla harika ev yemekleri, börek ve gözleme yapıyor. Hem de çok uygun fiyata. Onun dısında ki zamanı da sahilde ki eğlence mekânlarında, Ayvalık’ta ki gezilecek yerlerde ve plajda geçiriyoruz.

  Yanıtla
 9. Şuanda sarımsaklı plajindayiz aşırı bir esinti rüzgar var yarın ağustosa girecek olmamıza rağmen hava çok ruzgarli ve deniz çok aşırı soguk

  Yanıtla
  • Polat Bey merhabalar, haklısınız o bölgenin deniz suyu sıcaklığı maalesef gerçekten çok düşük. 1 hafta önce Bozcaada’da denize çok zor girdik. Buz gibiydi. Bu hafta sonu Antalya’nın suyu ise tabiri caizse “hamam suyu” gibiydi. Güneye indikçe su sıcaklığı ciddi artıyor.

   Yanıtla
 10. Şuan sarımsaklı plajındayım çok güzel Bir yer canınız hiç sıkılmaz her yer cafe eglencesi bol. Denizi çok temiz berrak biraz soğuk ama o sıcagada soğuk gider 😉 hava çok sıcak genel olarak serin beklemeyn. Ben eylülde de gelmiştim ozaman dahi sıcaktı

  Yanıtla
 11. Örb lar 7eylül de eşimle Ayvalık a gitmeyi düşünüyoruz nasıl güneşli oluyor mu o zamanlar bronzlaşmak için Önerirmisiniz

  Yanıtla

Yorum yapın