Çanakkale

Türkiye’nin kuzey batısında kendi adıyla anılan boğazın iki yakasına kurulu olan Çanakkale tarihi boyunca Truvalılar, Frigler, Lidyalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Ülke tarihinde çok önemli bir yeri olan Çanakkale Savaşı’nın gerçekleştiği bölge olan şehirde Namazgah Tabyası, Çanakkale Deniz ve Kent Müzeleri ile özellikle Çanakkale Şehitler Anıtı her sene yüzbinlerce insanın gezip gördüğü yerlerden.

Assos Antik Kenti ile Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan, Homeros’un Ilyada ve Odysseia Destanı’nın doğduğu kent olarak bilinen, Truva Atı mitolojik hikayesiyle dünyaca ünlü Truva Antik Kenti de Çanakkale ili içerisinde yer alıyor. Pırıl pırıl denizi ve Ayazma Plajı’yla Türkiye’nin turizm cennetlerinden biri olan Bozcaada ve tüplü dalış alanında çekim merkezlerinden biri olan Saroz Körfezi Çanakkale’nin yaz turizminde baş atlar olarak dikkat çekiyor. 1889’da atlar için süs eşyası ve koşum takımı yapılan Aynalı Çarşı şehir merkezinde ve günümüzde hediyelik eşya satışıyla ünlenmiş.

Çanakkale'de nerede kalınır? blog rehber

Çanakkale’de Nerede Kalınır? En İyi 5 Bölge & Oteller

“Çanakkale’de nerede kalınır?” sorusuna detaylı bir cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Bu rehberde kişisel deneyimlerimden yola çıkarak Çanakkale’de konaklama için en ideal bölgeleri, bu bölgelere dair ipuçlarını ve otel alternatiflerini paylaşacağım.

Bozcaada'da nerede kalınır? blog rehber

Bozcaada’da Nerede Kalınır? En İyi 5 Bölge & Oteller

“Bozcaada’da nerede kalınır” isimli rehberde kişisel tatil deneyimlerimden yola çıkarak Bozcaada’da konaklama için tercih edebileceğiniz bölge tavsiyeleri vereceğim. Bölgelerin özellikleri, artısı – eksisi, çevre olanakları gibi detayların dışında Bozcaada otel tavsiyelerimi de bölge bölge sizlerle paylaşacağım.

çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

Tarih kokan bir şehir Çanakkale, yalnızca Türk askerlerinin mabedi olmakla kalmıyor; Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yaptığı dolu dolu bir geçmişi önünüze sunuyor. Eğer bu eşsiz şehre gitmeyi planlıyorsanız, Çanakkale gezinize yön verecek rehber niteliğindeki Çanakkale gezilecek yerler yazımıza bir göz atın deriz!

bozcaada gezi rehberi

Bozcaada Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Antik çağın Leukophrys’i, Yunan Mitolojisi’nin Tenedos’u Bozcaada, Ege Denizi’nin aşık olunası yerlerinden biri. Kekik kokulu bozkırları, üzüm bağları, bakir koyları ve serin suları ile huzur ve doğa sevenlerde bağımlılık yaptığına hem kendimde hem de çevremde birçok kişide şahit oldum.

ayazma plajı bozcaada tatili

Bozcaada Tatili Hakkında Bilgi ve Tavsiyeler

Bozcaada tatili hakkında bilgi ve tavsiyeler başlıklı yazımda Çanakkale ilimize bağlı, ülkemizin en büyük 3. adası olan Bozcaada‘ya yapılacak keyifli bir seyahat boyunca ihtiyacınız olabilecek çeşitli öneriler paylaşacağım…

en güzel bozcaada plajlari

Bozcaada’da Denize Girilecek Yerler & Bozcaada Plajları

Ege’nin en huzurlu ve doğal yerlerinden biri olan Bozcaada’da denize girilecek yerler diye bir liste kısıtlaması yapmak aslında oldukça zor. Adanın her köşesinde karşınıza bakir bir koy ya da bir plaj çıkıyor. Hatta deniz severler için adeta cennetten bir köşe desek abartmış olmayız çünkü bilindik, bilinmedik adanın her koyu, her plajı masmavi ve tertemiz suları ile fazlasıyla cezbedici.