Çanakkale

Türkiye’nin kuzey batısında kendi adıyla anılan boğazın iki yakasına kurulu olan Çanakkale tarihi boyunca Truvalılar, Frigler, Lidyalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Ülke tarihinde çok önemli bir yeri olan Çanakkale Savaşı’nın gerçekleştiği bölge olan şehirde Namazgah Tabyası, Çanakkale Deniz ve Kent Müzeleri ile özellikle Çanakkale Şehitler Anıtı her sene yüzbinlerce insanın gezip gördüğü yerlerden.

Assos Antik Kenti ile Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan, Homeros’un Ilyada ve Odysseia Destanı’nın doğduğu kent olarak bilinen, Truva Atı mitolojik hikayesiyle dünyaca ünlü Truva Antik Kenti de Çanakkale ili içerisinde yer alıyor. Pırıl pırıl denizi ve Ayazma Plajı’yla Türkiye’nin turizm cennetlerinden biri olan Bozcaada ve tüplü dalış alanında çekim merkezlerinden biri olan Saroz Körfezi Çanakkale’nin yaz turizminde baş atlar olarak dikkat çekiyor. 1889’da atlar için süs eşyası ve koşum takımı yapılan Aynalı Çarşı şehir merkezinde ve günümüzde hediyelik eşya satışıyla ünlenmiş.

Bozcaada'da nerede kalınır? blog rehber

Bozcaada’da Nerede Kalınır? En İyi 5 Bölge & Oteller

“Bozcaada’da nerede kalınır” isimli rehberde kişisel tatil deneyimlerimden yola çıkarak Bozcaada’da konaklama için tercih edebileceğiniz bölge tavsiyeleri vereceğim. Bölgelerin özellikleri, artısı – eksisi, çevre olanakları gibi detayların dışında Bozcaada otel tavsiyelerimi de bölge bölge sizlerle paylaşacağım.

bozcaada gezi rehberi

Bozcaada Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Antik çağın Leukophrys’i, Yunan Mitolojisi’nin Tenedos’u Bozcaada, Ege Denizi’nin aşık olunası yerlerinden biri. Kekik kokulu bozkırları, üzüm bağları, bakir koyları ve serin suları ile huzur ve doğa sevenlerde bağımlılık yaptığına hem kendimde hem de çevremde birçok kişide şahit oldum.