bozcaada gezi rehberi

Bozcaada Gezi Rehberi & Bozcaada Gezi Notları

Antik çağın Leukophrys’i, Yunan Mitolojisi’nin Tenedos’u Bozcaada, Ege Denizi’nin aşık olunası yerlerinden biri. Kekik kokulu bozkırları, üzüm bağları, bakir koyları ve serin suları ile huzur ve doğa sevenlerde bağımlılık yaptığına hem kendimde hem de çevremde birçok kişide şahit oldum.

Arnavut kaldırımlı sevimli sokakları, keyifli meyhaneleri, mis kokulu fırınları, renkli kafeleri ve ışıl ışıl alışveriş tezgahları ile Bozcaada’da herkes kendine göre bir şey bulabilir.

Bozcaada, Türkiye’nin özellikle son zamanlarda en popüler tatil destinasyonlarından biri. Şuan eski havasını neredeyse hiç kaybetmeden koruyor ancak ne olur ne olmaz; hala adayı ziyaret etmediyseniz bir fırsatını bulup yolunuzu Bozcaada’ya mutlaka düşürün.

Deniz-güneş-kum üçlüsünün yanında ada da tarihi kale ve kiliselerin de tadını çıkarabilirsiniz. Bozcaada gezi rehberi ile ada hakkında ulaşımdan konaklamaya, yeme içmeden gezilecek yerlere kadar her türlü detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada görülecek yerler
Bozcaada sokakları

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde Çanakkale iline bağlı. Türkiye’nin üçüncü büyük adası ancak yerleşim yalnızca adanın kuzeydoğusunda toplandığı ve farklı bir köyü bulunmadığı için adanın kalan kısımları bozkırlar ve bakir koyların aralarına konumlanmış ufak tefek yapılardan oluşuyor.

Bozcaada’nın genel coğrafyasına bakıldığında iç kısımlardaki hafif yükseltiler harici geniş düzlüklerlerden oluştuğunu görebiliyorsunuz. Bitki örtüsü ise maki ve ufak çalılıklardan oluşuyor. Kuytulardaki çamlıklar ve mis kokulu kekikler de adaya ayrı hava katan özellikler arasında.

Bozcaada iklimini tarif etmek zor. Akdeniz İklim özellikleri hakim ama adanın en belirgin iklim özelliği neredeyse yılın her günü rüzgarlı olması. Hatta rüzgar ada ile öyle bir bütünleşmiş ki iki üç seferlik ada ziyaretinizden sonra siz de Bozcaada’yı rüzgarsız düşünemeyecek hale geleceksiniz. Ilık ılık esen yaz rüzgarları ada yazlarının kurtarıcısı durumunda.

Güneşin sıcaklığını teninizde hissetseniz de rüzgardan dolayı bunalmıyorsunuz. Bozcaada yazları Haziran-Eylül dönemi devam ediyor denebilir ancak su sıcaklığı neredeyse hiçbir zaman sıcak olmadığı için soğuk su ile sıkıntınız varsa Temmuz-Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz.

Ada kışları ise çetin geçiyor denebilir ancak ilkbahar, özellikle Mayıs oldukça keyifli. Aynı şekilde Kasım ayında da Bozcaada’ya gitmişliğim var, yaz kadar güzel olmasa da sessiziği ve sakinliği ile büyüleyici bir yanı oluyor.

Bozcaada tatili

Bozcaada’nın resmi nüfusu 2.600 civarında ancak kışları bu sayı 1.500’e kadar düşerken yazları ise 10.000’e kadar çıkabiliyor. Ada Temmuz, Ağustos aylarında hem konaklamalı turistler hem de günübirlikçiler ile aşırı kalabalık olabiliyor.

Özellikle bayram tatilleri gibi resmi tatillerde ada kelimenin tam anlamı ile kişi kapasitesini aşıyor denilebilir. Bu nedenle siz siz olun, tatilinizi bu dönemlere denk getirmeyin.

Bozcaada gezi rehberi yazımın deneyimlerime dayanan kısımlarından biri olarak yazıyorum ki  adaya bir bayram tatilinde giderseniz fırın ve bakkallarda ekmek bile kalmadığı zamanlara denk gelebilirsiniz.

Bozcaada’ya Ulaşım & Bozcaada’da Ulaşım

Bozcaada ulaşım

Bozcaada’ya ulaşım için temel iki seçenek bulunuyor. Kendi arabanız ya da otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin büyük şehirlerinden Bozcaada’ya sefer düzenleyen birçok otobüs firması var. Otobüsler adaya kadar geçmiyor ancak yaz dönemlerinde Geyikli İskelesi’ne kadar geliyorlar. İstanbul’dan yola çıkıyorsanız yolculuk yaklaşık 8 saat sürüyor.

Geyikli İskelesi’nden de yalnızca 30-35 dakikaya feribot ile adaya geçebiliyorsunuz. Yoğun dönemlerde feribotlar saat başı hatta doldukça sefer düzenleniyor ancak sezon dışı dönemler için aşağıdaki adresten feribot saatlerini kontrol edebilirsiniz: http://www.gdu.com.tr/Sefer/SeferDetay?SeferId=8

Kendi arabanız ile gelecekseniz ise Bozcaada’dan İstanbul 400 km, Ankara 710 km, Bursa 320 km, İzmir 280 km ve Çanakkale 60 km mesafede bulunuyor.

Geyikli İskelesi’nden kendi aracınızla deniz otobüsüne binmeniz mümkün ancak eğer adayı yoğun bir dönemde ziyaret edecekseniz feribot saatinin bir iki saat öncesi iskelede olup kendinizi garantiye almanız da fayda var.

Bozcaada’da ulaşım ise yine araba, taksi veya minibüs ile sağlanabilir. Kendi arabanız ile adaya geldiyseniz bu kısmı düşünmenize hiç gerek yok, çünkü adanın bakir koyları hariç normal yolları gayet düzgün ve rahat.

Yalnızca adanın merkezi araç trafiğine kapalı bu nedenle aracınızı ada merkezinin hemen dışında belediye otoparklarından birine bırakmanız gerekiyor. Araç kiralamak isterseniz adada birkaç seçenek bulunuyor, buralarla önceden iletişime geçerek ya da adaya vardığınızda araç kiralayabilirsiniz.

Eğer tercihinizi toplu taşımadan yana kullanacaksanız yalnızca minibüsler ve adanın birbirinden bağımsız çalışan 5 taksisi bulunuyor. Taksilere ulaşmak için adaya vardığınızda bir taksiciden kartını veya büfe ya da marketlerden bir taksi numarası isteyebilirsiniz.

Ada küçük olduğu için taksiyi aradıktan sonra başka bir müşterisi olsa da maksimum 15 dakika sonra gelmiş olacaktır. Adanın merkezinde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz, oldukça küçük ancak koylara ve farklı bölgelere gitmek için en az 1 saat yürümeniz gerekiyor.

Adanın her yeri her ne kadar çok güzel olsa da güneşin altında boş yollarda yürümenin çok cazip olmadığını söyleyebilirim. Mayıs-Eylül arası çalışan minibüsler 10.00-20.00 saatleri arasında her 30 dakikada bir ada merkezinden kalkıyor.

Minibüslerin rotaları arasında en bilindik olarak Ayazma, Habbele, Akvaryum, Sulubahçe, Tuzburnu, Çayır koyları ve rüzgar gülleri bulunuyor. Ayrıca yoğun dönemlerde Ayazma’ya 21.00 ve 24.00 saatlerinde gece seferleri de var.

İmkanınız varsa kendi aracınız ile gelmek ya da adadan araç kiralamak Bozcaada’yı doya doya yaşamak için en iyi seçenek olacaktır.

Bozcaada Yeme İçme

Bozcaada'da yeme içme

Bozcaada yeme içme konusu Bozcaada gezi rehberi oluştururken benim için yazının en keyifli kısımlarından biri. Adada yeme içme için binlerce seçenek yok ancak olanlar o kadar lezzetli ki daha fazlasına ihtiyaç duymuyorsunuz. Binlerce seçenek yok derken belirtmek de fayda var:

Bozcaada’da genellikle meyhaneler ile karşılaşacak olsanız da ev yemeği restoranları, kafeler, fırınlar, pideciler, pizzacılar, büfeler gibi aslında herkesin damak tadına uygun bir şey bulacağı mekan bulunuyor.

Bozcaada mutfağı Ege kültürünün izleri ve nimetleri ile şekillenmiş. Ege Denizi’nin masmavi sularından çıkan deniz canlıları ada sofralarının baş taçlarını oluşturuyor.

Bu sofralara eşlik eden genellikle adanın taptaze otlarından hazırlanmış zeytinyağlı mezeler ve ara sıcaklar ise lafta değil gerçekten lezzetli.

Yemyeşil otlar, sebzeler, mis gibi zeytinyağı adanın her öğününde, her sofrasında bulunuyor. Kahvaltıları süsleyen onlarca reçel çeşidi ise adanın en yerel tatları arasında.

Özellikle domates reçeli Bozcaada yeme içme listesinin mutlaka denenmesi gerekenlerinin başında geliyor. Tabii ada şaraplarını da unutmamak lazım. Adanın kendi bağlarından elde edilen üzümlerle yapılan şarapları denemeden dönmeyin.

Bozcaada meyhanelerini bulabileceğiniz üç yer var: Rum Mahallesi’nin ara sokakları, limanın iç tarafı ve Ayazma Plajı’nın çevresi. Hangi bölgeyi tercih edeceğiniz aslında direk sizin nasıl bir ortamda yemek istediğinize kalmış.

Eğer limanın ışıkları eşliğinde denizin kenarında yemek istiyorsanız limana doğru ilerleyin. Daha samimi ve neşeli bir ortam içinse ara sokaklar kesinlikle başta geliyor. Ayazma’yı soracak olursanız ise akşamları adanın merkezine göre tabii ki çok daha sessiz ve sakin.

Benim için Rum Mahallesi’nin ara sokakları çok daha keyifli. Her ne kadar denediğim her restoranın lezzetlerini beğensem de ara sokaklarda Asmalı Meyhane ve Battı Balık, limanda ise Yakamoz Restoran adanın en beğendiğim meyhaneleri.

Meyhaneler harici adanın tam merkezinde çınarların altında bulunan Çınaraltı Restoran bana göre şehrin en lezzetli seçeneklerinden biri. Küçücük bir yer, masalar dışarda bulunuyor ancak ev yemeklerinden ızgaralara, mezelerden tatlılara birçok seçenek.

Özellikle adadaki bir öğününüzü burada ev yemeklerinden tatmaya ayırın. Bağların arasında saklanan Tayyare Pizza hem lezzetleri hem dekoru ile şehrin en güzel yemek seçenekleri arasında. Pizzanızı restoranda yiyebileceğiniz gibi istediğiniz yere alıp götürme şansınız da var.

Adanın hem fırını hem tatlı mekanı olan Çiçek Pastanesi’ni de es geçmeyin. Adaya özgü kurabiyeleri ve dondurmaları inanılmaz. Buralar harici Fuska Kafe&Bar, Polente ve adanın şirin çay bahçeleri de oldukça keyifli. Daha detaylı bilgi için Bozcaada yeme içme yazısına göz atabilirsiniz.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Ayazma Plajı
Ayazma Plajı

Yerleşim küçük bir alana kurulu olsa da Bozcaada gezilecek yerler listesi oldukça uzun. Bana göre adanın koyları Bozcaada gezi rehberi oluştururken yazının yıldızı oluyor.

Adanın Ayazma, Akvaryum, Sulubahçe, Çayır gibi popüler plajlarının yanında bakir kalmış onlarca koyu da gerçekten büyüleyici.

Yolda giderken karşınıza nerede yeni bir koy, gizli kalmış bir plaj çıkacağını kestiremiyorsunuz. Ayazma’ya doğru giderken yol kenarında kalan Bozcaada Ayazma Manastırı da adanın tarihi noktalarından biri.

Koyların harici ada merkezinin sevimli sokakları kendinizi kaybedeceğiniz türden. Kaybolmaktan korkmadan arnavut kaldırımlı sokaklarda ilerleyip Rum Kilisesi’ni ziyaret edebilir, adanın birbirinden tatlı evlerini görebilirsiniz. Bozcaada Kalesi de daha feribottan inmeden sizi karşılaması ile ilginizi çekecek.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Bozcaada’da sanat severlere yönelik adalı sanatçıların yanında farklı sanatçıların sergilerini de ziyaret edebileceğiniz sanat galerileri bulunuyor.

Bunlar harici günden güne büyüyen, canlı bir müze olan Bozcaada Müzesi ile adanın tarihinden yerli halkın yaşamına, bağcılıktan denizciliğe birçok alanda bilgi edinebilirsiniz.

Bozcaada’nın her köşesi bir görsel şölen ama yukardan manzara seyretmeyi özellikle de günbatımını izlemeyi seviyorsanız rüzgar güllerinin bulunduğu Batı Burnu’nu ve adanın en yüksek noktası Göztepe’yi ziyaret edin. Hayatınızın en güzel günbatımına buralarda denk gelebilirsiniz!

Siz yine bunlara bağlı kalmayın ve deyim yerindeyse adanın altını üstüne getirin. Kekik kokulu bozkırlardan denize açılan üzüm bağlarına, şarap fabrikalarından taş evlere adanın güzellikleri saymakla bitmez.

Bozcaada’da gezilecek tüm yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Bozcaada gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bozcaada’da Alışveriş

Bozcaada'da alışveriş


Bozcaada’da alışveriş için çok seçeneğiniz yok ancak yanınızda götürebileceğiniz hem şık hem lezzetli seçenekler var. Ada içerisinde tasarım ürünler bulabileceğiniz butik tarzı birkaç dükkan bulunuyor.

Camdan yapılmış cam hediyelikler, kumaş çantalar ve üzerinde adanın sembollerini taşıyan daha birçok orijinal ürünü buralar da bulabilirsiniz.

Bunlar harici ada meydanı ve liman boyunca akşamları kurulan pazar oldukça keyifli. Yerli halk tarafından açılan tezgahlarda takılardan magnetlere, süs eşyalardan deniz süngerlerine birçok ürün satılıyor. Her Çarşamba ise adanın merkezinde meyve-sebze pazarı kuruluyor. Ege’nin taptaze ürünleri için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bozcaada’dan ne alınır diye soracak olursanız bence mideye yönelik ürünler başta geliyor. Adaya özgür reçeller, Çiçek Pastanesi’nin nefis bademli kurabiyeleri, mis kokulu kurutulmuş otlar, gelincik şerbeti ya da kaliteli şaraplar adadan getirilebilecek en güzel ürünler arasında.

Hatta bunlar yalnızca hediyelik olarak değil, Bozcaada gezi rehberi yazılarının her köşesinde, her konuda değinilmesi gereken şeyler. Reçeller için Salto’yu, şaraplar içinse Yunatçılar ya da Corvus’u kişisel olarak önerebilirim.

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada konaklama
Güler Ada Pansiyon

Bozcaada’da konaklama adanın tek yerleşim bölgesi olan ada merkezinde ya da merkez dışındaki bölgelerde bulunan çeşitli mekanlarda sağlanabilir. Ada küçük olsa da Bozcaada gezi rehberi yazımda her birinin ayrı güzelliğinden bol bol bahsedebileceğim birçok seçenek bulunuyor ancak uzun tutmamaya çalışıp en beğendiklerimi paylaşacağım.

Ada merkezinde uygun fiyatlı pansiyonlardan kiralık dairelere, daha lüks otellerden apartlara birçok seçenek bulunuyor. Ada içerisinde ulaşımı toplu taşıma ile sağlayacaksanız konaklamanız için de ideal bir bölge.

Burada her yere yürüyerek ulaşabilir ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Farklı kısımlara da minibüsler veya taksiler ile ulaşabilirsiniz. Gümüş Otel adanın yaz kış açık otellerinden biri. Hem konforu hem lezzetli mutfağı ile tercih edilebilir.

Adanın ilk pansiyonlarından biri olan Bozcaada Pansiyon da uygun fiyatlara keyifli bir tatil için oldukça ideal. Bunların haricinde ada merkezinde kahvaltısı ile mide şenlendiren Patiska Ev ve Adahan Otel de gönül rahatlığı ile tercih edebilir.

Merkezin dışında konaklayacaksanız yine birçok pansiyon, otel ve bağ evi bulabilirsiniz. Bana göre merkezin dışında bulunan özellikle bağ evi konseptli ve denize neredeyse sıfır tesisler çok daha keyifli. Çapraz Resort Otel, adanın en lüks otellerinden biri. Yeşil alanları, kendi havuzu ve deniz kenarında plajı bulunuyor.

Tuzburnu Koyu’nda bungalovlardan, Tekirbahçe mevkiinde taş evlerden oluşan tesisleri ile Ataol da adanın popüler konaklama seçenekleri arasında.

Adanın en yeni otellerinden Akvaryum Otel de iddialı duruyor. Kişisel olarak denemesem de adanın en güzel koyuna kurulmuş olması ve mimarisi ile son gördüğüm de güzel görünüyordu. Merkez dışındaki daha uygun fiyatlı seçenekler için benim favorim GülerAda Pansiyon.

Adanın merkez dışında ilk açılan pansiyonu burası ve bağların arasında küçücük taş veya ahşap evlerde konaklama seçeneği sunuyor. Odaların hepsi bağların arasına yayılmış ve hepsinin önünde kendine ait küçük bir oturma alanı var.

Yine bağlar arasından yürüyerek Tekirbahçe Koyu’na ulaşıyorsunuz. Burada pansiyonun kendine ait plaj bölümü bulunuyor. Sabahları ise peynirden reçele kadar ev yapımı olan organik bir kahvaltı ile uyanıyorsunuz.

Ancak ne kadar sevsem ve farklı bir yeri sezon harici mecbur kalmadığım zamanlarda tercih etmesem de uyarmak da fayda görüyorum: Gerçekten doğa ile fazla iç içe bir mekan. Eğer fazla titizseniz veya doğadaki canlılara karşı biraz hassassanız rahatsız edici olabilir. Tenedos Bağ Evleri de hem doğa hem de müthiş bir manzara ile buluşacağınız bir tercih olması ile adanın şans verilecek konaklama seçeneklerinden biri.

Kamp yapmayı seviyorsanız adanın tek kamp alanı Ada Camping’i de konaklama seçenekleriniz arasına katabilirsiniz. Bocaada’da konaklama ile ilgili genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Bozcaada’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Yorum

  1. Bozcaada sevdalısı

    Bir Bozcaada sevdalısı olarak eylül ayında mutlaka adaya geleceğim. Madamin kahvesini çok özledim. Çok sıcak insanları var.. Mehmet Beye selamlar.

  2. Bir Bozcaada Hikayesi

    Tanrı; İnsanlar Uzun Ömürlü Olsunlar Diye Bozcaada’yı Yaratmış diye boşuna söylememişler, Tenedos;’un şehrine…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top