Bozcaada Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Antik çağın Leukophrys’i, Yunan Mitolojisi’nin Tenedos’u Bozcaada, Ege Denizi’nin aşık olunası yerlerinden biri. Kekik kokulu bozkırları, üzüm bağları, bakir koyları ve serin suları ile huzur ve doğa sevenlerde bağımlılık yaptığına hem kendimde hem de çevremde birçok kişide şahit oldum.

Arnavut kaldırımlı sevimli sokakları, keyifli meyhaneleri, mis kokulu fırınları, renkli kafeleri ve ışıl ışıl alışveriş tezgahları ile Bozcaada’da herkes kendine göre bir şey bulabilir.

Bozcaada, Türkiye’nin özellikle son zamanlarda en popüler tatil destinasyonlarından biri. Şuan eski havasını neredeyse hiç kaybetmeden koruyor ancak ne olur ne olmaz; hala adayı ziyaret etmediyseniz bir fırsatını bulup yolunuzu Bozcaada’ya mutlaka düşürün.

Deniz-güneş-kum üçlüsünün yanında ada da tarihi kale ve kiliselerin de tadını çıkarabilirsiniz. Bozcaada gezi rehberi ile ada hakkında ulaşımdan konaklamaya, yeme içmeden gezilecek yerlere kadar her türlü detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada görülecek yerler
Bozcaada sokakları

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde Çanakkale iline bağlı. Türkiye’nin üçüncü büyük adası ancak yerleşim yalnızca adanın kuzeydoğusunda toplandığı ve farklı bir köyü bulunmadığı için adanın kalan kısımları bozkırlar ve bakir koyların aralarına konumlanmış ufak tefek yapılardan oluşuyor.

Bozcaada’nın genel coğrafyasına bakıldığında iç kısımlardaki hafif yükseltiler harici geniş düzlüklerlerden oluştuğunu görebiliyorsunuz. Bitki örtüsü ise maki ve ufak çalılıklardan oluşuyor. Kuytulardaki çamlıklar ve mis kokulu kekikler de adaya ayrı hava katan özellikler arasında.

Bozcaada iklimini tarif etmek zor. Akdeniz İklim özellikleri hakim ama adanın en belirgin iklim özelliği neredeyse yılın her günü rüzgarlı olması. Hatta rüzgar ada ile öyle bir bütünleşmiş ki iki üç seferlik ada ziyaretinizden sonra siz de Bozcaada’yı rüzgarsız düşünemeyecek hale geleceksiniz. Ilık ılık esen yaz rüzgarları ada yazlarının kurtarıcısı durumunda.

Güneşin sıcaklığını teninizde hissetseniz de rüzgardan dolayı bunalmıyorsunuz. Bozcaada yazları Haziran-Eylül dönemi devam ediyor denebilir ancak su sıcaklığı neredeyse hiçbir zaman sıcak olmadığı için soğuk su ile sıkıntınız varsa Temmuz-Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz.

Ada kışları ise çetin geçiyor denebilir ancak ilkbahar, özellikle Mayıs oldukça keyifli. Aynı şekilde Kasım ayında da Bozcaada’ya gitmişliğim var, yaz kadar güzel olmasa da sessiziği ve sakinliği ile büyüleyici bir yanı oluyor.

Bozcaada tatili

Bozcaada’nın resmi nüfusu 2.600 civarında ancak kışları bu sayı 1.500’e kadar düşerken yazları ise 10.000’e kadar çıkabiliyor. Ada Temmuz, Ağustos aylarında hem konaklamalı turistler hem de günübirlikçiler ile aşırı kalabalık olabiliyor.

Özellikle bayram tatilleri gibi resmi tatillerde ada kelimenin tam anlamı ile kişi kapasitesini aşıyor denilebilir. Bu nedenle siz siz olun, tatilinizi bu dönemlere denk getirmeyin.

Bozcaada gezi rehberi yazımın deneyimlerime dayanan kısımlarından biri olarak yazıyorum ki  adaya bir bayram tatilinde giderseniz fırın ve bakkallarda ekmek bile kalmadığı zamanlara denk gelebilirsiniz.

Bozcaada’ya Ulaşım & Bozcaada’da Ulaşım

Bozcaada ulaşım

Bozcaada’ya ulaşım için temel iki seçenek bulunuyor. Kendi arabanız ya da otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin büyük şehirlerinden Bozcaada’ya sefer düzenleyen birçok otobüs firması var. Otobüsler adaya kadar geçmiyor ancak yaz dönemlerinde Geyikli İskelesi’ne kadar geliyorlar. İstanbul’dan yola çıkıyorsanız yolculuk yaklaşık 8 saat sürüyor.

Geyikli İskelesi’nden de yalnızca 30-35 dakikaya feribot ile adaya geçebiliyorsunuz. Yoğun dönemlerde feribotlar saat başı hatta doldukça sefer düzenleniyor ancak sezon dışı dönemler için resmi sitesinden feribot saatlerini kontrol edebilirsiniz.

Kendi arabanız ile gelecekseniz ise Bozcaada’dan İstanbul 400 km, Ankara 710 km, Bursa 320 km, İzmir 280 km ve Çanakkale 60 km mesafede bulunuyor.

Geyikli İskelesi’nden kendi aracınızla deniz otobüsüne binmeniz mümkün ancak eğer adayı yoğun bir dönemde ziyaret edecekseniz feribot saatinin bir iki saat öncesi iskelede olup kendinizi garantiye almanız da fayda var.

Bozcaada’da ulaşım ise yine araba, taksi veya minibüs ile sağlanabilir. Kendi arabanız ile adaya geldiyseniz bu kısmı düşünmenize hiç gerek yok, çünkü adanın bakir koyları hariç normal yolları gayet düzgün ve rahat.

Yalnızca adanın merkezi araç trafiğine kapalı bu nedenle aracınızı ada merkezinin hemen dışında belediye otoparklarından birine bırakmanız gerekiyor. Araç kiralamak isterseniz adada birkaç seçenek bulunuyor, buralarla önceden iletişime geçerek ya da adaya vardığınızda araç kiralayabilirsiniz.

Eğer tercihinizi toplu taşımadan yana kullanacaksanız yalnızca minibüsler ve adanın birbirinden bağımsız çalışan 5 taksisi bulunuyor. Taksilere ulaşmak için adaya vardığınızda bir taksiciden kartını veya büfe ya da marketlerden bir taksi numarası isteyebilirsiniz.

Ada küçük olduğu için taksiyi aradıktan sonra başka bir müşterisi olsa da maksimum 15 dakika sonra gelmiş olacaktır. Adanın merkezinde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz, oldukça küçük ancak koylara ve farklı bölgelere gitmek için en az 1 saat yürümeniz gerekiyor.

Adanın her yeri her ne kadar çok güzel olsa da güneşin altında boş yollarda yürümenin çok cazip olmadığını söyleyebilirim. Mayıs-Eylül arası çalışan minibüsler 10.00-20.00 saatleri arasında her 30 dakikada bir ada merkezinden kalkıyor.

Minibüslerin rotaları arasında en bilindik olarak Ayazma, Habbele, Akvaryum, Sulubahçe, Tuzburnu, Çayır koyları ve rüzgar gülleri bulunuyor. Ayrıca yoğun dönemlerde Ayazma’ya 21.00 ve 24.00 saatlerinde gece seferleri de var.

İmkanınız varsa kendi aracınız ile gelmek ya da adadan araç kiralamak Bozcaada’yı doya doya yaşamak için en iyi seçenek olacaktır.

Bozcaada Yeme İçme

Bozcaada'da yeme içme

Bozcaada yeme içme konusu Bozcaada gezi rehberi oluştururken benim için yazının en keyifli kısımlarından biri. Adada yeme içme için binlerce seçenek yok ancak olanlar o kadar lezzetli ki daha fazlasına ihtiyaç duymuyorsunuz. Binlerce seçenek yok derken belirtmek de fayda var:

Bozcaada’da genellikle meyhaneler ile karşılaşacak olsanız da ev yemeği restoranları, kafeler, fırınlar, pideciler, pizzacılar, büfeler gibi aslında herkesin damak tadına uygun bir şey bulacağı mekan bulunuyor.

Bozcaada mutfağı Ege kültürünün izleri ve nimetleri ile şekillenmiş. Ege Denizi’nin masmavi sularından çıkan deniz canlıları ada sofralarının baş taçlarını oluşturuyor.

Bu sofralara eşlik eden genellikle adanın taptaze otlarından hazırlanmış zeytinyağlı mezeler ve ara sıcaklar ise lafta değil gerçekten lezzetli.

Yemyeşil otlar, sebzeler, mis gibi zeytinyağı adanın her öğününde, her sofrasında bulunuyor. Kahvaltıları süsleyen onlarca reçel çeşidi ise adanın en yerel tatları arasında.

Özellikle domates reçeli Bozcaada yeme içme listesinin mutlaka denenmesi gerekenlerinin başında geliyor. Tabii ada şaraplarını da unutmamak lazım. Adanın kendi bağlarından elde edilen üzümlerle yapılan şarapları denemeden dönmeyin.

Bozcaada’da Nerede Yenir?

Bozcaada'da ne yenir?

Bozcaada meyhaneleri adanın 3 bölümünde konumlanmış: merkezde liman içerisindekiler, rum mahallesinin ara sokaklarındakiler ve Ayazma yolu üzerindekiler.

Vahit’in Yeri, Ayazma yolu üzerinde bulunan restoranlar arasında en sevilenlerden biri. Ayazma’nın serin sularında yüzdükten sonra karnınızın acıktığınızı hissettiğinizde mutlaka buraya uğramalı ve özellikle midye tava ve kalamar tavasını denemelisiniz.

Ayazma yolunda hem öğlen hem akşam keyifle tercih edebileceğiniz bir diğer restoran da adanın en eski restoranı olarak bilinen Koreli Restoran. 

Bozcaada’ya özel başlığı altında sunulan sıcak otu ve kağıtta sardalyası en favori lezzetleri arasında görülüyor. Merkezde ise liman içerisindeki meyhaneleri tercih edecekseniz tercihinizi ne tarz bir mutfak aradığınıza göre yapın.

Eğer deniz ürünleri ağırlıklı meze ve ara sıcaklar tercih edecekseniz şehrin en meşhur restoranlarından biri olan Şehir Restoran’ı veya Boruzan Restoran’ı tercih edebilirsiniz.

Yine limandaki Yakamaz Restoran da hem deniz ürünleri mezeleri hem de tahin pekmezli profiterol tatlısı ile denemeye değer yerlerden biri.

Liman içerisinde mutfağı biraz daha Ege otlarına ve adaya özgü zeytinyağlı mezelere yoğunlanmış bir restoran içinse Asma6 doğru adres olacaktır. Rum Mahallesi’nin ara sokakları bana göre ada ruhunu hissederek yemek yiyebileceğiniz en güzel ortam.

Ara sokaklarda bulunan Asmalı Meyhane ve Battı Balık ise adanın bir öğün yemek yemeden dönülmemesi gereken meyhanelerinden.

Asmalı Meyhane, asmaların altındaki masaları ve güler yüzlü personeliyle oldukça keyifli. Menü olaraksa hem değişik Rum mezelerinin yarattığı seçenek fazlalığı hem de lezzet bakımından çoğu meyhaneye göre kesinlikle daha üst seviyede bulunuyor.

Asmalı’da “aklazarar”, acılı Rum ezmesi “keriba”, kabak çiçeği dolması ve “kekeç” fark yaratan mezelerden yalnızca birkaçı. Kalamar tavasının yanında ahtapot salatası ve ızgarası da oldukça lezzetli.

Battı Balık da en az Asmalı kadar lezzetli ve popüler. Soğuk mezelerden “çiğ balık”, “girit ezmeli patlıcan” ve “zeytinli Ege ezmesi” oldukça lezzetli. Ara sıcaklarda ise patlıcan seviyorsanız Girit usulü peynirli patlıcanı mutlaka deneyin.

Her iki meyhane için Bozcaada’nın en popüler meyhaneleri denilebilir. Bu nedenle yoğun dönemlerde ve hatta normal bir sezonda hafta sonu bile gidiyor olsanız öncesinde mutlaka rezervasyon yaptırın.

23 Nisan, 19 Mayıs gibi tarihler haftalar öncesinde de her iki meyhane için rezervasyonla dolmuş oluyor. Ara sokaklarda tercih edilebilecek bir diğer restoran da Ada’m Restoran.

Birçok meze çeşidini aynı anda denemek istiyorsanız 8 adet soğuk meze çeşidinden oluşan Ada’m meze tabağını tercih edebilirsiniz. Hem sokakta hem de terasta masalarının bulunması ile restoranın ayırt edici özelliklerinden biri.

Sandal Restoran da hem göz alıcı tasarımı hem de lezzetli menüsü ile adanın en iddialı meyhanelerinden biri. Her sene yepyeni lezzetlerin eklendiği menüde “Sandal borani”, deniz ürünlerinden yapılan enginar dolma ve “otlu karides” en popüler seçenekler arasında bulunuyor.

Şarap tadımları ve şarap sofraları istiyorsanız bağların arasında saklanmış bir konumda bulunan Maya’yı deneyebilirsiniz. Zeytinyağlı meze çeşitlerinin yanında şarabın yanına yakışacak peynir ve et tabakları ve ana yemek olarak da farklı et çeşitleri mevcut. Ayrıca önceden rezervasyon ile bir şarap tadım menüsü deneyebilirsiniz.

Amadeus şarap fabrikasının bahçesinde bulunan Mozart Wine Bar da hem şarap tadımı hem de atıştırmalıklar ile keyifli vakit geçirilebilecek yerlerden biri. Adanın en popüler şarap markalarından olan Talay’ın Talay Şarap Evi’nde de hem karnınızı doyurmanız hem de şarapları tatmanız mümkün.

Bozcaada’da ev yemekleri yapan restoranlarda da oldukça lezzetli yemeklere rastlanıyor. Ada merkezinin tam ortasında, çamlar altındaki masalarda hizmet veren Hafız’ın Yeri, sulu yemek için tercih edilebilecek en iyi restoranlardan biri.

Üzerinde yoğurt ile servis edilen zeytinyağlı kızartması, kuru fasülyesi, ciğeri ve yaz sıcaklarında ilaç gibi gelen buz gibi cacığı kesinlikle denemeye değer. Restoranda bunların haricinde etli etsiz çeşit çeşit sulu yemek, zeytinyağlı çeşitleri ve tatlı seçenekleri de bulunuyor.

Şükrü Usta da ev yemekleri ve zeytinyağlı çeşidi bakımından adanın en popüler restoranlarından bir diğeri. Her daim kalabalık olmasına rağmen Bozcaada’ya gelmişken bu zeytinyağlı cennetine bir öğün ayırmayı unutmayın.

Ada fiyatlarına göre daha uygun fiyatlara sahip Güveç Lokantası da Ege’nin en güzel zeytinyağlılarının güveçte hazırlanmış haliyle fark yaratıyor.

Hasan Tefik Lokantası ise Rum Mahallesi’nde meyhanelerin arasında saklanmış tek restoran. Öğlenleri Ege’nin en güzel ‘anne yemeklerini’ tadabileceğiniz gibi akşamları farklı mezeleri deneyebilirsiniz.

Bozcaada’da alternatif mekan severler için de birçok kafe bulunuyor. Adanın merkezinde bulunan Asude Ada kahvaltılarından zeytinyağlılarına, makarnalarından et, balık, tavuk yemeklerine kadar her şeyi ile enfes bir mekan. Özellikle kahvaltısı ve dünyanın farklı mutfakları ile Ege tariflerinin harmanlanmasıyla oluşturulmuş yemekleri mutlaka denenmesi gerekenler arasında.

Tayyare Pizza, hem dekoru hem de lezzetli pizzaları ile oldukça iddialı. Özellikle ada otlarından yapılan “Ada”isimli pizzayı deneyebilirsiniz. Bozcaada klasiklerinden olan rüzgar güllerinde günbatımını Tayyare Pizza’nın pizzaları ve ada şarapları eşliğinde izleme aktivitesini gerçekleştirmeyi unutmayın.

Cafe at Lisa, adanın hem sevimli hem de geniş bir alternatif menüye sahip mekanlarından biri.

Bozcaada’da kafe ve pastane diyince akla ilk olarak meşhur Çiçek Pastanesi ve nefis damla sakızlı bademli kurabiyeleri geliyor.

Bozcaada’da ne yenir diye düşünüyorsanız Çiçek Pastanesi’nin bu kurabiyelerini es geçmeyin. Adanın 150 yıllık lezzet geleneği olan bu kurabiyeler Rum asıllı Madam Sofia’nın tarifine dayanıyor.

Adanın tek fırını olarak bir de fırın şubesi bulunan Çiçek, ekmekleri, poğaçaları, sandviçleri ve hatta tamamen katkısız hazırlanan dondurması ile de oldukça meşhur.

Bozcaadalı Veli Dede de nefis kurabiyeler ve lezzetli reçeller bulabileceğiniz bir pastane. Özellikle çikolatalı çatlamış kurabiyelerin kokusu bazen küçük mekanın dışına kadar taşarak fazlasıyla çekici bir hale geliyor.

Bozcaada’nın gelenekselleşmiş mekanlarından Çınaraltı Kahvesi adanın tam meydanında bulunuyor. Damla sakızlı türk kahvenizi yudumlarken adanın yaşantısını izlemek için uğramayı ihmal etmeyin. Acele bir kahvaltı yapmanız gerekiyorsa meşhur patlıcanlı böreğinin yanında bir çay içmek için de tercih edebilirsiniz.

Bozcaada’da ne içilir sorusunun meşhur cevaplarından olan gelincik şerbeti içinse Çınaraltı Kahvesi’nin yanında bulunan Ada Cafe’ye mutlaka uğramalısınız. Burası yalnızca gelincik şerbeti ile değil gelincik aromalı reçeller, lokumlar ve kurabiyeler de bulunuyor. Bunların yanında tatlısından yemeğine birçok seçenek de mevcut.

Kalenin ön tarafında liman içerisinde denize sıfır sıralanmış kafelerde şerbetle ikram edilen Türk kahvesi ve aromalı purolar ile de adanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Biraz daha ruhu genç ve hareketli mekanlar istiyorsanız yolunuzu Salhane’ye doğru ilerleyen ara sokaklara doğru çevirmelisiniz. Burada deniz kenarına, hatta resmen denizin üzerine kurulmuş birçok kafe-bar bulunuyor.

Bu sıra üzerinde yanyana bulunan Fuska Cafe & Bar ve Bianca Cafe & Bar hem manzaraları hem de ortamları ile oldukça keyifli mekanlar. Farklı kokteyler deneyebilir ve güzel müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

Adada güzel bir kahve içmek içinse Coffee Shelter’ı tercih edebilirsiniz. Taze olarak kendi kavurdukları kahvelerden hazırladıkları sıcak ve soğuk birçok kahve seçeneği buluyor. Ortam olarak da oturup saatlerce sessiz sakin sohbet edebileceğiniz bir havası var.

Adanın sakin gece hayatının en popüler mekanı olan Polente Cafe de gelmişken uğranması gereken yerlerden biri. Zaten konumu dolayısıyla vapurdan inip adaya adımınızı attığınız an sizi karşılar gibi önünüze çıkıyor.

Rum Mahallesi’nin arka sokaklarında bulunan Bakkal Cafe farklı kokteyl çeşitleri, kahveleri ve lezzetli yiyeceklerinin yanında konumu ve şirin dekorasyonu ile adanın güzel vakit geçirilebilecek kafelerinden biri.

Biraz daha atıştırmalık, ekmek arası lezzetler için adanın merkezinde bulunan büfeyi gönül rahatlığı ile lezzetinden şüphe etmeden tercih edebilirsiniz. Gün içerisinde ekmek arası döneri, hava karardıktan sonra ise kokoreci açlığı bastırmak için birebir.

Polente’den liman restoranlarına doğru ilerlerken sağ tarafta Zübeyde Hanım Çay Bahçesi’ne gelmeden küçük bir kulübe içerisinde kendi hazırladığı köfteleri satan Yeşil Köşk Köftecisi Lütfü Amca ise adanın en sevimli esnaflarından olmasının yanında en yaşlısı da olabilir.

Yoğun zamanlarda kalabalığa yetişemediğinde sizden kendi köftenizi pişirmenizi isteyebilecek kadar da samimi birisi.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Ayazma Plajı
Ayazma Plajı

Yerleşim küçük bir alana kurulu olsa da Bozcaada gezilecek yerler listesi oldukça uzun. Bana göre adanın koyları Bozcaada gezi rehberi oluştururken yazının yıldızı oluyor.

Adanın Ayazma, Akvaryum, Sulubahçe, Çayır gibi popüler plajlarının yanında bakir kalmış onlarca koyu da gerçekten büyüleyici.

Yolda giderken karşınıza nerede yeni bir koy, gizli kalmış bir plaj çıkacağını kestiremiyorsunuz. Ayazma’ya doğru giderken yol kenarında kalan Bozcaada Ayazma Manastırı da adanın tarihi noktalarından biri.

Koyların harici ada merkezinin sevimli sokakları kendinizi kaybedeceğiniz türden. Kaybolmaktan korkmadan arnavut kaldırımlı sokaklarda ilerleyip Rum Kilisesi’ni ziyaret edebilir, adanın birbirinden tatlı evlerini görebilirsiniz. Bozcaada Kalesi de daha feribottan inmeden sizi karşılaması ile ilginizi çekecek.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Bozcaada’da sanat severlere yönelik adalı sanatçıların yanında farklı sanatçıların sergilerini de ziyaret edebileceğiniz sanat galerileri bulunuyor.

Bunlar harici günden güne büyüyen, canlı bir müze olan Bozcaada Müzesi ile adanın tarihinden yerli halkın yaşamına, bağcılıktan denizciliğe birçok alanda bilgi edinebilirsiniz.

Bozcaada’nın her köşesi bir görsel şölen ama yukardan manzara seyretmeyi özellikle de günbatımını izlemeyi seviyorsanız rüzgar güllerinin bulunduğu Batı Burnu’nu ve adanın en yüksek noktası Göztepe’yi ziyaret edin. Hayatınızın en güzel günbatımına buralarda denk gelebilirsiniz!

Siz yine bunlara bağlı kalmayın ve deyim yerindeyse adanın altını üstüne getirin. Kekik kokulu bozkırlardan denize açılan üzüm bağlarına, şarap fabrikalarından taş evlere adanın güzellikleri saymakla bitmez.

Bozcaada’da gezilecek tüm yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Bozcaada gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bozcaada’da Alışveriş

Bozcaada'da alışveriş


Bozcaada’da alışveriş için çok seçeneğiniz yok ancak yanınızda götürebileceğiniz hem şık hem lezzetli seçenekler var. Ada içerisinde tasarım ürünler bulabileceğiniz butik tarzı birkaç dükkan bulunuyor.

Camdan yapılmış cam hediyelikler, kumaş çantalar ve üzerinde adanın sembollerini taşıyan daha birçok orijinal ürünü buralar da bulabilirsiniz.

Bunlar harici ada meydanı ve liman boyunca akşamları kurulan pazar oldukça keyifli. Yerli halk tarafından açılan tezgahlarda takılardan magnetlere, süs eşyalardan deniz süngerlerine birçok ürün satılıyor. Her Çarşamba ise adanın merkezinde meyve-sebze pazarı kuruluyor. Ege’nin taptaze ürünleri için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bozcaada’dan ne alınır diye soracak olursanız bence mideye yönelik ürünler başta geliyor. Adaya özgür reçeller, Çiçek Pastanesi’nin nefis bademli kurabiyeleri, mis kokulu kurutulmuş otlar, gelincik şerbeti ya da kaliteli şaraplar adadan getirilebilecek en güzel ürünler arasında.

Hatta bunlar yalnızca hediyelik olarak değil, Bozcaada gezi rehberi yazılarının her köşesinde, her konuda değinilmesi gereken şeyler. Reçeller için Salto’yu, şaraplar içinse Yunatçılar ya da Corvus’u kişisel olarak önerebilirim.

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada konaklama
Güler Ada Pansiyon

Bozcaada’da konaklama adanın tek yerleşim bölgesi olan ada merkezinde ya da merkez dışındaki bölgelerde bulunan çeşitli mekanlarda sağlanabilir. Ada küçük olsa da Bozcaada gezi rehberi yazımda her birinin ayrı güzelliğinden bol bol bahsedebileceğim birçok seçenek bulunuyor ancak uzun tutmamaya çalışıp en beğendiklerimi paylaşacağım.

Ada merkezinde uygun fiyatlı pansiyonlardan kiralık dairelere, daha lüks otellerden apartlara birçok seçenek bulunuyor. Ada içerisinde ulaşımı toplu taşıma ile sağlayacaksanız konaklamanız için de ideal bir bölge.

Burada her yere yürüyerek ulaşabilir ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Farklı kısımlara da minibüsler veya taksiler ile ulaşabilirsiniz. Gümüş Otel adanın yaz kış açık otellerinden biri. Hem konforu hem lezzetli mutfağı ile tercih edilebilir.

Adanın ilk pansiyonlarından biri olan Bozcaada Pansiyon da uygun fiyatlara keyifli bir tatil için oldukça ideal. Bunların haricinde ada merkezinde kahvaltısı ile mide şenlendiren Patiska Ev ve Adahan Otel de gönül rahatlığı ile tercih edebilir.

Merkezin dışında konaklayacaksanız yine birçok pansiyon, otel ve bağ evi bulabilirsiniz. Bana göre merkezin dışında bulunan özellikle bağ evi konseptli ve denize neredeyse sıfır tesisler çok daha keyifli. Çapraz Resort Otel, adanın en lüks otellerinden biri. Yeşil alanları, kendi havuzu ve deniz kenarında plajı bulunuyor.

Tuzburnu Koyu’nda bungalovlardan, Tekirbahçe mevkiinde taş evlerden oluşan tesisleri ile Ataol da adanın popüler konaklama seçenekleri arasında.

Adanın en yeni otellerinden Akvaryum Otel de iddialı duruyor. Kişisel olarak denemesem de adanın en güzel koyuna kurulmuş olması ve mimarisi ile son gördüğüm de güzel görünüyordu. Merkez dışındaki daha uygun fiyatlı seçenekler için benim favorim GülerAda Pansiyon.

Adanın merkez dışında ilk açılan pansiyonu burası ve bağların arasında küçücük taş veya ahşap evlerde konaklama seçeneği sunuyor. Odaların hepsi bağların arasına yayılmış ve hepsinin önünde kendine ait küçük bir oturma alanı var.

Yine bağlar arasından yürüyerek Tekirbahçe Koyu’na ulaşıyorsunuz. Burada pansiyonun kendine ait plaj bölümü bulunuyor. Sabahları ise peynirden reçele kadar ev yapımı olan organik bir kahvaltı ile uyanıyorsunuz.

Ancak ne kadar sevsem ve farklı bir yeri sezon harici mecbur kalmadığım zamanlarda tercih etmesem de uyarmak da fayda görüyorum: Gerçekten doğa ile fazla iç içe bir mekan. Eğer fazla titizseniz veya doğadaki canlılara karşı biraz hassassanız rahatsız edici olabilir. Tenedos Bağ Evleri de hem doğa hem de müthiş bir manzara ile buluşacağınız bir tercih olması ile adanın şans verilecek konaklama seçeneklerinden biri.

Kamp yapmayı seviyorsanız adanın tek kamp alanı Ada Camping’i de konaklama seçenekleriniz arasına katabilirsiniz. Bocaada’da konaklama ile ilgili genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Bozcaada’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

“Bozcaada Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine bir yorum

  1. Bir Bozcaada sevdalısı olarak eylül ayında mutlaka adaya geleceğim. Madamin kahvesini çok özledim. Çok sıcak insanları var.. Mehmet Beye selamlar.

    Yanıtla
  2. Tanrı; İnsanlar Uzun Ömürlü Olsunlar Diye Bozcaada’yı Yaratmış diye boşuna söylememişler, Tenedos;’un şehrine…

    Yanıtla

Yorum yapın