Marakeş

Fas’ın tam ortasında kurulan Marakeş, ülkenin eski başkenti ve en büyük 3 şehrinden biri. Kızıl renkli binalarından dolayı ‘’Kırmızı Şehir’’ olarak tanınan kent şirin kafeleri, bakımlı caddeleri ve labirent gibi daracık sokaklarındaki sayısız dükkanla dikkat çekiyor.

Tüm Kuzey Afrika’daki gibi Fransızca’nın  ikinci dil olduğu Marakeş’in merkezi bölgesi Medina surlarla çevrili durumda. Avrupa’daki pek çok kilisenin mimarisinden etkilendiği 800 yıllık Koutubia Cami, Fransız ressam Jacques Majorelle tarafından yapılan, Yves Saint Laurent tarafından düzenlenen bahçeler bütünlemesi Jardins Majorelle ve  falcıları, cambazları, yılan oynatıcıları, dansçıları, seyyar yiyecek tezgahları, dilencileri, maymun gezdirenleriyle anlatılmaz bir görsel şölen sunan Djemaa el Fna Meydanı mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Her köşe başında ananas, mango, çilek, portakal gibi meyve suyu satıcılarının bulunduğu Marakeş, çömlekte pişen, bol sebze, bol baharat ile kuzu etinden yapılan yemeği ‘’tajin’’, bir çeşit kuzu tandır olan ‘’mechoui’’ ve tahinli, yoğurtlu tavuk döneri ‘’shawarma’’ gibi lezzetleriyle de ünlü. Marakeş gezi rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

marakeş gezilecek yerler

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 13 Yer!

Fas‘ın en otantik ve turistik şehirlerinden Marakeş, Avrupa’nın soğuk, düzenli gezilecek mekânları yerine daha otantik, sıcak yerler arayan gezginler için ideal bir kent. Detaylı bilgilerini Marakeş gezilecek yerler listelerinde bulabileceğiniz meydanları ile pazarları kentin sosyal anlamda daha sıcak ve samimi mekânlarını oluştururken; müzeleri, sarayları ve dini yapıları aradığınız otantik havayı yakalamanızı sağlıyor.