Gent

Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde, Doğu Flandre’ın merkezi ve 250 bin nüfusuyla en kalabalık şehri olan Gent, Scheilde ve Lys Nehirleri’nin birleştiği noktada çok sayıda adacık üzerine kurulmuş.

200’den fazla köprüyle birbirine bağlanan bu küçük şehir, 11. ve 16. Yüzyıllar arasında Avrupa’nın en kalabalık şehirlerindendi ve halen ülkenin 2. büyük limanına sahip.

Kanalları, dar sokakları, tarihi eserleriyle, Ortaçağ mimarisiyle, kısaca tüm gerçeküstü güzelliğiyle Gent, komşusu Brugge’le (Brüj) yarışabilen tek şehir.  Fotoğraf makinenizi elinizden bırakamadan dolaşacağınız şehrin en çok ziyaret edilen tarihi eserleri 1180 yılında yapılan Gravenstee Flandre Kontları Şatosu, 96 metre yüksekliğindeki çan kulesiyle Belfired ve içinde Van Eyck Kardeşlerin ünlü Gent Sunağı’nın da bulunduğu Saint Bavon Katedrali.

Şehir çevresinde bulunan seralarda açelya ve begonya yetiştirip tüm tünyaya ihraç etmesiyle de tanınan Gent’in Korenmarkt, Saint Veerle ile Vrijdagsmarkt Meydanları, kafeleri, restaurantları, kurulan pazarları, waffle dükkanları ve sokak gösterileriyle şehrin en kalabalık çekim merkezleri konumundalar.

Hardalı, çikolatası, tarçınlı çörek “mastel”i, Petrus birası ve sebzeli tavuk “waterzooi”si ünlü olan Gent’te, nehir kenarında midye bira keyfi şehrin sembol aktivitesi diyebiliriz.

gent gezilecek yerler

Gent Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Belçika‘nın Flaman Bölgesi’nde yer alan Gent, kurulduğu 7. yüzyıldan itibaren önce tahıl sonrasında ise kumaş ticaretiyle zenginleşmiş. Elde ettiği bu zenginliği bir kısmına Gent gezilecek yerler listesinde yer verdiğim mekânlarının inşasına harcayan kent, ülkenin en önemli turizm destinasyonlarından birisine dönüşmüş.