Midilli

Yunanlılar’ın “Lesvos” olarak adlandırdıkları Midilli, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda, Anadolu’ya en yakın noktası 8 km uzaklıkta olan dağlık bir ada. Ayvalık’tan 1.5 saatlik gemi yolculuğu mesafesinde, geniş çam ormanları, üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla süslü olan Midilli, Yunanistan’ın 3.büyük adası.

İlk yerleşimin M.Ö.3000’li yıllarda gerçekleştiği, 1091’de Çaka Bey’in kısa süreli işgalinden bu yana Türkler’le haşır neşir olan Midilli, mübadele sırasında adadaki Türk nüfusun hepsini Anadolu’ya göndermiş. Merkezde, eski Osmanlı Çarşısı civarında bulunan Odos Ermou –Ermou Caddesi- hediyelik eşya dükkanları ve mağazalarıyla alışveriş severler için ideal.

Eski taş evleri, plajları, müzikli tavernaları, makul fiyatlı otel ve pansiyonlarıyla Petra vakit geçirmekten keyif alacağınız ilçesi. Eski kalesi, dar sokakları ve inanılmaz manzarasıyla Molivos da görülmesi gereken yerler arasında. Ege otlarıyla lezzetlendirilen zeytinyağlılarını ve pastanelerindeki elmalı çöreklerini tavsiye edebileceğimiz Midilli’nin, özellikle barbun balığı ile güneşte kurutulup şarapla pişirilen ahtapotu, deniz mahsullerini seven misafirlerinin favorisi.

Scroll to Top