Midilli

Yunanlılar’ın “Lesvos” olarak adlandırdıkları Midilli, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda, Anadolu’ya en yakın noktası 8 km uzaklıkta olan dağlık bir ada. Ayvalık’tan 1.5 saatlik gemi yolculuğu mesafesinde, geniş çam ormanları, üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla süslü olan Midilli, Yunanistan’ın 3.büyük adası.

İlk yerleşimin M.Ö.3000’li yıllarda gerçekleştiği, 1091’de Çaka Bey’in kısa süreli işgalinden bu yana Türkler’le haşır neşir olan Midilli, mübadele sırasında adadaki Türk nüfusun hepsini Anadolu’ya göndermiş. Merkezde, eski Osmanlı Çarşısı civarında bulunan Odos Ermou –Ermou Caddesi- hediyelik eşya dükkanları ve mağazalarıyla alışveriş severler için ideal.

Eski taş evleri, plajları, müzikli tavernaları, makul fiyatlı otel ve pansiyonlarıyla Petra vakit geçirmekten keyif alacağınız ilçesi. Eski kalesi, dar sokakları ve inanılmaz manzarasıyla Molivos da görülmesi gereken yerler arasında. Ege otlarıyla lezzetlendirilen zeytinyağlılarını ve pastanelerindeki elmalı çöreklerini tavsiye edebileceğimiz Midilli’nin, özellikle barbun balığı ile güneşte kurutulup şarapla pişirilen ahtapotu, deniz mahsullerini seven misafirlerinin favorisi.

Midilli gezilecek yerler listesi

Midilli Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Midilli gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Zümrüt Ada veya Lesvos olarak da bilinen Midilli, Ege’de güneşin ve ayın en güzel battığı yer olarak tarif ediliyor. Kuzeydoğu Ege’nin eşsiz adalarından biri olan Midilli, uzun tarihi ve zengin geleneği sayesinde huzurlu bir tatil arayanları kendine çekiyor.