Bakü

Hazar Denizi’nin batı yakasında bulunan Bakü, Azerbaycan’ın başkenti. Şehir 2,5 milyonluk nüfusuyla tüm Kafkaslar’ın en büyük şehri olduğu gibi,  aynı zamanda da en önemli kültür ve ticaret merkezidir. 2000’li yılların başında petrol ve doğal gaz üretiminin arttırılmasıyla hızlı bir büyüme eğrisi gösteren Bakü, son 10 senede çehre değiştirip modern bir kent haline geldi.

Günümüzde Bakü çok sayıda restaurant ve oteliyle yüksek sayıda yabancı turisti kendine çekmeyi başarıyor. Günlük yaşam içerisinde yerel halkın da çok rağbet ettiği ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Nizami Caddesi, tüm yabancı ziyaretçilerin en çok gezdikleri yer olma özelliğini  hem yerel hem uluslararası mağazaları, çeşitli restaurantları ve fast food dükkanlarıyla korumaktadır.

Nizami Caddesi gibi UNESCO korumasında olan Old City, “Eski Şehir” ya da yerel halkın ağzıyla “İçeri Şeher” özellikle fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezi. 7.yüzyıl öncesinde Arapların, sonrasında 19.yüzyıla kadar Türklerin hakimiyetindeki Bakü ziyaretçilerine günlük şehir yaşamının eğlenceleri dışında cok sayıda tarihi saray, kule, müze ve park sunuyor. Dünyadaki ilk ve tek Minyatür Kitaplar Müzesi ile Taş Devri’nden Ortaçağ’a sayısız yerleşim yeri barındıran Qobustan (Kobustan) Milli Parkı bizim favorilerimiz.

Bakü gezilecek yerler

Bakü Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Hazar Denizi’nin batı kıyısına kurulu Bakü gezilecek yerler bakımından pek çok tarihi yapıyı barındırıyor. Arap, Osmanlı ve Rus egemenliğinde geçirdiği yıllar ve Zerdüştler’in bölgeye verdikleri önem, kentin kültürel miras anlamında zenginleşmesinin en büyük nedeni olarak gösteriliyor.