Hamburg

Elbe Nehri’nin Kuzey Denizi’ne dökülürken oluşturduğu 100 kilometrelik halicin kıyısına kurulmuş olan Hamburg, Almanya’nın ikinci, AB’nin altıncı büyük metropolü.

Tek başına bir eyalet olan şehir, Almanya ve Avrupa’nın ticaret merkezlerinden olduğu gibi aynı zamanda dünyanın en önemli limanlarından biri. Tam adı “Freie und Hansestadt Hamburg” yani “Hür Hansa Şehri Hamburg”olan kentin simgesi 132 metrelik kulesiyle Saint Michealis Protestan Kilisesi.

Şehre tepeden bakmak isteyenler için 145 metre yüksekliğindeki kulesiyle Saint Nikolai Kilisesi ise diğer bir alternatif. Elbe Nehri’ndeki kanallar üzerindeki muhteşem mimarisiyle misafirlerini şaşırtan Hamburg, Lange Reihe civarında sanat galerilerini, Neuer Wall bölgesindeyse alışveriş merkezlerini ve butik dükkanlarını konumlandırmış.

Küçültülmüş boyutlardaki Alman, İskandinav ve Amerikan şehirlerini birbirine bağlayan parkı Miniatur Wunderland, şehrin en çok ziyaretçi çeken alanlarından biri. Birçok Türk ve uluslararası restoranı bulabileceğiniz şehirde yılan çorbası “aalsuppe”, balık, patates, hardaldan yapılan “pannfish”, güveçte balık “labkaus” ile ünlü kırmızı meyve kompostosu “rote grütze” denenebilecek yerel lezzetlerden birkaçı.

Scroll to Top