Hamburg

Elbe Nehri’nin Kuzey Denizi’ne dökülürken oluşturduğu 100 kilometrelik halicin kıyısına kurulmuş olan Hamburg, Almanya’nın ikinci, AB’nin altıncı büyük metropolü.

Tek başına bir eyalet olan şehir, Almanya ve Avrupa’nın ticaret merkezlerinden olduğu gibi aynı zamanda dünyanın en önemli limanlarından biri. Tam adı “Freie und Hansestadt Hamburg” yani “Hür Hansa Şehri Hamburg”olan kentin simgesi 132 metrelik kulesiyle Saint Michealis Protestan Kilisesi.

Şehre tepeden bakmak isteyenler için 145 metre yüksekliğindeki kulesiyle Saint Nikolai Kilisesi ise diğer bir alternatif. Elbe Nehri’ndeki kanallar üzerindeki muhteşem mimarisiyle misafirlerini şaşırtan Hamburg, Lange Reihe civarında sanat galerilerini, Neuer Wall bölgesindeyse alışveriş merkezlerini ve butik dükkanlarını konumlandırmış.

Küçültülmüş boyutlardaki Alman, İskandinav ve Amerikan şehirlerini birbirine bağlayan parkı Miniatur Wunderland, şehrin en çok ziyaretçi çeken alanlarından biri. Birçok Türk ve uluslararası restoranı bulabileceğiniz şehirde yılan çorbası “aalsuppe”, balık, patates, hardaldan yapılan “pannfish”, güveçte balık “labkaus” ile ünlü kırmızı meyve kompostosu “rote grütze” denenebilecek yerel lezzetlerden birkaçı.

Hamburg gezilecek yerler listesi

Hamburg Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)

Bir grup gezgine kanal ve köprü denildiğinde akıllarına ilk hangi şehrin geldiğini sorsanız büyük ihtimalle hiçbirinden “Hamburg” cevabını almazsınız. Ama Hamburg gezilecek yerler listenizi hazırlamaya başladığınızda kentin her iki konuda da tüm popüler rakiplerini geride bıraktığını görebilirsiniz.

Hamburg'da nerede kalınır?

Hamburg’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Hamburg’da nerede kalınır?Almanya‘nın ikinci büyük kenti Hamburg, kökenleri 9. yüzyıla kadar uzanan tarihi bir liman yerleşimi. Şehir ayrıca harika barlara ve gece kulüplerine ev sahipliği yapan, kültürel açıdan doyurucu içeriğe sahip, eşsiz müzelerle dolu, “kusursuz” nitelendirmesini fazlasıyla hak eden bir tatil destinasyonu.

Hamburg'da ne yapılır?

Hamburg’da Ne Yapılır? Yapılacak 15 Şey

Hamburg’da ne yapılır? araştırması yapan şanslı gezginler… Bu yazı sizler için. Almanya‘nın ikinci büyük kenti Hamburg Avrupa’nın da en büyük ikinci limanı. Hatta deniz taşımacılığındaki öneminden dolayı buraya bir zamanlar “Avrupa’nın Kapısı” denilirmiş.