Hamburg Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Hamburg Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” İşte bu yazıda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım konu bu. 

Almanya’nın en büyük ikinci şehri olan Hamburg, ülkenin en büyük limanına da sahip olması dolayısıyla tam bir denizcilik kenti. Haliyle kuzeyin de en büyük sanayi kentlerinden.

Ancak bu söylediklerim sizleri yanıltmasın, Hamburg fazlasıyla da turistik bir şehir. Kentin içinden geçen başta Elbe Nehri olmak üzere sayısız irili ufaklı nehirler, bu nehirler üzerinde yer alan ve Avrupa’daki herhangi bir kentten sayıca çok daha fazla olan köprüler, eski liman depolarından dönüştürülen otantik bölgeler ve sokakları ile şehir dünyanın her yerinden akın akın gelen turistler için de bir cazibe merkezi.

İster turistik ister iş amacıyla Hamburg’a ilk defa gidiyorsanız ulaşım ve navigasyon konusunda tereddütleriniz olması normal. Ancak Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım yazısını okuduktan sonra tüm sorularınıza cevap bulmuş ve otelinize nasıl ulaşacağınıza da sonrasında Hamburg’da nasıl gezeceğinize de karar vermiş olacaksınız.

Hamburg Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Almanya’nın beşinci büyük havalimanı olan Hamburg Havaalanı şehrin 8,5 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Haliyle şehre bu kadar yakın olmasından dolayı da Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım hangi yol seçilirse seçilsin, çok kolay.

2 terminali olan havaalanı 2016 yılından itibaren de Hamburg Helmut Schmidt Havalimanı adını almış. Ülkemizden Türk Havayolları, Pegasus ve Sun Express’in seferler düzenlediği Hamburg Havaalanı zengin alışveriş ve yeme içme seçenekleri, modern ve tertemiz binası ve kolay navigasyon avantajı ile yolculara havaalanında da keyifli zaman geçirme olanakları sunuyor.

Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise toplu taşımada raylı sistem ve otobüsler, buna ek olarak da taksi ve karşılama hizmetlerinden oluşuyor. Hepsiyle ilgili detaylı bilgi yazının devamında.

1. S Bahn – S1 Treni

Hamburg Havalimanı S-bahn

Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden en hızlısı şehrin tüm toplu taşıma sistemini organize eden HVV’nin bir parçası olan S Bahn metrosu.

Bu metronun S1 hattı “Havaalanı (Flughafen) – Wedel İstasyonu” ve “Poppenbüttel – Wedel İstasyonu” arasında çalışıyor. Kısacası S1 hattında 2 rota var ve bu iki rota Ohlsdorf İstasyonu’nda birbirinden ayrılıyor.

Hamburg Havaalanı’ndan şehir merkezine giderken Terminal 1 ve 2’nin altında yer alan metro istasyonundan, her 10 dakikada bir kalkan S1 trenlerine binerek şehir merkezindeki ana tren istasyonu Hauptbahnhof’a 24 dakikada, bir sonraki durak olan ve şehrin tam merkezi diyebileceğim Jungfernstieg’e 27 dakikada ulaşabilirsiniz.

Dönüşte, yani Hamburg şehir merkezinden havaalanına giderken ise yine hat üzerindeki herhangi bir istasyondan S1 metrosuna binebilirsiniz ancak sadece dönüşte biraz daha dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı trenler havaalanına giderken, bazısı diğer son durak olan Poppenbüttel’e gidiyor.

Metroya binmek için alacağınız bilet HVV sisteminin bir parçası olduğundan aslında Hamburg’daki tüm toplu taşıma araçlarında geçerli.

Dolayısıyla şehri gezerken de metro veya otobüse binmeniz gerekecekse tek kullanımlık biletler yerine günlük bilet, grup bileti veya 9 am günlük bileti alabilirsiniz.

Grup bileti birden fazla yolcunun tek biletle seyahat etmesine olanak sağlarken, “9 am günlük bilet” denilenler sabah 06:00-09:00 saatleri haricinde sınırsız yolculuk hakkı tanıyor. “Günlük bilet” ise saat sınırlaması olmadan sınırsız yolculuk hakkı tanıyor.

Bilet fiyatları 2 bölge arasında seyahat için;

Tek kullanımlık 3,40 Euro, 9 am günlük bileti 6,70 Euro, günlük bilet 8,10 Euro, 9 am grup günlük bileti 12,70 Euro. Fiyatlar 2 bölgeden daha uzun seyahat etmek istemeniz halinde biraz daha yüksek. Güncel bilet fiyatı bilgilerine şu linkte yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

Metro ve otobüs biletlerinizi HVV’nin istasyonlarındaki otomatik makinelerinden veya online olarak satın alabilirsiniz.

2. Halk Otobüsleri

Hamburg Havaalanı Halk Otobüsü

Halk otobüsleri de Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında ucuz ve farklı rota alternatifleri olan bir yol. Her iki terminalin çıkışından hareket eden birkaç otobüs hattı mevcut.

292 no’lu otobüs Ochsenzoll ile Lattenkamp arasında sefer yapıyor ve Havaalanı’nda da duruyor.

274 no’lu otobüs Ohlsdorf ile havaalanı arasında sefer yapıyor.

392 no’lu otobüs Teufelsbrück ile Ohlsdorf arasında sefer yapıyor ve Havaalanı’nda da duruyor.

606 no’lu otobüs ise Rathausmarkt ise Langenhorn Markt arasında sefer yapıp Havaalanı’nda da duruyor.

606 no’lu otobüs gece otobüsü olduğu için 00:05 – 04:15 saatleri arasında saat başı sefer yapıyor. Diğerleri gündüz otobüsü olduğundan 06:00 – 00:00 arasında seferler yapıyor ki sefer sıklıkları 20 dakika ile yarım saat civarı.

Halk otobüsü aslında metroya kıyasla biraz da zahmetli ancak kalacağınız otel otobüs güzergahında ise Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım açısından bu yolu tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

(Not: Temmuz 2021 güncellemesi: 606 no’lu gece otobüsü seferleri geçici olarak durduruldu. Bu yazıyı daha ileriki tarihlerde okuyorsanız şu adresinden seferlerin tekrar başlayıp başlamadığını kontrol edebilirsiniz).

Bu otobüsler de yukarıda belirttiğim HVV sisteminin bir parçası olduğundan bilet fiyatları aynı olup, biletleri alma şekli de aynıdır. Sadece burada ek olarak, otobüsün içinde şoförden de bilet alma olanağı mevcut.

3. Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Hamburg Havaalanı Otel Servisi

Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinin toplu taşıma alternatiflerinden bahsettikten sonra biraz da kişiye özel seçeneklere değinmek isterim.

Eğer konfor sizin için önemliyse veya ilk defa gittiğiniz bir havaalanında yer, yön bulmakla uğraşmak istemiyorsanız adınızla karşılanıp otelinizin kapısına kadar bırakılacağınız özel transfer seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ben size bir örnek vereyim, benzerlerini biraz araştırmayla siz de bulabilirsiniz:

Hamburg Havaalanı’ndan Otelinize Özel Transfer: Havaalanından otelinize veya otelden havaalanına olarak kullanabileceğiniz bu transfer iki kişi olarak da aynı fiyattan satın alınabiliyor.

Uçağınızın rötar yapması halinde 90 dakikaya kadar ücretsiz bekle(t)me hakkı da mevcut. Satın alma işlemi ise çok kolay, web sitesindeki yönergeleri takip edip uçuş bilgilerinizi girmeniz ve ödeme yapmanız yeterli. Herhangi bir değişiklik halinde son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı da var.

Hotel pick up da denilen, kalacağınız otelin kendi aracıyla veya ayarladıkları bir araçla sizi havaalanından aldırması seçeneği de toplu taşımaya göre belki biraz daha pahalı ancak hem güvenli hem de çok konforlu bir yol.

Bunun için rezervasyon sonrasında kalacağınız otelin Booking.com’daki rezervasyon onayı sayfasında bulunan “Tesisle iletişime geç” kısmı üzerinden otele mesaj yazıp bilgi alabilirsiniz. Ve uygun bulursanız uçuş numaranızı ve tahmini varış saatinizi bildirerek karşılamayı organize etmelerini isteyebilirsiniz.

Kalabalık seyahat ediyorsanız veya yanınızda çocuklar, yaşlılar gibi birlikte hareket etmenin zor olduğu kişiler varsa tercih edilebilecek bir yöntem.

4. Taksi

Hamburg Havalimanı Taksi Fiyatları

Hamburg Havaalanı 10 taksi şirketine lisans vermiş, haliyle taksi seçenekleri sonsuz. Taksilerin tamamı geliş terminallerinin çıkışında sıralanmış halde yolcu bekliyor.

Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım taksi ile yaklaşık 20 – 30 dakika sürüyor ve ücreti de otelinizin tam konumuna göre değişmekle birlikte (eğer şehir merkezindeyse)  25 – 30 Euro civarında tutar.

Özetle Hamburg Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Hamburg Havaalanı Ulaşım Rehberi

Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinin hepsinden bahsettim. Ancak hangisinin sizin için daha uygun olduğu biraz da nasıl seyahat ettiğinize bağlı.

Eğer tek başınıza veya 2 kişi birlikte seyahat ediyorsanız, çok valiziniz yoksa metro veya halk otobüsü hem ucuz hem de görece hızlı bir yol. Üstelik Hamburg’da da metro ve otobüsü kullanmaya devam edecekseniz alacağınız günlük biletlerle maliyeti daha da düşürebilirsiniz.

Buradaki metro mu otobüs mü ayrımını ise otelinizin konumuna göre yapabilirsiniz. Metro istasyonları ve otobüs duraklarının hangisi otelinize daha yakınsa onu tercih edebilirsiniz.

Acelesi olanlar, fazla valiz taşıyanlar, ücreti bölüşebilecek 3-4 kişilik gruplar ise taksi veya otel servisi seçeneklerini değerlendirebilirler.

Hamburg Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sizlere havaalanından şehir merkezine ulaşım için çeşitli alternatifler hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlarda Hamburg’a gidecekseniz Hamburg’da nerede kalınır? ve Hamburg gezilecek yerler başlıklı yazılarımız da size faydalı olacaktır.

Yorum yapın