Nice

Güney Fransa’nın Provinve Alpes Cote d’Azur bölgesinde, Marsilya ile Cenova’nın tam ortasında konumlanan Nice (Nis), tüm Fransa sahillerinin göz bebeği ve en çok turist çeken kenti.

Yerel halkının “Güzel Nice” anlamında “Nice la Belle” olarak andıkları şehir, ülkesinin en önemli limanlarından birine sahip. Her yerden girilebilen tertemiz bir denizi olan Nice, şehir merkezi Vieux Nice bölgesinde 18. YY Barok mimarisini yansıtan evleri, eski sokakları, kafeleri, restaurantları ve en gözde butikleriyle dikkat çekiyor.

Şehrin yerli yabancı tüm insanlarının buluşma noktasıysa, bir yanı deniz, diğer yanı otel ve kumarhaneleriyle 7 km’lik tarihi bir yürüyüş yolu olan ve UNESCO Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan, ünlü “Promenades des Anglais” -İngiliz Kaldırımı-. MAMAC (Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain) ile sanatseverlerin beğenisini kazanan Nice İtalyan etkisinin büyük ölçüde hissedildiği Fransız mutfağına sahip.

Tamamen yerel lezzetleri denemek isteyenlere, girişinde “Cuisine Nissarde” ibaresi bulunan işletmeleri tavsiye edebileceğimiz şehrin taş fırında nohut unundan yapılan “socca” ve sebze güveci “ratatouille” çok ünlü.

Scroll to Top