Nice

Güney Fransa’nın Provinve Alpes Cote d’Azur bölgesinde, Marsilya ile Cenova’nın tam ortasında konumlanan Nice (Nis), tüm Fransa sahillerinin göz bebeği ve en çok turist çeken kenti.

Yerel halkının “Güzel Nice” anlamında “Nice la Belle” olarak andıkları şehir, ülkesinin en önemli limanlarından birine sahip. Her yerden girilebilen tertemiz bir denizi olan Nice, şehir merkezi Vieux Nice bölgesinde 18. YY Barok mimarisini yansıtan evleri, eski sokakları, kafeleri, restaurantları ve en gözde butikleriyle dikkat çekiyor.

Şehrin yerli yabancı tüm insanlarının buluşma noktasıysa, bir yanı deniz, diğer yanı otel ve kumarhaneleriyle 7 km’lik tarihi bir yürüyüş yolu olan ve UNESCO Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan, ünlü “Promenades des Anglais” -İngiliz Kaldırımı-. MAMAC (Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain) ile sanatseverlerin beğenisini kazanan Nice İtalyan etkisinin büyük ölçüde hissedildiği Fransız mutfağına sahip.

Tamamen yerel lezzetleri denemek isteyenlere, girişinde “Cuisine Nissarde” ibaresi bulunan işletmeleri tavsiye edebileceğimiz şehrin taş fırında nohut unundan yapılan “socca” ve sebze güveci “ratatouille” çok ünlü.

Nice gezilecek yerler listesi

Nice Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 34 Nokta)

Avrupa’nın seçkin şehirleri arasındaki Nice, Paris’ten sonra Fransa’nın en turistik yeri olma özelliğini de taşıyor. Dolayısıyla şimdiden unutulmaz tatil anıları biriktirmeye hazır olun! Nice gezilecek yerler listesini hazırlarken kente her yönüyle ışık tutacak, onu en iyi şekilde yansıtıp tanıtacak rotaları seçmeye özen gösterdim.

Nice'de ne yapılır?

Nice’de Ne Yapılır? Yapılacak 10 Şey

“Nice’de ne yapılır?” araştırması yapıyorsunuz ne şanslısınız! Fransız Rivierası’nın en büyük kentlerinden Nice yüzyıllar boyunca bölgede bir başkent sayılmış. Bir zamanlar Sardunya Krallığı’na da bağlı olan şehir 18. YY’dan itibaren de zengin İngiliz aristokrasisinin yazlığı olarak ünlenmiş.

Nice Havaalanı Ulaşım Rehberi

Nice Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Nice Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? Fransa’nın en güzel tatil yerlerinden, hatta Akdeniz kıyısındaki Fransız Riviera’sı şehirlerinin de en güzel ve en popülerlerinden olan Nice özellikle yaz aylarında Avrupa’nın her yerinden turisti bir mıknatıs gibi çekiyor. Dolayısıyla ülkemizden de.