Nice Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Nice Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? Fransa’nın en güzel tatil yerlerinden, hatta Akdeniz kıyısındaki Fransız Riviera’sı şehirlerinin de en güzel ve en popülerlerinden olan Nice özellikle yaz aylarında Avrupa’nın her yerinden turisti bir mıknatıs gibi çekiyor. Dolayısıyla ülkemizden de.

Her ne kadar deniz, güneş, kum üçlüsü şehrin turizminin kaynağı olarak bilinse de kent aynı zamanda zengin bir tarih ve dolayısıyla tarihi yapılara da sahip.

Peki Nice’e ilk defa gidiyorsanız ve şehir merkezindeki otelinize, ya da havaalanından istediğiniz herhangi bir yere nasıl ve ne kadar maliyetle gidebileceğinizi biliyor musunuz? Nice Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısı işte bu sorulara cevap veriyor.

Nice Cote D’azur Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Cote D’ Azur Havaalanı Nice kentinin 7 kilometre güney batısında yer alan, bir tatil beldesi olduğu için küçük bir havaalanı olduğu düşünülen ancak 2 terminal ve 50 kapısıyla aslında son derece büyük bir havaalanı. Zaten sadece Nice değil, Fransız Rivierası’ndaki diğer kentlere de ana ulaşım havalimanı olarak burası kullanılıyor.

Türkiye’den sadece THY’nin uçuş yaptığı havaalanından şehre ulaşım seçenekleri de raylı sistem ve karayolu olarak iki ana grupta toparlanabilir. Nice Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında biraz da bu seçeneklerden bahsedelim.

1. Tramvay

Nice Havaalanı Tramvay Hattı

Nice Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında belki en hızlısı olmasa da uygun fiyatlı ve konforlu bir seçenek tramvay.

Havaalanının 1 ve 2 no’lu terminallerinden kalkan 2 no’lu tramvay şehirdeki Jean Medecin Durağı’na kadar gidiyor. İsterseniz bu durakta inip otelinize yürüyerek ya da taksi ile geçebilir, isterseniz de burada aktarma yaparak 1 no’lu tramvaya da geçebilirsiniz.

Havaalanı’ndan Jean Médecin’e seyahat yaklaşık 30 dakika sürüyor ve ücreti de 1,50 Euro.

2. Otobüs

Nice Havalimanı Otobüsü

Nice şehir merkezindeki Promenade des Arts’den havaalanına ve tersi yönde ulaşım sağlayabileceğiniz 12 no’lu belediye otobüsü de özellikle turistler arasında popüler bir seçenek.

Her 15 dakikada bir kalkan otobüsler havaalanının önündeki otobüs durağından geçiyor. Buraya Terminal 1’den birkaç dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Terminal 2’den yürüme şansınız yok onun için ücretsiz havaalanı tramvayı ile önce Terminal 1’e gitmelisiniz.

Bu arada 12 no’lu otobüs bir belediye otobüsü olduğu için valiz koyma amacıyla ayrılmış bir yer yok, bunu bir yere not edin.

Nice Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden 12 no’lu otobüsün bilet fiyatı aynı bir önceki maddede bahsettiğim 2 no’lu tramvay gibi 1,50 Euro. Yolculuk ise yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Aslında tramvay ile aynı fiyat ve de hemen hemen aynı süreyken neden otobüsü tercih etmelisiniz? Sebebi sadece otelinizin Promenade des Arts’a Jean Medecin Tramvay Durağı’ndan daha yakın olması olabilir.

3. Tren

Nice Havalimanı Treni

Aslında Nice Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bahsediyorum ancak Cote D’Azur Havalimanı Fransız Rivierası’ndaki Cannes, Antibes gibi diğer şehirlere de hizmet verdiği için tren alternatifinden de bahsetmem gerekir diye düşündüm. Ki trenle havaalanından Nice şehir merkezine direkt ulaşım yok normalde.

Havaalanı’ndan tramvaya binerek Saint Augustin İstasyonu’nda veya Nice-Ville İstasyonu’nda inmeniz halinde sahil boyunca seyahat ederek Nice’i diğer şehirlere bağlayan SNCF Trenleri’ne aktarma yapabiliyorsunuz.

Tren biletlerini havaalanının hemen dışındaki otobüs & tramvay bileti ofislerinden alabilirsiniz. Ücret ise gitmek istediğiniz şehre göre değişken.

4. Özel Transferler ve Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp

Nice Havaalanı Transfer

Bir şehre ilk defa gidiyorsanız havaalanından otelinize nasıl gideceğiniz, yolculuğun ne kadar süreceği, kaç aktarma yapmanız gerekeceği ve tüm bunları maliyeti ilk akla gelen sorular olur. Ve eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız özel transfer paketlerini değerlendirebilirsiniz. Örneğin;

Nice Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer: Havaalanında size özel aracın şoförü tarafından karşılanıp Nice’deki otelinizin kapısına ulaştırılacağınız hizmet 1-4 kişilik gruplara sunuluyor. Ki daha kabalık bir grupsanız yolcu sayısını belirterek daha büyük, ve yine konforlu bir araçla karşılanıp otelinize ulaştırılıyorsunuz.

Bu hizmeti Cannes, Monaco gibi Fransız Riviera’sındaki diğer şehirler için de o şehre özel ücretlerle alabilirsiniz. Aynı şekilde otelinizden Nice Havaalanı’na dönüş tranferi de mümkün.

Bu hizmeti daha önce alan kullanıcıların 4,8 puan verdiği paketi grup halinde seyahat eden, yanından çocuk olduğu için toplu taşıma veya taksi kuyruklarıyla uğraşmak istemeyen veya sadece konfor arayanlara tavsiye ederim.

Nice Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlularından biri otel karşılama hizmeti. Daha önce Booking.com üzerinden rezervasyon yaptıysanız fark etmişsinizdir, ilgilendiğiniz otelin “özellikler” kısmında havaalanı pickup hizmeti olup olmadığı yazar. Genellikle fiyat yazmaz onu otele mesaj atarak sorup öğrenebilirsiniz.

Eğer ücreti size makul gelirse, havaalanı çıkışında üzerinde sizin veya otelin adı yazan bir kartla şoförünüz tarafından karşılanır, valizlerinize yardımcı olarak hızla aracınıza ulaştırılır ve otelinizin kapısına bırakılırsınız.

5. Taksi

Nice Havalimanı Taksi Fiyatları

Nice Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sizlere bahsedeceğim son seçenek ise havalimanının lisanslı taksileri.

Her iki terminalde de geliş katının çıkışında görebileceğiniz lisanslı taksilerle Nice şehir merkezine ulaşım 20 dakika civarında sürüyor ve şehir merkezi içinde olmak kaydıyla tüm noktalara sabit fiyat uygulaması var.

Nice şehir merkezi için 32 Euro, Cannes için 80 Euro, Monaco için 90 Euro sabit fiyat uygulaması olan taksilerle farklı bir destinasyona gitmek isterseniz taksimetre açılıyor.

Özetle Nice Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Nice Havaalanı Ulaşım Bilgileri

Sizin de gördüğünüz gibi Nice Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında ucuz olanlar da var, biraz pahalı ama konforlu olanlar da. Hangisini tercih edeceğiniz ise nasıl seyahat ettiğinize bağlı biraz da.

Eğer yanınızda çocuklarla, yaşlılarla seyahat ediyorsanız veya çocuk, yaşlı olmasa da grup halinde seyahat ediyorsanız yazının başında bahsettiğim havaalanı transfer paketleri kişi başı maliyet daha düşük olacağı ve konforlu olacağı için çok uygun.

Ancak yalnızsanız, fazla valiziniz de yoksa, hatta acele de etmiyorsanız herhangi bir yere yetişmek için 2 no’lu tramvay da mantıklı bir seçenek. Tabii oteliniz bu tramvayın duraklarından birine yakın bir yerdeyse. Yoksa yine taksiye binmeniz gerekecek ki o durumda en baştan havaalanında taksiye binmeniz daha mantıklı.

Nice Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sizlere havaalanından şehir merkezine ulaşım için çeşitli alternatifler hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlarda Nice’e gidecekseniz Nice’de Nerede Kalınır? ve Nice Gezilecek Yerler başlıklı yazılarımız da size faydalı olacaktır.

Yorum yapın