Dublin

İrlanda’nın başkenti, aynı zamanda da en büyük şehri olan Dublin ülkenin doğu kıyısında, Liffley Nehri’nin denize döküldüğü alanda bulunuyor.

Nehir, şehri tam ortadan, kuzey ve güney olarak ikiye ayırıyor. Dublin adı eski İrlanda dilinde “kara göl” anlamına gelen “dibh linn” kelimelerinden geliyor. Dünyaca ünlü Guiness birasının ve Jameson viskisinin fabrikalarını günlük tur turizmine açan şehirde O’Connell Köprüsü ise fotoğraf meraklılarının en çok ziyaret ettikleri yer konumunda.

Yemek konusunda ise tüm İrlanda’nın tartları meşhurdur ve aslında Dublin de tart konusunda iddialı olmakla birlikte en meşhur yemeği sarımsaklı midyesi. Şehrin yerel lezzetleri genellikle balık ve deniz ürünleri.

Pub görmeden neredeyse bir sokak bile dolaşamayacağınız şehirde publar ve barlarıyla Temple Bar bölgesi turistler tarafından en çok tercih edilen yerken, yerel halk South William Caddesi civarı mekanları tercih ediyor. Özellikle nehir kıyısında yürüyüş ya da bisiklet turundan keyif alabileceğiniz kentte Henry ve Grafton Caddeleri alışveriş için en uygun yerlerden.

Scroll to Top