Krakow

Vistül Irmağı’nın kıyısında, Wawel Tepesi’nin ayağında bulunan Krakow, Polonya’nın en eski kenti ve 800 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3 şehrinden biri. Sanatçı ruhlu, güleryüzlü halkıyla ve hiç bozmadan koruduğu tarihi dokusuyla insana Ortaçağ’da yaşıyormuş hissi veren Krakow aynı zamanda ülkenin eski başkenti. Ne üzücü ki 2. Dünya Savaşı boyunca çok acılara sahne olan şehrin hemen dışında müzeye dönüştürülen ve dünyanın her yerinden ziyaretçilerin gelip gördüğü Auschwitz ile Birkenau Toplama Kampları, bu masalsı şehrin “Schindler’ın Listesi” filminden tanıyacağınız Oscar Schindler’ın yine müzeye dönüştürülmüş fabrikasıyla beraber en çok yabancı turist akınına uğrayan bölgeleri.

Tuzdan yapılmış kiliseleri, tabloları ve heykelleriyle Wieliczka Tuz Madeni arabayla şehirden bir saat uzaklıkta ve dünyanın en eski tuz madeni olma statüsünü koruyor. Şehir merkezindeki Galeria Kazimierz ve Galeria Krakowska’yla, alışveriş tutkunlarına güzel seçenekler sunan Krakow’un en ünlü yemeği ise bir çeşit mantı olan “pierogi”. Pancar çorbası “barszcz” ve avcı yemeği “bigos” da tadılması gereken yöresel lezzetlerden.

Krakow gezilecek yerler rehberi

Krakow Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Krakow gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Kökenleri 7. yüzyıla kadar uzanan Krakow; hareketli tarihi, görkemli mimarisi ve zengin kültürü ile Prag ve Budapeşte gibi kentlere alternatif tatil destinasyonu olarak gösteriliyor.