Barselona Plajları & Denize Girilecek 8 Yer

Barselona‘yı anlatırken büyüleyici mimarisine, zengin kent kültürüne ve alışveriş olanaklarına değinip de Barselona plajları konusunu es geçmek bana göre büyük haksızlık olur. Şehir merkezinde denize girilebilen az sayıdaki metropolden birisi olan Barselona’da Olimpik Limanı’nın her iki tarafı toplam uzunlukları 4,5 kilometreyi bulan 9 plajla çevrili durumda.

1992 olimpiyatlarına hazırlık sürecinde kente kazandırılan ve zaman içerisinde mavi bayrak ödülüne layık görülen Barselona plajları kendilerine has atmosferleriyle her yaş grubundan bireyi kendine bağlamayı başarıyor.

Barselona Plajları Listesi

Barselona Plajları Haritası
Barselona’da denize girilecek yerler haritası. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz. (Kaynak: maps-barcelona.com)

Cankurtaranlar tarafından sürekli olarak izlenen Barcelona’daki plajlarda denizin risk durumu 3 farklı renkteki bayrakla ziyaretçilere aktarılıyor. Bu işaretlerden yeşil renkli olan güvenli yüzebilirsiniz; sarı dikkatli yüzün; kırmızı ise yüzmek yasaktır anlamına geliyor.

Deniz suyu Haziran ayının başında ısınmaya başlıyor ve Ekim ayına kadar girilebilecek sıcaklıkta oluyor. Yalnız Temmuz sonu ile Ağustos ayını kapsayan, su sıcaklığının en yüksek seviyeye ulaştığı dönem içerisinde sahile yakın kesimlerde denizanaları görülebiliyor.

Ancak denizanası kaynaklı meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı Kızılhaç görevlileri gün boyunca plajlarda görev yapıyor. Ayrıca aşağıda sıralamış olduğum plajların hepsinde ücretsiz kablosuz internet bağlantısı hizmeti veriliyor. Uzatmadan Barselona plajları listesine geçelim…

1. Sant Sebastia

Sant Sebastia Beach Barselona'da denize girilecek yerler

Bir kilometrelik uzunluğa sahip Sant Sebastia, kentin en eski ve popüler plajı konumunda. Barceloneta Semti’nin sınırları içerisinde kalan plaj, sezon içerisinde ailelerin ve üst yaş grubundan gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor. Bu sayede kalabalık ve canlı bir atmosfere kavuşan plajda talep olması durumunda şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor.

Yüzmek ve güneşlenmek dışında Sant Sebastia’da vakit geçirirken dilerseniz kumsaldaki alanlarda voleybol oynayabilir veya cesaretiniz varsa ekstrem su sporlarını deneyebilirsiniz. Karnınız acıktığındaysa kumsala yakın mesafede yer alan restoranlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Barceloneta durağı ya da V15, 39 numaralı belediye otobüsleri

2. Barceloneta

Barselona Plajları Barceloneta Beach

Adını Barselona gezilecek yerler listesinde sizlere bahsetmiş olduğum ünlü semtten alan Barceloneta Plajı, Sant Sebastia’dan Olimpik Liman’a kadar uzanan 1,1 kilometrelik kumsala sahip.

İmkânlarının genişliği ve merkeze en yakın plaj olması, Barceloneta’yı herkesin favorisi haline getiriyor. Pek çok restorana, tapas bara yakın konumdaki plajda denize girmekten ve güneşlenmekten arta kalan vaktinizde çeşitli su sporlarına yoğunlaşabilir veya masa tenisi, voleybol oynayabileceğiniz alanlara gidebilirsiniz.

Eğer restoranlara ve barlara gidecek vakti bulamazsanız, yerel dilde adı “Chiringuitos” olan mekânların deniz mahsullerinden oluşan menüleri aracılığıyla da karnınız doyurabilirsiniz. Her yaş grubundan bireyi kendisine çeken plaja La Rambla’dan yürüyerek 20 dakikada ulaşılıyor.

Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Barceloneta durağı ya da 45, 59, D20 numaralı belediye otobüsleri

3. Nova Icaria

Barselona Plajları Mar Nova Icaria Beach

400 metrelik kumsalı ve sakin ortamı ile Nova Icaria, kafa dinlemek isteyen yalnız gezginler, aileler için Barselona plajları içerisinde en ideal seçeneklerden bir tanesi.

Sakinliğinden bahsettiğimde bazılarınızın aklına bu plajın sunduğu olanakların kısıtlı olabileceği düşüncesi gelebilir. Ancak plajın Olimpik Park’a komşu olması, tam aksine denizde ve kumsalda yapılabilecek aktivite sayısının kayda değer biçimde artmasını sağlamış.

Ayrıca çevresindeki yeme-içme ve eğlence olanakları da popüler komşuları Barceloneta ve Sant Sebastia kadar fazla.

Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Ciutadella – Vila Olimpica durağı ya da H16, V27, 59, 92 numaralı belediye otobüsleri

4. Bogatell

Barselona Plajları Bogatell Beach

Korunaklı yapısı sayesinde konuklarına güvenli bir ortam sunan Bogatell Plajı, ağırlıklı olarak orta ve üst yaş gruplarından bireyler tarafından tercih ediliyor.

Plajın en büyük özelliği bölgenin yenilenmesi için oluşturulan proje kapsamında insan eliyle yapılmış olması. Bu durum diğerlerinden farklı olarak çevresinin yeşil alanlar, bahçeler ile dolu olmasını sağlamış. Plajda sizleri huzur dolu ve hijyenik 400 metrelik bir kumsal bekliyor.

Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Llacuna durağı ya da H16, V27 numaralı belediye otobüsleri

5. Mar Bella

Mar Bella Beach Barselona'da denize girilecek yerler

Popüler Barselona plajlarını sıraladığım listede sırada renkli ve eğlenceli Mar Bella var. Marjinal atmosfere sahip plajı daha çok gençler ve eşcinsel bireyler ziyaret ediyor. Hatta Nova Icaria’nın neredeyse 2 katı büyüklüğündeki plaj, 2011 yılında çıkartılan yasayla kentte çıplaklığın serbest olduğu tek yer haline gelmiş.

Popülerliğine rağmen La Barceloneta ya da Sant Sebastia’dan daha sakin bir ortama sahip Mar Bella, konuklarına rüzgâr sörfü ve su kayağı gibi çeşitli aktivitelerle zaman geçirme fırsatı da veriyor.

Tıpkı Bogatell gibi yenileme çalışmaları sonucunda kente kazandırılan plajın çevresinde zengin menüleriyle dikkat çeken çok sayıda restoran ve bar bulunuyor.

Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Llacuna durağı ya da H16, V27 numaralı belediye otobüsleri

6. Somorrostro Plajı

Barselona Plajları Somorrostro Beach

Gas Dalgakıranı ile Moll de Marina İskelesi arasında uzanan 500 metrelik Somorrostro Plajı Barselona’daki en sembolik plajlardan da biri.

Kısa bir süre öncesine kadar Barceloneta Plajı’nın bir bölümü, Nova Icaria ve Bogatell Plajları ile birlikte burası 10 binden fazla kişinin tehlikeli koşullarda yaşadığı Somorrostro gecekondu mahallesinin bir kısmıymış. Ancak sonrasında düzenlenerek halka açık plaj haline getirilmiş.

Yürüyül yolları, parklar ve çevredeki tapas barlar sayesinde sadece yüzmek ve güneşlenmek için değil, acıktığınızda atıştırabileceğiniz, sıkıldığınızda hemen bir aktiviteye ulaşabileceğiniz bir yer Somorrostro Plajı.

Ulaşım: 47, 136 no’lu otobüslerle ulaşım sağlarsanız hemen plajın önünde inebilirsiniz. Plaj aynı zamanda Estación de Francia Tren İstasyonu’ndan da yürüme mesafesinde. Dolayısıyla R2N ve R2S trenleriyle bu istasyona ulaşımınız da mümkün. 

7. Llevant Plajı

Llevant Beach Barselona Plajları

Diagonal Mar Bölgesi’nin dönüşümünün bir parçası olan, Prim Dalgakıranı’nın restore edilmesiyle oluşturulan Llevant Plajı Barselona’daki en yeni plajlardan. Haliyle burada tesis sayısı diğer Barselona Plajları ile kıyaslandığında daha az. Ancak konfor, sükunet ve sakinlik isteyenlerdenseniz burası en ideal seçenek.

Ulaşım: Metronun L4 hattının Selva de Mar Durağı’nda inerek veya H16, V29 ve V31 no’lu otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

8. Zona de Banys del Fòrum

Zona de Banys del Forum Barselona'da denize girilecek yerler

Geleneksel anlamda bildiğimiz kum veya çakıl plajlara benzemese de Forum da Barselona plajları arasında önemli bir yere sahip.

Burada büyük bir tuzlu su havuzu oluşturmak için denizin bir kısmı kapatılmış ve restore edilmiş. Ki üzerinde güneşlenilen beton zeminin altında da Katalan tarihinin trajik dönemlerinin şahidi olan Camp de la Bota yer alıyor. Ki burada, Franco döneminde diktatörlüğe karşı çıkan insanlar infaz edilmiş.

Zaten Forum’a giden yol boyunca da burada infaz edilen insanların onuruna çeşitli anıtlar mevcut. Kısacası hem deniz, güneş, hum hem de tarih. Daha ne olsun.

Barselona Plajları Yakınında Otel Önerileri

Eurostar Barselona'da denize girilecek yerlere yakın oteller
5 yıldızlı Eurostars Grand Marina Hotel GL bölgedeki en kaliteli otellerden bir tanesi.

Eurostars Grand Marina Hotel GL , Barselona plajlarına yakın konumda konaklayabileceğiniz güzel bir 5 yıldızlı tesis. Tesis, Olimpik Limanı’nın sağ ve sol tarafında sıralanan Barselona plajları konuklarına zengin kültürel birikim ve eğlence olanakları sunan Ciutat Vella ile San Marti bölgelerinin sınırları içerisinde yer alıyor.

Plajların bulundukları bölgelerin yılın her döneminde popüler olmaları, otel sayısının fazla olmasına yol açmış. Eğer Ciutat Vella’nın sınırları içerisinde kalan Sant Sebastia, Sant Miquel, Barceloneta ve Somorrostro plajlarına yakın konaklamak isterseniz 3★ Ciutat de Barcelona ya da 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL gibi otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Port Olimpic’den Forum’a kadar uzanan Sant Marti plajları yakınında yer alan seçenekler arasında 4★ Capri by Fraser Barcelona ve 5 ★ The Level at Melia Barcelona Sky bulunuyor.

Bu oteller dışında plajların bulunduğu bölgelerdeki diğer konaklama seçeneklerini, fiyat aralıklarıyla birlikte öğrenmek için “Barselona’da nerede kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

“Barselona Plajları & Denize Girilecek 8 Yer” üzerine bir yorum

  1. Hazırladığınız site tanımadığınız bir şehirde son derece rahatlatıcı yardımcı bilgiler içeriyor. Teşekkürler. Barcelona’da yapılacak çok aktivite var. Buraya kadar gelmişken denize girmek de çok çekici geldi. Ancak bizim bildiğimiz anlamda şemsiyesinin altında kasası filan da olan ve bizde beach denilen şezlonglu kiralanan denize girebileceğimiz bir işletme olup olmadığını öğrenmek istemiştim. Teşekkürler

    Yanıtla

Yorum yapın