barselona plajları listesi

Barselona Plajları & Barselona’da Denize Girilecek Yerler

Barselona’yı anlatırken büyüleyici mimarisine, zengin kent kültürüne ve alışveriş olanaklarına değinip de plajlarını es geçmek bana göre büyük haksızlık olur. Şehir merkezinde denize girilebilen az sayıdaki metropolden birisi olan Barselona’da Olimpik Limanı’nın her iki tarafı toplam uzunlukları 4,5 kilometreyi bulan 9 plajla çevrili durumda.

1992 olimpiyatlarına hazırlık sürecinde kente kazandırılan ve zaman içerisinde mavi bayrak ödülüne layık görülen Barselona plajları kendilerine has atmosferleriyle her yaş grubundan bireyi kendine bağlamayı başarıyor.

Barselona Plajları

barselona plajları
Barselona’da denize girilecek yerler haritası – Barselona plajları. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Cankurtaranlar tarafından sürekli olarak izlenen Barcelona’daki plajlarda denizin risk durumu 3 farklı renkteki bayrakla ziyaretçilere aktarılıyor. Bu işaretlerden yeşil renkli olan güvenli yüzebilirsiniz; sarı dikkatli yüzün; kırmızı ise yüzmek yasaktır anlamına geliyor.

Deniz suyu Haziran ayının başında ısınmaya başlıyor ve Ekim ayına kadar girilebilecek sıcaklıkta oluyor. Yalnız Temmuz sonu ile Ağustos ayını kapsayan, su sıcaklığının en yüksek seviyeye ulaştığı dönem içerisinde sahile yakın kesimlerde denizanaları görülebiliyor.

Ancak denizanası kaynaklı meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı Kızılhaç görevlileri gün boyunca plajlarda görev yapıyor. Ayrıca aşağıda sıralamış olduğum plajların hepsinde ücretsiz kablosuz internet bağlantısı hizmeti veriliyor. Uzatmadan Barselona plajları listesine geçelim…

1. Sant Sebastia

barselona plajları Sant Sebastia

Bir kilometrelik uzunluğa sahip Sant Sebastia, kentin en eski ve popüler plajı konumunda. Barceloneta Semti’nin sınırları içerisinde kalan plaj, sezon içerisinde ailelerin ve üst yaş grubundan gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor. Bu sayede kalabalık ve canlı bir atmosfere kavuşan plajda talep olması durumunda şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor.

Yüzmek ve güneşlenmek dışında Sant Sebastia’da vakit geçirirken dilerseniz kumsaldaki alanlarda voleybol oynayabilir veya cesaretiniz varsa ekstrem su sporlarını deneyebilirsiniz. Karnınız acıktığındaysa kumsala yakın mesafede yer alan restoranlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

  • Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Barceloneta durağı ya da V15, 39 numaralı belediye otobüsleri

2. Barceloneta

barselona'da denize girilecek yerler Barceloneta

Adını, Barselona gezilecek yerler listesinde sizlere bahsetmiş olduğum ünlü semtten alan Barceloneta Plajı, Sant Sebastia’dan Olimpik Liman’a kadar uzanan 1,1 kilometrelik kumsala sahip.

İmkânlarının genişliği ve merkeze en yakın plaj olması, Barceloneta’yı herkesin favorisi haline getiriyor. Pek çok restorana, tapas bara yakın konumdaki plajda denize girmekten ve güneşlenmekten arta kalan vaktinizde çeşitli su sporlarına yoğunlaşabilir veya masa tenisi, voleybol oynayabileceğiniz alanlara gidebilirsiniz.

Eğer restoranlara ve barlara gidecek vakti bulamazsanız, yerel dilde adı “Chiringuitos” olan mekânların deniz mahsullerinden oluşan menüleri aracılığıyla da karnınız doyurabilirsiniz. Her yaş grubundan bireyi kendisine çeken plaja La Rambla’dan yürüyerek 20 dakikada ulaşılıyor.

  • Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Barceloneta durağı ya da 45, 59, D20 numaralı belediye otobüsleri

3. Nova Icaria

barselona'da denize girilecek yerler Mar Nova Icaria

400 metrelik kumsalı ve sakin ortamı ile Nova Icaria, kafa dinlemek isteyen yalnız gezginler, aileler için Barselona plajları içerisinde en ideal seçeneklerden bir tanesi.

Sakinliğinden bahsettiğimde bazılarınızın aklına bu plajın sunduğu olanakların kısıtlı olabileceği düşüncesi gelebilir. Ancak plajın Olimpik Park’a komşu olması, tam aksine denizde ve kumsalda yapılabilecek aktivite sayısının kayda değer biçimde artmasını sağlamış.

Ayrıca çevresindeki yeme-içme ve eğlence olanakları da popüler komşuları Barceloneta ve Sant Sebastia kadar fazla.

  • Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Ciutadella – Vila Olimpica durağı ya da H16, V27, 59, 92 numaralı belediye otobüsleri

4. Bogatell

barselona plajları Bogatell

Korunaklı yapısı sayesinde konuklarına güvenli bir ortam sunan Bogatell Plajı, ağırlıklı olarak orta ve üst yaş gruplarından bireyler tarafından tercih ediliyor.

Plajın en büyük özelliği bölgenin yenilenmesi için oluşturulan proje kapsamında insan eliyle yapılmış olması. Bu durum diğerlerinden farklı olarak çevresinin yeşil alanlar, bahçeler ile dolu olmasını sağlamış. Plajda sizleri huzur dolu ve hijyenik 400 metrelik bir kumsal bekliyor.

  • Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Llacuna durağı ya da H16, V27 numaralı belediye otobüsleri

5. Mar Bella

barselona'da denize girilecek yerler Mar Bella

Popüler Barselona plajlarını sıraladığım listenin son sırasını renkli ve eğlenceli Mar Bella’ya ayırdım. Marjinal atmosfere sahip plajı daha çok gençler ve eşcinsel bireyler ziyaret ediyor. Hatta Nova Icaria’nın neredeyse 2 katı büyüklüğündeki plaj, 2011 yılında çıkartılan yasayla kentte çıplaklığın serbest olduğu tek yer haline gelmiş.

Popülerliğine rağmen La Barceloneta ya da Sant Sebastia’dan daha sakin bir ortama sahip Mar Bella, konuklarına rüzgâr sörfü ve su kayağı gibi çeşitli aktivitelerle zaman geçirme fırsatı da veriyor.

Tıpkı Bogatelll gibi yenileme çalışmaları sonucunda kente kazandırılan plajın çevresinde zengin menüleriyle dikkat çeken çok sayıda restoran ve bar bulunuyor.

  • Ulaşım: Metronun L4 numaralı sarı hattının Llacuna durağı ya da H16, V27 numaralı belediye otobüsleri

Barselona Plajları Yakınında Otel Önerileri

barselona sahil otelleri
Eurostars Grand Marina Hotel GL , Barselona plajlarına yakın konumda konaklayabileceğiniz güzel bir 5 yıldızlı tesis. Oteli incelemek için tıklayın.

Olimpik Limanı’nın sağ ve sol tarafında sıralanan Barselona plajları konuklarına zengin kültürel birikim ve eğlence olanakları sunan Ciutat Vella ile San Marti bölgelerinin sınırları içerisinde yer alıyor.

Plajların bulundukları bölgelerin yılın her döneminde popüler olmaları, otel sayısının fazla olmasına yol açmış. Eğer Ciutat Vella’nın sınırları içerisinde kalan Sant Sebastia, Sant Miquel, Barceloneta ve Somorrostro plajlarına yakın konaklamak isterseniz 3★ Ciutat de Barcelona ya da 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL gibi otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Port Olimpic’den Forum’a kadar uzanan Sant Marti plajları yakınında yer alan seçenekler arasında 4★ Capri by Fraser Barcelona ve 5 ★ The Level at Melia Barcelona Sky bulunuyor.

Bu oteller dışında plajların bulunduğu bölgelerdeki diğer konaklama seçeneklerini, fiyat aralıklarıyla birlikte öğrenmek için “Barselona’da nerede kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tatil günlerinizi keyifle geçirmenizi sağlayacak kentin diğer olanakları hakkında detaylarıysa “Barselona Gezi Rehberi” başlığında bulabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top