bursa gezilecek yerler listesi

Bursa Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa gezilecek yerler açısından konuklarına birbirinden güzel seçenekler sunuyor. Dilerseniz şehrin merkezindeki tarihi yapılara odaklanabilir ya da Uludağ gibi doğal güzelliklerin keyfini sürebilirsiniz.

Hatta sadece kıyı kesimindeki şirin yerleşimleri içeren bir liste bile hazırlayabilirsiniz. Tabii tüm bu planlamayı yapacak kadar vaktiniz yoksa sizin için seçtiğim seçeneklere de göz atabilirsiniz. Ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır?  Şehir merkezinde Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım konaklama için en popüler yerlerden. Özellikle tarihi yapılara yakın bir yerde konaklamak isterseniz Ulu Camii çevresindeki otellere göz atabilirsiniz. Detaylı bilgileri Bursa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler Listesi

bursa gezilecek yerler listesi haritası
Bursa gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Bursa’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Ulu Camii
 2. Yeşil Camii & Yeşil Türbe
 3. Osman Gazi & Orhan Gazi Türbeleri
 4. Tophane Saat Kulesi
 5. Koza Han
 6. Irgandı Köprüsü
 7. Muradiye Külliyesi
 8. Hanlar Bölgesi & Kapalıçarşı
 9. Emir Sultan Camii ve Külliyesi
 10. Soğanlı Botanik Parkı & Hayvanat Bahçesi
 11. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
 12. Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)
 13. Bursa Kent Müzesi
 14. Karagöz Müzesi
 15. Hünkâr Köşkü Müzesi
 16. Cumhuriyet Caddesi
 17. Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)
 18. Bursa Arkeoloji Müzesi
 19. Balibey Han
 20. Osmanlı Evi Müzesi

1. Ulu Camii

ulu camii Bursa gezi notları

Bursa gezilecek yerler listenizin ilk sırasında, kentin en önemli simgelerinden biri olan Ulu Camii’ye yer verebilirsiniz.

Evliya Çelebi’nin hakkında “Bursa’nın Ayasofya’sı” yakıştırmasını yaptığı dini yapı, Niğbolu Seferi dönüşünde I. Bayezid’in emri doğrultusunda 1396-1399 yılları arasında inşa edilmiş.

Caminin yapımını, Ali Neccar ya da Hacı İvaz’ın üstlendiği düşünülüyor. Ancak tüm araştırmalara rağmen bu konuda kesin bir bilgiye varılamamış.

İbadete açılmasının ardından Bursa halkının oldukça saygı duyduğu bir mekân haline gelen camide, ilk hutbeyi Somuncu Baba ismiyle de tanınan Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri okumuş. İlk imamı olarak ise Süleyman Çelebi görev yapmış.

Dikdörtgen planlı ve sekiz kubbeli Ulu Camii, biri Moğol ordularının Bursa’yı işgali sırasında, diğeri 1413’teki Karamanoğulları’nın kuşatması esnasında olmak üzere iki defa yakılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. Neyse ki bu olaylar, kudretli yapının yalnızca dış cephesinde zarara yol açmış.

Caminin dış duvarlarındaki bu izler, iç kısımlara geçildiğinde yerlerini harika detaylara bırakıyor. Bu detayların başında ise Hacı Abdülaziz oğlu Mehmed tarafından yapılan, Selçuklu ile Osmanlı oyma üslupları arasındaki geçişi simgeleyen minber geliyor. Yapı, aynı zamanda bizzat Yavuz Sultan Selim tarafından hediye edilen Kâbe Örtüsü’ne ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: Atatürk Cd., 16010 Osmangazi/Bursa
 • Web Sitesi: bursaulucamii.com

2. Yeşil Camii & Yeşil Türbe

Bursa gezisi yeşil camii ve yeşil türbe

Bursa, Osmanlı mimarisinin ilk dönem eserlerine merak duyan gezginlere paha biçilemez fırsatlar sunuyor. Bu döneme dair eserler söz konusu olduğunda çinileriyle ünlü Yeşil Camii ve Yeşil Türbe hemen akıllara geliyor.

Kendisiyle aynı adı taşıyan külliyenin parçası konumundaki cami, Çelebi Mehmed’in emri doğrultusunda ve Hacı İvaz gözetiminde 1414-1419 yılları arasında inşa edilmiş. Caminin tam karşısında yer alan Çelebi Mehmed’e ait türbe de yine aynı mimarın imzasını taşıyor.

Selçuklu mimarisinden esintiler taşıyan caminin adı, bir zamanlar minarelerini kaplayan çinilerin renginden geliyor. Tıpkı Orhan Gazi ve Yıldırım camileri gibi ters “T” şeklinde plana sahip dini yapıya görkem katan çiniler, şimdilerde yalnızca mihrap ile mahfil bölümlerinde varlıklarını koruyor.

Cami, Osmanlı döneminde orijinal fonksiyonu dışında ayrıca bir devlet dairesi gibi kullanılmış. İbadet alanının doğusundaki salon Anadolu Beylerbeyliği’ne, batıdaki ise Rumeli Beylerbeyliği’nin kullanımına sunulmuş.

Çinileri kadar ahşap, mermer ve hat işçiliğiyle de ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan caminin ardından türbeye geçtiğinizde yine benzer karakteristikte süslemeleri yakından inceleyebilirsiniz. İki kattan oluşan bu zarif yapıda, Çelebi Mehmed ile çocuklarının mezarları bulunuyor.

 • Adres: Yeşil Mh., 16360 Yıldırım/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00

3. Osman Gazi & Orhan Gazi Türbeleri

bursa gezilecek yerler osman gazi orhan gazi türbesi

Osmanlı’nın bir sınır beyliğinden devlete dönüştüğü topraklar üzerinde yer alan Bursa’da ziyaret edilmeye fazlasıyla değer diğer tarihi mekânlar ise Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri.

Yapıların bulunduğu alanda, Bizans döneminden kalma metropolit manastırı Sainte Elle ya da dilimizdeki adıyla Gümüşlü Kümbet’in kalıntıları yer alıyormuş.

Kentin Osmanlı hâkimiyetine geçmesinin ardından Orhan Gazi, manastırın şapeli yerine bir türbe inşa ettirerek babasının naaşını buraya taşıtmış. Orhan Gazi Türbesi ise ilk inşa edilen yapının tam karşısına gelecek şekilde konumlandırılmış.

Tophane Parkı’nda yer alan türbelerden Osman Gazi’ye ait olanı, sekizgen planlı tasarıma sahip. Oğlununki ise kare formunda tasarlanmış. Her iki türbe de sadelikleri ile dikkat çekiyor. Hatta pencerelerin üzerindeki süslemeler yapılırken bile bu durumun korunmasına özen gösterilmiş.

Orhan Gazi Türbesi, tüm orijinal detaylarını koruyarak günümüze ulaşmayı başarmış. Ne yazık ki babasının türbesi önce 1801 yılında çıkan yangında, sonrasında ise 1855’teki depremde ağır hasar almış ve yıkılmış. Ancak Sultan Abdülaziz’in emri doğrultusunda 1863 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa ettirilmiş.

 • Adres: Osmangazi Caddesi, Tophane/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00

4. Tophane Saat Kulesi

tophane saat kulesi Bursa seyahati

Zarif mimarisi ile dikkatleri üzerine toplayan Tophane Saat Kulesi, ilk olarak Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilmiş. Lakin içerisinde bulunduğu Tophane Parkı’nın adıyla anılan yapı, 20. yüzyılın başlarında bilinmeyen bir sebepten dolayı yıkılmış.

Takvimler 1904 yılını gösterdiğinde, saat kulesinin yeniden yapımına başlanmış. Yalnızca bir yıl içerisinde yeniden kullanılabilir hale getirilen kule, II. Abdülhamit’in tahta çıkışının şerefine 1906’da dönemin valisi Reşit Mümtaz Paşa tarafından hizmete açılmış.

Mimari açıdan İstanbul’daki adaşıyla benzerlikler gösteren, 33 metre yüksekliğe ve 5 metreye yakın ene sahip altı katlı yapının her bir yüzünde saat bulunuyor. Bununla birlikte günümüzde hiçbiri çalışmıyor.

Yapı, uzun süre boyunca belediye tarafından yangınları gözetlemek için kullanılmış. Bu amaç doğrultusunda görevli kulenin güney kısmındaki girişten içeri girip 89 basamaklı merdiven aracılığıyla yukarı çıkıyormuş.

Mimariye ilgi duymasanız bile saat kulesinin olduğu yere mutlaka gitmenizi öneririm. Çünkü yapının bulunduğu alandan panoramik kent manzarasını gayet rahat biçimde seyredip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 • Adres: Tophane Parkı, Yiğitler Cd., 16040 Osmangazi/Bursa

5. Koza Han

koza han bursa gezilecek yerler

Tarihi mekânlarda zaman geçirmekten ve özgün alıveriş fırsatlarını değerlendirmekten hoşlanıyorsanız, Ulu Camii’ye yakın konumdaki Koza Han’ı Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Han, İstanbul’da kendi adına yaptırdığı cami ve külliyeye gelir sağlaması amacıyla Sultan II. Bayezid tarafından 1491 yılında inşa ettirilmiş. Tarihi yapının inşa sürecini yönetme görevi ise dönemin ünlü mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah’a verilmiş.

Yapı, iki katlı ve 95 odalı olarak tasarlanmış. Merkezinde bir avlu bulunan ana bölüm, eskiden ahır olarak kullanılan kısımla çevrelenmiş. Bu bölüm, günümüzde Dış Koza Han adıyla anılıyor.

Handa eskiden ipek üretiminde kullanılan kozaların ticareti yapılıyormuş. Hatta yapının adı da buradan geliyor. Bir zamanlar tüccarların kiraladığı odalar, şimdilerde dükkânlara dönüşmüş durumda.

Bu dükkânların büyük bölümünde ipekten üretilmiş giyim ürünlerinin satışı yapılıyor. Küçük bir kısmındaysa hediyelik eşya satışına ve yeme-içme kategorisine odaklı işletmeler faaliyet gösteriyor.

 • Adres: Uzunçarşı Cd., 16010 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-19.30
 • Web Sitesi: kozahan.org

6. Irgandı Köprüsü

ırgandı köprüsü Bursa seyahati

Ülkemizde Bursa kadar mimari açıdan çeşitliliğe sahip çok az şehir bulunuyor. Osmangazi ve Yıldırım ilçeleri arasındaki Gökdere üzerine kurulu Irgandı Köprüsü, kentin bu özelliğini simgeleyen en önemli kanıtlardan bir tanesi.

II. Murad’ın Osmanlı tahtında oturduğu 1442 yılında Irgandı Ali oğlu Hıca Muslihuddin tarafından inşa ettirilen yapı, görünüm ve işlev açısından Venedik’teki Rialto, Floransa’daki Ponte Vecchio, Bulgaristan’ın Lofça kentindeki Osma Köprüsü ile benzer özellikler taşıyor.

Köprü inşa edilirken yalnızca ulaşım kolaylığı sağlaması istenmemiş. Üzerine sonradan eklendiği tahmin edilen bölümler vasıtasıyla aynı zamanda ticari bir merkez olması planlanmış. İşin açıkçası bunda da bir hayli başarılı olunmuş gibi duruyor.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde “biraz” abartıya kaçarak köprü üzerinde 200 dükkân olduğunu belirtmiş. Ancak gerçekte yapı üzerinde karşılıklı konumlanan ve vakti zamanında hallaçların faaliyet gösterdiği yalnızca 32 dükkân yer alıyor.

Her yıl ekim ayında Irgandı Köprüsü Uluslararası Sanat Günleri’ne ev sahipliği yapan tarihi yapı, ne yazık ki orijinal haliyle günümüze ulaşamamış.

Önce 1854 yılında meydana gelen depremde, sonrasında Türk ordusundan kaçan Yunan askerleri tarafından dinamitlenmesi nedeniyle kullanılamayacak duruma gelmiş. Onarımı içinse 1988-2004 yılları arasında hummalı çalışmalar yapılmış.

7. Muradiye Külliyesi

muradiye camii ve kulliyesi Bursa tatili

Bursa söz konusu olduğunda akla ilk olarak zengin bitki örtüsüne atıfta bulunularak yapılan “Yeşil” yakıştırması geliyor. Ancak Osmanlı hanedan üyelerine ait türbelerin sayısından dolayı kent aynı zamanda “Sultanlar Kabristanı” olarak da anılıyor.

Kentin bu yönüne odaklanmak isterseniz, ziyaret önceliğinizi 1425-1426 yılları arasında II. Murat tarafından yaptırılan Muradiye Külliyesi’ne verebilirsiniz. Bu sayede döneme özgü mimari detaylar ve devlet gelenekleriyle ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Külliye, ilk inşa edildiği dönemde cami, sıbyan mektebi, medrese, hamam, Sultan II. Murat’ın kendi türbesi ve darüşşifa bölümlerinden oluşuyormuş. Kanuni ve II. Bayezid döneminde yapılan eklemeler nedeniyle tarihi yapı kompleksindeki türbe sayısı bir hayli artmış.

İbadet dışında barınma gibi farklı amaçlar için kullanılan Muradiye Camii, türbeler dışında günümüzde külliyenin en fazla ziyaretçi çeken bölümünü oluşturuyor.

Yapı grubunun medrese kısmı ise şimdilerde kanser tanı merkezine ev sahipliği yapıyor. Engelli bireylerin hizmetine açık hamam da yine varlığını günümüze taşımış bölümler arasında yer alıyor.

 • Adres: Prof. Dr. Halil İnalcık Sk., 16050 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-19.00

8. Hanlar Bölgesi & Kapalıçarşı

bursa gezilecek yerler hanlar bölgesi kapalıçarşı

Başkentlik unvanını sonradan İstanbul’a kaptırmış olmasına rağmen Bursa, hanedan üyeleri için asırlar boyunca önemini korumuş.

Bunun bir kanıtı olarak da Osmanlı soyundan gelenler, gerek şehre saygılarını göstermek gerekse de imparatorluğun farklı yerlerinde kendi adlarını taşıyan yapılara gelir sağlaması amacıyla çok sayıda han inşa ettirmiş. Zamanla bu geleneğe kentin zenginleri de katılmış.

Bu gelenek sayesinde yapımları gerçekleştirilen tarihi yapıların büyük bölümü, kentin Hanlar Bölgesi adı verilmiş kısmında varlıklarını korumaya devam ediyor. Yedi asra yakın geçmişe sahip bölgede, daha önce sizlere anlattığım Koza dışında daha ziyaret edilebilecek birçok yapı kompleksi bulunuyor.

İpek Han, bölgedeki en büyük yapı olma özelliği taşıyor. Pirinç Han, Emir Han, Geyve Han, Fidan Han ve Tuzhan da sadece mimari detaylarıyla değil, aynı zamanda bünyelerinde barındırdıkları alışveriş fırsatlarıyla görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Tabii konu Hanlar Bölgesi olunca asırlar boyunca türlü hadiselere meydan okuyarak günümüze ulaşmış Kapalıçarşı’ya ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Çarşının inşa sürecinde benimsenen üslup, Orhan Gazi zamanında ortaya çıkmış. Kentin Osmanlı hâkimiyetine geçmesinin ardından kurulan pazarların üstü zamanla kapatılmaya başlamış.

Bu ticari alanların genişlemesi sonrasında ise Uzun Çarşı olarak anılan mekân ortaya çıkmış. Çeşitli meslek gruplarının faaliyet gösterdiği çarşı, zamanla asıl adı yerine mimari yapısından dolayı “Kapalı” ismiyle anılmaya başlanmış.

9. Emir Sultan Camii ve Külliyesi

emir sultan camii Bursa'da görülmesi gereken yerler

Ülkemizde Eyüp Sultan Türbesi’nin ardından en çok ziyaret edilen dini yapı olma özelliği taşıyan Emir Sultan Camii ve Külliyesi, 15. yüzyılda Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından eşi adına inşa ettirilmiş.

Kendisiyle aynı adı taşıyan mezarlığın hemen yanı başında yer alan yapı grubunun en önemli parçası konumundaki cami, kentteki diğer tüm türdeşlerine göre daha büyük boyutlara sahip kubbesiyle tanınıyor.

1507’de avlu ve üç kubbeli revak eklenen dini yapı, uzun süre boyunca mihrabındaki çini süslemeleriyle dikkat çekmiş. Ancak camide gerçekleştirilen en son tadilat sırasında mihrap mermerle kaplanmış.

Külliyenin günümüzde yoğun ziyaret edilmesinin altında yatan ana sebep konumundaki Emir Sultan Türbesi de zamanın aşındırıcı etkisinden payını fazlasıyla almış.

Caminin tam karşısında yer alan türbeden ayrıldıktan sonra rotanızı külliyenin günümüze ulaşabilen bir diğer önemli bölümüne, yani hamama çevirebilirsiniz.

 • Adres: Emir Sultan Cami, 16360 Yıldırım/Bursa

10. Soğanlı Botanik Parkı & Hayvanat Bahçesi

bursa hayvanat bahçesi Bursa'da gezilmesi gereken yerler

Ailenizle birlikte kente seyahat etmeyi planlıyorsanız, 1998 yılında kapılarını ziyarete açan Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi’ni Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

İzmir-İstanbul yolu üzerindeki tesis, açık hava aktivitelerinden hoşlananlar ile farklı bitki ve hayvan türleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bireyleri kendisine çekiyor.

Botanik parkı, 400 bin metrekarelik alana sahip. 12 kilometrelik yürüyüş parkuru ile 3 büyük göleti, su oyunları havuzunu ve bisiklet yolunu bünyesinde barındıran parkta, farklı temalara sahip bahçeleri gezerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Hatta gezintiniz sırasında dünyanın farklı bölgelerine özgü 150 farklı türde ağacı, onlarca değişik bitki türünü yakından inceleyebilirsiniz. Botanik parkında ayrıca 17. ve 18. yüzyıllara özgü Bursa evlerinin kopyalarına da yer verilmiş.

Hemen yanı başındaki hayvanat bahçesinde ise Nil timsahı, yeşil iguana, mavi tavus kuşu, kızıl şahin, Mandarin ördeği, zebra, lama, Afrika aslanı ve boz ayı gibi farklı türleri doğal yaşam şartlarına uygun hazırlanmış özel alanlarda gözlemleyebilirsiniz.

 • Adres: Nilüfer Cd. No:260, 16160 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-20.15
 • Giriş Ücreti: 9 TL (Tam), 3 TL (Öğrenci) (Hayvanat Bahçesi)
 • Web Sitesi: bursahayvanatbahcesi.com

11. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

tofaş anadolu arabaları müzesi bursa gezilecek yerler

Tekstil, ipek kumaş üretimi, bakırcılık ve çinileri ile ünlü Bursa, tarihin ilk dönemlerinden bu yana araba üretimi konusunda da Anadolu’da söz sahibi olmuş bir yerleşim bölgesi. Kentin bu yönünü detaylıca tanımak için dilerseniz gezi programınızda Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’ne de yer verebilirsiniz.

Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikasında konuklarını ağırlayan kültürel tesis, Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. tarafından 2002 yılında ziyarete açılmış.

Yeni Ustaların Eski Ustalara Bir Teşekkürü” felsefesiyle faaliyetlerini sürdüren müzede, bir bölüm tamamıyla Tofaş’ın farklı dönemlerde ürettiği motorlu taşıt modellerine ayrılmış.

Müzeyi daha da önemli kılansa sadece motorlu taşıtlarla sınırlı kalmayıp araba yapımının tarihçesine iniyor olması. Eskiden hayvan gücünden yararlanarak hareket eden arabaların tüm yapım süreçlerini, Geleneksel Araba Atölyeleri adlı bölümü ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Tesiste ayrıca motorsuz taşıtlara ve tekerlere odaklı tematik alanlara da zaman ayırmanızı öneririm.

 • Adres: Fabrika Sk. No:9, 16030 Yıldırım/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: tofasanadoluarabalarimuzesi.com

12. Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

bursa kalesi saltanat kapısı bursa gezilecek yerler

Kentin kökenlerine merak duyan gezginlerin ziyaret edebilecekleri mekânların başında gelen Bursa Kalesi, M.Ö. 1. yüzyılda Bitinyalılar tarafından inşa edilmiş.

Kale, sırasıyla Roma, Bizans ve Osmanlı zamanlarında da aktif biçimde kullanılmış. Ancak özelikle Roma döneminde merkeze uzaklığının etkisiyle büyük oranda güçten düşmüş.

Bursa’nın Osmanlı başkenti haline gelmesi sonucunda ise askeri yapıda hummalı bir genişletme çalışmasına girişilmiş.

Zaman içerisinde birçok bölümü yıkılan ve tanınmaz hale gelen kale, Osmangazi Belediyesi’nin gerçekleştirdiği yeniden inşa projesi sayesinde eski görkemini az da olsa geri kazanmış durumda. Bu proje kapsamında surların 2 kilometrelik kısmı ve 5 kapı aslına uygun olarak tamir edilmiş.

Asırlar boyunca kaleye güvenli giriş-çıkış yapılmasını sağlayan geçiş noktalarından Saltanat Kapısı’na ziyaret önceliği vermenizi öneririm.

Bey Sarayı’na çıkan yol üzerinde yer aldığından bu isimle anılan kapı, İpek ve Baharat yollarına erişim sağladığı için gayet yoğun trafiğe sahipmiş.

13. Bursa Kent Müzesi

Bursa kent müzesi Bursa'da gezilecek yerler

Tatiliniz esnasında ayrıca eski adliye binasında faaliyet gösteren Bursa Kent Müzesi’ne de zaman ayırabilirsiniz. 2004 yılında açılışı gerçekleştirilen müze, kentin 7 bin yıllık tarihi boyunca sosyal ve kültürel açıdan geçirdiği değişimlere ışık tutuyor.

Kent müzesinin koleksiyonu hakkında detaylara girmeden önce binası hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Yapı, 1926’da Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından inşa ettirilmiş.

3 katlı bina, 75 yıl boyunca adliye olarak kullanıldıktan sonra 2001-2004 yılları arasında gerçekleştirilen çalışmayla kültürel tesisin ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirilmiş.

Çalışmalar esnasında müzenin bodrum katının El Sanatları Galerisi olarak düzenlenmesine karar verilmiş. Bu katı gezerken kökenleri asırlar öncesine dayanan marangozluk, semercilik, bakırcılık, çinicilik, kebapçılık gibi meslekler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zemin katta ise “Uygarlıklar Kenti Bursa” ve “Çağdaş Bursa” isimli iki farklı sergi alanı sizleri bekliyor. Bu bölümler aracılığıyla tarihin ilk dönemlerinden itibaren kentin yaşadığı değişime dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Birinci katta yer alan “Yaşam ve Kültürleri ile Bursa Galerisi” kentin kültürel gelişimi hakkında ziyaretçileri bilgilendiriyor. Galeride, Bursa’nın tarihinde önemli rol almış isimler ile sosyal hayattaki değişimlere odaklanılmış.

 • Adres: Kültür Sk. No:8, 16010, 16010 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 2 TL
 • Web Sitesi: bursakentmuzesi.com

14. Karagöz Müzesi

karagöz müzesi Bursa'da gezilmesi gereken yerler

1997 yılında açılışı gerçekleştirilen Karagöz Müzesi, Bursa’nın en önemli sembollerinden geleneksel gölge oyunu hakkında gayet keyif dolu ve önemli detayları bünyesinde barındırıyor.

Müzeyi bu listeye dâhil etmemdeki en önemli sebepse kültürel açıdan farklı noktalara da odaklanılmış olması. Zira eski trafo binasının bir kısmında etnografik objelere yer veriliyor.

Orhan Gazi döneminde yaşadıkları düşünülen Karagöz ve Hacivat hakkında gerçekleri ziyaretçileriyle paylaşan müzede, yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken gölge oyunun yaratıcısı konumundaki Şeyh Küşteri ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Genel bilgilerin ardındansa Şinasi Çelikkol’un özel koleksiyonuna ait Karagöz figürleri ile çeşitli ülkelerden getirtilmiş kuklaları inceleyebilirsiniz. Hatta şanslıysanız, belirli günlerde yapılan kukla ve gölge oyunları gösterilerine denk gelebilirsiniz.

 • Adres: Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Web Sitesi: karagozmuzesi.bursa.bel.tr

15. Hünkâr Köşkü Müzesi

hünkar köşkü müzesi Bursa'da gezilecek yerler

Bursa gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer kültürel tesisse Uludağ’ın eteklerindeki Temenyeri Parkı’nda yer alan Hünkâr Köşkü Müzesi.

Tarihi yapı, 1844 yılında Sultan Abdülmecid’e hediye edilmek üzere Mehmet Salih tarafından av köşkü olarak inşa ettirilmiş.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Bursa ziyaretlerinde sıklıkla bu köşkte konaklamış. Yapım aşaması yalnızca 19 gün süren yapı, bu nedenden dolayı Atatürk Köşkü adıyla da anılıyor. Zaten Fransız ampir mimari üslubundaki tasarımıyla dikkat çeken köşkün iç kısmındaki sergi alanları Atatürk’ün kullanımına sunulmuş odalardan oluşuyor.

Köşke giren konukları ilk olarak duvarlarında ve tavanında göz kamaştırıcı güzellikte kalem işlemeleri bulunan Kabul Salonu karşılıyor.

Salonu detaylıca inceledikten sonra rotanızı Atatürk’ün yatak odası ile çalışmalarını gerçekleştirdiği bölüme çevirebilirsiniz. Havuzlu Salon ve Aslanlı Oda da ilginç detaylar barındırıyor.

 • Adres: Köşk Cad. No:2, 16360 Yıldırım/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Web Sitesi: hunkarkosku.bursa.bel.tr

16. Cumhuriyet Caddesi

cumhuriyet caddesi bursa gezilecek yerler

Bursa’nın hareketli gündelik yaşamını merak ediyorsanız, tatil sürenizin en azından birkaç saatini Cumhuriyet Caddesi’ne ayırmanızı tavsiye ederim.

Zafer Meydanı ile Gökdere Bulvarı arasında uzanan cadde, büyük çoğunluğu züccaciye, halı ve perde satışına odaklı 270 işletmeye ev sahipliği yapıyor.

Caddenin geçmişi, II. Abdülhamit dönemine kadar uzanıyor. Mahmud Reşid Paşa tarafından yaptırılan yola, padişaha ithafen “Hamidiye Caddesi” ismi verilmiş. İlerleyen zaman içerisinde adı “Meşrutiyet” olarak değiştirilen cadde, şimdiki ismini ise 1926 yılında almış.

2004 yılındaki yenileme çalışmaları kapsamında araç trafiğine kapatılarak yayalar için çok daha güvenli bir yere dönüştürülen cadde, tarihi dokusu ile dikkatleri üzerine topluyor. Caddenin bu özelliğine odaklanmak isterseniz, tramvaya binip ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz.

17. Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

bursa gezilecek yerler türk ve islam eserleri müzesi

Yeşil Külliyesi’nin yoğun ilgi görmesindeki nedenlerden biri olan Türk İslam Eserleri Müzesi, 1904 yılında kurulmuş. O dönem Bursa Erkek Lisesi bünyesinde faaliyet gösteren kültürel tesis, 1929’da şimdiki yerine taşınmış.

Takvimler 1975’i gösterdiğinde ise bağımsız bir müze olarak asıl adı “Sultaniye” olan Yeşil Medrese’de konuklarını ağırlamaya başlamış.

Müze, 13. ila 20. yüzyıllar arasında üretilmiş eserlere odaklanıyor. Koleksiyon incelendiğinde ise ağırlığın Anadolu beylikleri ile Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine verilmiş olduğu kolayca fark edilebiliyor.

Bu doğrultuda medresenin bir zamanlar eğitim ve öğretim için kullanılan 13 odası, belirli temalara bağlı kalınarak sergi salonlarına dönüştürülmüş.

Müzenin sergi salonlarında Selçuklu ve Osmanlı çinilerinden çeşitli silahlara, el yazması kitaplardan dekoratif objelere kadar birçok farklı kategoriden eşya ziyaretçilere sunuluyor.

 • Adres: Yeşil Cd. No:56, 16360 Yıldırım/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 10 TL

18. Bursa Arkeoloji Müzesi

arkeoloji müzesi bursa gezilecek yerler

1972 yılına kadar Yeşil Medrese’de hizmet veren Bursa Arkeoloji Müzesi, 1904’te Milli Eğitim Müdürü Azmi Bey önderliğinde kurulmuş.

Hatta az önce sizlere hakkında bilgi verdiğim Türk İslam Eserleri Müzesi de uzun süre boyunca bu kültürel tesis bünyesinde faaliyetlerini sürdürmüş.

Alanında ülkemizin en eski üçüncü müzesi olma özelliği taşıyan tesis, bir zamanlar Bitinya ve Misya medeniyetlerinin hâkimiyetindeki bölgelerde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılmış 25 bin esere ev sahipliği yapıyor.

Müzede aynı anda 2 bin eser ziyaretçilere sunuluyor. Eğer Salon 1’e girerseniz, Miyosen Dönem’den Frig Krallığı’na kadarki zaman aralığına ait buluntuları inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Taş Eserler Salonu ise Miletepolis Antik Kenti’nde bulunan Roma dönemine ait kalıntılara ayrılmış.

Salon II’de, Arkaik Çağ’dan Doğu Roma dönemi sonuna kadarki döneme ağırlık verilmiş. M.Ö. 6.yüzyıla tarihlenen kalıntıları incelemek için Üç Pınar Tümülüsü Araba Buluntuları Salonu’na zaman ayırmayı sakın unutmayın.

 • Adres: Kültür Park, Çekirge Cd. 4/11 D Osmangazi/Bursa:1, 16050
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00

19. Balibey Han

balibey han Bursa gezi notları

Bursa tatiliniz esnasında Osmanlı döneminde inşa edilmiş ilk üç katlı hanı, yani Balibey Han’ı ziyaret etme fırsatını sakın kaçırmayın.

Yapı, Kapalıçarşı’daki esnafla ticari ilişkiler yürüten tüccarların konaklaması amacıyla Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu tarafından 15. yüzyılda inşa ettirilmiş.

Yapımını sağlayan şahsın adıyla anılan handan elde edilen gelirle Yenişehir’deki mescit ve imarete maddi destek sağlanması amaçlanmış. Uzun süre boyunca asli görevini başarıyla yerine getiren yapı, 20. yüzyılda farklı amaçlar doğrultusunda da kullanılmış.

Han, I. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarına kadar posta teşkilatının hizmetindeymiş. 1950’li yıllarda bazı bölümleri sığınağa dönüştürülmüş. Hatta bir dönem avlularından birine kahvehane açılmış.

2006 yılında ise tarihi yapıyı kente geri kazandıracak çalışmalar başlatılmış. Bu çalışmalar esnasında aslına uygun olarak yenilenen han, 2008’den beri Geleneksel El Sanatları Çarşısı’na ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: Osman Gazi Cd., 16040 Osmangazi/Bursa

20. Osmanlı Evi Müzesi

osmanlı evi müzesi Bursa'da görülmesi gereken yerler

Bursa gezilecek yerler listesini sonlandırmadan önce sizlere, Osmanlı Evi Müzesi hakkında da bilgi vermek istiyorum. Zira II. Murad Külliyesi’nin tam karşısında yer alan kültürel tesis, gerek mimari gerekse de sosyal açıdan kentin 17. yüzyıldaki hali hakkında konuklarına paha biçilemez bilgiler aktarıyor.

Kentte o dönemden kalma tek bina olma özelliği taşıyan köşk, tavanındaki özgün kalem işlemeleri ile konuklarının beğenisini kazanıyor.

3 katlı yapının başoda, sofa ve harem gibi önemli bölümleri aslına uygun olarak el işlemeleri, porselenler, ahşap eşyalarla dekore edilmiş. Ayrıca gerçekçilik katması adına bu bölümlere yöresel kıyafetler giydirilmiş mankenler yerleştirilmiş.

 • Adres: Prf. Dr. Halil İnalcık Sk., 16050 Osmangazi/Bursa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00

Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler

Bursa gezi notları, bursa ve çevresinde gezilmesi gereken yerler

Eğer Bursa merkezinde yer alan en önemli yerleri gezmiş ve Bursa çevresindeki yerleri de merak ediyorsanız işte Bursa çevresinde yer alan en önemli ve popüler yerler;

 • Uludağ
 • Cumalıkızık Köyü
 • Mudanya
 • Tirilye
 • Gölyazı
 • İznik
 • İnkaya Çınarı
 • Saitabat Şelalesi
 • Misi Köyü
 • Suuçtu Şelalesi
 • Teleferik
 • Saitabat Köyü
 • Cennet Kanyonu
 • Küreklidere Şelalesi

Bursa çevresinde yer bu yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bursa’da Nerede Kalınır?

bursa gezilecek yerler konaklama

Bursa gezilecek yerler listemizdeki yerlerin büyük çoğunluğu şehrin en büyük ilçesi olan Osmangazi sınırları içinde yer alıyor. Ulu Camii ve hanlar bölgesinin çevresi eski şehrin merkez noktalarından.

Bu bölgede kalmak isterseniz yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip Kitapevi Otel‘e göz atabilirsiniz. Ulu Camii’nin hemen karşısında yer alan 3 yıldızlı Kent Hotel de konaklama için güzel birer alternatif. Bu iki otel de gezilecek yerlere çok yakın bir konumda yer alıyor.

Eğer Bursa’ya kendi aracınız ile gitmişseniz Ulu Camii ve çevresindeki yoğunluktan biraz uzaklaşmak iyi olabilir. Biz kendi Bursa gezilecek yerler gezimizde merkeze araçla 15 dakika uzaklıkta bulunan 3 yıldızlı ibis Hotel‘de kalmıştık.

Otelden Ulu Camii’nin olduğu yere 15 dakikada ulaşmak mümkün. Aracınızı caminin karşısında yer alan katlı otoparka bırakıp şehir içinde yürüyerek ya da uzak noktalara taksi ile ulaşabilirsiniz.

ibis Hotel’in yakınında yine 3 yıldızlı Hampton By Hilton Bursa oteli yer alıyor. Burası da konaklama için ideal. Şehrin yeni yerleşim noktalarından olan Nilüfer’de yer alan Aloft Bursa Hotel ise oldukça yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip.

Bölgede konaklama konusunda çok daha detaylı bilgileri Bursa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehirde tadabileceğiniz yöresel yemeklerle ilgili bilgiler ise Bursa’da ne yenir? başlıklı yazımızda.

Bursa gezilecek yerler yazısı boyunca ülkemizin en önemli ve güzel şehirlerinden Bursa şehir merkezi ve çevresinde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de şu noktaları da mutlaka Bursa gezilecek yerler yazısına eklemelisiniz dedikleriniz varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşın. Bursa’da şimdiden keyifli vakit geçirmenizi dilerim!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

28 Yorum

 1. MERHABA; BURSA HAYVANAT BAHÇESİ FİYAT TARİFESİNİ DEĞİŞTİRİR MİSİNİZ?

  öğrenci: 3 tl
  TAM:9 TL

  TEŞEKKÜRLER.

 2. Gayet ayrıntılı ve güzel bir yazı olmuş. Son dönemde epey yeni müze açıldı. Muradiye (İvazpaşa tarafında) Yaşam Kültürü Müzesi, Merinos’ta Tekstil Müzesi, Enerji Müzesi ve Göç Müzesi de farklı müzeler

 3. Extrempark’a da herkesi bekleriz. Türkiye’nin en uzun dağ kızağı, ipli parkur, dev trambolin, salto trambolin, çocuk macera parkı ve seyir terasları ile sizleri bekliyor.

 4. Merhaba yazınız çok güzel, ben bursanin karacabey ilçesinde yeniköy boğaz da oturuyorum bana sorarsanız ister doğası ve ister denizi olsun süper bir köy evet bir köy ama diğer köylerden çok fazla farkı var yeniköy de LONGOZ ORMANLARI, ÇİNGEN KALESİ, CENNET KOYU vede birçok güzel yer var yazınıza eklerseniz sevinirim

  1. Tayfun bey, aynen yeniköy çok güzel bir yer, ben orada 2015 Kasım ve 2016 Nisan arası askerlik yaptım, yazın mutlaka gidilmesi gereken. Bir yer 🙂

 5. Bursa’ya gelip te en güzel yerleri gezmişsiniz. Bir çok blogda neredeyse aynı yerlerin gezildiğini görüyorum. Sanırım şehirdeki bir çok yeri iyi anlatamıyoruz.

 6. Bursa’daki sevilen ve ziyaretçi alan en önemli yerlerden bahsetmişsiniz. Özellikle kapalı çarşı bölgesi en çok ziyaretçi alan yer.

 7. Merve Çetinkaya

  Kocaeli karamürsel ilçesinden günübirlik gelmek istiyorum bu köye bana güzergah hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 8. Bursa`da yaşayan biri olarak yazınızı oldukça güzel oldum. Müzeleri dahil etmeniz özellikle iyi olmuş, genelde tarihi yerleri yazıp bırakırlar. Halbuki çok güzel müzeler var Bursa`da. Sevgiler…

 9. İyi günler,ben günübirlik bursaya gelmeyi düşünüyorum otobüsle,cumalıkızık ve merkezde önemli noktaları görebilcegim bir güzergah anlatır mısını

  1. Hasan Bey merhaba,

   Bursa’daki bu gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yakın fakat bana göre sayınız çok fazla, bir tur otobüsü hatta bir tur rehberi ile çok daha kolay ve verimli gezebilirsiniz.

 10. Hocam şimdiye kadar gördüğüm en kaliteli ve ayrıntılı gezi yazısı olmuş tebrik ve teşekkür ederim. Emek verdiğiniz belli oluyor. Ben İstanbuldan gitmeyi düşünüyorum 1 gece kalıp 2 gün boyunca geebileceğim kadar gezmek istiyorum. malesef aracım yok. O yüzden nerede kalmak lazım ? gezmeye nereden başlamak lazım ? en verimli şekilde bu iki günü nasıl geçirebiliriz acaba ? (Uludağ plan arasında yok oraya ayrı kalmaya gitmek lazım çünkü 1 günü orada eritmeyi düşünmüyorum) önerilerinize göre hareket edeceğim cevabınızı en kısa sürede alabilirsem çok mutlu olurum 🙂

  1. Merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Bursa gezinize Ulu Camii ve hanlar bölgesinde gezerek başlayabilirsiniz. Ulu Camii ve Koza Han burada en önemli yerler. Daha sonra sırasıyla Balibey Han, Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı), Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini görüp Tophane’deki Saat Kulesi’ne çıkar buradan manzarayı seyredebilirsiniz. Buradan sonra da Yeşil Türbe, Yeşil Cami vb gezip günü tamamlayabilirsiniz. Irgandı Köprüsü, Emir Sultan Camii ve Muradiye Külliyesi’ni de ikinci gün gezebilirsiniz. Vaktiniz olursa Osmanlı Evi Müzesi, Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, Kültürpark ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesini görebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top