Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bursa gezilecek yerler açısından; gerek tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması gerekse de Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapması sebebiyle Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan mekanlar, müzeler, doğal güzellikler, parklar ve tarihi eserler sayesinde Bursa şehri, yerli ve yabancı turistler için bir çekim merkezi konumunda. Özellikle Arap turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şehir özellikle hafta sonu kaçamakları için güzel bir gezi alternatifi.

Yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 4. şehri olan Bursa sahip olduğu doğal ve tarihi zenginlikler kadar gelişmiş sanayisi ile de öne çıkıyor. Bursa gezilecek yerler konusunda ise ülkemizin en zengin eserlere sahip şehirlerinden biri. Osmanlı Devleti‘nin kurucusu Osman Bey tarafından 1306 yılında kuşatma altına alınan ve oğlu Orhan Bey tarafından 1326 yılında fethedilen şehir Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti (1326-1365) olma özelliğine sahip. Bu dönemin başlangıcı ile yapılan eserler günümüzde halen ilk günkü heybeti ile şehirde duruyor.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa gezisi için genellikle 2-3 günlük bir süre ayırıyor. Bu süre zarfında şehirde yer alan tüm önemli yerleri gezmek mümkün olmasa da en önemli 15-20 yeri gezip görmek mümkün. Sayfa boyunca Bursa’daki en önemli 15 gezi noktasını sıralı bir şekilde görebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz. Bu arada Bursa’da konaklama konusunda bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bursa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Ulu Camii

Bursa gezilecek yerler Ulu Camii

Bursa’nın en önemli tarihi yapılarının başında Ulu Camii geliyor. Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan caminin inşasına 1396 yılında başlanmış olup yapı 1399 yılında tamamlanmıştır. Caminin dış görünümü sade sayılsa da iç görünümü etkileyicidir. Caminin her duvarında Allah’ın birliğini ifade eden Arapça “vav” harfi yazılıdır. Devamını oku.

2. Yeşil Camii

Bursa gezilecek yerler Yeşil Camii

Bursa’nın Yeşil semtinde yer alan Yeşil Camii, içinde bulunduğu külliyenin önemli bölümlerinden biridir. Caminin kuzey cephesinde yer alan taç kapıdaki Arapça kitabede yapının mimarı olarak Hacı İvaz Paşa gösterilmiş, yapım tarihi ise Aralık 1419 olarak belirtilmiştir. Yapımına Çelebi Mehmet döneminde başlanan yapı 2. Murat devrinde tamamlanmıştır. Devamını oku.  

3. Yeşil Türbe

Bursa gezilecek yerler Yeşil Türbe

Yeşil Türbe, Bursa gezilecek yerler listemizdeki en önemli simge yapılardan biri. Türbe, 1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmed Çelebi (I.Mehmed) tarafından yaptırılmıştır. Yeşil Türbe’de Sultan Mehmed Çelebi, oğulları Şehzade Mustafa, Yusuf ve Mahmut, kızları Sitti Hatun, Selçuk Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun’a ait sekiz sanduka bulunmaktadır. Devamını oku.

4. Koza Han

Bursa gezilecek yerler Koza Han

Bursa, hanları ile de ünlü olan bir şehrimiz. Hanların içinde en çok bilineni ise Ulu Camii yakınında yer alan Koza Han. Han, 1491 yılında dönemin Osmanlı padişahı 2. Bayezid tarafından Mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a yaptırılmıştır. Günümüzde hanın üst katında ipek ürünleri satan birçok dükkan yer alırken, alt katında ise kafeteryalar yer almaktadır. Bursa’nın tarihi merkezinde gezerken handa mola verip bahçesinde simit çay keyfi yapabilirsiniz. Devamını oku.

5. Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Bursa gezilecek yerler Emir Sultan Camii

Şehrin en önemli camilerinden olan Emir Sultan Camii ve ve Külliyesi; 15.yüzyılda, Sultan Mehmed Çelebi’nin hükümdarlığı sırasında, Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına yaptırılmıştır. Külliye bahçesinden Bursa manzarasını seyredebilirsiniz. Devamını oku.

6. Muradiye Külliyesi

Bursa gezilecek yerler Muradiye Camii

1425-1426 yılları arasında Sultan 2.Murat tarafından yaptırılan şehrin en önemli dini yapılarından biri olan Muradiye Külliyesi; cami, hamam, imaret, medrese ve türbelerden oluşmaktadır. Külliyede yer alan türbeler İstanbul’daki Eyüp Sultan ve Semerkant’taki Şah Zinde türbeleriyle birlikte Türk-İslam Dünyası’nın en önemli türbelerinden sayılmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Konya’da öldürttüğü oğlu Şehzade Mustafa’nın türbesi de burada yer almaktadır. Devamını oku.

7. Bursa Kalesi

Bursa gezilecek yerler Bursa Kalesi Saltanat Kapısı

Bursa Kalesi ya da günümüze ulaşan bölümü ile Saltanat Kapısı, Bursa’nın en tarihi yapılarından biri. M.Ö 7. yüzyıl’da Bursa’nın yer aldığı coğrafyaya yerleşen ve M.Ö. 327 yılında bağımsız bir krallık haline gelen Bithynialıların; Bursa Kalesi’ni milattan önce 1. yüzyıl’da inşa ettikleri düşünülen kalenin günümüzde ayakta kalan en önemli ve en popüler bölümü görselde görülen Saltanat Kapısı. Devamını oku.

8. Osman Gazi Türbesi

Bursa gezilecek yerler Osman Gazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin Türbesi, Tophane semtinde yer alıyor. Osman Gazi; padişahlığı döneminde, bir Bursa kuşatması sırasında oğlu Orhan Bey’e şehir içindeki kubbeli bir yapıyı işaret ederek, öldüğünde buraya gömülmek istediğini vasiyet ettiği söylenir. Bursa’nın fethinden sonra Osman Gazi, Gümüşlü Kümbet adıyla anılan Sainte Elie adlı Bizans manastırının şapeli üzerine yapılan türbeye gömülmüştür. Devamını oku.

9. Orhan Gazi Türbesi

Bursa gezilecek yerler Orhan Gazi Türbesi

1281-1362 yılları arasında yaşayan ve Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı olan Orhan Gazi’nin mezarının bulunduğu türbe Osman Gazi Türbesi’nin hemen yanında yer alıyor. Türbe, Bursa’nın fethinden önce şehrin manastırı olarak kullanılan Sainte Elie manastırının bir bölümü üzerine yapılmıştır. Devamını oku.

10. Bursa Saat Kulesi

Bursa gezilecek yerler Bursa Saat Kulesi

Bursa’nın önemli simgelerinden biri olan Saat Kulesi, Tophane semtinde, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin yakınında yer alan park içinde yer alıyor. İlk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan saat zamanla yıkılmış ve yerine günümüzdeki saat 1905 yılında tekrar yapılmıştır. Saatin bulunduğu alanda yer alan kafelerde bir şeyler içip Bursa manzarasını seyredebilirsiniz. Devamını oku.

11. Irgandı Köprüsü

Bursa gezilecek yerler Irgandı Köprüsü

Bursa gezilecek yerler listemizdeki en dikkat çekici yapılardan biri üzerinde arasta (çarşı) bulunan Irgandı Köprüsü. Köprü, 1442 yılında, Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından Mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırılmıştır. Floransa’nın Ponte Vecchio ve Venedik’in Ponte Rialto, Bulgaristan’ın Osmanlı köprüleriyle birlikte Irgandı Köprüsü; dünya üzerinde yer alan dört arastalı köprüden biridir. Günümüzde köprü üzerinde çeşitli el sanatlarının yapıldığı dükkanlar yer alıyor. Devamını oku.

12. Bursa Kent Müzesi

Bursa gezilecek yerler Bursa Kent Müzesi

6 Osmanlı padişahına ait balmumu heykelleri ve şehrin topografik maketi gibi materyallerle, Bursa’nın 700 yıllık bir dönem boyunca yaşadığı değişim ve gelişimi gözler önüne seren bir kültür merkezi olan Bursa Kent Müzesi şehrin etkileyici müzelerinden. Bursa tarihine ait birçok ilgi çekici objeyi müzede inceleyebilirsiniz. Devamını oku.

13. Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa gezilecek yerler Bursa Arkeoloji Müzesi

M.Ö 15 milyon yıl öncesi fosil kalıntıları, Bizans’ın son dönemlerine ait Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserler ve Anadolu’nun diğer kültürlerine ait birçok eserin sergilendiği Bursa Arkeoloji Müzesi şehrin dikkat çekici müzelerinden. Devamını oku.

14. Osmanlı Evi Müzesi

Bursa gezilecek yerler Osmanlı Evi Müzesi

Bursa’nın Muradiye semtinde, Muradiye Camii ve Külliyesi’nin hemen karşısında yer alan Osmanlı Evi‘nde dönemin günlük yaşantısına dair fikir sahibi olabilirsiniz. Devamını oku.

15. Yıldırım Camii ve Külliyesi

Bursa gezilecek yerler Yıldırım Camii

Yıldırım Bayezid tarafından 1390’lı yılların sonlarına doğru yaptırılan Yıldırım Camii ve Külliyesi şehrin en önemli tarihi yapılarından biri. Külliyede yer alan birçok yapıdan günümüze; cami, medrese, hamam, darüşşifa ve türbe kalmıştır. Devamını oku.

Bonus: Cumalıkızık Köyü

Bursa gezilecek yerler Cumalıkızık Köyü

Bursa gezilecek yerler listemizdeki en popüler gezi noktalarından biri Cumalıkızı Köyü. Osmanlı sivil mimarisinin en muhteşem örneklerini günümüze ulaştıran köyde, toplam 270 adet Osmanlı dönemi evi bulunmaktadır. Hafta sonu gezileri için ideal bir yer olan Cumalızık’ta güzel bir kahvaltı edebilir, köylülerin sattığı organik sebze ve meyvelerden satın alabilirsiniz. Yalnız dikkat, yaz aylarında özellikle pazar günleri köy çok kalabalık olabiliyor. Devamını oku.

Bursa’da gezilecek diğer yerler

Başta da bahsettiğim gibi yukarıda bahsettiğim tüm bu yerler bana göre Bursa gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerler. Bursa 2-3 günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında sitede Bursa’da yer alan 51 gezi noktası hakkında bilgi var. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Bursa gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Bursa’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Bursa’da gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu şehrin en büyük ilçesi olan Osmangazi sınırları içinde yer alıyor. Ulu Camii ve hanlar bölgesinin çevresi eski şehrin merkez noktalarından. Bu bölgede kalmak isterseniz yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip Kitapevi Otel‘e göz atabilirsiniz. Ulu Camii’nin hemen karşısında yer alan 3 yıldızlı Kent Hotel de konaklama için güzel birer alternatif. Bu iki otel de gezilecek yerlere çok yakın bir konumda yer alıyor.

Eğer Bursa'ya kendi aracınız ile seyahat ederseniz ibis Hotel konaklama için güzel bir alternatif.
Eğer kendi aracınız ile Bursa’ya seyahat ederseniz ibis Hotel Bursa’da konaklama için güzel bir alternatif.

Eğer Bursa’ya kendi aracınız ile gitmişseniz Ulu Camii ve çevresindeki yoğunluktan biraz uzaklaşmak iyi olabilir. Biz kendi Bursa gezimizde merkeze araçla 15 dakika uzaklıkta bulunan 3 yıldızlı ibis Hotel‘de kalmıştık. Otelden Ulu Camii’nin olduğu yere 15 dakikada ulaşmak mümkün. Aracınızı caminin karşısında yer alan katlı otoparka bırakıp şehir içinde yürüyerek ya da uzak noktalara taksi ile ulaşabilirsiniz. ibis Hotel’in yakınında yine 3 yıldızlı Hampton By Hilton Bursa oteli yer alıyor. Burası da konaklama için ideal. Şehrin yeni yerleşim noktalarından olan Nilüfer’de yer alan Aloft Bursa Hotel‘i 2014 yılının en çok tercih edilen tesislerinden. Otel oldukça yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip.

Bursa’da konaklama konusunda bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bursa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

11 Yorum

 1. Kocaeli karamürsel ilçesinden günübirlik gelmek istiyorum bu köye bana güzergah hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 2. Bursa`da yaşayan biri olarak yazınızı oldukça güzel oldum. Müzeleri dahil etmeniz özellikle iyi olmuş, genelde tarihi yerleri yazıp bırakırlar. Halbuki çok güzel müzeler var Bursa`da. Sevgiler…

 3. İyi günler,ben günübirlik bursaya gelmeyi düşünüyorum otobüsle,cumalıkızık ve merkezde önemli noktaları görebilcegim bir güzergah anlatır mısını

  • Hasan Bey merhaba,

   Bursa’daki bu gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yakın fakat bana göre sayınız çok fazla, bir tur otobüsü hatta bir tur rehberi ile çok daha kolay ve verimli gezebilirsiniz.

 4. Hocam şimdiye kadar gördüğüm en kaliteli ve ayrıntılı gezi yazısı olmuş tebrik ve teşekkür ederim. Emek verdiğiniz belli oluyor. Ben İstanbuldan gitmeyi düşünüyorum 1 gece kalıp 2 gün boyunca geebileceğim kadar gezmek istiyorum. malesef aracım yok. O yüzden nerede kalmak lazım ? gezmeye nereden başlamak lazım ? en verimli şekilde bu iki günü nasıl geçirebiliriz acaba ? (Uludağ plan arasında yok oraya ayrı kalmaya gitmek lazım çünkü 1 günü orada eritmeyi düşünmüyorum) önerilerinize göre hareket edeceğim cevabınızı en kısa sürede alabilirsem çok mutlu olurum 🙂

  • Merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Bursa gezinize Ulu Camii ve hanlar bölgesinde gezerek başlayabilirsiniz. Ulu Camii ve Koza Han burada en önemli yerler. Daha sonra sırasıyla Balibey Han, Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı), Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini görüp Tophane’deki Saat Kulesi’ne çıkar buradan manzarayı seyredebilirsiniz. Buradan sonra da Yeşil Türbe, Yeşil Cami vb gezip günü tamamlayabilirsiniz. Irgandı Köprüsü, Emir Sultan Camii ve Muradiye Külliyesi’ni de ikinci gün gezebilirsiniz. Vaktiniz olursa Osmanlı Evi Müzesi, Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, Kültürpark ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesini görebilirsiniz. Bursa’da yer alan tüm gezi noktalarını şu linkte görebilirsiniz: https://gezipgordum.com/turkiye/marmara/bursa/bursa-gezilecek-yerler/ Burada yer alan gezi noktalarını inceleyerek hoşlandığınız yerleri gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın