Bursa Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 50 Nokta)

Yeşil şehir olarak da bilinen Bursa doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel bakımdan da cazibeli bir turizm merkezi. Oldukça büyük bir kent ve gezip görebileceğiniz çok sayıda yeri var. Bunlar arasından seveceğinizi umduğum, hem yerli hem yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği noktaları seçip “Bursa gezilecek yerler” rehberini oluşturdum.

Bursa’nın en popüler yerlerinden derlediğim gezilecek yerler listesi şimdiye kadar birçok Bursa gezgini için iyi bir rehber oldu. Aynı zamanda yazıda geziniz için faydalı öneriler, uyarı ve fotoğraflar da paylaştım.

Kendi program ve beğenilerinize göre ayarlamalar yapabilir, liste aracılığıyla Bursa’nın en popüler yerlerini kısa sürede keşfedebilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler Listesi

Bursa gezilecek yerler listesinde şehir ile bütünleşmiş, ünü yurt dışına taşmış çok sayıda turistik rota bulunuyor. Müzeler, tarihi yapılar, külliyeler, doğal ortamlar, çarşılar, alışveriş ve eğlence merkezleri Bursa’yı size her yönüyle tanıtacak.

Bursa şehir merkezi ve Bursa çevresinde gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Bursa gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca ziyaret ve giriş ücretlerini öğrenmek isterseniz mevcut koşulların değişkenliğinden dolayı resmi web sitelerinden daha sağlıklı bilgi edinmeniz mümkün.

BUNLARA DİKKAT

Bursa’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Bursa’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Son Bursa gezimde ben 3 yıldızlı Aloft Bursa Hotel adlı tesiste konakladım ve memnun kaldım. Dilerseniz göz atabilirsiniz. Bunun dışında butik bir yer isterseniz Kitap Evi Hotel, daha lüks 5 yıldızlı bir yer isterseniz Crowne Plaza Bursa adlı tesislere göz atabilirsiniz.

1. Ulu Camii

Ulu Camii Bursa'da gezilmesi gereken yerler

Bursa gezilecek yerler listesinin başında şehrin sembolü Ulu Camii var. Yapı, erken dönem Osmanlı mimarisine gösterilebilecek en güzel örneklerden biri. Hatta ünlü seyyah Evliya Çelebi tarafından Bursa’nın Ayasofyası olarak isimlendirilmiş. Son derece heybetli ve etkileyici bir eser olduğunu söylemek mümkün.

Yüzyıllar öncesinin estetik anlayışını günümüze kadar taşıyan Ulu Camii, Yıldırım Beyazıt tarafından Niğbolu zaferi şerefine yaptırılmış. Yani tarihi 14. yüzyılın sonu ile 15. yüzyılın başına dayanıyor. (1396-1400)

Caminin en ilginç yönlerinden biri 20 adet kubbeye sahip olması. Ayrıca iç bölümündeki minber eşine çok nadir rastlanan bir güzellikte. Ceviz ağacından inşa edilip siyaha boyanmış ve yapımında kündekari tekniği kullanılmış.

Caminin duvarlarını ise çok sayıda hattatın imzasını taşıyan levhalar süslüyor. Caminin içindeki şadırvan da eserin görkemini katlayan yapılar arasında. Her yıl yerli yabancı birçok turistin en sık geldiği rotalardan biri olan Ulu Camii Atatürk Caddesi üzerinde bulunuyor ve ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Dini, tarihi yapılarının çokluğu ile ünlü Bursa’da Ulu Camii’yi mutlaka görmenizi öneririm.

2. Yeşil Camii

Yeşil Camii Bursa'da gezilecek yerler

Yeşil Camii, Ulu Camii gibi Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri ve 15.yüzyıldan kalma. Çelebi Sultan Mehmet’in emriyle mimar Hacı İvaz Paşa tarafından inşa edilmiş. Ünü ise harika bir işçiliğin yansıması olan çini kaplamalarından geliyor.

Dışarıdan zarif ama gösterişli görünen caminin iç bölümü çok daha şatafatlı ve tam bir sanat eseri değerinde. Yeşil Cami’nin tavanı, iç duvarları, mahvili ve daha birçok bölümü göz kamaştırıcı çinilerle döşeli.

Caminin girişinde ise görkemli, Türk taş oymacılığı örneklerinden kemerli taş bir kapı bulunuyor. Özellikle cami içinde yüksekliği 10 metreyi aşan ve estetiği, ince işçiliği ile büyüleyen mihrabı mutlaka görmelisiniz.

Peki, ilk bakışta ismiyle bağdaştırılamayan cami bu adı nereden almış? Caminin “Yeşil” ismini bir zamanlar yeşil çinilerle örtülmüş olan minare ve kubbelerden dolayı aldığı tahmin ediliyor. Hatta Yeşil Camii Bursalılar tarafından çok benimsendiği için bulunduğu semte de “Yeşil” ismi verilmiş.

Yeşil Cami özellikle kültürel ve tarihi mekanları dolaşmayı seviyorsanız Bursa’da gezilecek yerler listenizin ön sıralarında olmalı. Şehre gelmişken sadece Bursa’nın değil ülkemizin en özel sanat yapıtlarından biri olan Yeşil Cami’yi mutlaka gezmenizi öneriyorum.

3. Yeşil Türbe

Bursa gezi notları Yeşil Türbe

Bursa gezilecek yerler listesindeki en önemli dini ve sanat eserleri arasında bulunan Yeşil Türbe “Yeşil Külliye” içindedir. 1421 yılında Çelebi Mehmet’in yaptırmış olduğu türbe inşası bittikten kısa bir süre sonra kendisinin ebedi istirahat yeri olmuş. Ayrıca türbe içinde Çelebi Mehmet’in aile üyelerinin mezarları da yer alıyor.

Osmanlı’nın en önemli külliyesi olan Yeşil Türbe sekiz cepheye (Sekizgen prizma formu) sahip. Dış duvarları ise turkuaz renkli çinilerle kaplı. Ayrıca türbenin içi, sandukalar, mihrab, duvarlar ve cepheleri de çini ile bezeli.

İznik çiniciliğinin görkemini taşıyan türbede özellikle kıbleye bakan mihrab sanatsal açıdan ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor.

Hacı İvaz Paşa imzalı Yeşil Türbe’ye giderek hem mimari açıdan çok doyurucu anlar yaşayabilir hem de Osmanlı’nın ikinci kurucusu olarak görülen Çelebi Mehmet’in mezarını ziyaret edebilirsiniz.

4. Koza Han

Koza Han Bursa'da nereler gezilmeli?

Tarihi mekanları gezmekten hiç bıkmam diyorsanız Bursa’nın tam da size göre olduğu kesin. Ulu Camii’nin hemen yanındaki alanda bulunan Koza Han 15. yüzyılda II. Bayezid tarafından yaptırılmış tarihi bir kervansaray.

İki katlı handa 95 adet oda bulunuyor. İlk yapıldığı dönemlerde kervansaray özellikle ipek ticareti ile ünlenmiş ve hala bu özelliğini kısmen de olsa koruyor. Bu nedenle hanın üst katında bulunan odalarda ipek ve ipek ürünlerini bulmak mümkün.

Zamanın yetenekli sanatçılardan Abdül-Ula Bin Pulad Şah’ın tasarladığı Koza Han ağırlıklı olarak kesme taştan yapılmış ama yer yer tuğlalardan da yararlanıldığı görülebilir. İç avluya ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Burası dinlenmek için çok güzel bir alan.

Tarihi esintiler eşliğinde çay ve kahve içebileceğiniz mekanlar bulunuyor. Avlunun tam ortasında ise altı şadırvanlı kubbeli bir mescit var. Tamamıyla taştan yapılmış ve hanın tarihi ambiyansını daha da etkileyici kılıyor.

Bursa’nın tarihi yerlerine, sanatsal değeri yüksek olan yapılarına ilgi duyan gezginlerin Bursa Çarşı’nın içindeki Koza Han’ı da es geçmemelerini tavsiye ediyorum.

5. Osman Gazi & Orhan Gazi Türbesi

Osman Gazi Türbesi Bursa gezilecek yerler
Osman Gazi Türbesi

Bursa tarih ve kültür turizmi açısından Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biri. Şehirde tarihte büyük olaylara imza atmış bazı önemli şahsiyetlerin türbesini ziyaret etme imkanınız bulunuyor.

Bursa gezilecek yerler listesinin önemli türbelerinden biri de Osman Gazi Türbesi. Osmanlıların kurucusu olan Osman Gazi Bey şimdiki türbesine defnedilmeyi vasiyet etmiş. Bunun üzerine Tophane’deki Sainte Elie isimli bir Bizans Manastırı’nın şapeli üzerine bu türbe yaptırılmış.

1855 senesindeki deprem ile tümüyle yıkılan türbeyi Sultan Abdülaziz 1863’te aslına sadık kalarak yeniden inşa ettirmiş. Türbenin içinde Osman Gazi’nin sedef kakmalı ahşap sandukası yer alıyor. Ayrıca bazı aile üyelerinin mezarlarını da türbede görebilme imkanınız var.

Hazır Bursa’daki önemli türbelerden birini önermişken Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi ve türbesinden de bahsedelim. Orhan Gazi devletin ikinci padişahı; özellikle devlet teşkilatlarını oluşturma ve ilk Osmanlı paralarını bastırması ile ünlü. Ayrıca Bursa ve çevresini Bizanslılardan almış olması da onu tarihsel açıdan önemli bir yere koyuyor.

Orhan Bey’in türbesi Osman Gazi Türbesi ile karşı karşıya. Türbe içindeki sanduka pirinç korkuluklarla çevrili ve üzeri işlemeli bir kadife kumaş ile örtülü. Ayrıca Orhan Bey’in yakın aile üyelerinin mezarları da bu türbede bulunuyor.

Hem Bursa hem Osmanlı tarihinde önemli bir yer teşkil eden bu iki devlet şahsiyetinin türbelerini de Bursa’da görülmesi gereken yerler listenize dahil edebilirsiniz.

6. Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü Bursa gezilecek yerler

Bursa gezilecek yerler rehberinde önerebileceğim bir diğer turistik yapı da dünyadaki dört tane örneğinden biri olan çarşılı Irgandı Köprüsü. Irgandı Köprüsü’ne benzer tarzda yapılar Venedik, Floransa ve Bulgaristan/Lofça’da yer alıyor.

Dünyanın en eski çarşılı köprüsü olduğu tahmin edilen Irgandı Köprüsü yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip. Diğer şehirlerdeki benzerlerine göre genel olarak daha gösterişli olduğunu söylemek de mümkün. 1442 yılında Gökdere üzerine yapılmış ve Osmangazi ile Yıldırım ilçelerini birbirlerine bağlıyor.

Yüzyıllar öncesinde yaptırıldığı için köprü zaman zaman büyük hasarlar almış hatta büyük oranda yıkılıp yeniden inşa edilmiş. 19. yüzyılda sel ve deprem felaketleri köprüye büyük zarar vermiş. Ayrıca Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunanlılar köprüyü bombalayıp şehirden çekilmişler.

Son olarak 2004 senesinde restore edilen Irgandı Köprüsü’nde çinicilik başta olmak üzere çeşit çeşit el sanatı ürünleri satılıyor. Zanaatçı esnaf dükkanları, geleneksel halk sanatları atölyeleri sayesinde köprüde sıcak bir atmosfer var.

Öyle ki yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biri Irgandı Köprüsü. Bu tarihi yapıyı da görmenizi öneririm.

7. Soğanlı Botanik Parkı & Hayvanat Bahçesi

Bursa gezilecek yerler Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa’da bitkilerin rengarenk, şaşırtıcı ve gizemli dünyasına tanık olmak istiyorsanız 400 dönemlik alanıyla Soğanlı Botanik Parkı sizi bekliyor.

1998 senesinde açılan botanik parkta kokulu bitkiler bahçesi, Fransız Bahçesi, Japon Bahçesi, Gül Bahçesi, İngiliz Bahçesi gibi çok sayıda ilgi çekici bölüm yer alıyor. Aynı zamanda botanik parkında dinlenmek, bir şeyler yiyip içmek için de restoran ve kafeler mevcut.

Ayrıca Botanik Park’ın yakınında küçük bir de hayvanat bahçesi yer alıyor. Bitkilerle eğlenceli ve ilginç bir keşif yolculuğunun ardından Afrika penguenleri, flamingolar, aslanlar, zebralar, filler, çeşit çeşit kuşlar, balıklar ile dolu hayvanat bahçesini de ziyaret edebilirsiniz.

8. Hanlar Bölgesi & Kapalı Çarşı

Bursa hakkında bilgiler Bursa Hanları
Kaynak: Bursa.bel.tr

Bursa’da gezilecek yerler listesinde Hanlar Bölgesi ve Kapalı Çarşı da turistik açıdan oldukça cazip noktalar. Bursa gibi yüzyıllardır ticaret yolları üzerinde bulunan bir şehirde doğal olarak çok sayıda meşhur han var.

Hanlar ve çarşıların şehirdeki gelişimi çoğunlukla 16. yüzyılda tamamlanmış. Dolayısıyla neredeyse 700 yıllık tarihi bir mirastan bahsediyoruz. Hanlar Bölgesi’nde Koza Han başta olmak üzere Pirinç Han, Fidan Han, Emir Han, İpek Han, Galle Han, Geyve Han gibi birçok hanı görme imkanına sahipsiniz.

Bursa’nın han ve kervansarayları kadar kapalı çarşısı da oldukça ünlü. Şehre ayrı bir çehre kazandıran bu çarşılar ilk etapta hanların araları çatı ile kapatılarak inşa edilmiş. Sonraki dönemlerde ise Sipahiler, Sahaflar, İvaz Paşa, Akatarlar, Eski Bakırcılar gibi çeşitli çarşılar tümden Kapalı Çarşı’yı oluşturmuş.

Çarşı yüzyıllar sonra bile hala şehrin ticari ve alışveriş merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Merkezde Ulu Camii’nin yakınında konumlanan Kapalı Çarşı’da aktarlar, sahaflar, kuyumcu dükkanları da var.

Aynı zamanda yerli-yabancı turistlerin alışveriş ve gezme amacıyla tercih ettiği en popüler yerlerden biri olan Kapalı Çarşı’yı siz de listenize ekleyebilirsiniz.

9. Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Emir Sultan Camii Bursa tatili

Bursa’da görülmesi gereken yerler listesindeki en eski yapılarından biri olan Emir Sultan Camii 15. yüzyılda Yıldırım Beyazıd’ın kızı Hundi Fatma Hatun’un isteği üzerine kocası Emir Sultan için yaptırılmış.

Camiyi ziyaret ettiğinizde ilk gözünüze çarpan unsur oldukça büyük bir avlusunun olması. Yapı yalnızca avlusunun değil kubbesinin genişliği ile de ünlü. Emir Sultan Camisi’nin kubbesi Bursa’daki en geniş kubbe olarak gösteriliyor.

Caminin mimarisinde şehirdeki birçok yapıda olduğu gibi zarif İznik çinileri kullanılmış. Ayrıca cam kenarı süslemeleri de yapının estetik yönünü kuvvetlendiriyor.

Caminin yan bölümünde ise bir türbe ve hamam var. Türbede Emir Sultan’ın sandukasını görebilir, yüzyıllar boyunca defalarca yenilenip belediyece hizmete açılan tarihi hamamda keyifli bir mola verebilirsiniz.

10. Hünkar Köşkü Müzesi

Hünkar Köşkü Müzesi Bursa gezisi

Bursa birçok yeriyle insanı zaman yolculuğundaymış gibi hissettiren bir şehir, özellikle bazı yapıları ziyaretçiler üzerinde biraz daha güçlü bir etki yaratabiliyor. Bunlardan biri de Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı komutanlarını da bir süre için ağırlayan, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veren Hünkar Köşkü Müzesi.

Hünkar Köşkü’nün yapılış amacı Abdülmecit Han’ın Bursa seyahati sırasında burada konaklamasıymış. 19. yüzyılda bir av köşkü olarak tasarlanıp 19 günde tamamlanan yapıda Mustafa Kemal Atatürk dışında Abdülaziz Han, 5. Mehmet Reşat ve bazı komutanlar da konaklamış.

Günümüzde özellikle müze bölümü büyük ilgi çekiyor. Peki, neler görebilirsiniz müzede? Müze Mustafa Kemal Atatürk’ün yatak odası, yemek odası, kabul salonu, havuzlu salon gibi birçok özel alandan meydana geliyor.

Aynı zamanda bu tarihi ambiyans içinde manzaralı bir restoran da bulunuyor. Restoranın menüsü oldukça zengin içerikli. Yani hem tarihi bir gezi turu hem de birbirinden lezzetli yemekleri Hünkar Köşkü’nde bulabilirsiniz.

11. Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi Bursa'da görülmesi gereken yerler

Bursa gezilecek yerler listesinde tarihin izini takip edebileceğiniz bir diğer önemli yapı da 1425 senesinde II. Murad tarafından yaptırılan Muradiye Külliyesi. Türbeler şehrinde II. Murad ve birçok Osmanlı hanedan üyesinin mezarlarını Muradiye Külliyesi’nin bahçesinde görmeniz mümkün.

Külliye kompleks bir yapı; yalnızca türbelerden oluşmasa da en çok türbeleri nedeniyle ziyaret ediliyor. Yemyeşil ağaçlarla kaplı bir bahçede 12 adet türbe var. Osmanlı dönemi mezar taşları ise oldukça dikkat çekici.

Huzurlu ve mistik bir atmosfere sahip külliyenin tarihi medresesi ise şu anda Kur’an ve El Yazmaları Müzesi olarak hizmet veriyor. Ayrıca 2 katlı ahşap ev de “Osmanlı Evi Müzesi” olarak kullanılıyor.

2014 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Muradiye Külliyesi şehrin Osmanlı kültürü ile sarmalanmış yerlerinden biri. Zaten burası Osmanlı sultanlarının Bursa’da yaptırmış olduğu son külliye.

Külliyeyi ziyaret ettiğinizde nostaljik hamamı ve zarif süslemeleriyle hoş bir görünüm sergileyen Muradiye Camii’ni de görebilirsiniz.

12. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Bursa'da gezilmesi gereken yerler

Arabalara özel bir merakınız varsa Bursa’da oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’ni de listenize dahil edin. Burası Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi olma unvanına sahip.

Müzeye giderseniz 2600 yıl öncesinde kullanılan tekerleklerden, fayton-at arabalarına, Tofaş’ın farklı dönemlerde Anadolu’da ürettiği modellerden Transformers benzeri araçlara kadar birçok tarihi değeri görme fırsatını yakalayacaksınız.

Zaman tünelindeki yolculuğunuz müzenin bahçesinde de devam edecek. Tofaş tarafından restore edilip 2000’li yıllarda müze olarak kullanılan binanın bahçesinde çok eski dönemlerden kalma birçok yapı var.

18. yüzyıldan kalma Türk evi ve tarihi Kozaklık binası da en az müze kadar ilgi çekici. Ayrıca 300 yıllık Çınar ve 200 yıllık Karadut ağacına da selam vermeden geçmeyin.

13. Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Bursa seyahati Bursa Kalesi Saltanat Kapısı

Şehrin tarihi sayfalarını açabileceğiniz yerlerinden biri de günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış Bursa Kalesi. Yaklaşık 3,5 km uzunluğunda surları var. Ayrıca 14 burca ve 5 kapıya sahip. Ana giriş kapısı ise Ortapazar Caddesi’ndeki Saltanat Kapısı.

Moloz taşlardan ve bloklardan yapıldığı belirtilen Bursa Kalesi Tophane Parkı ve Ulu Cami’ye yürüme mesafesinde. Tam Balibey Han’ın karşısında yükseliyor.

Bithynialılar’dan kalan yapı aynı zamanda Roma, Bizans ve Osmanlı’dan da izler taşıyor. Tarihinin milattan önce 1. yüzyıla kadar dayandığı tahmin ediliyor.

Zaman zaman restorasyon çalışmalarına maruz kalan kaleden Ulu Cami ve Bursa şehir manzarası görülebilir. Yalnız kale akşam saatlerinde pek güvenli değil; bu nedenle gündüz gitmenizi öneririm.

Zaten merkezdeyseniz ulaşımınız da oldukça rahat olacak. Bence gelmişken Bursa’nın en eski yapılarından birini de görmeden dönmeyin.

14. Bursa Atatürk Evi Müzesi

Bursa gezilecek yerler Bursa Atatürk Evi Müzesi

Bursa gezilecek yerler listesindeki en önemli ve etkileyici müzelerden biri Çekirge Caddesi’nde bulunan Bursa Atatürk Evi Müzesi.

Müzeyi şehrin ziyaretçileri için çok özel kılan özellik ise dönem dönem Atatürk’ü ağırlamış olması. İlk etapta Bursa Belediyesi tarafından Atatürk’e hediye edilen köşk 1973 senesinde; Cumhuriyet’in 50. yıldönümü şerefine bir müzeye çevrilip halka açılmış.

Bodrum ve çatı katlarını saymazsak iki katlı bir yapı burası. Dış mimarisinde Fransız stilinin zarifliği fark ediliyor. İlk katta dinlenme ve kabul odaları bulunurken, ikinci katta ise çalışma odaları ile yatak odaları sergileniyor.

Köşkün içindeki eşyaların neredeyse tamamına yakını Atatürk’ün orada kaldığı süre boyunca kullandığı orijinal eşyalar. Bu nedenle özellikle tarihe ilgi duyan kişilerin Bursa Atatürk Evi Müzesi’ni de mutlaka görmesini öneriyorum.

15. Karagöz Müzesi

Karagöz Müzesi Bursa gezilecek yerler

Ünlü Çekirge Caddesi’nde ve Bursa’nın kültür sembolü Karagöz Anıtı’nın hemen karşısında bulunan Karagöz Müzesi de gezi rehberinize dahil edilebilir.

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel gölge oyununa dair hafızanızı tazelemek ya da ona dair bilgi edinmek için rotanızı Karagöz Müzesi’ne doğru çevirin.

Eski bir trafo binasından dönüştürülen müzenin alt katındaki küçük sahnede haftada en az 1 kere gölge oyunları sergileniyor. Aynı zamanda Karagöz-Hacivat galerisi, tasvir yapım atölyesi, kukla galerisi ve ihtisas kütüphanesi de müzede görebilecekleriniz arasında.

16. Bursa Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi Bursa'da gezip görülecek yerler

25.000 eserlik büyük bir arkeoloji müzesini gezmek ister misiniz? Cevabınız evetse size Bursa Arkeoloji Müzesi’ne gitmenizi öneriyorum.

Bursa Arkeoloji Müzesi’nde arkeolojiyle ilgili oldukça geniş kapsamlı bir sunumla karşılaşacaksınız. Bazı eserlerin tarihi milattan önce 3.000 yılına kadar uzanıyor. Bu tarihten Bizans Dönemi sonlarına kadar arkeolojik çalışmalardan elde edilen çok sayıda buluntu müzede sergileniyor.

Müzedeki eserlerden bazılarına daha somut örnekler vermek gerekirse koleksiyonlar dahilinde Greko-Pers mezar steli, Roma Dönemi taş eserleri, Kybele heykelleri, Zeus-Herakles tasvirleri, Bizans Dönemi bronz, gümüş, pişmiş toprak eserler, Athena ve Apollo’nun bronz büstleri, sikkeler ve cam eserler bulunuyor.

17. Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi Bursa gezilecek yerler

Bursa’nın Osmanlı ve geleneksel Türk kültürünün şekillenmesinde öncü bir rolü var. Şehrin tarihini, gelenek ve göreneklerini, ticari hayatı gibi unsurları merak ediyorsanız Bursa Kent Müzesi doğru adres.

Türkiye’nin ilk kent müzesi unvanına sahip Bursa Kent Müzesi’nde şehrin topografik maketinden coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik özelliklerine kadar birçok bilgi ve belge sergileniyor. Görsel sunumlar, animasyonlar, objeler ve canlandırmalar ile müze sıkıcı olmaktan oldukça uzak.

Müzedeki en ilginç objeler arasında 6 Osmanlı padişahının balmumu heykeli de bulunuyor. Özellikle bodrum kattaki Tarihi Esnaf Sokağı görülmeye değer!

Özgün dekor ve canlandırmalar sunumdaki etkiyi pekiştirmiş. Bursa’nın geleneksel ticari hayatı bu katta canlandırılıyor. Müze ziyaretçilerin sadece görerek değil yaşayarak da Bursa’yı tanımasını amaçlıyor.

“Bursa gezilecek yerler” listesindeki müzenin sık sık ziyaret edilmesinin bir başka nedeni de değişen temalara yer verilmesi. Böylece her Bursa’ya gelişinizde müzedeki sergileri bir kontrol etmenizde yarar var. Ayrıca binada kafeterya ve hediyelik eşya dükkanları da mevcut.

18. Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet Caddesi Bursa gezilecek yerler

Bursa bir ticaret şehri ve bunu yansıtan en güzel yerler arasında 270 dükkanlı Cumhuriyet Caddesi de bulunuyor.

Dükkanların çoğunda çeşit çeşit halı ve perde bulmanız mümkün. Aynı zamanda züccaciyelerin sayısı da oldukça fazla.

Bursa’daki prestijli caddelerden biri olan Cumhuriyet Caddesi’nde özellikle nostaljik tramvay büyük ilgi görüyor. Öyle ki buraya başka bir araç da giremiyor çünkü cadde trafiğe kapalı. Siz de caddede keyifli bir tramvay yolculuğuna çıkabilirsiniz.

19. Osmanlı Evi Müzesi

Osmanlı Evi Müzesi Bursa'da görülmesi gereken yerler
Kaynak: kulturportali.gov.tr

Bursa’da tarihi evlerin en görkemlisi olarak görülen Osmanlı Evi Müzesi bodrum katı dahil üç katlı ahşap bir bina. 17. yüzyıl dönemini ziyaretçilerine canlı canlı yaşatıyor.

II. Murad Külliyesi’nin karşısındaki ahşap evin yerinde önceden II. Murad’a ait başka bir köşk olduğu söyleniyor. Hatta Fatih Sultan Mehmed’in de o evde doğmuş olduğuna dair bilgiler var.

Tarihi açıdan Bursa’nın en nadide yapılarından olan Osmanlı Evi Müzesi’nin ahşap mimarisi sıcak, otantik ve oldukça etkileyici. Evin süslemeleri tam da 17. yüzyılın mimari ve sanat karakterini konuşturuyor.

Müzenin çeşitli bölümleri arasında en dikkat çekeni ise harem odası. Ayrıca müzenin avlusundaki çeşme de yapıyla güzel bir bütünlük sağlamış. Özellikle II.Murad Külliyesi’ni ziyaret ederseniz bu evi de görmeden dönmeyin.

20. Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

Türk İslam Eserleri Müzesi Bursa gezilecek yerler

İslami eserler ve yapılar bakımından Türkiye’nin en etkileyici şehirlerinden biri Bursa. Özellikle Türk-İslam tarihine meraklı gezginler Bursa’nın bu alandaki köklü geçmişine ve barındırdığı eserlere büyük ilgi gösteriyorlar.

Türk-İslam temalı çok sayıda eseri bir arada görmek istiyorum derseniz de sizin için önerim Türk İslam Eserleri Müzesi olacak. Diğer ismiyle Yeşil Medrese.

Peki, müzede neler var? Kapalı ve açık teşhir alanlarına sahip Türk İslam Eserleri Müzesi’nde güzel bir sunum gerçekleştiriliyor. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden kalma çok sayıda eser teşhir ediliyor. Eserler 13. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki döneme ait.

Çini, seramik, oyma, ahşap ve kakma eserler ile İslami döneme ait çok sayıda sikke müzede görebilecekleriniz arasında. Ayrıca geleneksel Türk giysileri ve el işleri de konseptin etkisini güçlendirmiş.

Müzenin bir de açık alan sergisi bulunuyor. Bahçeye çıktığınızda İslami dönemden günümüze kadar gelmiş mezar ve mezar taşlarını inceleme imkanını bulabilirsiniz. Ayrıca açık teşhir alanındaki kitabeler de Türk-İslam tarihi için güzel bir kaynak değerinde.

Bu değerli müzeyi bilhassa Türk-İslam tarihine ilgi duyan gezginler Bursa gezilecek yerler listesine ekleyebilir.

21. Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Bursa rehberi Uluumay Osmanlı Halk-Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
Kaynak: bursa.com.tr

Anadolu Kültür Vakfı kurucu üyelerinden Esat Uluumay ve ailesine ait; 50 yıllık araştırma sonucu toplanan çok kapsamlı bir koleksiyon günümüzde Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nde gün yüzüne çıkarılıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca içinde barındırdığı çok çeşitli kültürel-etnik grupların yaşantısı, giyim tarzları ve geleneklere koleksiyon üzerinden tanık olabileceksiniz. Müzede tam 18 değişik koleksiyon mevcut; her biri ayrı ayrı müzelerde sergilenecek kadar kapsamlı ve özel.

Müzede en ilgi çekici bölüm çeşitli halk ve etnik gruplara ait 220 takım orijinal kıyafetin teşhir edildiği koleksiyon. Ayrıca müzede dergah kültürü, kahve kültürü, hamam kültürü, halk takıları, müzik aletleri, mutfak kültürü, boncuklu eşyalar, bazı Semavi din önderlerinin kıyafetleri, at koşum ve binicilik kültürü ve geleneksel halk el sanatları ile ilgili koleksiyonlar da yer alıyor.

Özel bir müze olan Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nde parçalarının tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan birçok koleksiyonu bir arada görme imkanına sahipsiniz. Sizi farklı kültürlere doğru bir yolculuğa çıkartacak olan müzeyi mutlaka Bursa gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririm.

22. Atatürk Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı Bursa gezisi

Bursa’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında Atatürk Kent Ormanı da bulunuyor. Üstelik şehir merkezine yalnızca 10-12 km uzaklıkta. Şehir kalabalığı ve günlük hayat karmaşasından sıkılan kendini kısa süre içinde stres atabileceği bir doğa ortamında bulma şansına sahip.

Kent ormanı Bursalıların özellikle hafta sonları yoğun olarak geldiği bir bölge. Tertemiz oksijen dolu havası insanı kısa sürede şarj etmeyi başarıyor. Çam ağaçlarının kokusu eşliğinde yürüyüş yapmak, piknik alanlarında vakit geçirmek ve bazı sportif aktivitelerle uğraşmak buradaki seçenekleriniz arasında.

Yeme-içme olanaklarına gelirsek ormanda atıştırmalık ve fast-food tarzı yiyecekler için bazı büfeler hizmet veriyor. Ayrıca belediyenin işlettiği bir restoran da mevcut.

Gerçi biraz bakımsız olması göze batsa da yemyeşil, huzurlu ve tazeleyici bir doğa molası için Nilüfer ilçesindeki Atatürk Kent Ormanı güzel bir alternatif.

Yerli-yabancı turistler özellikle kent ormanındaki seyir terasında doğa ile iç içe olmanın ve manzaranın tadını doyasıya çıkarıyor. Yalnız hafta sonları genellikle çok kalabalık olduğundan mümkünse hafta içi gitmenizi tavsiye ederim.

23. Balibey Han

Balibey Han Bursa gezilecek yerler

Bursa’nın en meşhur hanlarından biri Balibey Han. Aynı zamanda Osmanlıların da ilk 3 katlı hanı olma özelliğine sahip.

Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma Balibey Han 15. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılmış. Niğbolu sancak beyinin oğlu Bali Bey tarafından şehre ticari faaliyet için gelenleri ağırlamak ve Kapalı Çarşı’daki dükkanlarla mal alım-satım işlemleri gerçekleştirmek amacıyla yaptırılmış.

64 odalı han Kapalı Çarşı’nın hemen karşısında. Yapı daha yakın tarihlerde (1950 sonrasında) ise zaman zaman kahvehane ve sığınak olarak da kullanılmış. Restorasyon çalışmalarının ardından; yani 2009 yılında itibaren han geleneksel el sanatları çarşısı olarak ziyaretçileri ile buluşmaya devam ediyor.

24. Emir Sultan Türbesi

Emir Sultan Türbesi Bursa gezilecek yerler

Yıldırım Beyazıt’ın kızı Hundi Fatma Sultan ile evlenen Emir Sultan özellikle İslam tarihi açısından yaptığı çalışmalarla önemli bir şahsiyet olarak görülüyor. Yıldırım ilçesindeki türbesi ise eşi tarafından yaptırılmış ve Emir Sultan Camisi ile karşılıklı duruyor.

Manevi atmosferi ile çoğu kişide yoğun hisler uyandıran ve özellikle Bursalılar için ayrı bir önem taşıyan türbenin çevresinde ise tarihi bir mezarlık var. Ayrıca manzaralı çay bahçesi de ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Yıllar içinde çok kez yıkılıp zarar gördüğü için şu anda orijinal halinden biraz uzak olan Emir Sultan Türbesi’ni de Bursa gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

25. Eski Aynalı Çarşı

Eski Aynalı Çarşı Bursa gezisi

Bursa’nın ünlü Kapalı Çarşısı’nda gezebileceğiniz diğer bir tarihi yer de Eski Aynalı Çarşı. Yüzyıllardır ayakta kalmış ve Bursa’nın sembollerinden biri. Aynı zamanda Orhan Gazi Külliyesi’nin de hamamı.

Hamam şehirdeki en eski yapılar arasında; inşa edilme tarihinin 1339 senesi olduğu tahmin ediliyor. Bursa’nın ilk çarşı hamamı ve bunun yanı sıra çifte hamam özellikli olmasıyla da ünlü

Ne yazık ki Eski Aynalı Çarşı tarih boyunca çeşitli yangınlardan ötürü zarar görmüş. Günümüzde ise turistlerin ilgisini çekebilecek hediyelik eşyaların satıldığı bir çarşı olarak gezginleri ağırlıyor.

Çoğu turist buranın tarihi, sıcak ve nostaljik atmosferinden hoşnut bir şekilde ayrılıyor. Kapalı Çarşı’ya gelmişken Eski Aynalı Çarşı’yı ziyaret edebilirsiniz.

26. Kültürpark

Kültürpark Bursa'da nereler gezilir?
Kaynak: youtube

Bursa gezilecek yerler arasında sosyal ve kültürel etkinlikleriyle ünlü bir yeri gezmek isterseniz Kültürpark’a doğru yola koyulun.

Yaklaşık 400 bin metrekarelik Kültürpark’ın içinde Açık Hava Tiyatrosu, Arkeoloji Müzesi, konservatuar gibi yapılar yer alıyor. Ayrıca Kültürpark 1963 yılından bu yana Uluslararası Bursa Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

Buranın şehir açısından bir başka önemi daha var: Bursa’da düzenlenmiş ilk büyük yeşil alan. Yani sadece sosyal ve kültürel aktivitelerle değil çok temiz, düzenli ve bakımlı alanlarıyla da kentin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri.

Parkın güzelliğine güzellik katan gölette dilerseniz sandalla bir gezintiye çıkın ya da gölün hemen çevresindeki lokanta, bar ya da çay bahçelerinde keyifli zaman geçirin. Ayrıca çocuğunuz varsa ya da adrenalin seviyorsanız parkın içindeki Lunapark’ta heyecanlı anlar yaşayabilirsiniz.

27. Tophane Saat Kulesi

Tophane Saat Kulesi Bursa gezilecek yerler

Tophane Parkı’ndaki Tophane Saat Kulesi özellikle bölgeye gelmişken mutlaka görmenizi önerdiğim bir yapı. Birçok şehir saat kulesiyle ünlüdür; Bursa’nın saat kulesi de Tophane Saat Kulesi. Yapının II. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine inşa edildiği söyleniyor.

Saat kulesi her katında penceresi bulunan, pek ilgi çekici olmasa da kendine has stili ile 6 kat boyunca yükselen tarihi bir yapı. En üst katının her cephesinde yuvarlak saatler var. Maalesef ki saatler orijinal değil ama yine de yapı ile iyi bir uyum sağlamış.

Tophane Saat Kulesi’nin asıl ilgi çekici yanı harika bir panoramik Bursa manzarasını tepesine çıktığınız anda ayaklarınızın altına sermesi. O güzel manzarayı seyretmek için 89 basamaklı ahşap merdivenleri çıkmaya değer. Üstelik Orhan ve Osman Gazi Türbeleri’ne de çok yakın.

28. Arap Şükrü Sokağı

Bursa'da gezilecek yerler Arap Şükrü Sokağı

Bursa’da eğlenmek için adres sorulduğunda yollar genellikle Arap Şükrü Sokağı’na çıkıyor. Yani Bursa gezgini olup da canınız rakı, balık, sohbet, muhabbet, fasıl özetle bolca eğlence isterse rotanızı Osmangazi’deki Arap Şükrü Sokağı’na doğru çevirebilirsiniz.

İstanbul’un Çiçek Pasajı’na da benzetilen Arap Şükrü Sokağı’nın hikayesi Arap Şükrü’nün sokağa kendi mekanını açmasıyla başlamış. Aynı yerde farklı restoranların da açılmasıyla sokak gittikçe şimdiki görünümüne doğru evrilmiş.

Mekanlardan ve çalgıcılardan yükselen müzik seslerine keyifli insanların sohbetleri de eşlik ettiğinde sokağa huzurlu sıcacık bir enerji hakim oluyor. Merkeze yakın mesafede olan Arap Şükrü Sokağı’nı Bursa gezilecek yerler listenize yazabilirsiniz.

29. Üftade Camii

Üftade Camii Bursa görülecek yerler

Bursa’nın manevi büyüklerinden Üftade Mahmut Muhiddin’in yaptırdığı Üftade Camisi 16. yüzyıldan kalma. 1855 depreminden sonra camide dönem dönem yenileme-onarma çalışmaları gerçekleştirilmiş ve yapı günümüze kadar gelmiş.

Tuğla ve kesme taştan yapılan caminin iç kısmında ahşap sütunlu kurşun kaplı kubbe ile örtülü ana ibadet yeri bulunuyor. Son cemaat yeri ise 3 bölümden oluşuyor. İç dekorasyondaki 19. yüzyıla ait kalem işleri estetik açıdan camiye hoş bir hava katmış. Ayrıca cami 26 adet pencereden ışık alıyor.

Üftade Camii özellikle manevi ve dini değeri yüksek yerleri gezmeyi sevenler için en huzur verici yapılardan biri. Caminin hemen yanında ise Üftade Mahmut Muhammed’in ve bazı yakınlarının türbesi bulunuyor. Genellikle hafta sonları çok kalabalık olsa da burası yerli-yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri.

30. Bursa Merinos Enerji Müzesi

Merinos Enerji Müzesi Bursa gezilecek yerler
Kaynak: kulturportali.gov.tr

Elektriğin keşfi medeniyetleri ve dünyayı çok büyük bir değişime uğrattı. Peki, elektriğin tarihini üretim safhalarını, keşfinden öncesi ve sonrasını merak ediyor musunuz? Konuyla ilgilenenler için Bursa Merinos Enerji Müzesi oldukça etkileyici ve aydınlatıcı bir sunum ile ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor.

Osmangazi’deki müzede elektrikle ilgili her türlü bilgi kapsamlı ve ilgi çekici şekilde aktarılıyor. Konuyu anlatmak için canlandırma, ışıklandırma-ses efektleri, fotoğraf ve animasyonlardan yararlanılmış. Burada merakınızı celbedecek ve size doyumlu bir vakit geçirtecek birçok öğe yer alıyor.

Özellikle çocuğunuz varsa Bursa Merinos Enerji Müzesi onun için de oldukça bilgilendirici bir kültür-bilim turu olabilir. Bursa tatilinizi sonlandırmadan bu bilim müzesini de mutlaka ziyaret edin.

31. Hüsnü Züber Evi

Hüsnü Züber Evi Bursa gezilecek yerler
Kaynak: b gazete

Bursa gezilecek yerler listesinde sırayı özellikle 1990’lı yıllardan sonra şehirdeki hemen hemen herkesin tanıdığı Hüsnü Züber’e ait bir müze alıyor: Hüsnü Züber Evi.

Hüsnü Züber’i Bursalılara sorduğunuzda çoğu kişi ondan sevgi, saygı ve hayranlıkla bahsediyor. Kendisi sanatçı, zanaatkar, müzeci, yazar gibi farklı kimlikleri barındırıyor. Aslen Bursalı olmayan Hüsnü Züber başta Türk motifli kaşıkları olmak üzere dağlama yöntemi ile çalıştığı daha birçok ahşap eşyayı sergilemek için 1988’de şehre gelmiş.

Müzecilik hayalini gerçekleştirmek için şu anda Kaplıca Caddesi’nin güney tarafındaki eski bir Osmanlı evini restore eden Hüsnü Züber burada sanat eserlerini sergilemeye başlamış.

Yaşayan müze konseptindeki iki katlı evin alt bölümünde Türk motifleri ile bezeli kaşık/ahşap eserler ile Hüsnü Züber’in grafik çalışmaları bulunuyor. Üst bölümde ise bazı antika eşyalı odalar ve etnografik eserler teşhir ediliyor. Ayrıca özel belgeler de sergileniyor.

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Hüsnü Züber Bursalılar için hala büyük önem taşıdığı için müzenin de ziyaretçi sayısı oldukça fazla. Ayrıca evi gezerken hikayelerin anlatılması; bağlama, kanun, ney, tambur ezgilerinin odalardan yükselmesi ambiyansı çok daha etkileyici kılıyor.

32. Zafer Plaza

Zafer Plaza Bursa'da gezilecek yerler

AVM kültüründen hoşlanan bir gezginseniz Bursa’nın en ünlü alışveriş merkezi olan Zafer Plaza çok hoşunuza gidebilir. Burası şehrin en popüler ve köklü AVM’leri arasında.

Zafer Plaza 1999 senesinde Bursalılara hizmet vermeye başlamış. Binanın ilginç ve şaşalı bir mimarisi olduğunu da söylemek gerek. Cadde seviyesinin ve yerin altında toplamda 6 kat olarak inşa edilmiş. Böylece çevre dokusuyla ortaya çıkabilecek mimari bir uyumsuzluğun da önüne geçilebilmiş.

Plazanın orta kısmındaki göz kamaştırıcı cam piramit ise sadece yapının değil Bursa’nın da sembollerinden biri. Gün ışığı alışveriş merkezine bu noktadan giriyor ve harika görüntüler ortaya çıkıyor.

Zafer Plaza’da çok sayıda alışveriş seçeneği, sinemalar, eğlence ve yeme-içme mekanları yer alıyor. İstediğiniz her şeyi aynı yerde gerçekleştirmeniz ve keyifli saatler geçirmeniz mümkün. Osmangazi’de ve şehrin en işlek yerlerinden birinde konumlanan Zafer Plaza’yı da dolaşıp keşfedebilirsiniz.

33. Ninova Aquapark

Bursa gezilecek yerler rehberinin en dinamik ve eğlenceli merkezlerinden biri olan Ninova Aquapark özellikle çocuklu ailelerin gözdesi.

Ninova Aquapark’ta turistler sıcak günlerin tadını doyasıya çıkarıyor. Su kaydıraklarında coşkunun peşinden gitmek, havuzda yüzmek, güneşlenmek ve hatta fitness salonunda spor yapmak ziyaretçilerin bu tesislerdeki olanakları arasında yer alıyor.

Çocukların çok eğlendiği tesislerde onlar için ayrıca tematik bir çocuk havuzu ve su kaydırakları da inşa edilmiş. Saatlerin çoğu kişi için dakikalar gibi akıp gittiği Ninova Aquapark’ta zengin bir içecek-yiyecek menüsü de bonus değeri taşıyor.

34. Sukay Park

Bursa su eğlencelerinde de gezginlere keyifli anlar vadediyor. Osmangazi’de merkezi bir konuma sahip Sukay Park kablolu su kayağı sporunun yapıldığı bir alan. Ayrıca Türkiye’nin bu alanda ilki olma özelliğini de taşıyor.

Kulelere bağlı, su seviyesinin 10 metre yukarısındaki kablolar sporcuları çekerek göletin üzerinde özgürce kaymalarını sağlıyor. Özellikle yaz aylarında Sukay Park’ta kablolu su kayağı (Kneeboard, Wakestate, Çift Kayak, Mono Kayak, Disk, Wakeboard) eğitmenleri isteyen kişilere kurslar veriliyor.

Sukay Park yalnızca kablolu su kaydırağı sporu yapabileceğiniz bir yer değil. Burada ada, çocuk su oyun parkı, yürüyüş/koşu parkurları, restoran/kafeler ve bazı alışveriş imkanları da var. Ada göletin tam ortasında ve sıcak bir günü güzelleştiriyor.

35. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Bursa gezilecek yerler

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi görkemli ve modern mimarisi, devasa panoramik görüntüleri, çeşitli sergileri ile yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde kayıtlara geçmiş bir kültür merkezi.

Müzenin kuruluş amacı uzun yıllar boyunca Osmanlı’nın başkenti olan Bursa’nın fethini ve sonraki süreci ziyaretçilere sanki o dönemlere ışınlanmışlar gibi yaşatmak. Kubbe tasarımlı müzenin içine girdiğinizde kendinizi Bursa’nın fethini resmeden devasa bir 360 derece panoramik görüntü sayesinde sanki gerçekten o yıllara gitmiş gibi hissediyorsunuz.

Müzedeki panoramik görüntü çok gerçekçi ve Bursa’nın fethini çok detaylı bir şekilde yansıtıyor. 8.300 metrekarelik bir alana inşa edilen Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi aynı zamanda dünyanın en büyük panoramik müzesi olma unvanına da sahip.

Temelleri 2015 senesinde atılan müzede kronolojik sergi alanı ile çini panolar da bulunuyor. Ayrıca müzenin çarpıcı ve maliyetini artıran özelliklerinden biri de ekolojik yapıya uygun; yeşil bina olarak inşa edilmesi. Müzenin maliyetinin ise 45 milyon lira olduğu söyleniyor.

Bursa ve Osmanlı tarihinin en ilgi çekici aktarımlarından birine şahit olmak için Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni de gezi planınıza dahil edebilirsiniz. Müze Osmangazi’de olduğu için oldukça da merkezi bir konumu var.

36. Saraybosna Kardeşlik Çeşmesi

Saraybosna Kardeşlik Çeşmesi Bursa gezisi

Bursa gezilecek yerler listesinin son sırasında Saraybosna Kardeşlik Çeşmesi yer alıyor. Merkezi konumdaki Şehreküstü Meydanı’nda inşa edilen çeşme Bosna Hersek (Aynı zamanda Balkanlar) ile kardeşlik ilişkisini simgeliyor.

Saraybosna’daki orijinal çeşmeye uygun biçimde tasarlanan kardeşlik çeşmesi Bosna Hersek’in simgesi durumunda ve sebil olarak da isimlendiriliyor. 2007 senesinde Saraybosna’nın Starigrad Beldesi ile bir kardeşlik protokolü yapıldı ve hemen ertesi sene bunu sembolize eden çeşme Bursa’ya da inşa edildi.

Niye Bosna Sebili yaptırılmış diye merak edenleriniz olabilir. Aslında onun da bir hikayesi var. Bosna Sebili Fatih Sultan Mehmed’in bölgeyi fethinden sonraki bir süreçte yaklaşık 30 çeşmeyle beraber yaptırılmış.

18. yüzyıldan kalma ve Bosna valisi Muhammed Paşa imzasını taşıyor. Onca sene sonra bile ayakta kalan tek çeşme olması etkileyici. Bosna-Hersek ile ortak bir miras değerini taşıyor. Görmeden dönmeyin derim.

Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler Listesi

Bursa’nın içinde ve merkezi bölgelerinde gezilecek birçok turistik nokta var ancak şehrin çevresi de turizm açısından zengin. Bursa’ya gelmişken yakınlarda da gidilebilecek yerlerden derlediğim bir liste hazırladım.

İşte Bursa çevresinde gezilecek yerler listesi:

1. Uludağ Milli Parkı

Uludağ Bursa'da gezilecek yerler

Bursa ve kayak denildiğinde akla hemen Uludağ geliyor. Bursa’nın özellikle kış aylarında yoğun turist çeken bölgesi aynı zamanda ülkemizin de en popüler kayak merkezi.

2543 metre yüksekliğindeki Uludağ senede 4-5 ay karlarla kaplı. Kayak sporunu sevenler için harika bir eğlence fırsatı sunuyor. Ayrıca bembeyaz karların verdiği huzur, tertemiz hava ve romantik ambiyans da buranın turistik cazibesini daha da artırıyor.

Uludağ Kayak Merkezi’nde yalnızca kayakla sınırlı olduğunuzu düşünmeyin. İsterseniz buz pateni, snowboard, kar motosikleti gibi başka aktivitelere de katılabiliyorsunuz.

Uludağ aynı zamanda bölgedeki bitki, flora ve fauna zenginliği nedeniyle de 1961 senesinde Milli Park olarak ilan edilmiş. Endemik bitki ve hayvan çeşitleri ile park büyük ilgi görüyor. Uludağ yaz aylarında da trekking, kampçılık ya da piknik yapma gibi aktiviteler için uygun koşullar sunuyor.

2. Cumalıkızık

Cumalıkızık Bursa tatili

Cumalıkızık Uludağ’ın eteklerinde, eski dönemlerden fırlamış gibi duran şirin bir köy. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna tanıklık etmesi ve savaşların etkisiyle çevresindeki birçok köy yok olurken günümüze kadar gelebilmesi tarihi önemini de pekiştiriyor.

Cumalıkızık’ı Bursa’da kahvaltı edilebilecek yerler arasına sokmak mümkün çünkü köy Bursalıların özellikle hafta sonu için kahvaltıya geldikleri bir yer. Zaten buraya hafta sonu gelecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririm zira yer bulmakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Köyün rengarenk çehresine ise hayran kalmamak pek mümkün değil. Betorname binalara hemen hemen hiç rastlamadığınız dar, kaldırımsız ve taşlı yollarda sarı, mor, mavi, pembe gibi renklere boyanmış birçok köy evi görüyorsunuz.

Üstelik restorasyon çalışmaları da orijinal yapı planlarına uygun yapıldığı için köy kendine has yapısını günümüzde bile korumayı başarıyor.

2014 senesinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Cumalıkızık Köyü’nün sokakları ve özgü tarihi dokusu keşfedilmek için sizi bekliyor.

3. Trilye

Trilye Bursa görülecek yerler

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Trilye Osmanlı ile Rum sentezini yansıtan küçük ve sevimli bir kasaba. Yapıları, sokakları ve havası gibi insanları da oldukça sıcak.

Eski bir balıkçı Rum köyü olan Trilye’nin en güzel süsü genellikle ahşap ve taştan yapılma 2-3 katlı tarihi evler. 150-200 yıllık cumbalı evlerin güzelliği bölgeye karakteristik bir hava katıyor.

Manzarası ve denizi etkileyici, tarihi ise yüzyıllar öncesine dayanıyor. Denize paralel nostaljik sokakların her biri insanda hepsini tek tek arşınlama isteği uyandırıyor.

Ayrıca Trilye’nin meşhur geleneksel mekanlarının yanı sıra birçok tarihi yapısı da var. Kemerli Kilise, Dindar Evi, Taş Mektep, Aya Yani Manastırı ve Osmanlı Hamamı önerebileceklerimden yalnızca birkaçı.

Bölge zeytini ile meşhur olduğundan aslında Trilye’nin ismi 1963 yılı itibarıyla Zeytinbağı olarak değiştirilmiş. Buraya geldiğinizde mutlaka zeytin ve zeytin ürünlerinden de almayı unutmayın.

4. Gölyazı

Gölyazi Bursa gezilecek yerler

Gölyazı Uluabat Gölü üzerindeki Rumlardan kalan bir yarımada. Gölyazı’na karadan bir köprü ile geçiş yapılabiliyor. Mübadele öncesinde burası temel geçim kaynağı balıkçılık olan bir köymüş. Gerçi hala bölge halkı için balıkçılık en ön sırada geliyor.

Eskiden Apollon Krallığı’nın başkenti olan köyde Bizans ve Osmanlılar da birçok iz bırakmış. Maalesef tarihi dokusunu çok iyi koruyabildiğini söylemek pek mümkün değil ama yine de geçmişine dair birçok şeye sizi de şahit ediyor Gölyazı.

Rumlardan kalma taş kilise ve bazı tarihi eser kalıntıları var köyde. Buraya gelenlerin en keyifli zaman geçirdikleri aktiviteler arasında ise sandal ya da tekne turu atmak bulunuyor.

Özellikle İstanbulluların Trilye gibi haftasonu kaçamak yerlerinden olan Gölyazı huzurlu, dingin bir köy ve biraz inzivaya çekilmek isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Bursa çevresinde gezilecek yerler listenize bu küçük adacığı da eklemenizi öneririm.

5. Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi Bursa çevresinde gezilecek yerler

Doğaseverlerin ve bol temiz havaya ihtiyaç duyanların yönelebileceği en güzel adreslerden biri Suuçtu Şelalesi.

38 metreden şırıl şırıl akan sularının sesi ve görüntüsü tam bir meditasyon etkisi yaratıyor. Tabii ki doğa fotoğrafçıları için de çok etkileyici kareler sunuyor.

Muradiye Sarnıç Köyü yakınlarındaki Suuçtu Şelalesi doğa yürüyüşü ve piknik yapmak isteyenlerin de favorileri arasında. Ayrıca biraz üst bölümlerde yemek yiyebileceğiniz restoranlar da var. Bir fay hattının çökmesi ile oluşan şelale etrafındaki kayın ağaçları ve serin havası ile dört mevsim ziyaret edilebiliyor.

6. İznik

İznik Bursa'da nereler gezilmeli?

Bursa’nın kuzeydoğu tarafındaki ilçesi İznik özellikle hızlı betonlaşma nedeniyle doğa ortamlarından gittikçe uzaklaşan ve karmaşanın içinde yaşayan büyük şehirlerdeki insanların hafta sonu ya da günübirlik gelmeyi tercih ettikleri bir yer.

İznik Anadolu’daki ilk Türk başkenti olma unvanına sahip. Tarihsel açıdan önemli bir yeri var ve sınırları içinde birçok tarihi yapı barındırıyor. Buraya giderseniz özellikle İznik Müzesi, İznik Kalesi, Lefke Kapısı, Ayasofya Cami ve Müzesi, Yeşil Cami, Antik Roma Tiyatrosu, Hacı Hamza Hamamı gibi yapıları gezip görme fırsatını kaçırmayın.

Doğal güzellikleriyle de ünlü ilçede İznik Gölü’ne ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Göl turistler arasında oldukça popüler. Siz de gölü ziyaret ederek yemyeşil, sakin, huzurlu bir ortamda dinlenebilir, kano kiralayarak gölde gezintiye çıkabilir ve gün batımının enfes görüntülerine tanık olabilirsiniz.

7. İnkaya Tarihi Çınarı

İnkaya Tarihi Çınarı Bursa gezi notları

Bursa Uludağ yolunda biraz durup, 600 yaşındaki İnkaya Tarihi Çınarı’nın gölgesinde dinlenmenin verdiği keyif bir başka. Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biri olan tarihi çınar ağacı Bursa’nın da sembolleri arasında.

Tarihi çınar ağacı 35 metrelik boyu ve 3 metrelik çapıyla devasa bir büyüklüğe sahip. İsmini ise İnkaya Köyü’nden almış. Kocaman gölgesinde çay-kahve içebileceğiniz masa ve sandalyeler bulunuyor.

Çoğu insanın doğadan gittikçe uzaklaşmak zorunda kaldığı böyle bir çağda 600 yıllık çınar ağacının belki de size anlatacağı çok şey vardır.

8. Saitabat Şelalesi

Şaitabat Şelalesi Bursa'da gezilmesi gereken yerler

Bursa çevresinde gezilecek yerler listesinde merkeze 22 km mesafedeki Saitabat Şelalesi de bulunuyor. Yemyeşil bir doğa tablosunun ortasında gürül gürül akan şelale görüntüsüyle büyülerken, sesi ile de tatlı bir huzur veriyor.

Şelalenin çevresinde yürüyüş yolları, çeşitli kafe ve restoranlar bulunuyor. Ayrıca bölgede piknik alanları ve WC imkanı da var. Aile ve arkadaşlarla gelinebilecek en keyifli yerlerden biri. Doğada olma fırsatını buldu mu kaçırmayan gezginler için Saitabat Şelalesi güzel bir adres.

9. Misi Köyü

Misi Köyü Bursa'da nereler gezilir?

Nilüfer Çayı, kavak ağaçları, meyve ağaçları, çınar ağaçları, asma yaprakları, şarapları, üzüm ve pekmezleri derken Misi Köyü de Bursa seyahatinizin unutulmazları arasına girmeye aday.

Nilüfer ilçesine bağlı Misi Köyü hem Bursalıların hem de çevre illerdeki kişilerin sık sık hafta sonu kahvaltı etmek ve şehirden uzaklaşmak için geldikleri bir yer. Yemyeşil doğası ve mis gibi havasıyla enerjinizi tazeliyor.

Misi Köyü’nün geçmişi ise 2000 yıllık; eski adı Mysia. Çok eski bir yerleşim yeri olan Misi Köyü’nde özellikle Nilüfer Çayı’nın kenarındaki çay bahçeleri ve mekanlarda oturup ördekleri seyre dalabilirsiniz.

Ayrıca Misi Köyü’ne gelmişken bilhassa bu yörede yetişen; misket üzümlerden yapılmış meşhur Misi şarap ve pekmezlerden almayı unutmayın.

10. Mudanya

Mudanya Bursa gezilecek yerler

Bursa çevresinde gezilecek yerler listesinin önemli turistik noktalarından biri de Mudanya. Bursa merkeze yaklaşık 34 km uzaklıkta ve özellikle yaz aylarında denize girip serinlemek isteyenlerin gözdesi.

Mudanya Marmara Denizi kıyısında şirin bir kasaba. Evveli milattan önce 2000’li yıllara uzandığı için de tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ayrı bir etki yaratıyor.

Mudanya’da yapabileceğiniz birçok şey var. Özellikle de ilçenin en popüler yeri olan Tarihi Girit Mahallesi’ne mutlaka uğramanızı öneririm. Burası deniz kenarındaki eski bir Rum yerleşim mahallesi. Çevrede birbirinden güzel tarihi konak ve evler bulunuyor.

Yıldıztepe ise manzaranın içine çekilebileceğiniz harika bir seyir noktası. Çoğu turistin de en uğrak yerleri arasında. Ayrıca dilerseniz Mudanya plajlarında kendinizi denize, kuma ve güneşe bırakabilirsiniz. Tabii eğlenceleri ve restoranları ile ünlü bu kasabada rakı-balık yapmadan da dönmek olmaz.

11. İnegöl

Bursa gezilecek yerler İnegöl

Bursa çevresinde gezilecek yerler arasında şehrin ikinci büyük ilçesi İnegöl de bulunuyor. Bursa merkeze 42 km mesafede ve turistik açıdan ilgi çekici.

Meşhur tereyağlı İnegöl köftesi ile ünü tüm Türkiye’ye yayılan İnegöl ilçesinin daha birçok etkileyici özelliği var. Örneğin sanayileşme alanında İnegöl oldukça gelişmiş bir ilçe. Özellikle mobilyalarına rağbet fazla.

Peki, tarihi ve kültürel yerleri nereleri? İnegöl’e giderseniz benim görmenizi tavsiye edebileceğim yerlerin başında İshak Paşa Külliyesi, Oylat Kaplıcaları, Oylat Mağarası, Ortaköy Kervansarayı ve İnegöl Kent Müzesi geliyor.

İnegöl’ün yemeklerini ise bir zamanlar ilçede devasa heykeli dikilen köftesiyle sınırlı tutmamak lazım çünkü oldukça meşhur başka lezzetler de var burada. Örneğin İnegöl piyazı, Kemalpaşa tatlısı, İnegöl şırası ve Bursa şeftalisi de deneyebileceğiniz yöresel tatlar arasında.

12. Oylat Mağarası

Oylat Mağarası Bursa gezisi

Bursa çevresinde gezilecek yerler listesinde İnegöl’deki Oylat Mağarası turizm bakımından oldukça önemli bir nokta.

Oylat Mağarası İnegöl’ün yaklaşık 20 km kadar güneydoğusunda bulunuyor. Mağarada eski dönemlere ait yaşam izlerine rastlanması ise coğrafi etkileyiciliğinin yanında ona tarihi bir değer de kazandırmış.

İnegöl’de irili ufaklı çok sayıda mağara olması dikkat çekici ama bunlar arasında en meşhuru Oylat Mağarası. 750 metrelik mağara birbirine bağlı iki kattan meydana geliyor.

Mağaraya girdiğinizde bol bol dikit, sarkıt, perde damlataşları, damlataş havuzları, duvar, sütun görmeniz mümkün zira burası ülkemizdeki en büyük mağaralardan biri.

13. Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları Bursa tatili

Bursa çevresinde gezilecek yerler arasında son sırayı Oylat Kaplıcaları alıyor. İnegöl merkeze yaklaşık 27 km bir mesafede.

Oylat Kaplıcaları adından da anlaşıldığı gibi sağlık turizmi bakımından çok popüler bir yer. Tamamen ormanlık bir alanın içinde ve şifalı suları ile kireçlenme, romatizmal hastalıklar, beyin yorgunluğu, tansiyon rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, böbrek sorunları gibi birçok hastalığa çare olabiliyor.

Hamamların ve otellerin yer aldığı bölge dört mevsim yerli-yabancı turistlerin akınına uğruyor. Doğal güzellikleri ile de akıllara kazınan Oylat Kaplıcaları her mevsim farklı bir büyüleyiciliğe bürünse de özellikle sonbahardaki ambiyansı kaçırmayın derim.

Bonus: Teleferik

Bursa hakkında bilgiler teleferik

Bursa merkez – Uludağ arasını karayolu yerine havadan harika bir panoramik şehir manzarası eşliğinde aşmak isterseniz meşhur Teleferik yolculuğu sizi bekliyor.

Bursa Teleferik hattı dünyadaki en uzun aktarmasız teleferik hattı. Tam 9 km uzunluğunda; Teferrüç-Sarıalan-Kurbağakaya olmak üzere toplamda 3 durağı bulunuyor.

En son durak Kurbağakaya ve buraya Bursa merkezden 30 dakika içinde çıkmanız mümkün. Ayrıca her durakta farklı aktivite seçenekleri var. (Cafe, restoran, konaklama yerleri, hediyelik eşya-spor malzemeleri satış noktaları vb.)

Her bir durağa ulaşmanız ise 15 dakika sürüyor. Aynı zamanda ekstra ücret vererek ailece aynı kabine binme imkanını değerlendirebilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Bursa gezilecek yerler harita konumları
Bursa gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Bursa gezilecek yerler listesindeki her bir noktanın konumunu pratik ve hızlı bir şekilde görüntüleyebilmeniz için “Bursa gezilecek yerler haritası” hazırladım.

Haritayı seyahatiniz esnasında akıllı telefon ve tabletlerinizden kolaylıkla açabilirsiniz. Ayrıca Bursa’nın önemli alışveriş ve konaklama yerlerini de haritada bulmanız mümkün.

Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Bursa Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Bursa gezi rehberi otel tavsiyeleri
3 yıldızlı Aloft Bursa Hotel konaklama için güzel bir seçenek…

Bursa Türkiye’nin dördüncü büyük ve en kalabalık şehirlerinden biri. Listede de gördüğünüz gibi gezip görülecek çok sayıda yeri sınırlarında bulunduruyor. Bursa’da gezilecek yerlere yakın noktalarda konaklamak her türlü kolaylık sağlayacaktır.

Bursa’da nerede kalınır? yazımızda şehrin her bütçeye ve koşula uygun ideal konaklama yerleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Aşağıda kentin ideal konaklama bölgeleri listelenmiştir:

 • Merkez Osmangazi
 • Termal otelleriyle ünlü, eski yerleşim merkezi Çekirge
 • Dinamik, trend ve alternatif eğlence mekanlarının bulunduğu Nilüfer
 • Üniversite öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Görükle
 • Türkiye’nin en popüler kayak merkezi Uludağ
 • Marmara Denizi kıyısındaki sevimli ve tarihi sahil kasabası Mudanya

Bursa’da otel seçenekleri de oldukça fazla. Özellikle merkez Osmangazi’deki tesisler birçok tarihi ve turistik bölgeye yakın olup, keyifli bir atmosfere sahip.

Ben son Bursa gezimde fiyat performans olarak memnun kaldığım 3 yıldızlı Aloft Bursa Hotel adlı otelde konakladım, dilerseniz göz atabilirsiniz.

Bunun dışında Kitap Evi Hotel ile 5 yıldızlı Crowne Plaza Bursa bölgedeki en popüler tesislerin başında geliyor…

Bursa’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Bursa gezi notları ulaşım araçları

Bursa’da gezilecek yerlere gitmek için şehir içinde birçok alternatif ulaşım aracı hizmet veriyor. Bunlardan biri belediye otobüsleri. 24 saat hizmet veriyor ve Bursa’nın hemen her yerine sefer düzenleniyor.

Bursaray ise şehrin metrosu; şehir merkezinden Uludağ Üniversitesi’ne ve kuzeybatıdaki mahallelere metro ile gitme olanağınız var.

Tramvay da Bursa’da kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları arasında. Tramvaya nostaljik amaçlı olarak da binebilirsiniz.

Bursa’nın ekonomik ulaşım seçeneklerinden biri de mavi dolmuşlar. Özellikle tarihi mahalleleri, sokakları birbirine bağlayan birçok yere taksi dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Tabii ki Bursa’yı yürüye yürüye, sokaklarını adımlaya adımlaya dolaşmanın da keyfi bir başka olacaktır. Böylece kenti çok daha fazla yönüyle yakından keşfedebilmenin doyumunu yaşayabilirsiniz.

Bursa’da Ne Yemeli?

Bursa gezi rehberi yeme içme

Bursa’nın tarihine, ne kadar fazla kültürün bu şehirde iz bıraktığına bakarak mutfağının zenginliği de tahmin edilebilir. Hatta Türk mutfağındaki yemeklerin çoğunun Bursa’ya dayandığını söylemek de mümkün. Nasıl olsa uzun süre Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir kent burası.

Bursa seyahatinizde ambiyansa kapılıp yöresel lezzetleri denemek isterseniz seçeneğiniz bol. Size kentin en popüler ve geleneksel yemeklerinden derlediğim bir liste oluşturdum.

Listede bulunan her yemek hakkında Bursa’da ne yenir? yazımızda ayrıntılı bilgi veriliyor. İşte Bursa gezginleri için en popüler yöresel yemek önerileri:

 1. İskender
 2. Pideli Köfte
 3. Cantık
 4. Tahinli Pide
 5. Kestane Şekeri
 6. Kemalpaşa Tatlısı
 7. Tava
 8. İnegöl Köfte
 9. Cevizli Lokum
 10. Anjelik Reçeli
 11. Mihaliç Peyniri

Bursa’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

Bursa rehberi alışveriş

Bursa, alışveriş açısından da renkli ve bol seçenekli bir şehir. İşte Bursa’dan eli boş dönmek istemeyenler için mini bir liste:

 • Kapalı Çarşı & Hanlar Bölgesi
 • Uzun Çarşı
 • Eski Aynalı Çarşı
 • Hacı İvaz Paşa Çarşısı
 • Koza Han
 • Zafer Plaza
 • Korupark AVM
 • Kent Meydanı AVM
 • Okçular Çarşısı

Bursa’da Akşam Gezilecek Yerler

Bursa'da akşam gezilecek görülecek yerler

Şehir günün her saatinde ayrı bir sürpriz ve güzellik saklıyor. Her ne kadar daha çok türbeleri, camileri, hanları, çarşıları ile bilinse de akşam saatlerinde eğlenip dolaşabileceğiniz yerleri de mevcut. Akşam saatleri için bazı öneriler:

 • Şehrin merkezi Osmangazi
 • Dinamik ve hareketli Nilüfer
 • Arap Şükrü Sokağı
 • Trilye
 • Mudanya

Yağmurlu/Soğuk Havada Bursa’da Gezilecek Yerler

Yağmurlu havada Bursa'da gezip görülecek yerler
Ulu Cami

Bursa’nın soğuğu biraz üşütür; seyahatiniz karlı ya da yağmurlu bir güne de denk gelmiş olabilir. Neyse ki Bursa’da müzeden, camiden, hanlardan ve kapalı alanlardan bol bir şey yok.

Olumsuz hava koşullarında da oldukça doyumlu bir gezi turu gerçekleştirebilirsiniz. Bursa’da yağmurlu ya da soğuk bir günde gidebileceğiniz bazı yerler şunlar:

 • Emir Sultan Camii ve Külliyesi
 • Ulu Cami/Yeşil Cami
 • Hanlar Bölgesi & Kapalı Çarşı
 • Hünkar Köşkü Müzesi
 • Bursa Atatürk Evi Müzesi
 • Bursa Arkeoloji Müzesi
 • Bursa Kent Müzesi
 • Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
 • Karagöz Müzesi
 • Türk İslam Eserleri Müzesi
 • Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
 • Bursa Merinos Enerji Müzesi
 • Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Özet Olarak Bursa’da Nereler Gezilir?

Bursa gezilecek yerler blog

Bursa gezilecek yerler rehberi ile şehrin en sevilen, turistik noktalarını detaylı biçimde anlatmaya çalıştım. Yazı boyunca paylaştığım bilgi, öneri ve fotoğraflar umarım daha verimli, güzel bir gezi geçirmenize yardımcı olur.

Seyahata çıkmadan önce kendi koşullarınızı ve beğenilerinizi de dikkate alarak aşağıdaki gibi bir gezi listesi hazırlamakta her zaman için fayda var:

 1. Ulu Cami
 2. Yeşil Cami
 3. Yeşil Türbe
 4. Koza Han
 5. Osman Gazi & Orhan Gazi Türbesi
 6. Irgandı Köprüsü
 7. Soğanlı Botanik Parkı & Hayvanat Bahçesi
 8. Hanlar Bölgesi & Kapalı Çarşı
 9. Emir Sultan Camii ve Külliyesi
 10. Hünkar Köşkü Müzesi

Peki, siz Bursa gezilecek yerler listesi için ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz ve eklemek istedikleriniz olursa yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bursa'da gezip görülmesi gereken yerler

Bursa’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Bursa’da görülmesi gereken yerlerin başında Ulu Cami, Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Koza Han, Irgandı Köprüsü, Osman Gazi & Orhan Gazi Türbesi, Hanlar Bölgesi & Kapalı Çarşı, Hünkar Köşkü Müzesi, Emir Sultan Cami ve Külliyesi ve Soğanlı Botanik Bahçesi & Hayvanat Bahçesi geliyor.

Bursa’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Bursa’da neredeyse tüm cami ve türbelere giriş ücretsiz. Ücretsiz gezebileceğiniz bazı yerler arasında Ulu Cami, Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri, Irgandı Köprüsü, Botanik Park, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Balibey Han, Zafer Plaza bulunuyor.

Bursa’daki en ünlü müzeler hangileri?

Bursa’nın en ünlü müzeleri Hünkar Köşkü, Tofaş Anadolu Arabaları, Bursa Atatürk Evi, Bursa Kent Müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, Bursa Merinos Enerji Müzesi, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’dir.

Bursa’da kaç gün kalmalı?

Bursa’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini hakkıyla gezebilmek için şehre en azından 4-5 gün ayırmanız önerilir.

Bursa’ya ne zaman gitmeli?

Bursa daha çok kış ve sonbahar turizmi ile ünlü. Kışın kayak sporları ve sonbaharda kültür etkinlikleri çok popüler.

Bursa’da nerede kalmalı?

Bursa’nın en ideal konaklama bölgeleri Osmangazi, Nilüfer, Mudanya, Uludağ, Çekirge ve Görükle’dir.

“Bursa Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 50 Nokta)” üzerine 30 yorum

 1. BURSA gibiyim artık… Gülmeyi BEYAZIT’ta bıraktım, coşkuyu SETBAŞI’nda, aşkı BURSA ATATÜRK STADI’nda… KAMBERLER kadar yıkık, TERMİNAL kadar vedalara alışık, NİLÜFER kadar yeni, ALTIPARMAK kadar karışık ve ZAFER PLAZA kadar kalabalık… Sevinçlerim TRİLYE kadar uzak ve dingin, KÜLTÜRPARK kadar eğlenceli olan çocukluk anılarımın yerini İNKAYA’nin sessizliğine bıraktım… BURSA gibiyim işte, uzaktan bakılınca ışıl ışıl ama aslında bir o kadar yorgun, bitkin ve tükenmiş… Ne olursa olsun hep bir umut var ve ben her şeye rağmen HEYKEL kadar revaçta, ULUDAĞ gibi ayaktayım.

  Emeğiniz için teşekkürler,Bir bursa böyle güzel tanıtılırdı..

  Yanıtla
 2. Bursa yeşili, doğası ve tarihi ile gezilecek bir İlimiz. Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir beldesi olan Trilye, özellikle hafta sonu kaçamakları için mükemmel bir destinasyon. Trilye’de gezilecek yerler, tarihi ve eski yapılar yanında muhteşem bir deniz ile eşsiz bir doğadan oluşuyor.

  Yanıtla
 3. MERHABA; BURSA HAYVANAT BAHÇESİ FİYAT TARİFESİNİ DEĞİŞTİRİR MİSİNİZ?

  öğrenci: 3 tl
  TAM:9 TL

  TEŞEKKÜRLER.

  Yanıtla
 4. Gayet ayrıntılı ve güzel bir yazı olmuş. Son dönemde epey yeni müze açıldı. Muradiye (İvazpaşa tarafında) Yaşam Kültürü Müzesi, Merinos’ta Tekstil Müzesi, Enerji Müzesi ve Göç Müzesi de farklı müzeler

  Yanıtla
 5. Extrempark’a da herkesi bekleriz. Türkiye’nin en uzun dağ kızağı, ipli parkur, dev trambolin, salto trambolin, çocuk macera parkı ve seyir terasları ile sizleri bekliyor.

  Yanıtla
 6. Merhaba yazınız çok güzel, ben bursanin karacabey ilçesinde yeniköy boğaz da oturuyorum bana sorarsanız ister doğası ve ister denizi olsun süper bir köy evet bir köy ama diğer köylerden çok fazla farkı var yeniköy de LONGOZ ORMANLARI, ÇİNGEN KALESİ, CENNET KOYU vede birçok güzel yer var yazınıza eklerseniz sevinirim

  Yanıtla
  • Tayfun bey, aynen yeniköy çok güzel bir yer, ben orada 2015 Kasım ve 2016 Nisan arası askerlik yaptım, yazın mutlaka gidilmesi gereken. Bir yer 🙂

   Yanıtla
 7. Bursa’ya gelip te en güzel yerleri gezmişsiniz. Bir çok blogda neredeyse aynı yerlerin gezildiğini görüyorum. Sanırım şehirdeki bir çok yeri iyi anlatamıyoruz.

  Yanıtla
 8. Bursa’daki sevilen ve ziyaretçi alan en önemli yerlerden bahsetmişsiniz. Özellikle kapalı çarşı bölgesi en çok ziyaretçi alan yer.

  Yanıtla
 9. Kocaeli karamürsel ilçesinden günübirlik gelmek istiyorum bu köye bana güzergah hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  Yanıtla
 10. Bursa`da yaşayan biri olarak yazınızı oldukça güzel oldum. Müzeleri dahil etmeniz özellikle iyi olmuş, genelde tarihi yerleri yazıp bırakırlar. Halbuki çok güzel müzeler var Bursa`da. Sevgiler…

  Yanıtla
 11. İyi günler,ben günübirlik bursaya gelmeyi düşünüyorum otobüsle,cumalıkızık ve merkezde önemli noktaları görebilcegim bir güzergah anlatır mısını

  Yanıtla
  • Hasan Bey merhaba,

   Bursa’daki bu gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yakın fakat bana göre sayınız çok fazla, bir tur otobüsü hatta bir tur rehberi ile çok daha kolay ve verimli gezebilirsiniz.

   Yanıtla
 12. Hocam şimdiye kadar gördüğüm en kaliteli ve ayrıntılı gezi yazısı olmuş tebrik ve teşekkür ederim. Emek verdiğiniz belli oluyor. Ben İstanbuldan gitmeyi düşünüyorum 1 gece kalıp 2 gün boyunca geebileceğim kadar gezmek istiyorum. malesef aracım yok. O yüzden nerede kalmak lazım ? gezmeye nereden başlamak lazım ? en verimli şekilde bu iki günü nasıl geçirebiliriz acaba ? (Uludağ plan arasında yok oraya ayrı kalmaya gitmek lazım çünkü 1 günü orada eritmeyi düşünmüyorum) önerilerinize göre hareket edeceğim cevabınızı en kısa sürede alabilirsem çok mutlu olurum 🙂

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Bursa gezinize Ulu Camii ve hanlar bölgesinde gezerek başlayabilirsiniz. Ulu Camii ve Koza Han burada en önemli yerler. Daha sonra sırasıyla Balibey Han, Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı), Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini görüp Tophane’deki Saat Kulesi’ne çıkar buradan manzarayı seyredebilirsiniz. Buradan sonra da Yeşil Türbe, Yeşil Cami vb gezip günü tamamlayabilirsiniz. Irgandı Köprüsü, Emir Sultan Camii ve Muradiye Külliyesi’ni de ikinci gün gezebilirsiniz. Vaktiniz olursa Osmanlı Evi Müzesi, Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, Kültürpark ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesini görebilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın