Gürcistan

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan, tarihi ve doğal dokusu ile yakın bir keşif noktası olarak ilgi çekiyor. İki ülke arasında ticaret-turizm köprüsü işlevini gören Sarp Sınır Kapısı sayesinde Gürcistan’ı ziyaret etmek oldukça kolay. Sınırın hemen az ötesindeki Batum kenti, Türkiye’den gelenlerin ilk durağı oluyor.

Ortak kültürlerin bir buluşma noktası olan liman kenti Batum, Karadeniz kıyısındaki konumuyla ülkenin hem ticaret hem turistik merkezlerinden biri konumunda. Başkent Tiflis, şehri ikiye ayıran Kura Nehri, tarihi yapı ve meydanlarıyla Orta Avrupa kentlerini andıran izler taşıyor. Sameba ve Metekhi katedralleri Tiflis’in ünlü tarihi yapıları olarak turistlerin yoğun ilgisini çekmekte. Ülkenin 2. büyük kenti Kutaisi ise hem yakın çevresindeki doğası hem de dokusu bozulmamış eski şehriyle göz dolduruyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali de Kutaisi’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ülkenin farklı noktalarındaki termal kaynaklarının yanı sıra Svaneti ve Gudauri dağ-kayak merkezleriyle, kış mevsiminde ideal bir seyahat keyfi yaşayabilirsiniz. Ülke mutfağı da unutulmamalı. Ünlü Gürcü şarapları başta olmak üzere, bir tür pide olan “haçapuri” ve Gürcü mantısı “hinkali” ile damaklarınızı mutlu edebilirsiniz.

Scroll to Top