Batum

Gürcistan’a bağlı Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum Karadeniz kıyısında önemli bir ticaret merkezi olmasının yanı sırasayfiye ruhlu bir liman kenti. Kimi yerlerinde Avrupai kimi yerlerindeyse eski Sovyet rejimin etkisinde bir mimarisi olan Batum’un ideal turizm zamanı yaz mevsimi ancak kış turizmini tercih edenler Goderdzi Kayak Merkezi’ne, şehir merkezinden arabayla 1 saatte ulaşabilir. Batum Velo’yla “ödünç bisiklet” uygulamasını başarıyla oturtmuş olan şehirde ister yürüyerek ister bisikletle en işlek yer olan ve sahilde bulunan Batumi Boulevard bölgesini dolaşarak bu küçük kentin sosyal yaşamı hakkında hızlıca bir fikir sahibi olabilirsiniz. Yiyecek ve içecek fiyatları ülkemize göre oldukça ucuz olan Batum’da otel fiyatlarıysa biraz daha pahalı.

Gürcü mantısı “hinkel” ve Gürcü pidesi “haçapuri”nin mutlaka denenmesini tavsiye ettiğimiz şehrin bir diğer lezzetiyse tüm dünyada tanınan Gürcü şarapları. Yine ülkemizden daha ucuz bir fiyatla kiraladıkları yelkenli tekneleri, şehir merkezinden arabayla 30-45 dakika mesafedeki yemyeşil köyleri, sabaha kadar açık olan kumarhane ve gece kulüpleriyle Batum Türk vatandaşlarına pasaportsuz seyahat izni de veriyor.

Batum gezilecek yerler listesi

Batum Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 24 Nokta)

Batum gezilecek yerler listesinde nereler var? Sarp Sınır Kapısı’na oldukça yakın konumda yer alan Batum, hareketli gece hayatı ve kumarhaneleriyle uzun zamandır gezginlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Karadeniz kıyısındaki Gürcistan kenti, 2000’li yıllarda hayata geçirilen yenileme projeleri sayesinde şimdilerdeyse bambaşka özellikler sergiliyor. Şehrin kültürel yönüne ve doğal güzelliklerine vurgu yapan bu yenilikleri yakından tanımak için bir hafta sonu fazlasıyla yeterli oluyor.

Batum'da nerede kalınır?

Batum’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Batum’da nerede kalınır?Gürcistan‘ın ikinci büyük şehri Batum, yurt dışında uygun fiyatlı tatil yapmak isteyen gezginler için en ideal seçenekler arasında gösteriliyor. Vizesiz seyahat edebileceğiniz kentte, her yaşa ve zevke hitap eden eğlence olanakları sizleri bekliyor.