Batum Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 24 Nokta)

Batum gezilecek yerler listesinde nereler var? Sarp Sınır Kapısı’na oldukça yakın konumda yer alan Batum, hareketli gece hayatı ve kumarhaneleriyle uzun zamandır gezginlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Karadeniz kıyısındaki Gürcistan kenti, 2000’li yıllarda hayata geçirilen yenileme projeleri sayesinde şimdilerdeyse bambaşka özellikler sergiliyor. Şehrin kültürel yönüne ve doğal güzelliklerine vurgu yapan bu yenilikleri yakından tanımak için bir hafta sonu fazlasıyla yeterli oluyor.

Eğer daha önce şehre seyahat etmediyseniz bahsettiğim süre ilk bakışta yeterli gelmeyebilir. Ancak iyi hazırlanmış bir Batum gezilecek yerler listesi ile iki günde şehri enine boyuna tanımak kolay bir iş haline geliyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama sadece bu kadar da değil.

Batum gezilecek yerler yazısında, yeri geldikçe sizlere konaklama, yeme içme gibi konularda da kısa kısa faydalı bilgiler vermeyi planlıyorum.

Batum’a Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Batum’da konaklama yapabileceğiniz bölgeler konusunda bilginiz yoksa Batum’da nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Böylelikle önce şehirde hangi bölgede konaklamak istediğinize karar verip, ardından da o bölgedeki en uygun otel seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Otel tavsiyesine hızlıca ihtiyacı olan okurlarımız Batum’daki en merkezi konum olan Old Boulevard (Batum Bulvarı) çevresinde yer alan 3 yıldızlı Hotel Park adlı tesisi incelemeliler. Kentin turistik bir konaklama için en uygun yerinde bulunan otel sade ama temiz ve konforlu odalar sunuyor.

Batum’da bir başka kaliteli ve konforlu konaklama seçeneği ise havaalanına daha yakın olan New Boulevard Bölgesi’nde yer alan 4 yıldızlı Seaside VIP40 Hotel. Tesis 4 yıldızlı olmasına rağmen konforlu ve hatta şık odaları, odalarda şehir veya deniz manzarası seçenekleri, SPA salonu, fitness salonu ve zengin bir menüye sahip restoranıyla aslında 5 yıldızlı otellerle yarışacak seviyede.

Batum Gezilecek Yerler Listesi

Batum gezilecek yerler rehberinde sizlerle Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki bu küçük, şirin ve samimi şehrindeki görmeye değer noktalar hakkında bol bol bilgi paylaşacağım. Üstelik 24 maddeden oluşan gezilecek yerler listesindeki yerlerin haritadaki konumlarını da yazının Batum Gezilecek Yerler Haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Uzatmadan Batum gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Batum Bulvarı

Batum Bulvarı Batum gezilecek yerler

Kıyı şeridine paralel uzanan Batum Bulvarı, 1881 yılında Alman peyzaj mimarı ve botanikçi Ressler’ın planlarına sadık kalınarak inşa edilmeye başlanmış.

Bünyesinde birçok turistik cazibe noktası barındırdığı için Batum gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazmanızı tavsiye edeceğim bulvar, 1884 yılında Fransız mimar Michael D’Alfons gözetiminde tamamlanmış.

7 kilometrelik uzunluğa sahip Batum Bulvarı’nı tanımaya yönelik ziyaretinize öğleden sonra başlayabilirsiniz. Çünkü gün batımına doğru Karadeniz kıyısında zaman geçirmek çok daha keyifli hale geliyor.

Bulvara geldiğinizde önce Nurigeli Gölü’nün bulunduğu 6 Mayıs Parkı’nı ziyaret edebilir, Ali ve Nino Heykeli’nin önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Akşam ise buradaki gezintinizi az sonra sizlere detaylıca anlatacağım Alfabe Kulesi’nde noktalayabilirsiniz. Tabii bu arada vaktiniz kalırsa dönme dolaba binmeyi ve Dans Eden Çeşmeler’de düzenlenen şovları izlemeyi de ihmal etmeyin.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın

Batum Bulvarı’ndan bahsetmişken bulvarın üzerine, oldukça iyi bir konumda yer alan Hotel Park isimli tesisi konaklama için değerlendirebileceğinizi de söylemek isterim.

Otel, Avrupa Meydanı, Ali ve Nino Heykeli, Batum Arkeoloji Müzesi gibi turistik noktalara birkaç dakika yürüme mesafesinde. Üstelik bu bölgeye kıyasla fiyat açısından da uygun bir seçenek.

2. Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi Batum gezisi

2012 yılında açılışı gerçekleştirilen Alfabe Kulesi, hem Gürcü dilinin hem de insanın özgünlüğünü simgeliyor. Bulvarın kuzeydoğusunda yer alan 130 metre uzunluğundaki heykelin ana hatlarını, her biri dört metre yüksekliğinde alüminyum plakalar oluşturuyor.

Bu plakalar aracılığı ile DNA’nın çift sarmal yapısını betimleyen bir şekil ortaya çıkartılmış. Üzerine ise Gürcü alfabesinin 33 harfi yerleştirilmiş.

Alfabe Kulesi, sadece akşam devreye giren ışıklandırması sayesinde daha da etkileyici hale gelen tasarımı nedeniyle ilgi odağı olmuyor.

Yapı, aynı zamanda Karadeniz’in ve bulvarın önemli bir bölümünün enfes manzarasını gözler önüne seriyor. Eğer asansör aracılığıyla kulenin küre şeklindeki üst kısmına çıkarsanız buradaki restoranda hem manzara izleyip hem de keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

3. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi Batum gezip görülecek yerler

Bulvardan biraz uzaklaşmanın zamanı geldi. Çünkü kent merkezinin yalnızca 9 kilometre uzağında, göz alıcı güzellikteki Batum Botanik Bahçesi sizleri bekliyor.

Otobüslerle rahatça ulaşabileceğiniz botanik bahçesi, 1912 yılında Andrey Krasnov önderliğinde kurulmuş. Yaklaşık 109 hektarlık alanı kaplayan tesis, eskiden Rusya’nın en büyük botanik bahçesiymiş.

Doğa tutkunlarını bir mıknatıs gibi kendisine çeken tesisisin deniz seviyesinden 220 metreye kadar yükseğe uzanan arazisindeki bitki türlerinin tamamına yakınını görmek için bir buçuk saatinizi ayırabilirsiniz.

Batum Botanik Bahçesi’nde gerçekleştireceğiniz keyif dolu gezinti sırasında 90 tanesi Kafkas coğrafyasına özgü 1800 farklı bitki türünü gözlemleyebilirsiniz.

140’tan fazla ülkeye ait bu bitki türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz tesis içerisinde faaliyet gösteren kütüphaneye girebilirsiniz. Tabii 1 kilometrelik sahil kesimindeki enfes manzaradan uzaklaşmayı başarabilirseniz…

4. Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli Batum gezilecek yerler

Yeniden Batum Bulvarı’na dönecek olursanız rotanızı hiç vakit kaybetmeden Ali ve Nino Heykeli‘ne çevirebilirsiniz.

Tamara Kvesitadze’nin imzasını taşıyan heykelin üzerindeki figürler, Azeri yazar Kurban Said’in ölümsüz eserindeki âşıkları simgeliyor.

Trajik hikâyede Sovyet istilası sonucu birbirlerinden ayrılmak durumunda kalan Müslüman çocuk ile Gürcü Prenses, heykel vasıtası ile bir araya geliyor. Sonuçta da izleyenler için harika bir görüntü ortaya çıkıyor.

7 metre yüksekliğindeki Ali ve Nino Heykeli’nde kadını ve erkeği simgeleyen figürler her on dakikada bir açı değiştiriyor. Eğer bu sürecin tamamını izleyecek kadar vakit ayırırsanız Ali ve Nino’nun kucaklaşmasını görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Hatta güneş battıktan sonra ziyaret ederseniz 2007 yılında yapımı gerçekleştirilen heykeli en güzel haliyle fotoğraflayabilirsiniz.

5. Avrupa Meydanı

Europe Square Batum görülmesi gereken yerler

2007 yılında yapımı tamamlanan Avrupa Meydanı, gündelik yaşamı gözlemlemek ve sıcak yaz günlerinde az da olsa serinlemek isteyen gezginlerin Batum gezilecek yerler listelerine ekledikleri favori mekânlardan bir tanesi.

Kentin ana meydanı konumundaki alan, Gotik ve Barok stilde inşa edilmiş yapılarla çevrelenmiş durumda.

Avrupa Meydanı denildiğinde akla gelen ilk aktiviteler fotoğraf çekmek ve etrafı gözlemlemek oluyor. Ancak gösterişli Medea Heykeli’nin varlığı, Avrupai atmosfere sahip meydanın albenisini birkaç kat artırıyor.

6. Medea Anıtı

Batum görülmesi gereken yerler Midia Heykeli

Aslında Avrupa Meydanı’ndan bahsederken değindik ancak Batum gezilecek yerler listesinde Medea Anıtı’na özel bir yer de vermek istiyorum.

Avrupa Meydanı’ndaki konumuna rağmen Batum’un neredeyse her yerinden görülebilen anıt heykel traş David Khmaladze tarafından yapılmış.

Prenses Medea’nın altın postu elde etme hikayesinin tasvir edildiği anıtın bazı kısımları gerçekten de altından yapılmış. Ve 2007 Haziran ayında görücüye çıkan eser o günden beri şehrin en popüler yerlerinden ve eserlerinden biri olmuş.

Yüksek bir sütunun üzerinde ziyaretçileri selamlayan eser, heykeltıraş David Khmaladze’nin imzasını taşıyor. Astronomik Saat ise meydana oldukça yakın bir noktada ziyaret edilmeyi bekliyor.

7. Piazza Meydanı

Piazza Meydanı Batum görülecek yerler

Adından da kolaylıkla anlayabileceğiniz üzere Piazza Meydanı, İtalyan esintileri taşıyor. 2009 yılında şehre kazandırılan meydan, Eski Batum’da yer alıyor.

Gürcü mimar Vazha Orbeladze tarafından tasarlanan kamusal alanı ziyaret ettiğinizde, farklı stil ve trendlerin etkisi ile oluşturulmuş yapıları görebilirsiniz.

Özellikle meydanın tabanını süsleyen mozaik çalışmalara ve saat kulesine bakarsanız ne demek istediğimi çok daha kolay anlayabilirsiniz.

Mimarisi ile ilgi odağı olan Piazza Meydanı, aynı zamanda Gürcü stili lüks yaşamı simgeliyor. Bu savı kanıtlar nitelikte birçok kafe, restoran ve mağaza meydan çevresinde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Deniz kıyısına oldukça yakın konumdaki meydanda konaklama için tercih edebileceğiniz butik tarzı oteller bulunuyor.

8. Argo Teleferiği & Sputnik Tepesi

Argo Teleferiği Batum gezilecek görülecek yerler

Manzara izlemek ve yerel kültürden izler taşıyan aktivitelere katılmak istediğinizde, Argo Teleferiği‘ne binip Sputnik Tepesi‘nin zirvesine çıkabilirsiniz.

2013 yılında yapımı tamamlanan teleferik, deniz seviyesinden 250 metre yükseklikteki tepenin zirvesine aşağı yukarı 15 dakikada ulaşıyor. Kentin ve Karadeniz’in soluk kesen manzarasını gözler önüne süren bu yolculuk sonrasında ulaşacağınız tesiste sadece aktivitelere odaklanmakla kalmayıp alışveriş de yapabilirsiniz.

Sputnik Tepesi’nin en üst kısmında yer alan tesise dilerseniz gün batımına yakın bir saatte gidip önce manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Sonra da keyifli sohbet eşliğinde Gürcü mutfağının en özel lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Eğlenmek içinse folklor gösterilerini izleyebilir, Gürcü danslarını ya da yerel dili öğrenmeye yoğunlaşabilirsiniz.

9. Astronomik Saat

Astronomik Saat Batum gezilecek yerler

Tıpkı Prag ve Venedik gibi Batum da bir Astronomik Saat‘e ev sahipliği yapıyor. Deyim yerindeyse Avrupa Meydanı’na bir taş atımı uzaklıktaki Gürcistan Milli Bankası’nın eskiden faaliyet gösterdiği binayı süsleyen saat, Almanya’da imal edilmiş.

Saate yakın bir konumdaysanız saat başı olduğunu gün boyunca farklı stilde çalan zilden anlayabilirsiniz. Yelkovanın buçuğa geldiği ise tek bir çınlama ile ayırt ediliyor.

Astronomik Saat, standart işlevi dışında güneşin, ayın, Zodyak takımyıldızının ve gezegenlerin konumlarını gösteriyor. Kadranının ortası Latona’yı tasvir eden bir figürle süslü saat sayesinde ayrıca coğrafi konumu da öğrenebilirsiniz.

10. Orta Camii (Batumi Mosque)

Orta Camii Batum gezilecek yerler

Günümüzde Batum’da Müslümanların günlük ibadetlerini gerçekleştirebildikleri tek mekân olma özelliği taşıyan Orta Camii, 1886 yılında Aslan Bey’in (Khimshiashvili) ailesi tarafından inşa ettirilmiş.

Eskiden Batum’da üç cami bulunuyormuş. Diğer ikisinin ortasında yer almasından dolayı camiye bu ismin verildiğine inanılıyor.

Orta Camii ziyaretiniz sırasında yapının duvarlarını süsleyen ve Kuran’dan alınma el yazılarını görebilirsiniz. Pembe, mavi, yeşil renkte yazılmış yazılar, soğan kubbeli dini yapının sade görünümüne fazlasıyla detay katıyor.

11. Chacha Saat Kulesi

Chacha Saat Kulesi Batum gezilecek yerler

Batum gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer mimari güzellikse Chacha Saat Kulesi.

Görünüm açısından İzmir’deki türdeşi ile arasında ciddi benzerlikler olan saat kulesi, 2012 yılında mimar Raymond Charles Péré’nin tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş. 25 metre yüksekliğindeki kulenin, İzmir Saat Kulesi ile tek farklılığı ise mermer işlemelerinin bulunmaması.

Gürcü mutfağına aşinaysanız saat kulesinin adının “Chacha” olduğunu gördüğünüzde aklınıza hemen yerel halkın severek tükettiği içki gelebilir.

Bu konuda doğru bir fikir yürüttüğünüzü söyleyebilirim. Hatta yeri gelmişken her gün saat 19.00’da kulenin dört çeşmesinden bu içkinin aktığını da hemen belirteyim.

12. Dönme Dolap

Batum'da nereler gezilmeli? Dönme Dolap

Saat kulesinden sonra Batum Bulvarı’ndaki gezintinizi Dönme Dolap ziyareti ile taçlandırabilirsiniz. Plajlara oldukça yakın konumda olan eğlence aracı da 2012 yılında kente kazandırılmış ve kısa sürede bir başka popüler turistik cazibe noktası konumuna yükselmiş.

Teknoloji Üniversitesi’ne ait etkileyici Batum Kulesi’nde bulunan türdeşinin aksine bu dönme dolap, açıldığı ilk günden itibaren konuklarına keyif dolu anlar yaşatmayı başarmış.

Batum’un kıyı şeridini süsleyen Dönme Dolap, klasik çizgiler taşıyan tasarımıyla yetişkinlere, çocukluk günlerine dönme imkânı veriyor. Hatta gezginler, güneşin batmaya başladığı saatlerde plajların, denizin ve kentin önemli bölümünün manzarasını aynı anda seyretme imkânına kavuşuyor.

Tabii bunun için günlük programınızın 45 dakikalık kısmını ayırmanız gerekiyor.

13. Virgin Mary Kilisesi

Virgin Mary Kilisesi Batum hakkında bilgiler

Batum tatili sırasında Orta Camii’ye ek olarak bazı kiliselere de gerek mimari özelliklerini tanımak gerekse de içerisinde barındırdığı nesneleri yakından görmek için gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Bilhassa söz Hristiyanlar’a ait dini yapılara geldiğinde Virgin Mary Kilisesi‘ni ilk sıraya yazabilirsiniz. Kilise, Zubalashvili Kardeşler’in mali desteği ile 1898-1902 yılları arasında şehirde yaşayan Katolik nüfusun günlük ibadetlerinin gerçekleştirebilmeleri amacıyla inşa edilmiş.

Virgin Mary Kilisesi, Katolik mezhebine yönelik inşa edildiği için mimari bakımdan klasik Rus stilinden farklı profil sergiliyor. Zaten Neo Gotik tasarımını gördüğünüzde, Avrupa’daki türdeşleri ile arasında büyük benzerlikler olduğunu rahatça anlayabilirsiniz.

Orijinal mimarisini günümüze kadar korumayı başaran yapı, 2000 yılında Ortodoksların ibadetine açılmış.

14. Aziz Nikola Kilisesi (St. Nicholas Orthodox Church)

St Nicholas Orthodox Church Batum rehberi

Batum’un ana katedrali olarak kullanılan yapının ardından bir sonraki ziyaretinizi Aziz Nikola Kilisesi‘ne gerçekleştirebilirsiniz. Piazza Meydanı’na yakın mesafedeki kilise, 1865 yılında kentte yaşayan Rum kökenli topluluk tarafından yaptırılmış.

Hatta inşası sırasında ihtiyaç duyulan taşlar, Trabzon’dan getirtilmiş. Osmanlı hükümdarının çanı olmadan yapımına izin vermesi ise yapıya hafif de olsa özgünlük katmış.

Kentteki en zarif yapılardan biri olan Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi, 1930’lu yıllarda Sovyet etkisi sonucunda çoğu türdeşi ile aynı kötü kaderi paylaşmış.

Yaklaşık 20 yıl boyunca kapalı kalan kilise, kapsamlı bakım çalışmasının ardından 1946’da ibadete açılmış. Dini yapıya yönelik son yenileme çalışmaları ise 1998-1999 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

15. Batum Fener Kulesi

Batum'da gezilecek yerler Fener Kulesi

Batum, konumu gereği asırlar boyunca denizcilik faaliyetlerinin yoğun olduğu bir şehirmiş. Ancak liman bölgesinde ilk fener kulesi, bölgenin Osmanlı hâkimiyetinde olduğu 1863’te yapılmış.

1878’de tamamlanan ikinci Batum Fener Kulesi’nde Ruslar’ın imzası bulunuyormuş. Şimdiki yapı ise Fransız mühendislerin gözetiminde 1882 yılında inşa edilmiş.

Batum Fener Kulesi, günümüzde Miracle Park’ın en çok ilgi gören parçalarından biri olma özelliği taşıyor. Görevini uzun süre önce tamamlayarak turistik bir simgeye dönüşen yapıyı, şehirde tatil yaparken ziyaret edip gölgesinde kaldığı Alfabe Kulesi ile birlikte fotoğraflayabilirsiniz.

16. Batum Arkeoloji Müzesi

Eğer kentin tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Batum gezilecek yerler listenize Arkeoloji Müzesi‘ni yazabilirsiniz.

1994 yılında kurulan kültürel tesis, bünyesinde 28 binden fazla nesne barındırıyor. Müzede sergilenen arkeolojik nesnelerin kökenleri, Bronz Çağı’ndan Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Bunların büyük bölümü, İngiliz-Gürcü arkeologların ortak çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıkartılmış.

Batum Arkeoloji Müzesi’nde gezerken farklı dönemlerde bölgede hâkimiyet kurmuş medeniyetlerden kalma sikkelere, bronz kaplara, seramik eşyalara denk gelebilirsiniz.

Bu nesneler kronolojik sırayla sıralandıklarından ziyaretinizi tek başınıza rahatlıkla yapabilirsiniz. Alternatif olarak daha çok bilgi edinmek için rehberli turlara katılabilirsiniz.

17. Tiyatro Meydanı

Tiyatro Meydanı Batum görülecek yerler

Kent merkezine yakın bir noktada yer alan Tiyatro Meydanı, gezintiniz esnasında mola vermek için tercih edebileceğiniz bir diğer mekân.

Kamusal alan, Batum Drama Tiyatrosu’nun ve Neptün Heykeli’nin etkisiyle Piazza Meydanı gibi İtalyan tarzı özellikler sergiliyor. Tabii bir tarafında yükselen gökdelenler ve onların hemen karşısına denk gelen Sovyet dönemi yapılarının oluşturduğu tezat da gezginler üzerinde ayrı etki bırakıyor.

Tiyatro Meydanı’na adını veren kültürel yapının hemen önünde Fransız saraylarındaki bahçeleri andıran peyzaj çalışmaları yer alıyor.

Yaz aylarında yoğun ilgi gören meydanda rengârenk çiçeklerle süslü bu alanları, tiyatro binası ve tam ortasındaki heykel ile birlikte kadraja almayı başarırsanız harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

18. Adjara Sanat Müzesi

Adjara Arts Museum Batum gezilecek yerler

1949 yılında ünlü mimar Kakha Javakhishvili tarafından tasarlanmış olan, neoklasik stildeki tarihi bir binada yer alan Adjara Sanat Müzesi farklı dönemlerden sanatçılara ev sahipliği yapan bir galeri.

Niko Pirosmani, Lado Gudiashvili, Gigo Gabashvili, Zurab Nizharadze, Moses Toidze, Davit Kakabadze, Elene Akhvlediani, Merab Berdzenishvili, Rusudan Petviashvili, Nikoloz Ignatov, Esma Oniani, Gia Bugadze ve Edmund Kalandadze gibi sanatçıların dünya çapında tanınmasına destek olan müze 19 ve 20. Yüzyıl Gürcü sanatına odaklanmış bir yer.

Eğer sanata meraklıysanız ve Gürcü eserlerini pek bilmiyorsanız keşfetmek için en ideal yer diyebilirim.

19. Ters Ev (Beyaz Restoran)

Ters Ev Batum gezip gördüm

Son derece ilginç mimariye sahip bir mekânda yerel mutfağın zenginliklerinin tadını çıkarma fikri size cazip gelirse hiç düşünmeden Beyaz Restoran‘a gidebilirsiniz.

Restoran, yapısal özelliklerinden dolayı zaman içerisinde “Ters Ev” adıyla anılmaya başlanmış. Gerçekten de sadece dışı değil, iç kısmındaki her bir bölümde bu terslik kendisini fazlasıyla hissettiriyor.

Ters Ev ya da resmi adıyla Beyaz Restoran’daki gastronomik deneyiminize önce ülkenin meşhur gazozlarını içerek başlayabilirsiniz.

Baharatlı veya armutlu gazozu içtikten sonra sinori, ceviz soslu patlıcan, haçapuri gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. Ana yemek olarak ise etli tarifleri gözü kapalı tercih edebilirsiniz.

20. Ermeni Apostolik Kilisesi (Armenian Apostolic Church)

Ermeni Apostolik Kilisesi Batum gezi blog

Konuklarına kültürel açıdan farklı detayları öğrenme imkânı tanıdığından Ermeni Apostolik Kilisesi‘ni gezi programınıza dâhil etmenizi öneriyorum.

Zira ilk olarak 1879 yılında ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen dini yapı, Gregoryanlık görüşünü benimseyenlere yönelik faaliyetlerde bulunuyor.

Açılışının ardından yalnızca 8 yıl cemaatine hizmet verebilen yapı, 1887’de yeniden yapım sürecine girmiş. Ancak bu süreç maddi imkânsızlıklar nedeniyle 25 yıla yakın sürede tamamlanabilmiş.

Neo Gotik tarzda inşa edilen Ermeni Apostolik Kilisesi, Sovyetler Birliği döneminde planetaryum olarak kullanılmış. Ancak planetaryum, 1992’de Batum Devlet Üniversitesi’ne taşınınca kilise yeniden asli görevine dönmüş.

21. Batum Kulesi

Batum Kulesi Batum'da gezilecek yerler

200 metre yüksekliğindeki Batum Kulesi Gürcistan’ın en yüksek binası unvanına sahip.

Bugün Le Meridien Hotel’e ait olan bina Saakashvili Hükümeti tarafından aslında teknoloji üniversitesi amacıyla inşa ettirilmiş.

Batum manzarası izlemek için ideal olan Batum Kulesi hızlı bir şehir turunda Batum’u en kısa yoldan gezebileceğiniz yerlerden biri.

22. Batum Tiyatrosu

Batum Tiyatrosu Batum rehberi

Önündeki meydanı anlatıp da gösterişli Batum Tiyatrosu‘na değinmeden gezilecek yerler rehberini noktalamak istemiyorum. Çünkü 1952 yılında sahne sanatları ilgi duyanlara kapılarını açan tiyatro binası, kentin sahip olduğu kültürel zenginliğin merkezinde yer alıyor. Kurum, ayrıca açılış yılı itibari ile Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en eski tiyatrosu unvanını taşıyor.

Batum Drama Tiyatrosu’nun salonu 521 kişilik oturma kapasitesine sahip. Tatilinize kültürel açıdan biraz daha renk katmak isterseniz bu salonda sergilenen oyunları izleyebilirsiniz.

Tiyatro binası yıl boyunca genç ve çocuklara yönelik performanslara da ev sahipliği yapıyor.

23. Dans Eden Fıskiyeler

Batumi Dancing Fountains Batum'da nereler gezilir?

Batum Bulvarı’nın Yeni Bulvar olarak bilinen güney kesiminde, süslü bir göl üzerinde yer alan ve her gün eğlenceli bir lazer, müzik ve su şovu yapılan Dans Eden Fıskiyeler kentteki en keyifli yerlerden biri.

Batum gezisinde kısa bir dinlenme molası verip bu sırada dans eden suları ve ışıkları seyretmek size enerji verecek ve şehirden aldığınız keyfi arttıracaktır.

24. Gonio Kalesi

Gonio Kalesi Batum gezilecek yerler

Batum gezilecek yerler listesinin son sırasında tarihe meraklı gezginlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm Gonio Kalesi bulunuyor.

Gürcistan’ın en eski kalesi olarak anılan askeri yapı, kent merkezinin 15 kilometre kadar güneyinde yer alıyor. Yazılı kayıtlara göre Romalılar tarafından inşa edilen kudretli yapı, M.Ö. 2. yüzyılda küçük bir kent haline gelmiş.

Günümüzde Türkiye sınırına yalnızca 4 kilometre uzaklıktaki köyün sınırları içerisinde yer alan Gonio Kalesi, zamanla Yunan mitolojisine dayandırılan türlü efsanelere konu olmuş.

On İki Havariler’den biri olan Mathias’ın buraya gömüldüğüne inanılması da yapıya olan ilgiyi bir hayli artırıyor. Kalenin bulunduğu bölgeye yaz aylarında giderseniz hem değerli bilgiler öğrenebilir hem de yakınındaki tertemiz plajlarda doyasıya deniz keyfi yapabilirsiniz.

Batum Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Batum gezilecek yerler haritası
Batum gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Batum’daki gezilecek yerler hakkında bilgi verdikten sonra, gezinizi çok daha iyi planlayabilmeniz için sizlerle bu yerlerin haritadaki konumlarını da paylaşmak isterim. Şehirdeki turistik yerleri ve otel alternatiflerini yukarıdaki haritada görebilirsiniz.  

Cep telefonunuza indirerek Batum’i gezerken kullanabileceğiniz haritada katmanlar arasında geçiş yaparak otelleri ve turistik noktaları ayrı ayrı görmeniz de mümkün. Haritayı açmak için yapmanız gerekenler:

 • Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
 • Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Batum Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Batum gezi rehberi konaklama

Batum’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Batum’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Batum Bulvarı, Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı’nın sınırları arasında yer aldığı Old Boulevard ile sahil kıyısındaki New Boulevard.

Batum genel ufak bir şehir. Şehirde konaklama yapılacak yerler ile gezilecek yerler şehrin belirli bir bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Bu nedenle nerede kalırsanız kalın merkeze kolayca ulaşabileceksinizdir.

Otel fiyatları ise diğer yurt dışı alternatiflerine göre çok daha uygun sayılır. Bu nedenle 3 veya 4 yıldızlı otellerle yetinmeyip 5 yıldızlı otel seçeneklerine de bakabilirsiniz.

Benim Batum gezilecek yerler yazısında sizlere ilk önerim şehir merkezinde yer alan 3 yıldızlı Hotel Park. Tesisin en önemli özelliği gezilecek yerlerin büyük çoğunluğuna yürüme mesafesinde olan konumu. Bunun dışında odalar sade döşenmiş ancak son derece konforlu ve temiz. Otelde sabahları zengin bir açık büfe kahvaltı da sunuluyor.

Bir başka alternatif ise şehir merkezinde değil ancak kısa sürede ve kolayca şehir merkezine ulaşabileceğiniz, Karadeniz manzasına hakim olan 4 yıldızlı Seaside VIP40 Hotel. Tesis son derece şık ve konforlu odalara sahip. Tercih ederseniz nefis Karadeniz manzaralı oda seçenekleri de mevcut, ki diğerleri de şehir manzaralı. Otelde SPA ve fitness gibi olanaklar da bulunuyor.

Batum’da Akşam Gezilecek Yerler

Batum gezi notları akşam gezisi

Batum’daki turistik yerlerin büyük bir kısmının akşamları da gezebilirsiniz.

Şöyle ki;

 • Batum Bulvarı
 • Alfabe Kulesi
 • Ali ve Nino Heykeli
 • Avrupa Meydanı
 • Piazza Meydanı
 • Argo Teleferiği ve Sputnik Tepesi
 • Astronomik Saat
 • Chacha Saat Kulesi
 • Dönme Dolap (Gece 00:00’a kadar)
 • Batum Fener Kulesi
 • Ters Ev
 • Batum Tiyatrosu
 • Medea Anıtı
 • Batum Kulesi
 • Dans Eden Fıskiyeler akşamları da görülebilir. Bir ziyaret saati sınırlaması yok.

Batum’da Ne Yemeli?

Batum gezilecek yerler yazımızda kısaca da olsa şehre özgü yöresel yemeklerden de bahsetmek istiyorum.

Gürcistan’ın meşhur peynirli ekmekleri Haçapuri, geleneksel kebapları Şaşlık (Mtsvadi), fasulye yemeği olan Lobio, yemişlerle yapılan bir tatlı olan Churchkhela (cevizli sucuk) ve tereyağı ve yumurtayla doldurulup fırınlanan nefis bir hamur işi Khinkali ama özellikle Adjarian Khinkali Batum’da tadabileceğiniz en iyi lezzetlerden.

Özet Olarak Batum’da Nereler Gezilir?

Batum'da gezilecek yerler özet

Batum’da gezilecek yerler listesinde şehirde görmeye değer hemen yer yerden bahsettim. Zamanı olmayanlar için özetlemem gerekirse:

Şehrin sokaklarında dolaşarak her yerini keşfetmek isteyenler; Batum Bulvarı, Avrupa, Piazza ve Tiyatro Meydanları’nı gezebilirler.

Tarihi yapılara ve kültürel eserlere meraklı olanlar; Alfabe Kulesi, Ali ve Nino Heykeli, Astronomik Saat, Orta Camii, Chacha Saat Kulesi, Virgin Mary ile Aziz Nikola Kiliseleri, Batum Fener Kulesi, Ters Ev, Ermeni Apostolik Kilisesi, Gonio Kalesi ve Medea Anıtı’nı görmeliler.

Şehrin modern eserlerini ve eğlencelini yanını görmek isteyenler; Batum Botanik Bahçesi, Argo Teleferiği & Sputnik Tepesi, Batum Kulesi ve Dans Eden Fıskiyeler’e gidebilirler.

Son olarak müze seven gezginler… Batum’da sizler için Batum Arkeoloji Müzesi ve Adjara Sanat Müzesi var.

Batum’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Batum'da nereler gezilir? Sıkça Sorulan Sorular

Batum’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Batum’da mutlaka görülmesi gereken, en önemli yerler; Batum Bulvarı, Avrupa ve Piazza Meydanları, Ali ve Nino Heykeli, Astronomik Saat, Orta Camii ve Alfabe Kulesi şeklinde sıralanabilir.

Batum’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Aslında Batum gezilecek yerler listesindeki durakların büyük çoğunluğu ücretsiz diyebilirim.

Bir kısmı zaten mahalle, sokak, bölge olduğu için ücretsiz. Bunlar; Batum Bulvarı ile Avrupa, Piazza ve Tiyatro Meydanları.

Tarihi yapılar ve kültürel eserlerden ücretsiz olanlar ise; Alfabe Kulesi, Batum Botanik Bahçesi, Ali ve Nino Heykeli, Sputnik Tepesi, Astronomik Saat, Orta Camii, Chacha Saat Kulesi, Virgin Mary ve Aziz Nikola Kiliseleri, Batum Fener Kulesi, Ters Ev, Ermeni Apostolik Kilisesi, Gonio Kalesi, Dans Eden Fıskiyeler ve Medea Anıtı.

Batum’daki en ünlü müzeler hangileri?

Maalesef Batum müzeler açısından çok da zengin sayılmaz ancak buradaki müzeler yine de tatmin edici diyebilirim. Batum Arkeoloji Müzesi ve Adjara Sanat Müzesi kentteki görebileceğiniz en ünlü müzelerden.

Batum’da kaç gün kalmalı?

Keyfini çıkararak Batum’i gezmek için yaklaşık 1,5-2 gün yeterli olacaktır.  

Batum’a ne zaman gitmeli?

Kış ayları biraz soğuk olabileceği için ideal bir Batum gezisi zamanlaması Nisan ve Ekim ayları arasında.

Batum’da nerede kalmalı?

Batum Bulvarı, Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı’nın sınırları arasında yer aldığı Old Boulevard ile sahil kıyısındaki New Boulevard şehirde konaklama yapabileceğiniz en ideal bölgeler.

New Boulevard Havaalanı’na yakın. Şehir merkezinden uzak gibi görünse de aslında orası da yarım saatlik bir yürüme mesafesi.

“Batum Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 24 Nokta)” üzerine 2 yorum

 1. yılbaşı öncesi için organizasyon yaptık umarım bizde sisin bahsettiğniz gibi güzel ve eğlenceli dolu dolu bir tatil geçiririz
  güzen ve detaylı anladım için teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın