Batum gezilecek yerler

Ülkemize yakınlığı nedeniyle son dönemde popüler hale gelen Batum kumarhaneleri; renkli gece hayatı; Osmanlı, Rus, Avrupa etkisi altında inşa edilmiş tarihi binaları ve plajlarıyla tam bir tatil cenneti. Her yeri ayrı güzel olan kente hazırlıksız gitmek kaçırılacak eğlenceler, görülmemiş eşsiz manzaralar anlamına geliyor. Bu nedenle Batum gezilecek yerler açısından iyi planlama yapılması gereken turizm merkezlerinden birisi.

Batum Gezilecek Yerler Listesi

Şehrin yüz ölçümünün küçük ve düz alana kurulu olması Batum gezilecek yerler listesine eklediğim mekânlara ulaşımı kolaylaştırıyor. Çünkü sadece listedeki yerleri değil, bütün bir şehri bir gün içerisinde yürüyerek dolaşabilirsiniz. Ayrıca zaman kaybını önlemek için otobüslere de binebilirsiniz. Bu arada Batum’da konaklama konusunda genel bilgileri ve konaklama yapabileceğiniz otel tavsiyelerimizi Batum’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Batum Bulvarı

Batum gezilecek yerler Batum Bulvarı

Kent merkezinde bulunan ve sahile paralel uzanan 7 km’lik bulvarın yapımına Alman botanik uzmanı ve peyzaj mimari Ressler tarafından 1881 yılında başlanmış. Ressler’ın ölümünün ardından Fransız mimar Michael D’alfons tarafından tamamlanan yol heykelleri, parkları, kafeleri ve restoranlarıyla oldukça hareketli bir turistik mekân. Batum Bulvarı’nda gezerken 6 Mayıs Parkı’na girerseniz yapay bir göl olan Nurigeli’yi görebilirsiniz.

2. Alfabe Kulesi

Batum Alfabe Kulesi

Batum gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz kule, Batum alfabesinin ve insanının özgünlüğünü temsilen 2010-2012 yılları arasında inşa edilmiş. Kıyı şeridinde bulunan ve yüksekliği 130 metre olan yapının üzerindeki 4 metrelik alüminyum plakalardan yapılmış 33 harf kolay bir şekilde görülebiliyor.

3. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

108 hektarlık alan üzerine kurulu bahçe Batum’un 9 kilometre kuzeyinde yer alıyor ve alanında dünyanın en büyüklerinden birisi olarak anılıyor. Rus botanik uzmanı Andrey Nikolayevich Krasnov tarafından yapımına başlanan bahçe, 1912 yılında resmi olarak açılmış. 08.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz botanik bahçesinde bölgeye ve çeşitli iklimlere özgü 5 binden fazla bitki türü bulunuyor.

4. Avrupa Meydanı

Batum gezilecek yerler Avrupa Meydanı

2007 yılında yapılan ve şehre gelen gezginlerin mutlaka görmek istediği Medea Heykeli’ne ev sahipliği yapan Avrupa Meydanı (Europe Square) kent merkezinde yer alıyor. Özellikle yaz akşamları yerel halkın ve turistlerin vakit geçirdiği meydandaki havuz fıskiyeleri ortama ayrı bir hava katıyor. Yürüyerek rahatça ulaşabileceğiniz kentin ana meydanı hareketliliği hissetmek ve fotoğraf çekmek için ideal.

5. St. Nicholas Orthodox Church

Batum St. Nicholas Orthodox Church

150 yıllık geçmişiyle kentin en eski dini yapılarından birisi olan St. Nicholas Orthodox Church (Aziz Nikola Kilisesi) Piazza Meydanı yakınında. 1865 yılında kentte bulunan Yunan topluluğu tarafından yaptırılan kilisenin inşasında Trabzon’dan getirilen taşlar kullanılmış. Özgün mimarisiyle Batum’un en güzel binalarından birisi olan Aziz Nikola Kilisesi, Rus hâkimiyetinde geçen yıllarda harap duruma düşmesinin ardından önce 1946’da, sonrasındaysa 1998-1999 yılları arasında iki büyük restorasyon geçirmiş.

6. Piazza Meydanı

Piazza Meydanı Batum gezilecek yerler

Restoranlar, kafeler ve barlarla çevrili 5.700 metrekarelik meydan İtalyan stili mimarisiyle dikkat çekiyor. Mozaik ve cam unsurlara sahip meydan özellikle akşam birbirinden güzel fotoğrafların çekilebileceği bir yer haline geliyor. Kent halkının keyifli vakit geçirmek için kullandığı alanda yılın belirli dönemlerinde konserler düzenleniyor.

7. Batum Ortodoks Kilisesi

Batum Ortodoks Kilisesi

Neo-Gotik mimarisiyle Avrupa’daki örneklerini anımsatan Batum Ortodoks Kilisesi (Batumi Cathedral of the Mother of God) Gürcü işadamları Zubalashvili Kardeşler’in mali desteğiyle 1898-1902 yılları arasında inşa edilmiş. Üç büyük kubbeye sahip kilise yapımının tamamlanmasının ardından uzun süre Katolik mezhebine ait olmuş. Şehir Sovyet egemenliğindeyken arşiv ve laboratuvar olarak kullanılan dini yapı sonrasında Ortodoks kilisesine çevrilmiş. Günümüzde Batum’un ana katedrali olarak kullanılıyor.

8. Ali ve Nino Heykeli

Batum gezilecek yerler Ali ve Nino Heykeli

2007 yılında Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan anıt, Kurban Said’in dünyaca ünlü romanına atfedilmiş. Müslüman Azeri bir gencin, Hıristiyan Gürcü bir kıza aşkını tasvir eden 7 metre yüksekliğindeki anıt sahil şeridinde yer alıyor. Heykelin gezginler tarafından Batum gezilecek yerler listelerine eklenmesinin bir diğer nedeni de her on dakikada bir açı değiştirmesi ve iç içe geçmesi.

9. Astronomik Saat

Batum Astronomik Saat

Türünün en eski örneklerinden olan Astronomik Saat, Memed Abashidzade Caddesi üzerindeki eski Gürcistan Milli Bankası binasında bulunuyor. Benzerlerine Prag ve Venedik’te rastlayabileceğiniz saatin en önemli özelliği güneşin, ayın, Zodyak takımyıldızlarının ve gezegenlerin konumlarını belirtmesi. Saatin bir başka özelliğiyse her saat başında farklı melodilerle çalan çanları.

10. Chacha Saat Kulesi

Batum Chacha Saat Kulesi

İzmir’deki saat kulesine benzerliğiyle dikkat çeken Chacha Saat Kulesi (Chacha Tower) Batum’un sahil şeridinde yer alıyor. 2012 yılında mimar Raymond Charles Péré gözetiminde inşa edilen kule 25 metre yüksekliğinde. Adını aldığı Gürcü içkisi “Chacha” nın her gün saat 19.00’da, on dakikalık süreyle 4 çeşmesinden akması kuleyi turistler için ilgi çekici hale getiriyor.

11. Gonio Kalesi

Batum Gonio Kalesi

Diğer adı Batum Kalesi olan askeri Gonio Kalesi (Gonio Fortress, Apsaros), Sarp Sınır Kapısı yakınında olduğu için çoğunlukla ülkemizden şehre geçen turistlerin Batum gezilecek yerler listelerinde ilk sırayı verdikleri tarihi yerlerden birisi. 1. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen ve sonrasında yerleşime açılan kalenin içerisinde On İki Havari’den biri olan Aziz Mathias’ın mezarının olduğuna inanılıyor.

12. Orta Camii

Batum Orta Camii

Kentte yaşayan Müslümanlar’ın önde gelenlerinden biri olan Khimshiashvili (Aslan Bey) tarafından 1886 yılında Laz ustalara yaptırılan ibadethane adını o dönemde için iki cami arasındaki konumu sayesinde edinmiş. Batum’da varlığını sürdüren tek cami olma özelline sahip yapı günümüzde müftülük olarak hizmet veriyor.

13. Dönme Dolap

Batum gezilecek yerler Dönme Dolap

Batum Bulvarı üzerinde yer alan dönme dolap Alfabe Kulesi’nin, Ali ve Nino Heykeli’nin hemen yanı başında. Şehrin ve Karadeniz’in eşsiz manzarasını izlemek için oldukça uygun bir yer olan 55 metre yüksekliğindeki dönme dolabın bir turu 10 dakika sürüyor.

14. Argo Teleferiği & Sputnik Tepesi

Batum Argo Teleferiği

Şehir merkezinde bulunan teleferik, eğer hava şartları müsaitse, Batum ve çevresinin eşsiz manzarasını gözler önüne seren Sputnik Tepesi’ne çıkıyor. Gün batımını izlemek ve fotoğraf çekmek için ideal olan tepede kafe ve restoran bulunuyor. Hediyelik eşya dükkânında alışveriş yapabileceğiniz Sputnik Tepesi’nde içeceğinizi yudumlarken yöresel halk dansları topluluklarının sergiledikleri performansları izleyebilirsiniz.

15. Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi, Batumi Lighthouse

Batum gezilecek yerler listeniz için önereceğim son nokta olan fener kulesi Batum Limanı’nda yer alıyor. 21 metre yüksekliğindeki fener ilk olarak Osmanlılar tarafından 1863 yılında inşa edilmiş. Şehrin Ruslar tarafından ele geçirilmesinin ardından 1878’de yeniden inşa edilen fener kulesi bugünkü halini Fransız mühendislerin 1882’deki çalışması sonrası kazanmış.

Batum’da gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen tüm bu yerler Batum gezilecek yerler listenize ilk önce eklemeniz gereken noktalar. Bunlar dışında vakti olan gezginler şu noktalara da vakit ayırabilirler:

Ters Ev (Beyaz Restoran), Stalin Müzesi, Akvaryum, Batum Arkeoloji Müzesi, Neptün Çeşmesi (Fountain of Neptune), Batum Devlet Parkı, Batum Tiyatrosu, Miracle Park, Nurigeli Lake, Ermeni Apostolik Kilisesi, Batum Sanat Müzesi, Art Museum, Batum Limanı, Aziz Matthias Mezarı ve Tiyatro Meydanı.

Batum’da nerede kalınır

Eğer Batum’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Piazza Inn ve Hotel Mgzavrebi Batumi, 4 yıldızlı Piazza Four Colours ve Piazza Boutique Hotel tesislerine göz atabilirsiniz. Eğer Batum’da 5 yıldızlı kaliteli bir tesiste kalmak isterseniz de Hilton Batumi oteline göz atabilirsiniz.

Hotel Mgzavrebi Batumi
3 yıldızlı Hotel Mgzavrebi Batumi, Batum’da konaklama yapabileceğiniz en güzel otellerden bir tanesi.

Batum gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Batum’da konaklama hakkında genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Batum’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın