Kiev’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Kiev’de nerede kalınır?” Vizesiz, hafta sonu için 2 günlüğüne bile gidebileceğiniz Kiev, uçsuz bucaksız ormanlarında yeşilin tadını sonuna kadar çıkartabileceğiniz muhteşem bir Doğu Avrupa şehri.

Tarihi 5. yüzyıla dayanan Ukrayna’nın başkenti parkların ve ormanların dışında renkli bir gece hayatını, zengin mutfak kültürünü, özgün ürünler bulabileceğiniz alışveriş seçeneklerini ve birçok tarihi yapıyı barındırıyor. Bu güzel şehre seyahat planladığınızda ise akıllara takılabilecek ilk soru doğal olarak Kiev’de nerede kalınır? oluyor.

Daha çok pratik konularda bilgilere ağırlık verdiğim Kiev’de nerede kalınır rehberi boyunca Ukrayna’nın güzel başkentinde konaklama konusunda önemli bilgiler paylaşıp başta Kiev şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye göre Kiev otel tavsiye listesi sunacağım. Bu rehberi okuduktan sonra otel seçiminizi çok daha kendinizden emin yapacaksınız.

Dinyeper Nehri tarafından iki parçaya ayrılan Kiev, her ne kadar biz Türkler tarafından yalnızca hareketli gece hayatı ile etiketlense de aslında vizesiz hatta pasaportsuz birkaç günlüğüne gidilebilecek çok güzel bir şehir.

Her bir köşesi farklı bir kimlikte olan bu güzel şehri teorik olarak 10 bölgeye ayrılıyor. Ama ben Kiev’de nerede kalınır yazımızda turistik olarak konaklama yapılabilecek bölgeler hakkında bilgiler vereceğim.

Acelesi olanlara…

Kiev’de konaklama için en ideal bölgelerin başında Kreşatik Caddesi’nin çevresindeki Shevchenko geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de bir önceki seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım Khreschatyk City Center Hotel‘i önerebilirim. Bunun dışında merkeze yakın, ekonomik ibis Kiev City Center ile kaliteden ödün vermek istemeyenler Hyatt Regency Kiev adlı otelleri de değerlendirebilirsiniz.

Kiev’de Nerede Kalınır?

Kiev'de konaklama yapılacak yerler, Kiev haritası, Kiev'de nerede kalınır
Kiev’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Kiev’de konaklama yapabileceğiniz 5 temel bölge var. Bunlar:

  1. Kreşatik Caddesi ile Bağımsızlık Meydanı’nı sınırlarında bulunduran ve şehrin merkezi sayılan Shevchenko (Shevchenkivskyj),
  2. Merkezin kuzeyinde, sessiz, sakin ama güzel Podil semti,
  3. Kreşatik’in doğusunda, Pechersk Lavra’nın sınırlarında yer aldığı Pechersk (Pecherskyj),
  4. Tarihi ve turistik yerlerin güneyinde kalan Solomyansk (Solomjanskyj),
  5. Nehrin sağ tarafında kalan, daha çok yerli halkın tercih ettiği Nipro.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Shevchenko

Kiev'de konaklama yapılacak yerler
Bağımsızlık Meydanı ve çevresi, Kiev’de nerede kalınır diye düşünenlere tavsiye edebileceğim ilk bölge.

Kiev’de nerede kalınır yazımda tanıtmak istediğim ilk yer olan Shevchenko şehrin tam merkezinde yer alıyor.

Şehirde yaşayanlara göre en yaşanabilir yerlerden biri kabul edilen bu yerde Kiev gezilecek yerler listemizde yer alan birçok turistik yapıyı da sınırları içinde bulunduruyor. Bu yüzden bu bölgede konaklayanlar özellikle ulaşım konusunda çok rahat edebilir. Tarihi ve turistik yerlere yürüme mesafesinde bulunan semtte ayrıca metro ve otobüs hatları da bulunuyor.

Shevchenko genel olarak büyük bir semt bu nedenle ben Kiev’de nerede kalınır yazımı biraz daha turistik yerlerin konumuna göre şekillendirmek istiyorum. Bu nedenle bu semtte konaklayanlar bence otel seçimlerini mutlaka şehrin en popüler ve turistik noktası olan Kreşatik Caddesi ile cadde ortasında yer alan Bağımsızlık Meydanı civarında yapmalılar.

Kiev şehir merkezi Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) olarak geçiyor. Bu meydan geçmişten günümüze birçok önemli olayın ve radikal gösterilerin yaşandığı, biraz Taksim Meydanı’nı andıran bir yer.

Meydanın da üzerinde aldığı Khreshchatyk, Türkçe okunuşu ile Kreşatik Caddesi ise şehrin en önemli ve popüler caddesi. 1100 metre uzunluğundaki bu cadde ve çevresinde birçok mağaza, restoran ve kafe yer alıyor.

Hafta sonları belirli saatler arasında trafiğe kapanan bu büyük cadde yerli, yabancı bir çok insanın yürüyüş yolu haline geliyor. Özellikle akşam hava karardıktan sonra cadde boyunca bir çok sokak sanatçısı canlı performans sergiliyor. Zaman zaman cadde üzerinde çeşitli şarkı, dans gösterileri düzenleniyor.

Yurt dışında yeme içme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız Kreşatik Caddesi’nin başlangıcında ve Bağımsızlık Meydanı’na yakın kısımlardaki Türk restoranları tercih edebilirsiniz.

Özellikle Bağımsızlık Meydanı’na yakın konumdaki Turkish Grill adlı restoran kahvaltı dahil öğünlerinizde tercih edebileceğiniz bir yer. Menüsü zengin, temiz ve fiyatlar Türkiye ayarında denilebilir. Bunun dışında hemen bu bölgede Mc Donald’s ve cadde sonunda Dominos Pizza yer alıyor.

Özetle Kiev’deki birçok önemli tarihi ve turistik yapının, park ve yeşil alanların bulunduğu Shevchenko semti Kiev’de nerede kalınır diyenler için tek tavsiyem diyebilirim. Özellikle otel seçiminizi Kreşatik Caddesi çevresinde yaparsanız Kiev gezinizi çok daha keyifli geçirebilirsiniz.

Shevchenko Bölgesindeki En Popüler Oteller

ibis Kiev City Center (★★★) Kiev Botanik Bahçeleri’ne ve Universitet Metro İstasyonu’na yürüme mesafesinde, Kiev’deki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden.

Khreschatyk City Center Hotel (★★) Bağımsızlık Meydanı karşısında, Kreşatik Caddesi üzerinde çok güzel bir otel. Ben kendi seyahatimde bu otelde konakladım. Detaylı değerlendirmemi yazı devamında bulabilirsiniz.

City Hotel (★★★★) Khreshchatyk Caddesi’ne sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde, modern, temiz ve kaliteli bir tesis.

Hyatt Regency Kiev (★★★★) Kiev’in merkezinde yer alan ve Aya Sofya Katedrali ve Aziz Mikail Katedrali’ne bakan bu tesis, Kiev’de nerede kalınır, şöyle merkezi ve kaliteli bir yer olsun diyenler için ideal.

Premier Palace Hotel (★★★★) Kiev’in kalbinde, Besarabsky Pazarı’na 100 metre mesafede yer alan, temiz, kaliteli ve popüler bir tesis.

2. Podil

Kiev'de konaklama yapılacak bögleler Podil

Arnavut kaldırımlı sokakları, yiyecek pazarları, sevimli ve güzel evleri ile Podil, Kiev’de nerede kalınır rehberimizde tanıtmak istediğim ikinci popüler bölge.

Kiev’de benim en sevdiğim gezi noktalarından, Andrevski Yokuşu’na yakın bir konumda yer alan Podil güzel ve kaliteli otellerin bulunduğu, Kiev’in temiz ve nezih semtlerinden bir tanesi.

Nehrin hemen kenarında yer alan ve sınırlarında güzel park ve yeşil alanların bulunduğu bu yer konaklama için biraz daha sakin bir yer arayanlar için ideal olabilir.

Podil’de konaklamanın en büyük dezavantajlarından biri ise ulaşım olabilir. Burada konaklarsanız gezilecek yerlere yürüyerek gitmekte sıkıntı yaşarsınız bu nedenle sık sık metro ya da otobüs kullanmanız gerekebilir.

Burada tabi Kreşatik çevresi kadar hareketli değil. Bu durum kimi gezginler için aranan bir özelliklik iken kimi şehrin daha canlı yerlerinde konaklamak isteyebiliyor.

Kısacası burası; Kiev’de nerede kalınır, şöyle merkeze ve ulaşım ağına yakın ama sessiz, sakin, biraz daha kendine has havası olan bir yer olsun diyen gezginler için ideal olabilir.

Podil Bölgesindeki En Popüler Oteller

Number 21 by DBI (★★★) Kiev’in nehir kenarındaki tarihi Podil bölgesinin merkezinde yer alan popüler bir tesis.

Radisson Blu Hotel Kyiv Podil (★★★★) Kontraktova Meydanı Metro İstasyonu’na 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan kaliteli bir otel.

Vozdvyzhensky Boutique Hotel (★★) Araç trafiğine kapalı Andreevsky Yokuşu’na birkaç adım uzaklıkta yer alan, butik ama kaliteli bir tesis.

Fairmont Grand Hotel Kyiv (★★★★) Kiev’de nerede kalınır, sessiz, sakin ama kaliteli bir yer olsun diyen bu otel 40 m² genişliğinde ferah odalarla hizmet veriyor.

3. Pecherskyj, Solomyansk ve Diğer Bölgeler

Kiev otelleri Pecherskyj

Yazı boyunca sık sık belirttiğim gibi Kiev görece olarak büyük bir şehir olsa da turistik bölgeler, eğlence mekanları belli başlı yerlerde toplanmış bir şehir. Bu nedenle otel seçimini yaparken bu bölgelere yakın konumda konaklamak akıllıca olabilir.

Bu noktada tavsiye ettiğim iki temel yer olan Shevchenko ile Podil semtleri ile ilgili bilgi vermişken Kiev’de nerede kalınır rehberimize Kiev’in diğer merkezi bölgeleri olan Solomyansk ve Pecherskyj hakkında da kısaca bilgiler vermek itiyorum.

Solomyansk

Kiev’deki merkezi semtlerden bir tanesi. Tarihi ve turistik yapılara kolay ulaşım imkanı bu bölgeyi öne çıkarıyor. Ayrıca bu semtte yer alan oteller hizmet/fiyat kalitesi bakımından da gezginler tarafından beğeniliyor.

Pecherskyj

Kiev’in en güzel semtlerinden olan bu bölge yeşil alan ve parkları ile ünlü. Sınırları içinde çok fazla piknik ve yürüyüş alanı bulunan bu semt yerli halk tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Bu bölgenin en büyük artılarından biri ise ulaşım. Şehirdeki gezilecek tarihi ve turistik yapılara, hatta Kiev’in popüler gece hayatı merkezine yakın olan bu semtten çoğu yere yürüyerek gidebileceğiniz gibi çevredeki metro hatlarını da kullanabilirsiniz.

Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer alan ve merkezi konumdaki bu semt özellikle şehrin kültürel tarafını keşfetmek için ideal. Bu bölgede yer alan oteller ise Kreşatik’e nazaran bir tık daha uygun sayılabilir.

Bu Bölgedeki En Popüler Oteller

Hotel Asteri (★★★) Merkezin güneyinde yer alan bu otel Pechersk Lavra’ya 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

Sky Loft Hotel Kyiv by Rixwell (★★) Kreşatik’e 1 km uzaklıkta yer alan, temiz, tarz sahibi, kaliteli bir tesis.

Park Inn by Radisson Kyiv Troyitska (★★) Merkezin biraz güneyinde yer alan, hemen yanı başında metro durağı bulunan, kaliteli bir otel.

Kiev’de ben hangi bölgede, hangi otelde kaldım?

Kiev gezilecek yerler otel
Khreschatyk City Center Hotel

“Kiev’de nerede kalınır?” araştırması yaparken ben konaklama yapacağımız otelin merkezde özellikle Kreşatik Caddesi’ne yakın konumda olmasına özen gösterdim.

Booking.com tarafından yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,2 puan alan 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel dikkatimi ilk çeken tesis oldu.

Tesis konum olarak Kiev’in tam kalbinde yer alıyor. Hatta bizim konaklama yaptığımız odanın balkonuna çıkıp Bağımsızlık Meydanı manzaralı selfie çekme bile mümkündü.

Kiev’de gezip görmeniz gereken birçok yer bu tesise yürüme mesafesinde bulunuyor. Kreşatik Caddesi üzerinde bulunan bu tesisten Aziz Katedrali, Altın Kapı, Ulusal Opera Evi, St. Michael Altın Kubbeli Katedral, Besarabsky Market, Botanik Bahçesi hatta Andrevski Yokuşu’na yürüyerek gidebilirsiniz.

Lavra ve Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’ne ise otelin hemen önünde bulunan metro istasyonunu kullanarak Arsenalna durağı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Gelelim konaklama ücretine. Ben Kiev seyahatime son dakika karar verdim ve otelimi 2 haftadan az bir süre kala ayarladım. Buna rağmen çift kişilik bir oda için kahvaltı hariç gecelik 109 Euro ödedim.

Otelin kahvaltı ücreti bana göre yüksekti. Burada yemektense yukarıda bahsettiğim, otele 5 dakika uzaklıktaki Turkish Grill adlı restoranda daha ucuza yiyebilirsiniz. Restoranda serpme kahvaltı dahil tüm seçenekler mevcut.

Otelin wifi hızı oldukça iyi. Son olarak ben havaalanı otel arası ulaşımı otel vasıtası ile yaptım. Booking.com üzerinden otelle iletişime geçerseniz otel size kişi sayısı ve güne göre fiyat verip organizasyon yapabilir.

Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kiev’de Şehir İçi Ulaşım

Kiev'de konaklama ve şehir içi ulaşım

Gelelim ulaşım konusuna. Sovyet Dönemi’nin en büyük zenginliklerinden biri şehirde yer alan metro hattı. Şehrin birçok noktasına metrolar ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Üstelik metrolar hızlı ve çok çok ucuz. Biletinizi metro istasyonlarındaki makinelerden ya da gişe görevlilerinden kolayca alabilirsiniz.

Bağımsızlık Meydanı ve Kreşatik Caddesi’nde birer adet metro durağı var. Bu durakları kullanarak merkezin biraz daha dışında kalan Lavra (Mağaralar Manastırı) ya da Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi gibi noktalara gidebilirsiniz.

Metro dışında şehirde tramvay, otobüs ve troleybüs hatları da ulaşımı oldukça kolay bir şekle sokuyor. Ücretler hepsinde çok ucuz. Ben Kiev seyahatimde birkaç kez otobüs de kullandım. Otobüsler gayet rahat ve hızlı. Biletinizi otobüs içerisinde, orta kısımlarda yer alan görevlilerden de alabilirsiniz.

Biz havaalanı-otel arası ulaşımımızı otelin anlaşmalı olduğu araçlar ile yaptık. Bunun için Booking.com’dan önce otel rezervasyonumuzu yaptık daha sonra yine Booking.com üzerinden otelle iletişime geçerek transfer rezervasyonumuzu yaptırdık. Havaalanında bizi bekleyen araç bizi karşıladı ve otelimize ulaştırdı. Anlaşma gereği ödememizi otele varınca yaptık.

Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı konusunda detaylı bilgileri Kiev Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kiev Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Kiev'de otel rezervasyonu

Kiev’de nerede kalınır yazımızdaki en keyif veren konulardan birisi belki de Kiev’deki otel fiyatları çünkü Ukrayna’nın bu güzel başkentinde fiyatlar gerçekten makul.

Özellikle Avrupa’daki benzerlerine nazaran çok daha ekonomik bir konaklama yapabileceğiniz Kiev’de, şehrin tam merkezinde, kaliteli, gezilecek yerlere yakın, kahvaltı dahil gecelik 100-150 Euro arasında 4-5 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi ben şehrin kalbinde, 4 yıldızlı popüler bir otelde çift kişilik oda için kahvaltı hariç gecelik 109 Euro ödedim. Biraz araştırma ve fırsatları kovalayarak daha ucuza konaklamak mümkün.

Gelelim rezervasyon yapabileceğiniz kanallara. Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonlarımı Booking.com üzerinden yapıyorum. Buradan yapacağınız rezervasyonlarda ödemenizi dilerseniz otelde yapabilirsiniz.

Planlarınızda yaşanabilecek herhangi bir değişimde ise konaklama seçiminize bağlı olarak rezervasyonunuza 24 saat kalana kadar ücretsiz iptal şansınız var.

Booking.com’da yer alan tüm Kiev otellerine göz atmak için tıklayın.

Özetle Kiev’de Nerede Kalınır?

Kiev'de nerede kalınır

Özet olarak Kiev, Sovyetler Birliği Dönemi’nin etkilerini hala taşıyan, sahip olduğu tarihi ve turistik yapılar ve doğal güzellikleri ile gezginleri etkileyen güzel bir şehir. Üstelik Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşmalar sayesinde bu güzel ve popüler kente vizesiz hatta yeni çipli kimlik kartınız varsa pasaportsuz bile gidebilirsiniz.

5. yüzyıla dayanan tarihi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden olan Kiev’de bana göre konaklama yapılabilecek en temel bölgeler: Shevchenko, Podil ve Pecherskyj.

Eğer Kiev geziniz boyunca gezilecek yerlere yürüyerek gitmek, gece gündüz hareketli bir yerlerde konaklamak isterseniz tercihiniz Shevchenko semtinde yer alan ve şehrin merkezi kabul edilen Kreşatik Caddesi ve bu cadde üzerinde yer alan Bağımsızlık Meydanı olmalı. Ben kendi seyahatimde burada konakladım ve gerçekten çok memnun kaldım.

Eğer Kiev’de biraz daha sessiz, sakin, metro ulaşımın mümkün olduğu bir yerlerde kalmak istiyorsanız da Podil semtinde yer alan otellere göz atabilirsiniz.

Kiev’de otel tavsiyesine gelecek olursak; son seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel özellikle Kiev’e ilk kez gidenler için gerçekten çok güzel bir seçenek olabilir.

Bağımsızlık Meydanı’nın hemen karşısında, temiz, kaliteli ve uygun fiyatlı bu otelde konaklamaktan ben memnun kaldım. Şimdi tekrar Kiev’e gidecek olsam ilk göz atacağım otellerden biri burası olur.

Bu otel dışında; 4 yıldızlı Aloft Kiev ile City Hotel hem konum hem otel kalitesi olarak dikkat çeken tesislerden. Ama konaklama bütçenizde sıkıntınız yoksa 5 yıldızlı Hyatt Regency Kiev ile Premier Palace Hotel şehirdeki en popüler ve kaliteli tesislerden. Bu oteller uygun fiyat bulursanız kaçırmayın derim.

Kiev’de nerede kalınır yazım boyunca Ukrayna’nın güzel ve turistik başkenti Kiev’de konaklama konusunda detaylı bilgi ve tavsiyeler vermeye çalıştım. Eğer sizin de Kiev’de nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“Kiev’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…” üzerine bir yorum

  1. En çok merak ettiğim yerlerden birisi bir gün param olursa mutlaka gidip gezeceğim doyasıya. Yazın için teşekkürler.

    Yanıtla

Yorum yapın