Selanik Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 25 Nokta)

Selanik gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Selanik, küçük yerleşimlere özgü samimi ortamı ve cazibeyi, gezginlerin büyük kentlerde görmeye alışkın oldukları kozmopolit kültür ile bünyesinde gayet başarılı bir biçimde harmanlıyor.

Kelimenin tam anlamıyla gerçek bir Yunanistan deneyimi yaşamak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan olan kent, Roma ve Osmanlı’nın da aralarında bulunduğu birçok köklü medeniyetten izler taşıyor.

Beklentiniz ister kentin tarihi sokaklarında kaybolmak, ister keyifli meyhanelerinde eğlenmek, ister geçmişine tanıklık edeceğiniz tarihi yapıları görmek olsun, bu yazıda hepsini bulabilirsiniz.

Tatiliniz boyunca sizin için deneyimlerim ışığında hazırladığım Selanik gezilecek yerler listesine bağlı kalırsanız, şehrin bahsettiğim tüm bu yönlerini deneyimleyebilir, üstelik Selanik’te akşam gezilecek yerler, Selanik’te konaklama için en uygun bölgeler ve otel alternatifleri ile ilgili bilgi de edinebilirsiniz.

Selanik’e Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Selanik’te konaklama yapabileceğiniz bölgeler konusunda bilginiz yoksa Selanik’te nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesine ihtiyacı olan okurlarımız merkezi bir konumda yer alan 4 yıldızlı Blue Bottle Boutique Hotel adlı tesisi incelemeliler. Selanik’in turistik bir konaklama için en uygun bölgesi olan Aristoteles Meydanı çevresinde yer alan otel hem şehirdeki gezilecek yerlerin pek çoğuna yürüme mesafesinde, hem de konforlu ve geniş odalara sahip.

Selanik’te bir başka uygun konaklama seçeneği ise 3 yıldızlı Plaza Hotel, Philian Hotels and Resorts isimli tesis. Yine Aristoteles Meydanı çevresinde yer alan bu otel limana ve keyifli Yunan meyhanelerine çok yakın bir konumda.

Şehir İçi Ulaşımda Otobüs Kullanabilirsiniz.

Selanik’te gezilecek yerler birbirilerine göre yürüme mesafesinde. Ancak her ne kadar konumlar birbirine yakın olsa da yürüyerek yarım saati bulabilecek mesafeler de mevcut. Nadir olmakla birlikte… Böyle durumlarda otobüs kullanmak son derece mantıklı. Ancak Selanik küçük ve görece daha az turistik bir şehir olduğu için taksi kullanımı da çok pahalı değil.

Selanik Gezilecek Yerler Listesi

Selanik gezilecek yerler rehberinde sizlerle Yunanistan’ın bu küçük, şirin ve samimi şehrindeki görmeye değer noktalar hakkında bol bol bilgi paylaşacağım. Üstelik 25 maddeden oluşan gezilecek yerler listesindeki yerlerin haritadaki konumlarını da yazının Selanik gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Uzatmadan Selanik gezilecek yerler listemize geçelim…

1. White Tower of Thessaloniki (Beyaz Kule)

Beyaz Kule Selanik'te ne yapılır?

Selanik gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Beyaz Kule’yi yazarak kentin geçmişi hakkında değerli bilgiler edinme imkânına kavuşabilirsiniz.

Kentin en önemli simgelerinden sayılan zarif kulenin, 15. veya 16. yüzyılın ortalarına doğru Osmanlılar tarafından inşa edildiği düşünülüyor.

Askeri yapı, denizden gelebilecek saldırılara karşı savunma amaçlı inşa edilmiş. Ancak daha çok hapishane olarak kullanılmış. Hatta yapı, o dönemlerde Kırmızı Kule başta olmak üzere birçok değişik isimle anılmış.

Yaklaşık 34 metre yüksekliğe sahip Beyaz Kule, Yunanistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından arkeolojik eserlerin saklanması, hava savunması, meteorolojik gözlem gibi amaçlar doğrultusunda kullanılmış.

1983 yılından itibaren ise yapının beş katlı yapının her bir katında farklı temalara sahip koleksiyonlar sergilenmeye başlanmış. Bu koleksiyonları inceledikten sonra altıncı kata çıkarsanız yerel lezzetlerin tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz. Balkona çıktığınızda ise enfes manzarayı seyredebilirsiniz.

2. Arch of Galerius

Arch of Galerius Selanik gezilecek yerler

Egnatia Caddesi’nden kent merkezine doğru yürürken karşınıza çıkacak Galerius Kemeri ve Rotunda, kentte Bizans döneminden kalma en değerli antik yapılar olarak gösteriliyor. Her iki yapı da bugün UNESCO Kültür Mirasları arasında listelenen, son derece değerli eserlerden.

Arch of Galerius Kemeri’nin Persler’e karşı kazanılan zaferi onurlandırmak adına 297 yılı civarında inşa edildiği düşünülüyor. Dönemin Roma İmparatoru Galerius burayı ve hemen yakınındaki Rotunda’yı İmparatorluk Sarayı’nın bir parçası olarak düşünmüş ve inşasını da bu şekilde istemiş.

Yapının orijinali tuğlayla kaplanarak sonrasında yontulmuş, mermer panelleri olan, üçlü bir kemere sahip sekiz sütunlu bir geçitmiş. Bir zamanlar kentin ana kapısına görkem katan antik yapıdan günümüzde geriye sadece savaşı betimleyen kabartmalarla dolu iki ayak kalmış.

3. Rotunda

Rotunda Selanik gezi notları

Arch of Galerius Kemeri’nin kuzeyinde yer alan Rotunda ise 4. yüzyılın başlarında, kemerle birlikte inşa edilmiş. Yapı, aslında İmparator Galerius’un ebedi istirahatgahı olarak tasarlanmış. Ancak İmparator Theodosius zamanında kiliseye dönüştürülmüş ve Aziz George’a adanmış.

Rotunda ve Arch of Galerius’u kapsayan bölge Roma İmparatorluğu 4 parçaya bölündüğünde, Selanik’in başkent olması ile birlikte uzun süre yeni bir idari üs olarak kullanılmış.

Rotunda, kentin Osmanlı hâkimiyetine geçtiği dönemde yan tarafına bir minare dikilerek cami haline getirilmiş. Ki bu minare halen ayakta. Çok daha öncesinde pagan tapınağı ve kilise olarak da kullanılan yapının duvarlarında, MS 5. Yüzyıldan kalma, yakınlarda restore edilmiş Hıristiyan mozaiklerini görmek de mümkün.

Asırlara meydan okuyarak ayakta kalan kudretli yapı Rotunda, şimdilerde ise Heykel Müzesi olarak kullanılıyor.

4. Aristoteles Meydanı

Aristoteles Meydanı Selanik gezisi

Kentteki en popüler konaklama bölgelerinin başına gelen Aristoteles Meydanı, sosyal ve kültürel hayatın merkezi kabul ediliyor. Hatta zaman zaman önemli siyasi olaylara da sahne oluyor.

Sahil kesiminde yer alan meydan, bu yönleriyle kentin en canlı noktaları arasında yer alıyor. Dolayısıyla çevresindeki mekânlara oturup deniz manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içmek insana ayrı bir keyif veriyor.

Kentin kalburüstü alışveriş mekânlarından bazılarına ev sahipliği yapan Aristoteles Meydanı, 1917’de kenti kasıp kavuran yangın felaketinden yalnızca bir sene sonra Fransız Mimar Ernest Hebrard’ın tasarımlarına bağlı kalınarak baştan yaratılmış.

Restorasyon sonrası modern bir görünüme kavuşan meydandaki Electra Palace ve tiyatro binası gibi görkemli yapılar ise 20. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş.

5. Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi Selanik gezilecek yerler

1953 yılında ziyarete açılan Atatürk Evi Müzesi, Selanik’in Eski Kent bölgesinin merkezinde yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu ev, tarihi ve kültürel değeri sayesinde yıl boyunca çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

1937’de Selanik Belediyesi tarafından Atatürk’e hediye edilen iki katlı zarif yapı, geleneksel mimarinin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor.

Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı tarafından 1870 yılında inşa ettirilen müze-evde Atatürk’ün hayatı hakkında bilgiler içeren değerli kaynaklar sergileniyor.

Bu kaynaklara ek olarak Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları ile doğduğu dönemde evde kullanılmakta olan mobilyalar da büyük özenle korunuyor. Atatürk Evi’nin iç kısmını gezdikten sonra bahçesine geçecek olursanız Ali Rıza Efendi’nin diktiği nar ağacını görebilirsiniz.

6. Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik'te gezilecek yerler Arkeoloji Müzesi

Kentin de dâhil olduğu Makedonya bölgesinin ihtişamlı tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Arkeoloji Müzesi’ni Selanik gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

1962 yılında kurulan müze, Patroklos Karantinos tarafından tasarlanmış ve Yunan modern mimarisinin en önemli örnekleri arasında sayılan gayet şık bir binada faaliyet gösteriyor.

Binanın iki katında tarih tutkunlarına sunulan eserler, Makedonya’nın özellikle tarih öncesi, Helenistik ve Roma dönemlerine ışık tutuyor.

Selanik Arkeoloji Müzesi’nin bodrum katında, Haldikini’nin kuzeyinde yer alan Petralona Mağarası’nda keşfedilen buluntular ile Neolitik ve Bronz çağlara tarihlenen çeşitli eşyalar sergileniyor.

Kronolojik sıraya bağlı kalmak ve bölgenin gelişimini daha rahat kavrayabilmek adına ben önceliği bu kata vermiştim. Sonra da giriş kata geçip görkemli anıtlardan oluşan son derece değerli koleksiyonu ve bir Roma evinin bire bir boyutlu zemin planını incelemiştim.

Müzenin bu bölümünde sergilenen tarihi eserler arasında Yunanistan’da günümüze ulaşmış en eski yazılı kaynak niteliğindeki Derveni Papirüsü de bulunuyor.

7. Ayasofya (Holy Church of Hagia Sophia)

Hagia Sophia Selanik gezilecek yerler

Hermes Caddesi’nin doğu ucuna doğru yürürseniz kentteki en önemli dini yapılardan biri olan Ayasofya Kilisesi’ni ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Bizans mimarisinin zenginliğini günümüze taşıyan kilisenin kökenleri 3. yüzyıla kadar uzanıyor. İstanbul’daki çok daha görkemli adaşı örnek alınarak tasarlanan ve 1917’deki yangın felaketini hasar almadan atlatarak günümüze ulaşan yapının inşa süreciyse 7. yüzyılda gerçekleştirilmiş.

Hagia Sophia, 10. yüzyılda eklenen mozaikler sayesinde çok daha estetik bir görünüme kavuşmuş. Yapının özellikle kubbesini süsleyen çalışmaya odaklanırsanız ustalık kokan detayları kolayca fark edebilirsiniz.

İki asır boyunca katedral olarak kullanılan dini yapı, son büyük değişimini Osmanlı’nın kentte hâkimiyet kurması sonrasında geçirmiş. Yani yapı, bir minare eklenerek camiye dönüştürülmüş.

8. Bizans Kültürü Müzesi

Museum of Byzantine Culture Selanik gezilecek yerler

1994 yılında ziyarete açılan Bizans Kültürü Müzesi, adından da kolaylıkla anlayabileceğiniz üzere kentte imparatorluk hakkında en değerli bilgileri edinebileceğiniz yer olma özelliği taşıyor.

Selanik Belediye Binası’nın hemen yanı başında yer alan kültürel tesiste büyük çoğunluğu Bizans döneminden günümüze ulaşan 3 binden fazla nesneyi yakından inceleyebilirsiniz. Müzenin sahip olduğu değerli koleksiyon tematik bölümlere ayrıldığından kronolojik sırayla incelemek bir hayli kolay oluyor.

Museum of Byzantine Culture bünyesinde Hristiyanlık öncesi döneme dair fikir sahibi olmanızı sağlayacak koleksiyonlara yer veriliyor. Müzede ayrıca yılın belirli dönemlerinde farklı temalara bağlı kalınarak oluşturulmuş geçici sergiler de düzenleniyor.

9. Aya Dimitri Kilisesi (Agios Dimitrios Church)

Agios Dimitrios Church Selanik gezilecek yerler

Osmanlı döneminde camiye dönüştürülerek “Kasimiye” adı verilen Hagios Demetrios, Roma Agorası’nın kuzeyinde ziyaret edilmeyi bekliyor.

Kentin ana kilisesi konumundaki dini yapı, erken Hristiyanlık döneminden kalma daha küçük boyutlu türdeşinin yerine 5. yüzyılda inşa edilmiş. Adını ise 306 yılında bu alanda Romalı askerler tarafından idam edilen ve sonradan kentin koruyucu azizi mertebesine yükseltilen din adamından alıyor.

Aya Dimitri Kilisesi, asırlar boyunca Bizans İmparatorluğu’nun dört bir yanından insanların akın ettiği önemli bir hac yeri konumundaymış.

Şimdilerde ise gezginler, iç kısmını süsleyen ve bazıları için “Selanik’in en iyileri” yakıştırması yapılan mozaikleri görmek için kiliseyi ziyaret ediyor. Tabii bu ziyaret sırasında bazı dikkatli ziyaretçiler, dini yapının komşusu Roma hamamı kalıntılarına göz atmayı da ihmal etmiyor.

10. Ano Poli

Ana Poli Selanik hakkında bilgiler

Kentin tarihsel birikiminin ne kadar zengin olduğunu anlamak için Ano Poli’ye mutlaka gezi programında yer vermek gerekiyor. Çünkü bir zamanlar ihtişamlı surlarla çevrilerek koruma altına alınmış bu yerleşim bölgesinin hangi kısmına gitseniz, kentin farklı dönemini yansıtan bir tarih hazinesi ile karşılaşabilirsiniz.

Tabii bunun için öncelikle aşağı kenti iç şehre bağlayan Odós Olympíados’u aşmanız gerekiyor.

Selanik’in tüm noktalarına hâkim bir tepenin üst kısımlarına kurulu Ano Poli’de ilk göze çarpan yapı, Heptapyrgion ya da Osmanlı dönemindeki ismiyle Yedi Kule oluyor. Askeri yapı dışında bölgede yoğun ilgi gören çok sayıda dini yapı bulunuyor. Ancak Türkiye’den Selanik’e giden gezginler için kentin bu kesiminde ziyaret edilecek en önemli mekân olarak Atatürk Evi Müzesi ön plana çıkıyor.

Yoğun ziyaretlerle geçen bir günün ardından keyifli zaman geçirmek adına geleneksel tarzdaki tavernalardan birine oturabilirsiniz. Hatta tarihle iç içe olmayı gerçekten seviyorsanız bu bölgede konaklamayı bile düşünebilirsiniz.

11. Ladadika

Ladadika Selanik gezi notları

Selanik gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer yerleşim bölgesi olan Ladadika, tıpkı Ano Poli gibi buram buram tarih kokuyor. Semtin geçmişi, çok da gerilere gitmiyor.

Limana oldukça yakın konumdaki yerleşimde 1917’deki yangına kadar ticari faaliyetler ön plandaymış. Ancak yangının ardından bir zamanların petrol ve yan ürünlerinin alım-satımının yapıldığı bu güzel yer, adeta kaderine terk edilmiş. Zaman geçtikçe durum çok daha kötü bir hal almış ve Ladadika son derece güvensiz bir bölge olarak anılmaya başlanmış.

Günümüzde ise Ladadika, geçirdiği dönüşüm sayesinde kentin gece hayatı bakımından en hareketli bölgeleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Bu yönü sayesinde eğlence tutkunlarını kendisine çeken semt, aynı zamanda müzeleri aracılığıyla kentin kültürü ve tarihi hakkında da konuklarına paha biçilemez bilgiler aktarıyor.

Başta Beyaz Kule olmak üzere Sinema, Fotoğraf ve Makedonya Mücadele müzelerinde kentin farklı yönlerine ışık tutan koleksiyonlara yer veriliyor.

Gece Hayatını ve Eğlenceyi Sevenler Ladadika’da Konaklamalı

Bir şehri gezerken sadece tarihi ve turistik yerlerini görmekle yetinmeyip, cafe, restoran ve barlarında gece hayatını da deneyimlemek isteyenler için Ladadika’da yer alan 3 yıldızlı Colors Ladadika Thessaloniki ideal bir tesis. 1000’den fazla konuğun 8,3 puan verdiği otel sevimli ve hareketli bir sokakta, limana da çok yakın konumda bulunuyor.

12. Heptapyrgion

Heptapyrgion Selanik'te nereler gezilmeli?

Akropolün kuzeydoğu köşesindeki Heptapyrgion, hem Bizans hem de Osmanlı döneminde kentin güvenliğini sağlamak için kullanılmış.

Hatta 100 yıl boyunca suçlular hapis cezalarını çekmeleri için buradaki zindanlara kapatılmış. Yapının kuzey tarafındaki iki kulenin 4. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildikleri düşünülüyor. Güney tarafındaki kuleler için yapımlarının 12. yüzyılda gerçekleştirildiğine dair güçlü bir inanış mevcut.

Osmanlı dönemindeki adıyla Yedi Kule, Ano Poli’yi anlatırken de bahsettiğim gibi kente hâkim konumdaki tepenin zirvesinde yer alıyor.

Dolayısıyla buraya çıkma zahmetine katlanan gezginler, kentin ve limanın enfes manzarasını seyretme ayrıcalığına kavuşuyor. Bu arada hemen söyleyeyim; yapının adını yerel sanatçıların söyledikleri rebetikalarda da sıklıkla duyabilirsiniz.

13. Zongolopoulos Şemsiyeleri (Selanik Şemsiyeleri)

Selanik Şemsiyeleri Selanik'te gezilecek yerler

Selanik, gerek havası gerekse de kültürü ile İzmir’e benzetiliyor. Bu yönlerine ek olarak kentin kordon boyu, görünüm itibariyle Pasaport ile Alsancak Limanı arasındaki sahil kesiminin eski halini anımsatıyor.

Üstelik Selanik’in kordon boyundan gün batımı manzarasını izlemek de tıpkı İzmir’deki gibi harika bir deneyim. Tabii konu manzara izlemek olunca sahilde ilk olarak akla Zongolopoulos Şemsiyeleri’nin bulunduğu seyir terası geliyor.

Selanik’in kordon boyuna ayrı bir hava katan Şemsiyeler, adından da anlayabileceğiniz üzere Yunan heykeltıraş George Zongolopoulos’un imzasını taşıyor.

Zongolopoulos, eserini ilk kez 1995 yılında sanatseverlerin beğenisine sunmuş. İlk defa sergilenmesinin üzerinden geçen iki yılın ardından büyük ustanın “Selanik’in Şemsiyeleri” adını verdiği çalışması sahildeki şimdiki yerine yerleştirilmiş. Eser, o günden beri sahilde çekilen fotoğraflara fon oluyor.

14. Modiano Market

Modiano Market Selanik gezilecek yerler

Eğer konaklama için Aristoteles Meydanı çevresindeki otelleri tercih ederseniz, çevredeki sokakları dolaşırken kentin en büyük üç pazarını ziyaret etme imkânı yakalayabilirsiniz.

Bunlar arasında en yoğun ilgiyi çeken ise canlı atmosferi ve çarpıcı mimarisi ile öne çıkan Modiano Market oluyor. 1917’deki yangında küle dönüşen Yahudi mahallesi Kali’nin bir zamanlar bulunduğu alan üzerinde yükselen pazar, adını tasarımcısı olan Eli Modiano’dan alıyor.

1930 yılında açılan Modiano Pazarı, ağırlıklı olarak balıkçı ve kasap tezgâhlarına ev sahipliği yapıyor. Üzeri cam kubbe ile kapatılmış pazar alanında ayrıca hem yerel lezzetlerin tadına bakma hem de keyifli vakit geçirme imkânı bulacağınız birkaç taverna bulunuyor.

Yalnız pazar, şu günlerde yenileme çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı tutuluyor. Yeniden açılışının ise 2020 yılı içerisinde gerçekleştirileceği söyleniyor.

15. Roman Forum

Roman Forum Selanik'te görülecek yerler

Antik çağda Selanik’in yönetim merkezi olan Roma Forumu, Aristoteles Meydanı’nın üst kısmındaki iki hektarlık alanı kaplıyor.

1960’lı yıllarda gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarılan antik yerleşim alanındaki yapıların büyük bölümü, 2. yüzyılda inşa edilmiş. Sonradan yapılan araştırmalar sonucunda alandaki bazı yapılarınsa 6. yüzyıldan kalma oldukları anlaşılmış.

Dikdörtgen şeklinde ve Arnavut kaldırımı kaplı bir meydan çevresine kurulu Roma Forumu’nun üç tarafı stoa ile çevrelenmiş. Üstü kapalı bu yollar vasıtasıyla çevredeki yapılara ve alışveriş yerlerine ulaşım sağlandığı düşünülüyor.

Bunlara ek olarak antik yerleşkeyi gezerken bir zamanlar manastır, hamam olarak kullanılan yapılar ile tiyatro ve çeşme kalıntılarını görebilirsiniz.

16. Vlatadon Manastırı (Vlatadon Monastery)

Vlatadon Monastery Gezip Gördüm Selanik

1351 yılı civarında kurulduğu düşünülen Vlatadon Monastery, köklü tarihi ve göz alıcı güzellikteki iç süslemeleriyle Selanik gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi önereceğim bir başka dini yapı.

Eskiden şehirde, Yukarı Kent’in kuzeydoğusunda yer alan bu manastır gibi birçokları bulunuyormuş. Ancak günümüzde sadece bu yapı işlerliğini sürdürüyor.

Manastırın varlığını korumasında ekonomik gücü kadar Osmanlı’nın da önemli katkısı olmuş. Çünkü kısa bir süre için camiye dönüştürülen dini kuruma, 1446’da yayımlanan fermanla işlevine bir Katolik manastırı olarak devam da edebileceği özel haklar tanınmış.

Her yıl 6 Ağustos tarihinde dini törenlere sahne olan Vlatadon Manastırı’na gittiğinizde 14. yüzyılın ikinci yarısından kalma duvar resimlerini incelemeye öncelik verebilirsiniz. Sonrasında ise 12. ve 19. yüzyıllar arasında yapılmış ikonalara göz atabilirsiniz.

17. Kapani Çarşısı

Kapani Çarşısı Selanik gezilecek yerler

Eğer kentin gastronomik alandaki zenginliklerini keşfetmenin peşindeyseniz Modiano’ya yakın konumdaki Kapani Çarşısı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Selanik’in geleneksel yapısını korumayı başarmış üç büyük pazarından biri olan Kapani’nin geçmişi Bizans devrine kadar uzanıyor.

Çarşının mimari bakımdan dokusu pek fazla bozulmadığından baharatlar, çiftlik ürünleri, meyve-sebze dolu tezgâhların oluşturduğu rengârenk görüntü ziyaretçileri adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor.

Modiano ile karşılaştırıldığında Kapani Çarşısı’ndaki ürün çeşitliliğinin çok daha fazla olduğu göze çarpıyor. Hatta burada kurulan tezgâhlarda, gıda maddeleri dışında hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Düşük fiyatlarıyla yoğun ilgi gören pazar alanını dolaşırken ayrıca lezzetleriyle damak çatlatan çeşit çeşit mezelerin tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz.

18. Tsimiski Caddesi

Tsimiski Caddesi Selanik gezi rehberi

Konu Selanik’te alışveriş yapılabilecek yerler olduğunda cazip fırsatlarla dolu Tsimiski Caddesi’ni asla göz ardı etmemek gerekiyor.

Adını Bizans İmparatoru Ioannis Tzimiskis’ten alan cadde, Selanik Uluslararası Fuar Kompleksi’nin hemen önünden başlayıp kent merkezinin batısındaki Ionos Dragoumi’ye kadar uzanıyor. Konumu ve içeriği gereği, bu geniş cadde de sık sık İzmir’deki 2. Kordon’a benzetiliyor.

Tsimiski Caddesi’nin en yoğun kısmı olarak Aritoteles Meydanı ile kesiştiği bölüm öne çıkıyor. Çünkü kentin en kaliteli mağazalarından bazıları, bu bölgede faaliyet gösteriyor.

Mağazalara ek olarak dilerseniz Selanik şehir merkezindeki en büyük alışveriş merkezi konumundaki Plateia Center Mall bünyesindeki fırsatlara da göz atabilirsiniz.

19. Bey Hamamı

Bey Hamamı Selanik gezi blog

Aritoteles Meydanı’na yakın konumdaki Panagia Halkeon’un hemen çaprazında yer alan Bey Hamamı, kentte Osmanlı mimarisinin detaylarını yansıtan en önemli mekân olarak gösteriliyor.

Selanik’teki en büyük Osmanlı hamamı, 1444 yılında II. Murad’ın emri doğrultusunda inşa edilmiş. Açıkçası yapıya dışarıdan bakıldığında, insanın içini kaderine terk edilmiş hissi kaplıyor. Ancak asırlara meydan okuyan tarihi hamam, iç kısmında halen daha Osmanlı kültürünü yansıtan önemli detaylar barındırıyor.

“Cennet Hamamları” adıyla da anılan tarihi yapının iç kısmında, çoğu türdeşinde olduğu gibi erkeklerin ve kadınların kullanımına sunulmuş iki ana bölüm bulunuyor.

Bu bölümleri gezerken duvarları süsleyen resimleri inceleyebilir, bazı yerlerde hamama estetik bir görünüm katan mermer kaplamaları görebilirsiniz.

20. Kamara Meydanı

Kamara Meydanı Selanik rehberi

Selanik, sosyal açıdan gayet canlı bir şehir. Üstelik yerel halk, hayattan keyif almayı çok iyi biliyor. Bu nedenle özellikle sahil kesimindeki kafeleri ve tavernaları günün her saati dolu görebilirsiniz.

Ancak şehirdeki gündelik yaşamı yalın bir biçimde gözlemlemek istediğinizde, Kamara Meydanı’na odaklanabilirsiniz. Meydan, Galerius Kemeri’nin hemen bitişinde yer alıyor.

Çevresi uygun fiyatlı yeme-içme mekânları ile dolu olan Kamara Meydanı, yerel halkın sık tercih ettiği bir buluşma noktası. Ayrıca antik kemer ve etkileyici görünüme sahip Rotunda sayesinde fotoğraf çekmek için de ideal bir yer haline geliyor.

21. Büyük İskender Heykeli

Alexander the Great Selanik hakkında bilgiler

Selanik kenti adını M.Ö. 4. YY’da, Büyük İskender’in kız kardeşi ve Makedonya Kralı’nın karısı olan Selanik’ten almış. Haliyle şehirde bugün “Kentin Eniştesinin bir heykeli olması da tuhaf sayılmaz.

Nea Parelia’daki bir çeşmenin hemen yanında, 6 metre yüksekliğindeki Büyük İskender heykeli aslında çok da eski bir heykel sayılmaz. Bronz heykel 1973 yılında ünlü Heykeltraş Evangelo Moustakas tarafından İtalya’da yapılarak buraya getirtilmiş.

Ünlü asker ve imparatoru antik dönemin en seçkin atlarından biri olan Bucephalus üzerinde gösteren bu devasa heykel şehirdeki en ilgi çekici ve modern yapılardan biri olarak gösteriliyor.

Heykelin çevresindeki gezinti yolu boyunca ise Büyük İskender tarafından Granicus, Gaugamela ve Issus savaşlarında kullanılan uzun mızraklarlar sergileniyor.

22. OTE Tower

OTE Tower Selanik gezilecek yerler

Selanik gezilecek yerler listenizin sonlarına doğru, Uluslararası Sergi Merkezi’nin alanı dâhilindeki OTE Tower’ı ekleyebilirsiniz. 76 metre uzunluğundaki kule, iletişim sinyallerinin çok daha geniş bir alanı kapsaması amacıyla 1966 yılında inşa edilmiş.

Bu amaç doğrultusunda uzun süre boyunca devletin kontrolünde olan yapı, 2005 yılında yenilenerek turistik açıdan ilgi çeken bir cazibe merkezine dönüştürülmüş.

OTE Tower, panoramik manzaralı gözlem alanı sayesinde gezginleri kendisine çekiyor. Aynı zamanda yeme-içme amaçlı kullanılan bu alanda oturup 45 dakika süren bir tam tur boyunca Selanik’in dört bir yanını gözlemleyebilirsiniz.

Hatta fuarın düzenlendiği dönemde burayı ziyaret ederseniz çeşitli etkinliklere ve sergilere katılma fırsatı bulabilirsiniz.

23. Noesis (Thessaloniki Science Center Technology Museum)

Science Centre Technology Museum Selanik'te gezilecek yerler

Selanik gezilecek yerler yazısında hep tarihi yerler ve eserlerden bahsetmek olmaz, modern hayata dair de kentte görülecek çokça şey var. Bunlardan birisi  de şehir merkezinin kuzeydoğusunda bulunan Yunanistan’ın önde gelen bilim ve teknoloji müzesi.

Modern hayat dedim ama aslında antik Yunan tarihine bakıldığında o dönemin kayda değer bilimsel ve teknolojik çalışmalarının yapıldığı yerlerden biri olması ülkenin ve bölgenin yüzyıllardır bilime ve teknolojiye gösterdiği ilgi ve alaka da Selanik’te neden böyle bir müze bulunduğunu açıklamaya yeter.

Müzenin ana sergi salonlarında optik, manyetizma, telekomünikasyon, elektrik, mekanik ve elektronik konularına dair, özellikle çocukların ilgisini çekmeye yönelik eğlenceli ve bilgilendirici istasyonlar bulunuyor.

Bununla birlikte Thessaloniki Science Center and Technology Museum’da Antik Yunanistan’da kaydedilen teknolojik gelişmelere dair de bir bölüm mevcut.

Müzenin en dikkat çekici, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği bölümü ise;uzay ve gök cisimleri hakkında çok yüksek çözünürlüklü üç boyutlu filmlerin gösterildiği, ülkenin en büyük düz ekranına sahip Kozmoteatr Salonu.

24. Yahudi Müzesi

Yahudi Müzesi Selanik'te görülecek yerler

15. YY’da Katolik İspanya’dan kovulan Yahudilere Osmanlı İmparatorluğu’nun kucak açtığı az çok bilinir.

Hoşgörüyle kabul edilen Yahudilerin bir kısmı da o dönemde Osmanlı hükümdarlığında bulunan Selanik’e yerleşmiş. Hatta Selanik bir süre boyunca Güney Avrupa’da en yoğun Yahudi yerleşiminin bulunduğu şehir olmuş.

450 yıl boyunca burada huzur içinde yaşayan, haritacılık, matbaacılık, silah üretimi ve tıbbi bilimler alanında pek çok önemli işe imza atan Yahudilerin %95’i II. Dünya Savaşı sonrasında ya kaçmış, yer değiştirmiş veya hayatlarını kaybetmişler. Ancak bugün kente kendi miraslarını da bırakmış durumdalar.

Agiou Mina Caddesi’nde yer alan Jewesh Museum da bu mirası görebileceğiniz yerlerden biri.

6 katlı bir binada faaliyet gösteren müzede Yahudi ırkının tarihçesine ve özellikle Selanik’te geçirdikleri dönemlere dair yüzlerce kanıt, görsel ve doküman sergileniyor.

Gezdiği yerlerde sıradanın dışına çıkmayı sevenler için ilginç ve bilgilendirici bir durak.

25. Selanik Belediye Sanat Galerisi (Municipal Art Gallery)

Municipal Art Gallery of Thassoloniki Selanik'te görülmesi gereken yerler

Selanik Belediye’sine ait bir müze olan Municipal Art Gallery of Thessaloniki şehirdeki kayda değer sanat müzelerinden biri. Dolayısıyla Selanik gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor.

Galeri/müze 1966 yılında kurulmuş ancak 1990 yılında şu anda içinde bulunduğu yapı olan Casa Bianca adlı binaya taşınmış. 1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan yapının kendisi başlı başına bir tarihi eser zaten.

Selanik’li sanatçılara adanmış bir bölümün yanı sıra galeride Modern Yunan Gravürleri, Bizans ve Bizans sonrası ikonları, Modern Yunan Sanatı ve Heykel koleksiyonları da ayrı ayrı sergileniyor.

Selanik Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Selanik gezilecek yerler harita konumları
Selanik gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Selanik’teki gezilecek yerler hakkında bilgi verdikten sonra, gezinizi çok daha iyi planlayabilmeniz için sizlerle bu yerlerin haritadaki konumlarını da paylaşmak isterim. Şehirdeki turistik yerleri ve otel alternatiflerini yukarıdaki haritada görebilirsiniz.  

Cep telefonunuza indirerek Selanik’i gezerken kullanabileceğiniz haritada katmanlar arasında geçiş yaparak otelleri ve turistik noktaları ayrı ayrı görmeniz de mümkün. Haritayı açmak için yapmanız gerekenler:

  • Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
  • Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Selanik’te Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Selanik gezi rehberi otel tavsiyeleri

Selanik’te nerede kalınır? yazımızda detaylıca anlattığımız gibi bu şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Aristoteles Meydanı, Ladadika & Sahil, Ano Poli ve Navarino Meydanı çevresi.

Selanik’te her bütçeye göre konaklama yapabileceğiniz onlarca otel seçeneği var. Ama ben hızlıca tavsiye isteyenler için şehrin tam merkezinde yer alan 3 yıldızlı Blue Bottle Boutique Hotel‘i tavsiye edebilirim.

Booking.com’da 3000’in üzerinde ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 9 gibi yüksek puan alan tesis Aristotelous Meydanı gibi şehirde gezip görülmesi gereken birçok yere kısa yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Kentteki bir başka güzel konaklama alternatifi de yine Aristoteles Meydanı çevresinde yer alan 3 yıldızlı Plaza Hotel, Philian Hotels and Resorts. 4000’den fazla konuğun 8,3 puanla değerlendirdiği otelin en çok beğenilen özellikleri konumu, yardımsever ve ilgili çalışanları diyebilirim.

Tesis limana çok yakın olup, çevrede oldukça fazla cafe, restoran ve meyhane seçeneği mevcut. Üstelik bunca hareketin ortasında son derece sakin ve huzurlu bir sokakta yer alıyor.

Selanik’te Akşam Gezilecek Yerler

Selanik gezi rehberi akşam gezisi

Selanik gezilecek yerler rehberi içerisinde bahsettiğim yerlerden büyük kısmı akşamları da gezilip görülebilir. Arch of Galerius, Rotunda, Aristoteles Meydanı, Zongolopoulos Şemsiyeleri ve Büyük İskender Heykeli bunların başında geliyor.

Bunlar dışında, yine akşam gezilip görülebilecek üstelik gece hayatını da deneyimleyebileceğiniz Ana Poli ve Ladadika Bölgeleri, Tsimiski Caddesi ile Kamara Meydanı da var. Limandan itibaren sahil kenarında yürüyerek kenti ışıklar altında gezmek de burada bir notu hak ediyor.

Mitropoleos Caddesi ise özel olarak bahsetmek istediğim bir yer. Her biri birer cafe, restoran ve bara dönüştürülmüş olan tarihi binaların yarattığı atmosferde Selanik görmeye değer.

Özet Olarak Selanik’te Nereler Gezilir?

Selanik gezilecek yerler hakkında bilgiler

Hem tarihi yapıları hem de samimi kültürü ile Selanik görmeye değer pek çok turistik yere sahip bir şehir. Yazı boyunca her birini detaylıca anlattım zaten. Zamanı olmayanlar için bir de özet yapalım:

Beyaz Kule, Arch of Galerius, Rotunda, Hagia Sophia Kilisesi, Agios Dimitrios Kilisesi, Heptapyrgion, Roman Forum, Vlatadon Manastırı, Bey Hamamı ve Kapani Çarşısı şehrin Roman, Helenistik, Bizans ve Osmanlı tarihine ışık tutan tarihi yapıları.

Müze seven gezginler Atatürk Evi Müzesi, Bizans Kültürü Müzesi, Yahudi Müzesi, Municipal Art Gallery ile Science Center Technology Müzesi’ni gezmekten keyif alacaktır.

Şehrin tarihi sokakları, mahalleleri ve bölgelerini keşfetmek isteyenler Aristoteles Meydanı, Ana Poli ve Ladadika Bölgeleri ile Kamara Meydanı’nda gayet keyifli zaman geçirebilirler.

Bunun dışında Zongolopoulos Şemsiyeleri altında fotoğraf çektirebilir, Modiano Pazarı’nda alışveriş yapıp kalabalığa karışabilir, OTE Tower’dan şehri panoramik olarak seyredebilir veya kentin tarihine adını yazdırmış olan komutan Büyük İskender’in heykelini görmeye gidebilirsiniz.

Peki sizin Selanik gezilecek yerler listesinde en merak ettiğiniz yerler hangileri?

Selanik’te Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Selanik gezilecek yerler gezi blog

Selanik’te gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Selanik’te mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Selanik’te mutlaka görülmesi gereken, en önemli yer elbette Atatürk Evi Müzesi. Bunun dışında kentteki en popüler turistik noktalar; Arch of Galerius, Rotunda, Beyaz Kule, Heptapyrgion, Aristoteles Meydanı, Ana Poli Bölgesi ve Hagia Sofia Kilisesi şeklinde sıralanabilir.

Selanik’te ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Aslında Selanik gezilecek yerler listesindeki durakların büyük çoğunluğu ücretsiz diyebilirim. Bir kısmı zaten mahalle, sokak, bölge olduğu için ücretsiz. Bunlar; Aristoteles Meydanı, Kamara Meydanı, Zongolopoulos Şemsiyeleri, Tsimiski Caddesi, Anapoli ve Ladadika Bölgeleri ile Modiano Pazarı ve Kapani Çarşısı.

Tarihi yapılardan Arch of Galerius, Rotunda, Hagia Sofia Kilisesi, Agios Dimitrios Kilisesi, Vlatadon Manastırı, Heptapyrgion, Büyük İskender Heykeli, Bey Hamamı da girişi ücretsiz olan veya sadece dışarıdan görülebilen turistik yerlerden.

Selanik’teki en ünlü müzeler hangileri?

Elbette Atatürk Evi Müzesi. Kentteki müzeler arasında Selanik Arkeoloji Müzesi de popüler ve ünlü bir müze.

Selanik’te kaç gün kalmalı?

Keyfini çıkararak Selanik’i gezmek için iki gün kalmak yeterli.

Selanik’e ne zaman gitmeli?

Kış ayları biraz soğuk olabileceği için ideal bir Selanik gezisi zamanlaması Nisan ve Ekim ayları arasında. Yazın Temmuz, Ağustos gibi aşırı sıcak olan ayları da biraz zorlayabilir.

Selanik Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Selanik Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmenin en uygun fiyatlı yolu 78 numaralı halk otobüsleri.
Havaalanı – şehir merkezi arasındaki mesafe uzun olmadığı için taksi de tercih edilebilir

Selanik’te nerede kalmalı?

Selanik’te turistik noktaların büyük kısmına yakın olmak için en ideal bölge Aristoteles Meydanı ve çevresi. Bunun dışında Ano Poli ve Ladadika Bölgeleri de kendine özgü atmosferlerinden dolayı tercih edilebilir.

Yorum yapın