Singapur Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Singapur Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusunun cevabı son derece kolay ve fazla da zaman almayan yolculuk seçenekleriyle dolu. Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en modern metropollerinden olan kent ülkeyi ziyaret eden yabancıların da rahatlıkla dolaşabildikleri bir yer.

Dolayısıyla burada bir yerden bir yere ulaşım son derece kolay. Sadece hangi yolla, nereye gideceğinizi bilmeniz yeterli. Ancak şimdilik şehir içinde nasıl seyahat edeceğinizden önce buraya vardığınızda otelinize nasıl ulaşacağınıza bir bakalım isterseniz.

Aslında Singapur’a aktif olarak yolcu taşıyan iki havalimanı var. İlki, ve en büyüğü Changi Havaalanı. Diğer ise şehre daha yakın olan Seletar Havaalanı.

Ancak Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında ben sadece Changi Havalimanı hakkında bilgi vereceğim. Çünkü Seletar Havaalanı’nı kullanan hava yolları ve buraya yolcu taşınan şehirler düşünüldüğünde, Seletar Havalimanı’na Türkiye’den bir yolcunun gitmesi çok düşük bir ihtimal.

Changi Havaalanı Singapur Şehir Merkezi Ulaşım

Singapur Havaalanı Hakkında Bilgiler

Singapur şehir merkezinin 20 kilometre doğusunda yer alan Changi Uluslararası Havalimanı sadece ülkenin ve Asya’nın değil, dünyanın en işlek havaalanlarından. Bunda havalimanının önemli bir transport hub’ı olmasının etkisi de büyük elbette.

Ülkemizden Türk Hava Yolları’nın direkt seferler düzenlediği havaalanında 4 terminal bulunuyor. Changi Havaalanı Singapur şehir merkezi ulaşım ise gerek toplu taşıma gerek kişiye özel ulaşım seçenekleriyle fazlasıyla zengin.

1. MRT Trenleri

Singapur Havaalanı MRT Trenleri

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında trenler uygun fiyatlı ve hızlı bir seçenek. Sadece aktarma yapmayı göze almanız lazım.

Terminal 2 ve 3’ün arasında, yer altında bulunan tren istasyonundan kalkan MRT Trenleri ile iki farklı rota üzerinden şehir merkezine ulaşım mümkün. Ki havaalanında “Train to the city” yazan tabelaları takip ederek de tren istasyonu bulabilirsiniz.

İsterseniz havaalanındaki CG2 kodlu istasyondan 3 no’lu trenlere binerek Tanah Merah Tren İstasyonu’na ulaşıp buradan 1 no’lu metro hattına aktarma yaparak şehrin istediğiniz yerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

İsterseniz de yine havaalanının CG1 kodlu istasyonundan 12 no’lu hatta binerek Sungei Bedok İstasyonu’na gidip oradan 14 no’lu metro hattına aktarma yapabilirsiniz. Detaylı tren ve metro haritası için şu linke tıklayabilirsiniz.

Yolculuk havaalanından şehir merkezindeki City Hall İstasyonu’na ortalama 40 dakika sürüyor ve 05:30 – 00:00 arasında her 10 dakikada bir tren kalkıyor.

Ücret ise tek kullanımlık bilet mi yoksa kentin toplu taşıma kartı Ez-Link Card mı kullandığınıza göre biraz değişken. Elbette tren ve metro ile gideceğiniz mesafeye göre de…

Ancak Changi Havaalanı Singapur şehir merkezi ulaşım açısından örnek olarak; Havaalanı-City Hall biletini tek kullanımlık alırsanız fiyat 2,60 SGD, Ez-Link Card kullanırsanız 1,84 SGD. Biletleri tren istasyonlarındaki makinelerden alabilirsiniz.

2. Halk Otobüsleri

Singapur Havaalanı'ndan şehir merkezine otobüs ile ulaşım

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda pek hızlı olmasa da en ucuz seçenek, yine MRT Sistemi’nin bir parçası olan halk otobüsleri. Ve bunun için de farklı rotalarda çeşitli seçenekler mevcut. Ancak şehir merkezi için en uygun olanı Orchard’a giden 36 no’lu otobüsler.

Otobüslerin sefer saatleri genelde 05:30’da başlıyor ve gece yarısına kadar devam ediyor ancak bu hatta göre de değişken. Tabii ki yolculuk süreleri de güzergaha ve ineceğiniz durağa göre değişiyor. Ancak referans olması açısından Havaalanı-Orchard Road ulaşımı 36 no’lu otobüslerle 1 saat civarında.

Bilet fiyatları da trenlerde olduğu gibi gidilecek olan mesafeye göre hesaplanıyor.

3. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Coach

Singapur Changi Havalimanı Express Otobüs

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında diğer toplu taşıma seçeneklerine kıyasla biraz daha pahalı ancak hızlı ve otelinizin kapısına kadar ulaşım sağlayan son seçenek ise havaalanı ekspres otobüsleri. Hatta minibüsleri.

Airport City Shuttle olarak bilinen ekspres minibüslerle havaalanından şehir merkezindeki belli başlı otellere direkt ulaşım sağlanabiliyor. Tüm terminallerden her 15 dakikada bir kalkan minibüslerin ücreti 9 SGD olup, yolculuk da ortalama yarım saat sürüyor.

Bu ekspres minibüslerin kalkış noktası ise tüm terminallerde geliş katının çıkışı. Biletlerinizi önceden online olarak alabileceğiniz gibi havaalanına indiğinizde GTC yazan tabelaları takip ederek ulaşabileceğiniz satış ofislerinden de alabilirsiniz.

4. Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Singapur Havaalanı Özel Transfer

Changi Havaalanı Singapur şehir merkezi ulaşım seçeneklerinde toplu taşımadan sonra biraz da özel transfer yollarından bahsedelim. Ki bunlardan biri de otellerin havaalanı karşılama hizmeti.

Kalacağınız otelin kendi aracıyla veya ayarladığı bir araçla havaalanında sizi isminizle karşıladığı ve otelin kapısına kadar transferinizi organize ettiği hotel pick up hizmeti için, rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız rezervasyon onay sayfasındaki “tesisle iletişime geç” kısmı üzerinden otele mesaj atmalısınız.

Otel böyle bir hizmet sağlıyorsa ve fiyatı da size uygun gelirse son derece konforlu ve güvenli bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Her otel karşılama hizmeti sunmayabilir ancak siz yine de özel araçlarla, yer yön bulmakla uğraşmadan otelinize gitmek isterseniz özel transfer paketlerini satın alabilirsiniz. Bunun için bir örnek:

Changi Havaalanı’ndan Şehir Merkezindeki Otelinize Direkt Transfer: Changi Havaalanı’nda adınızla karşılanıp direkt otelinize, İngilizce bilen şoför tarafından ulaştırılacağınız paket 2 kişilik gruplar için geçerli.

Ancak 3 – 4 veya 5 kişi olduğunuzda da daha büyük ve yine konforlu araçlarla aynı hizmeti alabiliyorsunuz. Uçağınızın rötar yapması halinde 90 dakikaya kadar beklenme avantajı da mevcut.

5. Taksi

Singapur Havaalanı taksi fiyatları

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bahsetmek istediğim sonuncusu ise lisanslı havaalanı taksileri.

Tüm terminallerin geliş katında, çıkışta bulunan lisanslı taksilerle şehir merkezine ulaşım ortalama 30 dakika sürüyor. Elbette burada otelin konumu da önemli.

Taksi ücretlendirmesi de taksimetre üzerinden hesaplanıyor. Burada önemli olan nokta haftanın belirli günleri ve günün belirli saatlerinde ekstra ücretlendirme yapılması.

Haftasonu 05:00 – 00:00 arası ekstra 5 SGD, diğer gün ve saatlerde ekstra 3 SGD standart uygulanan bir tarife. Bunun yanında gece 00:00 – 06:00 arasında taksimetre %50 daha fazla, trafiğin yoğun olduğu hafta içi 06:00 – 09:30 ve hafta sonu 06:00 – 12:00 arasında da taksimetre %25 daha fazla yazıyor.

Özetle; taksileri yoğun saatlerde veya gece kullanırsanız şehir merkezine ortalama 30 – 35 SGD, diğer zamanlarda 20 – 30 SGD civarında ödeme yapmanız gerekecek.

Özetle Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Singapur Changi Havalimanı'ndan merkeze nasıl gidilir?

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerini toplu taşıma ve özel ulaşım araçları olarak tek tek anlattım ancak hangisi size daha uygun konusunda bütçeniz ve nasıl seyahat ettiğiniz önemli.

Tek başına veya 2 kişi olarak seyahat ediyorsanız, çok valiziniz yoksa ve bütçeniz de önemliyse MRT trenleri hem ucuz hem de çok yavaş olmayan bir seçenek. Ancak Singapur’da ulaşım zaten pahalı olmadığı için taksileri de tercih edebilirsiniz.

3 – 4 kişilik gruplar, çocuklarla seyahat edenler veya ağır valizleri olanlar ise yazının başında bahsettiğim havaalanı karşılama paketleri veya taksi seçeneğini değerlendirirse daha rahat ederler.

Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında Changi Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım yolları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Ancak yakınlara buraya bir seyahat planlıyorsanız Singapur’da Nerede Kalınır? ile Singapur Gezilecek Yerler yazılarını da okumanızı öneririm.

Yorum yapın