Singapur Changi Havalimanı ulaşım rehberi

Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım son derece kolay ve fazla da zaman almayan bir yolculuk. Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en modern metropollerinden olan kent ülkeyi ziyaret eden yabancıların da rahatlıkla dolaşabildikleri bir yer. Dolayısıyla burada bir yerden bir yere ulaşım son derece kolay. Sadece hangi yolla, nereye gideceğinizi bilmeniz yeterli.

Ancak şimdilik şehir içinde nasıl seyahat edeceğinizden önce buraya vardığınızda otelinize nasıl ulaşacağınıza bir bakalım isterseniz.

Aslında Singapur’a aktif olarak yolcu taşıyan iki havalimanı var. İlki, ve en büyüğü Changi Havaalanı. Diğer ise şehre daha yakın olan Seletar Havaalanı.

Ancak Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında ben sadece Changi Havalimanı hakkında bilgi vereceğim. Çünkü Seletar Havaalanı’nı kullanan hava yolları ve buraya yolcu taşınan şehirler düşünüldüğünde, Seletar Havalimanı’na Türkiye’den bir yolcunun gitmesi çok düşük bir ihtimal.

Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Singapur havaalanı ulaşım ulaşım transfer paketleri

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine geçmeden önce farklı sebeplerle ihtiyaç duyabilecek olanlar için birkaç özel transfer önerisi de paylaşacağım. Avantaj ve dezavantajlarını yazının devamında bahsettiğim ulaşım seçenekleri ile karşılaştırarak, işinize yaraması halinde bu paketleri de kullanabilirsiniz.

Changi Havaalanı’ndan Şehir Merkezindeki Otellere Havaalanı Ekspres Otobüsü: Havaalanından kalkan ekspres minibüslerle  şehir merkezindeki otellere direkt ulaşım sağlanabiliyor. Normalde bu hizmeti direkt servis sağlayıcıdan almak isterseniz (online olarak veya havaalanındaki satış ofisinden) ücreti 9 SGD. Ancak eğer yabancı dil probleminiz varsa ve risk almak istemiyorsanız SGD fark ödeyerek biletinizi bu linkten güvenle alabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Changi Havaalanı Singapur Şehir Merkezi Ulaşım

Singapur havaalanı transfer seçenekleri

Singapur şehir merkezinin 20 kilometre doğusunda yer alan Changi Uluslararası Havalimanı sadece ülkenin ve Asya’nın değil, dünyanın en işlek havaalanlarından. Bunda havalimanının önemli bir transport hub’ı olmasının etkisi de büyük elbette.

Ülkemizden Türk Hava Yolları’nın direkt seferler düzenlediği havalanında 4 terminal bulunuyor. Changi Havaalanı Singapur şehir merkezi ulaşım ise gerek toplu taşıma gerek kişiye özel ulaşım seçenekleriyle fazlasıyla zengin.

MRT Trenleri

Singapur havaalanı mrt trenleri

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında trenler uygun fiyatlı ve hızlı bir seçenek. Sadece aktarma yapmayı göze almanız lazım.

Terminal 2 ve 3’ün arasında, yer altında bulunan tren istasyonundan kalkan MRT Trenleri ile iki farklı rota üzerinden şehir merkezine ulaşım mümkün. Ki havaalanında “Train to the city” yazan tabelaları takip ederek de tren istasyonu bulabilirsiniz.

İsterseniz havaalanındaki CG2 kodlu istasyondan 3 no’lu trenlere binerek Tanah Merah Tren İstasyonu’na ulaşıp buradan 1 no’lu metro hattına aktarma yaparak şehrin istediğiniz yerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Singapur Changi Havalimanı mrt trenleri harita

İsterseniz de yine havaalanının CG1 kodlu istasyonundan 12 no’lu hatta binerek Sungei Bedok İstasyonu’na gidip oradan 14 no’lu metro hattına aktarma yapabilirsiniz.

Yukarıda görselini verdim ancak daha detaylı tren ve metro haritası için şu linke * tıklayabilirsiniz.

  • lta.gov.sg/content/dam/ltagov/getting_around/public_transport/rail_network/image/SystemMap-Nov19.jpg

Yolculuk havaalanından şehir merkezindeki City Hall İstasyonu’na ortalama 40 dakika sürüyor ve 05:30 – 00:00 arasında her 10 dakikada bir tren kalkıyor.

Ücret ise tek kullanımlık bilet mi yoksa kentin toplu taşıma kartı Ez-Link Card mı kullandığınıza göre biraz değişken. Elbette tren ve metro ile gideceğiniz mesafeye göre de…

Ancak Changi Havaalanı Singapur şehir merkezi ulaşım açısından örnek olarak; Havaalanı-City Hall biletini tek kullanımlık alırsanız fiyat 2,40 SGD (yaklaşık 1,77 USD), Ez-Link Card kullanırsanız 1,75 SGD (yaklaşık 1,30 USD).

Biletleri tren istasyonlarındaki makinelerden alabilirsiniz.

Halk Otobüsleri

Singapur Changi Havalimanı halk otobüsleri

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda pek hızlı olmasa da en ucuz seçenek, yine MRT Sistemi’nin bir parçası olan halk otobüsleri. Ve bunun için de farklı rotalarda çeşitli seçenekler mevcut.

Singapur havaalanı transfer otobüs saatleri

Yukarıda numaralarını verdiğim otobüsleri kullanarak şehrin hemen her yerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak şehir merkezi için en uygun olanı Orchard’a giden 36 no’lu otobüsler.

Otobüslerin sefer saatleri genelde 05:30’da başlıyor ve gece yarısına kadar devam ediyor ancak bu hatta göre de değişken. Tabii ki yolculuk süreleri de güzergaha ve ineceğiniz durağa göre değişiyor. Ancak referans olması açısından Havaalanı-Orchard Road ulaşımı 36 no’lu otobüslerle 1 saat civarında.

Bilet fiyatları da trenlerde olduğu gibi gidilecek olan mesafeye göre hesaplanıyor.

Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Coach

Singapur havaalanı ulaşım express otobüsleri

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında diğer toplu taşıma seçeneklerine kıyasla biraz daha pahalı ancak hızlı ve otelinizin kapısına kadar ulaşım sağlayan son seçenek ise havaalanı ekspres otobüsleri. Hatta minibüsleri.

Airport City Shuttle olarak bilinen ekspres minibüslerle havaalanından şehir merkezindeki belli başlı otellere direkt ulaşım sağlanabiliyor. Tüm terminallerden her 15 dakikada bir kalkan minibüslerin ücreti 9 SGD (yaklaşık 6,66 USD) olup, yolculuk da ortalama yarım saat sürüyor.

Bu ekspres minibüslerin kalkış noktası ise tüm terminallerde geliş katının çıkışı. Biletlerinizi önceden online olarak alabileceğiniz gibi havaalanına indiğinizde GTC yazan tabelaları takip ederek ulaşabileceğiniz satış ofislerinden de alabilirsiniz.

Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Singapur havaalanı transfer hotel pick up

Changi Havaalanı Singapur şehir merkezi ulaşım seçeneklerinde toplu taşımadan sonra biraz da özel transfer yollarından bahsedelim. Ki bunlardan biri de otellerin havaalanı karşılama hizmeti.

Kalacağınız otelin kendi aracıyla veya ayarladığı bir araçla havaalanında sizi isminizle karşıladığı ve otelin kapısına kadar transferinizi organize ettiği hotel pick up hizmeti için, rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız rezervasyon onay sayfasındaki “tesisle iletişime geç” kısmı üzerinden otele mesaj atmalısınız.

Otel böyle bir hizmet sağlıyorsa ve fiyatı da size uygun gelirse son derece konforlu ve güvenli bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Taksi

Singapur Changi Havalimanı taksi ücretleri

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bahsetmek istediğim sonuncusu ise lisanslı havaalanı taksileri.

Tüm terminallerin geliş katında, çıkışta bulunan lisanslı taksilerle şehir merkezine ulaşım ortalama 30 dakika sürüyor. Elbette burada otelin konumu da önemli.

Taksi ücretlendirmesi de taksimetre üzerinden hesaplanıyor. Burada önemli olan nokta haftanın belirli günleri ve günün belirli saatlerinde ekstra ücretlendirme yapılması.

Haftasonu 05:00 – 00:00 arası ekstra 5 SGD, diğer gün ve saatlerde ekstra 3 SGD standart uygulanan bir tarife. Bunun yanında gece 00:00 – 06:00 arasında taksimetre %50 daha fazla, trafiğin yoğun olduğu hafta içi 06:00 – 09:30 ve hafta sonu 06:00 – 12:00 arasında da taksimetre %25 daha fazla yazıyor.

Özetle; taksileri yoğun saatlerde veya gece kullanırsanız şehir merkezine ortalama 30-35 SGD, diğer zamanlarda 20-30 SGD civarında ödeme yapmanız gerekecek.

Özetle Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Singapur havaalanı transfer ulaşım transfer

Singapur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerini toplu taşıma ve özel ulaşım araçları olarak tek tek anlattım ancak hangisi size daha uygun konusunda bütçeniz ve nasıl seyahat ettiğiniz önemli.

Tek başına veya 2 kişi olarak seyahat ediyorsanız, çok valiziniz yoksa ve bütçeniz de önemliyse MRT trenleri hem ucuz hem de çok yavaş olmayan bir seçenek. Ancak Singapur’da ulaşım zaten pahalı olmadığı için taksileri de tercih edebilirsiniz.

3-4 kişilik gruplar, çocuklarla seyahat edenler veya ağır valizleri olanlar ise yazının başında bahsettiğim havaalanı karşılama paketleri veya taksi seçeneğini değerlendirirse daha rahat ederler.

Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında Changi Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım yolları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Ancak yakınlara buraya bir seyahat planlıyorsanız;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top