Singapur gezilecek yerler

Dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden olan Singapur gezilecek yerler bakımından Uzay Doğu‘nun en zengin yerlerinden biri. Malezya’nın hemen güneyinde yer alan bu ufak ülke gerek  sahip olduğu doğal güzellikleri gerekse de sahip olduğu turistik imkanları ile her yıl dünyanın bir çok noktasından milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Singapur'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Singapur'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Ibis Singapore on Bencoolen, 4★ Novotel Clarke Quay, 5★ Marina Bay Sands

Singapur’un tarihi 11. yüzyıla kadar dayansa da bağımsızlığına 1965 yılında kavuşmuş minik bir ülke. Yüz ölçümü bakımından İstanbul’un neredeyse 9‘da biri olan bu ülke ekonomisi ile Asya’nın en zengin ülkelerinden. Çin, Malay ve Hint halkının sorunsuz bir şekilde beraber yaşadığı, tam bir kurallar ülkesi. Dünyanın en güvenilir ülkelerinden olan Singapur, çoğunlukla Malezya, Endonezya, Filipinler ve Çin gibi Asya ülkelerinden gelen turistleri ağırlasa da fırsatı olan herkesin ömürde en azından 1 kez görmesi gereken bir yer. Uzun yıllardır benim de hayalini kurduğum Singapur‘a sonunda gezip görme şansına elde ettim. Singapur seyahatim öncesinde yaptığım çok detaylı araştırmalarıma tecrübelerimi de ekledim ve bu mini Singapur Gezilecek Yerler yazısını hazırladım, umarım ihtiyacı olanlar için faydalı bir rehber olur.

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Singapur tam bir turist cenneti. Vakti ve parası olan herkes için burada yok yok. Gezginler Singapur seyahati için genellikle 2-3 gün ayırıyor ama bana kalırsa bu vakit yetersiz. Özellikle Universal Studios gibi parklara zaman ayırmak istiyorsanız ya da deniz keyfi yaşamak istiyorsanız Singapur’a en az 4-5 gün ayırın. Biz Singapur’a 4 gün ayırdık ama tüm gün koşturmaya rağmen halen gezmediğimiz yerler vardı. Lafı uzatmadan Singapur gezilecek yerler listemize geçelim. Bu arada Singapur’da konaklama ile ilgili bilgileri ve otel tavsiyelerimi Singapur’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

1. Merlion Heykeli

Singapur gezilecek yerler Merlion Heykeli

Singapur gezilecek yerler listemizin ilk sırasında şehrin simgesi olan Merlion Heykeli var. 8,6 metre uzunluktaki yarı balık yarı aslan şeklindeki heykel Singapur’un simgesi olarak kabul ediliyor. Şehrin orijinal adı “Singapura” yani İngilizce “Lion City“, “(aslan şehir) kelimesinden geliyor. 70 tonluk heykeli ilk gördüğünüzde biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ama Singapur’un simgesi önünde bir fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayı düşünmeyin bile. Üstelik arka planda Singapur’un bir diğer simge yapısı olan Marina Bay Sands Oteli yer alıyor, bu iki simge yapı ile birlikte güzel fotoğraflar çektirebilirisiniz. “Raffles Place” metro durağından 5-10 dakikalık bir yürüyüşle heykelin olduğu alana ulaşabilirsiniz.

2. Marina Bay Sands Oteli & SkyPark

Singapur gezilecek yerler Marina Bay Sands

Singapur’un bir diğer simgesi 2010 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Marina Bay Sands Oteli. Otelin gezi listesinde ne işi var demeyin. Burası tam 5,7 Milyar Dolara mal olmuş dünyanın en ünlü yapılarından biri. 3 gökdelen ve üzerinde yer alan gemi figürü ile otel son dönem Singapur görsellerinin vazgeçilmez ögesi. “Otel” olarak adlandırsak da burası dev bir kompleks. Yapı içerisinde otel dışında alışveriş merkezleri, restoranlar, gösteri merkezi gibi birçok alan var. Otelin en dikkat çeken bölümü ise en tepede yer alan ve yüzerken adeta sonsuzlukta yüzüyor havası hissettiren “Infinity Pool” yani “Sonsuzluk Havuzu“. Otelde kalmasam da havuza girmek isterim diye düşünenler için kötü haberim var, havuzu yalnızca otel müşterileri kullanabiliyor. Güzel haberse otelin en tepesinde yer alan “SkyPark” adlı seyir terasına çıkabiliyor olmanız. Seyir terası gemi figürünün en uç noktasında yer alıyor ve olağanüstü bir Singapur manzarası sunuyor. Şimdiye kadar Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa dahil birçok yapıya çıkmış olsam da beni en çok etkileyen yer bu teras oldu çünkü sizi kafes içine almıyor. Açık havada doyasıya manzara imkanı sunuyor. Süre sınırınız yok, yorgunsanız bir köşede yerde bile oturabilirsiniz. Yalnız terasa yağmurlu havada çıkmak pek keyifli olmayabilir. Teras çıkış ücreti 23 Singapur Doları (yaklaşık 50 TL) Ziyaret saatleri: Pzt-Perş 09.30-22.00, Cuma-Pz 09.30-23.00. SkyPark bölümünün girişi otelden farklı, otel lobisine doğru giderken okları takip edebilirsiniz. Marina Bay Sands  Oteli’ne “Bayfront” metro istasyonunda inip birkaç dakika yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

3. Sentosa Adası

Sentosa Adası Singapur

Sentosa Adası, Singapur gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çoğu eğlence parkını içinde bulunduran muhteşem bir ada. Şehrin güneyinde yer alan ada, Singapur’un turistleri eğlendirip ülkeye döviz kazandırdıkları muhteşem bir proje. “Eğlence Adası” içinde yok yok. Nakit ve zaman kısıtlamanız yoksa yalnızca bu adada bile birkaç gün boyunca gezebilirsiniz. Sentosa Adası içerisinde; Universal Studios eğlence parkı, Madame Tussauds balmumu müzesi, iFly Singapore adındaki uçuş similatörü, Tiger Sky Tower adında seyir kulesi, MegaZip Adventure Park, Wave House adındaki sörf havuzu, Trick Eye Museum adındaki sıra dışı müze gibi eğlence dolu yerleri görebilirsiniz. Bunun dışında deniz keyfi yapmak isterseniz de Siloso Beach tam sizlik. Sentosa Adası’nı kısaca anlatmak imkanız bu yüzden ada hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Sentosa Adası Singapur Rehberi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

4. Gardens by the Bay

Gardens by the bay Singapore

Singapur gezilecek yerler listesinde en çok hoşuna giden yer neresi diye sorulsa bu soruya şüphesiz “Gardens by the Bay” derdim sanırım. Burası bitkilerin insanlarla olan ilişkisinin anlatıldığı, 101 hektar büyüklükteki dünyanın en orijinal parklarından biri.  Yeşilin her tonunu bulacağınız bu parkta birbirinden ilginç bölümler var. Parkın en dikkat çeken yapıları ise “SuperTrees” adındaki özel ağaçlar. Bu özel ağaçlar park için gerekli güneş, yağmur suyu ve gölgelik alan gibi birçok önemli ihtiyacı karşılıyor. Dilerseniz ağaçlar arasında oluşturulan özel platformda gezebilirsiniz. “SkyWay” adındaki bu yürüyüş yolunda gezmenin bedeli 8 Singapur Doları. Parkın en güzel etkinliği ise her akşam 19.45 ve 20.45 saatlerinde (sezona göre değişiklik gösterebilir) düzenlenen ışık ve ses gösterileri. Gösteri boyunca 18 ağaç çok güzel bir gösteriye sahne oluyor.

SuperTrees dışında parkta “Cloud Forest” adında çok güzel bir bölüm var. Burada 42 metre yüksekliğe sahip dünyanın en büyük iç mekan şelalesi var. Cloud Forest, “Secret Garden”, “Lost World” gibi tematik bölümlerin yer aldığı bu alanı gezmek için 45-60 dakikalık bir zamana ihtiyacınız var. Giriş ücreti ise 18 Singapur Doları.

Parkın bir diğer ünlü bölümü ise “Flower Dome“. Bu bölümde de bahse sanatı ve çiçekçiliğin en güzel örneklerini inceleyebilirsiniz. Flower Dome + Cloud Forest giriş ücreti ise promosyonlu 28 Singapur Doları.

Parka “Bayfront” metro durağından ulaşabilirsiniz. Marina Bay Sands otelini ile park arasında da mini bir köprü ile geçiş var. Benim gibi önce oteli ardından parkı gezmek isterseniz otelin dış bölümünde yer alan asansöre binerek üst kata geçebilir, buradan da asma köprü ile parkın girişine ulaşabilirsiniz.

5. Chinatown

Çin Mahallesi Singapur gezilecek yerler

Singapur’un en renkli bölümlerinden biri “Chinatown” yani “Çin Mahallesi“. Singapur’da yaşayan toplumun yaklaşık %70’inin Çinli olduğunu düşünürsek Çin Mahallesi’nin de şehir için ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz.  Singapur gezilecek yerler listemizin önemli bölümlerinden olan bu mahallede gezerken Chinese Heritage Center adındaki Çin kültürünün anlatıldığı müzeyi, Sri Mariamma Temple adındaki tapınağı ve Buddha Tooth Relic adındaki muhteşem tapınağı gezebilirsiniz. Chinatown alışveriş severler için de tam bir cennet. Singapur’daki en geniş ve ekonomik hediyelik eşya seçeneklerini burada yol boyu uzanan dükkanlarda bulabilirsiniz. Ayrıca Çin çayı ve bitkisel ilaç alışverişi yapmak isterseniz Chinatown tam sizlik. (Alışverişle ilgili tüm bilgi ve tavsiyelerimi Singapur Alışveriş Rehberi başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.) “Chinatown” metro durağı ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

6. Buddha Tooth Relic Temple and Museum

Buddha Tooth Relic Temple and Museum Singapore

Chinatown’un en dikkat çeken yapılarından olan Buddha Tooth Relic Temple benim Singapur gezimde en hoşuma giden tapınaklardan. Girişin ücretsiz olduğu tapınakta şansınız varsa benim gibi ibadet saatine gelirseniz ibadet edenleri seyredebilirsiniz. Üstelik tapınak içinde fotoğraf ve video çekimi konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Yağmur tanrısına adanan bu tapınağın içi de dışı kadar etkileyici. Bu tapınakta birbirinden orijinal fotoğraflar çekebilirsiniz.

7. Orchard Road

Singapur gezilecek yerler Orchard Caddesi

Singapur gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerlerden olan Orchard Road yaklaşık 2 km uzunluğa sahip, dünyanın en ünlü caddelerinden. Caddeyi önemli kılan ise cadde boyu yer alan alışveriş merkezleri. Singapur alışveriş tutkunları için cennet olarak adlandırılır. Orchard Road ise üzerinde yer alan tam 22 avm ile yalnızca Singapur’un değil Asya’nın en ünlü alışveriş noktalarından. Alışveriş yapmaktan hoşlanmıyor olsanız bile bu caddeyi mutlaka görün, en azından baştan sona yürüyün. Alışveriş yapmayı düşünüyorsanız ama zamanınız kısıtlı ise cadde başındaki ION Orchard en ünlü avm. Bunun dışında Paragon ve 313@Somerset de bölgenin en dikkat çeken avm leri. Caddenin diğer ucundaki Plaza Singapura ise daha az markanın yer aldığı halk işi sayılabilecek bir avm. Lucky Plaza ise adı çıkmış bir avm. Özellikle elektronik alışverişi için uzak durulması bir çok kaynakta belirtiliyor. Elektronik alışverişi için olmasa bile içerisinde yer alan hediyelikçilerden alışveriş yapabilirsiniz. (Chinatown bu konuda daha başarılı.) Ayrıca Lucky PLaza’da Pizza Hut ve Mcdonald’s var. Ayrıca birçok döviz bürosu yer alıyor. Orchard Road’a; “Orchard“, “Somerset” ve “City Hall” metro durakları üzerinden ulaşabilirsiniz.

8. Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi

Singapur gezilecek yerler Orkide Bahçesi

UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Singapur Botanik Bahçesi, Asya’nın en güzel yeşil alanlarından. 1859 yılında kurulan park, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için çok ideal. Yalnız zaten sıcak ve nemli havası olan şehrin havası bu parkta sanki daha da sıcak. Yanınızda su taşırsanız iyi olur, ayrıca yağmurlu havalarda parkta gezmek sıkıntılı olabilir. Parkın en dikkat çeken bölümü ise Orkide Bahçesi. Park girişinden yaklaşık 1,3 km uzaklıkta yer alan Orkide Bahçesi’nde 1200 türde, dünyanın en geniş orkide bahçesi bulunuyor. Singapur’un simgesi olan orkideleri yerinde incelemek isterseniz parkı kaçırmayın. Parkın hediyelik eşya bölümünde birbirinden orijinal hediye çeşitlerini bulabilirsiniz. Parka “Botanic Gardens” metro durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Parkta bol bol yürümeye hazır olun 🙂

9. Singapore Flyer

Singapur dönme dolabı Singapore Flyer

165 m yüksekliğe sahip Singapore Flyer, şehrin dünyaca ünlü dönme dolabı. 2008-2014 yılları arasında dünyanın en yüksek dönme dolabı olma unvanına sahip olan bu yapı şehrin ikonik yapılarından. Dönme dolap içerisinde birçok tur seçeneği var. Sadece seyir amaçlı dönme dolaba binebileceğiniz gibi yemekli vb turlara da katılabilirsiniz. Her gün 08.30-22.00 hizmet veren dönme dolapta 1 tam tur 30 dakika sürüyor, bilet ücreti ise 33 Singpur Doları (70 TL). Ben kısa bir süre önce benzer yapıdaki London Eye‘e bindiğim için burayı es geçtim. Marina Bay Sands otelindeki SkyPark‘a çıkarsanız burayı es geçebilirsiniz. Tabi dilerseniz birine gündüz diğerine gece çıkmak da eğlenceli olabilir. “Promenade” metro durağı üzerinden bölgeye ulaşabilirsiniz.

10. Arab Quarter (Haji Lane)

Haji Lane Arab Quarter Singapor

Singapur farklı milletlerin huzur içinde bir arada yaşadığı çok güzel bir ülke. Ülke genelinde bu farklı kültürlere ait çeşitli sokak ve mahalleler var. Bunlar içinde bizim kültürümüze en yakın olanı belki de burası Arab Quarter‘ın en dikkat çeken noktası Sultan Camii (Masjid Sultan). Çok güzel bir mimariye sahip olan yapının geçmişi 19. yüzyılın başlarına dayanıyor. Bölgede yer alan Haji Lane isimli ufak sokak ise Singapur’un en meşhur fotoğraf çekim noktalarından. Bu ufak sokak boyunca birçok tasarım dükkanı var. Arab Street boyunca ise birçok Türk restoranı, halıcı ve hediyelik eşya satan dükkanlar yer alıyor. “Bugis” metro durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

11. Little India & Mustafa Centre

Mustafa Centre Little India Singapor

Singapur gezilecek yerler listemizdeki bir diğer kültürel nokta ise Little India yani “Küçük Hindistan“. Singapur’da ciddi bir Hint nüfusu var, çoğu yerde olduğu gibi Hintliler burada da kendi bölgelerini oluşturmuş. Zaten Singapur’un en önemli özelliklerinden biri ülkede yaşayan etnik gruplara aynı oranda haklar sağlanması. Herkes kendi kültürünü kavgasız gürültüsüz yaşayabiliyor. Ana caddesi Serangoon Road olan bölgede yer alan Sri Veeramakaliamman Temple adındaki tapınağa uğrayabilirsiniz. Yine burada yer alan Mustafa Centre ise Singapur’un en meşhur alışveriş noktalarından. 24 saat açık olan Mustafa Centre çok katlı, büyük bir pasaj. İçerisinde ise yok yok. Çikolatadan hediyelik eşyaya, elektronik ürünlerden kıyafetlere her şeyi burada bulabilirsiniz. Hediyelik eşya fiyatlarının deli gibi ucuz olduğunu söyleyemem ama Little India’ya ya gelirseniz alışveriş yapmasanız bile burada mutlaka uğrayın. Bu arada yabancı yemek kültürlerini seviyorsanız bölgede Hint yemeği deneyebileceğiniz onlarca restoran var. “Little India” metro durağı ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

12. Singapur Hayvanat Bahçesi

Singapur gezilecek yerler hayvanat bahçesi

1973 yılında açılan ve 28 hektar alana yayılan Singapur Hayvanat Bahçesi, Asya’nın en önemli hayvanat bahçelerinden. Yaklaşık 315 türde hayvanın yer aldığı yer yıllık 1.7 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Hayvanat bahçelerin ben de pek sevmesem de burası hayvanların mümkün olduğunca! özgür bırakıldığı bir tesis olduğu için birçok ödül almış bir tesis. Dilerseniz Night Safari adındaki gece safari turlarına katılarak vahşi hayvanları görebilirsiniz.

13. Universal Studios Singapore

Universal Studios Singapore tema parkı

Sentosa Adası‘nda yer alan Universal Studios, benim Singapur gezilecek yerler listemde en çok eğlendiğim noktalardan biri. Universal Studios temasını bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse; burası film temalı bir eğlence parkı. Bazı aktraksiyonlar çocuklar bazıları ise yetişkinler ise. Lunaparktan farkı ise park ünlü filmlerin temalarına sahip çeşitli bölümlere sahip. Yani bir bölümde Transformers teması varken diğer bölümde ise Madagascar teması var. Parkı doyasıya yaşayabilmeniz için en azından yarım günden fazla süre ayırmanız gerekiyor. Parkı kısaca burada anlatmak zor bu yüzden park hakkında genel bilgileri, giriş ücreti, önemli bölümleri ve tavsiyelerimi Universal Studios Singapore Rehberi başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

14. Clarke Quay

Clarke Quay Singapur gezi

Clarke Quay, Singapur gece hayatının en önemli noktası. Singapur nehrinin kıyısında kurulu olan bu yerde birçok restoran ve gece kulübü var. Eğlenceli ve yorucu günün sonunda bir şeyler yemek içmek isterseniz hava karardıktan sonra Clarke Quay’in yolunu tutabilirsiniz. Gece hayatının merkezi olduğu için gündüz giderseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. “Clarke Quay” metro durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle bölgeye ulaşabilirsiniz.

15. Bugis Street Market

Bugis Singapur gezilecek yerler

Bugis, içerisinde yüzlerce ufak dükkanın/tezgahın olduğu, çok katlı bir alışveriş merkezi, daha doğrusu büyük ve kapalı pazar alanı desek daha doğru olur. Diğer büyük ve lüks avm lerden farkı ise burada yalnızca halk işi şeylerin satılıyor olması. Yani pazar boyunca gezerken bütçenize dost birbirinden güzel şeyler görüp satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya konusunda benim favorim Chinatown ama burada da birçok hediyelikçi var. Bunun dışında pazarda bolca ayakkabı, çanta ve benzer aksesuarlar satılıyor. Bu yönüyle pazar bayanların favorisi olabilir. “Bugis” metro durağı üzerinden pazara ulaşabilirsiniz.

Singapur’da Gezilecek Diğer Yerler

Yazı başında da belirttiğim gibi Singapur gezilecek yerler ve yapılacak şeyler bakımından bana göre dünyanın en zengin seçeneklere sahip şehirlerinden. Gerek doğal gerekse de turistik imkanlar bakımından çok zengin. Bu nedenle Singapur gezilecek yerler listesini 15 yer ile sınırlamak şehre haksızlık olur. Bu nedenle Singapur seyahatinizde ilk olarak yukarıda adı geçen yerleri gezmeye çalışın. Eğer vaktiniz olursa ya da farklı bir yer arayışına girerseniz şu yerlere de göz atabilirsiniz: Raffles Hotel, Sri Mariamman TempleJurong Kuş Parkı, Asian Civilisations MuseumBoat QuayRiverside PointSingapore Art MuseumArtScience MuseumNational Museum of SingaporeEsplanade TiyatrosuSt Andrew’s CathedralSri Veeramakaliamman Temple, Siloso BeachMadame Tussauds Singapore ve iFly Experience.

Singapur’da Nerede Kalınır?

Singapur konaklama konusunda diğer Asya ülkelerine nazaran biraz daha pahalı bir ülke bu nedenle güzel bir otel araştırması yapmak önemli. Her yerde olduğu gibi burada da merkezi bir yerde konaklayarak ulaşım konusunda da rahatlık yaşayabilirsiniz. Singapur’da konaklama için en ideal bölgelerin başında Orchard Road civarı özellikle de Dhoby Ghaut metro istasyonu ve çevresi geliyor. Burası Singapur’un hem tam merkezi noktalarından bir tanesi hem de metro istasyonlarının kesişim noktası. Ben kendi Singapur seyahatimde bu noktada konakladım ve ulaşım konusunda çok rahat ettim, metro ile rahatça dilediğim her yere rahatça ulaştım. Şehrin kenar noktalarına göre otel fiyatları bir nebze daha yüksek olabilir ama metro duraklarına yakın, özellikle de kesişim noktalarına yakın bölgede konaklarsanız zaten kısıtlı olan seyahat sürenizi verimli kullanmış olursunuz.

holiday-inn-singapore-orchard-city-centre
4 yıldızlı Holiday Inn Singapore Orchard City Centre, Singapur’da konaklama yapabileceğiniz kaliteli tesislerden bir tanesi.

Gelelim otel tavsiyesine. Ben kendi Singapur seyahatimde kaldığım otelden açıkçası hiç memnun kalmadım. Bu nedenle şimdi Singapur’a tekrar gidecek olsam 4 yıldızlı Holiday Inn Singapore Orchard City Centre oteline ya da 3 yıldızlı Holiday Inn Express Singapore Orchard Road ve Ibis Singapore on Bencoolen otellerine göz atardım. Bu 3 otel de gayet merkezi konumda, yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip, temiz ve makul fiyatlı tesisler. Bunlar dışında Singapur’da konaklama konusunda tüm bilgileri Singapur’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Bunlar dışında Singapur seyahatinizde ihtiyacınız olan tüm bilgileri ise Singapur Gezi Rehberi, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur Alışveriş Rehberi, Singapur’dan ne alınır?, Singapur Sentosa Adası Gezi Rehberi yazılarımda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın