Singapur’da Ne Yapılır? Yapılacak 15 Şey

“Zıtlıkların şehri Singapur’da ne yapılır?” Bu sorunun cevabı aslında hem kolay hem zor, biraz ne yapmaktan keyif aldığınıza, biraz da bütçenize bağlı.

Dünyanın belki de en pahalı şehirlerinden biri olan Singapur aynı zamanda en temiz, en sistemli ve düzenli ve en kozmoplit şehirlerinden de biri.

Burası hem geleneksel Uzakdoğu kültürünü hem de modern metropol hayatını aynı potada eriterek turistlere de, iş için seyahat edenlere de, bir yere giderken buraya kısaca uğrayanlara da sonsuz eğlence ve keyif seçenekleri  sunuyor.

Gelin dünyanın bu en popüler şehirlerinden biri olan Singapur’da yapılacak şeyler listesine birlikte göz atalım.

1. Marina Bay’de yürüyüş yapın.

Marina Bay Singapur'da yapılacak şeyler

Singapur’un en popüler bölgesi Marina Bay hem şehrin önemli mekanlarına ev sahipliği yapıyor hem de 3,5 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolu ile yerlilere ve turistlere ücretsiz keyifli zaman geçirtiyor. Haliyle herhangi bir Singapur’da ne yapılır listesinin en başında olmayı hak ediyor.

“Singapur gibi bir şehirde ne yürüyüşü” diye tepki vermeyin hemen. Çevre dostu bir şekilde tasarlanan yürüyüş yolu şehrin aşırı sıcak ikliminden bunalanlar için belirli noktalarda serin hava püskürten ve yine bazı noktalarda da hareket sensörlü klimalarla yürüyüşçüleri serinleten cihazlarla donatılmış.

Çocuklarınız varsa eğlenceli çeşmelerde oynayabilir, yoga yapmayı seviyorsanız yürüyüş yolunun altındaki açık hava yoga seanslarına katılabilir, herhangi bir yerde oturup gün batımını seyredebilir veya zaman zaman karşılaşacağınız ücretsiz sanat performanslarını seyredebilirsiniz. Daha ne olsun?

2. Sands Skypark’tan Singapuru’u seyredin.

Sands Skypark Singapur'da ne yapılır?

Singapur’da ne yapılır? yazısının ikinci durağı ise, hazır Marina Bay’e kadar gelmişken kentin simge yapısı, ünlü Marina Bay Sands Oteli’nin 57. katındaki gözlem terasından şehri seyretmek olsun. Ki bu fazlasıyla da popüler bir turistik aktivite.

Kenti 360 derece kuş bakışı seyredebileceğiniz bu gözlem terasına çıkmak için en ideal zamanlama ise gün batımı saatleri.

Biletler belirli bir saate rezerve edilmiyor sadece belirli bir gün için alınıyor. Dolayısıyla istediğiniz saatte gidebilirsiniz ancak yoğunluk olan saatlerde kapasiteye göre grup grup içeri alınıyor.

Ve rehberli turlara katılacak olursanız, otelin ünlü sonsuzluk havuzunu da gezebiliyorsunuz (ki burası normalde sadece otelde kalan misafirlerin girebildiği bir yer).

Giriş ücreti yetişkinler için 25 SGD, 2 – 12 yaş arası çocuklar için 19 SGD. Buna bir de içecek eklemek isterseniz yetişkinler için ücret 32 SGD. Farklı bilet tipleri ve fiyatları için otelin resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

Marina Bay Sands Sky Park Gözlem Terası, Sırada Beklemeden Giriş Bileti: Aslında giriş sırasında bekleme günün her zaman başınıza gelebilecek bir şey değil. Ancak yoğun sezonlarda ve akşamüstü saatlerinde uzun kuyruklarda bekleme riski var.

Bu biletle de sırada beklemeden giriş hakkı kazanabiliyorsunuz. Ki bileti almış olan 300’e yakın kullanıcının puanı da 4,4. Hızlı ve kolay satın alma, son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı da biletin bonuslarından.

Otel demişken… Singapur’da nerede kalacağınıza karar verdiniz mi? Eğer henüz karar vermediyseniz Singapur’da nerede kalınır? yazısını okuyabilir, kentteki konaklamaya uygun farklı bölgelerin özelliklerini öğrenebilir ve istediğiniz bölgede otel seçimi yapabilirsiniz.

3. Tarihi teknelerle Singapur’u keşfedin.

Singapur'da ne yapmalı? tekne turu

Singapur’da ne yapılır? listenize denizden şehrin silüetini seyretmeyi de eklemeyi unutmayın.

“Bumboat” denilen, genellikle üzerine yüz ve göz çizilmiş (arkadan gelen tehlikelere dikkat et anlamında, geleneksel bir inanış) küçük teknelerle yapılan turlar iki farklı firma tarafından düzenleniyor ve rotaları da birbirine benzer.

Bu tekneler genellikle Esplanade, Boat Quay, Clarke Quay, Clemenceau ve Robertson Quay rotasını takip ediyorlar. 40 dakikalık bir turu ücreti ise 25 SGD.

Singapur Tekne Turu: İkinci Dünya Savaşı sırasında Vietnam’da kullanılmış olan otantik teknelerin bakımdan geçirilecek restore edilmesiyle hazırlanan teknede 1 saatlik Singapur turu… Kentin en güzel yerlerini göreceğiniz turda audio-guide rehberlik de mevcut. Daha keyifli nasıl olabilir?

Aslında Singapur’a gitmeden önce Singapur Gezilecek Yerler yazısını da okumalısınız. Böylece sizin nelerin beklediğini, hangi turistik yerleri görmek istediğinizi hangilerine ilgi duymadığınızı önceden bilebilirsiniz.

4. Orchard Road’da alışveriş yapın.

Singapur'da ne yapılır? Orchard Road

Kendinize alışveriş için de biraz bütçe ayırabiliyorsanız, Singapur’da ne yapılır listenize Orchard Road‘daki mağazalar ve alışveriş merkezleri ziyaretini de ekleyin. Zira Singapur’da bu işin en ideal adresi 2,2 kilometre uzunluğunda, sağlı sollu mağazalar, AVMler ve restoranlarla çevrilmiş olan Orchard Yolu.

ION Orchard, Paragon, Lucky Plaza (elektronik ürünler için), Plaza Singapura ve Ngee Ann City burada görebileceğiniz ve zengin ürün, marka çeşitliliğine sahip olan alışveriş merkezlerinden.

5. Gillman Barracks’taki çağdaş sanat galerilerini gezin.

Gillman Barracks Singapur yapılacak şeyler listesi

Singapur’da ne yapılır? yazısında sanatseverlere de çok keyif alacakları bir aktivite, bir adres vermek istiyorum.

Eskiden asker kışlası olup, restore edilerek onlarca sanat galerisine çevrilmiş olan Gillman Barracks Singapur’da çağdaş sanatlara dair görüp görebileceğiniz en güzel, en zengin yer.

Sanat eserlerinin niteliğini ön plana çıkarmak için beyaza boyanmış ve profesyonel bir şekilde ışıklandırılmış olan galerilerin her birinde dönem dönem değişen sergiler yer alıyor.

Aslında tüm bu galerileri ve sergileri gezmek isterseniz bir gün yetmeyebilir. O yüzden nereyi gezmek istediğinize karar verip ona göre dolaşmanız zamanı daha verimli kullanmanızı sağlar.

6. East Coast Road’da Instagram’lık fotoğraflar çekin.

East Coast Road Singapur'da yapılması gereken şeyler listesi

Singapur’un gökdelenlerle dolu modern yönünden sıkıldığınızda şehrin daha lokal, daha Asyalı yönünü görmeniz için sizi East Coast Road‘a alalım.

3 kilometre uzunluğundaki cadde rengarenk eski binalar (“tarihi” diyemeyeceğim, o kadar da değil), dükkanlar ve gerçekten yerel lezzetler sunan cafeler ve restoranlarla dolu. Kısacası çok daha etnik bir yer.

Burada yer alan müze ve galerilerde ayrıca Asya kültürüne dair çeşitli objeleri de görebilirsiniz.

7. Singapur’daki etnik bölgeleri görün.

Singapur'da ne yapmalı? etnik bölgeler

Hazır kentin etnik yönünden bahsetmişken, Singapur’da ne yapılır? yazısında sizlere tek tek şehrin nüfusunu oluşturan etnik grupların yoğunlaştığı birkaç bölgeden de bahsedeyim.

Chinatown Singapur’da Çin kültürünün domine ettiği, eski tapınaklar arasında Çin’e özgü kültürel ürünlerin satıldığı cıvıl cıvıl dükkanlar, çay evleri ve geleneksel pazarlar ile dolu, dolaşırken hem göze hem de damağa hitap eden bir bölge. Bölge şehir merkezinde, Marina Bay Sands Oteli’nin batısında yer alıyor.

Kampong Glam ise 1800’lü yıllarda kentin Müslüman nüfusunun yaşadığı yermiş. Bugünse o eski İslam dokusunu koruyarak modern unsurlar da eklenmiş bölgeye. Sonunda ortaya biraz bohem bir bölge çıkmış.

Eğer vintage ürün alışverişi yapmak, helal yiyecekler yemek veya Singapur’un en büyük camisi olan Sultan Camii ve diğer kültürel yerleri görmekse Kampong Glam’e mutlaka gitmelisiniz. Ki burası da Marina Bay Sands Oteli’nin kuzeyinde yer alıyor.

8. Teleferiğe binin.

Singapur'da ne yapılır? teleferik

Singapur’da ne yapılır? yazısında hem ulaşım hem de manzara seyri açısından keyfi olarak tercih edilen teleferiklerden de bahsetmek istiyorum.

Singapur ile Sentosa ulaşımı için yapılan ve 2 farklı hatta hizmet veren teleferiklerin her her birinde 3 istasyon yer alıyor. Bu hatlar ise; Sentosa Hattı ve Mount Faber Dağı Hattı şeklinde.

Mount Faber Hattı’nın manzaraları çoğunlukla liman ve dağ manzaralarından oluşuyor, Sentosa Hattı manzarası ise çoğunlukla plajlardan.

Teleferik biletleri ise 3 çeşit. Mount Faber bileti, Sentosa bileti ve her iki hatta geçerli olan Cable Car Sky Pass bileti.

Bu biletlerden Mount Faber ve Cable Car Sky Pass olanında Sentosa’ya giriş ücreti de bilet fiyatına dahil. Sentosa Bileti’nde fiyata bu dahil değil, çünkü zaten Sentosa Hattı’na binmek için bir şekilde ücret ödeyip Sentosa’ya girmiş olmanız gerekiyor.

Mount Faber ve Sentosa biletlerinde sadece o hatta, başlangıç ve bitiş aynı istasyon olmak üzere seyahat edebiliyorsunuz ve o hat üzerindeki her istasyonda bir kez inip binme hakkı var.

Cable Car Sky Pass ise, yine aynı istasyonda başlayıp bitirmek kaydıyla, her iki hatta seyahat edebiliyor, her iki hattın her bir istasyonunda bir kez inip binme hakkı elde ediyorsunuz. Bilet fiyatları ise:

Mount Faber hattı; 33 SGD, Sentosa Hattı; 15 SGD, Cable Car Sky Pass; 35 SGD. Biletlerinizi resmi web sitesinden veya istasyonlardaki makinelerden alabilirsiniz.

9. Esplanade – Theatres on the Bay’da bir performans seyredin.

Esplanade Singapur'da ne yapılır?

Singapur’da ne yapılır? yazısında performans sanatları sevenleri de unutmuyorum ve ülkenin, hatta bence tüm Asya’nın en güzel performans sanatları merkezi olan Esplanade – Theatres on the Bay‘den bahsetmek istiyorum.

İçerisinde bir devasa konser salonu, orkestra çukuru da bulunan bir tiyatro salonu, oda müziği konserleri için daha küçük bir konser salonu, açık hava tiyatro salonu ve açık hava konser salonu bulunan dev kompleksin binası da son derece dikkat çekici.

Farklı müzik türlerinde konserler, müzikaller, bale temsilleri ve tiyatro eserlerinin yıl boyu sergilendiği Esplanade’nin yaklaşan programlarını ise şu linkte tarih seçerek görebilir ve bilet alabilirsiniz.

10. Universal Studios Singapore’da doya doya eğlenin.

Universal Studios Singapur'da yapılması gereken şeyler listesi

Uzakdoğu’nun en eğlenceli tema parklarından Universal Studios Singapur, özellikle çocuklu aileler olmak üzere ruhu çocuk olan herkesin doya doya eğlenebileceği bir yer. Parkta yer alan aktiviteler ise;

Dünyanın en yüksek rollercoasterı, Battlestar Galactica, Susam Sokağı, Puss In Boots’ Giant Journey, Jurassic Park, The Mummy, Transformers ve benzerlerinden oluşuyor.

Sentosa’da yer alan Universal Studios Singapur giriş ücretleri ise bilet tipine göre değişken.

11. Hawker Center’da yerel lezzetleri tadın.

Hawker Center Singapur'da ne yapılır?

Singapur’da ne yapılır? listenize, bir ülkenin kültürünü yakından tanımanın en kolay, en ucuz, en keyifli ve de en lezzetli hali olan yerel lezzetleri tatmayı da ekleyin bence. Ki Singapur, etnik çeşitliliği ve modern metropol hayatı sağ olsun dünyanın her yerinden en kaliteleri yemekleri bulabileceğiniz bir yer.

Baharatlı yengeç diyebileceğim Chilli Crab, Laksa, tavuk & pirinç gibi Tamil, Çin ve Malay yemekleri ise burada tadabileceğiniz en yerel yemeklerden.

Bu lezzetleri tatmak için size önerebileceğim adres ise şehrin yerlilerinin tercihi olan Hawker Center.

12. Gece safarisi yapın.

Singapur'da ne yapılır? gece safarisi

Gece yaşayan hayvanlara dair dünyanın ilk safari parkı Night Safari’yi gezmek de Singapur’da yapılacak şeyler arasında önemli bir yere sahip.

130 farklı türden 2.500 hayvanın yaşadığı safari parkında görebileceğiniz canlıların bir kısmı da nesli tükenmekte olan hayvanlar kapsamında.

Parkta coğrafi özellikleri farklı 7 bölge bulunuyor ve ücretsiz tramvayla hepsini gezebiliyorsunuz. Ancak isterseniz hiç tramvay kullanmadan, seçeceğiniz herhangi bir patikadan yürüyerek de safari yapabilirsiniz.

Ki, tramvay kalabalığının içinde olmayacağınızdan, gürültü ve kalabalıktan korkan bazı hayvanları görme şansınız daha yüksek olur bu durumda.

Night safari biletleri yetişkinler için 51 SGD, 3-12 yaş arası çocuklar için 34 SGD. Ancak sadece Night Safari’yi değil, Singapur’daki diğer tema parklarından bazılarını da görmek istiyorsanız çeşitli kombine biletler şu linkte mevcut.

13. Clarke Quay’de gece hayatını keşfedin.

Clarke Quay Singapur'da ne yapılır?

Singapur’da ne yapılır? yazısında gece hayatı sevenleri de ihmal etmeyeyim.

Eskiden, tüccarların Boat Quay Limanı’nda indirdikleri mallarını muhafaza ettikleri depoların yer aldığı Clarke Quay Bölgesi zamanlar bu ticari önemini kaybetmiş.

Sonrasında depo binaları restore edilmiş ve cıvıl cıvıl renklerde boyanarak cafe, bar, pub, club olarak işletilmeye başlanmış. Ki bu bölge Instagram için de harika bir açık hava stüdyosu diyebilirim.

Neyse gece hayatı diyordum. Günümüzde Singapur’un yeme, içme ve eğlence anlamında merkezi olan Clarke Quay bir şeyler içip evine dönmek isteyenlerin de, sabaha kadar dans etmek isteyenlerin de gitmesi gereken en önemli adres.

14. Pulau Ubin Adası’na kaçın.

Pulau Ubin Singapur'da yapılacak şeyler

Bir zamanlar sahip olduğu granit ocaklarından dolayı Granit Adası olarak da anılan Pualu Ubin Singapur’un kuzeyinde yer alıyor.

Changi Point Feribot Terminali’nden kalkan bumboat tekneleriyle 10 dakikada ulaşabileceğiniz ada için Singapur’un 50 yıl önceki hali diyebilirim. Şöyle ki;

1970’lerde adadaki granit ocakları kapatıldığında burada yaşayanların büyük kısmı adayı terk etmiş. Geriye sadece o dönemlerdeki hayatını devam ettirmek isteyen 40-50 kişilik bir nüfus kalmış. İşte turistlerin de Singapur’da ne yapılır listelerine Pualu Ubin Adası turunu almalarının sebebi bu.

Adada yürüyerek dolaşabileceğiniz gibi bisiklet de kiralayabilirsiniz. Pulai Ubin’de görülecek yerlerin başında ise; en eski granit ocağı Pekan Quarry, vahşi hayat ve 6 farklı eko sistemin birleşimini görebileceğiniz Chek Jawa Wetlands geliyor.

15. Sentosa’yı keşfedin.

Sentosa Singapur'da yapılacak şeyler

Singapur’un güneyinde yer alan Sentosa Adası bugün “Asya’nın en popüler oyun parkı” ve “plajlar ve ormanlar arasındaki Las Vegas” gibi tanımlamalarla anılıyor. Ki böyle söyleyince ada hakkında aşağı yukarı  bir fikriniz olmuştur sanıyorum.

19. YY’da askeri bir kale olarak işlev gören, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da askeri üs olarak kullanılan Sentosa Adası bugün plajları ve dev tema parkları ile dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlıyor.

Universal Studios Singapore, S.E.A. Aquarium, Adventure Cove Waterpark ve Dolphin Island gibi eğlenceli tema parkları yanında Siloso Plajı, Palawan Plajı, Tanjong Plajı gibi denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajları olan Sentosa Adası Singapur’da ne yapılır diye düşünen ve bu eğlenceye en az yarım gün ayırabilecekler için ideal bir kaçış noktası.

Özetle Singapur’da Ne Yapılır?

Singapur'da yapılacak şeyler

Singapur’da ne yapılır? yazısında farklı zevklere hitap eden ve kente özgü aktivitelerden oluşan bir liste verdim. Ancak zamanı veya bütçesi yeterli olmayanlar için de bir olmazsa olmaz özeti yapabilirim.

Öncelikle Marina Bay’de yürüyüş ve Orchard Road’da alışveriş bir Singapur gezisinde mutlaka olması gerekenlerin başında.

Bunların hemen ardından ise; teleferikle Sentosa’ya seyahat ve manzara izleme, Clarke Quay Bölgesi’nde seviyorsanız gece hayatını yaşama ama istemiyorsanız da bölgeyi en azından gündüz gözüyle görme, East Coast Road’ı görme ve bol bol yerel yemekleri tatma geliyor.

Gillman Barracks’taki çağdaş sanat galerileri benim çok sevdiğim bir yer ancak belirli kimselerin ilgisini çeker, aynı şekilde Night Safari ve Universal Studios Singapore da.

Ancak kişisel eğlence anlayışınız nasıl olursa olsun ben bir de Pulau Ubin Adası turu da yapmanızı tavsiye ederim.

Singapur’da ne yapılır? yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Belki sizin eklemek istedikleriniz de vardır. Neden yorumlara yazmıyorsunuz?

Yorum yapın