Tokyo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Tokyo Uluslararası Havalimanı ulaşım araçları

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ve bunlar arasından hangisinin daha uygun olup, orada nasıl bulunacağı Japonya gibi hem dili hem de alfabesi bize çok yabancı olan bu ülkeye gidenler için karmaşık bir problem gibi görünebilir. Ancak öyle değil. Biraz bilgiye ihtiyacınız var sadece.

O yüzden bu yazıda Japonya’nın 35 milyon nüfuslu başkenti, modern ve son derece sistemli, programlı bir kent olan Tokyo’daki iki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım seçeneklerinden bahsedeceğim.

Tokyo, Narita ve Haneda olmak üzere iki havaalanına sahip. Şehir merkezine daha uzak olan Narita Uluslarası Havalimanı aslında en yoğun yolcu trafiğine sahip, kentin ana havaaalanı. Dolayısıyla yazımızın ana konusu da burası.

Haneda Havaalanı ise daha çok iç hat uçuşları ve biraz da dış hat uçuşa ev sahipliği yapıyor. Yolu bir şekilde buraya düşen okurlarımız için de, ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım yazısında vereceğim.

Tokyo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri (Tüm Havaalanları)

Tokyo havaalanı ulaşım seçenekleri

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri gerek toplu taşıma, gerekse taksi gibi kişiye özel seçenekler açısından fazlasıyla zengin.

Ancak bu seçeneklere geçmeden önce;

  • Konforlu yolculuk yapmak isteyen veya buna mecbur olan,
  • 3-4 kişilik grup haline seyahat ettiği için masrafı bölüşebilecek olan ya da;
  • Yabancı dilde iletişim veya herhangi başka bir nedenden ötürü havaalanında yer yön bulmakla uğraşmak istemeyenler için özel karşılama servislerinden de bahsetmek istiyorum. Böylece ihtiyaç duymanız halinde havaalanının karşılama salonunda sizi adınız yazan kartlarla karşılayıp, otelinizin kapısına direkt ulaştıracak güvenilir servislerden birini alabilirsiniz.

Narita Havaalanı’ndan Otelinize Grup Transferi: 5 kişilik gruplara kadar 26.500 Yen ücreti ile havaalanında karşılama ve direkt otelinize ulaşım sağlayan servisi kullananların puanı 5 üzerinden 4,9.

Aslında bu fiyat taksi ücretleri ile hemen hemen aynı, gideceğiniz yere göre belki biraz daha pahalı. Ancak taksiler en fazla 3 kişi alıyor. Dolayısıyla 4 veya 5 kişilik bir grupsanız eğer fiyat çok daha avantajlı hale geliyor.

Firmanın aynı şekilde 8 kişilik gruplar için fiyatı ise (daha büyük araç sağlanıyor) 32.000 Yen. Her iki tip araçta ve grup sayısında, gece seferleri için ekstra 5.000 Yen ücret uygulanıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Haneda Havaalanı’ndan Otelinize Grup Transferi: Ücreti 13.600 Yen olan transfer 1-3 kişi arası gruplar için geçerli ve havaalanında karşılanarak otelinizin kapısına kadar ulaşım içeriyor. Bu servisi daha önce kullananların puanı ise 5 üzerinden 5. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Narita Havaalanı Tokyo Şehir Merkezi Ulaşım

Narita Havaalanı Tokyo Uluslararası Havalimanı

Tokyo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında bahsedeceğim ilk havalimanı olan Narita Uluslararası Havalimanı kente yolcu taşıyan havaalanlarından en büyüğü.

Yılda 40 milyonun üzerinde yolcunun gidiş geliş yaptığı havaalanına Türkiye’den de Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunuyor.

Tokyo’nun 60 kilometre doğusundaki Narita’da yer alan havalimanında 3 terminal var ve bunların hepsinden de Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım seçenekleri fazlasıyla zengin.

Gelin toplu taşıma ile başlayıp, kişiye özel ulaşım seçenekleriyle devam ederek bu yolların hepsini inceleyelim.

JR Trenleri

Tokyo Uluslararası Havalimanı jr tren

JR Trenleri Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım konusunda tercih edebileceğiniz hız, fiyat ve konfor dengesi en iyi olan seçeneklerden biri.

Bu trenler Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım için 2 farklı hatta hizmet veriyor; JR Narita Express ve JR Sobu hatları. Ve bu hatların her ikisi de çeşitli noktalarda Tokyo metro sistemi ile bağlantı yapıyor. Dolayısıyla oteliniz şehrin neresinde olursa olsun JR Trenleri ve ardından metroya aktarma yaparak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

JR Narita Express hattı (N’EX) havaalanından Tokyo Station’a 60 dakikada ulaşan ekspres tren servisi. Bu tren sadece yoğun saatlerde Narita, Sakura, Yotsukaido ve Chiba İstasyonları’nda da duruyor, diğer zaman dilimlerinde başka istasyonda durmadan direkt Tokyo Station’a ulaşıyor.

Havaalanından normalde saatte bir, ancak yoğun saatlerde yarım saatte bir N’EX treni kalkıyor.

Narita Express hattının gidiş-dönüş bilet ücreti 4.070 Yen, 6-11 yaş arası çocuklar için 2.030 Yen. Bileti gidiş dönüş almanız halinde biraz daha uyguna geliyor, o yüzden gidiş için ayrı dönüş için ayrı almamanızı tavsiye ederim.

Sobu Hattı ise (Rapid Service de deniliyor) yine Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım sağlıyor ve şehir merkezinde de Tokyo İstasyonu’na ulaştırıyor. Ancak bu hat banliyö treni olduğu için hat üzerinde 15 istasyonda daha duruyor ve yolculuk da 80-90 dakika arası sürüyor.

Tokyo Uluslararası Havalimanı tren harita

Saatte bir kalkan Sobu Hattı trenlerinin ücreti ise tek yön yetişkinler için 1.340 Yen.

Her iki hatta da fiyat bilgisini Narita Havaalanı – Tokyo Station mesafesi için verdim, ancak siz hat üzerinde farklı bir durakta inmek isterseniz bilet fiyatı da ona göre farklı olacaktır.

Her iki trende de first class olarak hizmet veren “Green Car” vagonları var, bunları ücreti biraz daha farklı ancak yolculuk çok daha konforlu.

Ayrıca, eğer Tokyo’da metroyu sık kullanacaksanız, her iki trende de geçerli olan seyahat kartlarından birini almanızı öneririm. Böylece Tokyo’daki şehir içi seyahat maliyetleriniz, havaalanını da kapsayacak şekilde, çok daha ucuza gelecektir.

JR TOKYO Wide Pass, kartı ilk defa kullanmanızdan itibaren 3 gün boyunca Tokyo metrosu, havaalanı ulaşımı ve şehrin çevresindeki tren hatlarını limitsiz kullanmanıza yarıyor. Kartın ücreti yetişkinler için 10.180 Yen, çocuklar için 5.090 Yen.

Her iki tren hattı için de biletleri tüm tren istasyonlarında otomatik satış makinelerinden veya havaalanındaki JR Satış Ofisleri’nden alabilirsiniz.

Keisei Trenleri

Tokyo havaalanı ulaşım keisei trenleri

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında farklı bir tren işletmesi tarafından sunulan alternatif de Keisei Trenleri. Ki bu trenler de iki farklı hat üzerinden Tokyo’ya ulaşım sağlıyor ve her iki hat da çeşitli noktalarda Tokyo Metrosu ile kesişerek aktarma yapabilme olanağı sağlıyor.

Keisei Trenleri’nin iki hattı da Tokyo’daki Nippori İstasyonu’na kadar gidiyor. Ve Nippori İstasyonu’nda JR Trenleri’nin isterseniz Yamanote Line Hattı’na isterseniz de Keihin-Tohuku Line Hattı’na aktarma yaparak Tokyo Central İstasyonu’na ya da Tokyo’nun herhangi bir yerine ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Gelelim bu iki farklı hattın ne olduğuna:

Skyliner Hattı Keisei’nin expres treni. Bu tren 36 dakikada Nippori İstasyonu’na ulaşıyor, sonrasında da Tokya Central’a JR Trenleri ile 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Limited Express ise Keisei’nin pek çok istasyonda duran banliyo treni. Bu tren tüm Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım trenleri arasında en ucuzu ancak biraz yavaş. Havaalanı – Nippori İstasyonu arası yolculuk 75 dakika sürüyor ve sonrasında 15 dakika da Tokyo Central İstasyonu’na gitmek için gerekiyor.

Tokyo havaalanı ulaşım Keisei Trenleri

Skyliner Hattı bilet fiyatları Havaalanı-Nippori İstasyonu tek yön için 2.520 Yen, ve bu rakama aktarma yaptıktan sonra gideceğiniz yere göre JR Tren bileti fiyatını eklemelisiniz. Ki genelde 150 – 300 Yen arası olur.

Limited Express’te ise Havaalanı-Nippori İstasyonu tek yön bileti 1.050 Yen. Aynı şekilde bu hatta da Nippori’den sonraki yolculuğunuzu ücretini de 150-300 Yen civarında eklemelisiniz.

NOT: Bir önceki bölümde bahsettiğim JR PASS kartları Keisei firmasının trenlerinde geçerli değil.

Keisei Trenleri’nin sefer sıklıkları ise 07:00 – 00:00 arasında, gün içinde yarım saatte bir, gece saatte bir şeklinde.

Otobüs

Tokyo Uluslararası Havalimanı otobüs

Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında otobüsler de fazlasıyla yaygın. Ücretleri trene kıyasla çok daha uygun ancak seyahat süresi biraz daha uzun.

Limousine Bus Otobüsleri Havaalanı – Tokyo Station arasında, Tokyo Shuttle ve The Access Narita Otobüsleri ise Havaalanı – Tokyo Station – Ginza Station arasında yolcu taşıyor.

Otobüsler havaalanından 15 dakikada bir hareket ediyor ve yolculuk da ortalama 1,5 saat sürüyor.

Daha konforlu olan Limousine Bus tek yön ücreti 2.800 Yen ancak bileti gidiş-dönüş alırsanız toplam 4.500 Yen. Tokyo Shuttle ve The Access Narita tek yön ücretleri ise gündüz 1.000 Yen, gece seferlerinde 2.000 Yen.

Otobüs biletlerini Terminal 1 ve 2’nin geliş katında, binadan çıkmadan hemen önce bulabilirsiniz. Ki bu bölümün başında krokisini verdim.

Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Tokyo Uluslararası Havalimanı pick up transfer

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlularından biri de otelinizin ayarlayacağı bir araçla havaalanından alınıp tesis kapısına kadar getirilmek.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız, rezervasyon onay sayfasındaki “tesisle iletişime geç” yazan kısımdan otele mesaj atabilir, bu hizmeti sunup sunmadıklarını ve fiyatını sorabilirsiniz. Fiyat size uygun gelirse, neden olmasın…

Taksi

Tokyo havaalanı ulaşım taksi fiyatları

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında Narita Havaalanı’ndan yine konforlu bir şekilde otelinize ulaşmanın bir yolu da taksiler. Ancak unutmayın, havaalanı şehrin 60 kilometre dışında, dolayısıyla taksiyle otelinize gitmek biraz masraflı olacaktır. Ancak 2-3 kişi birlikte seyahat ediyorsanız veya iş gezisi sebebiyle Tokyo’ya gidiyorsanız mantıklı olabilecek bir yol.

Narita Havaalanı’nda taksimetre açılan ve standart fiyat uygulaması olan taksiler mevcut. Taksimetre açılan taksiler geliş terminallerinin çıkışındaki taksi sırasında. Bu şekilde taksilerle şehir merkezindeki otellere ulaşım, otelin de konumuna göre, ortalama 20.000 – 25.000 Yen civarında tutuyor.

Standart fiyatlı taksilerin ise bölgelere ve güzergaha göre fiyat tarifesi mevcut, ki bu bölgeler ve güncel fiyat tarifesini şu linkte bulabilirsiniz: narita-airport.jp/en/access/taxi

Haneda Havaalanı Tokyo Şehir Merkezi Ulaşım

Haneda Havaalanı Tokyo havaalanı ulaşım

Narita Havaalanı açılana kadar kente yolcu taşıyan ana havalimanı olan Haneda Havaalanı kentin şu anda ikinci büyük,ancak şehir merkezine çok daha yakın havaalanı.

Daha çok iç hatlar uçuşu yapılmakla beraber Avrupa da dahil çeşitli destinasyonlardan buraya dış hat uçuşu da gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla, aktarmalı uçuşlarla buraya inecek olanlar için de kısaca Haneda Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bahsedeceğim.

Keikyu Trenleri

Tokyo havaalanı ulaşım keikyu

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden tren burada da fiyat, konfor ve hız kriterlerinin en ideal kombinasyonu.

Havaalanı tren istasyonunda bineceğiniz Keikyu Trenleri ile Shinagawa İstasyonu’na ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bu istasyonda yapacağınız aktarma ile JR Yamanote veya JR Keihin-Tohoku hatlarından birine aktarma yaparak, yaklaşık 10 dakikada Tokyo Station’a ulaşabilirsiniz.

Toplamda yarım saat süren bu yolculuğun maliyeti ise; Keikyu trenleri tek yön ücreti 300 YEN, Shinagawa İstasyonu’nda aktarma yapacağınız JR Trenleri’nin tek yön ücreti 170 Yen olmak üzere toplam 470 Yen.

Tabii bu şekilde şehrin metro hattına bağlandığınız için Tokyo Station’a değil de, şehrin herhangi bir yerinde olan otelinize farklı aktarmalarla da ulaşabilirsiniz.

05:20 – 00:00 saatleri arasında sık sık sefer yapan Keikyu Tren biletlerini ise havaalanındaki bilet satış ofislerinden veya tren istasyonlarındaki otomatik makinelerden satın alabilirsiniz.

NOT: Yazının Narita Havaalanı Tokyo Şehir merkezi ulaşım / JR Trenleri bölümünde bahsettiğim JR PASS kartı Keikyu Trenleri’nde geçerli değil.

Keikyu Trenleri’nin havaalanın her üç terminalinde de istasyonları var.

Monorail

Tokyo Uluslararası Havalimanı monorail

Haneda Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşımında kullanılabilecek bir diğer raylı sistem de Monorail Trenleri.

Havaalanında Keikyu Trenleri ile aynı istasyonun farklı peronlarından hareket eden Monorail’in son durağı Hamamatsucho İstasyonu.

Burada JR Yamanote veya JR Keihin-Tohoku hatlarından birine aktarma yaparak Tokyo Station veya metro ağı üzerindeki herhangi bir başka istasyonda yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yolculuk süresi ve maliyeti ise; Monorail ile Hamamatsucho İstasyonu’na ulaşım 5 dakika ve ücreti 160 Yen, JR Trenleri ile Tokyo Station’a ulaşım 5 dakika 160 Yen şeklinde.

Seferler ise 05:00 – 23:30 saatleri arasında 15-20 dakikada bir gerçekleştiriliyor.

NOT: Yazının Narita Havaalanı Tokyo Şehir merkezi ulaşım / JR Trenleri bölümünde bahsettiğim JR PASS kartı Monorail ulaşımında da geçerlidir.

Monorail’in istasyonu Terminal 1 ve 2’nin arasında, Terminal 3’deki istasyondan da geçiyor.

Halk Otobüsleri

Haneda Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım konusunda otobüsler de uygun fiyatlı ancak trene kıyasla daha yavaş bir yöntem.

Havaalanından gün boyunca şehrin farklı bölgelerine çeşitli otobüsler kalkıyor. Ki gündüz otobüslerinin listesini ve gittiği yerleri şu linkte, gece otobüslerinin bilgilerini ise şu linkte bulabilirsiniz.

  • hhaneda-airport.jp/inter/en/access/bus.html#from_airport

Halk otobüsleri ile yolculuk süresi elbette gideceğiniz yere göre değişiyor ancak referans olabilmesi açısından Tokyo Station’a yolculuğun ortalama 50-60 dakika sürdüğünü söyleyeyim.

Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Shuttle Bus

Haneda Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında shuttle bus denilen havaalanı ekspres otobüsleri de ucuz ve konforlu bir seçenek.

Havaalanından Tokyo Station’a yoğun saatlerde yarım saatte bir, daha seyrek uçak inen saatlerde saatte bir sefer yapan Limousine Bus Otobüsleri‘nin bu yolculuğu ortalama 50-60 dakika sürüyor. Firmanın sefer saatleri ise 10:00 – 23:00.

Tek yön bilet ücretleri 730 Yen. Ancak gece otobüslerinin ücreti 1460 Yen.

Taksi

Tokyo Uluslararası Havalimanı taksi transfer

Haneda Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında taksi de Narita Havaalanı’na kıyasla daha uygun fiyatlı bir alternatif. Zira burası şehir merkezine çok daha yakın.

Haneda Havaalanı’nda geliş terminallerinin çıkışında lisanslı taksileri görebilirsiniz. Otelinizin konumuna ve günün hangi saatinde olduğuna göre değişmekle birlikte taksi ile şehir merkezine ulaşımın maliyeti ortalama 5.000 – 12.000 Yen arası (22:00 – 05:00 arası taksimetreler %20 daha pahalı).

Özetle Tokyo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Tokyo havaalanı ulaşım transfer

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerini hem Narita hem de Haneda Havaalanları açısından tek tek açıkladım. Burada hangi yolu tercih edeceğiniz konusunda, özellikle Narita Havaalanı için, bütçe çok önemli bir kriter. Zira havaalanı şehre çok uzak ve taksi gibi kişiye özel ulaşım seçenekleri fazlaca masraflı olabiliyor.

Eğer tek başınıza, ya da kişi birlikte seyahat ediyorsanız, valizleriniz de az ise JR Trenleri hem hız hem de fiyat açısından ideal. Hatta JR Narita Express (N’EX) trenleri hızlı da gittiği için çok avantajlı. Ama “bütçemiz çok sınırlı” diyorsanız yolda fazladan bir yarım saat daha harcayıp, daha ucuza JR Sobu hattını da kullanabilirsiniz.

Bence Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşımında Keisei Trenleri’nin fazla bir avantajı yok. Evet fiyatı biraz daha ucuz ama JR Trenleri’ne kıyasla fazladan bir aktarma daha yapmak gerekiyor. Eğer bütçeniz o kadar kısıtlıysa Keisei Trenleri’ni kullanmaktansa otobüs tercih etmek daha mantıklı olur.

Hande Havaalanı’nda ise Monorail Trenleri JR Tren sistemi ile entegre olduğu için hız/fiyat açısından ideal bir seçenek.

Her iki havaalanında da çok valiz taşıyanlar, 3-4 kişilik gruplar taksi veya yazının başında önerdiğim havaalanı karşılama hizmetlerini tercih edebilirler. Fiyat yüksek olmakla birlikte maliyet bölüşüleceği veya daha konforlu olacağı için tercih edilebilir.

TokyoHavaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda Tokyo’ya gidecekseniz aşağıdaki yazılarımız da işinize yaracaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top