Tokyo Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Tokyo Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusunun cevapları ve bunlar arasından hangisinin daha uygun olup, orada nasıl bulunacağı Japonya gibi hem dili hem de alfabesi bize çok yabancı olan bu ülkeye gidenler için karmaşık bir problem gibi görünebilir. Ancak öyle değil. Biraz bilgiye ihtiyacınız var sadece.

O yüzden bu yazıda Japonya‘nın 35 milyon nüfuslu başkenti, modern ve son derece sistemli, programlı bir kent olan Tokyo‘daki iki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım seçeneklerinden bahsedeceğim.

Tokyo, Narita ve Haneda olmak üzere iki havaalanına sahip. Şehir merkezine daha uzak olan Narita Uluslarası Havalimanı aslında en yoğun yolcu trafiğine sahip, kentin ana havaaalanı. Dolayısıyla yazımızın ana konusu da burası.

Haneda Havaalanı ise daha çok iç hat uçuşları ve biraz da dış hat uçuşa ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla bu havaalanı üzerinden Tokyo’ya gidecek Türk yolcu olma ihtimali düşük olduğu için Haneda Havaalanı’nda değinmeyeceğim.

Narita Havaalanı Tokyo Şehir Merkezi Ulaşım

Tokyo Uluslararası Havalimanı

Narita Uluslararası Havalimanı Tokyo’ya yolcu taşıyan havaalanlarından en büyüğü.

Yılda 40 milyonun üzerinde yolcunun gidiş geliş yaptığı havaalanına Türkiye’den de Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunuyor.

Tokyo’nun 60 kilometre doğusundaki Narita’da yer alan havalimanında 3 terminal var ve bunların hepsinden de Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım seçenekleri fazlasıyla zengin.

Gelin toplu taşıma ile başlayıp, kişiye özel ulaşım seçenekleriyle devam ederek bu yolların hepsini inceleyelim.

1. JR Trenleri

Tokyo Uluslararası Havalimanı Jr trenleri

JR Trenleri Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım konusunda tercih edebileceğiniz hız, fiyat ve konfor dengesi en iyi olan seçeneklerden biri.

Bu trenler Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım için 2 farklı hatta hizmet veriyor; JR Narita Express ve JR Sobu hatları. Ve bu hatların her ikisi de çeşitli noktalarda Tokyo metro sistemi ile bağlantı yapıyor. Dolayısıyla oteliniz şehrin neresinde olursa olsun JR Trenleri ve ardından metroya aktarma yaparak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

JR Narita Express hattı (N’EX) havaalanından Tokyo Station’a 60 dakikada ulaşan ekspres tren servisi. Bu tren sadece yoğun saatlerde Narita, Sakura, Yotsukaido ve Chiba İstasyonları’nda da duruyor, diğer zaman dilimlerinde başka istasyonda durmadan direkt Tokyo Station’a ulaşıyor.

Havaalanından normalde saatte bir, ancak yoğun saatlerde yarım saatte bir N’EX treni kalkıyor.

Narita Express hattının gidiş-dönüş bilet ücreti 4070 Yen, 6-11 yaş arası çocuklar için 2030 Yen. Bileti gidiş dönüş almanız halinde biraz daha uyguna geliyor, o yüzden gidiş için ayrı dönüş için ayrı almamanızı tavsiye ederim.

Sobu Hattı ise (Rapid Service de deniliyor) yine Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım sağlıyor ve şehir merkezinde de Tokyo İstasyonu’na ulaştırıyor. Ancak bu hat banliyö treni olduğu için hat üzerinde 15 istasyonda daha duruyor ve yolculuk da 80-90 dakika arası sürüyor.

Saatte bir kalkan Sobu Hattı trenlerinin ücreti ise tek yön yetişkinler için 1340 Yen.

Her iki hatta da fiyat bilgisini Narita Havaalanı – Tokyo Station mesafesi için verdim, ancak siz hat üzerinde farklı bir durakta inmek isterseniz bilet fiyatı da ona göre farklı olacaktır.

Her iki trende de first class olarak hizmet veren “Green Car” vagonları var, bunları ücreti biraz daha farklı ancak yolculuk çok daha konforlu.

Ayrıca, eğer Tokyo’da metroyu sık kullanacaksanız, her iki trende de geçerli olan seyahat kartlarından birini almanızı öneririm. Böylece Tokyo’daki şehir içi seyahat maliyetleriniz, havaalanını da kapsayacak şekilde, çok daha ucuza gelecektir.

JR TOKYO Wide Pass, kartı ilk defa kullanmanızdan itibaren 3 gün boyunca Tokyo metrosu, havaalanı ulaşımı ve şehrin çevresindeki tren hatlarını limitsiz kullanmanıza yarıyor. Kartın ücreti yetişkinler için 10180 Yen, çocuklar için 5090 Yen.

Her iki tren hattı için de biletleri tüm tren istasyonlarında otomatik satış makinelerinden veya havaalanındaki JR Satış Ofisleri’nden alabilirsiniz.

2. Otobüs

Tokyo Uluslararası Havalimanı Otobüs

Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında otobüsler de fazlasıyla yaygın. Ücretleri trene kıyasla çok daha uygun ancak seyahat süresi biraz daha uzun.

Limousine Bus Otobüsleri Havaalanı – Tokyo Station arasında, Tokyo Shuttle ve The Access Narita Otobüsleri ise Havaalanı – Tokyo Station – Ginza Station arasında yolcu taşıyor.

Otobüsler havaalanından 15 dakikada bir hareket ediyor ve yolculuk da ortalama 1,5 saat sürüyor.

Daha konforlu olan Limousine Bus tek yön ücreti 2.800 Yen ancak bileti gidiş-dönüş alırsanız toplam 4500 Yen. Tokyo Shuttle ve The Access Narita tek yön ücretleri ise gündüz 1000 Yen, gece seferlerinde 2000 Yen.

Otobüs biletlerini Terminal 1 ve 2’nin geliş katında, binadan çıkmadan hemen önce bulabilirsiniz. Ki bu bölümün başında krokisini verdim.

3. Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Haneda Uluslararası Havalimanı Özel Transfer

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleriden toplu taşıma yöntemlerini anlattıktan sonra biraz daha özel ihtiyaçlara yönelik seçeneklerden bahsedelim.

Konforlu yolculuk yapmak isteyen veya buna mecbur olan, 3-4 kişilik grup haline seyahat ettiği için masrafı bölüşebilecek olan ya da; yabancı dilde iletişim veya herhangi başka bir nedenden ötürü havaalanında yer yön bulmakla uğraşmak istemeyenler için özel karşılama servisleri ideal bir çözüm. Size uygun fiyatlı bir örnek ben vereyim, başka alternatifleri kendiniz de bulabilirsiniz.

Narita Havaalanı’ndan Otelinize Direkt Transfer: 3 veya 7 kişilik gruplara kadar farklı araçlarla konforlu bir hizmet sunan pakete; havalanında adınızla karşılama ve direkt otelinize ulaşım sağlama dahil. Uçuşunuzun rötar yapması halinde 90 dakikaya kadar ücretsiz bekleme de yapabiliyorlar. Ayrıca aynı hizmeti otelden havaalanına transfer için de alabilirsiniz.

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bir diğer konforlu seçenek de otelinizin ayarlayacağı bir araçla havaalanından alınıp tesis kapısına kadar getirilmek.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız, rezervasyon onay sayfasındaki “tesisle iletişime geç” yazan kısımdan otele mesaj atabilir, bu hizmeti sunup sunmadıklarını ve fiyatını sorabilirsiniz. Fiyat size uygun gelirse, neden olmasın…

4. Taksi

Tokyo Uluslararası Havalimanı Taksi

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında Narita Havaalanı’ndan yine konforlu bir şekilde otelinize ulaşmanın bir yolu da taksiler.

Ancak unutmayın, havaalanı şehrin 60 kilometre dışında, dolayısıyla taksiyle otelinize gitmek biraz masraflı olacaktır. Ancak 2 – 3 kişi birlikte seyahat ediyorsanız veya iş gezisi sebebiyle Tokyo’ya gidiyorsanız mantıklı olabilecek bir yol.

Narita Havaalanı’nda taksimetre açılan ve standart fiyat uygulaması olan taksiler mevcut. Taksimetre açılan taksiler geliş terminallerinin çıkışındaki taksi sırasında. Bu şekilde taksilerle şehir merkezindeki otellere ulaşım, otelin de konumuna göre, ortalama 20000 – 25000 Yen civarında tutuyor.

Standart fiyatlı taksilerin ise bölgelere ve güzergaha göre fiyat tarifesi mevcut, ki bu bölgeler ve güncel fiyat tarifesini şu adreste bulabilirsiniz.

Özetle Tokyo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Tokyo Havaalanı Hakkında Bilgiler

Tokyo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerini Narita Havaalanı açısından tek tek açıkladım. Burada hangi yolu tercih edeceğiniz konusunda bütçe çok önemli bir kriter. Zira havaalanı şehre çok uzak ve taksi gibi kişiye özel ulaşım seçenekleri fazlaca masraflı olabiliyor.

Eğer tek başınıza, ya da kişi birlikte seyahat ediyorsanız, valizleriniz de az ise JR Trenleri hem hız hem de fiyat açısından ideal. Hatta JR Narita Express (N’EX) trenleri hızlı da gittiği için çok avantajlı. Ama “bütçemiz çok sınırlı” diyorsanız yolda fazladan bir yarım saat daha harcayıp, daha ucuza JR Sobu hattını da kullanabilirsiniz.

Yazıda bahsetmedim ancak belki başka kaynaklarda Keisei Trenleri’ni de duyarsınız. Ancak bence Narita Havaalanı Tokyo şehir merkezi ulaşımında Keisei Trenleri’nin fazla bir avantajı yok.

Evet fiyatı biraz daha ucuz ama JR Trenleri’ne kıyasla fazladan bir aktarma daha yapmak gerekiyor. Eğer bütçeniz o kadar kısıtlıysa Keisei Trenleri’ni kullanmaktansa otobüs tercih etmek daha mantıklı olur.

Çok  valiz taşıyanlar, 3 – 4 kişilik gruplar taksi veya yazıda önerdiğim havaalanı karşılama hizmetlerini tercih edebilirler. Fiyat yüksek olmakla birlikte maliyet bölüşüleceği veya daha konforlu olacağı için tercih edilebilir.

Tokyo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki en önemli havaalanından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlarda Tokyo’ya gidecekseniz Tokyo’da nerede kalınır? ve Tokyo gezilecek yerler başlıklı yazılarımız da işinize yarayabilir.

Yorum yapın