Tokyo Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Tokyo gezilecek yerler listesinde nereler var? Zengin kültürel yapısı ve eski ile yeniyi bir araya getiren gündelik yaşam tarzı, Japonya‘nın başkenti Tokyo‘yu Uzak Doğu’nun en özgün tatil destinasyonlarından biri haline getiriyor.

Sumida Nehri’nin Tokyo Körfezi ile buluştuğu alana kurulu kent, yüzyıllardır devam eden derebeylik rejimini destekleyen samuray kökenli Tokugawa Şogunluğu’nun yönetim merkeziymiş.

1868’de ise İmparator Meiji sayesinde sadece ismi değişmekle kalmayıp tüm ülkeyi peşinden sürükleyen modernleşme hareketinin merkezinde yer almış.

Tüm bu hareketliliğin sonucunda ise Tokyo gezilecek yerler anlamında dünyanın en zengin ve göz alıcı kentleri arasında haklı bir yere sahip olmuş. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Shinjuku, Asakusa, Ginza, Shibuya, Roppongi ve Tokyo İstasyonu (Marunouchi bölgesi) şehirde konaklama için en uygun yerlerden. Detaylı bilgileri Tokyo’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Tokyo şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Tokyu Stay Shinjuku, 4★ Hotel Gracery Shinjuku, 5★ Keio Plaza Hotel Tokyo.

Yapılacak şeyler: Şehirde yapılması gereken en önemli şeylerden biri Tokyo Skytree: Sıra Beklemeden Giriş Bileti satın alıp şehrin muhteşem manzarasını seyretmek. Ailenizle birlikte keyifli vakit geçirmek içinse Tokyo Disneyland veya Disney Sea Giriş Bilet ve Transferi adlı turu satın alabilirsiniz.

Tokyo’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Tokyo’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

Tokyo'da gezilmesi gereken yerler harita konumları
Tokyo gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Tokyo’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Meiji Tapınağı
 2. Sensoji Tapınağı
 3. Tokyo Kulesi
 4. Tokyo İmparatorluk Sarayı
 5. Ginza District
 6. Shibuya
 7. Ueno Parkı
 8. Yoyogi Park
 9. Tokyo Ulusal Müzesi
 10. Akihabara ‌Electric ‌Town
 11. Tsukiji Balık Pazarı
 12. Odaiba
 13. Tokyo Metropolü Hükûmeti Binası
 14. Tokyo ‌Tower
 15. Kabukicho
 16. Nakamise
 17. Roppongi
 18. Harajuku
 19. Takeshita Caddesi
 20. Tokyo ‌Disneyland

1. Meiji Tapınağı

tokyo turu Meiji tapınağı

Günümüzde Yoyogi Park ismiyle anılan 70 hektarlık ormanlık alan içerisindeki Meiji Tapınağı’nın yapımı 1920-1926 yılları arasında tamamlanmış. Dini yapı, Japonya’nın modernleşmesinde büyük rolü olan İmparator Meiji ile eşi İmparatoriçe Shõken’e adanmış.

Tapınağın inşası için seçilen bahçeyi vakti zamanında kudretli hükümdar ve eşi sık sık ziyaret ediyormuş. İlk inşa edilen Şinto tapınağı II. Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanlar sonucu ağır hasar alınca kamu bütçesinden ayrılan pay doğrultusunda aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

Huzur dolu ortamı ve görkemi nedeniyle gezginlerin Tokyo gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri haline gelen tapınak, “Nairen” ve “Gaien” isimli 2 bölgeden oluşuyor.

Naien bünyesinde kraliyet hazinesi muhafaza ediliyor. Gaien ise imparatorların yaşamını betimleyen duvar kâğıtlarının sergilendiği resim galerisi ile çok amaçlı spor kompleksine ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: 1-1 Yoyogikamizonocho, Shibuya, Tokyo 151-8557
 • Ziyaret Saatleri: 05.00-18.00
 • Web Sitesi: meijijingu.or.jp/english/index.html

2. Sensoji Tapınağı

Sensoji tapınağı tokyo'da gezilecek yerler

Tokyo’nun tarihi yerleşiminin merkezinde yer alan Sensoji Tapınağı, kentte ziyaret edebileceğiniz en eski dini yapı konumunda.

Hem tapınağın hem de kentin simgesi olarak benimsenen Gök Gürültüsü Kapısı’ndan (Kaminarimon) giriş yaparak ulaşabileceğiniz tapınağın yapımına, yaygın inanışa göre 628 yılında iki kardeşin Sumida Nehri’nde balık avlarken Budist tanrıça Kanon’un heykelini bulması sonrasında karar verilmiş.

İnşası 645 yılında tamamlanan tapınağın ana salonuna ise Hozomon Kapısı’ndan giriş yapılıyor.

Renkli mimarisi ve tarihi önemi nedeniyle Kuzey Tokyo’nun en önemli cazibe merkezi olarak gösterilen tapınak, yıl boyunca çeşitli etkinliklere sahne oluyor.

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Sanja Matsuri ile ağustosta gezginlere keyifli anlar yaşatan Asasuka Samba Karnavalı ve Hagoita-ichi, tapınağın ev sahipliği yaptığı kültürel etkinliklerin başında geliyor.

 • Adres: 2 Chome-3-1 Asakusa, Taitō, Tokyo 111-0032
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-17.00
 • Web Sitesi: senso-ji.jp

3. Tokyo Kulesi (Tokyo Skytree)

Sky Tree tokyo gezi rehberi

Tokyo Skytree Town’ın en önemli parçası konumundaki Tokyo Kulesi, 2008 yılında inşa edilmeye başlanmış.

634 metre uzunluğundaki televizyon kulesi, 2012 yılında tamamlanmasının ardından Shiba Parkı içerisindeki türdeşinin unvanını elinden alarak ülkenin en yüksek yapısı haline gelmiş.

1958’de inşa edilen eski kule Eyfel‘i andıran görünümü ile dikkat çekerken, bir kısmı Japonya’nın geleneksel rengi ile boyanmış olan Tokyo Skytree’de fütüristik tasarım öne çıkıyor.

Kulenin iki farklı noktasında gözlem terasları bulunuyor. Bu teraslardan 350 metre yüksekteki Tembo Deck, 3 kata yayılan alanında ziyaretçilere hem kent manzarasını seyretme hem de bir şeyler yiyip alışveriş yapma olanağı sunuyor.

Yüksekliği 450 metre olan Tempo Gallery isimli, cam ve çelik kullanılarak inşa edilen ikinci gözlem terası ise spiral tasarımı ile konuklarına sadece enfes kent manzarası sunmakla kalmayıp adrenalin seviyelerinin yükselmesine de neden oluyor.

Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Tokyo Skytree: Sıra Beklemeden Giriş Bileti

 • Adres: 1 Chome-1-2 Oshiage, Sumida, Tokyo 131-0045
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-22.00
 • Giriş Ücreti: 2,060 Yen
 • Web Sitesi: tokyo-skytree.jp/en/

4. Tokyo İmparatorluk Sarayı

Imperial Palace tokyo seyahati

1603-1897 yılları arasında ülkeyi yöneten Tokugawa Klanı’na bağlı derebeyleri tarafından idari merkez olarak kullanılan Edo Kalesi’nin yerini alan Tokyo İmparatorluk Sarayı, II. Dünya Savaşı’nın beraberinde getirdiği yıkıma rağmen tüm ihtişamını koruyor.

Bahçeleri de dâhil olmak üzere 3,41 kilometrekarelik alanı kaplayan görkemli yapının inşası, 1868-1888 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Su dolu hendeklerle çevrili iki farklı alandan oluşan sarayın iç kısmında, imparatorluk ailesine ait konutlar ile yönetim ofisleri bulunuyor.

İç saray bölümüne sadece 2 Ocak (yeni yıl kutlaması) ve 23 Aralık (imparatorun doğum günü) tarihlerinde kısıtlı sayıda ziyaretçi giriş yapabiliyor.

Edo Kalesi’nden geriye kalan surları bünyesinde barındıran İmparatorluk Sarayı Doğu Bahçeleri ise yıl boyunca yerel halkın ve gezginlerin ziyaretine açık tutuluyor.

 • Adres: 1-1 Chiyoda, Tokyo 100-8111
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

5. Ginza District

ginza tokyo gezisi

Konuklarına zengin alışveriş olanakları ve renkli gece hayatı sunan, üst düzey yeme-içme fırsatları ile dolu bir yerleşim bölgesi ilginizi çekiyorsa Tokyo gezilecek yerler listenize Ginza District’i dâhil edebilirsiniz.

Merkezindeki dükkânların 1 metrekaresi için 10 milyon Yen’den fazla değer biçilen bölge, 1612’den 1800 yılına kadar gümüş paraların basıldığı bir darphaneye ev sahipliği yapıyormuş. Bölgenin ismi de zaten Türkçede “gümüş darphanesi” anlamına geliyor.

1923’te meydana gelen Büyük Kanto Depremi sonrasında günümüzdeki görünümünü kazanmaya başlayan yerleşim bölgesinde alışveriş yapmak isterseniz Ginza Wako, Ginza Six veya Tokyu Plaza Ginza’yı ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle Tokyu Plaza Ginza, tax free alışveriş fırsatları ile gezginleri kendisine çekiyor. Yerel kültürü tanımayı amaçlıyorsanız, gezi listenizde Kabukiza Tiyatrosu’na ve Polis Müzesi’ne de yer verebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Mitsui Garden Hotel Ginza Premier, bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler tesislerden.

 Tur Tavsiyesi:  Tokyo 24-Saat Hop-on Hop-off Gezi Otobüs Bileti satın alarak Ginza başta olmak üzere şehirdeki çoğu önemli yeri rahatça gezebilirsiniz.

6. Shibuya

Shibuya tokyo gezi rehberi

Alışveriş ve eğlence tutkunu gezginlerin kentte ilgi gösterdikleri bir diğer bölge ise Shibuya.

Japonya’da moda ve eğlence alanlarında günlük yaşama damgasını vurmuş birçok trendin çıkış noktası konumundaki bölge, Tokyo’nun en kalabalık ve renkli atmosfere sahip yeri olarak gösteriliyor.

Yaşadığı süre boyunca her gün Shibuya İstasyonu’nun önünde sahibini bekleyen Hachiko’nun heykeli ile “kültür köyü” lakaplı ünlü Bunkamura, kentin bu kesiminde sizleri bekleyen önemli cazibe noktalarının başında geliyor.

Alışveriş ve eğlence, Tokyo tatili planlarınızda önemli yere sahipse Shibuya sınırları içerisindeki caddelerde aradığınız fırsatları fazlasıyla bulabilirsiniz.

Zira Center Gai, Koen Dori, Spain Slope gibi caddelerin üzerinde birçok mağaza, restoran ve gece kulübü sizleri bekliyor. Eğer caddelerde dolaşmak size cazip gelmezse Tokyu ya da Seibu bağlantılı alışveriş merkezlerine de yönelebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Tren İstasyonu ile direkt bağlantısı bulunan 4 yıldızlı Shibuya Excel Hotel Tokyu, bölgenin popüler otellerinden.

7. Ueno Parkı

tokyo gezilecek yerler ueno park

Ülkenin Tokugawa Klanı’nın yönetimi altında olduğu Edo Dönemi’nde kentin en büyük ve zengin tapınağı konumundaki Kaneiji’nin bulunduğu alanın bir kısmını kaplayan Ueno Parkı, 1873 yılında halkın ziyaretine açılmış.

Güney girişinde derebeyliğin sonunu getiren olaylardan biri olan Ueno Savaşı’nda görev yapmış General Saigo Takamori’nin heykelini görebileceğiniz park, Japonya’da inşa edilen ilk Batı tarzı yeşil alanmış.

Ueno Parkı, sınırları içerisindeki müzeler nedeniyle günümüzde kültür turlarından hoşlanan gezginlerin şehirde ziyaret ettikleri en önemli cazibe noktaları arasında sayılıyor.

Eğer siz de kentin sahip olduğu kültürel ve tarihi birikim hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, parka gelip Tokyo Ulusal, Ulusal Batı Sanatı, Tokyo Metropolitan Sanat ve Ulusal Bilim müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer yeşil alana mart sonu ya da nisan başında giderseniz, binin üzerinde ağaçta açan kiraz çiçeklerinin oluşturduğu nefes kesici manzaraya kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

8. Yoyogi Park

tokyo gezilecek yerler

Meiji Tapınağı’na ev sahipliği yapan Yoyogi Park, kentin karmaşasından uzaklaşmak ve doğa sporları ya da piknik yaparak keyifli vakit geçirmek isteyen gezginlere cazip fırsatlar sunuyor.

Park, özellikle ilkbahar mevsiminde kiraz çiçeklerinin oluşturduğu göz alıcı güzellikteki manzarayı fotoğraflamak isteyenleri kendisine çekiyor. Çeşitli noktalarında yer alan göletler ise park bünyesindeki canlı çeşitliliğinin artmasına katkıda bulunuyor.

Yoyogi’nin 550 bin metrekarelik alanında, önceden Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı ordu personelinin konutları bulunuyormuş.

1964 Tokyo Olimpiyatları sırasında ise dev boyutlardaki bu alan, sporcu kafilesinin barınma ihtiyacı için kullanılmış. Olimpiyat oyunlarının bitiminden 3 yıl sonra burası Japonya’nın en büyük kent parklarından biri olarak halkın kullanımına açılmış.

9. Tokyo Ulusal Müzesi

ulusal müze tokyo japonya

Ueno Park bünyesinde faaliyet gösteren kültürel tesislerden biri olan Tokyo Ulusal Müzesi, 1972 yılında kurulmuş. O dönem Yushima Seido Tapınağı’nda ziyaretçilerini ağırlayan müze, birkaç yıl sonra parkın içerisindeki binasına taşınmış.

Japonya’nın en eski ve en büyük müzeleri arasında sayılan kültürel tesisin 110 bin parçalık koleksiyonu, ülkenin çeşitli yerlerinden getirilen tarihi eserler ile yerel sanatçıların ürettiği sanat çalışmalarından oluşuyor.

Tokyo Ulusal Müzesi’nin dev koleksiyonuna ait eserler, 6 farklı binada ziyaretçilerle buluşuyor. 1938’de açılan Honkan, antik zamanlardan 19. yüzyıla kadarki zaman dilimine ait sanat çalışmalarına ayrılmış.

Yapı grubunun en eski üyesi Hyokeikan, geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Toyokan’da Asya ve Mısır kökenli sanat çalışmalarını inceleme fırsatı bulurken, Heiseikan’da Antik Japon Kültürü’ne ait bilgiler edinebilirsiniz.

Müzenin en yeni binası Horyuji Homotsukan’ı ziyaret edenler ise çeşitli dönemlere ait dini objeleri tanıma fırsatına sahip oluyor.

Müze dâhilinde ayrıca Japonya’da Batı tarzı resim sanatının yaygınlaşmasında önemli rol oynayan Kuroda Seiki’ye adanan bağımsız bir bölüm faaliyetlerini sürdürüyor.

 • Adres: 13-9 Uenokoen, Taitō, Tokyo 110-8712
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: 620 Yen
 • Web Sitesi: tnm.jp/?lang=en

10. ‌Akihabara ‌Electric ‌Town

Akihabara Electric Town tokyo gezi rehberi

Anime çizim sanatı ile oluşturulan mangaları okumaktan zevk alıyor veya elektronik eşyalara ilgi duyuyorsanız, Tokyo gezilecek yerler listenize kentin kalbindeki ‌Akihabara ‌Electric ‌Town’ı ekleyebilirsiniz.

Özellikle genç yaştaki Japonlar’ın tutkuyla bağlı oldukları “otaku” kültürünün merkezinde yer alan bölge, son yıllarda geçirdiği köklü değişim sonucunda gayet renkli bir atmosfere kavuşmuş.

Bölgede elektronik alışverişi için ‌Sofmap, ‌Laox, Yamada ‌Denki ve ‌Akky gibi zengin ürün çeşitliliğine sahip gibi çok katlı mağazaları ziyaret edebilirsiniz. ‌Tax ‌free alışveriş içinse ‌Yodobashi Camera’ya gidebilirsiniz.

Yalnız elektronik alışverişi sırasında satın almayı planladığınız ürünün ülkemizdeki elektrik altyapısı ile uyumlu olup olmadığına mutlaka dikkat edin. ‌

Akihabara’da gezerken yorulduğunuzu hissederseniz, “maid” veya “manga” kafelerden birinde mola verebilirsiniz.

11. ‌Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji balık pazarı tokyo

Seyahat ettiğiniz ülkelerde yerel mutfak kültürünü tanımaya özen gösteriyorsanız, Tokyo tatiliniz sırasında mutlaka ‌Tsukiji Balık Pazarı’na uğramanızı tavsiye ederim.

Eskiden hizmette olan aynı adlı toptancı halinin tam karşısındaki birkaç ‌bloğa yayılan balık pazarı, dar sokaklarını çevreleyen perakende satış yerleri ve restoranları ile Tokyo’nun gündelik yaşamı hakkında da gezginlere ipuçları veriyor.

‌Tsukiji’deki restoranlar Tokyo’nun en iyi suşilerini hazırlamaları ile ünlüler. Zaten pazara yerli halk kadar gastronomi tutkunlarının da yoğun ilgi göstermelerindeki ana neden olarak taze deniz mahsullerinden hazırlanan bu tarifler gösteriliyor. ‌

Tsukiji Balık Pazarı’nın iç bölümündeki dükkânlar, Toyosu’daki bir başka yere taşındı. Pazar yerinin dış kısmındaki dükkânların ise bu değişiklikten etkilenmeyeceği söyleniyor.

 • Adres: 5 ‌Chome-2-1 ‌‌Tsukiji, ‌Chūō, Tokyo 104-0045
 • Ziyaret Saatleri: 05.00-14.00

12. ‌Odaiba

Odaiba tokyo'da görülmesi gereken yerler

Tokyo Körfezi’nde yer alan insan yapımı ‌Odaiba Adası, günümüzde konuklarına sunduğu alışveriş ve eğlence fırsatları ile öne çıkıyor. ‌

Edo Dönemi’nde ise yapay kara parçasının bulunduğu bu yerde bir dizi askeri savunma yapısı bulunuyormuş. Bu kaleler, denizden gelebilecek saldırılara karşı kenti koruma amacıyla inşa edilmiş.

1980’lerde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında ‌fütüristik tasarıma sahip çok sayıda konutun inşa edildiği ada, bir süre için ticari hayatın merkezinde yer almış. 1990’ların başında finansal kriz baş gösterince yapay kara parçası turizme açılmış.

Odabia’da ziyaret edilebilecek 4 ana bölge bulunuyor. Bu bölgelerden ‌Fuji ‌TV Area’nın sınırları içerisinde ‌Decks Tokyo ‌Beach, ‌Aquacity ‌Odaiba ve ‌Rainbow ‌Bridge gibi cazibe merkezleri sizleri bekliyor.

Müzelerin bulunduğu ‌Telecom ‌Center Area’da deniz bilimleri ve son yıllarda yürütülen ‌inovatif projeler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Palette ‌Town’a geçtiğinizde dev dönme dolaba binebilir, ‌Toyota ‌Mega Web’de firmanın ürettiği son modellerle deneme sürüşlerine çıkabilir, ‌Venus Fort’ta alışveriş yapabilirsiniz.

Ada üzerinde ziyaret edebileceğiniz son bölge olan ‌Big ‌Sight Area’da ise ‌Panasonic ‌Center bulunuyor.

13. Tokyo Metropolü Hükûmeti Binası

Tokyo Metropolitan Government Building gezisi

‌Shinjuku sınırları içerisindeki Tokyo Metropolü Hükûmeti Binası, ücretsiz giriş yapılabilen gözlem terasları sayesinde gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor.

‌Midtown ‌Tower’ın tamamlandığı 2007 yılına kadar kentteki en yüksek bina konumunda olan metropol yönetim merkezi, 243 metrelik yüksekliğe sahip. Binanın kuzey ve güney tarafında iki kule bulunuyor. Her iki kulede de birer adet gözlem terası yer alıyor.

202 metre yükseklikteki gözlem teraslarından havanın açık olduğu günlerde ‌Fuji Dağı, Tokyo ‌‌Skytree, Tokyo ‌‌Tower, ‌Meiji Tapınağı ve Tokyo ‌Dome tüm ayrıntılarıyla görülebiliyor.

Yapının kuzey kulesindeki gözlem terası gece yarısından sonra da ziyarete açık tutuluyor. Bu sayede gezginler, Tokyo’nun eşsiz gece manzarasına kendi gözleriyle şahit olma fırsatını yakalayabiliyor.

Kent manzarasını izlemek için kulelere çıkmadan önce ‌hükûmet binasının ikinci katındaki turizm ofisine giderseniz, Japonya’nın başkenti hakkında ilginç bilgiler öğrenmenizi sağlayacak kaynakları edinme fırsatını yakalayabilirsiniz.

 • Adres: 2 ‌Chome-8-1 ‌Nishishinjuku, ‌‌Shinjuku, Tokyo 163-8001
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-23.00
 • Web Sitesi: metro.tokyo.jp/english/index.html

14. Tokyo ‌Tower

Tokyo Tower tokyo turu

Tasarımında Eyfel‘in örnek alındığı Tokyo ‌‌Tower, 333 metrelik yüksekliği ile dünyanın en uzun kendinden destekli çelik kulesi olma özelliğini taşıyor.

Japonya’nın ‌II. Dünya Savaşı sonrasındaki dönemde ekonomik bir güç olarak yükselişini simgeleyen ‌ikonik yapı, 1958 yılında ziyarete açılmış. Tokyo ‌Skytree hakkında bilgi verirken de belirttiğim gibi kule, 2012 yılına kadar ülkenin en uzun yapısıymış.

Önemli bir cazibe noktası olmasının yanı sıra televizyon yayınlarının geniş kitlelere ulaşmasına da imkân veren Tokyo Kulesi’nde iki seyir terası bulunuyor.

Ana Teras, gezginlere yerden 150 metre yükseklikte manzara izleme olanağı sunuyor. 250 metre yükseklikteki Üst Teras ise kent ve çevresini çok daha detaylı biçimde gözlemlemek isteyen gezginler tarafından tercih ediliyor.

Zamanınız varsa kulenin altındaki ‌Foot ‌Town’ı da ziyaret edebilirsiniz. Yapının içerisinde hediyelik eşya dükkânları ve restoranlar ile birlikte ‌One ‌Piece ‌Tower isimli eğlence parkı faaliyet gösteriyor.

 • Adres: 4 ‌Chome-2-8 ‌Shibakoen, ‌Minato, Tokyo 105-0011
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-23.00
 • Giriş Ücreti: 900 Yen
 • Web Sitesi: tokyotower.co.jp

15. ‌Kabukicho

Kabukicho tokyo'da görülecek yerler

Japonya’nın en ünlü ve en büyük kırmızı fener bölgesi ‌‌Kabukicho, yetişkinlere yönelik eğlence fırsatları sayesinde gezginlerin Tokyo gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden birine dönüşüyor.

Yasukuni-‌dori’den birkaç blok uzaklıktaki bölge, adını kökenleri ‌Edo Dönemi’ne kadar uzanan geleneksel “kabuki” tiyatrosundan alıyor.

Tokyo Metropolü Hükûmeti Binası’nın da bulunduğu ‌Shinjuku Mahallesi sınırları içerisindeki eğlence bölgesinde çok sayıda restoran, bar, gece kulübü faaliyet gösteriyor. Heyecan peşindeki gezginler bölgeye geldiklerinde “pachinko” adı verilen mekânlarda ‌slot makinelerinde şanslarını deniyor.

Aşk otellerinin bulunduğu ‌Kabukicho’da daha farklı eğlencelerin peşinde olanlar ise ‌peep ‌show etkinliklerini ve sıra dışı kabareleri izlemeye öncelik veriyor.

16. ‌Nakamise

Nakamise tokyo'da görülmesi gereken yerler

Tokyo tatiliniz sırasında hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkânları dolaşmak için Tokyo’nun en eski alışveriş caddelerinden biri olan ‌Nakamise’yi ziyaret edebilirsiniz. ‌

Sensoji Tapınağı’nın bitişiğinde yer alan cadde, 200 metrenin biraz üzerinde uzunluğa sahip. ‌Edo Dönemi’nden bu yana içeriği pek fazla değişmeyen caddenin doğu tarafında 54 dükkân bulunuyor. Batı tarafında ise gezginlere cazip fırsatlar sunan 35 işletme faaliyet gösteriyor.

Cadde üzerindeki 89 dükkânda gezginlerin ilgi gösterdikleri ürünlerin başında Japon şekerleme çubukları, farklı anlamlara sahip maskeler, uğur getirdikleri düşünülen biblolar ve ahşap terlikler geliyor. Bu ürünlerin hiçbiri ilginizi çekmese bile ‌Nakamise’ye otantik atmosferini deneyimlemek için zaman ayırabilirsiniz.

17. ‌Roppongi

Roppongi tokyo'da görülmesi gereken yerler

Adı dilimizde “Altı Ağaç” anlamına gelen ‌‌Roppongi, yabancı dostu ortamı ve zengin eğlence olanakları ile tanınıyor.

Komşuları ‌Azabu, ‌Hiroo ve ‌Akasaka gibi birçok ülkenin dış temsilciliklerine ev sahipliği yapan yerleşim bölgesinin çehresi, ‌Roppongi ‌Hills ve Tokyo ‌Midtown gibi üst düzey kentsel yenileme projeleri sayesinde bir hayli değişmiş.

Eskiden pek fazla ilgi çekmeyen, kendi halinde bir bölge olan ‌‌Roppongi, bu projelerin ardından seçkin butiklerin, eğlence mekânlarının, konutların ve otellerin bulunduğu bir yerleşime dönüşmüş.

Bölgeyi gezilecek yerler listesine aldığınızda Ulusal Sanat Merkezi ile ‌Mori ve ‌Suntory sanat müzelerini ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz.

Kültürel merkezleri gezdikten sonra manzara izlemek ve bol bol fotoğraf çekmek için ‌Roppongi ‌Hills veya Tokyo ‌Midtown bünyesindeki gözlem teraslarına çıkabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  5 yıldızlı The Ritz-Carlton, bu bölgenin en güzel ve popüler tesislerinden biri.

18. ‌Harajuku

Harajuku tokyo'da görülecek yerler

‌Shinjuku ve ‌Shibuya arasında yer alan ‌‌Harajuku, gerek ‌yeme-içme olanakları gerekse de alışveriş seçenekleri bakımından 7’den 70’e her yaş grubuna hitap ediyor. Yerleşim bölgesinin sınırları içerisinde gençlerin ilgisini daha çok ‌Takeshita Caddesi çekiyor.

Popüler caddenin yarısı büyüklüğündeki ‌Omotosando ise hem görüntüsü hem de içeriği ile Şanzelize’yi anımsatıyor. Bulvar başta olmak üzere bölgenin birçok yerinde ‌Omotosando ‌‌Hills, ‌LaForet ‌‌Harajuku, ‌Daiso ‌Harajuku – 100 Yen ‌Shop gibi alışveriş ‌kompleksleri bulunuyor. Eğer hediyelik eşya satın almak istiyorsanız, bu mekânlar yerine ‌Oriental ‌Bazaar’a gidebilirsiniz.

‌‌Harajuku, kültürel anlamda da oldukça zengin yapıya sahip. Hazırlamış olduğum listenin önceki bölümlerinde sizlerle detaylarını paylaştığım ‌Meiji Tapınağı ve ‌Yoyogi Park’a ek olarak kentin bu kesiminde Togo Tapınağı, ‌Nezu Müzesi, ‌NHK ‌Studio Park gibi farklı içeriklere sahip cazibe merkezleri bulunuyor.

19. ‌Takeshita Caddesi

Takeshita Caddesi tokyo turu

Hazır ‌Harajuku’dan bahsetmişken, bölgede genç neslin en fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında gelen ‌Takeshita Caddesi’ne ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Yerel dildeki adı ‌Takeshita ‌Dori olan 400 metre uzunluğundaki dar yaya yolu, bünyesinde çok sayıda mağazayı, butiği, kafeyi ve restoranı barındırıyor.

Başta da belirttiğim gibi tüm bu mekânlar, popüler kültür ‌öğelerine odaklı içerikleri sayesinde yetişkinlerden çok genç yaştaki bireyleri kendilerine çekmeyi başarıyor. Tabii siz de bu özelliğinden yararlanıp yerel halkın günlük hayatta benimsedikleri ritüeller hakkında ilginç gözlemlerde bulunabilirsiniz.

Bir hayli popüler olmasından dolayı caddede özellikle hafta sonları aşırı yoğunluk yaşanıyor. Eğer kalabalık ortamlardan hoşlanmıyorsanız, ‌Harajuku’nun çekim merkezi konumundaki ‌Takeshita’ya hafta içi gidebilir veya caddenin paralelindeki benzer içeriğe sahip sokaklarda zaman geçirebilirsiniz.

20. Tokyo ‌Disneyland

Tokyo gezilecek yerler Disneyland

Yedi farklı tema alanına sahip Tokyo ‌‌Disneyland, 1983 yılında ziyarete açılmış. Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ilk ‌Disneyland olma özelliği taşıyan tema parkının kuruluşunda ‌Kaliforniya ve Florida’daki türdeşleri baz alınmış.

Tesis, ziyaretçilerine her sezon değişen dekorasyonu ile üst düzey eğlence deneyimi yaşatmayı başarıyor.

Farklı yaş gruplarına hitap eden zengin içeriği sayesinde Tokyo gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz tema parkında alışveriş ve ‌yeme-içme mekânları ‌World ‌Bazaar adlı kısmında bulunuyor.

Uzay ve gelecek hakkında fikir sahibi olmak isteyen ziyaretçiler Tomorrowland’e akın ederken, çizgi film karakterleri ile dolu ‌Toontown çocukları kendisine çekiyor.

Tesiste tematik gezintilere çıkıp keyifli anlar yaşamayı isterseniz, ‌Westernland ya da ‌Adventureland arasında seçim yapabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz park biletlerinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Tokyo Disneyland veya DisneySea Giriş Bilet ve Transferi

 • Adres: 1-1 ‌Maihama, ‌Urayasu, ‌Chiba ‌Prefecture 279-0031
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-22.00
 • Giriş Ücreti: 7,400 Yen
 • Web Sitesi: tokyodisneyresort.jp/en/tdl

Tokyo’da Nerede Kalınır?

tokyo gezilecek yerler oteller
4 yıldızlı Hotel Sunroute Plaza Shinjuku, şehir merkezindeki popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Tokyo’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Shinjuku, Asakusa, Ginza, Shibuya, Roppongi ve Tokyo İstasyonu (Marunouchi bölgesi) şehirde konaklama yapabileceğiniz en önemli bölgelerden bazıları.

4 yıldızlı Hotel Sunroute Plaza Shinjuku, şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler tesislerden bir tanesi.

Tokyo’nun en hareketli noktalarından Shinjuku’nun merkezinde yer alan otel Booking.com’da 6000 üzeri ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,3 gibi güzel bir puana sahip.

Shinsen-Shinjuku İstasyonu ve JR Shinjuku İstasyonu’na sadece 4 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu otel hakkında daha detaylı bilgi almak ya da rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Tokyo’da konaklama hakkında detaylı bilgileri otel tavsiyelerimizi Tokyo’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Tokyo gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Tokyo seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

“Tokyo Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)” üzerine 3 yorum

 1. Bir ülkeye gitmeden önce tek baktığım adres burası. Her zaman eksiksiz liste yapıyorsunuz. Teşekkür ederim 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın