Nepal

Güney Asya’da Çin ve Hindistan arasındaki dağlık bölgede konumlanan Nepal, ülkemizin 5’de biri kadar bir yüzölçümüne ve 29 milyonluk nüfusa sahip. M.Ö 3. YY’da Budizm’in merkezi olan, günümüzde %87’si Hinduizm, %9’u da Budizm inançlı ülke dünyanın meditasyon ve yoga merkezi olarak kabul ediliyor.

“Dünyanın Çatısı” ismiyle de anılan Nepal, aralarında dünyanın en yüksek noktası ünvanlı 8.848 metrelik Everest Tepesi gibi çok yüksek dağlara sahip ve bu özelliğiyle de gezegenimizin en önemli dağcılık ve trekking merkezlerinden biri.

UNESCO korumasındaki Hindu ve Budist tapınaklarıyla başkent Katmandu’nun ve Fewa Gölü’nün eşsiz manzarası ve Dağcılık Müzesi’yle Pokhara’nın turizmde başı çektiği Nepal’de, Patan, Bakhtapur, Lumbini, Lukla gibi gezilmesi gereken şehir ve kasaba sayısı oldukça bol.

Hint mutfağından esintiler taşıyan Nepal mutfağı, bol baharat kullanılan etli ve sebzeli yemekleriyle yerel lezzetler peşinde koşanları oldukça memnun edecek gibi gözükürken, ülkenin vizesinin havaalanında kalınacak gün sayısı belirtilerek alınması da bir başka avantajı. Nepal Gezi Rehberi kategorisindeki yazılar…

Scroll to Top