Nepal

Güney Asya’da Çin ve Hindistan arasındaki dağlık bölgede konumlanan Nepal, ülkemizin 5’de biri kadar bir yüzölçümüne ve 29 milyonluk nüfusa sahip. M.Ö 3. YY’da Budizm’in merkezi olan, günümüzde %87’si Hinduizm, %9’u da Budizm inançlı ülke dünyanın meditasyon ve yoga merkezi olarak kabul ediliyor.

“Dünyanın Çatısı” ismiyle de anılan Nepal, aralarında dünyanın en yüksek noktası ünvanlı 8.848 metrelik Everest Tepesi gibi çok yüksek dağlara sahip ve bu özelliğiyle de gezegenimizin en önemli dağcılık ve trekking merkezlerinden biri.

UNESCO korumasındaki Hindu ve Budist tapınaklarıyla başkent Katmandu’nun ve Fewa Gölü’nün eşsiz manzarası ve Dağcılık Müzesi’yle Pokhara’nın turizmde başı çektiği Nepal’de, Patan, Bakhtapur, Lumbini, Lukla gibi gezilmesi gereken şehir ve kasaba sayısı oldukça bol.

Hint mutfağından esintiler taşıyan Nepal mutfağı, bol baharat kullanılan etli ve sebzeli yemekleriyle yerel lezzetler peşinde koşanları oldukça memnun edecek gibi gözükürken, ülkenin vizesinin havaalanında kalınacak gün sayısı belirtilerek alınması da bir başka avantajı. Nepal Gezi Rehberi kategorisindeki yazılar…

nepal gezi rehberi

Nepal Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Tarih, doğa ve kültür turizminin yanında dünyanın her yerinden kendini arayan, iç sesine kulak vermek isteyen ya da taşıdığı yükü ve sorumlulukları bir süre bir kenara koymak isteyen her gezginin uğrak noktası Nepal.

nepal gezilecek yerler

Nepal Gezilecek Yerler Listesi

Nepal; Hindistan, Tibet ve Çin arasında, Himalayalar’ın en yüksek 10 noktasından 8’ine ev sahipliği yapan, ziyaretçilerine tarih, doğa, dağcılık, yoga ve meditasyon gibi geniş bir deneyim yelpazesi sunan 25 milyon nüfuslu küçük, fakir ancak son derece sıcak ve misafirperver bir ülke.