Nepal Gezilecek Yerler Listesi

Nepal; Hindistan, Tibet ve Çin arasında, Himalayalar’ın en yüksek 10 noktasından 8’ine ev sahipliği yapan, ziyaretçilerine tarih, doğa, dağcılık, yoga ve meditasyon gibi geniş bir deneyim yelpazesi sunan 25 milyon nüfuslu küçük, fakir ancak son derece sıcak ve misafirperver bir ülke.

Nepal Gezilecek Yerler

Ülkenin %80’i Hindu, %10’luk bir kesimi Budist. Dolayısıyla Nepal’de her iki dine ait sayısız tapınak, stupa ve manastır mevcut. Bir kere gitmenin asla yetmeyeceği bu büyülü ülkede görülecek yerler ve yapılabilecek aktiviteler sınırsız ancak Nepal Gezilecek Yerler yazısında sizlere en önemli on tanesini kısaca anlatmak isterim.

Bunun dışında, Nepal Gezi Rehberi yazısında da nerede kalınır, bütçeniz ne kadar olmalı, ne yenir ve içilir, yapılabilecek aktiviteler nelerdir gibi konulardan bahsedeceğim. Detaylarıyla Nepal gezilecek yerler…

Kathmandu / Bakhtapur / Patan

nepal gezilecek yerler Boudhanath Stupa
Boudhanath Stupa

Ülkenin başkenti Kathmandu kargaşa dolu günlük hayatı, sokaklarda tozu toprağı, Budist ve Hindu tapınakları ile baş döndüren bir atmosfere sahip. Yoğun bir programla 3 günde, daha çok zamanınız varsa 5-6 günde gezebileceğiniz şehirde ziyaret edilecek yerler;

Boudhanath Stupa; içine giremeyeceğiniz ancak etrafındaki kafelerde birer çay içip ibadet edenleri veya rahipleri seyredebileceğiniz, tam anlamıyla büyülü Budist tapınağı. 2015 depreminde aldığı büyük hasarlardan sonra onarımı 2016 Ekim ayında tamamlandı ve tekrar ziyarete açıldı.

Stupa’nın etrafında saat yönünde yürümek zorunlu ancak siz farkına bile varmadan, küçük sokaklardan meydana girdiğinizde kalabalığı takip edip saat yönünde ilerliyorsunuz.

Şehrin en önemli merkezi Thamel Meydanı’ndan yürüyerek 40-45 dakika, taksiyle 5 dakikada ulaşabileceğiniz Stupa’yı ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ben kullanmadım ama Stupa’ya toplu taşıma ile ulaşım da mümkün.

nepal Pashupatinath
Pashupatinath

Pashupatinath Tapınağı; Nepal Gezilecek Yerler listesinin bir başka önemli durağı, Bagmati Nehri’nin hemen kenarındaki bu Hindu Tapınağı’nın en önemli özelliği ölü yakma ritüelinin, başka bir deyişle Hindu cenaze törenlerinin burada yapılması.

Belirli aralıklarla dizilmiş platformların her birinde, günün her saati bir cenaze kalkıyor. Ölen kişi erkekse, en büyük oğlu beyazlar giyinmiş bir şekilde alevleri tutuşturuyor, kadınsa aynı görevi evin en küçük oğlu gerçekleştiriyor.

Ben kulaklığımla müzik dinleyerek, hem turistleri hem de sevdiklerini son yolculuğuna uğurlamaya gelmiş Hinduları, ortalıkta dolaşan maymunları seyrederek, bu satırları ilk oluşturmaya başladığım seyahat günlüğüme küçük notlar alarak bir akşamüstünü orada geçirdim ve sizlere de eğer Kathmandu’ya giderseniz ziyaret etmeden geçmemeniz gerektiğini söylemek isterim.

Kurlar değişken, ancak yaklaşık olarak $10 civarında bir giriş ücreti ödeyerek gezebileceğiniz bu tapınak cenaze ve ölümle ilgili olsa da, öyle bir atmosferi var ki oradan ayrılmak istemiyorsunuz. Boudhanath Tapınağı’ndan ise 30 dakikalık bir yürüme mesafesinde.

nepal'de gezilecek yerler Swayambhunath temple
Swayambhunath Tapınağı

Swayambhunath Tapınağı; Kathmandu şehrine tepeden bakan bu Budist Tapınağı’nın bir diğer adı da Maymun Tapınağı. Tepede ve tapınak etrafında yaşayan 800’ün üzerinde maymundan dolayı bu ismi almış ancak hikayesinin maymunlarla bir ilgisi yok.

Unesco’nun da Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan bu tapınağın bulunduğu tepe, rivayete göre Kathmandu Vadisi’nin bir göl olduğu çok eski zamanlarda bir adaymış. Buddha adayı ziyaret ettiğinde “bu kristal tapınaktan esen rüzgarın değdiği kişilerin Nirvana’ya ulaşacağını, ve artık sürekli yaşam ve ölüm döngüsünden çıkacağını” müjdelemiş.

Masallar bir yana, bugünkü tapınağın etrafında hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar, bir şeyler yiyip içebileceğiniz cafeler var. Mağazalardan gelen Budist ilahileri eşliğinde tapınağın etrafında yürüyebilir, meditasyon yapabilir, Nepal’de her yerde görebileceğiniz dua çarklarını çevirebilirsiniz.

Giriş ücretinin yaklaşık $2 olduğu bu tapınağa ulaşım da çok kolay. Şehir merkezine çok yakın bir konumda, zamanınız varsa yürüyerek, yoksa taksi ile $2-3 civarı ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Tepeye çıkmak için 365 basamak çıkmanız gerekiyor ancak çok zorlu bir yol değil.

Thamel Market nepal
Thamel Market

Thamel Meydanı; İstanbul’da Taksim Meydanı ne ise Kathmandu’da da Thamel Meydanı o diyebilirim. Daracık sokaklarda hediyelik eşya, mandala, resim ve dağcılık malzemeleri satan mağazalar yan yana sıralanmış. Her yerden meşhur Budist ilahisi “Om Mane Padme Hum” sesleri yükseliyor. Ne söylendiğini anlamıyorsunuz ama melodiye doğru yürümekten de kendinizi alamıyorsunuz. Sokaklarda kayboluyor sonra yeniden yolunuzu buluyorsunuz.

İrili ufaklı, her bütçeye uygun otellerin bulunduğu bölge de işte burası. Tavsiyem, meydanın hemen içinde olan otellerde kalmamak. Gürültü ve karmaşa bunaltabilir. Ama meydana 5-10 dakikada yürüyerek ulaşabileceğiniz yerler hem fiyat açısından daha uygun hem de daha az kargaşa var.

Kathmandu Durbar square nepal
Kumara’nin Evi

Durbar Meydanı; Nepal Gezilecek Yerler listesinin Kathmandu’daki son durağı ise Durbar Meydanı. Ülkenin eskiden başkenti olmuş Patan ve Bakhtapur şehirlerinde de birer Durbar Meydanı var ve bu meydanların her biri görülmeye değer.

Thamel Meydanı’ndan yürüyerek 10-15 dakikada ulaşabileceğiniz meydanda eski saray etrafındaki tapınakları ziyaret edebilir, sokaklardaki mağazalardan alış veriş yapabilir, biraz durup dinlenmek için cafelerde bir şeyler içebilirsiniz. Yaşayan çocuk tanrıça Kumari’nin evi de bu meydanda ve Kumari her gün saat 11:30’da pencereye çıkarak turistlere ve ibadet etmeye gelenlere görünüyor.

Durbar Meydanı’na giriş ücreti $10 civarında. Ancak biletinizi tek bir gün veya tek bir giriş için kullanma zorunluluğu yok. Meydan girişindeki büroda biletinizi onaylattıktan sonra, ertesi gün, 1 hafta sonra ya da ne zaman isterseniz tekrar gidebilirsiniz.

Durbar meydanı nepal
Durbar Meydanı

Bakhtapur; Kathmandu’dan 8 kilometre uzaklıkta olan bu tarihi şehir de bir zamanlar krallığın merkezi olmuş. Unesco Kültür Mirasları arasında en çok esere sahip olan şehir Bakthtapur’daki Durbar Meydanı’nın daracık sokaklarında yürüyerek, Golden Gate, Nyatapola ve Bhairabnath Tapınağı gibi tarihi ve dini mekanları veya müzeleri ziyaret edebilir ve alış veriş yapabilirsiniz.

2015 depreminde büyük zarar görmüş olsa da tarihi eserler hala büyüleyici güzellikte ve şehir de en az Kathmandu kadar canlı ve hareket dolu.

Gezmek için en az 1 gün ayırmanız gereken Bakhtapur’a Kathmandu’dan otobüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Otobüsler Ratna Park’tan hareket ediyor ve taksiye de, tabii ki pazarlık ederek, $10 civarı ödeyebilirsiniz. Durbar Meydanı’na giriş ücreti ise yaklaşık $15.

Durbar Sqaure Patan nepal gezilecek yerler
Durbar Sqaure Patan

Patan; Kathmandu Vadisi’ndeki bir diğer büyük şehir Patan, ya da eski adıyla Lalitpur, Bagmati Nehri’nin iki kolu arasında uzanıyor ve ülkede gördüğüm en güzel, en estetik tapınaklara ev sahipliği yapıyor. Aslında Kathmandu’dan günü birlik de gidilebilir ama ben en az bir gün burada kalınmasını tavsiye ederim.

Mermer işçiliğiyle ünlü Bhimsen Tapınağı, fil heykellerini görebileceğiniz Viswanath Tapınağı, Yognarendra ve Vishnu Tapınakları  burada görebileceğiniz eserlerden sadece birkaçı.

Patan’a Kathmandu’dan bir taksiyle pazarlık edip yaklaşık $5-6 dolar ödeyerek ulaşabileceğiniz gibi Ratna Park’tan kalkan otobüslerle de gidebilirsiniz. Buradaki Durbar Meydanı’na giriş ücreti de günlük $10 ancak isterseniz süreyi ücretsiz uzatabiliyorsunuz.

Pokhara

Pokhara nepal
Pokhara’da Fewa Gölü

Nepal ziyaretçilerine Kathmandu’nun hareketli yaşantısından sonra sakin ve doğal güzelliklerle dolu bambaşka bir şehir daha sunuyor. Pokhara ülkenin en büyük ikinci kenti olmasının yanında dağcılık ve trekking aktivitelerinin de başkenti. Kathmandu’da birkaç gün geçirdikten sonra Pokhara’ya giderseniz kendinizi başka bir ülkede zannedebilirsiniz.

Yoga ve Meditasyon merkezleri ülkenin her yerine yayılmış olsa da Pokhara bunun için en cazip şehir. Fewa Gölü, World Peace Pagoda, Sarangkot ve tüm zamanınızı geçirmek isteyeceğiniz Lakeside Road ise bu şehirde görmeniz gereken yerlerden en önemlileri. Yamaç paraşütü ise yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri.

Dağcılık ve trekking gibi aktiviteler için de Pokhara bir cennet. Nepal’deki trekking rotalarının çoğunluğu Pokhara’dan başlıyor ve bu sebeple yüzlerce dağcılık ve trekking acentası mevcut.

Pokhara’ya Kathmandu’dan uçakla veya otobüsle ulaşabilirsiniz. Uçak fiyatları ortalama $120-140 arası. 7 saat süren otobüs yolculuğu içinse iki seçenek var. Turist otobüsü veya yerel otobüsler. Turist otobüsleri $8 idi ben gittiğimde, ancak bir de yemek servisi ve wi-fi olan otobüsler var ki onlar da $20 civarı.

Otobüsle seyahat etmek isterseniz bir uyarım var. Yollar çok kötü. Asfalt yol hemen hemen hiç yok, ve o kıvrımlı dağ yollarında sürekli hoplayarak seyahat edeceksiniz. Hassas mideler için sorun olabilir. Ancak otobüs yolculuğunun da başka olumlu yanları var.

Otobüs her 2 saatte bir yemek ve ihtiyaç molası veriyor, ve Kathmandu-Pokhara arasında göreceğiniz dağ manzaralarının bir benzeri daha yok.

Lumbini

Lumbini Maya Devi temple nepal
Maya Devi Tapınağı, Buddha’nın doğduğu saray

Nepal’in güneyinde, Hindistan sınırındaki Lumbini şehrini özel yapan; Buddha’nın burada doğmuş olması. Günümüzde 29 farklı ülkenin Budist Manastırları’nın bir arada bulunduğu Monastic Zone isimli bölgeye de ev sahipliği yapıyor.

Lumbini Budizm için önemli bir merkez olmasının yanında Hindular için de bir hac destinasyonu. Monastic Zone’da bulunan, her ülkenin kendi mimari stilinde inşa edilmiş manastırlar, Buddha’nın doğduğu ev olan Maya Devi Tapınağı, ve Monastic Zone dışındaki World Peace Pagoda bu şehirde görebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

Pokhara’dan 8, veya Kathmandu’dan 9 saatte ulaşabileceğiniz Lumbini için turist otobüsü ücretleri $8-9 civarında. Ancak belirtmem gerekir ki, seyahat 8 saatten fazla sürüyor. Yolların durumu, trafik, otobüslerin bozulması gibi sebeplerden dolayı.

Eğer Pokhara’dan gidecekseniz bilet alırken “Lumbini’nin içine gidiyor mu” diye sormayı unutmayın, çünkü otobüslerin çoğunluğu Lumbini’ye 1 saat mesafedeki Bisunpura şehrine gidiyor aslında, ve bunu bilmeyen turistlere Lumbini bileti diye satıyorlar. Kathmandu’dan uçakla ulaşım seçeneği de mevcut.

Chitwan Milli Parkı

nepal gezilecek yerler Chitwan national Park
Chitwan Milli Parkı

Safari denilince insanın aklına ilk Afrika gelir ama bu büyük bir yanılgı. Nepal dağlık coğrafyası ve yarı tropik iklimi sebebiyle pek çok bitki ve hayvan türüne de sahip. Ülkedeki milli parkların en büyüğü olan Chitwan Kathmandu ile Pokhara arasında ve Kathmandu’dan otobüsle 6 saatlik bir mesafede.

Milli parkta, geyik, timsah, fil gibi pek çok sıra dışı veya vahşi hayvanın yanı sıra soyu tükenmekte olan Bengal Kaplanlarını da görebilirsiniz. Jeep safarisinin yanında gölde kano gezintisi ise bir başka alternatifiniz.

Milli Parka giriş ücreti $15 ve Kathmandu’dan otobüsle ulaşım ise yaklaşık $6-7 civarında. İsterseniz Nepal’e ulaştıktan sonra bir tur şirketiyle paket tur satın alarak da bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz.

Nepal bin yıllara dayanan tarihi, kültürü, sıcakkanlı insanları ile tipik bir Asya ülkesi. Onu sıra dışı yapan ise, başka hiçbir yerde hissedemeyeceğiniz “mütevaziliği”.

Nepal gezilecek yerler yazısı boyunca Nepal’de gezip görülecek yerler hakkında bilgiler paylaştık. Nepal hakkında gerekli olabilecek diğer bilgileri Nepal Gezi Rehberi ve Tek Başına Nepal Turu başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

“Nepal Gezilecek Yerler Listesi” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba,

  Bilgilendirmeler için teşekkürler. Ben tek başıma gitmeyi düşünüyorum, kadın olarak solo gezi tavsiye eder misiniz güvenlik problemiyle karşılaştınız mı bilgilendirebilir misiniz ?

  Yanıtla
 2. Merhaba Işıl Hanım,
  Öncelikle yazınız çok güzel olmuş. Ben de yalnız Ağustos ayında gideceğim. Danışmak istediğim ise Chitwan, Pokhara gibi paket turları gitmeden internetten almak mı? Yoksa oradan mı almayı tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler….

  Yanıtla
  • Hüseyin Bey merhaba,

   Sözlerinize teşekkür ederim. Sorunuz için de;
   Chitwan’da bir milli park var, doğal yaşam ve vahşi hayvanları görebileceğiniz. Biletlerini orada girişte alabilirsiniz.
   Pokhara ise bir şehir. Bildiğim kadarıyla Pokhara paket turu diye bir şey yok. Kathmandu’ya gittiğinizde otelde çalışanlara söylerseniz size bir tourist bus bileti alırlar ve otobüs terminaline de yönlendirirler.
   Aslında bu yolla Kathmandu’dan her yere gidebilirsiniz. Otellerde çalışanlar çok yardımcı.

   Keyifli bir seyahat dilerim

   Yanıtla
  • Hüseyin Bey merhabalar,

   Ben ve kızım 12-25 Ağustos tarihlerinde Nepal’e seyahat edeceğiz. Adı geçen yerleri biz de ziyaret etmek istiyoruz. Tarihler tutar ise ortak plan da yapabiliriz diye düşünüyorum. Selamlarımı iletiyorum.

   Yanıtla
 3. merhaba! Çok güzel yazı olmuş 🙂 yaklaşık ne kadar süre kalınmasını önerirsiniz? Bu yaz gitmeyi planlıyorum. Bir de siz trekking aktivitelerine katıldınız mı? Önceden mi ayarlamak gerekiyor? Bilginiz varsa bu konuda aktarırsanız sevinirim.

  Yanıtla
  • Işıl Arıkan13 Nisan 2018 at 13:41
   Merhaba,

   Kusura bakmayın mesajı geç gördüm. Teşekkürler güzel sözleriniz için.

   Nepal’i sıkıştırılmış bir programla 1 haftada gezebilirsiniz. Ancak zamanınız varsa daha uzun kalmanızı öneririm (ben 5 hafta kaldım).
   Trekking ile ilgili; evet ben Annapurna Base Camp trekkingi yaptım.

   Ben Nepal’e gitmeden önce trekkingi internetten tanıştığım iki Amerikalı ile organize etmiştim. Ancak daha önceden orada trekking yapan arkadaşlarım panik olmamamı, Pokhara’ya gittiğimde orada trekking partner arayan başka yürüyüşçüler de bulabileceğimi, trekkingi Pokhara’da da organize edebileceğimi söylemişlerdi. Haklılarmış. Özellikle Pokhara’da birkaç gün geçirirseniz onlarca yürüyüşçü ile tanışıp birlikte trekking programı yapabilirsiniz. Yalnız yaz mevsimi trekking için çok uygun değil. Yürüyüş yapanlar var ancak o dönemde muson yağmurlarından dolayı hava genellikle bulutlu ve fazla manzara görme şansı yok. Trekking için ideal dönemler Eylül, Ekim, Kasım, Mart ve Nisan ayları.

   Yanıtla

Yorum yapın