Helsinki

Finlandiya’nın en güneyinde, Baltık Denizi kıyısında, yarımada ile irili ufaklı adalardan oluşan Helsinki, 700 binlik nüfusuyla ülkenin en büyük şehri ve başkenti. “Kuzeyin Beyaz Kenti’’ olarak adlandırılan, kışın tamamen karla kaplı olan kente ait olan Helsinki Limanı Ocak – Haziran ayları arasında buzlarla kaplı olduğu ve verimli bir şekilde işletilemediği halde Finlandiya’nın en büyük dış ticaret limanıdır.

Helsinki Senato Meydanı ile şehrin ünlü yaban mersinlerinden de alabileceğiniz  Market Meydanı, en çok uğranılan ve fotoğraflanan yerlerden. Küçük bir şehir olan Helsinki geniş kaldırımları ve bisiklet yollarıyla adeta kendisini keşfetmenizi istiyor.

Senato Meydanı’ndaki Tuomiokirkko Lutheren Katedrali ise şehrin simgesi olmuş. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki kalesi, kilisesi ve deniz feneriyle Suomenlinna Adası günlük turlarıyla revaçta. Geyik eti, ringa ve somon balığı, votkası, Fin hamamı ve bir çeşit bezelye çorbası olan Hernekeitto’su ile yerel lezzetler konusunda da iddialı olan Helsinki aynı zamanda “metal müziğin başkenti” olarak biliniyor.