Hollanda Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 12 Yer!

Hem huzurlu hem de eğlence dolu Hollanda, hayret verici tabiatı ile doğa ananın adeta torpil geçtiği ülkeler arasında ve kucakladığı tarih ile ansiklopediyi andırıyor. Hollanda gezilecek yerler başlıklı yazımızda ise Hollanda seyahatine çıkmadan önce göz atabileceğiniz şehirler ve gezilecek noktalar yer alıyor.

Batı Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden Hollanda, yani diğer adıyla Özgürlükler Ülkesi, kendine has özellikleri ile dikkat çekiyor.

Deniz seviyesinin altında seyreden ülke toprakları gözle görülebilir bir farkı ortaya koyarken, hangi şehre giderseniz gidin karşılaşacağınız yel değirmenleri, arabalardan daha fazla yoğunlukta olan bisikletler ve rengarenk laleler Hollanda’yı simgeleyen detaylar arasında yer alıyor.

Gökyüzünden dahi muntazam bir görüntüye sahip olan bu ülkede hem sakinliği hem de hızlı yaşamı tadabilir; Hollanda gezilecek yerler listesinin baş şehirlerine kısa bir yolculuğa çıkarak birbirinden farklı deneyimler edinebilirsiniz.

Hollanda Gezilecek Yerler Listesi

Diğer Avrupa ülkelerinden bambaşka bir mimari ve tarihle karşımıza çıkan Hollanda, kültür ve sanat bakımından da gezginleri doyuracak altyapıya sahip. Gece hayatında ise sınır tanımayan bu ülkenin en güzel şehirlerine göz atarak, yola çıkmadan kendinize uygun bir rota oluşturabilirsiniz.

1. Amsterdam

hollanda gezilecek yerler Amsterdam

Yalnızca Hollanda’nın değil, Avrupa’nın görülmeye değer şehirleri arasında da başı çeken Amsterdam, birçoğumuzun aklına Grass Coffee’leri ve Red Light District’i getirse de, elbette yalnızca bunlarla sınırlı değil.

Şehri boylu boyunca saran Amsterdam Kanalları, Vlaamse Fritez imiyle ünlenen Hollanda patatesi tadarken alışveriş yapabileceğiniz Dam Meydanı, Madame Tussauds Müzesi, Yeni Kilise, ibadethane olarak yapılan Begijnhof, tüm gidenlerin I Amsterdam yazısı önünde mutlaka bir fotoğraf çektirdiği Rijksmuseum, yerel bira fabrikası Heineken Experience ve bu kadar gezdikten sonra doya doya dinlenebileceğiniz Vondelpark kesinlikle görmeniz gereken noktalar arasında bulunuyor.

2. Rotterdam

Rotterdam hollanda

İkinci Dünya Savaşı’nda uğradığı ağır tahribatın ardından yeniden kurulan Rotterdam, tarihi zenginliklerini yitirse de huzur verici doğası ve modern mimari örnekleri ile görülmeye değer.

Rotterdam’ın en dikkat çekici yapılarından biri olan ve mimar Piet Blom tarafından 45 derecelik açı baz alınarak tasarlanan Kübik Evler, 1960 yılında yapılan Euromast Gözetleme Kulesi, su kanalları üzerinde yer alan Kinderjik Yel Değirmenleri ve binlerce eserin yer aldığı Boijmans Van Beuningen Müzesi görülecek yerler arasında bulunuyor.

3. Eindhoven

Eindhoven hollanda

Hollanda’nın o sıkıcı düzenine farklı bir yorum getiren Eindhoven, yemyeşil doğası, kalemle çizilmiş gibi tasarlanan caddeleri, genç nüfusun çoğunlukta oluşu ve müzelerinden dolayı tam bir kültür-sanat şehri olmasıyla öne çıkıyor.

Uçan daireyi andıran görüntüsü ile mimar Louis Kalff’ın ilginç tasarımlarından biri olan Evoluon Binası, bir modern sanat müzesi olarak dış tasarımıyla da dikkat çeken Van Abbemuseum, Sint Catharinakerk Ulusal Anıtı ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği MU Art Space gibi dikkat çekici noktalarıyla Eindhoven; Hollanda gezilecek yerler arasında öne çıkıyor.

4. Lahey

hollanda gezilecek yerler Lahey

Hollanda’nın nüfus yoğun şehirlerinden Lahey, namıdiğer Den Haag, küçük ama şirin bir kent olmasıyla dikkat çekiyor.

Hollanda’ya has mimari örnekleri ile çevrili, dar sokakları ve sokak köşelerinde bulunan butik kafeleri ile insana huzur veren Lahey, Louwman Müzesi, çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı Gemeente Müzesi, Mauritshuis Müzesi ve Panorama Mesdag Müzesi ile sanatsal dokusunu adeta kanıtlıyor.

5. Delft

hollanda görülecek yerler Delft

Hollanda’nın meşhur kanalları Delft şehrinde de dikkat çekici derecede fazla ve bu küçük kent Rotterdam ile Den Haag arasında konumlanıyor.

Kurulduğu 1200’lü yıllardan bu yana tarihi dokusunu koruyan Delft şehri, bilim ve sanat alanındaki gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Rönesans dönemine ait eserlerden Delft City Hall, eski şehir bölgesinde bulunan Eski Kanal, gotik mimari örneklerinden Yeni Kilise ve Eski Kilise görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Ayrıca 1381 senesinde temeli atılarak 1651 yılında inşası tamamlanan şehrin en önemli mimarilerinden Nieuwe Kerk de, Lahey ve Rotterdam şehirlerinin manzarasına tanık olabileceğiniz uzunluktaki kulelere ev sahipliği yapmasıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir durak olarak dikkat çekiyor.

6. Utrecht

hollanda gezilecek yerler Utrecht

Geçmişte Roma İmparatorluğu’nun toprakları olmasıyla bugün köklü bir tarihi ziyaretçilerine sunan Utrecht, Orta çağ dönemine ait mimarileri ile tarihte yolculuk yaptıran bir kent ve arkeolojik kazılar sonrasında elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği Dom Under bunu kanıtlar nitelikte.

Bunun yanı sıra, kanallar ile çevrili Utrecht’te Domkerk, Centraal Müzesi ve Hristiyanlık dinine dair resimlerin, yazmaların, aksesuarların ve objelerin bulunduğu Cathari Jneconvent Müzesi de, Utrecht’i Hollanda gezilecek yerler arasında öne çıkarıyor.

7. Maastricht

Maastricht hollanda

Bilim ve sanat söz konusu olduğunda tüm şehirlerinde etkilerini görebileceğiniz Hollanda’nın diğer bir kültür kenti de Maastricht.

Tarihte ilk olarak Galyalıları ve sonrasında ise Roma İmparatorluğu’nu topraklarında ağırlayan bu şehirde mimari olarak roketi andıran Bonnefanten Müzesi, Caestert Yaylası, Cehennem Kapısı, nehir kenarına kurulu evler ile şirin bir görüntüye sahne olan Romantik Valkenburg ve Our Lady Bazilikası görülecek rotalardan yalnızca birkaçı.

8. Groningen

hollanda gezilecek yerler Groningen

Kusursuz bir doğa, rengarenk evler, kanallar ve nehirler; üstüne bir de doya doya gezebileceğiniz tarihi ve modern yapıları ile Groningen, Hollanda görülecek yerler arasında baş çeken destinasyonlardan.

Bir teknoloji müzesi olmasının yanı sıra dış mimarisi ile insanı hayrete düşüren Groninger Müzesi, aynı zamanda bir müze olarak dikkat çeken Groningen Üniversitesi, Eski Şehir Bölgesi; kentin doğa ile iç içe olduğunu kanıtlayan Lauwersmeer Ulusal Parkı ve festivallerin vazgeçilmez noktası olan Noorderplantsoen ziyaret edebileceğiniz eşsiz duraklar arasında.

9. Leiden

hollanda gezilecek yerler Leiden

Old Rhine nehrinin iki yanında konumlanan Leiden şehri, bisiklete binip doğa ile buluşabileceğiniz Hollanda kentlerinden bir diğeri.

İnsanın içine mutluluk veren bu şirin şehirde Ulusal Tarih Müzesi’nden Volkenkunde Müzesi’ne, Yel Değirmeni Müzesi’nden Laiden Kalesi’ne kadar tarihi ve kültürel keşfe çıkabileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Ayrıca şehir merkezinde bulunan Botanical Gardens da şehrin muhteşem doğasıyla sizi buluşturuyor.

10. Arnhem

Arnhem hollanda

Nederrijn Irmağı’nın çevresine kurulmuş Arnhem, Doğu Hollanda’da bulunan bir kent ve Hollanda’nın en iyi açık hava müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Hollanda gezilecek yerler arasında mutlaka eklemeniz gereken Arnhem, Park Sonsbeek, Burgers’ Hayvanat Bahçesi, Savaş Müzesi, Bronbeek Müzesi, Nederlands Su Müzesi ve Ulusal Miras Müzesi ile etkileyici bir miras sunuyor.

11. Volendam

Volendam hollanda

Rotterdam, Amsterdam ve Eindhoven gibi Hollanda’nın turistik şehirlerinin gölgesinde kalan Volendam, küçük olduğu kadar şirin de olan, masallarda anlatılan yerleri aratmayan bir sahil kasabası.

Amsterdam’a yalnızca 25 dakika uzaklıkta bulunan Volendam, bahçesinde hayvanların otladığı çiftlik evleri ve evlerin ortasında bulunan kanallar ile tam anlamıyla hayalleri süslüyor.

Bir doğa gezisi yapabileceğiniz bu kasabada Mariabeeld Heykeli’ni ve Paard van Marken ismindeki deniz fenerini ziyaret edebilir; Volendams Müzesi’ni gezebilirsiniz.

12. Marken

Marken Hollanda gezilecek yerler

Aslında bir yarım ada ve en az Volendam kadar huzurlu bir yer Marken. Ülkenin deniz seviyesinin altında oluşunu, bu adadaki direklerin üzerinde kurulmuş evlerden ilk görüşte anlayabilirsiniz.

Marker Müzesi, bir deniz feneri olan Paard van Marken ve Original House of Marken gezilecek yerler arasında. Ayrıca Hollanda’nın simgelerinden tahta ayakkabının yapım yeri olan The Clog Experience ve Hollanda peynirlerinin tarihçesini öğrenirken tadım yapabileceğiniz Eski Peynir Fabrikası da ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında bulunuyor.

“Hollanda Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 12 Yer!” üzerine 3 yorum

Yorum yapın