Kuala Lumpur havaalanı şehir merkezi arası ulaşım araçları transfer paketleri

Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur Güneydoğu Asya’nın en kalabalık kentlerinden biri. Ki bu bölgedeki hava trafiğinin de önemli bir transfer noktası aslında. Dolayısıyla karşınızda son derece modern ve yeme içme, alışveriş, ibadet ve yer ulaşımı fasiliteleri çok gelişmiş, sistemli ve düzenli bir havaalanı var.

Ancak ne kadar düzenli ve sistemli olursa olsun, buraya ilk defa gidiyorsanız otelinize nasıl ulaşacağınız, bunun ne kadar mal olacağı sizin için hala bir soru işareti.

Bu yüzden Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında farklı ulaşım alternatiflerinden, her birinin maliyetinden, ne kadar zaman alacağından ve diğer detaylarından bahsedeceğim. Yazının sonunda yaklaşan yolculuğunuz için kararınızı vermiş olacağınızdan eminim.

Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Kuala Lumpur havaalanı transfer

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatiflerine geçmeden önce zamanı kısıtlı olduğu için havaalanında yer-yön bulmakla uğraşmak istemeyen, çok valizle seyahat ettiği için o taşıttan bu taşıta indi-bindi yapmak istemeyen ve hatta valizlere de yardımcı olacak bir şoför tarafından karşılanmayı tercih eden, ya da 3-4 kişilik gruplar halinde seyahat ederek masrafları bölüşebilecek olanlara farklı bir tavsiyem var. Ki bu da havaalanı karşılama paketleri.

Havaalanından Otelinize Grup Transferi: Toplamda 118,20 RM ödeyerek havaalanında valizinizi teslim aldığınız noktanın çıkışında karşılanıp otelinizin kapısına ulaştırılabilirsiniz. Ücret 1, 2 veya 3 kişi de olsanız değişmiyor. Grubun daha kalabalık olması halinde ise (örneğin 5-6 kişi) ayrı ayrı iki araç kiralamanıza da gerek yok, biraz daha yüksek bir fiyata daha büyük bir araç seçebiliyorsunuz. Haliyle grup halinde seyahat edenler için fiyat avantajı da var.

Seyahat otelin konumuna göre 1 saat civarında sürüyor ve daha önce bu hizmeti almış olan 600’ün üzerinde kullanıcı 5 üzerinden 4,6 puan vermiş. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kuala Lumpur havaalanı transfer seçenekleri

Malezya’nın en büyük havaalanlarından biri olan Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı (KLIA) aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın transport hublarından biri. Sadece Malezya yolcuları değil, Asya’daki farklı destinasyonlara uçan milyonlarca yolcu da burada aktarma yaparak havalimanını kullanıyor.

Kuala Lumpur’un 45 kilometre güneyinde yer alan havaalnında KLIA, KLIA2 ve Satellite isimli 3 terminal bulunuyor ve buraya Türkiye’den sadece Türk Hava Yolları sefer düzenliyor.

Okuyacağınız bazı yazılarda ve çeşitli yerlerde KLIA ve KLIA2 terimleri göreceksiniz. Bu ikisini farklı havaalanları diye düşünmeyin. Aynı havaalanının terminalleri sadece. Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise fazlasıyla zengin.

KLIA Express Trenleri

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı klia express

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki en hızlı toplu taşıma alternatifi olan KLIA Express trenleri de kendi içerisinde ikiye ayrılıyor.

Non-Stop KLIA Express trenleri havaalanındaki tren istasyonundan kalkıp hiçbir istasyonda durmadan 28 dakikada şehir merkezindeki KL City Air Terminal Tren İstasyonu’na ulaşıyor.

Transit KLIA Express trenleri ise aynı yerden kalkıp Bandar Tasik Selatan, Putrajaya/Cyberjaya ve Salak Tinggi İstasyonları’nda durarak, 35 dakikada şehir merkezine ulaşıyor.

Sabah 05:00 – gece 00:40 arasında sefer yapan trenlerin sıklığı yoğun saatlerde 15 dakikada bir, diğer zamanlarda ise 20 dakikada bir.

Bilet fiyatları yetişkinler için tek yön 55 RM (yaklaşık 13 USD), gidiş dönüş 100 RM (yaklaşık 24 USD). Çocuklar içinse tek yön 25 RM (yaklaşık 6 USD), gidiş dönüş 45 RM (yaklaşık 11 USD).

klia tren Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı

Biletlerinizi Klia Express’in resmi internet sitesinde (kliaekspres.com) önceden almak isterseniz %10 indirim de mevcut. Diğer bir seçenek ise havaalanındaki tren istasyonda bulunan makinelerden biletinizi satın almak.

Havaalanına indiğinizde KL Express trenlerine bineceğiniz istasyona ulaşmak içinse “train” yazan tabelaları takip etmelisiniz.

Otobüs/ Havaalanı Ekspres Otobüsleri

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı express otobüs

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuz ve en çok destinasyona ulaşım sağlayan toplu taşıma yolu ise otobüsler. Ki otobüsle sadece Kuala Lumpur şehir merkezine değil, Malezya’daki yakın diğer şehirlere de (Batu Pahat, Medan Gopeng, Bidor, Nilai ve Banting gibi) ulaşım sağlanabiliyor. Ancak bu yazının konusu Kuala Lumpur şehir merkezine ulaşım olduğu için ben sadece bu otobüslerden bahsedeceğim.

Diğer otobüsleri, nereye gittiklerini, fiyat ve sefer saatlerini şu linkte (klia.com.my/getting-around/transport/public-transport) bulabilirsiniz.

Express Coach: KL Sentral İstasyonu’ndan havaalanına yolcu taşıyan otobüslerle yolculuk süresi yaklaşık 1 saat. 06:30 – 00:30 saatleri arasında düzenlenen seferlerin fiyatı ise tek yönde 10 RM, gidiş dönüş 18 RM (çocuklar için tek yön 6 RM, gidiş dönüş 10 RM).

Star Shuttle: Kuala Lumpur Havaalanı, Jalan Ipoh, Batu 3, Pudu Raya üzerinden Kuala Lumpur şehir merkezindeki KL Sentral’a ulaşan Star Shuttle otobüsleri ile yolculuk süresi yaklaşık 1 saat ve seferler 05:15 – 00:00 arasından düzenleniyor. Bilet fiyatları ise tek yön için 10 RM.

Aynı firma şehir merkezindeki otellere havaalanından direkt ulaşım da sağlıyor. Ki bunun ücreti de tek yönde 18 RM.

Tüm otobüslerin kalkış noktası havaalanında Level 1, C Blok Park yerinde ve KLIA ana terminal binası, Level 1’de yer alıyor. Havaalanı içerisinde “bus” yazan tabelaları takip ederek de buralara ulaşabilirsiniz.

Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Kuala Lumpur havaalanı hotel pickup

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında muhtemelen en dertsiz, tasasız seçeneklerden biri Hotel Pick Up. Konaklama yapacağınız otel kendi aracıyla veya ayarladığı bir araçla sizi pasaport kontrol ve valiz alma noktasından çıktıktan sonra karşılıyor ve direkt otele ulaşımızı sağlıyor.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız veya yapacaksanız otelinizin rezervasyon onayı sayfasında yer alan “tesisle iletişime geç” bölümüne tıklayıp mesaj atabilir, bu hizmeti verip vermediklerini ve fiyatını sorabilirsiniz.

Genelde otellerin bu hizmetinin fiyatı taksi ve havaalanı karşılama paketlerine kıyasla biraz yüksek olur ancak konforlu olduğu yadsınamaz.

Taksi

Kuala Lumpur havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksi seçeneği ikiye ayrılıyor aslında. Taksimetre açılan taksiler ve standart fiyatlı havaalanı taksileri.

Taksimetre açılan taksilere geliş terminalinin çıkışında ulaşabilirsiniz. 3 RM taksimetre açılış ücreti ile başlayan yolculuğun toplam tutarı gideceğiniz yerin mesafesine göre değişiyor ve kilometresi 2 RM olarak fiyatlanıyor.

Standart fiyatlı havaalanı taksileri içinse önce iç hatlar gelişin 3. Katındaki veya dış hatlar gelişin 3. Katındaki kontuarlara uğrayıp gideceğiniz adresi söylemeniz, çıkarılan tutarı ödeyerek makbuzunu almanız gerekiyor. Taksiye de oradan yönlendiriyorlar. Aslında bu yöntem taksimetre açılanlara göre biraz daha pahalı ancak bundan da “acaba taksici yolu mu uzatıyor” gibi endişeler yaşamıyorsunuz.

Subang Havaalanı Kuala Lumpur Şehir Merkezi Ulaşım

Kuala Lumpur havaalanı transfer

Kuala Lumpur’un 23 kilometre batısında yer alan Subang Havaalanı aslında çok sık kullanılan bir havalimanı değil. Ancak aktarmalı uçuşlarla bu havaalanına inecek olan yolcular için kısaca da olsa Subang Havaalanı Kuala Lumpur şehir merkezi ulaşım bilgilerini vereyim.

Otobüs

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı otobüs

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım yazısında Subang Havaalanı’ndan şehir merkezine en ucuz ulaşım yolu olarak U81 no’lu otobüsler mevcut.

Gidiş terminalinin solundaki otobüs duraklarından kalkan U81 otobüsleri Asia Jaya, KL Sentral ve son olarak Lajan Sultan Mohammad Otobüs Terminali’nde duruyor. Ücretler ise tek yön için 2 RM.

Taksi

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı taksi fiyatları

Subang Havaalanı Kuala Lumpur şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden konforlu olanı ise taksi. Bunun için havaalanı dışında, gidiş terminali yanında bulunan Teratai Terbilang Taksi kontuarından gitmek istediğiniz yere ücreti gösteren bir makbuz alıp ondan sonra taksiye biniyorsunuz.

Şehir merkezine ulaşım genelde 40-50 RM civarında tutuyor ve 35-40 dakika sürüyor.

Özetle Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri hemen her yolcuya hitap eden türde. Eğer çok çok ucuzu aramıyor ama yine de bütçenize dikkat etmeniz gerekiyorsa KLIA Express trenleri en ideal yol. Ki aslında bu yol trafiğin yoğun olduğu saatlerde taksilerde de daha hızlı ulaşım sağlıyor.

Yalnız trenle şehir merkezine gitmenin tek dezavantajı eğer oteliniz tren istasyonuna uzaksa, trenden inince de ya yürümeniz veya başka bir araca binmeniz gerekmesi.

Bütçesini fazla sarsmak istemeyen yolcular için bunun çözümü de otobüs seçeneği. Ki bu şekilde hem yine uygun fiyatlı, hem de farklı noktalara ulaşabileceğiniz bir yol izlemiş oluyorsunuz. Hatta Star Shuttle’ın direkt otellere götüren otobüsleri bunun için ideal. Ancak bunda da yol biraz uzun sürüyor işte.

Hem hızlı, hem konforlu hem de kapıdan-kapıya ulaşım isteyenler ise taksi veya Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazının başında bahsettiğim havaalanı karşılama servislerini kullanabilirler. Ki birkaç kişilik bir grupsanız zaten ücret de bölüşüleceği için fiyat dezavantajı da ortadan kalkıyor.

Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında buraya yolcu taşıyan 2 havalimanından şehir merkezine ulaşım yollarını mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalıştım. Eğer yakınlarda Kuala Lumpur’a gidecekseniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top