Kuala Lumpur Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Kuala Lumpur Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” araştırması yapıyorsanız en güncel cevapları bulacağınız yerdesiniz.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur Güneydoğu Asya’nın en kalabalık kentlerinden biri. Ki bu bölgedeki hava trafiğinin de önemli bir transfer noktası aslında. Dolayısıyla karşınızda son derece modern ve yeme içme, alışveriş, ibadet ve yer ulaşımı fasiliteleri çok gelişmiş, sistemli ve düzenli bir havaalanı var.

Ancak ne kadar düzenli ve sistemli olursa olsun, buraya ilk defa gidiyorsanız otelinize nasıl ulaşacağınız, bunun ne kadar mal olacağı sizin için hala bir soru işareti.

Bu yüzden Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında farklı ulaşım alternatiflerinden, her birinin maliyetinden, ne kadar zaman alacağından ve diğer detaylarından bahsedeceğim. Yazının sonunda yaklaşan yolculuğunuz için kararınızı vermiş olacağınızdan eminim.

Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Malezya’nın en büyük havaalanlarından biri olan Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı (KLIA) aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın transport hublarından biri. Sadece Malezya yolcuları değil, Asya’daki farklı destinasyonlara uçan milyonlarca yolcu da burada aktarma yaparak havalimanını kullanıyor.

Kuala Lumpur’un 45 kilometre güneyinde yer alan havaalanında KLIA, KLIA2 ve Satellite isimli 3 terminal bulunuyor ve buraya Türkiye’den sadece Türk Hava Yolları sefer düzenliyor.

Okuyacağınız bazı yazılarda ve çeşitli yerlerde KLIA ve KLIA2 terimleri göreceksiniz. Bu ikisini farklı havaalanları diye düşünmeyin. Aynı havaalanının terminalleri sadece. Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise fazlasıyla zengin.

KLIA Express Trenleri

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı Klia Express Seferleri

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki en hızlı toplu taşıma alternatifi olan KLIA Express trenleri de kendi içerisinde ikiye ayrılıyor.

Non-Stop KLIA Express trenleri havaalanındaki tren istasyonundan kalkıp hiçbir istasyonda durmadan 28 dakikada şehir merkezindeki KL City Air Terminal Tren İstasyonu’na ulaşıyor.

Transit KLIA Express trenleri ise aynı yerden kalkıp Bandar Tasik Selatan, Putrajaya/Cyberjaya ve Salak Tinggi İstasyonları’nda durarak, 35 dakikada şehir merkezine ulaşıyor.

Sabah 05:00 – gece 00:40 arasında sefer yapan trenlerin sıklığı yoğun saatlerde 15 dakikada bir, diğer zamanlarda ise 20 dakikada bir.

Bilet fiyatları yetişkinler için tek yön 55 RM (yaklaşık 13 USD), gidiş dönüş 100 RM (yaklaşık 24 USD). Çocuklar içinse tek yön 25 RM (yaklaşık 6 USD), gidiş dönüş 45 RM (yaklaşık 11 USD).

Biletlerinizi Klia Express’in resmi internet sitesinde önceden almak isterseniz %10 indirim de mevcut. Diğer bir seçenek ise havaalanındaki tren istasyonda bulunan makinelerden biletinizi satın almak.

Havaalanına indiğinizde KL Express trenlerine bineceğiniz istasyona ulaşmak içinse “Train” yazan tabelaları takip etmelisiniz.

Otobüs/ Havaalanı Ekspres Otobüsleri

Kuala Lumpur Havaalanı Otobüsü

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuz ve en çok destinasyona ulaşım sağlayan toplu taşıma yolu ise otobüsler.

Kaldı ki otobüsle sadece Kuala Lumpur şehir merkezine değil, Malezya’daki yakın diğer şehirlere de (Batu Pahat, Medan Gopeng, Bidor, Nilai ve Banting gibi) ulaşım sağlanabiliyor. Ancak bu yazının konusu Kuala Lumpur şehir merkezine ulaşım olduğu için ben sadece bu otobüslerden bahsedeceğim.

Diğer otobüsleri, nereye gittiklerini, fiyat ve sefer saatlerini şu linkte bulabilirsiniz.

Express Coach: KL Sentral İstasyonu’ndan havaalanına yolcu taşıyan otobüslerle yolculuk süresi yaklaşık 1 saat. 06:30 – 00:30 saatleri arasında düzenlenen seferlerin fiyatı ise tek yönde 10 RM, gidiş dönüş 18 RM (çocuklar için tek yön 6 RM, gidiş dönüş 10 RM).

Star Shuttle: Kuala Lumpur Havaalanı, Jalan Ipoh, Batu 3, Pudu Raya üzerinden Kuala Lumpur şehir merkezindeki KL Sentral’a ulaşan Star Shuttle otobüsleri ile yolculuk süresi yaklaşık 1 saat ve seferler 05:15 – 00:00 arasından düzenleniyor. Bilet fiyatları ise tek yön için 10 RM.

Aynı firma şehir merkezindeki otellere havaalanından direkt ulaşım da sağlıyor. Ki bunun ücreti de tek yönde 18 RM.

Tüm otobüslerin kalkış noktası havaalanında Level 1, C Blok Park yerinde ve KLIA ana terminal binası, Level 1’de yer alıyor. Havaalanı içerisinde “Bus” yazan tabelaları takip ederek de buralara ulaşabilirsiniz.

Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı Shuttle

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında muhtemelen en dertsiz, tasasız seçeneklerden biri özel transferler ile hotel pick up.

Zamanı kısıtlı olduğu için havaalanında yer-yön bulmakla uğraşmak istemeyen, çok valizle seyahat ettiği için o taşıttan bu taşıta indi-bindi yapmak istemeyen ve hatta valizlere de yardımcı olacak bir şoför tarafından karşılanmayı tercih eden, ya da 3-4 kişilik gruplar halinde seyahat ederek masrafları bölüşebilecek olanlara ilk önerim özel transfer seçenekleri. Ki buna bir örnek:

Havaalanından Otelinize Grup Transferi: Kuala Lumpur Havaalanı’nda valizinizi teslim aldığınız noktanın çıkışında karşılanıp otelinizin kapısına ulaştırılacağınız transfer hizmetinin ücreti 1, 2 veya 3 kişi de olsanız değişmiyor.

Grubun daha kalabalık olması halinde ise (örneğin 5-6 kişi) ayrı ayrı iki araç kiralamanıza gerek yok, biraz daha yüksek bir fiyata daha büyük bir araç seçebiliyorsunuz. Haliyle grup halinde seyahat edenler için fiyat avantajı da var.

Bunun dışında havaalanında yer yön bulmakla uğraşmama, taksiyle adres ve yol kargaşası yaşamama, valizlerle oradan oraya savrulmama gibi faydaları da sayabiliriz.

Bu şekilde özel transfer ile seyahat otelin konumuna göre 1 saat civarında sürüyor ve daha önce bu hizmeti almış olan 700’e yakın kullanıcı 5 üzerinden 4,6 puan vermiş.

Diğer önerim ise hotel pick up, ki bunda da konaklama yapacağınız otel kendi aracıyla veya ayarladığı bir araçla sizi pasaport kontrol ve valiz alma noktasından çıktıktan sonra karşılıyor ve direkt otele ulaşımızı sağlıyor.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız veya yapacaksanız otelinizin rezervasyon onayı sayfasında yer alan “Tesisle iletişime geç” bölümüne tıklayıp mesaj atabilir, bu hizmeti verip vermediklerini ve fiyatını sorabilirsiniz.

Genelde otellerin bu hizmetinin fiyatı taksi ve havaalanı karşılama paketlerine kıyasla biraz yüksek olur ancak konforlu olduğu yadsınamaz.

Taksi

Kuala Lumpur Havaalanı Taksi Fiyatları

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksi seçeneği ikiye ayrılıyor aslında. Taksimetre açılan taksiler ve standart fiyatlı havaalanı taksileri.

Taksimetre açılan taksilere geliş terminalinin çıkışında ulaşabilirsiniz. 3 RM taksimetre açılış ücreti ile başlayan yolculuğun toplam tutarı gideceğiniz yerin mesafesine göre değişiyor ve kilometresi 2 RM olarak fiyatlanıyor.

Standart fiyatlı havaalanı taksileri içinse önce iç hatlar gelişin 3. Katındaki veya dış hatlar gelişin 3. Katındaki kontuarlara uğrayıp gideceğiniz adresi söylemeniz, çıkarılan tutarı ödeyerek makbuzunu almanız gerekiyor.

Taksiye de oradan yönlendiriyorlar. Aslında bu yöntem taksimetre açılanlara göre biraz daha pahalı ancak bundan da “acaba taksici yolu mu uzatıyor” gibi endişeler yaşamıyorsunuz.

Özetle Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kuala Lumpur Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri hemen her yolcuya hitap eden türde. Eğer çok çok ucuzu aramıyor ama yine de bütçenize dikkat etmeniz gerekiyorsa KLIA Express trenleri en ideal yol. Ki aslında bu yol trafiğin yoğun olduğu saatlerde taksilerde de daha hızlı ulaşım sağlıyor.

Yalnız trenle şehir merkezine gitmenin tek dezavantajı eğer oteliniz tren istasyonuna uzaksa, trenden inince de ya yürümeniz veya başka bir araca binmeniz gerekmesi.

Bütçesini fazla sarsmak istemeyen yolcular için bunun çözümü de otobüs seçeneği. Ki bu şekilde hem yine uygun fiyatlı, hem de farklı noktalara ulaşabileceğiniz bir yol izlemiş oluyorsunuz. Hatta Star Shuttle’ın direkt otellere götüren otobüsleri bunun için ideal. Ancak bunda da yol biraz uzun sürüyor işte.

Hem hızlı, hem konforlu hem de kapıdan-kapıya ulaşım isteyenler ise taksi veya havaalanı karşılama servislerini kullanabilirler. Ki birkaç kişilik bir grupsanız zaten ücret de bölüşüleceği için fiyat dezavantajı da ortadan kalkıyor.

Kuala Lumpur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında buraya yolcu taşıyan ana havalimanından şehir merkezine ulaşım yollarını mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalıştım.

Eğer yakınlarda Kuala Lumpur’a gidecekseniz; Kuala Lumpur’da nerede kalınır? ve Kuala Lumpur gezilecek yerler yazılarını da okumanızı öneririm.

Yorum yapın